Binnenland IOOSCH DAGBLAD - Tweede BSad Woensdag 20 November 1940 VISSCHERIJ-BERICHTEN KERK- EN SCH00LNIEUWS Het nut van het „omweidsysteem" Reorganisatie der Staatsloterij GEMENGD NIEUWS Twee personen gedood onder een omver geworpen auto UW KIND Inwoner van Breda wordt vermist Verzakkend Japan UIT DE RAADZAAL AGENDA De Pers zegt FAILLISSEMENTEN 20 tot40 pCt gfootere opbrengsten Proefnemingen hadden uitstekende resultaten Er is alle kans zoo meldt de „Tel." dat over eenigen tijd veranderingen zullen gebracht worden in de Nederlandsche Staatsloterij. De bevoegde instanties, zoo wel van Financiën als van Justitie, hebben het loterijwezen in studie genomen en on derwerpen de geheele zaak aan een grondig onderzoek, met het doel de Staatsloterij te - reorganiseeren. Wie iets van het loterijwezen in Neder land weet, zal toestemmen, dat een reor ganisatie hoog noodig is. Onze Staatsloterij is veranderd en beantwoordt in haar huldi gen vorm niet meer aan het doel. HERBENOEMING BURGEMEESTERS. Als burgemeester zijn herbenoemd A. A. van Eeten te Nieuwerwerk en mr. J. O. Thate te Gorssel. DE ORGANISATIE VAN HET BEDRIJFSLEVEN. BOTSING TUSSCHEN TRAM AUTO TE ROTTERDAM. EN De organisatie-commissie voor het Ne derlandsche bedrijfsleven deelt mede: Het is de commissie bekend, dat momen teel in het bedrijfsleven zelf allerlei plan nen bestaan tot concentratie, tot het op richten van nieuwe vereenigmgen enz. Hoe begrijpelijk dit initiatief op zich zelf ook moge zijn, het kan thans slechts tot ver warring leiden en de werkelijk niet lichte taak der commissie slechts bemoeilijken. De commissie wenscht zich een overzicht te verschaffen van dat wat bestaat en zal zich derhalve systematisch tot het bedrijfs leven wenden, teneinde zoo spoedig moge lijk de noodige gegevens te verzamelen. In afwachting hiervan moet zij het bedrijfs leven met nadruk verzoeken deze plannen tot nader order geen vasten vorm te laten aannemen. Zij neemt aan. dat het bedrijfs leven zal begrijpen, dat een overzicht als bovenbedoeld voor de commissie noodzake lijk is en niet te verkrijgen is, Indien voort durend veranderingen blijven voorkomen. Zij wenscht derhalve voor alles volkomen rust in den bestaanden organisatie-vorm van het bedrijfsleven. De bestaande orga nisaties en hare besturen blijven derhalve voorloopig hun werkzaamheden als tot dus verre voortzetten. Bekendmaking 6 heeft ook recht op tandheelkun dige contröle. Zijn gebit is door het groeiproces in een voortdurend gevaar. Inwendige klierafscheiding en kinderziekten berokkenen het gebit dikwijls tal van moeilijk heden. Dan werken nog tal van aandoeningen verstorend op den vorm der kaken. Raadpleegt daarom op gezette tijden ook voor Uw kind Uw tandarts. TURFMARKT HK. HAARL.STR. Telef. 26502 3532 (Ingez. Med.) BESOMMINGEN SCHEVENINGEN. Aan de markt te Scheveningen waren gister ochtend de motorloggers: KW 49, J. Dubbelaar, met f. 169; KW 166, H. van der Plas, met f.117; KW 59, J. van der Plas, met f.171; KW 151, T. van der Plas, met f. 189 en de kotters: KW 21, J. Guyt, met f.156; KW 10, E. de Vries, met f.61; KW 116, D. Haasnoot, met f.58; KW 92, J. Jon ker, met f.41; KW 72, B. van der Plas, met f. 120 en KW 94, W. Vooys, met f90. KATWIJK AAN ZEE, 19 November. Besommingen versche visch: KW 34 f. 53,25; KW 61 f. 73.60; KW 87 f. 13,90; KW 98 f.26,35; KW 63 f. 3,10. Garnalen; KW 87 ff. 9.45; KW 17 f. 17,30; KW 33 f. 15,10; Korers f. 44,25. PREDIKBEURTEN Bonthuizen Geref. Gem.: Donderdagnam. 3 uur, ds. Stuyvenberg van Ierseke. Lisse Oud-Geref. Gem.: Nam. 7% uur, leesdienst. Zevenhoven Ger. Kerk: Donderdagnam. 2.30' uur, ds. P. de Ruig. TEMPERATUREN, HOOGWATERTIJDEN. ENZ. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 5 gr. C. (41 gr. P.). 12 uur 'smidd.: 7 gr. C. (45 gr. F.). HOOGWATEKTIJIÏEN TE K.ATWIJK-A.-ZEE Donderdag. Voorm te 7 u. 10 min.; nam. te 7 u, 34 min. ZONS OP- EN ONDERGANG Woensdag: 5.42 nam. tot 9.11 voorm. Hel L(JdvaU gedurende hetwelk de verduiste ringsvoorschriitën gelden, wordt begrensd door deze beide tijdstippen. CVIAANS. OP- EN ONDERGANG. 20 Nov.: op 22 u. 53; onder 13 u. 12 d.a.v. Gistermiddag om half drie reed op den Schiedamscheweg te Rotterdam een tram van lijn 16 met volle vaart op een auto met aanhangwagen, welke uit de Spanjaardstraat kwam. De aanhang wagen kantelde en sloeg om. waarbij twee personen, die zich naast de auto bevonden, er onder geraakten. Een 28-jarige vrouw werd op slag ge dood en de 45-jarige M. Groeneveld ernstig gewond. Beide slachtoffers wer den door den G.G.D. naar het zieken huis aan den Bergweg vervoerd, waar ook het tweede slachtoffer aan de be komen verwondingen overleed. EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. Sinds Dinsdag 12 November wordt te Breda vermist de 47-jarige heer P. B. G. van Aart, eigenaar van een aldaar gevestigd kleedingmagazijn. Er bestaat ernstig vermoeden, aldus de N.R.Ct., dat de heer Van Aart niet vrijwillig is verdwenen, doch in handen is gevallen van menschen, die zich bij hem als handelaars hebben voorgedaan, doch wien het werkelijk te doen is geweest om het geld van den heer Van Aart. De Bredasche recherche en ook die van Rotterdam en Den Haag zijn druk aan het werk. Zaterdag 9 November kreeg de heer Van Aart bezoek van den heer v. d. B. uit Bus- sum, eigenaar van een ongeregeld klee dingmagazijn aldaar. Deze beweerde in Den Haag twee kettinghandelaars te ken nen die een partij wollen jumpers buiten de textieldistributie om zouden kunnen le veren. Den volgenden dag is de heer van Aart met v. d. B naar Den Haag gegaan om onderhandelingen met de kettinghan delaars aan te knoopen. Vast staat dat de heer Van Aart en v. d. B. samen met den trein van 8.32 uit Breda in de richting Rotterdam zijn vertrokken, De heer Van Aart had een dagretour naar Den Haag genomen en had dus kennelijk de bedoeling nog dienzelfden avond terug te keeren. Maar dit is niet geschied. Den volgenden dag heeft de Bredasche politie zich met v. d. B. in verbinding ge steld. Deze verklaarde den heer Van Aart te hebben gebracht naar een café in Den Haag, waar hij hem met de twee ketting handelaren in verbinding had gebracht. De namen der kettinghandelaren waren hem echter niet bekend. Toen bleek, dat de jumpers niet in Den Haag doch in Rotter dam waren opgeslagen, zijn de heer Van Aart en v. d. B. met de beide kettinghan delaars naar Rotterdam gereisd. V. d. B. is toen in een hem volgens zijn zeggen onbe kend café achtergebleven. De heer van Aart zou later in het café terugkomen doch toen hij 's avonds 7 uur nog niet terug was, is v. d. B. naar Bussum gegaan zonder zich om zijn zakenrelatie te bekommeren. De heer Van Aart had f. 1000 bij zich. Zijn signalement luidt: lang 1.60 M„ schraal postuur, achterovergekamd donker grijs haar, kleine snor, draagt een bril. Aan een zijner pinken twee gouden ringen, waar van een met diamant, terwijl uit de andere twee steenen ontbreken. Hij is ge kleed in een muisgrijze gabardine regen jas, beige colbertcostuum en lage schoenen. NOODLOTTIGE VAL. Te Loosdrecht is tengevolge van een val in het achterhuis van zijn boerderij op 95-jarigen leeftijd overleden de heer K. Zeldenrijk, op een na oudste inwoner van Loosdrecht. Vele jaren was de heer Zeldenrijk lid van den gemeenteraad. WAAR ANGST VOOR STRAF TOE LEIDEN KAN. De rust, die met de duisternis over het landelijk dorpje Vreeland, aan de Vecht, gekomen was, werd Maandagavond wreed verstoord. Luide kreten, van iemand in nood klonken over het land en in de smalle straatjes. De duisternis en de Vecht hadden weer eens een slachtoffer geëlsoht! Direct werden alle pogingen in het werk gesteld om redding te bieden en weldra had men het slachtoffer gevonden. Een meisje van ongeveer achttien jaar was met haar fiets in de Vecht gereden. Hulpeloos stond ze, tot over het middel, in het water. Voor dezen tijd van het jaar een minder prettige ge waarwording. Hulpvaardige handen hielpen haar op het droge en daar vertelde zij het relaas van haar koud avontuur. Zij was, vroeger op den avond, door twee mannen aangevallen, die haar hadden vastgehouden en niet eerder losgelaten, voordat de avond gekomen was. Zij was toen door de duister nis misleid en te water geraakt. De politie stelde alles in het werk om de twee onverlaten op het spoor te komen, maar hoe ze ook zocht en hoe ze ook speur de, zij kwam niet tot resultaten. Zelfs niet tot de geringste. Zij riep de hulp in van de omliggende gemeenten. Maar ook dat mocht niet baten. Dat was voor de politie aanlei ding, het meisje nog eens terdege aan den tand te voelen. Toen kwam het hooge woord er uit. Alles was verzonnen. Zij was dien avond uit geweest met een jongeman en was daarbij geheel den tijd vergeten. Het was zelfs zoo laat geworden, dat zij vreesde, haar ouders zeer verontrust te hebben. Uit angst voor straf had zij toen maar het ver haal verzonnen van aanvallers e.d. en had daarbij vrijwil'i" h koude bad aanvaard. Voorwaar ejtp. straf te ontloopen! „Vad." EEN GEVAARLIJKE PANNEKOEK. In het gezin van A, Th. te Oeffeit heeft zich naar het Hsg. meldt een ernstige vergissing voorgedaan die doodelijke gevol gen had kunnen hebben. De vrouw, die be zig was met pannekoek bakken nam in der haast doordat zij meel te kort kwam een bus met loodarsenaat, in de meening dat dit bloem was en roerde dit onder het an dere. Het gevolg was, dat na het eten hier van de vrouw en drie kinderen zoo ernstig ziek werden, dat zij in het ziekenhuis te Nijmegen moesten worden opgenomen. BUITENLANDSCH GEMENGD. NATUURRAMPEN ZOUDEN VEROORZAAKT WORDEN DOOR ONDERAARDSCHE WATERMASSA'S. Uit Tokio: Uit het district Sinane ten Westen van Kioto wordt gemeld, dat deze landstreek Maandag door een aardbeving is getroffen. Er is omtrent den omvang van de schade cn het aantal slachtoffers nog niets bekend. De verbindingen met de af gelegen dorpen, die het meest te lijden moeten hebben gehad, ls verbroken. Wel weet men reeds, dat een aantal huizen is verwoest. Hst geologisch Instituut te Tokio zal een wetenschappelijk onderzoek instel len naar de ooi-zaken van deze aardbeving en daarbij voornamelijk aandacht wijden aan de houdbaarheid van de theorie van prof. Naomi Mljabe van de Universiteit te Tokio. Deze geoloog is van oordeel, aldus Unit. Press", dat 'n belangrijk deel van de natuurrampen, waardoor Japan róo dikwijls te lijden heeft, niet wordt veroorzaakt door vulkanische verschijnselen, maar door on- deraardsche watermassa's en rivieren. Prof. Mijabe verklaart ook het feit, dat een deel van de stad Tokio langzaam maar zeker in den grond wegzakt, op dezelfde wijze. De dienst van Publieke Werken te Tokio heeft de beschikking over acht geodetische sta tions om de mate van verzakking voortdu rend in het oog te houden. Het Zuid-Wes telijk deel der stad zakt het snelst en wel 10 ó'15 cm. per jaar. In geheel Japan be kend is de „wandelende berg" bij het dorp Uonogo. Sinds Jaren zakt de berg gestadig af in de richting van het dorp. Op den top Staat de beroemde tempel Ikami, die met den berg mee verzakt en binnen zes jaar 50 cm. lager is komen te staan. Het pro vinciale bestuur heeft voorstellen gedaan om den tempel af te breken en op een vei lige plek op beganen grond weer op te bou wen, maar de boeren uit de streek verzetten zich hiertegen en voeren aan, dat de tempel te zijner tijd vanzelf op vlak land zal komen te staan. De geologen steunen deze opvat ting. Zij nemen aan, dat een onderaa/rd- sche rivier den berg eleidelijk ondermijnt en hem zonder schokken zal doen weg zakken BRAND OP AMERIKAANSCH OORLOGSSCHIP. Naar uit Damden (New Jersey) gemeld wordt, ls ér aan boord van het op stapel staande slagschip South-Dakota brand uit gebroken. waardoor het schip licht bescha digd is. Het ongeval zou ontstaan zijn bij werkzaamheden met een laschtoestel. (D.N.B.) HOE HET NIET MOET! Toen wij Maandag j.l. nadat voor de laatste maai de hamer van den voorzitter was gevallen, de raadzaal hadden verlaten ontviel ons meteen de verzuchting: heelt de Leidsche raad dan alle aanpassing aan den nieuwen tijd reeds weer verloren? Voor een groot deel bood de zitting toch weer het beeld van den ouden tijd.En al had deze veel goeds, veel kwaads evenzeer en dan speciaal op liet politieke terrein! Dat had men gevoegelijk minder scherp in de herinnering kunnen terugroepen. Bijzonder kwam dat tot uitdrukking bij het voorstel tot restauratie van Graven steen en alles wat daaraan vastzat. Daar komen B. en W. inderdaad met een trou vaille het antwoord van een deel van den raad is: klein gemodder. Met een an deren naam ls moeilijk te kwalificeeren. wat er geschiedde. Het begon al met een motie van orde om de kwestie aan te hou den tot het bestuur der Stedelijke Werk inrichting was gekend, hetgeen verzuimd heette. Het was „politiek van zeer zwakke allure", omdat de principieele kwestie, waarbij de Stedl Werkinrichting inderdaad betrokken was, nJ. opheffing of geen op heffing, al lang gevallen was. Deze vlie ger ging dan ook gelukkig niet op En daarop volgde een soort trommelvuur tegen de voorstellen van B. en W., waarvan de beteekenis meer en rneer ineenschrom pelde. Het meest consequent was de actie van den heer Veenendaal, die beslist wilde vastleggen, waartoe de gemeente zich ver bond, maar, gelet op hetgeen op het spel stond is het te begrijpen, dat de raad ook daartoe zich niet leende, te meer, waar de cijfers van den heer Veenendaal weinig meer dan een slag in de lucht waren. Toch mag men aan de voorstellen van den heer Veenendaal, ook al is men het er niet mee eens, niet ontzeggen practische beteekenis. Helaas was dit niet het geval met het geen verder werd opgemerkt, waarbij overheerschte een stemming van „kleine oppositie", die zeker in deze tijden niet meer van pas is, die vragen naar „daden", niet naar kleine Inzichten. Gelukkig behaalden B. en W. met vlag en wimpel de overwinning en zoo zullen wij Gravensteen niet alleen gerestaureerd zien, doch bovendien voorzien van een bestem ming, die de benoodigde gelden over waard is. En alsof dit klein gedoe nog niet vol doende was geweest, volgde uit denzelfden R.-K. hoek verzet tegen een paar verorde ningen, waarop wethouder Wilbrink het gelukkige antwoord van „bespotting" wist te vinden. Alsof niet de geest maar de let terlijke tekst van een verordening beslis send is Een beeld dat den raad overigens niet sieren kan! L^at ons hopen, dat deze mis-pas van den raad niet zal worden herhaald! Het was een demonstratie van: hoe het niet moet ds. Animo". Gezond- Donderdag. Marekerk: Sprekers dr. Koopmans Touw. 1% uur nam. Stadsgehoorzaal: Uitvoering „Ex Nam. 7.30 uur. Zaterdag. Volkshuis: Spr. dr. J. P. Bijl over heid in deze ttfden". 31/4 uur nam. DIVERSEN s Dinsdag 1ste Binnenvestgracht 22; Ge- legenheid tot inenting tegen typhus 11—3 uur, 's Dinsdag Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9%11 uur voorm Arbeidsbeurs (Levendaal); Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardigen 7—8 uur nam s Donderdags WUkgebouw „Bethesda' (Hoef- straat 4446): Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam s Donderdags Inst. voor Praeventieve Genees Kunde (1ste Binnenvestgracht 22): Inenting tegen diphterle 3% uur 's middags precies 's Vrijdags, Inst. voor Praeventieve Genees Kunde Consultatiebureau v Beroepskeuze 4—5 's Zaterdags: Oude RiJn 44a, Prot. Bureau voor Sociale Adviezen. 2—3 uur nam. BIOSCOPEN, t 18 jaar; 14 Jaar: alle leeftijden. Luxor-Theater, Stationsweg: „Scipio de Afri Dagelijks nam. 2 en 8 uur. 's Zondags van 27% uur doorloopende voorstelling. Lido-Theater, Steenstr. 39: „Speculanten" Dagelijks 7V£ uur nam.; 'sZondags te 2, en u. Woensd en Zaterd. matinée 2.30 Trianon-Theater, Breestr.: „Slotaccoord" t Dagelijks 2 en 8 uur, 's Zondags van 2—6.30 doorloopende voorstelling Casino-Theater, Hoogewoerd 48: „Lachen is ge zond" Dagelijks 8 uur; 's Woensdags en 'sZater dags ook Vh uur. Zondags te 4 en 8 uur. Rex-Theater, Haarlemmerstraat: „Ik was Jack Mortimer" t Dagelijks 2 en 8 u. nam.: 's Zondags v. 2—6.30 uur doorL voorstelling. Nova-Theater (Katwijk aan Zee): „Op hoop van zegen". V& uur nam. Zondags gesloten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 16 November 20 uur tot Zaterdag 23 November uur waargenomen door de Apotheek Duyster, Nieuwe RiJn 18, tel. 20523. Te Oegstgeest wordt deze dienst waargeno men door de Oegstgeestsche Apotheek, Wllhel minapark 8, tel. 26274. lllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Tc veel gedelibereerd Opgeheven wegens gebrek aan actief: B. van Baaren te Leiden. In een onderhoud met het A.NB. heeft dr. ir. H. J. Frankema, van de afdeeling grasland van het Centraal Instituut voor landbouwkundig onderzoek te Wageningen het een en ander verteld over het belang van het „omweidsysteem" voor de boeren. Wanneer men in Mei ca. 30 koeien in ongeveer 6 17 bunder brengt, dan kunnen zij omstreeks den langsten dag nog net voldoende gras tusschen mestflatten en onsmakelijke bossen vinden. Ze zien dan erg naar het etgroen uit, het nieuwe gras dus. en de boer niet minder, omdat het melkbriefje bedenkelijk lagere cijfers ver toont. Jaren en Jaren is dit al zoo geweest, van geslacht op geslacht en altijd is het vrijwel uitgekomen, dat er tot het etgroen niet behoefde te worden verweid. Maar het is typisch, dat men eigenlijk nooit bedenkt, dat op deze wijze de helft van het heele groeiseizoen van het gras in beslag wordt genomen want iedere boer weet nu zoo langzamerhand wel, dat, zoolang de dieren in de welde loopen, het gras zoo goed als niet groeit. Direct na het inscharen worden allereerst de bovenste tolpen geweid en de grasgroei houdt op. Anders is het echter gesteld met een perceel, dat direct wordt kaal geweid. De groei daarvan kan onmiddellijk weer be ginnen en het levert binnen een maand opnieuw versch, jong gras. Alleen tallooze vragen van conservatieven aard weerhouden tal van landbouwers er nog van, om uit deze, toch zoo eenvoudige en bekende feiten, de conclusies te trekken en het bedrijf zóó in te richten, dat daar van terdege profijt wordt getrokken. Nu is het nog steeds zoo. dat bij het lange weiden niet alleen het eiwitgehalte tot meer dan de helft daalt, maar ook aanzienlijke verliezen ontstaan door bossen, welke aan den grond rotten en mestflatten, waaronder emelten welig tieren. Het is eigenlijk ver wonderlijk, dat men hieraan nog zoo weinig aandacht besteedt en een dergelijke, rom melige weide, als onvermijdelijk aanvaardt. Wc moeten dè weide, welke anders in haar geheel werd gebruikt, in vier of meer stukken deelen. Men moet daarbij trachten de grootte van de perceelen zóó te kiezen, dat per melkkoe ongeveer 5 Are beschikbaar is. Elk perceel voor 20 koeien wordt dan dus ongeveer 20 x 5 Are is 1 bunder. Nu wordt om de 5 a 6 dagen verweid, waarna in het afge graven stuk dan nog klein vee, bijv., schapen komen om het gras juist voor den nieuwen groei de zoo noodige kort heid te geven. Op deze wijze kunnen schapen worden gehouden van gras, dat anders als waardeloos verloren ging. Voor de uitbreiding van onze schapen teelt lean dit van bijzonder belang zijn. De voordeelen van deze omweidings- methode zijn verder vele. De dieren loopen maar kort in een perceel en onderbreken den grasgroei dus maar enkele dagen. Hierdoor krijgt men van dezelfde opper vlakte natuurlijk meer gras. Men kan hier van direct profiteeren om een perceeltje over te slaan en voor wintervoerwlnning te bestemmen. Vanzelfsprekend dient echter daarbij aan den algemeenen toestand van de weide belangrijk meer aandacht te wor den besteed. Men dient de mestflatten direct na de verweiding te verzamelen of te verspreiden en de ontstane bossen te verwijderen. Op deze wijze kan men, hoewel natuurlijk met iets meer werk. een aan zienlijk betere opbrengst verkrijgen, welke zonder eenige overdrijving op 20 °/n en meer zelfs nog kan worden gesteld. Wij zullen hiervan een treffend voorbeeld aanhalen. Met een landbouwer in Groningen werd overeengekomen een proef met het systeem te nemen. Het weiland van den betrokken boer werd voor de proef in twee deelen gescheiden en de koppels koeien natuurlijk ook in twee gelijk waardige troepen verdeeld. De boer liet in het eene stuk weiden, zooals hij al tijd was gewend geweest, dus met de koeien op de geheele oppervlakte. Dr. Frankema deelde het hem toegewe zen stuk in 4 gedeelten, welke ieder 6 a 7 dagen achter elkaar werden geweid. De uitkomsten waren verbluffend. Terwijl de weersomstandigheden niet gunstig waren een toevallige groote droogteperiode maakte de uitkomst nog be langrijk ongunstiger dan zij eigenlijk had kunnen zijn bleek, dat de koeien van het groote perceel reeds op 16 Juni moesten worden verweid, terwijl dit met de dieren uit de kleine perceelen pas op 13 Augustus behoefde te gebeuren. Natuurlijk Ls ook nauwkeurig aanteeke- ning gehouden van de cijfer-uitkomsten van beide deelen van de proefnemingen. Het bleek daaruit, dat er een verschil In de „Limburger Koerier" schrijft de heer Max van Poll, dat het besluit van den secretaris-generaal van handel, nijverheid en scheepvaart betreffende de organisatie van het bedrijfsleven aan alle discussie over het probleem, of het initiatief tot te drijfsorganisatie van den staat of van het bedrijfsleven zelf moet uitgaan, een einde heeft gemaakt: „Er komt een organisatiecommissie voor het bedrijfsleven. Niet een commissie, zoo als we die gewend waren, welke de opnieuw gaat onderzoeken, om dan aan dt Regeering rapport uit te brengen; maai eai commissie, welke zéér groote bevoegd- hSden heeft om de haar opgelegde taak te vervullen: het bedrijfsleven te organiseeren in door haar in te stellen of te erkennen bedrijfsorganiasties. Zij zal dus bestaande organen kunnen erkennen (zij kan die óók ontbinden!); maar zij zal óók nieuwe orga nen kunnen Instellen. Hiermede ls dus alle discussie over de vraag, wat ln de gegeven omstandigheden het beste moet worden geacht: erkennen óf instellen, afgesneden en begint het fei telijke werk van een algeheele organisatie van het Bedrijfsleven." De heer Van Poll gaat dan als volgt ver- der: Vroeger wees lk erop, dat een dergelijk snel, wetgevend ingrijpen op menig terrein te wachten was, en dat het mede daarom van het grootste belang was, snel en met de grootste eenstemmigheid een represen tatie van het Nederlandsche Volk by de bezettende macht tot stand te brengen, bulten de bestaande partijen om. De lezer beoordeele, of dit niet noodzakelijk is ge bleken! En óók, of voor het tegenhoudende ge talm en gedelibereer, waardoor dit werd belemmerd, de verantwoordelijkheid kan worden gedragen!" was, niét alleen van 72 weidèdagen, maar ook van 997 kilogram melk. Geen gering resultaat dus, en dat nog zelfs ondanks de ongunstige omstandigheden. Zoowel op klei- als op zand- en veen gronden blijkt steeds weer hoe door een verkleining van de weideperceelen de be noodigde weide-oppervlakte beperkt kan worden en de opbrengst aan melk toch hoo- ger wordt. De kwaliteit van het gras blijft veel beter, en bovendien komt de be mesting veel beter tot zijn recht. Bij toepassing van het omweidingssysteem blijkt het weiland b.v. de stikstofbemesting veel beter te benutten. Men zal echter goed doen, om zich eens met den landbouwconsulent ln verbinding te stellen, en dien te vragen, welke boeren uit den omtrek het systeem reeds toepassen. Immers, de practische resultaten zullen veel meer zeggen, dan al de bewyzen van ons cijfermateriaal. De heer Govers uit Alkmaar b.v., die onder de boeren in zijn omtrek heuscn geen onbekende is en het systeem reeds jaar lang met groot succes toepast kwam met zijn ondervinding hierin reeds tot een vermeerdering van de opbrengst van 40 Voorwaar dus geen kleinigheid 1 Het ls thans vooral onze tijd, die een veel grootere intensiveering van den landbouw vraagt en dan natuurlijk in de eerste plaats voor die tak van landbouw, waar de Intensiveering wel het minst is doorgedron gen, namelijk het weidebedryf. Het omweid systeem maakt het mogelijk om weiland uit te sparen en van deze oppervlakte een be langrijke hoeveelheid wintervoer te winnen met dezelfde hoeveelheid koeien. Thans dienen dus alle bezwaren terzijde te worden gezet, omdat het nu, meer dan ooit, de tijd is op het betere, nieuwe, over te gaan. 2-2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 6