Collectieve stroomopwekking in Zuidholland tlDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Zaterdag 16 November 1940 WK- EN SCHOOLNIEUWS NAGEKOMEN BERICHTEN Koppeling van electrische centrales Voorstel van Gedeputeerde Staten IURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN LAND EN TUINBOUW Dasbl; Buitenland Berichten vorige oplage Binnenland De vleeschdistributie BEURSOVERZICHT MARKT fe. EÏKItMTIK^J ontvangst van het rapport van de in- _jde commissie-Van Karnebeek, welke wnmissie opdracht had te onderzoeken, of derdaad aan een stelsel van collectieve .•oomopwekking economische voordeelen verbonden, deelen Ged. Staten van iid-Holland thans aan de Provinciale Sta- mede, dat de commissie van oordeel is. een stelsel van collectieve stroomopwek- r belangrijke economische voordeelen gdt boven de tegenwoordige productie- ie. Voor de vefwezehlijking van dat stel- adviseert. de commissie tot oprichting n een naamlooze' vennootschap door de ivlncie en de zes thans stoomnroducee- ;de gemeenten, welke vennootschap de ippellijnen zal bezitten en de leiding zal )ben bij de exploitatie der gemeentelijke rieken. Ged. Staten merken op. dat genoemd ver- aan het college de* overtuiging heeft schonken, dat de daarin ontworpen rege- hoe eerder hoe beter dient te worden rwezenlijkt, ten einde geleidelijk tot de iest doeltreffende, in het bijzonder de Eest economische electriclteitsproductle in gewest te geraken. In de tegenwoordige tijdsomstandigheden ch is nog van bijzonder belang, dat de wrgestelde productiewijze een economl- ier brandstoffen verbruik en een gerin- re behoefte aan nieuwe machines tenge- ijge zal hebben. De medewerking aan de productiege- ■enschap denken God. Staten zich met de ommlssie als volgt. In de eerste plaats zal provincie een gedeelte van het maat- lappelijk kapitaal der vennootschap ver- laffen door daarin deel te nemen voor uim 1/4 van het aantal aandeelen. Dit aatschappelijk kapitaal toch is gesteld op 130.000 verdeeld in 43 aandeelen, elk groot 10.000, waarvan de provincie 11. Rotter- 10, Den Haag 8. Dordrecht 5, Leiden 4, ilft 3 en Gouda 2 aandeelen zal nemen. Het op de aandeelen uit te keeren divi- nd wordt in de statuten beperkt tot ten oogsfce 6 Vo.peir jaar. Wat de'verdere médewerking der provin- betreft, in de tweede plaats zal zij zich it de zes deelnemende gemeenten garant illen voor eventueel door de vennootschap sluiten geldleeningen en wel op deze jze, dat de provincie 1/3 gedeelte van het •drag dezer leeningen zal garandeeren. de gemeenten het resteerendp gedeelte, elk verhouding tot de bevolkingscijfers van iar verzorgingsgebied, naar beneden af rond tot een veelvoud van tienduizend, ir deze bepaling zal het de vennootschap lakkeiijker vallen op aannemelijke con- geild op te nemen. Niettemin zou het vennootschap door haar onbekendheid het beleggend publiek in de aanvangsja- toch moeilijk kunnen vallen de grooté dragen, benoodigd voor den aanleg en de imeming van koppellijnen, alsmede het ïnoodigde kasgeld tegen redelijke voor aarden te leenen- Daarom stelt de com- lissie voor, dat de provincie haar de hier- tor nooddge bedragen bot eeoi totaal van a hoogste 13 millioen gulden zal verstrek- n op dezelfde voorwaarden als waarvoor 2e zelve het geld zal kunnen opnemen. Niet ontkend kan worden, dat de pro- incie hiermede belangrijke verplichtingen zich neemt. Zij toch moet binnen een illicht betrekkelijk kort tijdsverloop een jor haar aanzienlijk bedrag lëenen om dit haar beurt ter beschikking te stellen in de vennootschap. De groote belangen, itrokken bij een spoedige totstandkoming ■t koppellijnen en de zekerheid, dat op leze wijze de kosten daarvan zoo laag md- lijk worden gehouden, rechtvaardigen naar de meening van Ged. Staten ook in dit opzicht medewerking te verleenen. ..Omdat de .commissie het niet eens kon worden over de plaats van vestiging der vennootschap, heeft zij de beslissing overge laten aan Ged. Staten, die van meening zijn dat Den Haag het meest in aanmerking komt. op advies van den directeur-gene raal der electrlciteitsvoorziening, die waar schuwde dat de voor den bouw der koppel- lijnen benoo'digde grondstoffen 1 en half fabrikaten zeer spoedig niet meer verkrijg baar zouden zijn of enkel tegen aanzien lijk hoogere prijzen en op langen termijn, heeft het college van Ged. Staten voorts al maatregelen getroffen ter verzekering van de tot stand koming der koppellijnen. Wilde de bouw der belangrijkste en meest urgente koppellijnen. die tusschen Dor drecht en Rotterdam en die van 's-Graven- hagr naar Leiden binnen afzienbaren tijd nog mogelijk zijn, dan moesten onverwijld de nog beschikbare materialen voor dat doel worden aangekocht. Na béraad, ih erband met de ernstige Waarschuwing, heeft het college, omdat het niet mogeftjk was op korten termijn van de staten een beslissing te verkrijgen, zich tot den se cretaris-generaal, van het departement van financiën gewend met de vraag, of niet het rijk ter voorkoming van een mislukking van deze gewichtige zaak zijn medewerking kon geven en wel op deze wijze, dat van rijkswege de belangrijkste onderdeelen der koppelverbindingen zouden worden aange kocht. De secretaris-generaal verklaarde zich bereid de gevraagde medewerking te verleenen en voor rekening van het rijk de noodige materialen te koopen tot een be drag van ten hoogste twee millioen gulden. Als voorwaarde werd hierbij gesteld, dat Ged. Staten zich verbonden de door het rijk aangekochte materialen door de pro vincie te doen overnemen voor een koop som, gelijk aan het totaalbedrag, dat door den staat voor dit doel zou worden uitge geven. verhoogd met een rente van vier ten honderd tot den dag van terugbetaling door de provincie. Tot dien dag ook zul len de materialen het eigendom blijven van het rijk, al mogen ze wel reods ten behoeve van de koppellijnen verwerkt worden. Deze 'voorwaarden schenen alleszins aannemelijk. De terugbetaling van de voor geschoten gelden en van de daarop ver schuldigde rente kan na de oprichting der N.V Electriciteitsbedrijf Zuid-Holland ge schieden uit de aan deze vennootschap door de provincie ten behoeve van den aanleg en de overneming der koppellijnen te ver strekken geldleeningen. Na aanvaarding vjm Ihet aanbod van het rijk hebben Ged. Staten zich gewend tot de gemeentebesturen van Dordrecht en Leiden, welke gemeenten in de eerste plaats belang hebben bij de totstandkoming der koppellijnen. Ook de dagelijksche besturen dezer gemeenten bleken doordrongen van de beteekenis en de urgentie dezer aange legenheid en waren genegen tot volledige medewerking en tot het voorschieten van verder benoodigde gelden. Na overleg met deze bésturen werd besloten tot oprichting van een provinciaal bouwbureau, dat de voorbereiding en de uitvoering der be voornaamste koppelverbindingen onverwijld ter hand zou nemen. Aan dit bureau is de vorm gegeven eener stichting, genaamd „Stichting koppeling electriciteitsfabrieken Zuid-Holland". Voor de oprichting dier stichting was in verband met de daarom trent bestaande rechtspraak de afzondering van een geldsom noodig. weshalve Ged. St. hiervoor een bedrag van duizend gulden uit de provinciale kas beschikbaar hebben ge steld. De stichting heeft aanstonds den bouw der koppellijnen met kracht ter hand genomen, zoodat de verwachting bestaat dat behoudens onvoorziene tegenspoeden de belangrijkste koppellijnen vóór den win ter 1941/'42 voltooid zullen zijn. geboren: Hendrik Jan, z. van H. v. d. Pol en J. M. d- Bosch Frans Wilhelm, z. van G. C. A. en S. L. Geest Jannetje, d. van J. ten oopen en J. E. Waaijer Robert, z. van J. oekoek en F. v. Eijkelenburg Maria Johanna sertruida, d. van W. de Koning en G. G. Kerk "et Gerardus, z. van Ph. A. Bodijn en E. Iterson Willem, z. van C. Colpa en E. Ar- •ldus Adrlanus Laurentius. z. van H. Bors- en J. c. Warmerdam Clemens Maria ermarus. z. van J. J. Boerakker en J. G. C. iWers - Martina Catharina, d. van G. Kok C. v. Maris. ondertrouwd: W. Scholte, j.m. 28 jaar en A. M. v. d. °wen-j.d, 26 jaar. overleden F. J. Kasteelen. m.. 80 jaar. PLANT MEER APPEL- PEREBOOMEN. EN NED. HERV. KERK. Beroepen te Westbroek ds. E. van Asch Sommelsdijk. te ApeldoornHet Loo ds. A. Zeydner te Rotterdam, te Vlaardin- ,en ds. A j. Brinkman te Zegveld. GEREF KERKEN. ,.Jangenomen naar Heusden, als hulppre- ^er- cand J. Dijk te Amsterdam. s.mt.drer!am( 18 niet te vervangen De najaarsstormen slaan de laatste bla deren van de boomen en daarme^ het plantseizoen aangebroken. Van' November tot April kunnen we planten en geven daar bij de voorkeur aan het najaar. In elk ge val dient dit werk afgedaan wanneer de knoppen uit gaan loopen. We willen niet verzuimen onze lezers nogmaals te wijzen op het aanplanten van bovengenoemde fruitsoorten Nu ons werelddeel op zichzelf is aangewezen krijgen deze echt West-Euro- peesche fruitsoorten nog meer beteekenis dan voorheen. Als prima voedsel en zelfs als geneesmiddel staan deze gewassen be kend en In menigen liefhebbersfcuin is nog een plaats te vinden waar bovenbedoelde boomen een goed resultaat kunnen opleve ren. De ouderen onder onze lezers zullen zich misschien afvragen, hoe veel tijd er mee heen zal gaan vóórdat nu geplante boomen gaan dragen. Gedachtig aan het oude gezegde: „Boompje groot, mannetje dood," staan zij een beetje sceptisch tegen over deze aangelegenheid. En toch kunnen we met gerustheid verklaren, dat boven aangehaald gezegde geheel uit den tijd is. M.a.w. jonge fruitboomen, dezen winter aangeplant, dragen een volgend seizoen. Daarvoor behoeft men het aanschaffen dus niet na te laten. De verklaring hiervoor luidt als volgt: Onze appel- en pereboomen zijn alle ge- ent!' Vroege* werd dit gedaan op door zaaien verkregen onderstammen. De daar op gekweekte boomen groeien in de eerste 10 jaren sterk en beginnen dan pas te dragen. Dergelijke boomen behooren thuis in een boomgaard, waar reeds bij den aan- an? hiermede rekening wordt gehouden en'waar deze ionge boomen 8 a 10 M. ouderlingen afstand geeft Om het land in deze eerste 10 jaren toch iets op te laten brengen worden vaak landbouwgewassen onder deze boomen gekweekt. Maar zulke boomen behooren In liefhebberstuinen niet thuis: men moet veel te lang op vruchten wachten en bovendien nemen zulke exem plaren later veel te veel plaats in Daarom enten de boomkweekers de appel-, en pere boomen in de laatste jaren op zoogenaam- den zwakken onderstam. Voor peren wordt daarvoor de kweepeer en voor appel de doucin gebruikt. Hierdoor wordt bereikt dat driejarige boompjes reeds dragen en daarmee elk jaar door gaan. Dit is geen uitzondering maar regel. Wanneer men dus driejarige boompjes aanplant, is vrucht opbrengst in den volgenden zomer regel. Bij het aanplanten dient op het volgende gelet. De jonge boomen moeten vrij staan, d. w. z. den geheelen dag goed in het licht, de zon mag niet worden onderschept door hooge gebouwen of dito boomen. Zoo noodig planten we een weinig in de luwte, d.w.z. beschut voor aanhoudende Westen- en Noordenwind Wanneer op een open terrein wordt aangeplant dient gelijk met de vruchtboomen aan bovengenoemde zijde een windschut te worden aangebracht, bijv. van elzen boomen, zoodat dit gelijk met de fruitboomen kan opgroeien. In menigen tuin kan men beschutte plekjes vinden: vooral leiboomen kunnen tegen muren en schuttingen geplant. Ook tegen een hekwerk kan men laatst genoemde vormen planten en men plukt er meestal mooie, gave vruchten van. Vooral pere boomen leenen zich bij uitsték voor leiboom. Als vrijstaanden vorm is in het algemeen de struikvorm het meest aan te bevelen. Met een kort stammetje van plm. 40 c.M. ontwikkeld deze vorm een flinke kroon, waai:van de snoei zeer eenvoudig is en doör ieder uit te voeren. Driejarige struiken zijn bij eiken boomkweeker in groot aantal aan wezig in vele soorten. Vóór het planten dient de grond goed diep losgemaakt, liefst tot op het grondwater. Alle wortels van andere boomen en onverteerbare deelen worden verwijderd. Men plante vooral niet diep. Als regel komt de boom niet dieper te staan dan hij in de kweekerij stond. Op vochtige gron den plant men zelfs hoog, zóó, dat de boom als het ware op een heuveltje komt te staan. Leiboomen worden pas in het voorjaar aan gebonden: de boom kan dan eerst met den grond mee zakken. Vooraf worden de gebroken en gekneus de wortels bijgesneden en bij het planten wordt de aarde goed tusschen de wortels gewerkt. Op lichte gronden gaat dit gemakkelijk, vooral bij jonge boomen. Bij het planten wordt een weinig stalmest of kompoSt 'ge bruikt welke mest wordt aangebracht, wanneer alle wortels met aarde zijn ge dékt. Op lichte gronden wordt eerst een weinig aangetrapt en daarna de mest aan gebracht. Over de mest komt de laatste grond en de boom zal als regel aangroeien. Op lichte gronden wordt het één Jarige hout tot op de helft ingesneden, op zware gronden wacht men daarmee tot het vol gend najaar. Zooals we reeds boven op merkten kunnen muren en hekwerken spoedig productief worden gemaakt met het aanplanten van leiboomen. Vooral is hiervoor de snoervorm zeer geschikt. Deze boompjes bestaan uit één hoofdtak, welke geheel bezet is met vruphtzetels. Zulke boomen worden veel dood de zon besche nen: de vruchtorganen :i)rofiteeren steeds van het volle licht. Daarom hebben deze boomen minder te lijden van bekende fruit- ziekten. Daar de onderlinge afstand plm. 50 c.M. bedraagt, kunnen op een beschei den plekje meerdere boompjes geplant. Om niet alles tegelijk rijp te krijgen plan- te men soorten, die opvolgend rijpen. We laten hier enkele van de meest bekende volgen. Peren: Précoce de Trevoux - Wordt in Augustus geplukt en gegeten. Lekkere peer, groeit goed en draagt geregeld. Clapps Favorite - Eind Augustus pluk- rijp en wordt begin September gegeten. Mooie, bekende peer van goede kwaliteit. Is zeer vruchtbaar. Louise bonne d'Avranches - Bekende eerste klas peer, plukrijp half September en eetrijp in October. Vooral als leiboom aan te bevelen. Legipont - Ook wel Leopold genoemd Beste peer voor October en November, zeer vruchtbaar. Conference - Eveneens voor October en November, zeer aan te bevelen. Doyenné du Cornice - Eerste klas peer voor November. Bekend om de prima eigen schappen. Appels: Yellow Transparent - Gele appel, wordt reeds in Juli geplukt en In Augustus gegeten. Perzikroode zomerappel - Goede appel met móóie frissche kleur voor September. Zigeunerin - Bekende, donker gekleurde appel voor September. Draagt geregeld. Transparent de Crousel - Wordt geplukt hi September en in October gegeten. Lek kere, gele appel. Zeer bekend. Groningen Kroon - Geplukt eind Septem ber, gegeten in October en November Be kende, lekkere appel. Coxs Orange Pippin - Een van de lek kerste appels, plukrijp in October, gegeten in November. Goud-Reinet - Bekende winterappel van prima kwaliteit. Wordt begin October ge plant. Alle bovengenoemde appel- en peresoor ten dienen op zwakken onderstam aange plant. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". ALLES GEREED VOOR ENGELSCHEN AANVAL OP IERLAND De „Popoio d'Italia" meldt: De strijdikrachten voor een Engelschen aanval op Ierland staan te Ulstei gereed. Voor het precendent van een gewapend op treden tegen een dominion hebben het Foreign Office, het ministerie voor Indië, alsmede de Londensche bureaux der ver schillende dominions, vooral het Canadee- sche bureau, Churchill gewaarschuwd. De belanghebbende kringen zouden, trach ten, tégen De Valera-een groote omsinge- lingsmanoeuvre op touw te zetten. Daarna zou Ierland zijn vloot en vliegtuigsteunpun ten niet aan Engeland, doch aan het Bnt- sche imperium moeten afstaan. Canada, Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en de Vereehigde Staten zouden Ierland de teruggave der gebieden binnen 30 'dagen na onderteekenlng van het vredesvtrdrag, dat aan het conflict een einde maakt, ga randeeren. Bovendien spiegelt Engeland Ierland de belofte vooidat het zich na den oorlog voor Ulster zal desinteresseeren. Na tuurlijk worden intussohen"*aan Ulster vol komen tegengestelde beloften en toezeggin gen gedaan. Om de resreering van Dublin murw- te maken, dreigt Engeland met uiterst scherpe economische vergeldings maatregelen .en mobiliseert het in Ierland alle persoonlijke opposities. (D.N.B.). DE VERWOESTINGEN TE COVENTRY. De Stookhoimsehe bladen gewagen in hun eigen berichten uit Londen van de vernie tigende kracht van de Dultsche verge idings- aahvallen op het belangrijke ceutrum der Briteche^oorlogsindustrie van Coventry. Dagens Nyheter meldt, dot dfe Dultsche viliegers iedere drie minuten kwamen op zetten om de Industriestad aan te vallen. Van het centrum der stad zijn nog slechts pulnhoopen over. De stad maakt den in druk. alsof er een aardbeving heeft ge woed. De aanval was de hevigste sedert den in September ondernomen aanval op de havenwerken van de Britsche hoofdstad. De aanvallen gingen gepaard met een on beschrijfelijk lawaai. Na de geweldige branden, die overal in de: stad waren, uit gebroken, stegen boven de stad donkere rookwolken op. De lucht was bezaaid met vliegtuigen, die door het schijnsel der brandien werden geleid. Het groote aantal slachtoffers zou hierdoor te verklaren zijn, dat het vuur de bewariens der huizen de stlaat op direef. Svenetoa Dagfoladet schrijift, dat de lucht verdediging van Coventry blijkbaar volko men was overrompeld. De woaJkzaamheid van de luchtafweer is door de voortdu rende Duibsche aanvallen verslapt, of wel alleen op de hoofdistod des lands gecon centreerd. ID.N-B.) gaande tendenz niet te verzetten. Terwijl dit fonds gisteren zelfs tot 761/4 was afgedaan, liep het na gedrukte opening achteruit tot be neden 70. Van een noemenswaardige verbete ring was geen sprake. Anaconda's kwamen eveneens iets lager te liggen en ook Republic Steels kwamen beneden de vorige koersen te recht. De omzetten in de Staalfondsen waren wel niet zoo groot als de laatste dagen meer malen het geval was. maar er ging toch nog aardig wat in om. Ook de Spoorwegshares ga ven nog geregeld affaire te zien, waarbij op een lager peil werd gehandeld. De locale markt had een weinig opgewekt ver loop. Het was echter wel opvallend, dat de ge drukte tendenz in hoofdzaak tot uiting kwam in de fondsen, welke tot de toonaangevende pa pieren van de markt worden gerekend. De Sui- kerafdecling had een rustig voorkomen, hetgeen niet verhinderde dat H.V.A.'s na lager opening tot 425% inzakten, terwijl geen noemenswaardig herstel volgde. Vorstenlande liepen eveneens eenige punten naar beneden. De incourante soorten legden verhoudingsgewijze echter een behoorlijke veerkracht aan den dag. De Tabaks- markt was stil de Sumatra-aandeelen waren algemeen lager. De Rubberafdecling had even eens een gedrukt voorkomen. Amsterdam Rub bers kregen een flink verlies te boeken en zakten, een goede tiental procenten beneden hét vorige slot in. Ook verschillende minder courante Rub- beraandeelen werden lager afgedaan. De affaire in Industrieelen was van beperkte afmetingen. Aku's verkeerden lichtelijk In reactie, evenals Unilevers, de Philipsaandeelen daalden wederom Iets tot onmiddellijk by de 200%. De omzetten in Petroleumfondsen waren evenmin groot; Olies moesten zich ook een opoffering van verschei dene punten getroosten. De Nederlandsche be- legglngsmarkt was kalm, maar prijshoudend voor de Nederlandsche staatspapieren, hoewel de koersen niet veel veranderd waren. Voor Gem. en Prov. obligatiën bestond op bescheiden voet eenige vraag. Prolongatie 2 3/4 offtcieele valutakoersen der nederlandsche bank. 16 November. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties). New York 1.88 3/16—1.88 9/16; Berlijn 75.28—75.43; Brussel 30.11—30.17; Helsinki 3.813.82; Stockholm 44.81—44.90; Zuerich 43.63—43.71. Bankpapier: Berlijn 75.19—75.34; New York 1.86Vs— 1.90 1/4; Brussel 30.0830.20; Stockholm 44.76—44.94; Zuerich 43.59—43.75. 'JndersiHande oerichten werden reeds ir een deel van onze vorige oplaag geplaatst BON 9 AANGEWEZEN, Van de vleeschkaart geeft gedurende het tijdvak van Maandag 18 November tot en met Zondag 24 November a.s. elk der vier met „09 vleesch" gemerkte bonnen rechtop het koopen van 100 gr. vleesch, been Inbe grepen, of een rantsoen vleeschwaren. De met „09 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft gedurende dat tijdvak uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 24 November a.s nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 1 December a.s. Ook voor deze bonnen geldt, dat zij gedurende de tweede week van hun geldigheidsduur dus van 25 November tot en met 1 De cember a.s. niet gebruikt zullen mogen worden in hotels, restaurants e.d. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfsvieesch en voor gerookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor lever artikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. «DIRECTEUR RIJKSSERUMINRICHTING TE ROTTERDAM. Met Ingang van 1 Dec. a.s. is aan dr. L. F. D. E. Lourens te Rotterdam op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als directeur der rljksseruminrlchtlng te Rotterdam en is in zijn plaats benoemd dr. B. J. C. te Hennepe aldaar, thans bacterioloog aan voornoemde Inrichting. Nooit tevreden .Dat cBLe man In het openbaar als har- monikospefter optreden mag! Ais hij niet beter kan spelen. AMSTERDAM, 16 Nov. De Amsterdamsche effectenbeurs, die de laatste dagen kleine teekenen van verbetering' had ge geven, sloot de week op gedrukte wyze af. De 'stemming was hoogst óngeanimeerd en de koersen waren algemeen lager. De handel was niet om vangrijk en de meeste afdeelingen gaven slechts beperkte affaire te aanschouwen, hoewel enkele specialiteiten toch nog wel het noodige leven in de brouwerij brachten. Omtrent de oorzaken van het minder plezierige beurssentiment wer den verschillende stellingen naar voren ge bracht, zonder da* de werkelijke 'motieven ir. hun vollen omvang konden worden overzien. De reactie in New-York speelde by de daling, die vandaag intrad, zeker een niet onbelangrijke rol De Amerikaansche fondsen waren hiervan in de eerste plaats de dupe en vooral de Staalaandee- len waren flauw gestemd Bethlehem Steels, die gisteren nog een topprüs van 89%% bereikten, daalden nar veel lager te zijn ingezet zelfs tot 80%, waarna echter een kleine verbetering in trad. u. S. Steels wisten zich tegen de neer LEIDEN, 15 Nov. Coop. Groentenveiling: Witte kool f. 2.20; Roode kool f. 3.50—6.20; Savoye kool f.24.20; Groene kool f.2.804.90; Boerenkool f.2—5; Rapen f. 1.50—3.50; Prei f. 1.405.50; Kroten f.2—4.501 Kroten gekookt f.10—11; Uien f. 2.60—6.60; Peen f. 2.50—7.80; Spruiten f.7—18; Andy vie f.36; Sla f. 5— 9; Nero f.8—13.10; Druiven f.4042; Snyboonen f.30; Witloof f.12—31; Spinazie f.3—23; Toma ten A f.10—25.80; idem B f.15—21.40; Idem C f.10—23.60; idem CC f.8—18. Per 10 stuks: Andy vie f.1; Bloemkool f.4 f. 16.50; Salade f. 1.20—2.40; Knolselderie f.1— f. 6.10; per 100 bos: Pieterselie f. 1.90—3.80; Ra- dys f.3.20—3.70; Selderie f. 0.50—2.10; Bleeksel- dcrie f.6; Peen f. 4.90—9.70. LEIDEN, 16 Nov. Botermarkt Boerenboter prima f. 1.801.90, aanvoer 90 kg. handel matig. LEIDEN, 15 Nov. Veemarkt: Kalf- en Melkkoeien 98 stuks, f.240450. handel vlug; 242 Varekoeien e.a. f. 170—300, vlug; 40 Pinken f.180260, tam.; 127 Graskalveren f.60140. t. vl.; 108 Nuchtere kalveren f.1228, tam.; 196 Weldeschapen f;3644, traag; 22 Zeugen f.50 f.30; 342 Mestvarkens f.2036; 240 Biggen f.612, iets vlugger; 5 Paarden; 6 Veulens; 27 Bokken en gelten f.736, tam. LEIDEN, 15 Nov. Kaasmarkt Goudsche kaas le srt. f. 41.50; 2e srt. f.40.50, 30 partyen; Leidsche kaas le srt. f.39 per 50 kg!; 9 partyen. Handel vlug. LEIDERDORP, 15 Nov. Kippen f. 0.65—1.40 Hanen f.0.751.45; Konynen f. 0.35—3.65; Een den f. 0.650.85; Duiven 16—25 ct p. stuk. BOSKOOP, 15 Nov. Rozen per bos: Florex 82 —130 ct.; Else Poulsen 2236 ct.; Rosalandia 90—120 ct.; Butterfly 58—110 ct.; Hadley 62—90 ct.; Ingar Olsson 96—122 ct.; Pechtold 90140 Ellen Poulsen 3260 ct.; Dorus Rykers 3640 ct.; Lngar Olsson 96122 ct.; Pechtold 90—140 ct.Orange Triumph 6280 ct.; Rosa Mundi 22—32 ct.; Queen Mary 4290 ct.; Claudius- Pernet 5080 ct.; Mac. Keiler 2024 ct.; Vier- landen 110—150 ct.; Better Times 80—100 ct.; Gemengde rozen 25—34 ct. Diversen per bos: Clematis, Mevr le Cuoltrc 70—160 ct.; idem, Prins Hendrik 87—110 ct.; idem, gemengd, 30 35 ct.; Chrysanthen, gr.bloemlg. 70—120 ct.; idem kl.bioemlg 50—60 ct.; idem tros-Chrysan- then 24—36 ct.; Pernettia (kluis) p. stuk 15— 17 ct. NAALDWIJK, 15 Nov. - Aardbeien 60, Ali cante 5873; Frankenthalers 7274; Muscaat 75; kas-dubbele boonen 3455; snyboonen 47; tafelperen 16—26; stoofperen 11—17; witlof 25, 2de soort 17 per KG.; ramenas 50—90; rapen 6585; uien 11,60 per 25 KG.; peen 7; selderie 2.1Q2,20; bloemkool 11.50 per 100; roodekool 2.60; Savoye kool 2.70—3.30: groene 3,30—3.60; Chineesche kool 0.60—1.10; witte 1,80 per 100 KG.: tomaten 1,30—2.50. idem E 1.45—2,85. C 95 per bak; spruiten 1.80—2,10, 2de soort 65—90 per bak. NAALDWIJK, 15 Nov. C.C.W.S. Anjers 14—19; Pulling 8—12; Red Cavell 13—17; Louis Germ 11—24; Sax 14 per 100; Plumosa 11—25; Fresia 14—27: gele Frecsia 29—34; Choco 13—23, wit 24—31; Blanche 13—20; Buckingham 18—32 per bos: Cyclamen 16—40; Kalanchoë 22—30 per pot. NIEUWKOOP. 13 Nov. Elerveiling Aange voerd werden 900 eieren. Verkocht tegen regee- ringsprys. RIJNSBURG. 15 Nov. Bloemenveiling: Witte lelies f.6—6.50; Puiling 6—7; Troschry- 24; Witte neefjes 22—26; Radé 18—24; Souce santhen: nieuw bruin 38—40: Goudvlinder 22 d'or geel 22—28; Jozef wit 32—36; Bachhus 30— 36; Golden King 27—32; Witte choco 3(1—36; idem blauw 2428. TER-AAR. 15 Nov. - Spinazie 8—12 ct.; an- dyvle 10—21 ct boerekool 10—19 ct., slavellen 7—14 ct. per kist. Druiven 6266 ct. per KG. Per. 100 KG.: waschpeen f.2.503; uien f.4 4.50: prei f.2.80—5: spruitkool f. 14,50—17 70; roode kool f.3—4,10; witte kool f.1—2 50; savoye kool t. 3—4.10: Chineesche kool f. 1—110; groene savoye f. 1.50—3.80. Selderie f. 50—1.30 p. 100 bos Sla f.1—1.50 per 100 stuks. Bloemkool 418 ct. ner stuk. UTRECHT 16: Nov. Totaal aangevoerd 2345 stuks vee. 950 Runderen. Vaarzen f.200—340: Pinken f.160—250; Melk koeien f.230—430; Kalf koeien f.250—450; Vare koeien f. 160300. Handel vlug pryzen stati- onnair. 525 Magere kalveren f.60—125; handel redelijk pryzen onveranderd hoog 180 Nuchtere kalveren; 390 Magere 'arkens f.17—35; Schrammen f.10—17; 300 Biggen f6 —f.9. Handel matig, pryzen onveranderd. 150 K.G. Boter f. 2.20 per kg.; 100 K.G. kaas f.1—1,30 per kg.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3