De Auto op lichtgas 81ste Jaargang ZATERDAG 23 NOVEMBER 1940 No. 24745 Nieuwe aanfluitingen bij het Drie-mogendhedenpact Een formeele Chineesch-Iapansche vrede op handen? Rijkscommissaris Seyss-Inquart in Zuid-Limburg Vóór Allen, Dóór Allen. Heden Roemenië De aanvallen op Engeland Met Wang Tsjing-wei Bezoek aan de Huskenskolonie te Heerlen „Hé hé, afsluiten! Ik ben geen kabelballon!" Uit Amerika EERSTE BLAD Feiten van den dag IS UW RADIO DEFECT? LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agent-schappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.35 per week0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Met de organisatie van de Winterhulp Nederland wordt een belangrijke stap ge daan op den weg naar ordening van de particuliere liefdadigheid in ons land. De ontelbare collectes, in voorgaande jaren gehouden (de heer Plek sprak dezer dagen van een totaal van 9400 in 1939) duiden op een chaotischen en onhoudbaren toestand, waarin dringend verbetering dient te wor den gebracht. Dat bijna dagelijksch vra gen om een bijdrage maakte op den duur menigeen prikkelbaar en deed hem veels zins ongevoelig worden voor nooden, die schreeuwden om leniging! Aan dien onge- wenschten overdaad een einde te maken en tevens één machtige nationale organi satie in het leven te roepen tot hulp aan alle behoeftige Nederlandsche staatsbur gers. zonder aanzien des persoons, is het prijzenswaardig streven geweest van den rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied, dr. Seyss-Inquart en het is aan z ij n initiatief te danken dat de Winterhulp Nederland tot stand is ge bracht! Vóór allen, dóór allen, is daarbij de hoofdleus, en wie iets begrijpt van de nieuwe orde, welke zich na de droeve Mei dagen ook hier te lande baan is gaan bre ken, weet dat dit tevens de leus is, welke de dragers dier orde in hun schild voeren over gansch Europa, waar zij en hun me destanders het te zeggen hebben. Persoon lijk belang moet wijken voor dat der ge meenschap en dat geldt dus ook bij de Winterhulp Nederland, welke beoogt geza- melijk het hoofd te bieden aan de bijzon dere nooden van vele landgenooten, die door de ongewoon moeilijk omstandighe den in zorgen gekomen zijn en met angst en vrees den naderenden oorlogswinter te gemoet zien. Het is waar: royaal Is er reeds gegeven in de eerste dagen na den oorlog toen vele duizenden in Rotterdam, Middelburg, Wa- geningen, enz. plotseling al hun have en goed hadden verloren en zelfs het dage- 'ijksch voedsel moesten ontberen indien hun geen steun werd verleend, en dat was een spontane daad van Hollandsche gul heid, welke pleit voor het gemeenschaps gevoel van ons Volk, maar te veel behoef- tigen zijn er nog en zullen er nog bijkomen in den komenden winter dan dat wij ons thans afzijdig mogen houden van een actie, die zonder eenig voorbehoud aller waar deering en medewerking verdient! Deze or ganisatie Winterhulp Nederland is breed van opzet (breeder dan wij ooit hier te lande hebben gekend), staat onder Neder landsche leiding en Nederlandsche controle en zal overeenkomstig de verklaring van den rijkscommissaris de volledige baten der collectes uitsluitend besteden tot steun aan Nederlandsche burgers, waarbij gebruik wordt gemaakt van de jarenlange ervaring van instellingen ais Maatschappelijk Hulp betoon, Armenzorg, enz. Zou er onder deze omstandigheden, waarin alle voorwaarden zijn vervuld, die een gebruik van de gel den overeenkomstig onze verlangens waar borgen, één landgenoot afzijdig durven blijven van deze actie? Zoo er één kunnen weigeren mede te werken om aan de heer- schende nooden het hoofd te bieden? Wij gelooven het niet, hebben daarvoor te veel vertrouwen in den gemeenschaps zin van óns Volk, dat, naar de hoofdafdee- ling Propaganda en Voorlichting der Win terhulp heeft medegedeeld, tot geenerlei heffing op loonen of salarissen verplicht zal worden, doch slechts aangespoord wordt zijn moreelen plicht te verstaan en te doen gelden, waarbij de grens tot geven afhangt van de mate van het inkomen! Hulp is noodig voor de landgenooten, ge troffen door de diepe beproevingen van den oorlog, voor landgenooten, die be roofd werden van al hun bezittingen of op andere wijze het onschuldig slachtoffer werden van de huidige, zorgvolle omstan digheden. Daarvoor: de handen ineen, de beurzen open, de harten gul tot geven be reid Ter versterking van het maat schappelijk weerstandsvermogen van ons Volk! Naar wij vernemen, aldus het D.N.B., zal Roemenië zich vandaag bij het drie-mogendheden-pact van Berlijn aansluiten. Te verwachten is dat Slo wakije en Bulgarije dit voorbeeld spoe dig zullen volgen. Reeds wordt het be zoek van dr. Tuka, den Slowaakschen premier aan Berlijn aangekondigd. De Führer heeft gistermiddag in de nieu we rijkskanselarij in tegenwoordigheid van rijksminister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop den Roemeenschen staatsleider generaal Antonescu en den Roemeenschen minister van buitenlandsche zaken prins Sturdza voor een langdurig onderhoud ontvangen. Een afdeeling van de SiS.-lijf- wacht bewees bij aankomst en vertrek de eerbewijzen. Semi officieel wordt uit Berlijn nog na- De besprekingen tusschen den Führer en der gemeld: generaajt Antonescu hebben drie en een half uur geduurd. De Romeensche staats leider reed tegen half Zeven, begeleid door den chef van het protocol Dörnberg enden Duitschen gezant te Boekarest dr. Fabricius naar het kasteel Bellevue terug. Voor gisteravond hadden ze een uitnoo- diging van rijksminister van buitenland sche zaken von Ribbentrop voor een ont vangst in hotel Adlon aangenomen. De Führer heeft gistermiddag in de nieu we rijkskanselarij voorts den nieuw be noemden Roemeenschen gezant, Constantin Grecianu ontvangen voor het overhandi gen van zijn geloofsbrieven. In aansluiting hierop ontving Hitier den Roemeenschen gezant met een speciale missie, Valer Pop. De Roemeensche „Cuventul" schrijft o.m.: Roemeni ë.dat eens voor al met zijn ver- lèden gebroken heeft, moet te Rome en Berlijn, de middelpunten, waaromheen alle belangrijke gebeurtenissen der wereld draaien, zijn politieke grondslagen hervin den. Voor Roemenië is de reis van zijn staatsleider niet alleen een bewijs van een geloof, doch ook van het onvoorwaardelijke vertrouwen, dat langs dezen weg de weder geboorte van Europa en daarmede ook der levensbelangen van Roemenië's toekomst gewaarborgd zijn. De samenwerking van het nieuwe Roe meni met de spilmogendheden, komt in een steeds concreter stadium. Zooals Duitsch- land en Italië van nu af op de oprechte vriendschap van het Roemeensche volk kunnen rekenen, is ook Roemenië er zeker van, dat Duitschland en Italië deze vriend schap op de juiste wijze zullen weten te waardeeren. Ook gisteren neeft het Duitsche lucht- wapen dwen aanval op Engeland voortge zet, met Londen als centrum. Het D.N.B. meidt: Op verscheidene plaatsen in de stad wierpen de Duitsche bommenwerpers hun lading uit, waardoor een aantal branden ontstond. Een tweede golf deed een aanval op de spoorlijn Chatham-Milton en ver nielde de rails. Vèrdragend Duitsch legergeschut heeft voor de oorlogvoering belangrijke installa ties ten Z.O. van Londen met goed gevolg onder vuur genomen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gis termiddag Britsche ^stoomschepen ontdekt in de nabijheid van de Engelsche oostkust. Terstond vielen zij met bommen aan. Naar lot dusver kon worden vastgesteld is bij Harwich een 2000. ton metend stoomschip door. twee bommen op het achterschip ge troffen, zoodat het stil bleef liggen. Ver wacht moet worden, dat dit schip verlo ren is. Duitsche duikbommenwerpers van het type Ju 87 deden een aanval op een con vooi. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. United Press meldt uit Sjanghai: Uit bevoegde kringen wordt vernomen, dat de Japansche regeering begin De cember de regeering van Wang Tsjing- wei officieel zal erkennen indien Tsjoengking de Japansche vredesvoor waarden van de hand zal wijzen. In dit geval zal Tokio direct met Nanking een formeelen Chineesch-Japanschen vrede sluiten. Men veronderstelt dat de re geering te Nanking dan direct tot het pact van de mogendheden van de spil zal toetreden en dat de staten, die tot dit pact zijn toegetreden, op hun beurt de regeering van Wang Tsjing-wei zul len erkennen. Generaal Abe zal nadat hij eenige dagen geleden de regeering omtrent den toestand De Rijkscommissaris, rijksminister Seyss- Inquart, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Zuid-Limburg, begeleid door de com missarissen-generaal Rauter en Wimmer en Oberregierungsrat Hushahn. Na een bezoek aan Weert werd de rijks commissaris ontvangen in het gebouw van de plaatselijke groep der N.S.N.A.P. te Heerlen. Na een kort oponthoud begaf de rijks commissaris zich naar de Huskens-kolonie, een complex mijnwerkerswoningen, waar hij een aanvang maakte met de versprei ding van de brochure ..Wilt u de waarheid weten?" De rijkscommissaris ging te voet door een groot deel der kolonie, links en rechts de brochure uitreikende, vertgezeld van een Ei'oote schare bewoners der kolonie, waar onder zich vele Duitschers bevinden, die hem hartelijk toejuichten. Aan het einde van de wandeling sprak de N.S.V. Kreiswalter Schillings enkele woorden tot den rijkk;ommissaris. De rijkscommissaris beantwoordde hierop deze toespraak en hij wees er op, hoe hie? in de Huskens-kolonie Nederlandsche en Duitsche arbeiders gemeenschappelijk en eendrachtig samenwerken. Hij sprak hierna over het groote geloof, dat de Führer in deze toekomst heeft. Er bestaat, zoo zeide hij, tusschen ons Duit schers en Nederlanders een ruim begrip, daar wij weten, dat wij elkaar zullen vin den. Voor vele dingen hebben wij geduld en begrip. Op een punt echter hebben wij geen begrip en wel als het om den persoon van den Führer gaat, die dikwijls wordt bespot, niet zoozeer door het volk als wel door personen achter de schermen. Wij willen u toonen hoe de Führer wer kelijk is en daarom hebben wij dit boekje verspreid. Wij zullen hier weinig aan toe voegen. Men behoeft de foto's slechts te in Nanking op de hoogte heeft gesteld en met den minister-president evenals met andere autoriteiten besprekingen gevoerd heeft, aan het eind van deze maand naair Nanking terugkeeren. Volgens een bericht van het persagentschap Domei zal hij met een belangrijke missie belast worden. In Chineesche zoowel als in buitenland sche kringen alhier is men van meening, dat de proefballonnetjes, die de Japansche minister van buitenlandsche zaken, Mat- soeoka, in de richting van een vrede heeft opengelaten, ten doel hebben om sommige, zij het dan ook weinig talrijke, groepen in Tsjoengking, die tot een compromis geneigd zijn, in hun neiging te versterken. Men ge looft echter dat Matsoeoka niet veel kans heeft, dat zijn pogingen met succes be kroond zullen worden en wel voornamelijk daarom, omdat Tsjiang Kai-sjek zoo wordt in deze kringen aangenomen door de energieke houding van Amerika ten op zichte van de aangelegenheden in het Verre Oosten in zijn tegenstand gesterkt wordt. DE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN JAPAN EN WANG TSING WEI. Japan's politiek jegens China is onge wijzigd, heeft de woerdvóerder van de Japansche vertegenwoordiging te Sjanghai verklaard te,r beantwoording van de vraag van buitenlandsche correspondenten, of Nanking het verdrag van Tokio na den te rugkeer van den specialen ambassadeur Abe naar Nanking eind November zal on derteekenen. In denzelfden zin antwoordde de woordvoerder op de vraag betreffende een zgn. vredesoffensief van Tokio uit te Tsjoengking dat hij geen reden had hier aan geloof te hechten, doch dat hierover officieel te Sjanghai nog niets bekend is. In Japansche kringen neemt men aan, dat de groote moeilijkheden, die Nanking den onderhandelingen in den weg heeft gelegd in verband met het sluiten van een verdrag zijn overwonnen en het verdrag binnenkort zal worden onderteekend. aanschouwen om een waarachtig beeld van hem te krijgen. Vervolgens werd 'een bezoek gebracht aan Maastricht, waaj de rijkscommissaris de overdracht bijwoonde van het nieuwe dienstgebouw voor zijn gevolmachtigde door den rijksgebouwendienst. Naar aanleiding van de beëindiging van dezen bouw werd des avonds in de schouw burg een z.g.n. „Richtfest" gegeven, een feestmaal, waarbij allen, die aan den bouw hebben medegewerkt, aanzaten. NIEUWE AANVALLEN OP BIRMINGHAM. Sinds de eerste uren van gisteravond heb ben sterke Duitsche luchtstrijdkrachten op nieuw aanvallen op Birmingham onderno men. De eerste vliegtuigen keerden nog voor middernacht terug. De bemanningen rapporteerden een nieuw groot succes der aanvallen. In Birmingham woeden reus achtige branden die zioh over groote ge bouwencomplexen uitstrekken, terwijl over al afzonderlijke branden uitbreken. De in duikvlucht aanvallende bommenwerpers hebben talrijke lichtfakkels uitgeworpen, waardoor zij nieuwe bijzonderheden ver kregen over den toestand van de stad. Zij zagen bevestigd, dat heele straten, treinen en fabriekscomplexen verwoest en uitge brand zijn. .De aanvallen in den afgeloopen nacht waren hoofdzakelijk gericht op de wapenfabrieken, die tot dusver voor de Duitsche bommen nog gespaard gebleven waren. Dank zij het gunstige weer konden de aanvallen vannacht op elke mogelijke wijze ondernomen worden. Afzonderlijke vluchten wisselden af met aanvallen van strijdkrachten lnEfriassa. De voortdurende wisselende gevechtstactiek maakt het den luchtafweer onmogelijk doeltreffend op te treden. Voor het eerst werden in grooten getale op Birmingham aanvallen in duik vlucht ondernomen. Zij waren gericht op bepaalde zeer belangrijke bedrijven der Engelsche vliegtuigindustrie. Van brand bommen tot de zwaarste brisantbommen werden gebruikt. De uitwerking was zoo ontzettend, dat de af- en aanvliegende Duitsche piloten uit hun vliegtuigen den vuurgloed der enorme branden konden zien. Dit bewijst, dat niet slechts huizen in brand stonden, doch dat reusachtige voor raden grondstoffen te Birmingham als ruwe wol en ruwe katoen door de Duitsche aanvallen in brand moeten zijn geraakt. D.N.B. DE HULP AAN ENGELAND. President Roosevelt heeft, aldus het D. N.B. op een persconferentie verklaard, dat de hulp der Ver. Staten aan Engeland on der de tegenwoordige omstandigheden haar hoogtepunt bijna heeft bereikt. „Alles wat maar eenigszins mogelijk is", wordt op het oogenblik gedaan. Men mag, aldus Roose velt, niet verwachten, dat uitbreiding der Amerikaansche hulp aan Engeland overwo gen wordt. Roosevelt verklaarde voorts, dat de regeering intrekking van de Johnson act (verbod tot het verstrekken van leenin gen aan oorlogsdebiteuren der Ver. Staten) en de mogelijkheid van Noord-Amerikaan- sche escortes voor Noord-Amerikaansche koor'.oardijschepen op den Atlantlschen Oceaan niet In behandeling heeft. Op het eerste wordt echter door vele kringen in Amerika aangedrongen. Dit nummer bevat VIER Bladen Binnenland Verplicht aangeven aandeelen Nederland sche Petroleum-Maatschappij. (2e BI.) Maximumprijzen voor melkpoeder en ge condenseerde melk. (Binnenland, 4e Blad). Buitenland Nieuwe aanvallen op Engeland. (Ie Blad). Antonescu's bezoek te Berlijn. (Ie Blad). Japan wil in China vrede. (Ie Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 3 VAN HET TWEEDE BLAD. Bel 24244 De Radiotechnische Dienst IEMCO n.v. NIEUWE RIJN 32. 6798 (Ingez. Med.)

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1