DONDERDAG 21 NOVEMBER 1940 No. 24743 De uitbreiding van het Drie-mogendheden-pact De scholenbouw wordt stopgezet Tot 1 Januari 1942 81sfe Jaargang Na Hongarije zullen nog meer landen volgen Antonescu naar Berlijn De sanval op Birmingham Dreiging van de Gaulle Duitschland zal geheel Europa van steenkool voorzien De Italiaansche voorbereidingen in Afrika Bouw van gymnastiek lokalen uitgezonderd De Iersche steunpunten De houding van Zuid-Slavië EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nr«. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.35 per weekƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) De toetreding van Hongarije tot het drie- mogendhedenpact Ls geschied in het kader van een plechtige ceremonie. Het D.N.B. meldt:. Vóór het kasteel van prins Euge- nius, dat de laatste jaren reeds vaker de plaats was van belangrijke gebeurtenissen voor Zuid-Oost-Europa, was een eerecom pagnie opgesteld. Om kwart over twaalf kwam de rijks minister van buitenlandsche zaken, kort daarop de Italiaansche minister van bui tenlandsche zaken en de Japansche am bassadeur Koeroesoe aan. Op de groote buitentrap begroetten zij de vertegenwoor digers van Hongarije, die om half een ver schenen. De rijksminister van buitenland sche zaken begeleidde de vertegenwoordi gers der geallieerde mogendheden naar de gele zaal. Daar waren reeds talrijke ver tegenwoordigers van de Duitsche en de buitenlandsche pers, vooral de Italiaansche, Japansche en Hongaarsche benevens die der andere Zuid-Oostelijke staten. Bij het begin van de plechtigheid deelde de rijksminister van buitenlandsche zaken von Ribbentropmede, dat de Hongaarsche regeering den wensch te kennen heeft ge geven opgenomen te worden in het drie- mogendhedenpact en dat de regeeringen der in dit pact vereenigde staten voldaan hebben aan dezen wensch. Na het voorle zen van het protocol betreffende dit toe treden had de onderteekening plaats. Vervolgens las de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken graaf Csaky in het Hongaarsch en het Duitsch de Hon gaarsche regeeringsverklaring betreffende het toetreden voor. In aansluiting hierop begroette de rijks minister van buitenlandsche zaken Hon garije als nieuw lid van het pact. In zijn slotwoord wees de rijksminister op de beteekenis van het pact, dat een oorlogsverklaring is aan de oorlogshitsers en gericht is tegen elke poging om den oorlog uit te breiden en dat een aaneen sluiting ten doel heeft ten behoeve van een spoedig herstel van den wereldvrede en de Instelling van een rechtvaardiger wereld orde. De rijksminister betoogde ook, dat Hongarije de eerste mogendheid is, die zich solidair verklaart met deze doelstellingen en hij het bijzonder op prijs stelt evenals de Italiaansche en Japansche vertegen woordigers, dat de sinds lang bevriende Hongaarsche natig ais eerste is toegetreden tot het pact. De rijksminister van buitenlandsche zaken constateerde, dat andere mo gendheden zullen volgen en het het onveranderlijke besluit is van de in dit pact vereenigde mogendheden om een wereldomvattende aaneensluiting tot stand te brengen van alle werkelijk tot opbouw bereide, voor een rechtvaardi gen vrede arbeidende jonge volken. HITLER BIEDT DEN ONDERTEEKENAARS EEN MAALTIJD AAN. Na de onderteekening van het protocol, heeft de Führer in kléinen kring een maal tijd aangeboden, waarbij de graven Ciano, Teleki en Csaky, de Japansche ambassa deur te Berlijn Koeroesoe en minister von Ribbentrop aanzaten. Officieus wordt voorts uit Weenen ge meld: Het onderhoud van den Führer in hotel Imperial met den Hongaarschen premier graaf Teleki en den minister van buiten landsche zaken graaf Csaky, in tegenwoor digheid van rijksminister van buitenland sche zaken von Ribbentrop heeft ongeveer twee uur geduurd. Bij hun vertrek werden dc Hongaarsche minister hartelijk toege juicht door de menigte, die bij duizenden voor het hotel samengestroomd was. Daarna ontving de Führer den Italiaan- schen minister van buitenlandsche zaken. De Roemeensche regeeringsleider, ge neraal Antonescu is g'steravond om 7 uur 45 uit Boekarest naar Berlijn ver trokken. Een vertegenwoordiger van den koning was op het station en verder de geheele Nïeering, de hooge ambtenaren van het Duitsche gezantschap, de gezanten van Italië, Slowakije en Turkije, de pauselijke nuntius en de Japansche zaakgelastigde. De vies-premier Horia Sima sprak af scheidswoorden tot Antonescu. Hij verzocht hem de hartelijke groeten aan den Führer en het Duitsche volk over te brengen en wenschte hem namens de Roemeensche re geering veel geluk voor zijn reis. Antonescu antwoordde: „Ik vertrek in het volle vertrouwen op het Roemeensche volk en zal vol vertrouwen op het Duitsche volk temgkeeren." Terwijl het lied der legionairs werd ge speeld, stapte Antonèscu in den trein en met hem de Duitsche gezant Fabricius en de Duitsche luchtvaartattaché, kol. Ger- stenberg. die hem op zijn reis vergezellen. DUITSCHE PERSCOMMENTAREN. De verklaring, welke de rijksminister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop ter gelegenheid der toetreding van Hongarije tot het drielandenpact te Weenen heeft af gelegd, vooral zijn mededeeling, dait de toetreding van andere landen zal volgen, en de uitdrukking van zijn overtuiging, dat de beteekenis der in het drielandenpact ver bonden landen mede ertoe zal bijdragen den vrede in niet al te ver verschiet te her stellen, vormen de leidende gedachte der Berlijnsche perscommentaren ten aanzien van de historische gebeurtenis van Weenen. De diplomatieke medewerker van de „Berliner Boersen-Zeitung", Karl Megerle, wijst op de „snel om zich heen grijpende aantrekkingskracht van het drie-mogend- heden-pact", welks groote principieele ge dachten zoo helder zijn en door de leer stellingen en nooden van de 20ste eeuw zoo gesteund worden, dat men bij de overwel digende meerderheid der Europeesche vol keren thans reeds van een geestelijke be krachtiging van dit groote wereldpolitieke verdragswerk kan spreken. Met de toetre ding van Hongarije begênt het concrete pro ces van de opvulling der omlijsting van dit pact. Hongarije spreekt zich daarmede uit voor de Europeesche lotsgemeenschap tegen de machten, die hoewel zij aan deze gebieden vreemd zijn en den vrede verstoren naar bijzóndere politieke be voorrechting streven. De verklaring van de Hongaarsche regeering onderstreept immers onvoorwaardelijk de opvatting der onder teekenaars van het drielandenpact. De ruimte van den Britschen invloed, zoo schrijft .het blad, is in Europa tot eenige kleine resten ineengekrompen en de dag zal komen, waarop óök de laatste enclave van fret Enerelsdhe systeem Verdwenen zal zijn. Een dubbelzinnig afzijdig staan een steunen op twee schouders gaat niet meer op. De nieuwe denkbeelden en feiten van het nieuwe Europa, verbonden met de gelijkge rechtigde voornemens en krachten van het Verre Oosten, brengen niet alleen de over wegingen van de kleine en middelmatig groote landen, doch de uverige groote ruim ten en groote volkeren 'van de Europe esc In- Aziatische ruimte onder hun betoovering. De lange reeks van diplomatieke handelin gen en gebeurtenissen der laatste weken, het contact met de bevoegde personen van Spanje tot aan de Sovjet-unie toont aan, dat het proces der nieuwe ordening stelsel matig en met succes wordt, voortgezet. Ter aanvulling op het Duitsche weer- machtbericht over den grooten aanval van Duitsche luchtstrijdkrachten op Birming ham zegt 't D.N.B. nog: Reeds nadat de eer ste golven vliegtuigen hun bommen hadden uitgeworpen, was de stad als door daglicht door de vlammen van reusachtige branden verlicht. De volgende toestellen konden spoedig vanaf het Kanaal van iedere rich tingpeiling afzien, aangezièn de vuurgloed tot hoog in den hemel straalde en zoo de eenvoudigste wegwijzer werd. De Duitsche gevechtseskaders startten nog tijdens de avondschemering bij volkomen bedekten hemel. Het was echter bekend, dat het weer zou veranderen. Tegen middernacht was de wolkenlaag ook bijna geheel weg, zoodat de Duitsche aanvallen bij buitengewoon goed zicht uitgevoerd konden worden. Veel meer dan 500 vliegtuigen zijn naar Birmingham gevlogen en hebben bommen van alle soorten en kalibers uitgeworpen. In grooten omvang werd gebruik gé- maakt van de zwaarste bommen, die zoo wel door hun brandstichtende uitwerking als door hun splinters en den luchtdruk buitengewone schade aanrichtten. In totaal werden ruim 500.000 k.g. bom men neergeworpen. Tegelijkertijd vielen duizenden en duizenden brandbommen op de stad, zoodat bij de vernielende explosies ook nog de alles verwoestende uitwerking van het vuur kwam. Sommige branden waren reusachtig, aan gezien spoedig de eene brandhaard zich aansloot bij den andere. Tusschen deze groote branden, die heele fabrieksterreinen, blokken huizen, en tenslotte heele straten aantastten, stonden ontelbare kleinere en heel kleine branden, die voor een groot deel ook weer om zich heen grepen en zich aan eensloten tot groote branden. De Britsche afweer van geschut en schijnwerpers was krachtig en aanhoudend, doch had geen succes. De Duitsche aanvalstactiek slaagde erin den afweer volkomen in verwarring te brengen ,n zonder effect te doen zijn. De moed der Duitsche vliegers brak door ieder spervuur heen en negeerde ieder gevaar. De aanvallen werden ingeleid door afzon derlijk vliegende toestellen, waarop ver scheidene malen een massaal bommenwer- pen door aaneengesloten formaties volgde, terwijl in de pauzen tusschen deze groote aanvallen, weer afzonderlijk vliegende toe stellen aanvielen. Afzonderlijk vliegende toestellen beëindigden den strijd in de eerste uren van den ochtend. De aard van den aanval maakte gebruik van iedere technische mogelijkheid. De afzonderlijke toestellen en de forma ties deden hun aanvallen in gewone, hori zontale glijvlucht, en weer andere ruischloözen glijvlucht, "en weer andere stortten 'zich niét eëh 'plotselinge duik vlucht op hün dóëlén 'ehStifeten zoo door het verspérrlhg'svuur hèèn." De verliezén zijn zèeï gering. Bij een op treden van ruim 500 vliegtuigen worden slechts vijf tóèstëllén Vertuist. De Frapsph.e minister, van koloniën admi raal Pikton, heeft, naar het Duitsche Nieuwsbureau uit Vichy] verneemt, in een radiorede den tekst van eén telegram be kend gemaakt, dat de afgezette generaal de Gaulle door bemiddeling van den gouver neur van dé Erigelsöhe kolonie Nigeria aan de Franschë rëgëerihg deed toekomen. In dit telegram drèigt dé Gaulle acht gevange nen, die zijn tróêpen bij de inneming van Libreville in handen vielen en die leidende personen uit hét Fransche bestuur en het leger zijn, als gijzelaars vast te houden en hen slechts tegen uitlevering van acht „Gaullisten", over wie de regeering van Vichy beschikt, uit te wisselen. De Gaulle belooft op eerewoord elk ruchtbaar worden van deze uitwisseling te beletten, als de re geering het voorstel aanneemt. De minister van koloniën deelt in ant woord hierop, ihee, dat de Fransche regee ring de Ganlle.niet zal antwoorden. Men zal zien oh de. Gaulle op de uitspraak van de Fransche justitie niet een moord, met den moord óp eén bisschop zal antwoorden. De personen, d'iè" de 'Gaulle als gijzelaars aanbiedt,' zijn géneraal Tétu, luitenant-ko lonels Claveau eri Crochu, majoor Rauilller en bisschop Tardu. Deze gijzelaars, aldus kondigt de Gaulle in zijn telegram aan, staan met hun léven vont elk levensgevaar van de door hem opgesomde „vrije Fran- sohen" in. De Duitsche Rijkscommissaris voor de steenkolen. Walter, heeft ln een toespraak tot de arbeiders van Muenchen eenige da gen geleden gesproken over de taak en de prestaties van den Groot-Dultschen mijn bouw. Het Groot-Duitsche Rijk, aldus zeide Walter, het rijkste steenkoolland van Europa, is na de uitschakeling van Engeland een beslissende taaak zoowel op politiek, als op militair gebied, ten deel gevallen. De Duitsche steenkoolindustrie zal ondanks de moeilijkheden, voornamelijk wat het ver keer betreft, in steeds toenemende mate voldoen aan de haar gestelde eischen. Door het oplossen van sociale en technische vraagstukken in den mijnbouw zal bereikt worden, dat deze tak van industrie op de eerste plaats zal staan. Van deskundige zijde op mijnbouwgebied werd hieraan nog toegevoegd, dat Duitschland thans de taak op zich genomen heeft het geheele Europee sche gebied van steenkool te voorzien. Aan de hand van statistische gegevens werd een groote stijging der productie aangetoond, die in den laatsten tijd kon worden bereikt. Aan deze stijging der productie is het te danken, dat de taak, die Duitschland op zich heeft genomen, kon worden vervuld. (D.N.B.) Talrijke buitenlandsche militaire critici vragen zich af, waarom maarschalk Gra- ziani na de verovering van Sidi el Barrani in Egypte het offensief nog niet hervat heeft, aldus Stefani. Deze vraag kan men niet- beantwoorden zonder nogmaals te wij zen op de moeilijkheden, die geboden wor den door het terrein en het heete klimaat van de Libysche hoogvlakte, een woestijn bij uitnemendheid, waar het leven zwaar gemaakt wordt door de hitte, die dikwijls vijftig graden bereikt, en gebrek aan water. Deze atmosferische omstandigheden ver sterken nog den elsch tot grondige voor bereiding, die vooraf moet gaan aan den nieuwen sprong van de Italiaansche colon nes naar Marsa Matroeh. Het grootste probleem vormde het water, dat door tankauto's ter plaatse gebracht moest worden, waar dan per hoofd en per dag een anderhalve liter beschikbaar ge steld werd. Thans is dit vraagstuk geheel opgelost, dank zij den bouw van een aqua duct, hetgeen in recordtijd geschied is en de ontdekking van bronnen bij de voorste linies. Eveneens moest ontzaglijk veel werk verzet worden om het noodige materieel en hulpmiddelen voor den a.s. opmarsch aan te voeren. Deze voorbereiding staat op het punt voltooid te worden. Opgemerkt moet nog worden, dat het in de geschiedenis nooit /oorgekomen is, dat men van het Westen uit Egypte trachtte te veroveren, juist vanwege de woestijn der Libysche hoogvlakte. Maarschalk Graziani is de eerste, die een dergelijke onderneming beproeft. Thans bevindt zich tusschen de voorste Italiaansche linies en die der Engelschen een niemandsland van dertig kilometer breed. Daar spelen zich dikwijls de gevech ten tusschen gemotoriseerde patrouilles af. De Engelschen beschikken in Egypte over ongeveer 300.000 man. Zij hebben van Mar sa Matroeh een geducht versterkt kamp ge- De Staatscourant bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van onderwijs, kunsten en weten schappen betreffende het stopzetten van scholenbouw, alsmede de invoering van het onderwijs in lichamelijke oefening aan la gere scholen. In dit besluit is o.m. bepaald, dat tot 1 Januari 1942 door de gemeenten geen besluiten genomen worden tot het doen van uitgaven voor stichting van nieuwe of uitbreiding, verbouw of verandering van inrichting van bestaande school gebouwen voor gewoon of uitgebreid lager onderwijs. Evenmin worden tot dien datum door de gemeenten zonder bovenbedoelde stichting, uitbreiding enz. openbare scholen voor gewoon of uitgebreid lager ónderwijs opgericht of uit de openbare kassen vergoeding toe gekend ten behoeve van bijzondere scholen voor gewoon of uitgebreid la ger onderwijs, in een gemeente geves tigd anders dan met gebruikmaking van de bepalingen der lager onderwijs wet 1920. De eerstgenoemde bepaling geldt niet in gevallen van oorlogsscha de. Voorts gelden bovengenoemde be palingen niet in gevallen, waarin het onderwijs in lichamelijke oefening de stichting van een lokaal of de inrich ting van een lokaal of de inrichting van een terrein voor dat onderwijs noo- dig maakt, alsmede in andere bijzon dere gevallen, ter beoordeeling van den secretaris-generaal. In dit laatste geval en ook in het geval voor oorlogsschade, kunnen voorwaarden worden gesteld betreffende het minimum getal leerlingen, dat per klasse moet kun nen worden toegelaten, en het aantal klas sen, met dien verstande, dat in de daartoe leidende gevallen het getal leerlingen, waarvoor het gebouw ruimte moet bieden, evenredig wordt verlaagd. Bij toepassing van de uitzonderingsbepalingen ten aan zien van bijzondere scholen kunnen ook voorwaarden worden gesteld betreffende de beschikbaarstelling van een bestaand ge bouw als schoolgebouw. Gedeputeerde Staten bevelen geen stich ting van een lokaal of inrichting van een terrein voor het onderwijs in lichamelijke oefening en verleenen geen goedkeurmg aan een daartoe strekkend besluit van den gemeenteraad, tenzij hun gebleken is, dat niet op andere wijze kan worden voorzien in dat onderwijs'. Eenzelfde houding neemt de gemeenteraad aan tegenover een aan vrage van een schoolbestuur betreffende de stichting van een lokaal of den aankoop en de inrichting van een terrein voor ge noemd onderwijs. De gemeenteraad kan, binnen het raam van de lager-onderwljs- wet 1920. een lokaal of een terrein- gedu rende bepaalde uren ln gebruik geven on der verschillende voorwaarden. Heeft de gemeente geen lokaal of ter rein beschikbaar, dan kan zij met het be stuur eener bijzondere school voor gewoon of uitgebreid lager onderwijs, die een uit de openbare kassen bekostigd lokaal of ter rein voor het onderwijs in lichamelijke oefening heeft, een overeenkomst sluiten, waarbij zij het recht verkrijgt, het mede gebruik van dit lokaal of dit terrein ge durende bepaalde uren op de bovenaange- geven wijze, aan te bieden. Is ook een lokaal of terrein als bovenbe doeld niet beschikbaar, dan kan een over eenkomst als bovenaangegeven worden aangegaan met het bestuur eener van rijkswege gesubsidieerde bijzondere school voor middelbaar of voorbereidend hooger onderwijs. Ten aanzien van van rijkswege gesubsi dieerde bijzondere kweekscholen tot oplei ding van onderwijzers en nijverheidsscho len vindt het bovenbepaaJde, voor zoover mogelijk, overeenkomstige toepassing. Dit besluit treedt in werldng op den dag zijner afkondiging. Alsdan vervallen voor of op dien datum genomen besluiten tot het doen van uitgaven voor de stich ting van schoolgebouwen enz., ter uitvoe ring waarvan bij de inwerkingtreding de gunning nog niet heeft plaats gehad. Voor of op dien zelfden datum ingekomen aan vragen, als bedoeld ln de artikelen 72. 84 en 88bis der lager-onderwijswet 1920, be treffende voorzieningen, bedoeld in den aanhef van dit besluit, worden geacht niet te zijn Ingediend. maakt, voorzien van volmaakte inrichtin gen en waar men de beschikking heeft over een verbinding over land en door de lucht en over een spoorlijn, die naar Egypte loopt. Op 300 K.M. van Marsa Matroeh staan de beste divisies, waarover het Brit sche leger beschikt, opgesteld en zij heb ben versterkingen ontvangen in den vorm van manschappen, materieel en munitie. Zonder twijfel is deze sector het best voor den oorlog toegerust, want Engeland weet heel goed, welke gevolgen het verlies van zijn positie ln Egypte zou hebben. Volgens een United Press-bericht heeft de Iersche minister-president de Valera ten aanzien der kwestie van afstand van Ier sche vlootbases aan Engeland gezegd, dat ze rechtstreeks Ierlands nationale integriteit raakt. Als Ierland havens aan Engeland uit levert wordt het zelf rechtstreeks bi] den oorlog betrokken. Ten aanzien van het voorstel Iersche ha vens en luchtsteunpunten aan Canada te verpachten, stelde de Valera in het licht dat Canada evenals Engeland oorlogvoerende is. Op de vraag, of Ierland zijn neutraliteit zou opgeven in ruil voor de teruggave van Noord-Ierland, antwoordde de Iersche pre mier, volgens genoemd agèntschap, dat deze vraag er op neerkomt, of men het recht op vrijheid wil opofferen aan dat op eenheid. De Iersche natie heeft reoht op beide. De hoofdredacteur van het blad Vreme, dr. .Gregoric, schrijft het volgende Bij de groote omwentelingen, die de grootsche strategische en diplomatieke han delingen op het Europeesche een Aziatische vasteland te weeg brengen, handhaaft Zuid- Slavië een duidelijke en vast omlijnde poli tiek. Vastbesloten om in het vernieuwde Europa, tot welke vorming het met kracht wil medewerken, zich die plaaits te verze keren, welke het krachtens zijn historische taak, n.l. een verbinding te vormen tus schen midden-Europa en het Zuid-Oosten toekomt, maakt Zuid-Slavië thans een be langrijken faotor uit, waarmee men bi] de politieke ontwikkeling- ernstig rekening moet houden. (D.N.B.) Dit Nummer bevat DRIE Bladen Binnenland De Nederlandsche Unie beantwoordt den oproep van Nationaal Herstel (Binnen land, 3e Blad). Oorlogsslachtoffers en de heffing van suc cessierechten (Binnenland, 3e Blad). Twee kinderen onder den trein geraakt (Gemengd, 3e Blad). Motorvaartuig op Braassemermeer gezon ken; twee schippers verdronken (2e Blad). Buitenland De toetreding van Hongarije tot het Drie- mogendheden-pact. Andere landen zul len nog volgen (le Blad). De Italiaansche voorbereidingen in Afrika (le Blad). Antonescu naar Berlijn (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN* EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1