LEIDSCH DAGBLAD LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 21 November 1940 Gemeenteraad van Katwijk GEMENGD NIEUWS Twee kinderen onder een trein Groote partij levensmiddelen in beslag genomen BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN ^rUN/T EN tlTTISE^j Dagbladreclame is niet te vervangen Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen Plaatst Uw advertenties ZIJ WAREN LANGS DEN SPOORDIJK GEGAAN. Gistermiddag keerden de beide broer tjes Ten Wolde, resp. zeven en acht jaar, uit de school te Sint Pancras terug. Om den weg naar huis, dat aan de ring vaart staat, te bekorten, zijn zij langs den spoordijk gegaan, die tusschen Alk maar en Broek op Langendijk ligt. Door den zwaren storm hoorden zij niet, dat een trein naderde en kwamen beiden er onder. Het oudste kind was op slag dood, terwijl het jongste zwaar gewond werd opgenomen. Gistermiddag om Iralfvijf is in een per ceel aan toet Zmièeiiridé te Wormerveer en in een pakhuis aan de overzijde van de Zaan door de politie een partij smokkel waar in toeslag genotaen, welke bestemd was voor den clandestienen handel in levensmiddelen. Heeds geruimen tijd ver dacht de politie een circa 50-jarigen koop man er van, zich met het clandestien ver handelen van allerlei levensmiddelen bezig te houden. Zoo hoorde zij verleden week, dat de koopman een partij bruine boenen had verkocht. De politie begon den man scherp in het oog te houden. Nadat nog een aantal gegevens was verzameld achtte zij den tijd gekomen om in te grijpen. Gis teren werd een inval gedaan in het ge noemde pakhuis, waar een groote partij levensmiddelen werd aangetroffen. Deze bestond o.a. uit 500 kg. bruine boonen, 100 ikg. rijst, 100 kg. meel, pakken pfaratenvet, Edammer kazen, blikken worst, stutten zeeip, doozen toiletzeep, thee, koffie en nog talrijke andere artikelen, welike verborgen waren in groote jute zakken. De levensmiddelen zijn in beslag geno men. Tegen den koopman is proces-verbaal opgemaakt. TEGEN HET SPIRITUSDRINKEN. Walgingwekkend bijmengsel in de brandspiritus. De inspecteur voor de Drankbestrijding deelt in zijn verslag medle, dat een proef wordt genomen met een mengmiddel, dat aan de brandspiritus een walgelijk-en smaak en geur geef-t. Bij heeft er zich van kun nen overWgen, dlat wel niemand dit meng sel zal kunnen drinken, maar er za-1 nog moeten wiorden nagegaan of de eigenlijke toestemming v-an de brandspiritus er niet door in het gedrang zal komen. En ook of het miengmiddel soms op vrij eenvoudige wijze door een of andere toe-werking weer uit het mengsel gehaald zou bunnen worden. Diverse benoemingen Bekrachtiging verordening inzake de openbaie orde Vragen van den heer Varkpvisser De afsluiting der terreinen der Leidsche Duinwater Maatschappij. 17'84 (Ingea, Med.) BUITENLANDSCH GEMENGD. VERDACHTE BRAND IN ROEMEENSCHE SYNAGOGE. In de Roemeeiiisclhe stad Foscani, welke door de aardbeving zwiaar geteisterd is, is de Joodsche kerk uitgebrand-. Het gebouw was voor drie millioeni lei verzekerd. Daar men vermoedt, dlat de kerk to brand is ge stoken om het verzekerde bedrag te be machtigen, zijn 3 leiders van, de Joodsche gemeente in hechtenis genomen. (Transcontinent) DE BRAND OP DE SOUTH DACOTA. De brand op het Amerdkaansche slagschip „South Dacota" heeft meer slachtoffers ge- eischt dan aanvankelijk werd gemeld. Drie a-itoelders, die to het ruim werkbein rvaar de brand woedde, worden vermisst. Zeven- anderen zijn door den rook gestikt. DE LEIPZIGER VOORJAARS-MESSE 1941. De beide in dit jaar gehouden Leipziger Messen hebben duidelijk de bijzondere be- teekenis van deze instelling, ook en vooral in oorlogstijd, doen kennen. Onderstaande cijfers mogen ter toelichting dienen: deelnemers in R.M. Aantal Omzetten Voorjaars-Messe 1940 6615 rond 500 mill Najaars-Messe 1940 6222 rond 350 mill. De a.s. Leipziger Messe is al geruimen tijd in voorbereiding en de sterke aandrang van Duitsche zoowel als buitenlandsche ex posanten vormt een kenteeken, dat de be schikbare 24 jaarbeursgebouwen tot de laatste plaats toe bezet zullen zijn. De Leipziger Voorjaars-Messe zal op het gebruikelijke tijdstip, van 2 tot 7 Maart 1941, plaats hebben en naast de gewone ook t-al van speciale groepen omvatten. GEBOREN: Gerrit, Z. van-C. Tol en A. A. Groenendijk Hendrina. D. van J. Overduin en A. G. Sanderse Cornells Paulus, Z. van C. P. Sin- gerling en D. Klinkhamer Jakob Herman- nus, Z. van L. J. Poort en M. Kuntzel Maria Helena, D. van L. J. J., PrenerJ en H. A. M. Hansen. OVERLEDEN: J. v. Kampen, hsvr. van J. P. v. d. Blom 26 j. C. M. v. d. Poel Vr. 32 j. De Raad van r.atwijk vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester mr. Wol- dringh v. d. Hoop, die met gebed opende. Afwezig de heeren Haasnoot, Meerburg en v. d. Zwan. Na goedkeuring der notulen volgden ingekomen stukken, w.o. goedkeu ring van diverse Raadsbesluiten door Ged. Staten en een schrijven van den heer Noor- dijk, waarin deze bedankt als Raadslid en een schijven van den heer G. Varkevisser, waarin hij zijn benoeming tot raadslid aanneemt. Deze werd hierop als raadslid geïnstalleerd en door den voorzitter geluk- gewenscht. Tot leden der Havencommissie werden herbenoemd de heeren C. A. Veltkamp. J. Hoek. E. de Jong, W. Kulk en D. F. E. Meerburg en tot leden der Belastingcom missie de heeren: H. W. Grimbergen, H. Haasnoot, E. de Jong, W. Kulk, C. v. Ton geren en A, Wassenaar. De heer J. Dubbel dam is ambtshalve voorzitter. Tot voorzitter der Commissie voor de Arbeidsbeurs werd in de vacature-Noordijk benoemd de heer J. van Elk, als voorzitter der Commissie voor de Werkverschaffing (vacature-Noordijk) de heer J. H. Hoek, en als vertegenwoordiger der gemeente in het bestuur van de Katwijksche school voor huishouden, vrouwelijke handwerken en maatschappelijk werk (vacature-Noordijk) de heer D. Schoonenberg. Als commissarissen der Gemeente Spaar bank werden herbenoemd de heeren D. C. van Leeuwen, C. Kuyt en Kr. Haasnoot Kz. B. en W- stelden vervolgens voor een ver zoek van den heer J. P. A. Kiebert te Kat wijk a. d. Rijn om vergoeding van de ver voerskosten van zijn kinderen naar de R.K. school aan de Kerkstraat te Wassenaar, in te willigen, zulks onder bepaalde voorwaar den. Goedgekeurd. Vervolgens werden de vergoedingen vast gesteld voor de Bijzondere Scholen inge volge het bepaalde bij art. 103, 2e lid der L. O.-wet 1920- Vervolgens werd vastgesteld de gewijzig de gemeenschappelijke regeling inzake den Schoolartsendienst, kring Katwijk, alsmede de verordening op het beheer van de be drijven in deze gemeente en een voorstel tot wijziging van de gemeentebegrooting. Ter voorkoming van stoornis der open bare orde deelde de burgemeester vervol gens mede, dat door hem een verordening is vastgesteld, waarin het aan kinderen be neden den leeftijd van 15 jaren verboden is zich des avonds na 8 uur in het openbaar op te houden, tenzij onder direct geleide van hun ouders. Kinderen, die in strijd met het bepaalde in het vorige lid op den openbaren weg worden aangetroffen, kun nen door de politie daarvan worden verwij derd. Deze bepaling is reeds met ingang van 19 October j.l. in werking getreden erv werd thans doof. den Raad bekrachtigd, nadat hieraan was toegevoegd „of onder di rect geleide van hun ouders of andere meerderjarige personen", zulks op voorstel van den heer D. Schoonenberg. Vervolgens werd vastgesteld het voorstel tot wijziging der bouwverordening in ver band met de materiaalpositie met name van hout en staal. Vastgesteld werd vervolgens, na toelich ting van den voorzitter, de verordening be treffende het bewaren en ter beschikking stellen van afvallen van levensmiddelen en het ter beschikking stellen van dierlijke afvallen en van cadavers van honden en katten, zulks met ingang van 22 Nov. 1940. Diverse besprekingen werden nog gevoerd over de wijze, waarop het afval moet wor den opgehaald, over de regeling waarvan t-z.t. uitsluitsel gegeven zal worden. Hierop volgde een voorstel tot het aan gaan van een overeenkomst inzake verhar ding van het voetpad naast het rijwielpad door de duinen. Naast de vergunning van de Rijksinspec tie voor de Werkverruiming tot het in werk verschaffing doen uitvoeren van dit werk, is eveneens noodig die van het Dep. van Financiën, daar het rijwielpad en het aan te leggen voetpad liggen op Staatseigen dom. Door den Inspecteur der Domeinen wordt de vereischte toestemming zonder be ding .van vergoeding of recognitie verleend. Met den Staat der Nederlanden moet hier omtrent een overeenkomst worden aange gaan. Hiertoe werd besloten. De heer Schoonenberg wees er op, dat ook de weg van den Drieplassenweg naar het kampeerterrein in een slechten toe stand verkeert en beveelt deze in de aan dacht aan. Inzake het adres van den heer J. Hop penbrouwer betreffende wijziging van de verordening ex aft. 10 der Drankwet, brach ten B. en W. wederom een afwijzend prae- advies uit. Inwilliging van het verzoek kun nen wij, aldus spr., niet anders aanmerken dan een incidenteel ingrijpen in een sedert jaren degelijk gebleken systeem- Het inwil ligen van het verzoek van den heer Hop penbrouwer zou ertoe kunnen leiden, dat andere zaken, wat hun bestaansmogelijk heid betreft, in het gedrang zouden komen, hetgeen evenmin is te rijmen met den op zet. Momenteel is slechts één vergunning beschikbaar. B. en W. zouden deze gaarne willen reserveeren voor een inrichting aan den Boulevard, waarvoor nog een tapver- gunning verstrekt zou kunnen worden. De heer Bloot wijst er op, dat het prae- advies zwak is en zet dit nader uiteen. Spr. stelt voor toestemming te verleenen de zaak van den heer Hoppenbrouwer over te bren gen naar de Koningin-Wilhelminastraat. Dit voorstel werd verworpen met 7-6 st. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Var kevisser inlichtingen inzake de per 1 Dec. ingaande algeheele afsluiting van-de Leid sche Waterleiding Maatschappij, waardoor, velen ten zeerste gedupeerd worden. De voorzitter antwoordde, dat B. en W- werk zaam zijn, om een oplossing te vinden. Spr. acht deze echter vrijwel uitgesloten, want naast het terrein der Waterleiding ligt het vliegveld en spr. ziet geen kans voor de in woners meer, om naar het Zuiden te komen Spr. betreurt het, dat de Waterleiding Mij. zóó weinig medewerking betoont. De toe stand is verschrikkelijk, want de eigenaren kunnen hun landerijen niet dan over een grooten omweg bereiken. Spr. zegt echter toe, alles te doen, om hierin verbetering te brengen. Voorts vraagt de heer Varkevisser hoe het staat met de afsluiting van den Val- kenburgerweg. De voorzitter meent, dat deze wel niet meer noodig zal zijn; de af sluiting kan dus vervallen. In antwoord op een vraag van den heer Varkevisser hoe het staat met de uitkeering aan de tuinders, zegt de voorzitter dat1'de onderhandelingen hierover in een vergevorderd stadium ver- keeren. Spr. hoopt, dat men terzake tot een spoedige regeling zal komen. Zoowêl bij de Duitsche als Nederlandsche autoriteiten is deze kwestie aanhangig gemaakt en spr. hoopt op een spoedige beslissing. Na nog eenige onbelangrijke1 besprekingen, volgde hierop sluiting mét gebed. KLEURGRAFIEK IN DE LAKENHAL. 45 Teekenlng van Aart van Ewyk. Naar J. J. A. Gouverneur, Reizen en avonturen van Mynheer Prikkebeen). Om een goed beeld van de beteekenis dezer tentoonstelling te kunnen geven, zou men eigenlijk eerst op populaire niettemin zakelijke wijze een inzicht moeten geven van de wijze waarop een kleurets en kleur- litho tot stand komen. Het juiste begrip dei- techniek. dat zonder twijfel bij velen wel, doch bij anderen nog niet aanwezig is, doet de uitkomst, in dezen de kunst, des te hoo- ger waardeeren. Ik hoop dan later ook nog eens op de zeer interessante kleurtechnie- ken terug te komen. En dit te meer omdat de L. K. V. waardeering verdient voor haar ijverig streven, om steeds weer „iets anders" te brengen, en ons zoo alzijdig mogelijk in te lichten omtrent de verschillende uitingen der beeldende kunst. Elke tak daarvan bezit toch haar eigen techniek en dientengevolge haar eigen verdiensten; waarop dan weer ons waardeeringsoordeel berust. Te veel neemt men bij de waardee ring van verschillende grafische uitings vormen het olieverf schilderij tot uitgangs punt en maatstaf van vergelijking. Dat is onjuist. Kleurgrafieken zijn geheel iets an ders dan schilderijen in olieverf. Men moet ze op zichzelf beoordeelen. Ze hebben hun eigen charme, hun eigen schoonheid. Men heeft zich alleen af te vragen: „Wat heeft de kunstenaar bedoeld? En ten tweede: Hoe heeft hij het uitgevoerd? Ten slotte: Is hij geslaagd? Aan de hand van deze vragen moesten we eigenlijk ons verslag schrijven, doch dit zou te veel vergen. Daarom enkele notities, te meer omdat ruim 30 kunstenaars vertegen woordigd zijn. Enkele grepen dus. waarbij we slechts enkelen zullen noemen, zonder dat dit een minderwaard-achten van onge- noemden beteekent. Moge het voldoende zijn, om op het belang dezer zeer instruc tieve tentoonstelling te wijzen en U in over weging te geven de bezichtiging ervan niet te verzuimen. Van Willem van Konijnenburg is er een origineele litho, de Tuin genaamd, in bistre gedrukt Bistre is een bruine aquarelverf uit de asch van beukenhout bereid De teekening is onmiddellijk met de pen op den steen gebracht en toont hoe Van Ko nijnenburg zijn romantische fantasie in deze litho laat werken. Het geheel vertoont, ondanks de weelderige vegetatie een sterk opwaarts strevend accent. Zoo zien we van Eüzart Koning, den verluchter van Van Eedens „Kleine Johan nes", een prent „October", met een vege tatie van zwammen en mossen, die al even romantisch aandoet en met overtuigend kunstenaarschap is vervaardigd. Verder kent iedereen de Voermankalenders en de fraaie Verkade albums, waaraan de naam Voerman is verbonden. Welnu, de uitmun tende lithograaf J. Voerman Jzn., is hier vertegenwoordigd met een drietal fraaie litho's, waarvan we vooral opmerkzaam maken op de zeer fijne en voorname met de nog in knop staande esschentakken. Onze voormalige stadgenoot M. W. van der Valk, mag niet worden vergeten. Men zal zich herinneren, dat hij gaarne exoti sche schelpen grafeerde, Welnu een derge lijke litho met de bijzonder fraaie curven, waarin de windingen zijn besloten, verge zeld van een nieuwsgierigen kikker is op de tentoonstelling en getuigt van knappe A. J. Derkinderen lithografeerde in den tijd toen als reactie op het impressionisme het symbolisme zich baan brak, een serie platen betrekking hebbende op den 80-ja- rigen strijd onzer vaderen met Spanje. Hier hangt er één van, die tegelijk symbolisch is voor dezen tijd: „Spes nostra Deus" en het onderschrift „Onzeker waarheen het nood lot ons voeren zal blijve de hoop". De plaat stelt in hoofdzaak voor: een vrouwenfiguur met een kind op den arm schrijdt langs de verslagen neerzittenden en heft een vaan del met het anker. R. N. Roiand Holst geeft behalve een be kwaam affiche voor „Pulchri Studio" met mooie vlak- en letterverdeeling een stem mingsvolle kleurlitho van een „Gasstoker", zooals men hem in het gemoderniseerd be drijf waarschijnlijk niet meer zal aantref fen. Het lied van den arbeid heeft andere refreinen dan 30 a 40 jaren geleden, doch het klonk destijds niet minder Intens dan thans, zooals zijn plaat op overtuigende wijze leert. Wie Rembrandt's „Emmaüsgangers" kent, kan als hij lust heeft, de vergelij king trekken tusschen het origineel en de kleurets, welke Aug. Brouet er van vervaar digde. Rembrandt evenaart men niet, doch reproductie getuigt van ernstig worstelen met de opgaaf, van een vaardige techniek en een knap kunstenaarschap. Allerlei associaties kan men verbinden aan de knappe kleurets van F. Schutzer: „Brahms' sterfkamer". Het is inderdaad een interieur vol stemming, dat men ook onder uitsluitend artistiek opzicht zijn waardee ring niet onthoudt. Ik moet nu de Schapen van Jungnickel en een groot aantal andere werken verder onbesproken voorbijgaan om nog even de bijzondere aandacht te vra ger. voor een aantal werken van Fransche meesters, waarvan wij slechts enkele zullen noemen. De gracieuze danseressen van L. Icart, met zeldzame gratie geteekend en charmeerend van kleur; het uitermate fijne en verdroomde werk van den grooten fan tast Odilon Redon „La Sulamite", ragfijn van uitvoering; de „Oriëntales" van Ma tisse, de „Zwanen" van Marie Laurencin en vele anderen zijn een aandachtige stu die overwaard- Ze getuigen van een zwierig élan in de beheersching der techniek en een zeer rijke en fijne fantasie, die zich evenwel de strengste beheersching oplegt en daardoor eenerzijds nooit meer geeft, dan zuiver is bedoeld, anderzijds diepten van sentiment opent, die men in veel meer gedetailleerde werken nauwelijks vindt. Men neme er kennis van. in hel het dagolad met verre weg de grootste pubfci- teitswaarde in en om de Sleutelstad. Advertenties worden zonder eenige priisverhooging door onze plaatse lijke agenten aangenomen. Dit geldt ook voor onze „Kleine Advertenties" instelling zijn einddiploma cum laude. Twee jaar later begon hij met het geven van re citals en treedt sindsdien met veel succes in binnen- en buitenland op. Op 22-jarigen leeftijd werd Cor de Groot hoofdprijswin naar van de groote Internationale Pianis tenwedstrijd 1936 te Weenen, waaraan 130 mededingers deelnamen. In Januari 1938 werd hij benoemd tot hoofdleeraar aan het Rijks-Conservatorium te Den Haag. Het programma, dat Cor de Groot alhier ten gehoore zal brengen, vermeldt o.a. de So nate op. 35 bes-moll (met de Marche fu- nèbre). Ballade op. 23 g-moll, drie Mazur ka's en twee Scherzi. Prikkie zwem nog isteeds maar door, 1 Een eiland ligt zóó voor hem klaar! Tot iedereen hem uit 't gezicht verloor!! Van vreugde straalt z'n heele kop: Na twee uur zwemmen wat ziet hij daar? Vergenoegd klimt hij er bovenop!! DE LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN". De pianist Cor de Groot, die op Zondag middag 24 Nov. a.s. een Chopin-recital zal geven in de Stadsgehoorzaal, werd te Am sterdam geboren, waar hij aan het Conser vatorium studeerde (bij Ulfert Schults, piano en Sent Dresden, compositie). Reeds op 18-jarigen leeftijd behaalde hij aan deze NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij: Uitg. Mij. van Gorcum, Assen: Land en Volk van Stad enOmmelanden, Drie Bloemskes uit mijn Dagboek, door Fenna Slapsma—Tiessens, ingeleid door Prof, Dr. G. S. Overdiep. Em. Querido, Amsterdam: Lof van Nederland, zijnde een verzame ling zoowel van ouds beproefde als korte lings geschreven gedichten, verzen en rij men, waarin de schoonheid des vaderlands te water en te land wordt zichtbaar maakts mitsgaders eenige beschrijvingen van de maan en van schoone bloemstuk ken, vrouwspersonen en andere aanverwan te zaken, hetgeen alles is saamgelezen door J. W. F. Werumeus Buning. Kosmos, Amsterdam: In de serie Weten en Kunnen: Rozenteelt door Amateurs, door J. J. v. d. Windt; Rots- planten in den tuin, door Mien Ruys; Snoeien van bóomen en struiken, door G. Bleeker. Koken in 15 minuten. Praktisch kook boekje voor alleenwonenden, jonge echtpa ren en alle anderen, die snel en zonder veel moeite eenvoudige gerechten in één-per- soonsporties villen bereiden. Handleiding voor ongeoefenden. door den Zwitserschen schilder Paul Burckhartf, voor Nederland bewerkt door den journa list Pieter v. d. Valck, met een voorwoord van J. W. F. Werumus Buning. Strengholt's Uitg. Mij., Amsterdam: De Wieg der Menschheid, door Dr. J. H. Post. Over de oorsprong en afstamming van den mensch, uitgegeven in de Corona-serie: werken over wetenschap, kunst, cultuur en ontdekkingsreizen. Van Heidendom tot Heden. De Gods diensten der Aarde, hun wezen en geschie denis, samengesteld door Carl Clemen, in samenwerking met veie uitnemende geleer den o.a. Prof. H. Hackman voor het Boed dhisme, Rabb. Leo Baeck voor het Joden dom. Nederlandsche bewerking door dr. L. A. Rademaker, Met vele uitstekende illu straties. Van der Laan en Co, den Haag: Het Koopmansboekhouden. door J. Ha- gers, deel III. De boekhouding van Ven nootschappen, 26e druk bewerkt door G. J, van Dijk. De Nederlandsche Uitverij, Baarn: Baanbrekers der Wetenschap, door Mar tin Gumpert, vertaald uit het Duitsch door Bas van Deilen. Een populair-wetenschap- pelijk boek over het leven van de groote onderzoekers door alle eeuwen heen van den schrijver van het bekende boek over Henri Dunant. Met vele illustraties. De Andere Helft, levensbeschrijving van "#5n zwerver, door John Worby, vertaald en bewerkt naar het Amerikaansch door Jo hanna Smelik. Hollandia Drukkerij, Baarn: In de Branding, een boekje voor Ouders en Opvoeders van jonge menschen van i" —20 jaar, door dr. A. de Vletter, Rector van het Kennemer Lyceum te Bloemendaal, 3e uitgave van het boekje „In Moeilijke Jaren" vernieuwd en omgewerkt door Willemien de Vletter. Leopold's Uitg. Mij., Den Haag: In de bibliotheek voor Weten en Denken: De onzienlijke Wereld. Een inleiding in het vraagstuk van het geestenzien, door Dr. W. H. C. Tenhaeff. Bergson, de Philosophie der Intuitie, door Mr. Dr. H. Houwens Post. Wolters, Groningen: Algemeene Ziekenverpleging, door Dr. G. F. Gezelle Meerburg, 4e druk. Gebrs. Kluitman. Alkmaar: Romans voor oudere Meisjes: Het licht aan de Kim, door Amy Groskamp ten Have. Marianne's Verlangen, door Rona Lentinck. 'n Zoinervacantie in Oosterzeel, door A. P- Schelling. Voor kleine meisjes: Ineke Eigenwijs, door J. H. BrinkgreveEntrop. Hollandia Drukkerij, Baarn: Vertaalde romans voor oudere meisjes: Sylvia en Julie, pottenbaksters, uit het Amerikaansch van Maragret Thomsen Ray- mond, door Willy Pétillon. Wijkverpleegster, uit het Amerikaansch van H. D. Boylston, door Fenna de Meyien Journaliste, uit het Amerikaansch val Emma Bugbee, door Willy Strijt. 23

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 10