De aardbeving in Roemenië 1EIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 19 November 194Ó Gemeenteraad Zoeterwoude KERK- EN SCH00LNIEUWS Voordat Berlijn een zindelijke stad was Welke bon is geldig? De stadsreiniging dateert van 65 jaar geleden VRAGENRUBRIEK SPREEKCEL Opgave van Boter en vet Brandstoffen Brood en bloem Eieren Grutterswaren 19 November Kaas Koffie en thee Petroleum Suiker Vleesch en vleeschwaren Zeep Vergoedingen Bijzonder Onderwijs Goedkeuring verordening straatbe lasting De verbreeding van den Vlietweg Bouw veldwachterswoning en lijkenhuis. De Raad van Zoeterwoude vergaderde onder voorzitterschap van den burgemees ter. De notulen werden gelezen en onver anderd vastgesteld. De ingekomen stukken «rden voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van K. F. J. Fonteijn betreffende het amoveeren van de Steene brug werd ge steld in handen van B. en W. om prae-ad- vies. Van Ged. Staten was terugontvangen de c-emeenterekening 1938 onder bemerking, dat een bedrag van f. 252.wegens belas ting ten onrechte op dezen dienst is ver antwoord. Dit bedrag moet worden overge bracht naar 1939. In verband hiermede werd het nadeelig saldo van den dienst 1938 met f.252.verhoogd en gebracht op ƒ.4.627.20- De rekening werd aldus opnieuw roorloopig vastgesteld. Conform de voorstellen van B. en W. werd dan met alg. 'st. besloten: 1. aan de Ver. „Het Groene Kruis" te Lei derdorp een subsidie voor 1940 te verleenen van f. 22.40; 2. aan de RK. Ver. „Het Wit-Gele Kruis" (e Zoeterwoude Hooge Rijndijk voor 1940 een subsidie van f. 36.40 toe te kennen; 3. de afschrijvingspercentages voor het waterleidingbedrijf over 1940 te bepalen op de minima genoemd in het 2de lid van art. 15 van de beheersverordening. B. en W. stelden hierna voor vast te stel len de vergoeding als bedoeld in art. 101 der L.O.-wet 1920 over 1939 en het bedrag, dat voor vergoeding over genoemd jaar in aanmerking komt en wel voor de R.K. Jon gensschool op resp. f3136.85 en. f. 2276.20; voor de R.K. Meisjesschool op resp. f. 2704.01 en f. 2331.29 en voor de R.K. Jongens- en Meisjesschool op resp. f. 2285.77 en f-1830.68. Dit voorstel werd met alg. st. aangenomen. De begrooting der gemeente voor het jaar 1940 werd gewijzigd overeenkomstig het aangeboden ontwerp. Aangezien de verordening'op de heffing van straatbelasting slechts geldig is tot 1 Jan. 1941, moet een nieuwe verordening worden vastgesteld. De heffing en de in vordering zijn nu in één verordening ge regeld. Voorts stelden B. en W. voor art- 9 te wijzigen in dien zin, dat slechts restitutie wordt verleend indien het betreffende per ceel gedurende het geheele belastingjaar onverhuurd en ongebruikt is gebleven, ter wijl de reclames in het vervolg door den secretaris zullen worden behandeld. De heer Meijdam was niet voor de wijziging van art. 9, aangezien hierdoor onbillijkheden worden geschapen, omdat het dan mogelijk dat een pand gedurende 23 maanden onverhuurd is. terwijl dan toch geen resti- iutie zal plaats hebben. Spr. stelde voor ar tlkel 9 ongewijzigd te laten. Ook de heer Paardekooper was niet voor wijziging van dit artikel. De voorzitter bracht dan het voorstel van B. en W, in stemming, dat met 1 legen 3 werd verworpen. Voor stemden de heer van Leeuwen en de beide wethouders. Het voorstel van den heer Meijdam werd dan geacht te zijn aangenomen. De veror dening straatbelasting, werd met alg. st. 1 ïgenomen. In verband met de schaarschte in de ouwmaterialen werd aan de bouwverorde- rerd vastgelegd, dat de bepalingen der ling een nieuw artikel toegevoegd, waarbij bouwverordening niet gelden, indien en oor zoover daaraan niet kan worden vol- laan in verband met de voorschriften, ichtlijnen of wenschen van de Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw. Door de Ned. Heide Mij. is een begroo ting gemaakt voor de verbreeding van den Vlietweg. De totale kosten worden geraamd op f.3000.B. en W. stelden voor hieraan goedkeuring te verleenen en de werkzaamheden in werkverschaf fing te doen uitvoeren- De heer Paardekooper vroeg of de ver breeding kan plaats hebben zonder gebruik te maken van den eigendom van derden en of het vaststaat, dat Ged. Staten den weg voor het verkeer met motorrijtuigen zullen openstellen. De voorzitter antwoordde op beide vragen bevestigend. De heer Tijssen wilde ook uithaalplaatsen maken, doch de voorzitter wees er op. dat met uithaalplaat sen de kosten zeer zullen stijgen. Boven dien kunnen later nog altijd uithaalplaat sen worden gemaakt, indien mocht blijken, dat daaraan behoefte bestaat. De heer Wessel juichte het plan ten zeer ste toe. Hiermede wordt aan een groot ver langen van de Vlietwegbewoners voldaan. Spr. achtte het maken van uithaalplaatsen niet mogelijk, omdat er geen plaats voor is. Wanneer de weg eenmaal op 4 M. breedte is gebracht, mogen de auto's er rijden. La ter kan dan worden nagegaan of eventueel verbeteringen kunnen worden aangebracht- Het voorstel van B. en W. werd dan met alg. st. aangenomen. Vervolgens werd met alg. st. de aange boden concept-verordening op de verzame ling van afvalstoffen en kadavers vastge steld. Na discussie werd met alg. st. besloten als plaats voor het storten van huis- en straatvuil aan te wijzen het perceel water van den Noord-Aa, gelegen tusschen het eilandje kadastraal bekend sectie D No. 392 en den walkant. Van Ged. Staten was ont heffing verkregen van de bepalingen van de plassenverordening, terwijl ook van Rijn land en de diverse eigenaren de vereischte vergunning is verkregen. Na geheime zitting stelden B. en W. voor te besluiten tot het bouwen van een veld wachterswoning met garage voor de auto spuit en een lijkenhuis op het perceel grond, gelegen ten Oosten van het terrein voor lichamelijke oefening op het Dorp, en het maken van bestek en teekening op te dragen aan den heer A. H. J. Paardekooper. alhier. Naar aanleiding hiervan zeide de heer Paardekooper, dat reeds eerder ge sproken is over een begrooting voor dit plan. Sindsdien zijn echter de prijzen der bouwmaterialen zoodanig gestegen, dat spr. een en ander nog wel eens nader wil be zien Spr. staat niet zóó tegenover deze kwestie, dat hij tegen eiken prijs een veld wachterswoning wil hebben. De voorzitter wees er op, dat er per 1 Jan. 1941 een lij kenhuis moet zijn. Men kan dus beter alles tegelijk bouwen. Bovendien komt de zaak later toch nog weer in den Raad. zoodat hij zich dan nog kan uitspreken. De heer Meijdam zeide, dat nu de aanvangsmaat- regelen getroffen moeten worden. Het voor stel van B. en W. werd dan met alg. st. aangenomen. De voorzitter deelde o a. nog het volgen de mede: 1. De vernieuwing van* de Witte brug is aanbesteed en opgedragen aan A. J. van Bennekom en J .J. Rode wijk te Zoe terwoude voor f4450.Hierdoor wordt de begrooting met f.354.overschreden, het geen inmiddels door Ged. Staten is goedge keurd- Het dagelij ksch toezicht is opgedra gen aan den gemeenteopzichter. Het ver keer is tot 1 Jan. a.s. afgesloten. B. en W. hebben besloten alle bouwaan- vragen te zenden aan de schoonheidscom missie van het Instituut Stad en Land schap; de kosten moeten worden betaald door de aanvragers. Het hulplokaal voor de R.K. Jongensschool is gereedgekomen en op II Nov. j l. in gebruik genomen. Op 25 Nov. a.s. zal weer een raadsvergadering worden gehouden, waarin behandeld zullen worden de begrootingen voor 1941. Na rondvraag volgde sluiting. (Hoffmann) Het reddingwerk op de puinhoopen van den 12 verdiepingen hoogen Carlton-wolkenkrabber te Boekarest. PREDIKBEURTEN Alphen a. d. Ryn Chr. Geref. Kerk: Woens dagnam. 3 uur. prof. Wisse van Amsterdam. Benthuizen Geref. Gem.: Woensdagvoorm. 10Vt uur en nam. 2*4 uur (Dankdag gewas), ds. Hofman van Moercapelle. Noordwijk-aan-Zee Geref. Bond Juliana - weg 27): Woensdagnam. 714 uur, ds. Koolhaas van Huizen. Waddinxvcen Zuidkade 18: Woensdagnam. 7 uur, ds. De Rover van Vlaardingen. NED. HERV. KERK. Beroepen te Heilouw cand. J. C. Stelwagen te Driebergen; te Zonnemaire ds. J. P. van Steenbergen te Blezelingen. Onze BerlIJnsche correspondent schrijft ons: De hoofdstad van het Derde Rijk genoot Mk reeds in vroegere tijden den roep, dat r'l tot de zindelijkste wereldsteden van Eu- J>Pa behoorde. Bezoekers uit andere lan- Mn die hierheen kwamen, en hun eerste ïaMeling door de Friedrichstrasse naar ™ter den Linden of langs den breeden öirfürstendamm gemaakt hadden, gaven «un bewondering daarvoor herhaaldelijk '"Sevraagd te kennen. Daarmee is echter lang niet gezegd, dat het altijd zoo JjU. Het tegendeel is waar.. Er is zelfs een geweest dat de stadspresident van Ber- P™ een edict moest uitvaardigen, om de «Volklng haar gebrek aan zindelijkheid jjjs helder aan het verstand te brengen. 's nu een 175 jaar geleden, in de maand ™»ember van liet jaar 1765. De toenmalige Jkgervader heette Kircheisen en zijn edict kostbaar document in de stadsbiblio- 'wek geworden. Hij verlangde bij die gele peld een radicale opruiming „van vuil- uit de keukens, gebroken glaswerk, en allerlei rommel uit de huizen". Dat Voor de toenmalige bevolking geen "®Pliment geweest zijn, want in het va- «lijk decreet dreigde Zijne Edelachtbare „een publieke tentoonstelling en af ranselen van de wijven, die gewoonlijk na J uur 's nachts haar emmer met excre- naar het water dragen en de onbe- •waamdheid hebben ze ook op straat leeg •gieten." Het origineel van deze ambte- bekendmaking kan men thans nog aan r" muur van het Markische Museum te ■rl'Jn met eigen oogen gaan lezen, kien zou zich deerlijk vergissen wanneer veronderstelde dat er met dit burge- ijk decreet een eerste begin werd ifaakt met de stadsreiniging van Berlijn. tie lri namelijk van veel ouderen datum. attent het eerste begin daarvan beschikt .i echter niet over veel betrouwbare ®enten. De verordening van den Grooten Men weet nog vrij nauwkeurig hoe het er in de 14de eeuw bij ons heeft uitgezien. De straten waren toen nog zeer gebrekkig geplaveid en wegens brandgevaar mochten de huizen niet onmiddellijk naast elkander staan. In de tusschenruimte bevonden zich de riolen. En daar de meeste burgers nog aan landbouw en veeteelt deden, werd de mest in groote hoopen onmiddellijk voor de huisdeur neergeworpen. Op de marktplei nen en op de kerkpleinen lagen dikwijls enorme hoopen mest en vuil en vooral in het duister kon men daarover leelijk strui kelen. De passanten moesten om de vuilnis- hoopen voor de huisdeuren heen wandelen of over groote plassen met vuilnis heen springen, maar men schijnt er zich in die dagen niet al te veel van aangetrokken te hebben. Vuilnisbelten op de marktpleinen. Keurvorst. Pas de Groote Keurvorst heeft aan dezen wantoestand een einde gemaakt. Door hem werden in de jaren van 1660 en 1680 ver ordeningen uitgevaardigd dus ongeveer 280 jaar geleden waarin over vuilnis- putten en stegen gesproken wordt en men beschouwt deze doortastende maatregelen als het eerste begin van een systematisch reinigingssysteem De varkensstallen moes ten van de straat verdwijnen, het mesten van vee mocht alleen nog maar buiten de stad geschieden en men gelooft, dat de be kende spreuk „Een ieder vege voor zijn eigen deur schoon" uit dien tijd dateert, want de bewoners waren verplicht, op be paalde dagen het vuilnis voor hun huis bij een te schrobben, opdat de „Gassenmeister" de vuilnisman, het weg kon halen. Wie aan deze strenge verordening niet voldeed, kon het beleven, dat bij wijze van straf het vuilnis in zijn eigen huis geworpen werd. Onder den invloed van deze strenge maat regelen blijkt het stadsbeeld 'wel iets ge wonnen te hebben want omstreeks 1770 roemde de Iersche philosoof Toland de zeer breede en zindelijke straten. Daar staat dan echter weer een edict van December van hetzelfde jaar tegenover, uitgevaardigd door Keurvorst Frederik III waarin deze zijn ontstemming over de onzindelijkheid der straten tot uiting brengt en de verordenin gen inzake de stadsreiniging belangrijk ver scherpt. Bij droog weer moesten bijvoor beeld de hulseigenaars het terrein voor hun huis met water bespuiten en ook op het zindelijk houden van de Spree werd de na druk gelegd, want door het hierin geworpen vuilnis schijnt het water vooral1 in den zo mer ondragelijk gestonken te hebben. Met 60 daalders straf zou iedere burger beboet worden, die het voortaan nog waagde, zijn vuilnis in de Berlijnsohe rivier te smijten. In een van 1784 dateerende karakteristiek van Berlijn kan men lezen „Op regenach tige dagen valt het niet gemakkelijk, om door de nauwe stegen te komen zonder in de modder en den mest te blijven steken en men komt meestal van boven tot onder in het vuil naar huls. Voor het goud van Peru zou ik in zoo'n steeg niet willen wonen, waar ik steeds dikke lucht moet inademen en nooit zuivere lucht kan genieten." Omstreeks het begin van de 18de eeuw telde Berlijn ongeveer 180.000 inwoners en de publieke maatregelen schijnen met deze snelle bevolkingstoeneming allerminst mee gegaan te zijn, want vreemdelingen prezen weliswaar den omvang der stad en haar groote pleinen, maar ze beklaagden zich over de stadsreiniging en vooral over den stank van de riolen. Sedert 1806 moesten de huiseigenaars dan ook niet slechts voor het schoon houden van de straat voor hun huizen, doch ook voor het transport van het vuilnis zorg dragen. Alleen de reiniging van drukke verkeerspunten en groote plei nen kwam op rekening van de stad. Uit die dagen dateert de spottende spreuk: Die Berliner Rinnen (Berlinerinnen) stinken. Waarmee menden Berlijnschen vrouwen dus den stank der riolen verweet! Beter werd de zaak pas, toen burgemeester von Hinckeldey zijn strenge verordeningen uit vaardigde. Door hem werd de beroepsbrandweer in 1851 opgericht en die genoot weldra hoog aanzoen Daar de president van politie te- zellder tijd ook een verbetering inzake het schoonhouden van de straten en pleinen verlangd had, geloofde de gemeenteraad twee vliegen in één klap te kunnen slaan. Deze keurde de hiermede gepaard gaande onkosten goed, maar verlangde, dat dan ook de stadsreiniging doorde brand weer verricht zou worden! Zij rekende op die manier op een goedkoope oplossing van de publieke zindelijkheid, want zoo rede neerde men er komen immers niet eiken dag gevallen van brand en bluschwerk voor. Zoo bleef de situatie tot 1875. Het schoon spuiten van de straten geschiedde slechts, wanneer zulks hoog noodig was, tot dat het aanleggen van de waterleiding ook op dit gebied een verbetering met zich medebracht. Eerst was het een vereeniging, die de kosten voor de stadsreiniging door het houden van collectes binnen bracht en het initiatief tot deze oplossing ging van Hinckeldey uit. Sedert 65 jaar is Berlijn thans gewend aan het geregeld schoonhou den van zijn straten en pleinen, men vindt het iets heel gewoons en ook nu, in tijd van oorlog, valt er over onzindelijkheid nauwelijks meer te klagen. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Ureterp ds. T. H. Meeden- dorp te Vlagtwedde. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Vlaardingen ds. A. de Blois te Gouda en ds. H. Llgtenberg te Kampen. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP. Beroepen te Sappemeer ds. R. de Zdfeuw te Twisk. DR. W. v. d. BEKE CALLENFELS OVERLEDEN. In Den Haag is 81 jaar oud'overleden dr. W. van der Beke Callenfels. emeritus pre dikant. De begrafenis zal Donderdag a.s. om halfeen op de begraafplaats Oud Eik en Duinen aldaar geschieden. H. C. V. te L. - U hebt het recht haar als belooning voor de werkzaamheden de machine na to laten. Wellicht doet U er goed aan, den anderen dit nu reeds mede te deelen. F. C. te L. - Fotografen gebruiken daar voor „Adheslef", dat in fotozaken verkrijg baar is. K. S. te L. - De stormschade zult u zelf moeten dragen. De verhuurder moet zorgen, dat de gebreken worden weggenomen. Wend U tot den eigenaar met uw verzoek en wijs hem op zijn aansprakelijkheid. DE TROTTOIRS EN DE HONDEN. Het loffelijk voornemen van de overheid erop toe te zullen zien, dat de voetgangers inderdaad de voor hen aangelegde trottoirs gebruiken, behoeft nog een aanvulling: er voor te zorgen, dat de honden ervan wor den verdreven. Weer taliooze hondendrij vers ontzien zich niet den voetgangersweg voor mestvaalt van hun huisdieren aan te zien. Vandaag was het in onze buurt (De Sitterlaan en omgeving) weer treurig. Wanneer worden daartegen maatregelen genomen? Boterbon nr. 16 (t/m 22 Nov.): 250 gram boter; nr. 17 (t/m 29 Nov.): 250 grain boter of margarine, Vetbon nr. 16 (t/m 22 Nov.) en nr. 17 (t/m 29 Nov.)250 ^ram boter of margarine Bonnen 4 t/m 7 (haarden en kachels), 7 t/m 14 (centrale verwarming) brand stoffen, 2de periode en cokes, 2de periode (alle t/m 30 Nov.): één eenheid vaste brandstoffen. Bonnen 8 t/m 11 (haarden en kachels): t/m 30 Nov. één eenheid turf of later vaste brandstoffen. Broodbon nr. 14 (t/m. 24 Nov.; 1825 Nov. niet in restaurants e.d.) en nr. 15 (t/m 1 Dec.; 25 Nov.2 Dec. niet in restau rants, e.d.): 125 gr. rogge- of 100 gr. ander brood of 1 rantsoen gebak. Bloemkaart bon nr. 1 (t/m 1 Dec.): 65 gr. rogge- of 50 gr. ander brood, '/i, rantsoen gebak of 35 gr. meel of bloem. Bon nr. 38 (t/m 24 Nov.; 1825 Nov. niet in restaurants exi.) en bon nr. 64 (t/m 1 Dec.; 25 Nov.2 Dec. niet in restau rants, e.d.): 1 ei. Bon nr. 36 (t/m 16 Dec.): 500 gram peul vruchten. Bon nr. 82 (t/m 29 Nov.)250 gr. rijst, rijs- temeel, rijstebloem of gruttenmeel. Bon nr. 83 (t/m 27 Dec.): 250 gr. haver mout, havervlokken, haverbloem, aard- appelmeelvlokken, gort, gortmout of grutten. Bon nr. 88 (t/m 27 Dec.)250 gr. gort, gort- mout of grutten Bon nr. 93 (t/m 27 Dec.): 100 gr. maïzena, griesmeel, sago, aardappelmeel of een hoeveelheid puddingpoeder, welke 100 gr.-zetmeel bevat. Bon nr. 98 (t/m 27 Dec.)100 gr. vermicelli, macaroni of spaghetti Rantsoen bonnen rijst en havermout z'in (Nadruk verboden), doorloopcnd geldig. 1 Bon nr. 25 (t/m 24 Nov.; 18—25 Nov. niet in restaurants e.d.) en nr. 51 (t/m 1 Dcc.; 25 Nov.2 Dec. niet in restaurants e.d.)100 gram kaas. Bon nr. 81 (t/m 20 Dec.); 250 gram koffie of 75 gram thee. Bon nr. 7 (t/m 29 Dec.) en zegel B (t/m 15 Dec., uitsluitend voor huisverlichting)2 liter petroleum. Bon nr. 42 (t/m 22 Nov.)1000 gram suiker. Vleeschbon nr. 8 (tot en met 24 November; 1825 November niet in restaurants e.d.) en nr. 9 (t/m 1 Dec.; 25 Nov.2 Dec. niet in restaurants e.d.): 100 gram vleesch inclusief been of vleeschwaren. Vleeschwarenbon nr. 8 (tot en met 24 November: 1825 Nov. niet ln restau rants e.d.) en nr. 9 (t/m 1 Dec.; 25 Nov. —2 Dec. niet ln restaurants e.d.): 75gr. gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfsvleesch of gerookte worst. 100 gr. gekookte worst, 125 gr. leverworst of 150 gr. bloedworst. Bon nr. 29 (t/m 6 Dec.)150 gr. toilet zeep of 120 gr. huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gr. zeeppoeder of 125 gr. zeepvlokken of 250 gr. zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Goed voor het wasschen van 8 K.G. droog waschgoed. Bon :i. (16 (t/m 31 Dcc.): 50 gram scheer zeep. 1 tube scheercrême of 1 pot scheer zeep.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 7