STADSNIEUWS LE DSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 16 November 1940 Rede vtfn minister van Britschen handel Verspreide Berichten RECHTZAKEN VRAGENRUBRIEK Instelling van gewestelijke arbeidsbureaux Distributie- Onder deze vaan vaart dcrookcrwèl! Dan heeft hij het beste van het beste in zijn-pijp! "De heerlijke Speciaal-Mclange „No. 33". mild. zacht e geurig als geen andereGekorven en gemêleerd volgens het bijzondere Niemeijer NON-SHARP principe! [sneuumeuh6JY()()b Dt, Onvoldoende naleving der verduisterings- voorschrïften SPORT Dagbladreclame is niet te vervangen Laatste Berichten Binnenland Buitenland Aan von Ribbentrop heeft Molotof het ■volgende telegram gezonden „Aanvaard u, mijnheer de Rijksminister, mijn oprechten dank voor de gulle, har telijke ontvangst, die mij en mijn reisge- nooten ten deel Is gevallen in de dagen van ons verblijf in Duitschland, die zoo rijk aan herinneringen zijn." Naar verluidt, zou Engeland kort voor de reis van Molotof naar Berlijn aan de sovjet-regeering te verstaan gegeven heb ben, dat het bereid is een Engelsch-Rus- sisch non-agressiepact te sluiten, aldus United Press. Voorts zou Engeland hebben voorgesteld, dat het ten eerste niet aan een oorlog tegen Rusland zou deelnemen, ten tweede niets heeft tegen deelneming van sovjet-Rusland aan de regeling van den vrede en ten derde zich bereid ver klaard de inlijving der Oostzee-staten bij de sovjet-unie de facto te erkennen. De Britsché ^minister van handel Oliver Littleton heeft gisteravond in een radio rede verklaard, dat hij de bevolking van Engeland in kennis moest stellen van be perkingen in dè levenmiddelenvoorzienlng des lands.. Iedere Engelschman zal het In den komenden tijd zonder iets moeten stel len, wat hem tot dusver onontbeerlijk heeft geschenen, aldus Littleton. Het ministerie van handel heeft zich genoodzaakt gezien op hét gebied der algeméene beperkingen in het' levensmiddelenvefbruikingrijpender maatr.egel.en dan tot dusver te publlceeren. Het komter namelijk dn de eerste plaats op aan,- dat iedere Enselsche soldaat wordt uitgerust met datgene, wat hij voor de oor logvoering beslist noodig heeft. Dat is de reden, waarom de Engelsche bevolking den buikriem vaster moet aanhalen. Niet slechts de soldaat moet exerceeren, aldus de minis ter, doch ook de burger moet in het parti culiere leven hetzelfde doen en zich lang zamerhand aan bepaalde ontberingen wen nen. Het publiek moet begrijpen, dat de Engelsche fabrieken in de eerste plaats voor de bewapening werken. Ieder heeft thans een gelegenheid „door- inperking zijn bijdrage tot den oorlog te leveren". Ech ter wordt naar de minister zeide, in de eer ste plaats de winkelier en kleinhandelaar door de nieuwe maatregelen (waaromtrent Littleton niets naders mededeelde) ernstig getroffen. Zijn inkomsten zullen verminde ren en Littleton verzocht derhalve het koo- pende publiek, niet te morren, wanneer in de toekomst het een of arider bij den vas ten leverancier niet mper voorradig zijn. De vroeger gebruikelijke handelswinsten be hoorden, althans zoo lang.de oorlog duur de, tot het verleden. Want,.zoo besloot Litt leton, niet de particuliere belangen beheer- schen het tegenwoordige oogenbltk, doch in de eerste plaats komt thans de strijd om het bestaan van Groot-Brittannië. (D.N.B.) HITLER GAST BIJ JAPAN'S GEZANT. Officieus wordt uit Berlijn gemeld: Naar vernomen wordt, heeft de Führer aangezeten aan een noenmaal, dat de Ja- pansche ambassadeur te Berlijn, Koeroe- soe, in het geboyw der ambassade aan bood ter gelegepheid van de viering van het 2600-jarig bestaan van het Japanschë keizerrijk. Van Duitsche. zijde waren voorts aanwezig de Diiitsche minister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, en andere vooraanstaande persoonlijkheden van partij, staat en weermacht. DUITSCH-FRANSCHE CLEARING. Met ingang van gisteren is een clearing t.usschen Duitschland en, het bezette zoo wel als het. onbezette gebied van Frank rijk met inbegrip van de Fransche koloniën, protectoraten en Afrikaansche mandaats- gebiedeh, benevens Syrië-Libanon inge voerd. Via deze clearing kunnen van weerszij den betalingengedaan worden-voor invoer van goederen, dienstprestaties, ideëele prestaties, alsmede bepaalde andere beta lingen op het gebied van het kapitaalver keer. Als koers geldt. 1 mark 20 franc. Deze .regeling heeft ook betrekking op het protectoraat Bohemen en Moraviè. SPAANSCH-AMERIKAANSCH PERSDELICT. Het DN.B. meldt uit Madrid: Officieel wordt medegedeeld: daar de Amerikaansche autoriteiten aan den ver tegenwoordiger van het offlcieele Spaan- sche nieuwsagentschap Efe den toegang tot de Vereenigde Staten en de oprichting van een filiaal aldaar geweigerd hebben, hebben de Spaansche autoriteiten de werkzaamheid van de Amerikaansche agentschappen United Press en Associa ted Press en van alle overige correspon denten van Amerikaansche kranten in Spanje verboden. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Onrechtmatig ontslag. Een grossier in sigaren en rookartikelen uit Hillegom, stond terecht omdat hij op 17 Aug. j.l. zijn bediende uit Hillegom had ontslagen. Het ontslag had echter niet ge geven mogen worden, zoolang geen toe stemming was verkregen van de arbeids inspectie. De ambtenaar eischte een geldboete van f, 6 subs. 3 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verdach te overeenkomstig den eisch. Mevr. de G. te L. Andere bestuursleden zijn ons niet bekend. IN 37 PLAATSEN DES LANDS, W.O. LEIDEN. De secretaris-generaal van het Departe ment van Sociale Zaken heeft gepaald, dat er 37 gewestelijke afbeidsbureaux worden ingesteld, resp. gevestigd te Alkmaar, Amersfoort, Amsterdam, Arnhem, Bergen op Zoom, Breda, Deventer, Dordrecht, Eind hoven, Emmen, Gouda, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, Heerenveen, Heerlen, Hengelo (Oj), 's-Hertogenbosch, Hilversum, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Meppel, Middelburg, Nijmegen, Roermond, Rotter dam, Terneuzen, Tiel, Tilburg, Utrecht, Venlo, Vlaardingen, Winschoten, Winters wijk, Zaandam en Zwolle. De directeur-generaal van het Rijksar beidsbureau zal bepalen, wanneer de ge westelijke arbeidsbureaux hun werkzaam heden zullen aanvangen. Onder het gewestelijk arbeidsbureau te Lelden zullen resorteeren de gemeenten Alkemade, Alphen a. d. Rijn, Benthuizen, Hazerswoude, Hillegom, Katwijk, Koude kerk a. d. Rijn, Leiden, Leiderdorp, Lei- mulden, Lisse, Nieuwkoop, Nieuwveen, Noordwijk, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Rijnsburg, Rijnzaterwoude, Sassenheim, Ter Aar, Valkenburg, Voorhout, Voorscho ten, Warmond, Woubrugge, Zevenhoven en Zoete rwoude. Onder het gewestelijk arbeidsbureau in Den Haag zullen ressorteeren de gemeenten Delft, 's-Gravenhage, Leidschendam, Rijs wijk, Schipluiden, Voorburg, Wassenaar en Wateringen: en onder het gewestelijk ar beidsbureau te Gouda de gemeenten Am- merstol, Barwoutswaarder, Bergambacht, Bergschenhoek, Berkel, Berkenwoude, Bleis- wijk, Bodegraven. Boskoop, Gouda, Goude rak, Haastrecht, Hekendorp, Lange Ruige Weide, Lekkerkerk, Moerkapelle, Moor drecht, Nieuwerkerk a. d. LJssel, Nootdorp, Ouderkerk a. d. IJssel, Oudewater, Papeloop, Pijnacker, Reeuwijk, Rietveld, Schoonho ven, Stolwijk, Vlist. Waarder, Waddinxveen, Woerden, Zevenhulzen, Zoetermeer en Zwammerdam. HET JEUGDWERK EN DE NED. HERV. GEMEENTE. Zooals wij onlangs hebben medegedeeld heeft de Jong-Hervormden-Beweging in ons land zich tot de kerkelijke instanties gericht met het verzoek zich te mogen be schouwen als Ingeschakeld in het kerkelijk werk. In verband hiermede is door den kerke- raad der Ned, Herv. Gemeente een Com missie voor Jeugdwerk in het leven geroe pen. Dr. M. Ottevanger en ds. H. C. Touw en de ouderlingen dr. J. van Ham en de heer A. van der Baan hebben in deze commissie zitting. GODS BOODSCHAP IN EEN DONKERE WERELD. Zooals wij reeds eerder in hét kort heb ben gemeld, heeft de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente op voorstel van de com missie voor Evangelisatie besloten om dit jaar in de Marekerk een drietal bijzondere kerkdiensten te beleggen. De eerste van deze avonden, waarin het thema „Gods boodschap in een donkere wereld" zal worden behandeld, wordt a.s. Donderdagavond gehouden. Dr. J. Koop- mans. secretaris N. CB.V. te Leiderdorp en ds. H. C. Touw zullen dan spreken over „Gods boodschap over de vragen der kerk". De volgende avonden worden resp. ge houden op 27 November en 3 December. Dan spreken prof. dr. F. W. A. Korff en ds. M. J. Punselie over „Gods boodschap over de vragen van ons persoonlijk leven" en later prof. dr. H. Kraemer en ds. D. Kuilman over „Gods boodschap over de vragen der wereld". OPENING DER TENTOONSTELLING VAN KLEURGRAFIEK. In de Lakenhal. Door de „Leidsche Kunstvereeniging" werd gistermiddag een tentoonstelling van kleurgrafiek in de Lakenhal geopend, De voorzitter mr. J. Slagter heette de aanwezigen hartelijk welkom en in het bi zonder den heer J. H. de Bois van Haarlem. Deze tentoonstelling brengt nu eens „wat anders", gekleurde grafieken en het is de bedoeling deze exploitatie in het bizonder Instructief te doen zijn, n.l. het publiek in kennis te brengen met wat men onder dit genre verstaat, om daardoor belangstelling en waardeering te wekken- In het bijzonder dankte hij den heer De Bols, die in den loop der jaren tallooze kleurgrafieken heeft verzameld en die een deel hiervan welwil lend ter beschikking van het Bestuur heeft gesteld. Over het karakter van het werk zal spreker ditmaal niet uitweiden, daar het aantal der namen te veelvuldig is. Hier mee was de tentoonstelling, die een zeer levendigen indruk maakt, geopend. Onder de aanwezigen merkten wij op prof. dr. W. Martin, mr. A. Tepe als voor zitter en de heer Groeneveld als lid van de commissie voor de Lakenhal, den veteraan der Leidsche schilders, den heer A. Dros als vertegenwoordiger van „Ars Aemulae Na turae" en vele andere bekende persoonlijk heden uit de Leidsche kunstwereld. We komen er op terug. LEIDSCHE KAPPERSCLUB „HULP EN VRIENDSCHAP". Bovengenoemde vereenging zal op 29 dezer haar zestig jarig bestaan herdenken. Ter gelegenheid van dit feit zal het be stuur in den middag van Dinsdag 26 dezer in de bovenzalen van de Harmonie een receptie houden teneinde belangstellenden de gelegenheid te bieden de vereeniging geluk te wensohen. Mej. Gré Demmenie alhier slaagde voor het examen Solfège Analyse (vorm leer) en Muziekgeschiedenis aan het Rijksconservatorium voor Muziek te 's-Gra venhage. VOORSTELLEN AAN DEN RAAD. Toeslag brandstoffen. Gedurende het loopende winterseizoen mag een brandstoffentoeslag worden ver strekt aan daarvoor in aanmerking komen de werkloozen en z.g. B-boeren B-tuinders. Aangezien verschillende omstandigheden het thans zeer bezwaarlijk maken den toe slag in nature te doen plaats hebben, heb ben B. en W. opdracht gegeven de verstrek king, welke reeds is aangevangen op 13 Oct. j.l., in geld uit te keeren. Tevens hebben B. en W„ evenals in voor gaande jaren, de Gemeentelijke Commis sie voor Maatschappelijk Hulpbetoon ver zocht, om aan de daarvoor in aanmerking komende door haar ondersteunde armlas tigen een gelijken toeslag te verstrekken. Afval. In de Afvallenbesluiten 1940 I en II wordt den Gemeenteraden de verplichting opge legd om vóór 22 November a.s. verordenin gen vast te stellen, houdende regelen: (a) betreffende de wijze, waarop de afvallen van levensmiddelen moeten worden be waard, en deze, alsmede de cadavers van honden en katten, ter beschikking moeten worden gesteld en (b) betreffende de wijze, waarop de dierlijke afvallen ter beschik king moeten worden gesteld. De bedoeling van deze maatregelen is, dat geen stoffen, die op de een of andere wijze nog waarde kunnen hebben, b.v. voor de voedselvoor ziening van den veestapel, verloren gaan. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat het overgroote gedeelte van de in de besluiten bedoelde afvallen reeds een nut tige bestemming vindt, terwijl voor de in zameling van afvallen van levensmiddelen reeds een voortreffelijk functionneerend systeem is ingevoerd (schilleboeren). Het verdient dan ook aanbeveling de regeling zooveel mogelijk aan de bestaande practijk te doen aansluiten, waarvoor het noodza kelijk is, dat B. en W de bevoegdheid heb ben, waar noodig, voor speciale onderdee- len afzonderlijke regelen vast te stellen. In de verordening, waarvan de redactie door de Commissie voor de Strafverorde ningen werd ontworpen, is met deze wen- schelijkheid rekening gehouden. LEIDSCHE AMATEUR FOTOGRAFEN- VEREENIGING. De jaarvergadering. Gisteravond hield in een der zalen van ,,'t Schuttershof" de Leidsche Amateur Fotografen-Vereeniging haar jaarvergade ring. Na afdoening der huishoudelijke punten las de secretaris het jaarverslag. Daaruit bleek dat ondanks de moeilijkhe den de L.A.F.V. op een uitstekend ge slaagd seizoen kan terug zien. Hoewel 8 nieuwe leden werden ingeschreven, liep het ledental toch aanzienlijk terug: in het ver slag werd dan ook opgemerkt dat dringend versterking van het ledental noodig is, wil de L.A.F.W hiet genoodzaakt zijn haar nor male activiteit te verminderen. Na nog enkele verslagen volgden de uit-, slagen van den wedstrijd om de Herfst- wisselplaquette en den zomerwedstrijd. De plaquette werd toegewezen aan den heer H. M. Westra. De uitslag van den Zomer wedstrijd was als volkt: Klasse seniotes: le prijs H. Groenendijk; 2e prijs J. S.; 3e prijs dr. G. J. Bon. Juniores: le prijs niet toegekend; 2e pr. de heer Philipsen en 3e prijs de heer v. Hoogstraten. Na de pauze hield de heer Binnenkamp een critlsche en opbouwende bespreking van het ingezonden werk, die, zooals al tijd door de leden zeer gewaardeerd werd. Na projectie van nog een aantal kleu renplaatjes sloot de voorzitter deze buiten gewoon druk bezochte bijeenkomst. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen geneeskunde de dames C. C. van Alphen (Roterdam) en E. Vervat (Wassenaar) en de heer H. van Greuningen (Voorburg) en voor het doctoraal examen klassieke let teren de heer W. J. Schmidt (Den Haag). Bevorderd is tot doctor In de genees kunde op proefschrift getiteld: „Ontwikke lingsproblemen van den Sinus Venosus en het Atrium" de heer J. Auër, geboren te Rotterdam en wonende te Leiden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N.V. Zeep-, Eau de Cologne- en Parfu- merieënfabriek voorheen Sanders en Co., Koninklijke Stoom-Zeepfabriek, Levendaal 30/40, Leiden. Uittredend commissaris: dr. A piatz, Amsterdam. Nieuwe commissa rissen: S. Th. Holst Weber, Oegstgeest en M. Jacobs, Voorburg. Leidsche Manege. Kaiserstraat 13, Lei den. Uittredende commissarissen: M. N. Arnold Leiden; F C. Noest, Leiden en wed. A. A. Èbbink—Van den Tol. Lelden. Nieu we Directrice: Wed. A. A. EbbinkVan den Tol, Leiden Expeditie N. van Duuren. Kaasmarkt 3, Leiden. Overleden eigenaar: N. van Duu ren Leiden dd. 9 Nov. 1940. N. E.: Wed. J. M. van Duuren—Ringenberg, Leiden. Vol macht verleend aan: A. van Duuren, Lei- Leidsche Begrafenis Associatie Memento Mori, Haarlemmerstraat 277. Leiden. Ven- nooten: A. Luyk, Leiden en A. Wattez, Leiden. Onze stadgenoot, de heer J. v. Berge Henegouwen, slaagde te Utrecht voor het theoretisch tandheelkundig examen, 2de gedeelte. Bij den kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente is een verzoek van verscheidene gemeenteleden binnengekomen om bij de overheid te pleiten voor Zondagsrust onder de tewerkgestelden in werkkampen en werkverschaffing. Dit verzoek is door den kerkeraad aan de Synode overgebracht. Mej. R. te R. vraagt: Mijn jaarlijksch in komen bedraagt f780 en dat van mijn zoon f. 410, te zamen dus f. 1190. Kom ik nu in aanmerking voor een margarine- en vet- kaart? Antwoord: Neen, daarvoor zou u alleen in aanmerking komen, wanneer uw beider in komen gezamenlijk minder dan f. 1100 'sjaars bedroeg. De Schoenendistributie. „Welke zijn Uw klachten dari, Die ik niet rechtvaard'gen kan?" Deze variant op twee bekende versregels is toepasselijk op bezwaren teberde gebracht tegen de schoeiseldistributie. Het gaat hier mede zoo: Iemand vindt, dat hij een paal schoenen noodig heeft, of ook wel, dat hij graag een paar schoenen zou willen hebben, gaat naar het Distributiekantoor, wordt in de rij geplaatst, beidt zijn tijd, verwondert zich over hèt groote aantal medeburgers, dat met dezelfde bedoeling erop uitgetrok ken is, komt na, in zijn oogen dikwijls te lang wachten in een groote kamer op de eerste verdieping, denkt zijn doel bereikt te hebben jnaar moet weer geduld oefenen achter een balustrade en is eindelijk aan de beurt. Nu moet de distributiestamkaart getoond Wordén, vragen worden gesteld door een eersten ambtenaar, een tweede raadpleegt een kaartsysteem en, slipt men door de mazen van het net, dan schrijft een derde een bon uit. Alvorens opgelucht en voldaan te kunnen vertrekken, heeft men tweemaal zijn handteekening geplaatst. Maar al te dikwijls valt de beslissing negatief uit en dan is men verre van tevreden. Waarom is het zoo moeilijk een bon voor schoenen te krijgen? Omdat slechts een beperkt aantal bonnen uitgereikt mag worden. Dit aantal was in de maanden van het „vrije zomerschoeisel" voldoende. In deze maanden van koude en nattigheid echter wil men stevige schoenen hebben, die wel te krijgen, maar niet in overvloed aanwezig zijn. Er moet dus zuinig mee geleefd worden en daarom is de ambte naar zoo streng. Het veel gebruikte argu ment „ik kan toch Zondags zoo niet voor den dagkomen"laat hem Siberisch koud. Hij bedenkt in de eerste plaats kinderen, die uit hun schoenen zijn gegroeid en geen mis vormde voeten mogen krijgen, groote men- schen, die werkschoenen inderdaad noodig hebben, en de, helaas, talrijke lijders aan voetgebreken. Zijn taak is zwaar en dikwijls onaangenaam. Het is voor hem pijnlijk om kortweg te weigeren. Maarhij kan niet 15 cent per hall onj 3617 (Ingez. Med.) anders. Hij heeft ook geen tijd om in lange discussies te treden, daarvoor is het aantal wachtenden te groot. Hij wordt ook dikwijls bedrogen, hij weet het en neemt daarom alle mogelijke voor zorgen. Daardoor maakt hij zeer tegen zijn zin ontevredenen. Dit is echter voor hem geen reden om van zijn plicht af te wijken Hij moet het den menschen moeilijk ma ken, ook al lijden daardoor veelal de goeden door de kwaden. Zijn bonnenvoorraad is be perkt, is hij te toeschietelijk, dan zal hij binnen korten tijd in het geheel niet meer kunnen helpen, ook waar werkelijk nood is, want het gevaar dreigt, dat gedurende kor ter of langer tijd de geheele schoeisel distributie stop gezet moet worden. Dan is er, men vergete het niet, geen werk meer voor het personeel in de talrijke schoenen winkels. In een groote Nederlandsche ge meente was op den elfden van deze maand geen bon meer beschikbaar. Daar staat de handel in schoeisel dus 19 van de 30 dagen vrijwel geheel stil. Zoo is de toestand en niet anders! Conclusie: Vraag niet om een schoenen bon tenzij het werkelijk niet anders kan. Dit is de eenige manier om het eigen en het algemeen belang te dienen. 44 OVERTREDINGEN IN 24 UUR GECONSTATEERD! Uit de binnengekomen rapporten over de controle op de verduistering is gebleken, dat door de surveilleerende politie-agenten alléén gisteren en in den afgeloopen nacht 16 processen-verbaal werden aangezegd* terzake onvolledige verduistering van woonhuizen 6 processen-verbaal werden aangezegd terzake onvolledige afscherming van rijwiel-verlichting; 22 waarschuwingen werden, gegeven terzake niet volkomen afscherming van woonhuizen. Een oud spreekwoord zegt, dat wie zich aan een ander spiegelt, zich zacht spiegelt. Ieder controleere dus terdege of hij zelf in alle opzichten aan de verduistermgsbe- palingen voldoet! VOETBAL. MORSCHKWARTIER I—L.F.C. IIL In dezen wedstrijd komt Morschkwartier als volgt uit: Doel: R. Cramer; achter: J. van Heusden en J. Eradus; midden: H. van Amster dam, J. Castel en J. Siera; voor: A, J. Zaal, J. Schoonenberg, A. v. d. Nagel Jr., J. Marks en H. Pet. WIELRENNEN. SWIFTCOMBINATIE. Morgen te halfelf wordt de tweede rit voor de competitie verreden in het clublokaal. ATHLETIEK. NIEUWE RECORDS ERKEND. Naar wij vernemen heeft de record-com missie der Nederlandsche Athletiek Unie de volgende records erkend: Heeren: 200 M. horden in 25.4 sec. door A. F. Wellerdieck op 25 Augustus j.l. te. Amsterdam. 100 M. hardloopen in 11.1 sec. door A. Spree op 14 Juli jJ. te 's-Gravenhage. 300 M. hardloopen in 37.8 sec. door A. Martini op 25 Augustus (j.l. te Amsterdam, 800 M. in 2 min. 6.4 sec. door J. Evers op 25 Augustus j.l. te Amsterdam. 4x100 M. in 45.1 sec. door „Vlug en Lenig" op 14 Juli j.l. te 's-Gravenhage. Vèrspringen: 6.30 M. door A. Spree op 1 September j.l. te 's-Gravenhage. Hoogspringen: 1.725 M. door G. C. van Balen Blanken op 25 Augustus j.l. te Hoorn. NATIONALE BOND VAN GROOT- HANDELAREN IN ZOETWAREN. De vijf bestaandè bonden van grossiers in zoetwaren, t.w. de Nederl. Vereen, van grossiers in Suikerwerken en aanverwante artikelen, de nieuwe Nederlandsche Gros- sieirbond, de Landelijke Bond -van gros siers in chocolade, suikerwerken en aan verwante artikelen, de Brabantsche Bond van grossiers in chocolade-, en suikerwer ken en de Nederlandsche combinatie van grossiers in suikerwerken enaanverwante artikelen, die reeds eerder vormden de Fe deratie van Nederlandsche Bonden van Zoetwarengrossiers, hebben thans besloten tot de oprichting van één nationalen bond van groothandelaren in zoetwaren, die alle groothandelaren in zoetwaren in Nederland zal omvatten. Het bestuur bestaat uit de heeren: Th. Leenes, Heerenveen, voorzitter; J. W. Wibbelink, Deventer, secretaris; J. Dijk, Groningen, penningm.; N. Th. A. Claassen, Tilburg en H. Kuperus, Amsterdam, leden. CRISISPRODUCTEN. Als crisisproducten in den zip van artikel 1 der landbouwcrisiswet zyn mede aange wezen specerijen, gember, jeneverbessen en uien.- DISTRIBUTIEGOEDEREN. Als distributiegoederen in den zin van artikel 4 der distributiewet zijn aangewe zen alle soorten van linoleum, viltzeil (be drukt viltpapier), vloerzeil, oude materialen en afvalstoffen. GROOTE ACTIVITEIT TE GIBRALTAR. Het agentschap Menschet meldt, dat te Gibraltar groote drukte heerscht; Engel sche oorlogsschepen komen aan en vertrek ken alsook talrijke koopvaardijschepen. Ook de vliegers van de vliegtuigbasis van Gi braltar ontplooien groote activiteit. Gister ochtend heeft een vreemd vliegtuig boven Gibraltar gevlogen, zonder dat het afweer geschut in werking is getreden. (DN.B.) WELLES OVER TANGER. Ten aanzien van den step der Ameri kaansche regeering te Madrid in zake Tan- ger heeft de plaatsvervangende minister van buitenlandsche zaken Welles gisteren op de persconferentie verklaard, dat de regeering geëischt heeft, dat de Noord- Amerikaansche rechten in Tanger geëer biedigd worden. De Amerikaansche ambas sade te Madrid heeft in haar vertoogen doen uitkomen, dat de regeering der V. St- weliswaar niet is toegetreden tot de-in gesloten en in 1928 gewijzigde conypn ie nopens de Tangerzone, doch dat zij "J Marokko verdragsrechten heeft, welke be gebied van Tanger omvatten. (D.N.B.)- CANADEESCHE MINISTER NAAR ENGELAND. Naar uit Ottawa gemeld wordt, heeft dc Canadeesche minister van landsven^i- ging Ralston in het Lagerhuis medege deeld, dat hij zich binnenkort naar Eng*" land zal begeven om zich persoonlijkv»y den toestand aldaar te overtuigen. (D-NJ™ 2-1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2