Waar ons Volk woont Binnenland fjoe bereid ik kool IEID5CH DAGBLAD - ïwsede Blad Donderdag 14 November 1940 GEMENGD NIEUWS Brand in Hecks' lunchroom Woningtoestanden eischen verbetering Het slachtverbod van schapen Dagblad reclame is niet te vervangen De aardschokken in Roemenië Spoedig regeling der huren Gasolievoorraad gering De Voedingsraad geeft advies Op den NIeuwendijk te Amsterdam. aanzienlijke schade aangericht. Door tot nu toe onopgehelderde oor zaak is vannacht kort na eencn een felle brand uitgebroken in het perceel Nieuwendijk 92, te Amsterdam, waarin Heck's lunchroom gevestigd is. Twee agenten van politie, die nabij den Dam surveilleerden, hoorden plotseling van de derde verdieping van een huis het geroep van „brand". Dit bleek afkom stig te zijn van een gezin, bestaande uit man, vrouw en 18-jarigen zoon, die boven de lunchroom woonden- Deze wa ren in hun nachtrust gestoord door een verstikkenden rook, welke van de bene denverdieping door het trapportaal op steeg. Aangezien de brandweer direct gewaarschuwd werd, en zij ook ten spoedigste o. m. met een ladderwagen ter plaatse was, konden deze menschen, wien de eenige weg naar buiten door den brand was afgesneden, zich langs den ladder in veiligheid stellen. De brandweer wist het vuur. dat bin nenshuis fel oplaaide, te bereiken met twee slangen uit den Nieuwendijk via den hoofd ingang. Het bleek, dat de brand ontstaan was onder de glazen blnnenlantaarn, wel ke het middengedeelte van het restaurant overkapt, in den hoek, waar een buffet in gericht is. Het vuur had gretig voedsel ge vonden in de houten wanden en het vrij wel geheel uit hout bestaande interieur. De geheele binnenlantaarn was, wat het glas betreft, naar beneden gekomen, evenals de langs den Noordelijken wand aangebrach te spiegel. Ook het houtwerk van den bin nenlantaarn was voor het overgroote deel door het vuur verteerd. Dank zij het snelle en krachtige optreden van de brandweer was het vuur spoedig be dwongen. Wel bezorgde de zware rookaf- scheiding den brandweerlieden een grooten last, doch de rookmaskers verhielpen dit euvel op doeltreffende wijze. Omstreeks kwart voor twee was men het vuur volle dig meester. Er kwam vast te staan, dat de ruimte onder de glazen binnenlantaarn zware schade had opgeloopen- Zoowel het voorgedeelte als de ruimte aan de achter zijde en de aangrenzende biljartzaal waren geheel gespaard gebleven. Hier was echter eenige waterschade ontstaan, evenals op de bovengelegen verdieping. OPGESLOTEN KERKGANGER LUIDDE DE BRANDKLOK. Te Orthen bij Den Bosch werden, naar „De Tijd" meldt, in een der laatste nach ten de ingezetenen plotseling opgeschrikt uit hun nachtrust doordat uit alle macht de klok luidde. Er was evenwel nergens eenig verschijnsel van brand te bespeuren en noch de pastoor noch de koster bleken bij navraag te kunnen verklaren, waarom de klok zoo luidde. Intusschen klepelde de klok rustig voort. Het geval werd nog raadselachtiger, toen men de kerkdeur ge sloten vond. welke toegang gaf zoowel tot- de kerk als tot den toren. Men vond het ten slotte maar het beste, de kerk te ont sluiten en enkele moedige mannen begaven zich den toren in. Daar vonden zij een ouden dorpeling, die uit alle macht de klok luidde. Het bleek dat hij dien avond in de kerk al biddende was ingedut. Bij het slui ten van het gebouw had de koster hem over het hoofd gezien. Toen de man daar op wakker geworden was, bevond hij zich in het stikdonkere gebouw en het duurde even voor hij zich realiseeren kon wat er met. hem gebeurd was. Maar toen had hij dan ook maar zijn toevlucht genomen tot een drastisch middel om uit de kerk te komen, waarin hij anders nólens volens den nacht had moeten doorbrengen en had de klok geluid zoolang tot hij verlost werd uit zijn gevangenis. BUITENLANDSCH GEMENGD. SCHEEPSONGEVAL. Volgens een bericht uit Velleyfield (Que bec) zijn 19 leden van de bemanning van Ie sleepboot Aberdeen verdronken, doordat het vaartuig in het Beauharnis-kanaal om- NOG MEER ONTPLOFFINGEN EN BRANDEN IN DE VER. STATEN. In den loop van den nacht zijn nog neer berichten over ontploffingen en bran den in verschillende landsdeelen der Ver- eenigde Staten binnengekomen. Te Canton (Ohio) is een olietank van de Alleghany Oil Company uit elkaar gesprongen en in brand geraakt. De raffinaderij bezit 15 tanks, doch de brand kon tot nu toe tot zfjn haard beperkt blijven. Te Oklahoma- City ontplofte een olietoren en beschadig de. resp. vernielde de omliggende instal laties. Voorts ia een brand ontstaan in het droogdok van Seattle.- Deze kon echter ge- bluscht worden, voordat groote schade was aangericht. (D.N.B.) SPOORWEGONGELUK IN NOORD-BULGARIJE. In de buurt van het spoorwegstation Cewski in Noord-Bulgarije zijn eenige wa gons van een personentrein ontspoord. Er «in twee dooden en zes zwaargewonden geborgen. TRAMONGELUK TE TURIJN. Te Turijn zijn twee trams tengevolge van Jen dikken mist mét elkaar in botsing ge- Komen. Bij het ongeluk werden 27 personen gewond Behoeftebevrediging moet maatgevend zijn. ,.De Nederlandsche Unie" schrijft ons: Er zijn tijden geweest, dat men van hein de en ver uit het buitenland naar ons kleine Nederland kwam om te zien, wat er hier op het gebied van den arbeiderswo ningbouw werd gewrocht. Deze tijden zijn al lang weer voorbij. Als op zoovele andere gebieden is ook hier het regeeringsbeleid van de laatste tien jaren aarzelend geweest en heeft men niet voldoende oog gehad voor de sociale zijde van de economische vraagstukken. Dit be teekent allerminst, dat de woningtoestanden in ons land slechter dan in de buurlanden zouden zijn het tegendeel is op vele punten waar doch het volgen van de lijnen van den minsten weerstand heeft geleid tot schrille tegen stellingen. Aan den eenen kant de prachtige com- krotten volgens een zeker niet overdre- bracht in alle groote steden en vele mid- delgroote steden door het initiatief van ar- beidersbouwvereenigingen van verschillende gezindte, door gemeenten en in vele geval len ook door particuliere bouwers. Aan den anderen kant een groot aantal grotten volgens een zeker niet overdre ven raming 70.000 en een groote achter stand op het platteland. Hoe zijn deze tegenstellingen ontstaan? Doordat daar, waar het krachtige sociale initiatief van bouwvereenigingen en ge meenten ontbrak en waar de particuliere ondernemer in arbeiderswoningbouw geen winstgevend object zag, niet door de cen trale overheid werd ingegrepen. Verschil lende malen werden rijks voorschotten voor woningbouwplannen geweigerd, omdat men al dan niet terecht meende, dat in de behoefte wel door particulieren bouw kon worden voorzien, doch bemoeiingen om daar, waar dit wegens het in gebreke blij- ven van particulier en sociaal initiatief noo dig was, tot den bouw van arbelderswo ningen te geraken, bleven behoudens een enkel uitzonderingsgeval achterwege. Toch biedt ed Woningwet een product van liberale staatslieden, die hun tijd voor uit waren alle gelegenheid om hande lend In te grijpen, indien in een gemeênte onvoldoende in de volkshuisvesting wordt voorzien. Bovendien waren destijds de bouw prijzen zoo laag en was de materialenvoor- ziening zoo overvloedig, da.t een klein offer van de gemeenschap voldoende zou zijn ge weest. Terwijl er groote wijken in onze steden getuigen van den wil tot vooruitgang, is het platteland stiefmoederlijk bedeeld. Hier was het loon van den landarbeider, het in komen van den kleinen boer of tuinder sedert jaren te gering om ook maar bij be nadering het bouwen van een nieuwe, be scheiden, woning tegen een dekkende huur mogelijk te maken. In vele streken is de „eigen" woning op het platteland in- heemsch. Deze eigen woningen kwamen meer en meer in verval. Het „zilveren dak" erop werd steeds grooter, in plaats dat in overeenstemming met de dalende waarde de oude hypotheek kon worden afgelost. En deze groeiende oude hypotheek werd aanleiding, dat aan een nieuwe eigen wo ning heelemaal niet meer kon worden ge dacht. En nu? Wat nu met de gestegen bouw prijzen en het gebrek aan sommige mate rialen? Nog kunnen wij bouwen, zij het met ten deele andere materialen en met grootere offers. Offers, die de gemeenschap zal moe ten brengen, omdat het niet bouwen of het hier en daar bouwen van enkele wonin gen in hoogere huurklassen tengevolge heeft, dat de uit vroeger jaren bekende gast, de woningnood, binnenkort opnieuw aan het venster tikt. In meerdere gemeenten heeft deze gast trouwens reeds zijn opwachting gemaakt. Betreurd moet worden, dat wij het zoo ver hebben laten komen, dat zelfs één on zer burgemeesters in het Noorden gemeend heeft den Dultschen autoriteiten steun te moeten vragen voor een zaak, die wij Ne derlanders moeten en kunnen oplossen en die zeker een belangrijke plaats in zal moe ten nemen bij de uitwerking van het pro gramma der Nederlandsche Unie: Volksge zondheid en doelbewuste leiding van de voortbrenging en verdeeling van stoffelijke goederen. Bij het Regeeringscommissariaat voor den Wederopbouw worden in steeds ster kere mate alle bevoegdheden samenge bracht, die noodig zijn om het bouwbedrijf in zijn vollen omvang dus niet alleen met betrekking tot wederopbouwkwesties doelmatig te doen functioneeren. Dit is toe te juichen, omdat uit dezen onder bijzondere omstandigheden ontsta llen, tak van dienst op den duur een in stantie kan groeien, die op doelbewuste wijze leiding geeft aan de bouwnijverheid en die door de beheersching van de mate- rialenverdeeling met behulp van een ver gunningenstelsel, het heft in handen houdt Men zal er echter voor moeten waken, dat bij de hanteering van deze bevoegdhe den niet alleen het economische, doch ook het sociale gezichtspunt tot zijn recht komt. Allereerst bij de toewijzing der ma terialen over de verschillende takken van het bouwbedrijf de woningbouw, indu- strieele bouw, wegenbouw, waterbouw, enz. Maar verder ook om noodzakelijke bouw werken door te zetten, daar, waar krachten werkzaam zijn, die een vlotten gang van zaken tegenwerken. Nu de materialen zoo schaarsch zijn, zal op het gebied van den woningbouw aan dacht moeten worden geschonken aan de vraag waar (op welke plaatsen) de behoefte aan woningen het dringendst om bevredi ging vraagt, voor wie een nieuwe gelegen heid tot huisvesting het meest noodzakelijk is en aan wie de bevrediging van een be paalde woningbehoefte het best kan wor den toevertrouwd. Dus niet daar bouwen, waar woningen leeg staan, maar ddér, waar woningnood dreigt of reeds aanwezig is of daar waar bij de vestiging van nieuwe inwoners een levensbestaan kan worden verschaft in landbouw of industrie. In plaats van den strijd tusschen parti culiere bouwers en bouwvereenigingen zal er een doelmatige werkverdeeling moeten komen tusschen gemeenschapsbouw (ge meente en bouwvereenigingen) en den par ticulieren bouw, waarbij het groote sociale belang van de „eigen" woning niet uit het oog zal mogen worden verloren. Maatge vend bij deze werkverdeeling zal moeten zijn de gewenschte behoeftebevrediging en niet het belang van deze of gene groep. VEEL HANDEL OP DE GEBRUIKSVEE- AFDEELNGEN. Zooals wij reeds lang hadden verwacht, is een slachtverbod van schapen uitgevaar digd en het gevolg was, dat er op de wol- veeafdeelingen van de markten van begin dezer week niet veel aan de hand was. Het slachtverbod was niet geheel onverwacht gekomen, want geruchten liepen daarover reeds op het einde der vorige week, zoodat er Zaterdag bijzonder veel werd geslacht en de slagers dus voor deze week wel voldoen den voorraad zullen hebben. De aanvoeren waren Maandag en Dins dag op de markten slechts onbeduidend en er was zoo goed als geen handel. Men zal eerst nadere officieele mededeelingen die nen af te wachten, want zeer zeker zullen de prijzen bij een invoering van distributie worden vastgesteld en het slachten van ooien wellicht voorloopig niet worden toe gestaan. Op de gebruiksveeafdeelingen was over het algemeen weer zeer veel handel en de prijzen blijven nog steeds een stijgende lijn volgen. Alles is goed verkoopbaar, hetzij goed of minder geschikt en het brengt een hoogen prijs op en tot het laatste beestje toe wordt verkocht. Op de groote herfstmarkten die thans in vollen gang zijn, loopt de handel eveneens vlot en duur. Voor de vleeschdistributie was begin de zer week wederom over de geheele linie zeer voldoende aanbod en de kwaliteit in door snee van een goed gehalte. Bij het huidige slechte weer. ruimt men uit het land zoo veel mogelijk op. Hedenmorgen waren hier te Leiden voor de distributie 161 vette koelen en 20 kalveren geleverd. De paardenhandel blijft over het alge meen ook zeer levendig en zoowel gebruiks- als slachtpaarden bleven onveranderd hoog in prijs. Biggen en mestvarkens trekken momen teel even meer belangstelling. Het D.N.B. meldt uit Boekarest: De Roemeensche hoofdstad staat nog steeds onder den alles overheerschen in druk van de groote aardbeving van Zon dagochtend. Talrijke straten, vooral in het centrum der stad, zijn nog steeds in ver band met instortingsgevaar der beschadigde huizen voor het verkeer gesloten. De oprui mingswerkzaamheden bij de omstreeks zes meter hooge hoopen puin ter plaatse van den ingestorten Carlton-wolkenkrabber, zullen waarschijnlijk nog ten minste een week duren. Duitsche pioniers en soldaten van het luchtwapen arbeiden daar dag en r.acht zij aan zij met Roemeensche militai ren, brandweer en vrijwillige manschappen der legionnairs. Mijnwerkers, uit het steen - koolgebied van Petroschen in Zevenburgen zijn bezig een ondergrondsche gaanderij te maken naar de beide kelderruimten, van waar Zondag levensteekenen van de bedol- venen waren te hooren. Ook door het aan leggen van loodrechte schachten trachtte men de overlevenden te redden, doch deze pogingen heeft men o.m. op grond van ont ploffingsgevaren, moeten opgeven. Men neemt algemeen aan, dat de overlevenden in de kelderruimten intusschen een vree- selijken dood zijn gestorven. Door het barsten der waterleidingbuizen staat de kelder tot drie meter onder water. Verder kan worden aangenomen, dat door den brand in de olieketels van de centrale ver- warmingsinstal'latie vele bedolvenen zijn ge stikt of verbrand, voor zoover zij niet ver dronken of door de neerpersende compacte puinmassa's verpletterd zijn. Bij het wegvoeren van het puin stuit men steeds op lijken. Tot gisterochtend waren 81 dooden geborgen. Op den eersten dag der reddingswerkzaamheden had men 84 gewonden kunnen bergen. Men neemt aan, dat nog ten minste 70 lijken onder het puin begraven liggen. Het parket heeft wegens dood door na latigheid bevel gegeven tot arrestatie van de bouwondernemers van den Carlton- wolkenkrabber. Voor zoover tot dusver vaststaat heeft de petroleumproductie en ook de verwerking der ruwe olie door de aardbeving niét ln het minst geleden. Het ministerie van financiën te Boeka rest is door de aardbeving zoo zwaar be schadigd, dat het moest worden ontruimd. De verschillende afdeelingen van het mi nisterie zijn verdeeld over verscheidene openbare gebouwen der stad. Het gebouw van de staatsopera te Boekarest is zoo zwaar beschadigd, dat verwacht moet wor den, dat het niet meer kan worden hersteld. Tot nader order moest de staatsopera ge sloten worden. Uit Vaslui in Moldavië wordt gemeld.dat daar de helft van alle hulzen onbewoon baar is geworden. Het spoorwegverkeer ver loopt in het geheele land weer normaal, met uitzondering van een klein zijspoor in Mol davië waar het verkeer door beschadiging van bruggen nog niet kon worden hervat. De regeering is door een wet gemachtigd beschadigde huizen, die door hun eigenaars worden verlaten, in bezit te nemen. GROOTE BRAND TE PARIJS. In een fabriek van militaire dienstklee- ding te Parijs is gisternacht een groote brand uitgebroken. De brandweer bestreed het vuur twee uur lang, doch door den heerschenden storm werd dit steeds weer aangewakkerd. De twee verdiepingen en het parterre vormden na den brand een puinhoop. De schade wordt op meer dan een millioen franc geschat. MET TERUGWERKENDE KRACHT. Uit de vele verzoeken om inlichtingen bllJGtlt, dart ten aanzien wam d'e vraag, ol ver- hooglng van de huren van woningen, win kelpanden, bedrijven, gebouwen e.d. geoor loofd is, misverstand bestaai,. In verband hiermede wordit er de aan dacht op gevestigd, dat krachtens de veror dening van den opperbevelhebber van het Duttsche bezettingsleger van 17 Mei J.i, de verliooging van alle prijzen en diensten is verboden, onder welk verbod ook deze huren vallen. Zoolang dit verbod diet door een regeling ter zalke is vervangen, blijft het van kracht. Een definitieve regeling, die terug werkende kracht zal hebben tot 9 Mei 1940, kan echter binnenkort worden tegemoet gezien. MEN ZIE OM NAAR ANDERE KRACHTBRONNEN. De secretaris-generaal van Handel, Nij verheid en Scheepvaart deelt mede: /Reeds herhaaldelijk heeft het Rijks bureau voor aardolieproducten door middel van circulaires, correspondentie enz. er de aandacht van belanghebbenden op geves tigd, dat die beschikbare voorraad gesolde zóó gering is, diait, met uitzondering van enkele hoogst vitale bedrijven (poldergema len, landbouw, tramsport van kolen, voed sel, e.d.) lm de nabije toekomst practisch niet meer op toewijzingen van gesolde kan worden gerekend. Daarom wordt er nogmaals die nadruk op gelegd, dat het dringend noodzakelijk ls Dlesalkrucht te vervangen door electricitedt of stoomkracht, dan wel door gasgenera toren. Ovens moeten op gas, electrlciteit, kolen, cokes, turf of hout worden omge bouwd. Molenaars en houtzagerijen moeten, waar mogelijk, windkracht gebruiken." WERKTIJDEN OP DE DEPARTEMENTEN. In verband met de verduisteringsmaat regelen in de a.s. wintermaanden zullen de werktijden van het personeel van het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart, van dat van landbouw en vis- schery en van de onder deze departemen ten ressorteerende diensten en Instellingen worden gewijzigd. Het personeel zal daar door in de gelegenheid zijn zich in de sche mering van en naar huis te begeven. De kantoren zullen beginnen van 15 Nov- af te half 10 en van 1 Dec. af te 10 ur)r. De kantoortijd eindigt dan te kwart over 5 Cs Zaterdags 1 uur). GEBLOKKEERDE MARKENBELASTING. Geen belasting voor transacties afgesloten vóór 7 November. Naar ons ter oore komt, zal volgens een mededeeling van het waarnemend Hoofd van het Departement van Financiën aan den Inspecteur der Geblokkeerde Marken- belasting opdracht worden gegeven om ter zake van vóór 7 November plaats gevon den hebbende effectentransacties het op leggen van een aanslag achterwege te laten zulks ter vermijding van onbillijkheden. (Hbld.) De bekende raadgeving ls: „in den winter zoo weinig mogelijk gebruik maken van inmaak, maar de groenten zooveel mogelijk in verschen toestand gebruiken." Hiervoor zijn de koolsoorten uitermate geschikt, daar ze rijk zijn aan vitaminen-C. In aanmerking komen de witte-, roode-, groene- en savoyekool en de spruitjes. De boerenkool blijft ditmaal bulten beschou wing. Ze is een uitstekende groente, maar wordt een volgenden keer besproken. De spruitjes kunnen geoogst worden zoo dra er een nachtvorst over gegaan is, het geen thans overal het geval is. Men kan meermalen van dezelfde plant oogsten, daar de groei den geheelen winter door gaat. Pas in het voorjaar, als ze beginnen door te schieten, is de oogst ten einde. De in September en October geoogste sluitkoolen kunnen, bij een zorgvuldige be handeling en op een geschikte plaats be waard, den geheelen winter door goed blij ven. Wie buiten woont kent het inkuilen van de kooien wel. Maar ook de stadshuis vrouw kan de kool bewaren, mits zij een goeden kelder heeft. Zoo doende heeft ze altijd versche groente bij de hand. De koo ien worden hiervoor in een drogen, vorst- vrijen kelder aan den stronk opgehangen, niet op den grond gelegd. Goede kool voelt vast en zwaar aan en de bladeren zijn frisch. Er zijn menschen, die meenen geen kool te kunnen verdragen. Voor de meesten ls dit echter het geval, indien zij toebereid is op de manier, waarop dat in de meeste ge zinnen gebeurt. Kool bevat nl. zwavelver- bindingen, die vrij komen bij het koken- De onaangename geur, welke de kool bij het koken verspreidt, wordt hierdoor ver oorzaakt. De onaangename gewaarwording, die velen nog eenige uren na het gebruik van kool voelen, is hierop terug te brengen. Maar verreweg de meeste menschen kunnen kool zonder den geringsten hinder gebruiken, wanneer deze slechts kort (Yi uur) en met weinig water ver hit is. Dit klinkt vreemd, daar men ge woonlijk aanneemt, dat een gerecht lichter* verteerbaar is, wanneer het lan ger gekookt wordt en daardoor zeer zacht en gaar op tafel komt. Met kool is dit echter niet het geval. De veran deringen, die optreden bij het lang ver warmen, zijn voor de meeste menschen veel hinderlijker dan de celstof, welke de kort gekookte kool eenigszins knap pend maakt. Bovendien worden bij het koken in ruim water, naast den koolsmaak ook stoffen verwijderd, die helpen dezen smaak te ver zachten. Ook de ln water oplosbare zouten worden op die manier weggegooid. Alle koolsoorten worden het beste opge zet met weinig water, want tijdens het ko ken laat de kool, daar het een zeer water rijke groente is, nog vocht los. Het over tollige vocht wordt met wat aangemengd aardappelmeel gebonden of men voegt een beetje melk toe en bindt dan met bloem. De kool moet niet nagestoofd worden. De kooktijd van de kool, mits goed fijngesnipperd, is een half uur. Zelfs roode kool behoeft niet langer dan drie - kwartier te koken, indien men de azijn maar niet eerder toevoegt dan wanneer de kool gaar is. Azijn houdt nl- het gaar worden sterk tegen. Weinig bekend, doch zeer smakelijk ls het maken van een „rauw slaatje" van kool, zooals men dat ook omstreeks 1800 al aan beval. Hiervoor wordt de kool zeer fijnge- raspt of geschaafd en dan aangemaakt met olie en azijn of citroensap. Het toe voegen van appel bij het roodekoolslaatje geeft hieraan een fijnen smaak. Alle kool soorten kunnen hiervoor gebruikt worden en vormen dan met aardappelen en bijv. visch een smakelijk en gezond middagmaal. Door de bereiding als stoofpot, stamppot of koolsoep is afwisseling te brengen, ter wijl met behulp van kaas of kerry een.wij ziging in den smaak is te verkrijgen. Thans volgen nog eenige recepten: WITTEKOOL. 1 Wittekool, ongeveer 2 dl. water, 1 dl. melk, 10 gr. bloem of maizena, wat boter, wat zout. De kool van de buitenste kladeren ont doen, doormidden snijden en zeer fijn scha ven. Opzetten met het kokende water en wat zout, vlug aan den kook brengen en zachtjes ongeveer droog en gaar laten ko ken ln een half uur. De melk toevoegen en het vocht binden met- wat aangemengde bloem of maïzena. De boter toevoegen. STOOFPOT VAN SAVOYE- OF WITTEKOOL. 200 gr. lams- of schapenvleesch, 2 kg. aardappelen, 1 kg. savoyekool, 1 groote ul, 1/2 liter melk of wat minder, wat vet, zout, een plukje peterselie. Het vleesch met zooveel water opzetten, dat het juist bedekt is, wat zout toevoegen en in de goed gesloten pan op een zacht vuur 1 uur laten koken. Het vleesch met een schuimspaan uit de pan nemen, het achtergebleven bodempje bouillon aanvullen met de melk en vlug aan den kook laten komen. De schoonge boende, in stukken gesneden aardappelen, laag om laag met de groente en het vleesch erin te leggen. Beginnen en eindigen met de aardappelen. Het vet erop leggen, de pan sluiten, alles aan den kook brengen en zachtjes een half uur laten koken. Opdoen in een dekschaal, de fijngehakte peterselie erover strooien en de bouillon er afzonder lijk bij geven. Voor wie veel een dergelijk gerecht klaar maakt is het aan te raden een vuurvasten schotel te nemen, daarin het gerecht te koken en dan zoo op te dienen. SLA VAN ROODEKOOL. 500 gr. roodekoo:. 1 groote zure appel, sap van 1/2 citroen of wat azijn, wat slaolie of spekvet, 1 uitje, wat suiker, zout. De kool, 't uitje en den appel fitfischaven of raspen. Het spekvet of de olie met de azijn of het citroensap, een snufje suiker en zout vermengen. De geraspte groente er door mengen. SLA VAN WITTE- OF SAVOYEKOOL. Ga hiervoor als bovenaangegeven te werk, maar neem in plaats van het uitje wat fijngehakte peterst-lie of wat fijnge sneden bieslook. 3—2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 7