De krant voor de Jeugd Van Holland naar Afrika 1ED5CH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag IS November 1940 CORRESPONDENTIE Wat een jong ooievaartje vertelde Oplossingen Goede oplossingen RAADSELS Beste raadselnichtjes en -neefjes! Het is toch maar héérlijk, dat we ons raadsel- kringetje hebben! Nu het zulk guur weer wordt, vaak stormt en regent, voel je dat dubbel! Dan is het echt fijn binnen te zitten, in licht en warmte, en zo ons wekelijks raadseluurtje te hebben. Echte raadseltijd nu! Wie van raadsels oplossen houdt, mag nu niet ontbreken. Ik zou ook de prettige uurtjes niet willen missen; de uurtjes van gezellig gepraat met' mijn raadsel- kinderen. die ik dan allen om mij heen voel, al zie ik hen niet. De briefjes heen en weer vertellen ons genoeg van elkaar! Laat het maar stormen en regenen om ons heen; des te knusser is het binnen, bij raadsels en brieven; of, op andere avonden, bij een boek; een werkje, een spelletje. Er waren verscheidene goede oplossingen van raadsel 7 en 8, maar evenveel verkeerde! Som migen vlogen er in bij raadsel 7, anderen lieten de boekenworm 9 jaren knagen in plaats van één. Stel je maar goed voor, hoe de boeken staan. Aan mijn oproep om anekdoten werd al ge hoor gegeven. Maar ik kan er meer gebruiken. Wie nog wat weet. mag er mee voor de dag komen. De zanguitvoering van „Ex-Animo" blijft nog in het vooruitzicht. Nogmaals: zing weer even goed als anders; dan wordt het zowel voor me dewerkers (sters) als voor luisteraars eèn mooie avond. Nu ga ik met ieder afzonderlijk praten. Nelly van Hoeven Er is al vroeg wat in jouw schoen gebracht. Was je met je nieuwe schoen zo gelukkig? Het werd natuurlijk een fijne dag met beide Tantes. Als je wat langer meedoet, mag je om een versje vragen. Elly Punt Jij bent het er niet mee eens, dat feestochtenden zo vlug omgaan. Ik ook niet, hoor! Daar moesten we nog eens iet-s op kun nen verzinnen, dat bij een feest elk uur twee uren duurde! Maar in ieder geval weet ik, dat het een heerlijk feest was voor allen. Jij hoeft je nu niet te haasten 's morgens. Groeten terug aan je zusje en broertje. Kora Key Als je altijd bij Bea wilt staan, moeten jullie de brieven bij elkaar sturen. An ders kan ik het niet vast beloven. Bea v. d. Kooi Naast je vriendin. Kora's wens. Ik ken de Midza-boekjes ook al. Maar ik mag er niet aan meedoen! Een leuke wedstrijd. Atze v. d. Kooi Echt weer voor je nieuwe boek. We moeten ons nu binnen amuseren. Wim Rienstra Bedankt voor je nieuwe raadsel. Het moest heus geen „RiJnsburgerweg" zijn. Je moet de andere zijde van de stad maar eens gaan verkennen, bij de Hooge Rijndijk. Paul Rienstra Om mij heen wordt ook al fel geklemd. Dit is ook een prettig werkje voor deze winteravonden. Zo hebben jullie weer een spannend weekje. Gerda Teljeur Gelukkig, dat er zoveel boe ken voor je beschikbaar zijn iedere week. Is je kraagje goed gelukt? Je hebt een gezellig plaatsje thuis. Een extra hartelijk groetje. Niek en Marti Bakker Jullie hebben een bijzonder leuk cadeautje voor je Vader bedacht. Daarmee was hij vast in zijn schik. Jullie ver langen al naar de Decembermaand. Bedankt voor de aardige anekdoten. Lydia Botermans Je was gauwer van de kiezen af dan van de pijn. Die duisternis s ner gens is heel onpleizierig. Bedankt voor het 2e raadsel; het le meen ik reeds te hebben. Elsje Verhoef Hartelijk welkom. Los maar gezellig samen met Jettie de raadsels op. Jettie Goudsmit Nu blijven jullie ook in de krant bij elkaar. Het le raadsel van jullie kan ik gebruiken; het 2e is niet te raden. Een enkel keertje kwam ik ook in P. Ria de Nie Het is jammer dat je mooie postpapier op is; ik zal er nu nog eens extra van genieten. Maar daarom moet het niet de laatste keer zijn, dat je schrijft! Nu komt het gewone papier aan de beurt. Evert van Dijk Dan doen we het deze week met een hartelijk groetje. Nettie v. d. Ham Natuurlijk mag je mee doen; hartelijk welkom. Stientje de Ru Ik zal goed op de uitslag van de Midza-wedstrijd letten. Er doen heel veel raadselkinderen mee. t Erica Oosterhof Op het laatste raadsel na, is alles in orde. Knap, hoor! Jan Kooien Nu kan ik je brief beter thuis, brengen. Deze keer kan je naam niet bij de goede oplossers, dat zie je wel. Schrijf steeds alle oplossingen op, die je weet; dan val je er niet direct af, als er eentje fout is. Bedankt voor je raadsel, en je anekdoten van verleden week, waarvan de laatste geschikt is. Jurrie Bekoov Nu was er weer nieuws, fees telijk nieuws! Jullie kregen leuke dingen te zien! Wat zal dat een pret gegeven hebben! Alles goed. prachtig! Jij liet je niet beetnemen bij raadsel 7 en 8. Aukje v d. Walle Wat prachtig postpapier krijg ik nil! En je bent nog niet eens Jarig ge weest, Het is wel ongewoon met al die veran derde schooltijden. Lenie Brocaar Jammer van verleden week. Ik zie in gedachten vele Leidse kinderhoofden over de Midza-boekjes gebogen 's avonds. Be dankt voor je anekdoten. Annie v. d. Hart Ik kan niet veel terug schrijven op je briefje! Nu kan er 'smorgens eerst nog een spelletje af. Beppie v. d. Hart Jullie zullen nu allen in het donker moeten loopen op 21 November. Daar zullen heel wat gilletjes bij klinken van zoveel kinderen! Trieneke v. Loef Je broertjes zullen het ge wichtig en heerlijk vinden, uit te mogen en dan bovendien 's avonds in het donker. Het lijkt me een gezellig stelletje meisjes in Je boek. Leni v. Loef Wat hebben jullie het druk met al dat repeterenEen prettige drukteMaar ik hoop natuurlijk, dat het raadseluurtje er niet bij inschiet. Koos Flaman Je raadsel is aardig. Je be doeling is toch, dat de eerste spiegellijst bij de opgaaf geplaatst wordt? Nelly v. Weeren Troost je er maar mee, dat je het grootste deel van het jaar je vrije Woensdagmiddag houdt. Dit is alleen maar een wintel-regeling. Rudi Arkeveld Ja. de meeste scholen be ginnen nu om half tien. Dan behoeven er geen kinderen in het donker te lopen. Elke week word ik begroet door de leuke vogeltjes op je post papier. Gerard Stouten Je tekening zie ik graag. En groet Henk van mij terug. Nelly Stouten Het wordt weer nieuwsgierig afwachten voor ons allen in de St. Nicolaastijd. Je zusje is dol op haar konijntje. .Sjaantje Stouten Je hebt mooie en prac- tische cadeaux gekregen. Ben je al druk aan bet breien? •Ella Meinema Je kreeg nuttige cadeaux; daar heb .ie wat aan! Het cadeautje van Hetti is snoezig; ik geniet er van mee. Nu is je ver jaardag tóch fijn gevierd. Verder hoop ik mèt Jullie van ganser harte, dat het nu de goede kant op bliift gaan met M. Voor Nellie beter schap met haar vinger. Zusjes Schipper Ik denk. dat je broertje nu gleen ogen en oren heeft voor zijn spoortrein. Het foutje hebben jullie goed gevonden. Tom Lamdré Af en toe verschijnt de Kin derkrant al Vrijdags. Raadsel VII en VM heb- Den jou parten gespeeld! Verder puik in orde. Dientje Veendorp Die vacantiedaagjes wa ren al te gauw om, nietwaar? Deze keer één op lossing fout; jammer. Je ziet, hoe gevaarlijk het is. zo'n afgepast aantal te sturen. Annie v. d. Vos Ik begrijp, hoe je steeds reikhalzend uitziet naar de Vrijdag van Vaders thuiskomst. Ali Stikkelorum Je hebt een mooi begln- rapport. Het is nu ineens veel moeilijker met al die nieuwe vakken er bij. Ga zo door. Koos Stikkelorum Het is te hopen, dat Jan in de Kerst- en Paasvacantie weer mag komen logeren; dan heeft hij langer tijd. Jopie v. Heuven Wat je hebt opgelost, is goed; je bent er niet ingevlogen bij raadsel VII. Ansje Eichhorn Ik ben blij, je weer aan te treffen. Nu je zoveel binnen moet zijn, zul Je het wel niet meer vergeten! Breng Tineke ook maar weer mee. Je hebt er nieuwe vakken bij op school; dat bevalt je wel! Piet Beugel Stel je goed voor, hoe de boe ken staan bij raadsel VIII; dan begrijp je jc fout. Paul Blangé Gelukkig weer beter; dat is toch maar het prettigst. Je boek kwam prachtig van pas. Een echt jongensboek! Rietje Brandt Er is zo telkens wat te „pleizieren" voor jou. Net met goede kleine tus senpoosjes. Nellie Trap Ik geloof, dat jij een handig breistertje bent. Jij bent wè.t dol op Bertlc. en Bertie op jou! Denk er aan, dat mijn adres nu is; Wasstraat 38 en niet meer No. 5. Truusje v. Weizen Jij geniet al weer van de voorpret van het St. Nicolaasfeest. Dat geeft prettige weken. Pim v. Weizen Jij hebt een grote wens op je verlanglijst staan. Vader maakt nu iets prachtigs voor je. Ik denk, dat jij er met je neus op zat, als hij bezig is! Tweetal v. Weizen Rapportennieuws vol gende keer. Dat zal best in orde wezen bij jullie. Rietje Goutier Het is heel nuttig, wat Je gaat leren. Daar bewijs je anderen een grote dienst mee. Joke de Vos Ik geloof, dat er deze week door alle raadselkinderen gekleurd werd; vóór de raadsels en de brief, en daarna ook weer. Ik zag de boekjes reeds in vele kleuren. En nu aan het zingen! Hans en Ineke Kriek Beiden bedankt voor het ingezonden raadsel. Ik ben benieuwd of Hans het grote voor elkaar kan krijgen. Dat is geen gemakkelijk werkje. Willy Wiggers Is het gelukt met het fluit signaal bij het nieuwe meisje? Zo leren jullie elkaar te helpen. Dat is goed, voor nu, en voor later Corry de Roon Hertoge Als jullie briefjes afzonderlijk komen, weet ik al, hoe het weer geweest is. Je had een leuk werkje, echt vbor een regendag. Bedankt voor je anekdote. Hannie Both Zo gaat het best. Moeder weet nog goed, hoe het vroeger was; ik ook. Nu maar weer aan de nieuwe raadsels. Nellie Dorrepaal Jij hebt een fijn winter - werkje onder handen. Leuk, dat Je zusje ook een woordje mee gaat praten! Drietal v. d. Pluym Natuurlijk stonden de boeken tegen elkaar, in raadsel VIII. Jullie maakten het al te ingewikkeld. Het gaat al goed op de fluit, Koos. Dat zal mooi klinken, 1ste en 2de stem. Loes Horstmann Je hebt een drukke dag. op Maandag zeker? Zorg voortaan, dat je briefje vóór die tijd af is. Bianca Horstmann Je hebt Je boek ver slonden; ln één morgen. Dat was aan jou be steed. Zo gauw ben ik niet door mijn boeken heen. Suusje de Wekker Je hebt natuurlijk het verslag van Moeder al gehoord. Je weet er dus alles van. Ik zal opletten. En nu eerst een heleboel avonden vroeg naar bed! Ik hoop maar niet. dat die grote broer bang voor mij wordt, nu hij de oplossing van raadsel VIII ziet! Hannie de Wekker Het huiswerk is niet voor de poes, dat begrijp ik. Nu komt er een drukke, maar prettige week. Irma Ramak Ik ben het geheel met je eens: je rapport mag gezien worden, en die ene spelbreker moet zfjn leven beteren. Ans Voorma Ver van Corry af deze keer. Dat heeft het weer op zijn geweten! Jv* hebt een aardig geheel gemaakt van het versje. Een mooie herinnering voor later. Toni Neuteboom Nu zie je, dat alle raad sels aan de beurt komen. Simon v. Meygaarden Dat' gaat weer best; ik geloof, dat jij een knap raadselneefje wordt. Fini de Lange Je hebt een aardig raadsel ingestuurd, dank je wel Jouw pannelappen ko men vlug klaar. Olga Derksen Ik weet van het prettige werkje en heb de boekjes ook om mij heen ge zien. Antwoord op je vraag: ik zal nog eens aan je denken! Marfetje Lagerwij Nee maar. dat was heel toevallig, wat jullie op de speelplaats ont dekten met dat meisje uit H. Ik begrijp, dat jullie haast omvielen van verbazing. Je grote neef Bob heeft jou verwend! Peter Westerbeek Deze regeling is beter voor de donkere maanden; nu bereikt de brief mij toch bijtijds. Cobo v. d. Meys Bedankt voor je ansicht. Wat een verwennerijJij hebt er niets op tegen, als de krant vroeger komt. Bedankt voor je raadsel. Marietje v. Rooyen Jij hebt ook in raad sel 8 de boekenworm te veel laten knagen! Maar je had nog genoeg goede oplossingen. Als Je niets te schrijven weet, mag je ook alleen de oplossingen insturen. Maar dan sta je niet ln de correspondentie. Anny Bekooy Ik begrijp, dat jij het prettig ongewoon vond. om in de boot op bezoek te gaan. Moeder heeft het handig voor Jou in orde ge maakt. En: Goed voorbeeld, doet goed volgen! De Zaterdagen vormen voor jou nu het hoog tepunt van de week. Coba Verlind Het was een bijzonder feest bij jullie thuis. De schooltijden schuiven op, met het daglicht mee. Elsje Verlind Bedankt voor je raadsel. Jij hoopt dus weer gauw ln de krant te staan! Maartje v. d. Voort Ik had jullie inderdaad gemist. Nu is de zaak dus weer in orde. Je broetje krijgt gezellige schortjes, met die plaatjes er op. Dat zal hij mooi vinden. Je maakt me nieuwsgierig naar je rapport. Geertje v. d. Voort Als je raadsel geschikt was. komt het aan de beurt. Dan maar rustig afwachten. Zusjes Hartevelt Jullie hadden een heerlijke Zondagmiddag. Daarbij vergat je het nare weer. Het is wel prettig, nu thuis geregeld wat te handwerken te hebben. Beppie Storm De raadsels worden geplaatst van kinderen, die ook oplossingen insturen. Riet Tuinhof de Moed Voor de trui was het wel goed. dat het flink regende! Jammer, dat je brief te laat was. Heeft Annie verleden week gelezen, dat haar brief van de prijsraadsels nu terecht is? Hoe was het met je rapport? Bernard v. Vliet Hartelijk gelukgewenst met je verjaardag. Dat is een prettige feestdag in deze donkere tijd. Veel pleizier. Voor nieuwelingen volge nog eens; Insturen naar Bureau Leidsch Dagblad of naar Was straat 38; liefst vóór Maandagmorgen 9 uur. uiterlijk tot Dinsdagmorgen 9 uur. -Tot de vol gende week. Allen hartelijk gegroet door jullie Raadsel tante, Mevr. M. J. BOTERENBROOD. „Ik ben Schitteroog, de jonge ooievaar, pas hier aangekomen na mijn eerste groote reis", zei een mooie, slanke, wit met zwarte vogel tegen een oude, eerwaardige pelikaan, die naast hem in het water stond. „Ik had niet gedacht, dat ik nog ooit hier in Afrika terecht zou komen. Wat een heerlijk warm land is het hier. En wat is het mooi. Woon jij hier altijd?" „Natuurlijk", zei de pelikaan en hij keek zó wijs of hij een professor was, die over zijn bril gluurde, „waar zou ik anders wonen?" „Maar kom jij dan niet van héél ver ge vlogen? Heb je geen lange reis gemaakt?" „Welnee, waarom zou ik dat? Het is hier toch goed". „Ja natuurlijk, het is hier heerlijk! Maar toch.in Holland, waar wij vandaan* ko men. is het ook zoo mooi en zoo gezellig, dat ik toch niet graag altijd hier zou blijven." Mijn vader en moeder, die heel wijze vogels zijn, hebben me verteld, dat ze lang hebben moeten zoeken, vóór ze een huis naar hun zin gevonden hadden. Dat huis lag in een park. Weet je wat dat is?" „Parkpark? Nee, helemaal niet!" bromde de pelikaan. „Een park is een stuk grond, dat hele maal vol gras en bloemen is. Je-ziet daar wel duizend kleuren; rood, roze, geel, wit, blauw, paars... Kórtom, het is een verruk kelijk gezicht! Een heerlijk frisse geur stijgt de hele dag op uit al die bloemkelken. Op de paden tussen de bloemen lopen de mensen te wandelen met kinderen aan de hand of heel kleine kindjes in wagentjes. En midden in zo'n park stond ons huis: groot en ruim, een eerste klas villa. Vader en moeder hadden geen beter kunnen uit zoeken. De allereerste dag van mijn leven, toen ik pas met veel moeite uit het ei was ge- Ben jij dan niet van heel ver gekomen? „Holland"? bromde de pelikaan, „nooit van gehoord!" „O, heb je daar nooit van gehoord? Dat is grappig zeg. Luister maar eens, dan zal ik je vertellen, wat we daar allemaal be leefd hebben." „Hm" zei de pelikaan, „lk twijfel er eigen- lij k wel aan ot zo'n jonge knaap als jij mij nog iets vertellen kan, wat ik niet weet. Maar als je dan met alle geweld vertellen wilt, nu vooruit dan maar!" „Nu dan; het is in Holland heel, heel anders dan hier. De grond is hier geel en warm en daar is hij koel en groen. De lucht is hier donkerblauw en daar schitterend lichtblauw met dikke, witte wolken of soms wel helemaal grijs (en dan begint het gauw te regenen, weet je!). In dat groene land zijn heerlijke slootjes. Dat zijn onze voorraadschuren, daar halen we onze kikkers uit. En ook liggen er hier en daar gezellige huizen met strodaken. Daar wonen mensen in en die mensen zijn gewoonweg dol op ons. Zodra ze een van ons zien, roepen ze: „O, kijk, een ooievaar, vind je het niet prachtig?" En de mensen uit de boerderijen want zo heten die gezellige strodakhuizen richten zelf ons huis voor ons in. Prachtige stevige huizen zijn dat, hoog op palen ge bouwd, mooi rond en met zachte hooibe- kleding. kropen en m'n vleugels, die nog vochtig waren, in de heerlijke lentezon liet drogen, heb ik direct begrepen, wat een prachtig huis we hadden! Ik keek heel voorzichtig over de rand van het huis en moeder, die naast me zat, pakte me dadelijk bij een poot, zó bang was ze, dat ik naar beneden zou vallen. Nu, ik was ook zeker van pure bewondering over de rand getuimeld, v/ant zo iets schitterends had ik nog nooit gezien! •„O, moeder, wat mooi, wat mooi!" klep perde, ik en ik keek haar met schitterende ogen 'aan. „Kind, wat heb jij een stralende kijkers!" zei moeder toen, terwijl ze me een liefko zend tikje op m'n kop gaf. „Weet je wat: we zullen je Schitteroog noemen". En zo kwam het, dat ik al op de eerste dag van m'n leven een naam kreeg. En meteen hoorden we beneden ons een groot geroes van stemmen. „Pas op, kind, niet kijken", zei moeder, „de meiisen hebben ontdekt, dat je er bent. Geef niet toe aan Je ijdelheid en leun niet voorover!" De waarschuwing van mijn wijze moeder was zeker niet overbodig, want de mensen beneden begonnen me ts bewonderen en over me op se'vpr*?-".Nee maai „O, kijk »ens, -.r :e een jonkie in het nest! O, v/al een achat) ei KJJk, kijk, nu kleppert-le, nu steekt-ie z'n snaveltje om hoog en nog veel meer onzin. „Luister er niet naar, Schitteroog", zei mijn moeder, „het is maar mensenpraat, wij ooievaars staan daar, zoals je ziet, vér boven! Help me liever, want ik heb zo'n ge voel of je zusje ook vandaag uit het ei wil breken! Hoor maar: ze tikt tegen de schaal". Ja, het was waar: m'n zusje Scherpsna- vel probeerde met haar snaveltje een gaat je in het ei te boren en moeder en lk be gonnen haar uit alle macht te helpen. Maar toch lukte het ons niet direct. Mijn vader, een prachtige grote ooievaar, die zo wat het halve nest in beslag nam toen hij kwam neergestreken, moest er eerst aan te pas komen, vóór m'n zusje het levenslicht aanschouwde Toen volgde er een gezellige tijd! Dag aan dag lagen we heerlijk te soezen in de zon en te kijken naar de prachtige bloe men in het park of we lieten de Meiregen over onze ruggen kletteren en verbeeldden ons, dat we er hard van groeiden! Want we hadden een meisje beneden ons horen zin gen, dat je van Meiregen groter wordt! En intussen zwoegden vader en moeder de hele dag maar door om ons van voedsel te voorzien. Heerlijke wormen kregen we en vette kikkers! Ik watertand nog als ik er aan terug denk! Maareens op een dag kwam er aan ons lui, gezellig leventje een onverwacht einde. Vader ging op een morgen rechtop in het nest staan, klapte met zijn mach tige vleugels, zodat we heus dachten, dat de zon verduisterd werd, en zei: „Ziezo, het weer is prachtig en er staat flink wat wind. Wat denk je van de eerste vliegles, moeder?'' „Ha! We gaan vliegen!" Nog vóór moe der kon antwoorden, klepperden wij beidjes het vreugdevolle nieuws in alle toonaarden. „Goed", zei vader, „we gaan vliegen, maar jullie moeten niet denken, dat het alleen maar een pretje is! Het is hard wer ken!" Nu. dat hebben we die dag wel gemerkt. Ons vliegen leek eerst nog verdacht veel op springen, waarbij we dan op het laatste moment onze vleugels uitsloegen om niet te vallen. Dat ging eerst van het nest naar het dak van de volière en vandaar naar een hoge boom, en zo telkens een eindje verder. En 's avonds waren we zó moe, dat we geen „pap" meer konden zeggen! We vielen al in slaap vóór vader en moeder in huis waren. „Maarwaar was dit nu allemaal voor nodig, dat vliegen?" vroeg de pelikaan ver baasd. „Waarvoor dat nodig was? Natuurlijk voor onze grote reis. O, o, wat hebben we daarvoor in angst gezeten! Telkens en telkens zei vader weer: „Nee, je vliegt toch nog niet krachtig en vrij genoeg, Scherp- snaveltje! En jij, Schitteroog, vliegt te haastig! Je moet je vleugels rustiger uit slaan! Let op mij en doe als ik, want ik ver zeker je, dat je anders niet meekunt". Nu, en dan gingen we maar weer oefe nen en nog eens oefenen. Net zolang, tot de blijde morgen kwam, dat vader zei: „Kinderen, vanavond mogen Jullie mee om gekeurd te worden. Zet je beste beentje voor!" Dat deden we. En gelukkig brachten we het er zo netjes af, dat de voorvlieger ver klaarde, dat we allebei meemochten! En zo zijn we hier gekomen met wel over de hon derd ooievaars. Een heerlijke tocht dat we gemaakt heb ben! Ja, zie je, dat kun jij misschien niet begrijpen, maar er is toch werkelijk niets heerlijker dan zo met elkaar in V-vorm te vliegen en samen de vleugels uit te slaan: op, neer, op, neer. Je wordt dan letterlijk nooit moe. En er gaat niets boven dat vrije gevoel dat je krijgt als je zo hoog boven de velden vliegt! En nu zijn we hier eri we hebben een land gevonden, dat zó prachtig en zó lekker warm Is, dat lk nooit gedacht had, dat er zoiets kon bestaan! Begrijp je nu, dat ik blij ben dat ik m'n best heb ge daan cm vliegen te leren? Anders was ik nooit hier gekomen!" der raadsels uit het vorige nummer. 1. 1. Groenteboer: 2. Stenografist; 3. Kapitein. 2. Grijpskerk; kerk. ijs, rijp, g. 3. Batavia: Bata, vla. 4. Roomburgerweg; room. weg, er. brug. 5. Een kleermaker; twee ogen van hemzelf, twee van de schaar, en een van de naald. 6. Hulst. 7. De lucifer. 8. Juist een Jaar want tussen de eerste blad zijde van deel I en de laatste bladzijde van deel II ligt een afstand van tweemaal do banddikte of tweemaal Vz c.m. der raadsels ontvangen van: Jurrie Bekooy, Aukje v. d. Walle, Lenie Bro caar, Ineke Boterenbrood, Hansje Boterenbrood, Kora Key. Annie v. d. Hart, Beppie v. d. Hart, Lenie v. Loef, Trieneke v. Loef, Koos Flaman, Nelly v. Weeren, Gé de Jong, Nico Optendrees, Dickie Optendrees, Rudi Arkeveld, Gerard Stou ten, Flip Stouten, Nelly Stouten, Sjaantje Stou ten, Ella Meinema, Nellie Meinema, Annie Schipper, Adri Schipper, Tom Landré. Annie v. d. Vos. Ansje Eichhorn, Ida de Graaf, Nelly v. Hoeven, Rietje Brandt, All Stikkelorum. Koos Stikkelorum, Jople van Heuven, Plet Beugel, Paul Blangé Elly Punt. Mientje Uitdenboo- gaard, Atze v. d. Kooi, Bea v. d. Kooi, Wim Rienstra. Paul Rienstra Gerda Teljeur. Coba Hensen. Niek Bakker, Marti Bakker. Lydia Bo termans, Elsje Verhoef. Jettie Goudsmit, Ria de Nie, Evert van Dijk, Nettie v. d. Ham. Stientje de Ru, Erica Oosterhof, Truusje van Welzen, Pim van Welzen. Nellie Trap, Leni de Graaf, Corrle van Welzen, Dik van Welzen, Rietje Gou tier. Joke de Vos, Hans Kriek, Ineke Kriek, Willy Wiggers. Rle v. d. Laan, Bep v. d. Laan, Corry de Roon Hertoge, Hannie Both, Nellie Dorrepaal. Jannle v. d. Pluym. Koos v. d. Pluym, Nlco v. d. Pluym, Loes Horstmann. Bianca Horstmann, Hannie de Wekker. Suusje de Wek ker, Irma Ramak. Ans Voorma, Maartje Stavleu, Jacques de Geus, Suze de Geus, Toni Neute boom, Afke Neuteboom. Simon v. Meygaarden, Fini de Lange, Olga Derksen, Marietje Lagerwij, Sofietje Lagerwij, Peter Westerbeek. Marietje Laman, Willem Lam an, Paulus Laman, Coba van der Meys, Marietje Van Rooyen, Rudolf David, Army Bekooy, Coba Verlind, Elsje Verlind, Ingeborg Rosdijk, Maartje v. d. Voort. Geertje v. d. Voort, Co Hartevelt, Janny Hartevelt, Joop Schouten, Cootje Schouten, Annie Schouten, Elsje Bote renbrood. Vorige keer te laat ontvangen van Riet Tuin hof de Moed. voor allen, om uit te kiezen; de groteren vier, de kleineren drie goede oplos singen. I. Ingezonden door Marietje Lagerwij. Ik ben een spreekwoord van 32 letters. 3, 5, 5, 7, 32 is een hoofdstad van een pro vincie, 5, 4, 3 een groente. 13, 20, 24, 16, 11, 18 is een der prettigste vakken op school, 2, 9, 25 is niet nieuw. 27. 3, 5 is een kledingstuk, 31, 23. 29 een lidwoord. 10, 28, 4 ls niet kalm, 27. 3. 15, 12, 20, 26 een meis jesnaam. 30, 2, 17. 6 ls niet slecht. 1, 14 is een bijwoord, 20, 21, 22 een boom, 8, 19, 3 een familielid. n. Ingezonden door Annie Verloop. Mijn geheel noemt een vergezicht. Het ls een meisje, dat tussen vader en moeder in staat. ni. Ingezonden door Jetty Hooghuis. Mijn geheel is iets van 12 letters, dat we tegenwoordig dagelijks nodig hebben. Je meet 11, 10, 11, 12. om in het leven te blijven. 12, 7, 8, 9 is een ander woord voor vervelend, 2, 3, 4, 5 is een kleur, 6. 8, 9. is een ander woord voor wagen; 1, 2, 3, 4, 5 is iets eetbaars; 5, 4, een zangnoot, 3, 10 een afgekorte Jongensnaam. 4, 3, 2 een lichaamsdeel. IV. Ingezonden door Annie Klos. Ik ben bruin en rond Ik hoor in de mond Maar blijf ik daar een lange tijd. 't Is zeker, dat lk steeds meer slijt. Wie ben ik? V. Ingezonden door Piet Martijn. Hoeveel zijn een pond en een pond, een g en een mannelijk schaap samen? VI. Ingezonden door Riek v. Kampenhout Eenmaal 1 en tweemaal a. Tweemaal w en eenmaal k, Voeg daarbij nog een ij, In Noord-Brabant vind je mij. VII. Ingezonden door Ella Teljeur. Mijn geheel wordt met 8 letters geschreven en noemt een nuttig man. 3, 6, 8, 4, 5 noemt een mooie plaats in het Gooi. 4, 1, 1, 7 is een meisjesnaam, 3. 2, 8 een ander woord voor prul, 1, 2, 3 een onderaardse graver. vm. Ingezonden door Jan Piket. Mijn geheel ls de naam van een sprookje. Mijn eerste deel zit aan sommige planten, mijn tweede deel is een bloem (verkleinwoord). „Hm!" zei de pelikaan, „een heel klein snippertje begrijp ik er wèl van, maar niet veel. Want kijk nu eens! Ik kan helemaal niet vliegen, of tenminste haast niet en ik ben toch ook hier in dit prachtige warme land! Nou, waar is dan al die moeite voor nodig?" De jonge ooievaar dacht een hele tijd na en zei toen: „Dat is nodig, omdat iets moois nog veel mooier wordt, als je er eerst zo erg veel moeite voor hebt moeten doen. Ik verheug me nu al op het weerzien van ons Hollands huis in het volgend voorjaar als we eerst weer dat hele eind hebben moeten vliegen!" „Nou", zei de pelikaan, „dat is dan zeker hogere ooievaarswijsheid waar een gewone vogel niet bijkan!" en hij streek z'n borst veren glad en waggelde weg. R. DE RUYTERv. d. FEER. 3—3

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 11