De aanvallen op Engeland voortgezet MAANDAG 18 NOVEMBER 1940 No. 24740 Leiden's Gemeenterekening over 1939 Rond de Middellandsche Zee glsfe Jaargang Duitsche W eer machtsber ichten Ciano naar Duitschland vertrokken Voordeelig exploitatie saldo van f. 135.000 Hitier tot het Japansche volk Diplomatieke besprekingen Textieldistributie uitgebreid Italiaansche W eermachtsberichten Nederlandsche vlag geen partijvlag EERSTE BLAD Feiten van den day LEIDSCH DAGBLAD VOOR LEIDEN EN DAGBLAD OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.35 per week- ƒ0.18 Franco per post ƒ2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Zaterdag mede: Op 15 November en in den nacht van 15 op 16 November hebben onze gevechts vliegers de vergeldingsaanvallen op Lon den voortgezet en talrijke treffers ge plaatst, in het bijzonder op verkeersinstal- laties, de Victoriahavens en andere stra tegische doelen. Ook andere plaatsen in Zuid- en Midden-Engeland werden ge bombardeerd. Het leggen van mijnen voor Britsche ha vens werd voortgezet. Een Duitsoh bom bardementsvliegtuig met grooten actiera dius viel 700 kilometer ten Westen van Ierland een groot konvooi aan. In weerwil van het heftige afweervuur der begeleiden de torpedoboot jagers werden een vracht schip van 9300 ton en een van 16,000 ton in brand gebombardeerd. Zij bleven met slag zij liggen. In den afgeloopen nacht hebben Brit sche vliesgtuigen vooral Hamburg aange vallen. De schade staat in geen verhouding tot het aantal aanvallende vliegtuigen en kon in de meeste gevallen snel hersteld worden. Het kantoorgebouw van een scheepswerf werd beschadigd. Een graansilo geraakte in brand, doch de vlammen kon den onmiddellijk gebluscht worden. Ook werd weer een ziekenhuis aangevallen. Op andere plaatsen, die gebombardeerd wer den, is de schade eveneens gering. Er zijn eenige dooden en gewonden. In den loop van den dag hebben Duitsche jagers zeven vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten neergeschoten. In den af geloopen nacht heeft het luchtdoelgeschut vijf Britsche vliegtuigen neergehaald. Het marinegeschut had in den voorgaanden nacht een vliegtuig neergeschoten. Zes Duitsche vliegtuigen worden vermist. Het jacht-eskader-Freiherr von Richthof en heeft onder aanvoering van majoor Wieck zijn 500-ste overwinning behaald. Een gisteren: Bij de vergeldingsaanvallen op Londen in den nacht van 15 op 16 November wer den, naar eerst thans wordt gemeld, tref fers geplaatst op de Waterloobridge, op een station in Paddington, op een gasfa briek in Kensington, alsmede op een an dere gasfabriek in de buurt van de Com mercial Docks Bij deze laatste gasfabriek konden groote branden worden waargeno men. In verschillende steden van Zuid-Enge- land, zooals in Portsmouth en Southamp ton, werden voor den oorlog belangrijke doelen zwaar getroffen. Op 16 November werden de aanvallen op Londen voortgezet en verschillende plaatsen aan de Zuidoostkust van Engeland met bommen bestookt. In den loop van den dag vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen opnieuw talrijke scheepsdoelen aan. Hierbij werden een koopvaardijschip van ongeveer 8000 b.r.t., een tankboot van 3000 b.r.t. en een vracht schip van 2000 b.r.t. tot zinken gebracht. Twee andere vrachtschepen werden zwaar beschadigd. Het mijnenleggen in Britsche havens werd voortgezet. Op 16 November des morgens werd in Het Kanaal een, slechts gedurende een kort oogenblik zichtbaar, Engelsch kon vooi door een batterij van het leger doel treffend beschoten. De Britsche vliegtuigen, die in den nacht van 16 op 17 November naar Duitschland vlogen, vielen voornamelijk Hamburg, Bre men en Kiel aan. Aan voor den oorlog be langrijke objecten werd slechts geringe schade toegebracht. Een brandbom viel in een droogdok. De bom kon echter onmid dellijk gebluscht worden. Een hospitaal werd aangevallen, doch de talrijke gewor pen bommen vielen in den tuin zonder schade aan te richten. Andere aanvallen waren gericht op woonwijken en kolonies. Er ontstonden verscheidene zolderbranden, die echter snel geblucht konden worden. Een groot gedeelte van de bommen viel in de Elbe of op het open veld. Veertien doo den en verscheidene gewonden zijn te be treuren. In den nacht van 15 op 16 November werd aan de Noord-Fransche kust een vij andelijk vliegtuig door de artillerie der marine neergehaald; in den nacht van 16 op 17 November werd een ander vliegtuig bij Hamburg door de luchtdoelartillerie en een derde vliegtuig door nachtjagers neer geschoten. Een eigen vliegtuig wordt ver mist. Het D.NJB. geeft op bovenstaande nog eenige aanvullingen. Gemeld wordt: Naar de Engelsche berichtendienst meldt is thans officieel bekend gemaakt, dat bij den nachtelijken aanval op Coventry twee honderd menschen gedood en 800 gewond werden. Naar Amerikaansche correspondenten melden, hebben thans nog van tijd tot tijd ontploffingen plaats, welke door Duitsche tijdbommen veroorzaakt worden. De puin ruimers, zoo luidt het bericht verder, heb ben talrijke gebouwen opgeblazen, die op 1-- - punt stonden in te storten. Er is nauwe lijks een straat in Coventry, waarin men niet over groote stapels verpulverde muren en glasscherven moet klauteren. Er is geen glas, geen electriciteit en geen water voor radig. Duizenden dakloozen krijgen voedsel uitgereikt aan veldkeukens. Hier en daar ziet men het vuur nog smeulen. Bij den nachtelijken aanval op Hamburg zijn twee bekende ziekenhuizén, twee hos pitalen, een kerk, zes scholen en een groot aantal woonhuizen, die in duidelijk te on derkenen woonwijken lagen door Engelsche bommen getroffen. Behalve de hospitalen, die voorzien waren van het Roode Kruis- teeken, zijn geen militaire gebouwen ge troffen. De Engelschen gooiden een groot aantal 1' htfakkels uit en de nacht was zoo helder, dat zij zonder eenigen twijfel de woonwij ken, ziekenhuizen, kerken en scholen met opzet troffen. Op een groot ziekenhuis wer den vijftig brandbommen geworpen. Deze bommen troffen de afdeelingen, waarin vrouwen en kinderen ondergebracht zijn. Een kerk werd door brandbommen in brand gstoken. Een kerkelijk gebouw werd door twee dynamietbommen beschadigd. Zes scholen, die als middelpunten van woon wijken te herkennen waren, werden door dynamiet- en brandbommen deels zwaar, deels licht beschadigd. Vele woonhuizen liepen lichte schade op, terwijl enkele hui zen totaal vernield werden. Vergeldingsmaatreglen zullen worden ge nomen. evenals na den aanval op Muen- chen. De Italiaansche minister van buiten - landsche zaken, graaf Ciano heeft zich gisteravond naar Duitschland be geven. De gemeenterekening en de rekeningen van de bedrijven en de takken van dienst over het dienstjaar 1939 zijn aan het Ge meentehuis voor een ieder ter lezing neder- gelegd. In verband hiermede worden hier onder eenige van de voornaamste cijfers uit die rekening medegedeeld. Gewone dienst. Ontvangsten f. 11.299.000.29 Uitgaven f. 11.311.493.16 1) Nadeelig kassaldo f. 12.492.87 Kapitaaldienst. Uitgaven f. 10.110.975.99 Ontvangsten f. 10.105.181.03 Nadeelig slot 5.794.96 Resultaten van de Gemeentebedrijven. Gasfabriek: winst f. 120.581.28 Electriciteitsfabriek: winst „1.171.851.01 Gemeentelijk Radio-distribu tiebedrijf Gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest" 406.85 Openbaar Slachthuis: winst 15.323.92 Grondbedrijf: van het nadeelig saldo van den gewonen dienst ad f. 63.004.86 is f. 30.000.ten laste van de reserve van het grondbedrijf gebracht. Reinigings- en Ontsmettingsdienst. Verlies van den Reinigings dienst f. 221.517.50 Verlies van den Ontsmettings dienst 4.782.52 f. 216.300.02 Gem. Volkscredietbank: nadee lig saldo f. 6.909.96 1) Dit is het nadeelig kassaldo; het voor deelig exploitatiesaldo bedraagt echter f-134.812.16. Ter gelegenheid van het 2600-jarig be staan van het Japansche keizerlijke huis heeft de Führer de volgende boodschap tot het Japansche volk gericht lij het 2600-jarige onafgebroken be staan van het keizerlijke huls zend ik het bevriende Japansche volk den groet van Duitschland. Met het Duitsche volk gedenk ik in bewondering, wat in dien langen tijd aan den opbouw van het Japansche rijk verricht is. Met trots mag het Japansche volk zich herinneren, dat geen vijand ooit als heer zijn eilanden heeft kunnen be treden en dat juist daardoor zijn ras dui zenden jaren lang zuiver is gebleven. Met voldoening kan Japan constateeren, dat zijn invloed in het Oost-Aziatisohe gebied en in de wereld voortdurend is gegroeid en dat het er thans, als leidende mogend heid in Oost-Azië, aanspraak op kan ma ken tezamen met de leidende mogendheden in andere deelen der aarde een betere en rechtvaardiger wereld tot stand te brengen. Ik doe dan ook met oprechte vreugde het geallieerde Japansche volk mijn geluk- wensohen toekomen. Japan, dat met het Duitsche en het Italiaansche volk een harden strijd voor zijn levensrechten voert, zal, puttend uit zijn heldhaftige traditie, het doel bereiken, dat het lot heeft gesteld: een gelukkige vrede in een beveiligd levensgebied." Het D.N.B. verneemt uit VIchy, dat Laval te Parijs opnieuw besprekingen heeft ge voerd met de Duitsche autoriteiten en voorts een vrij langdurige ontmoeting had met den Spaanschen minister Serrano Suner. De Roemeensche leider Antonescu heeft Italië weer verlaten na Zaterdag een bezoek aan den Paus te hebben gebracht. Voor zijn vertrek gaf hij de volgende boodschap: ,Bij mijn vertrek uit Rome betuig ik Zie voor vervolg pag. 2 Eerste Blad. Het Italiaansche hoofdkwartier maakte Zaterdag bekend: Aan het Grieksche front was gisteren aan weerszijden actie van artillerie en infan- terie-detachementen waar te nemen. De met onze troepen samenwerkende lucht macht bombardeerde vijandelijke troepen en concentraties, het vliegveld te Larissa, waar twee Blenheimtoestellen op den grond werden vernietigd en andere beschadigd, en de Grieksche vlootbasis Navarino. In Noord-Afrika heeft een onzer lucht- formaties de militaire installaties en het vliegveld van Mersa Matroe met machine geweervuur bestookt. Tijdens luchtgevech ten werden negen vijandelijke vliegtuigen van uiteenloopend type neergeschoten. Brandend vielen zij. Andere vliegtuigen hebben opnieuw de vlootbases te Alexandrië het station te Mersa Matroe, Maaten Ba- goesj en een spoorweg gebombardeerd, waarbij branden uitbraken. Al onze vlieg tuigen keerden terug. Dé vijandelijke luchtmacht deed aanval len op Sidi el Barrani, Solloem en Bardia bir Sorali zonder slachtoffers te maken of schade te veroorzaken. Onze Roode-Kruis- toestellen, die de internationale kenteeke- nen droegen, werden door vijandelijke jagers aangevallen, terwijl ze ter hoogte van Sidi el Barani hun taak volbrachten. Een ervan werd getroffen, de bemanning is gered. Op den Atlantischen Oceaan heeft een onzer duikbooten een vijandelijken torpe doboot jager tot zinken gebracht. In Oost-Afrika heeft onze luchtmacht vijandelijke artillerie-stellingen ten Westen van Gallabat gebombardeerd. Vijandelijke vliegtuigen wierpen bommen opKassala en Assab zonder resultaten te bereiken en op DiredaWa en Djavello, waar geringe schade werd veroorzaakt en geen slachtoffers te betreuren zijn. En gisteren: Aan het Grieksche front werden gisteren staonden en de verbindingen werden verbro- aanvallen en tegenaanvallen ondernomen, die vooral in den sector van het negende leger verbitterd waren. Onze luchtmacht, in nauwe samenwer king met de troepen, bombardeerde spoor- I wegen, artillerie- en vijandelijke stellingen, I waardoor branden en ontploffingen ont stonden en de verbindingen werden verbro ken. Ook troepenconcentraties werden be stookt. Een van onze vliegtuigen is niet te ruggekeerd. Onze vliegtuigformaties bombardeerden haveninstallaties van Soeda (Kreta) en de haven van Alexandrië. In Noord-Afrika bombardeerde onze luchtmacht de vijandelijke vliegtuigbases van El Daba en Maaten Bagoesj, waar een geweldige brand ontstond, alsmede de in stallaties van Mersa Matroeh en den spoor weg tusschen deze laatste plaats en Bir Amasin. Een rijdende goederentrein, be staande uit dertig wagons, werd door bom men en mitrailleurvuur getroffen en ge raakte in brand. Te Alam el Islagoeiya, veertig kilometer ten Zuidenvan Sidi el Barani, werden tentenkampen en een der tigtal mechanische voertuigen in duik vlucht met mitrailleurs beschoten en met bommen van klein kaliber bestookt, waar door zeer ernstige schade werd aangericht en branden ontstonden. Vijandelijke vliegtuigen, die snel en nauw keurig door onze luchtverdediging werden ontvangen, wierpen lukraak bommen op Solloem, Bardia, Derna, Bomba en Beng hazi, waardoor in totaal twee personen werden gewond en geen schade, werd aan gericht. Een vijandelijk vliegtuig van het type-Lysander werd door onze jagers in brand geschoten. Een van onze jagers ging bij een duikvlucht verloren, doordat het toestel den grond raakte. Een van onze vliegtuigformaties in Ita- liaansch Oost-Afrika bombardeerde de ha veninstallaties van Port Soedan, waarbij zij werd aangevallen door een groep vijan delijke jagers. De formatie Italiaansche vliegtuigen wist een vliegtuig van het type Gloster neer te schieten. Bij de vijandelijke vluchten boven Deca- mere, Asmara en Massaoea vielen geen slachtoffers en werd geen schade aange richt. Te Massaoea Werd een vijandelijk vliegtuig neergehaald. De vijandelijke vlieg tuigen wierpen bommen op Bari, waardoor twee personen werden gewond en onbetee- kenende schade werd aangericht. Ook op Monopoli werden bommen geworpen, waar door een persoon werd gedood en enkele woonhuizen werden vernield. WEER VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN ZUID - SLA VIË. Het Zuid-Slavische persagentschap „Avala' is gemachtigd het volgende te publicee- Gistermorgen tegen vier uur zijn vreem de vliegtuigen over Bitolj (Monastir) en Kitsjewo gevlogen. Als gevolg van de groo te activiteit van het luchtafweergeschut en de Joegoslavische jagers, konden de vreem de vlieguigen slechts in de omgeving van Kitsjewo en bij twee naburige dorpen bom men laten vallen. De vliegtuigen trokken zich terstond terug en hebben het Joego slavische luchtruim onmiddellijk verlaten. Er vielen geen slachtoffers. De aangerichte schade is slechts van materieelen aard. (D.N.B.) EEN BRITSCHE BRIGADE IN EEN ZANDSTORM OMGEKOMEN. Transcontinent meldt uit Rome: Met welk buitengewone moeilijkheden van klimaat en weersgesteldheid de oorlogvoe ring in Afrika te kampen heeft, blijkt uit een bericht van het Noord-Afrikaansche front over den ondergang van een geheele Britsche brigade in een zandstorm. In de Italiaansche linies heeft men van gevan genen vernomen, dat deze gemotoriseerde Britsche brigade van Mersa Matroe naar het Zuidwesten en wel naar de oase Sjiwa gestuurd was. In de omstreken van El Quantara schijnt zij des nachts den weg te zijn kwijtgeraakt, hoewel zij met schijnwer pers reed, en den volgenden dag werd zij door een zwaren zandstorm een z.g. ghibü overvaHen, waarin zij volkomen de richting verloor. Op haar wanhopige radiografische noodseinen stegen Britsche vliegtuigen op, welke echter door den aanhoudenden zand storm de brigade niet konden vinden. Na dat de zandstorm was opgehouden, werd er van de brigade geen spoor meer gevon den. BEZORGDHEID OVER KONING FAROEK. In leidende Arabisohe kringen koestert r.ien ernstige bezorgdheid over het leven van koning Faroek van Egypte, die na het opzienbarend overlijden van zijn premier, Sabri pasja, als het laatste beletsel voor de verwezenlijking van de Britsche plannen geldt. Men vreest, dat betaalde handlangers aan het hof wellicht ondanks alle voor zorgsmaatregelen middelen zullen weten te vinden om den koning uit den weg te rui men. Deze bezorgdheid is te meer gerecht vaardigd, daar de kamerheer van den ko ning pas enkele dagen geleden eveneens plotseling gestorven is onder geheimzinnige omstandigheden. De Britsche autoriteiten voor de volksgezondheid lieten het lijk ter stond in beslag nemen en verbranden, zoo genaamd wegens besmettingsgevaar. Men gelooft algemeen, dat dit geschiedde om lijkschouwing te beletten. Den laatsten tijd hebben de Engelschen kans gezien om en kele hunner handlangers, van wie alles te verwachten valt, in ingeving van den koning te plaatsen. Ook baby- en kindergoed, gummijassen, enz., vallen er onder. VERKOOP TIJDELIJK STOPGEZET. De lijst van vrijgestelde textielproducten van 31 Juli j.l. is met ingang van Zaterdag j.l. als volgt gewijzigd. Niet meer vrijgesteld, doch op punten ge waardeerd en alleen verkrijgbaar op de tex- tielkaart en eventueel op speciale vergun ning zijn de volgende artikelen: 1. Geheel uit natuurzijde geweven, ge breide en tricot stoffen en daaruit ver vaardigde artikelen, boven- en onder- kleeding, inclusief kousen en sokken. 2. Crêpe georgette, crêpe mousseline, organdi, opal, glasbatist, velours chif fon, brocaat- en laméstoffen, cisselé, en daaruit vervaardigde bovenkleeding. 3. Kleeding, luiers en benoodigdheden voor baby's en kinderen, die op 5 Aug. 1940 den leeftijd van 3 jaar nog niet hebben bereikt. Deze artikelen zullen voortaan uitsluitend op speciale ver gunningen mogen worden verkocht, welke speciale vergunningen door de plaatselijke distributiediensten alleen worden afgegeven op vertoon van de distributiestamkaart van het kind. 4. Regenjassen, regenmantels en re gencapes uit gummi of gegummeerde stoffen vervaardigd. 5. Handbreigarens, vervaardigd uit natuurzijde, kunstzijde, celwol, melkwol enz., uitgezonderd de kleine opmaak voor handwerkdoeleinden, zooals stren getjes, kluwentjes en spoeltjes. De waardeering op punten van boven staande artikelen en/of de verkrijgbaar stelling op speciale vergunning zal aan den detailhandel worden bekend gemaakt door bovengenoemd rijksbureau. Tot zoo lang ls de verkoop van deze artikelen aan het pu bliek verboden. Op verzoek van den commissaris-ge neraal voor openbare vei ligheid, ss-brigadeführer Rauter, heeft de secretaris-generaal van het departe ment van justitie aan de procureurs generaal, fungeerende directeuren van politie, een aanwijzing gezonden, waar in wordt verzocht ertegen te waken, dat de Nederlandsche vlag gebruikt wordt voor partijpolitieke doeleinden. In hêt bijzonder zal het verboden zijn de Nederlandsche vlag van partij gebouwen te doen waaien. 2834 (Ingez. Mcd.) Dit Nummei bevat DRIE Bladen Binnenland Maximumprijzen voor vleeschwaren vast gesteld. (Binnenland, 3e Blad) Oproep van Nationaal Herstel tot het staken van den politieken strijd. (Binnenland, 3e Blad) Buitenland Een rede van den vroegeren Franschen premier Flandin. (3e I^lad) Voortdurende aanvallen op Engeland. (Ie Blad) Steunt Engeland de eischen van Thailand inzake Fransch-Indochina? (Ie Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1