De Leidsche Bioscoop-Programma's LEBDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 16 November 1940 Uit de Rijnstreek Storm maakte kustvisscherij onmogelijk Uit de Omstreken AGENDA SPORT HAZERSWOUDE. GEMEENTERAAD. Bespreking over den afvaldienst - Aanleg weg Rietveld uitgesteld - Aanbieding van rekeningen. De raad vergaderde. De voorzitter opende. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schreven van het Dep. van Binnenl, Zaken in zake den afvaldienst. B. en W. meenen, dat in deze gemeente daartoe geen redenen aanwezig z\jn, omdat de ingezetenen hieraan voldoende aandacht schenken en geen voedselresten ver loren gaan. Bovendien zou het in het leven roepen van een afvaldienst weer tamelijk veel kosten met zich brengen; derhalve hebben B. en W. voorgesteld om een regeling als hier be doeld, niet voor deze gemeente te doen gelden, waarmede de raad accoord ging. Voorts deeldp de voorzitter mede de regelen die getroffen zUn voor die personen, die in Duitschland te werk gestcldworden en de toeslag, welke aan dergelijke gezinnen wordt uitgekeerd. Een rege ling is ook getroffen terzake de brandstoffen- voorziening. Tevens deelde de voorzitter mede. dat van het Prov. Bestuur van Zuid-Holland een schrijven is ontvangen betreffende de eventueele restauratie van den gemcentetoren en dat is medegedeeld, dat dit lichaam 20% in de kosten zal bijdragen. Het ligt nu in het voornemen om in het a.s. voorjaar de werk zaamheden der restauratie te doen aanvangen. Voorts, dat de arbeidsbemiddeling een zaak van het Rijk is geworden en verschillende instanties daarvoor in het leven zijn geroepen. Het groote werkobject, n.l. de weg naar en door het Rietveld, heeft groote financieele be zwaren naar voren gebracht, zoodat besloten is, dit werk uit te stellen, totdat andere tijden aanbreken. De commissie, belast met het nazien der reke ningen van het Gemeente- en Waterbedrijf bracht daarvan rapport uit. De rekeningen werden voorloopig goedgekeurd en vastgesteld. Voor den Gemeentedienst zijn deze cijfers als volgt: Gewone dienst: Ontvangsten f. 180.130.34; uitgaven f. 185.153.07; nadeelig saldo f. 5022.73. Kapitaaldienst: Ontvangsten f. 148.925.46; uitgaven f. 151.928,68: nadeelig saldo f. 3003,22. Waterleidingbedrijf: Gewone dienst: ont vangsten f. 16.156.68%uitgaven f. 15.332,87; batig saldo f. 823,81%. Kapitaaldienst: ontvangsten f. 385,07, uitgaven f. 2388,07 nadeelig saldo van f. 2003. Een voorstel om met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten voor het jaar 1941 een rekening-cou rantovereenkomst aan te gaan, werd goedge keurd zoomede het voorstel om gebruik te ma ken van de bevoegdheid om bfj de uitbetaling van de rente van onderhandsche geldleeningen daarvan af te houden de couponbelasting. Daar na werd de begrooting voor 1941 aangeboden van het Gemeente- en Waterbedrijf. Tot commissieleden voor het onderzoek dezer begrooting werden benoemd de heeren. W. TEMPERATUREN, HOOGWATERTIJDEN. ENZ. LUCHTTEMPERATUUR, 9 uur voorm.; 6 gr. C. (43 gr. F.). 12 uur 'smldd.: 7 gr. C. (45 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK A.-ZEE. Voor Zondag Voorm. te 4 u. 40 min.; nam. te 5 u. 04 min. Voor Maandag Voorm. te 5 u. 20 min.; nam. te 5 u. 44 min. ZON8- OP- EN ONDERGANG. Zaterdag: 17.47 nam. tot 9.05 voorm. Zondag: 17.46 nam. tot 9.06 voorm. Het tijdvak gedurende hetwelk dc vcrdulste- ringsvoorschriften gelden, wordt begrensd door deze belde tijdstippen. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 16/17 Nov.: op 19 u. 07; onder 10 il 01. 17/18 Nov.: op 20 u. 47; onder 11 u. 47. Slootweg, W. van Klaveren en M. Scheel. Hierna volgde de vaststelling van de exploi tatievergoeding aan de bijzondere scholen voor 1939 Voor de Chr. School dorp f. 1637,17; voor de U.L.O. school f. 678; voor de Herv. School (dorp) f. 1011,50; voor de R.K. school (dorp) f. 1358.50; voor de R.K. School (Oostbuurt) f. 1589,66; voor de RK. School (Groenendijk) f. 1700,50; voor de Chr. Nat. School (Rijndijk) f. 1304,67. Na een korte rondvraag volgde sluiting. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Burgerlijke Stand. Overleden: Johan Carel Ketel 57 jr. Vergadering C.N.W.B. De afdeeling van den C.N.W.B. alhier hield haar vergadering onder voorzitterschap van den heer A. v. d. Ent. De voorzitter opende met een bijbellezing Filippensen 4: 4—28. waarna een bespreking volgde. Hierop bracht de heer- v. d. Sterre verslag uit over de gevolgde cursus vergadering te Alphen a/d. Rijn, waar het on derwerp: „Wat nu?" was behandeld. Hierna sluiting. Teraardebestelling van wijlen den heer J. C. KeteL Gistermiddag werd hier het stoffelijk over schot van den heer J. C. Ketel ter aarde be steld. De heer Ketel was een algemeen bekende persoonlijkheid in de omgeving en sinds vele jaren ouderling en diaken van de Geref. Kerk. lid van het schoolbestuur der Nat. Geref. School te Hazerswoude Rijndijk en bestuurslid der Oranjevereeniging. Op het graf werd gesproken door ds. Haspers, den heer Kerkhoven, hoofd der Nat. Geref. School namens het schoolbestuur, den heer Molema als vriend en den heer Ketel, broeder van den overledene, die allen dankte voor hun belangstelling. NIEUWVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Simon, Z. van J. van Capel en M. C. de Frankrijker. Gehuwd: A. M. Kaatee 27 j. en A. M. Jan maat 26 jaar. Overleden: A. Smit 69 jaar A. G. van Rhoon, echtg. van G. v. Eek 85 Jaar. Stormschade. Tijdens den hevigen storm knapte een dikke boom af op het voorplein van de pastorie der Ned. Herv. Kerk. De boom viel met de breede kruin over de geheele breedte van het plein, en nam een gedeelte van den dakkoepel mede. OUDE-WETERING. Kerkelijke verkiezingen. In de Herv. Kerk hadden de verkiezingen plaats voor een ouderling en diaken. Her kozen werd als ouderling de heer W. C. Boot. De heer J. N. Los had wegens zijn hoogen leeftijd ontslag aangevraagd daar hij 27 jaren zijn beste krachten gegeven heeft als diaken. Twee jaar geleden heeft hij zijn 25-jarlg jubileum mogen herdenken in het werk. dat hem altijd dierbaar was- In zijn plaats werd gekozen de heer T. v. d. Knijff. In' de Geref. Kerk had eveneens de ver kiezing plaats voor ambtsdragers. Als ouderling werden gekozen de heeren J. W. Lagerwey, P. Meyer en L. de Jager en als diaken de heeren H. Gortzak en A. Sna- tersen. WADDINXVEEN. Gevonden voorwerpen. Een rijwielbelastingmerk; een rijwiel; een leesbibliotheekboek; een portemonnale met inh.; een rijwielbelastingmerk; een blauwe dames- handschoen en een groenwollen puntmuts. ENORM HOOGE VISCHPRIJZEN. De opeenvolgende stormen in de afge- loopen week hebben de kustvisscherij zoo goed als onmogelijk gemaakt. Maandag zijn nog enkele motorloggers uit geweest, doch deze schepen moesten spoedig reeds terug- kecren zonder vangst. Dinsdag, Woensdag en Donderdag is niet één schip buiten geweest. Tengevolge hiervan was er de geheele week een tekort aan visch met sterk oploopende prij zen. Uit het buitenland werd bijzonder weinig visch aangevoerd. De invoer uit Denemarken staat geheel stil. Er kwamen nog enkele par tijtjes uit Zweden, waarvoor enorm hooge prij zen betaald werden Kleine schol, bracht op van f.80 tot f.83 per kist; kabeljauw van f.78 tot f.73 per kist van 50 KG.; dit komt neer op f. 1,60 tot f. 1,50 per kilo in den groothandel. Als hier de tusschenhandelaar en de vlschwin- keliers nog wat ean verdienen moeten, is het te begrijpen, dat visch op het oogenblijc een luxe-artikel is. Voor koolviseh, een vischsoort, die onder normale omstandigheden voor de Hollandsche markt geen koopers vond, werd nog ruim f. 1 per kilo betaald. De binnenvlsch profiteerde van de omstan digheden. Voor snoekbaars werd regelmatig boven den gulden per kilo betaald, Mosselen en garnalen doen het in dezen tijd van vischschaarschte goed en de prijzen voor deze soorten zijn in verhouding nog niet hoo- ger dan voorheen. Vrijdagmorgen liet het weer het uitvaren van de schepen weer toe. zoodat Zaterdagmorgen voor het eerst na Maandag te Scheveningen in dezé week geveild zal worden. Voor deze aan voeren zal ongetwijfeld buitengewoon veel be langstelling zijn. De totale omzet van de Scheveningsche vel ling bedroeg 9 November f436.000 tegen f. 369.000 het vorige jaar. De achterstand van ruim een ton einde Augustus is dus thans reeds gewijzigd in een surplus van f. 67.000. Opnieuw mag een aantal motorloggers aan de kustvisscherij deelnemen. Jammer genoeg zal dit jaar van de harlngvisscherij wel niet veel komen; het seizoen is daar voor te ver gevorderd. De IJmuidensche kot ter, die de harlngvisscherij uitoefent, hècft er een collega bügekregcn. Een Deenschc kotter heeft te IJmulden haringnetten aan boord genomen en zijn eerste vangst van 23 kisten reeds aangebracht. Voor deze haring werd de rccordprys van f.55 per kist be taald. In kringen van belanghebbenden vraagt men zich af, waarom deze kotters, die onder normale omstandigheden nimmer ter harlngvisscherij gaan, deze visscherü wel mogen uitoefenen, terwijl dit aan haring schepen niet wordt toegestaan. KATWIJK. Burgeriijkr Stanö Geboren: Arie Pieter, Z. van H. Vergunst en J. Massaar, Sluisweg 9b Alida, D. van H. y. Duijn en N. Ouwehand. Romeinenstr. 12 Franclscus Johannes Adrianus Maria, Z. van A. J. Luijten en M. J. v. d. Schalk, Noordw.weg 5a Diderika Philippina, D. van D. de Koning en J. Hoek, Nieuwsteeg 4 Willy, D. van W. Ouwehand en J. v. Beelen, Parklaan 17 Ja cob, D. van A. v. d. MeiJ en M, v. Duijn, Zwa nenburgstraat 14. Gehuwd: D. v. d. Plas en A. v. Rijn, Hessen- straat 34 C. Ouwehand en A. v. d. Boon, Stationsstr. 16 J. Spaanderman en l. v. d. Plas. Abeeiplein 29. Ondertrouwd: P. Koek. Varkevisserstr. 284 en A. v. d. Oever. Vuurtorenstr. 13 A. Ouwehand, Adrianastr. 55 en C. v. d. Zwan, Varkevisser- straafc 251. Burgerlijke Stand. Geboren: Francina Adriana d. van M. Zwij gers en van C. A. v. d. Starre Cornells Hen- drikus z. van H. J, Boekamp en van B J v d Heuvel. Overleden: Jacob Asscheman, echtgen. van W. v. d. Jagt 64 jr. W. Voshol, 2 weken A E Hoogerbrug. 1 maand J. J. Dannijs, wedn. v.' D. v. d. Water, 80 jr. Ondertrouwd: W. Marchand en N. Heeren. ZOETERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria, d. van D. J. Keppel en S. Poldervaart Dirk z. van J. Met-s en N. A, v. d. Sman Jacob z. van P. Cammeraat en M. van den Toorn Boudewijn Petrus Marie z. van M. Velt man en M. C. Duyvesteyn. Ondertrouwd: Johannes Herbert 32 Jr. Noot dorp en Maria v. d. Eist 19 jr. alhier. Overleden: Maria Notenboom 55 Jr. echtge- noote van P. O. v. d. Eist Levenloos kind van het mannelijk geslacht van J. Muyen en H. Broodman. De garagehouder, die bij den boer werk ■vond. ZWEMMEN. ZWEMCLUB BODEGRAVEN. Het bestuur van deze Zwemclub besloot nu reeds om in den ai. zomer Nederlaag wedstrijden te organiseeren, waartoe de noodige stappen bij de bevriende clubs zul len worden gedaan. Bovendien wil men een praatavond houden om den leden gelegen heid te geven hun kennis van het polo-spel te verdiepen. De badmeester Ramp en in structeur v. d. Bijl werden gehuldigd voor hun verdiénsten- t.o. de club. - SCHAATSENRIJDEN. ZUID-HOLLANDSCHE IJSBOND. Plannen voor rondritten. In de jaarvergadering van den Zuid-Holland- schen IJsbond, welke in Den Haag werd gehou den, heeft de secretaris het jaarverslag uitge bracht, waarin om. het volgende wordt gezegd: het besluit van de algemeene vergadering om in het vorig seizoen den rondrit van den bond niet te laten doorgaan, met het oog op de tijds omstandigheden is in dep loop van het schitte rende ijsseizoen ten zeerste betreurd. Het ls dan ook liet vaste voornemen van het bestuur Zondag. Amicitia: Spiritisch Genootschap 2% uur nam. Evang. Chr. Gem. (Middelste Gracht 13). 10 uur v.m. en 6.30 n.m. de heer Sevensma. Stadsgehoorzaal: Tweede concert Residentie orkest. Nam. 2.30 uur. DAGELIJKS Lakenhal: L.K.V Tentoonstelling van kleur- technieken, 10—4 uur; 's Zondags 1—4 uur nam, (tot 8 Dec.). DIVERSEN 's Dinsdag 1ste Binnenvestgracht 22: Ge- legenheld tor Inenting tegen typhus 11—3 uur. 's Dinsdag Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9% 11 uur voorm Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardlgen 7—8 uur nam 's Donderdags Wjjkgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 44—46): Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam 's Donderdags Inst. voor Praeventleve Genees kunde (1ste Binnenvestgracht 22): Inenting tegen dlphterle 3% uur 's middags precies 's Vrijdags, Inst. voor Praeventleve Genees kunde Consultatiebureau v Beroepskeuze 4—5 's Zaterdags: Oude Rijn 44a, Prot. Bureau voor Sociale Adviezen. 2—3 uur nam. BIOSCOPEN, f 18 Jaar; 14 Jaarj 8 alle leeftijden. Luxor-Theater, Stationsweg: „Sciplo de Afrl- Dagelijks nam. 2 en 8 uur. 's Zondags va 2—7% uur doorloopende voorstelling. Lido-Theater, Steenstr. 39: „Speculanten" 5 Dagelijks 7% uur nam.; 's Zondags te 2, 4,30 eD 7% u. Woensd en Zaterd. matinée 2,30 u. Trianon-Theater, Breestr.: „Slotaccoord" t Dagelijks 2 en 8 uur, 's Zondags van 2—6.30 u. doorloopende voorstelling Casino-Theater, Hoogewoerd 48: „Lachen is ge zond" Dagelijks 8 uur; 's Woensdags en 's Zater dags ook 2% uur. Zondags te 4 en 8 uur. Rex-Theater, Haarlemmerstraat: „Ik was Jack Mortimer" t Dagelijks 2 en 8 u. nam.: 's Zondags v. 2—630 uur doorl. voorstelling. Nova-Theater (Katwijk aan Zee)„Op hoop van zegen". 7% uur nam. Zondags gesloten. Zaterdagnam. ook te 2% uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 16 November 20 uur tot Zaterdag 23 November 3 uur waargenomen door de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523. Te Oegstgeest wordt deze dienst waargeno men door de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhel- minapark 8, tel. 26274. De geneeskundige Zondagsdienst wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Bertel, Hart man, Van Leeuwen, Van der Meer en Ver- brugge. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waarge nomen door dr. Varekamp, tel. 21916. om dezen rondrit, Indien eenigszins mogelijk, ii den komenden winter te laten verrijden. In verband met de omstandigheden zal hc' traject waarschijnlijk moeten worden verander* waarvoor een plan ln voorbereiding ls. De successen, behaald bij verschillende D._„ tochten, georganiseerd door plaatselijke afda lingen, is aanleiding, dat het bestuur besloot i! den vervolge meer dergelijke ritten uit schrijven. De plaatselhke afdeelingen zulta zich met de organisatie belasten, waarbij he bestuur voorlichting geeft en eventueel finan cleel steunt. Met het oog hierop zal het bestuu met eenlge leden uit de provincie worden gebreid. Het verslag van den penningmeester wijst ui dat bij het afsluiten van het boekjaar op 37 September een kassaldo aanwezig was vai f.494,97, als vergoeding voor Usongevallen wen door den bond een bedrag van f. 1155,77 aan 2 personen uitgekeerd. Rex-Thcater. In het drukke verkeer op de straten van de lichtstad Parijs ontdekt een taxi-chauffeur tot zijn ontsteltenis, dat in zijn wagen een moord. Is gepleegd: de eenlge passagier, dien hij vervoerde, ligt met een schotwond in zijn wagen. Geen schot werd gehoord in het lawaai van het verkeer. Uit de papieren, die de vermoorde bij zich draagt, komt de chauffeur zijn naam te weten, n.l. Jack Mortimer, een Amerikaan die op weg was van het station naar zijn reeds gehuurde kamer in het Corsohotel. Deze moord is aanleiding tot een reeks span nende gebeurtenissen. Sponer, de chauffeur, vreest dat men hem zal verdenken van den moord, omdat hij niets kan vertellen over wat er ls gebeurd. Hij weet zich van het lijk te ontdoen en gaat met de handbagage naar het Corso-hotel, onder den naam van Jack Mortimer. Want indien er geen Jack Morti mer aan zou komen, zou men. gaan zoeken en ten slotte er achter moeten komen, dat de betrokken persoon vermoord was. In het hotel aangekomen blijkt echter, dat deze rol opnemen in het geheel niet zoo een voudig is. Allerlei ingewikkelde kwesties doen zich voor, en ten slotte wordt hij ge zien door een goede bekende van Jack, de vrouw van een dirigent. Dan is het spelletje afgeloopen. Sponer moet vluchten, doch zijn meisje weet hem op het nippertje over te halen, zich aan te geven bij de politie, en ondanks de bezwarende en onwaarschijn lijke omstandigheden de waarheid te ver tellen. Bij de politie blijkt de werkelijke dader zich reeds te hebben aangegeven. Een film, waarin de noodige spanning niet ontbreekt. Voor de pauze wordt een uitgebreid wereldnieuws en een kort komisch filmpje gedraald. Luxor-Theater Een Italiaansche film maatschappij heeft de verfilming onderno men van den strijd tusschen Rome en Carthago, welke eindigde met den onder gang van Carthago en den val van den be- van ..strijdwagen") worden aangewend. Uiterst sympathiek is bovendien de figuur van Scipio. wiens spreekwoordelijke edel moedigheid, zooals de barsche Hannibal het uitdrukt, even gevaarlijk is voor de soldaten van Oart'ivv'j sis diens zwaard! Alleen de verklarend" -.exM, (er wordt Ita- faamden veldheer Hannibal, nadat deze vijftien Jaren aohtereen met zijn ruwe sol daten ln Italië had gelegen en Rome on ophoudelijk had bedreigd. Aangevuurd door een vreeselijken haat tegen alles wat Ro- meinsch was, waren de legioenen uit Carthago over zee gekomen, hadden de vijandelijke legers zooal niet volkomen ver slagen, mar dan toch voor zich uit gedreven tot nabij Rome en ln de volgende jaren werd het Romeinsche volk op de meest brute wijze gebrandschat, geplunderd en uitgemoord. Van uit zijn kamp leidde Han nibal, die gezworen had Rome ten val te zullen brengen, de voortdurende bedreiging der Italiaansche hoofdstad en zelfs het ont breken van steun uit het eigen land kon den één-oogigen veldheer niet afhouden van zijn voornemen om als triomfator huis waarts te keer en. In Rome werd de toe stand intussohen steeds benauwender en het was ten laatste de afgevaardigde en veldheer Scipio, die met het voorstel kwam een nieuw leger bijeen te brengen en daar mede een aanval te doen op Carthago. Het eenlge middel om Hannibal tot den terug tocht te dwingen, zoo betoogde hij, is den strijd naar het vijandelijk land over te brengen! Scipio's plan bleek op tegenstand te stuiten bij de volksvertegenwoordigers, maar ten slotte won hij het pleinen de film toont ons dan hoe zijn leger de zee over steekt, de legioenen van Carthago onder den voet loopt en op die wijze inderdaad ook Hannibal noopt terug te trekken, waar na dan in een grootsch geënsceneerden slag de Romeinsche zege definitief wordt. Het is te begrijpen dat vooral de massa-regie in deze film de aandacht trekt en zij is dat ook ten volle waard! Carmine Gatlone blijkt in dit opzicht over werkelijk bijzon dere kwaliteiten te beschikken, zoodat men onophoudelijk geboeid toekijkt bij die tal- looze gevechten en meer speciaal bij den laatsten grooten slag, waarin niet alleen het voetvolk en de ruiterij een rol spelen, maar ook tientallen olifanten (bij wijze liaansch gesproken, zoodat wij het van de toelichting moeten hebben) is niet steeds even volledig, waardoor er helaas meer van de intrige verloren gaat dan noodig en wenschelijk is. Buitengewoon interessant is in het bij- programma de vossenjacht bij Rome: oex kleurig en belangwekkend schouwspel n ruiters en meute! Lido-Theater. Wanneer ge een klucht van het zuiverste water wilt zien: ga dan naar „Speculanten" en ge beleeft een uur van niet snel te vergeten jolijt! In dit vroolijke verhaal wordt niet al leen uitnemend gespeeld, maar zijn te vens de verschillende typen zóó voortreffe lijk gekozen, dat men het nauwelijks be ter zou kunnen wenschen. Daar ls allereerst Weiss Friedl, als de betrouwbare procuratiehouder, die in han den valt van een tweetal gewetenlooze speculanten in onroerende goederen (Otto Walburg en Theo Lingen), Zij gebruiken hem als strooman voor hun minderwaar dige transacties, installeeren hem in een prachtig kantoor, transformeeren den goedmoedigen burgerman in een soort van „Lebemann", die indruk moet maken op naïeve buitenmenschen en weten door het opkoopen yan gronden aan den rand van de groote stad bijna een geweldigen slag te slaan. Bijnawant als geheel „Bhi- menfelde", waardoor binnenkort een spoor lijn zal worden aangelegd, verkocht is, komt het gansche bedrog dat aan dezen verkoop ten grondslag ligt, uit. Otto Walburg en Theo Lingen zijn twee „heeren" die het leven zonder scrupules bekijken en blijkbaar niet leven kunnen, zonder slachtoffers te maken. Dat er nog steeds zoovelen zijn, die er „Invliegen", prouveert eenerzijds voor de goedgelovig heid dier lieden, maar doet anderzijds het woord „de wereld wil bedrogen zijn" nog altijd waar maken. Dit stelletje aartsbedriegers speelt kos telijk maar wordt haast nog overtroffen door Weiss Friedl, die speciaal in de scène, waarin hij lichtelijk in de olie, een postzegel op een brief moet plakken, be wijst, welk een voortreffelijk acteur hij Ls! Het eind van het liedje is natuurlijk.dat de door de grondspeculanten bedrogen boe ren htm geld terugkrijgen en bovendien nog een enorme winst incasseeren, de tot directeur van de grondspeculatie-onderne- ming gebombardeerde directeur een ge lukkig huwelijk tegemoet gaat en het twee tal oplichters het vooruitzicht heelt van enkele jaren gevangenissraf. Wanneer ge geen andere eischen stelt aan uw uitgang dan een uurtje opgewekte afeliding, ga dan deze speculanten en hun wederwaardigheden eens van nabij beschouwen, Voor de pauze zien wij uitvoerige jour nals, waarin de ontmoetingen tusschen den Führer. Mussolini en Franco een be langrijke plaats innemen, waarna „De 3 Lederer" zich op het tooneel ontpoppen ais superieure jongleurs, die in het bij onder door middel van talrijke lichtef- cten aan hun optreden een zeer per soonlijken inslag verleenen. Zij oogsten dan ook een welverdiend succes! Casino-Theater. Watt en Vi Watt ver vullen deze week de hoofdrollen in dc film „Pensiongasten" en dat ze nog niets van hun populariteit hebben ingeboet, bleek wel uit het groote bezoek. Het is dan ook kostelijk om te zien wat deze twee" onafscheidelijken in hun onnoozel- held uithalen. In deze film zijn zij in een pension, waar o.a. ook een z.g. professor woont, die geregeld iets nieuws uitvindt. Dat zijn uitvindingen echter nog zoo be lachelijk niet zijn, blijkt wel uit het feit, dat een groote onderneming alles in het werk stelt, om verschillende teekeningen van hem in handen te krijgen. De onder neming huurt hier voor zelfs eenlge ban dieten. die het natuurlijk met Watt en Vt Watt aan den stok krijgen. Vooral wanneer blijkt, dat de bandieten een oogje hebben op twee lieftallige jongedames, waarvan het duo zich beschouwt als haar bescher mers. Ten einde aan het noodige geld voor hun pension te komen, besluiten zijte gaan werken bij een expediteur en de rare streken, die ze daar uithalen, zijn te kos telijk om te verraden. Hun baas, die het met de wet niet zoo nauw neemt, geeft ■hun opdracht om 's nachts een tasch uit een kantoor te halen. Wanneer ze echter in het kantoor zijn. komt het alarmsignaal ln werking en verlamd van schrik blijven ze staan om even later door een gToote politiemacht gepakt te worden. Dank zij een list, weten ze echter te ontsnappen en bij de achtervolging, die dan volgt, stijgt de dwaasheid ten top. Ten slotte springen zij in een auto en achtervolgen de twee echte bandieten, die zij vatten en in han den van de politie spelen. Hierna keert alles zich ten goede. De uitvinding van den professor wordt verkocht en Watt en Vï Watt deelen ook in de winst. Het voorprogramma is deze week zeer gevarieerd: de journaals, een teekenfilm, een muzikale showen een amusant filmpje, dat ons eenige oogenblikken in de muizen wereld brengt. Trianon-Theatcr. Na het zeer uitge breide en actueele binnenlandsch nieuws van „Profilti", dat 0,m. kijkjes geeft van de juist dezer dagen geopende centrale keu ken te Rotterdam en van het défilé der 5000 W.A.-mannen voor lr. Mussert te Amsterdam en het Ufa-wereldnieuws, 'dat beelden brengt van dc ontmoetingen van den Führer met Mussolini en Franco, wordt onmiddellijk een „shysnk. «smaakt met. de vertooning vat as hissjsifilm als hoe danig deze week Slotaccoord" op het pro gramma prijkt. Het daarin behandel» thema moge dan niet nieuw zijn, toch aar zelen wij geen oogenbllk dit Ufa-produc tot de beste te rekenen, welke in de laat ste Jaren de studio's van Neu-Babelsber» hebben verlaten. Dit ls niet alleen te dan ken aan het voortreffelijke spel der hoofd personen: Lil Dagover, Willy Birgel, Theo- door Loos en den jeugdigen Peter Boss» maar voor een zeer aanzienlijk deel oo aan de uitmuntende muziek, welke hierin ten gehoore wordt gebracht, door het or kest van de Berlijnsche Staatsopera. O.a hoort u een superbe vertolking van Beet hoven's Negende Symphonle met medewer king van eerste rangs-soïlsten en eea prachtig koor. De film behelst de geschiedenis van een jonge Duitsche vrouw, wier echtgenoot ziel heeft schuldig gemaakt aan verduistering zoodat het echtpaar gedwongen is naa Amerika te vluchten. Hun zoontje UHjf in Duitschland achter; eerst bij pleeg ouders, dan in een kinderhuls en tenslott wordt het kereltje opgenomen ln het kin derloos gezin van een beroemden muziek- dirigent (Willy Birgel). Diens vrouw (Lil Dagover) houdt niet vol doende van muziek om zich in het werk ei succes van haar man te kunnen inleven ei ook de komst van het kind geeft haar me het ontbrekende levensgeluk, dat zij voor namelijk buitenshuis zoekt in't gezelscna! van een astroloog, die er overigens weinil fraaie practijken op na houdt. Dit blijk wanneer zij de verhouding wil verbreken on een beter leven te beginnen en hij haa daarvan weerhoudt door gedurig chantagi te plegen. Inmiddels is de jonge vrouï waarvan in het begin dezer beschrijvin! sprake was, als weduwe naar Duitschlani teruggekeerd en door den muziekdirigeni geëngageerd als kindermeisje voor haar eigen zoon. Vanzelfsprekend weet niemano in huis iets van deze verhouding af. Het kin" wordt dan het middelpunt van het conflict dat zich allengs toespitst tusschen Ml pleegvader en zijn trouwe verzorgster eener- en zijn pleegmoeder en haar kamenier an derzijds. Het bereikt zijn hoogtepunt, wan neer de pleegmoeder onder de kwellingen van haar achtervolger ineenstort en M'l kindermeisje haar een zwaai-vergiftig neesmiddel toedient, onbewust dat een a»_ der de voorgeschreven dosis reeds in het g<» mengde. Zij moet dientengevolge weg® moord terechtstaan, maar als de veroord"' ling onontkoombaar schijnt, komt einT"*t de gelukkige wending, als de kamenier haar passieve houding laat varen en de waarM»! onthult. De verdere afloop laat zich dan n'c moeilijk meer raden Zooals gezegd wordt deze film voor felljk gespeeld, zoodat men daaraan blijvende herinnering bewaart.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 6