AKKERVES Storm richtte groote verwoesting aan BINNENLAND BOSCH LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 15 November 1940 Derde Blad No. 24738 Drie dooden te Venlo en Nijmegen Sfsfe Jaargang De Neder/andsche Pijnstiller Kou Koorts Griep Geen losse bonnen voor nieuw e vestigen restaurants, enz. Een bezoek bij het detachement opsporing delfstoffen VRAGENRUBRIEK GEMENGD NIEUWS FIETSLICHT w IIN/T EN LETTEREN Duizenden vruchtboomen in de Betuwe vernield De storm, die in den nacht- van Woensdag op Donderdag over ons land raasde, heelt jn vele plaatsen aanzienlijke schade te weeggebracht. Ook enkele doodelijke onge vallen zijn het gevolg geweest. In aansluiting op het gisteren reeds ge geven overzicht van de schade kan thans nog het volgende gemeld worden. Gistermorgen om acht uur is de schoor steen van de steenfabriek „Tollewaard" te Venlo door den storm omgeworpen. Twee arbeiders, die in de steenfabriek aan het werk waren, werden door de neerstortende steenbrokken getroffen cn op slag gedood. De beide slachtoffers zijn uit de puinhoopen bevrijd. De fabriek is ernstig beschadigd, doch je werkzaamheden kunnen worden voortgezet. Gistermorgen keerde de 40-jarige chauffeur J. Peters uit Millingen bij Nijmegen, die den nacht bij zijn ouders had doorgebracht, per fiets naar huis terug. In de Si. Jacobslaan te Nijme gen werd hij door een zwaren tak aan het hoofd getroffen en neergeslagen. De gemeentearts, die onmiddellijk ge waarschuwd was, kon slechts den dood constateeren. Het stoffelijk overschot werd naar het Canisiusziekenhuis over gebracht. Het slachtoffer had een groot gezin. Op den weg NijmegenMill werd de z.g. „Torensche molen", dateerende uit de 17e eeuw, door den storm zwaar beschadigd. De molen hangt voorover en men kan door de wanden heen zien. Men vreest, dat deze oude molen zal moeten worden afgebroken. Op Alverna te Wychen bij Nijmegen is een molen, toebehoorende aan den heer J. Koning door den storm uit de rem gesla gen en gaan draaien. Hierdoor ontstond een brand, die den molen geheel vernielde. In Zutfen werden drie huizen door val lende boomen verpletterd, terwijl een groot kippenhok van een kippenhouder werd ingedrukt. Hierbij kwamen ongeveer twee honderd kippen om. Te Vorden ging een fabrieksschoorsteen tegen den grond en werd het hotel Jansen aan de achterzijde ernstig beschadigd. Ook op het platteland werd, met name aan boerderijen, schade aangericht. In de Betuwe zijn tal van daken van boerderijen en hooibergen vernield. De Ne- óerlandsch Hervormde Kerk te Deil heeft honderden pannen en haar schoorsteen verloren. Vele gezinnen zijn geruimen tijd van electrischen stroom verstoken geweest. In den voetakker tusschen Deil en Gelder- malsen zijn vele boomen ontworteld en op den weg geworpen. Ook uit Rumpt,' Beesd, Enspijk en Gelli- cum wordt schade gemeld. Een eigenaar dig avontuur beleefde een hond, die in zijn hok lag te slapen Op een gegeven moment vloog het hok in een boom. De hond, die aan den ketting lag kon zich niet bevrijden, maar gelukkig was de ketting lang genoeg, zoodat hij, half staand, half hangend, zijn leven kon rekken tot zijn baas hem be vrijdde. Een wielrijder, die op weg was naar Leerdam, werd met zijn fiets opgenomen en in een sloot geslingerd. De man kwam er met een nat pak af. Vooral de boomgaarden in de Betuwe hadden het zwaar te verduren. De vruchtboomen zijn bij duizenden be zweken. Sommige boomgaarden zijn ge heel verwoest. Verschillende huizen en boerderijen moesten het eveneens ont gelden en moesten worden ontruimd. Nader vernemen wij nog, zoo meldt de N.R.C., dat de storm ook in de omgeving van Nitselrode (N.-Br.) zwaar heeft huis gehouden. De buurtschap Donzel werd zwaar getrof fen, doordat hier achtereenvolgens de land bouwerswoningen van Van de Donk, v. d. Heyden, Van Lith en Van den Boogaard ineenstortten. Het was op dat moment een zeer hevig noodweer. De bewoners waren allen opgestaan. Hier aan is het dan ook te danken, dat bij de diverse ineenstortingen geen persoonlijke ongelukken zijn te betreuren. De inboedels van de gedupeerde gezinnen zijn eveneens verloren gegaan. Bij den landbouwer Schalks stortte een schuur in, waardoor een paard werd gedood. Ook te Arnhem werd door den storm schade aangericht. Een boom kwam op het electrische net terecht, waardoor het tram verkeer Arnhem-Oosterbeek geruimen tijd gestagneerd was. Te Vlissingen is volgens de N.R.C. het strandpaviljoen Juliana aan den boulevard Evertsen vrijwel geheel vernield. Het ge- heele gedeelte van het restaurant aan de zeezijde is totaal weggeslagen en een deel- van het dak waaronder het lokaal van den kunstkring Het Zuiden was gevestigd is door den wind opgenomen en circa vijftig meter ver weggeslingerd. Zware balken werden als lucifershoutjes afgeknapt. Te Vlissingen werden verscheidene draden van het electrische net vernield zoodat tal van wijken van stroom waren verstoken. De tram tusschen Vlissingen en Middelburg was in de morgenuren geheel ontwricht. De stadstram te Vlissingen kon den dienst naar het station niet onderhouden. W58 (Ingez. Med.) Electrisch spoor Nijmegen—A rnh em Naar wij van officieele zijde vernemen, zal Zondag a.s. de electrische spoorlijn Nijme- gen-Arnhem geopend worden. Voorloopig wordt een één- uur-dienst ingesteld. Met ingang van heden kunnen nieuw te vestigen bedrijven op het gebied van het hotel-, café- en restaurantbedrijven niet rekenen op toewijzingen, resp. losse bon nen voor gedistribueerde en te distribuee- ren artikelen. Belanghebbenden kunnen zich tot het inwinnen van nadere inlich tingen wenden tot genoemd rijksbureau. Raamweg 14, 's-Gravenhage. BOND VAN EXPLOITANTEN VAN RADIOCENTRALES. De 'oond van exrploiiüantten van radiocen trales hield gisteren in „Bellevue" te Am sterdam een goed bezochte jaarvergadering. Het jaarverslag van den secretaris liet het vele en belangrijke werk van dien bond uit komen, terwijl het overzicht van den pen ningmeester een kijk gaf op de gezonde fmaneieele positie en het goede beheer. De aftredende voorzitter, de heer G. Fris Gen., werd herkozen. Uitvoerig werd gespro ken over de lijnverioindingen met de stu- öo's der omroepverenigingen, welke het mgoelijk maken na het stoppen der zenders n°o programma's van de Nederlandsche om- tosporganisaties door te geven. Het bestuur werd opgedragen met kracht te streven naar spoedige en sterke uitbreiding dezer lijnverbindingenopdat een zoo groot moge lijk aantal Nederlandsche luisteraars des avonds in contact kan blijven met den omroep. Met erkentelijkheid werd kennis genomen van de mede deeling der onircqp vereenigingendat plannen bestaan om de avondprogramma's meer „levend" te Kuiken en meer en meer eigen orkesten, Altisten en sprekers te laten optreden. De leden werden opgewekt er bij hun aange slotenen op aan te dringen, als tegenpres tatie d'e omroepvereeniging naar keuze zoo goed mogelijk te steunen. Middelen werden ocraamd om radiocentrales, die niet per telefoonlijn op de studio's zijn aangesloten en in de avonduren een eigen graimofoon- Phtenprogramma mogen verzorgen, de be- ^nikking te geven over voldoende gramo- loowpiaten, ten einde op die wijze toch aan J^rtangens en behoef ten van de luisteraars te kunnen tegemoet komen. HOOFDDOEL IS HET VESTIGEN VAN EEN CONTINUBEDRIJF. Zware stormvlagen en striemende regen buien joegen over het herfstlandschap rondom Ootmarsum, waar wij op uitnoodi- ging van het detachement opsporing delf stoffen van den opbouwdienst de exploratie van fosforietlagen in oogenschouw namen en nader kennis maakten met de opbou wers, die zich met hart en ziel onder lei ding van den eersten luitenant, ir. Tj. de Vries, aan dit werk geven. Ondanks het slechte weer werd er met opgewektheid ge werkt om in den ouden bodem van het Twentsche land de plaatsen te vinden, waar fosfaten, vormzanden en kljsien. bruinkool, infusorienaarde te vlnderi^zijn. Het zijn behalve de leiders geen geo logen, die hier aan het werk zijn, het zijn vrijwilligers, die veel hebben verloren en de hoop koesteren hier een nieuw bestaan op te bouwen. Zij zijn zonder uitzondering harde werkers, die zich gaarne richten naar de uitstekende leiding van ir. de Vries, die zijn mannen een warm hart toedraagt. Zij hebben ook groote belangstelling voor het werk, probeeren zich vertrouwd te maken met de grondslagen der geologie, lezen er boeken over, volgen de uiteenzettingen van de geologen en voeren er onderling zelf graag debatten over. De taak van het detachement opsporing delfstoffen, dat uit ruim honderd man be staat, waarvan een sectie in Twente, een in Zuid-Limburg en binnenkort een derde op de Veluwe zal werken, is na te gaan, welke ontginbare hoeveelheden fosforiet in den bodem voorkomen. Tevens wordt een onderzoek ingesteld naar bleekaarde (voor het zuiveren van gebruikte olie), vormzan den (voor ijzer- en kopergieterijen), glas- zanden, moeraskolken en eventueel bruin kool- Het hoofddoel en daarop legde ir. de Vries den nadruk is het vestigen van een continubedrijf, waarin de mannen een levensbestaan kunnen vinden. BEZOEK VAN DUITSCHE INDUSTRIEELEN. Ongeveer dertig vertegenwoordigers van de Duitsche metaalnijverheid zijn voor een studiereis en voor gedachtenwisselng met Nederlandsche Industrieelen in ons land aangekomen. Tijdens deze reis zullen zij trachten de mogelijkheden van nauwere samenwerking met het Nederlandsche be drijfsleven te bespreken. Ook is er sprake van een bevruchting van den corporatieven opbouw van het Nederlandsche bedrijfs leven met Duitsche gedachten. BEGRAFENIS IR. R. DE KAT. Onder groote belangstelling is gistermid dag op de Ned. Herv. Begraafplaats te Was senaar het stoffelijk overschot ter aarde besteld van ir. Rutger de Kat, in leven oud-directeur van de Staatsmijnen in Lim- Abonné te L. Tomatensoep voor 4 per sonen. 3/4 K.G. tomaten, L. water, 90 gram boter. 80 gram bloem, 1 eierdooier, 1 eetlepel fijngehakte peterselie, 1 ui, 1 worteltje, een paar takjes peterselie, 1 sprietje thym, een stukje foelie, 2 schijven citroen zonder pitten. De to maten met den ui, den wortel, de peterselie, thym, foelie en de schijven citroen ongeveer 10 minuten smoren in plm. 10 gram boter; dan het water toevoegen en de tomaten geheel fijnkoken. De soep door een haren zeef gieten en het tomatenmoes er door wrijven. Vervolgens van boter, bloem en tomatenwater een gebonden soep koken, deze afmaken met den eidooier en de fijngehakte peterselie. Jus zonder vleesch: 1 ons margarine of boter in de koekepan, daarin 2 tomaten aan plakjes met peper en zout bruin braden. Onderhand in de juspan 1 ons vet of 50 gram vet met 3 4 lepels slaolie smelten. Dan de bruin gebakken tomaten met boter daarbij doen en weer een koekepan met water opzetten met een paar Maggi-blokjes. Als dat gesmolten is, ook dit in de juspan doen. Als alles kookt, een weinig aan mengen met sago of aardappelmeel. Peper en zout naar smaak. Voor kleine gezinnen van alles de helft nemen. A. C. B. te L. Van een uitzonderingsver gunning is ons niets bekend. Met nadruk is ver meld dat men voor iedere gemeente toestem ming moet aanvragen. Het beste is dat U eens gaat praten ter secretarie alhier of U wendt tot den plaatselijken Ortscommandant. Kort Ra penburg, hoek Breestraat, waar men U ongetwij feld te woord zal staan. burg, oud-directeur van het Departe ment der Gouvernementsbedrijvën in Ned.- Indië en oud-directeur van Handelsinrich tingen te Amsterdam. Verscheidene bloemstukken, waarbij die van den Mijnraad, het Geologisch Insti tuut, het Mijnwezen en de Staatsmijnen, dekten de baar, die tijdens de plechtigheid was opgesteld in het kerkgebouw. Hier werden op het orgel het Largo wan Handel en het Adagio uit de Pathétique van Beet hoven ten gehoore gebracht. Gesproken werd door ir. M. C. E. Bon- gaerts, prof. Iterson en jhr. C. E. van Panhuys. MIDDERNACHTZENDING BESTAAT VIJFTIG JAAR. Heden bestaat de Nederlandsche mid- dernachtzending vereeniging vijftig jaar. Zij bezit althans vijftig jaar rechtspersoon lijkheid De vereenigng werd opgericht op initia tief van ds. H. Pierson, Joh. van der Steur en G. Velthuysen. TENTOONSTELLING NEDERLANDSCHE VOLKS- EN AMBACHTSKUNST. In het hoofdkantoor van den A.N.W.B. aan de Parkstraat te Den Haag is gister middag een tentoonstelling geopend van Nederlandsche volks- en ambachtskunst, in tegenwoordigheid van de directeuren van den A.N.W.B., de heeren van Balen en Wes- terouen van Meeteren, van den drecteur der A.N.V.V., den heer de Waal, den waar nemend voorzitter van de A.N.V.V., tevens lid van het dagelijksch bestuur van den A.N.W.B. C. baron Kraijenhoff, den heer W. F. Gouwe, directeur van het instituut voor sier- en nijverheidskunst, en verschillende andere genoodigden. SPRING NIET UIT RIJDENDE TRAM. Twee ongelukken in Den Haag. Zondagavond was de 60-jarige mevrouw A. teal Z.W., woonachtig op het Rijsiwijk- sche 'plein, te Den Haag, op het Hobbema- plein uit een nog niet geheel stilstaande tram gestapt, waardoor zij viel en een sche delbreuk 'bekwam. Thans is zij in het R.K. ziekenhuis aan het Westeindie aan de ge volgen van haar val overleden. 9 9 Gisteravond sprong de 65-jarige juffrouw W. F. B.. wonende in de Van Ra veste ij n- straa/t, te Den Haag, op den hoek van de Vaülamtaaam en de Hoefkade uit een nog rijdende traan van lijn 12. Daarbij viel ze. waardoor haar 'rechtervoet werd afgereden dioor den aanhangwagen. Zij is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. DRIE DAGEN LEVEND BEGRAyEN. Eigenaardige avonturen van een fox-terrier. Het gebeurde op de boerderij ,,'t Kloos ter" te Hoogland, aldus lezen wij in het „U.D." Onder een betonnen varkenshok meende de terrier, dien de eer te beurt valt om de hoofdrol te spelen in dit kleine helden epos, het verfoeide knagen van een rat te vernemen. Met groote snelheid begon het dier zich in te graven. Na aldus een tocht van onge veer anderhalven meter onder den grond te hebben afgelegd, stootte het tegen de be tonnen grensversperrlng aan en toen kon het niet verder volgens menscheiijke bere- keing. De terrier echter had er z'n eigen meening over en bleef nog een paar uur tjes grommen tegen het beton. Toen dit niet bleek te helpen, wilde hij graag terug, maar dit bleek niet meer mo gelijk, daar een boerenknecht, die ook iets tegen ratten had, het door den terriër ge graven hol had dichtgegooid. Men kan nooit weten: het kon wel eens een ratten- gang zijn Zoo werd de fox-terrier veroordeeld om drie dagen onder den grond gevangen te blijven. Het dier was er misschien levens lang gebleven, ware het niet, dat de boer van ,,'t Klooster" in de buurt van zijn var kenshok een verdacht gepiep hoorde. Ook hij verkeerde in den waan, dat hier ratten aan het werk waren. Hij groef het gat weer openmet een scherpe spa gewapend, wachtte hij de komst van de piepende rat af Maar kwispelstaartend en luid keffend is de fox-terrier er uit gesprongen. Om oogenblikkelijk weer aan 't spelen te gaan met den knecht, die hem drie dagen gele den nog wilde „begraven." BRAND IN EEN GARAGE TE AMSTERDAM. Gisterochtend is brand uitgebroken in een groote garage in Amsterdam-Zuid. Vermoe delijk door kortsluiting vatte een groote vrachtauto vlam. Met het oog op het groote gevaar, dat een brand in een garage met zich mede kan brengen, was de brand weer, die reeds spoedig gealarmeerd was, met veel materieel aanwezig. In den beginne liet de brand zich ernstig aanzien, doch dank zij het krachtige op treden kon ernstige schade voorkomen wor den. De auto, waarin de brand ontstaan was. kreeg zware schade, terwijl voorts twee andere wagens geblakerd werden. Dank zij het feit, dat de garage een betonnen con structie is, bleef de schade hiertoe beperkt.. Reeds vrij spoedig kon een groot ge deelte van het bluschmateriaal inrukken. INBRAAK TE ROTTERDAM. De inbrekers op heeterdaad betrapt. Gisternacht zijn twee inbrekers, die zich toegang hadden verschaft tot Het pand van de Galleries Modernes aan den Statenweg te Rotterdam, op heeterdaad betrapt door twee surveilleerende agenten. Juist toen de agenten zich verdekt wilden opstellen, ver lieten de beide inbrekers aan de achterzijde het pand. Eén van hen, die een mand met levensmiddelen droeg, zette het op een loo- pen, doch op een waarschuwend schot in de lucht van een der agenten, bleef de man staan. Beide inbrekers konden daarna wor den gearresteerd. Een onderzoek heeft uit gewezen, dat in het pand nog drie zakken met circa 1300 paar dameskousen waren klaar gezet. Deze kousen hebben een waar de van ongeveer 2000 gulden. De inbrekers, die ter beschikking van den officier van justitie zullen worden gesteld, zijn de gebr. de G., respectievelijk 25 en 30 jaar. N. R. Crt. ATHLEET KLOPT HOLLEND PAARD. Een van de bekendste athleten van het Haagsche politiecorps, de heer A. A. Ro- mijn, die als lange-afstandlooper reeds meermalen van zich deed spreken, heeft, dank zij zijn athletischen capaciteiten, een ernstig ongeluk door stoutmoedig optreden weten te voorkomen. In de Javastraat was nl. een paard op hol geslagen, dat een met spoeltonnen beladen vierwieligen wagen in groote snelheid ach ter zich aan trok. Het geschrokken beest holde met zijn vracht in de richting van de Javabrug, zoodat de voorbijgangers in al lerijl moesten maken, dat zij uit de voeten kwamen, wilden zij niet door het slinge rende voertuig geraakt worden. Romijn bevond zich juist met een mo torpatrouille bij de Javabrug, toen hij het hollende paard zag aankomen. Hij sprong van het motorrijwiel af en rende het hol lende paard achterna, waarbij hij er in slaagde het dier ln te halen en zich om den hals te slingeren Door de neusgaten van het paard dicht te knijpen, gelukte het hem het paard tot stilstand te brengen; niet dan nadat het dier den agent nog circa 100 meter had medegesleurd. Dank zij het hardnekkig vasthouden van den ge spierden athleet kwam het paard tot staan. De voorbijgangers staken hun bewondering voor dit kordate optreden, waardoor stel lig ernstige ongelukken voorkomen wer den, niet onder stoelen of banken. Tel. LET OP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bii den Erkenden Rijwielhandel. 1057 (Ingez. Med.) EEN ZOETE INVAL. In het gehucht Groot-Schoot onder de gemeente Budel (N.-Br.) werden door de rijksambtenaren enkele huiszoekingen ge daan, met als resultaat dat niet minder dan twee en twintig duizend reepen cho colade, alsmede een groote hoeveelheid puddingpoeder, peperkoek, enz. in beslag werden genomen. BUITENLANDSCH GEMENGD. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN BELGIË. Door den storm. De orkaanachtige storm, die gisteroch tend in de vroegte boven geheel België ge woed heeft, heeft een ernstig spoorwegon geluk veroorzaakt. Om 7.35 reed een per sonentrein uit Thienen op het station Die- ghem bij Brussel op een stilstaanden trein. De botsing was zoo hevig, dat verscheidene wagens van den personentrein totaal ver nield werden. Volgens tot dusver ontvan gen berichten zijn 21 reizigers, allen Bel gen, gedood, en dertig zwaar- en vijftig personen licht gewond. WITTE PETROLEUM ONTDEKT. Het D.N.B. meldt uit Moskou: Bij boringen naar aardgas in het dal van de rivier de Samoera in de autonome Kau- kasische Sovjet republiek Dagestan is men tusschen de 600 en 700 meter diepte naar de Izwestja meldt op z.g. witte petroleum gestuit. Dit soort, dat evenals water kleurloos is, treft men in de natuur slechts zéér zelden aan. ALLE BAKKERS VAN PETRINJA IN HET GEVANG. In de Midden-Kroatische stad Petrinja zijn alle bakkers wegens prijsopdrijving en gewichtsvermindering van het brood ge arresteerd en tot 10 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Zij moeten om beurten hun straf uitzitten, aangezien de plaatselijke gevangenis te klein is en bovendien omdat de bevolking anders zonder brood zou zit ten. GROOTE GOUDDIEFSTAL. De politie van Casablanca (Fransch Marokko) heeft een grooten gouddiefstal opgehelderd, gepleegd ten nadeele van den Franschen staat of wel van de Banque de France. Bij den opmarsch van de Duitsche troe pen uit Parijs werden de laatste goudvoor raden van de Banque de France naar Brest overgebracht om verscheept te worden naar een Fransche kolonie op grooten afstand van het strijdtooneel. Te Brest, werd dit goud aan boord van de Ville d'Alger ge bracht, die onder een hagel van Duitsche Stuka bommen uitliep. Eerst in volle zee werd de bemanning er van verwittigd, dat de reis naar Casablanca en Dakar ging. Na aankomst te Öasablanca werd bij controle der lading geconstateerd, dat een buidel met 10.000 gemunte goudstukken van tien en twintig goudfranc ter waarde van millioenen ontbrak. De politie werd hier van in kennis gesteld. De verdenking viel op drie matrozen van het schip, die plot seling op grooten voet leefden en overal vertelden, dat zij in de loterij gewonnen hadden. Na hun arrestatie bekenden zij, dat zij onderweg door een indiscretie be kend geraakt waren met den aard der la ding en besloten hadden een buidel te ont vreemden, die zij in de kiel van het schip verstopten. Een zak haver hadden zij er voor in de plaats gelegd. Andere matrozen hadden hen evenwel verrast en een deel van den buit als zwijggeld geëischt. Te Casablanca waren allen toen van boord gegaan om de goudstukken te wis selen. De politie heeft nog zes matrozen ge arresteerd, die medeplichtig waren. AMERIKAANSCHE PRINCIPIEELE DIENSTWEIGERAARS VEROORDEELD. Acht theologische studenten, die zich wegens gewetensbezwaren aan de militaire keuring in de Ver. Staten onttrokken had den, zijn veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar en een dag. De zwaar ste straf bedraagt vijf jaar. (D.N.B.) DEENSCHE VISSCHERSBOOT OP EEN MIJN. In. de Ise-fjord, die bij Spodsbjerk (See- land in het Kattegat) uitmondt, is een visschersbootje uit Lynaes op een mijn ge- loopen en gezonken. Twee leden van de bemanning, de schipper en zijn broer, wer den gedood, de derde zwaar gekwetst. NIEUWE UITGAVEN. „Caecilia en de Muziek". Jiet maandblad „Caecilia en de Muziek" (uit gever J. J. Lispet. Hilversum) bevat ditmaal een artikel, gewijd aan den „groot-Franschen" componist César Auguste Franck, die 50 jaar geleden overleed. Voorts een beschouwing over de in het Palazzo Farnesina te Rome tentoon gestelde brieven van Verdi en over het maken van fluiten. J. van Voorthuyzen beëindigt zijn verhandeling over „Psycho-technische facilitel» ten bij de muziekbeoefening".

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9