BINNENLAND Steunverleening aan pluimveehouders LEiDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag f3 November 1940 Nederlandsche Vakvereenigings- leiders in Berlijn De broodprijzen Maatregelen in verband met de duisternis Deviezenbesluif gewijzigd Vicks beproefde voor KINDERKOU GEMENGD NIEUWS Eerste kennismaking met het Duitsche arbeidsfront Een regeling vastgesteld Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen Volgens een in de Staatscourant op genomen besluit van den secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij is het verhande len of afleveren van tarwebrood, voor zoover het betreft witbrood, slechts toe gestaan tegen een prijs, welke niet meer dan een cent hooger is dan de prijs waartegen soortgelijk wittebrood voor 21 October 1940 door denzelfden verkooper werd of moest Avorden ver handeld of afgeleverd. Van tarwebrood, voor zoover het be treft brulnbrood, mag deze prijs niet meer dan twee cent hooger zijn dan die van voor 21 October j.l. Den Haag heeft geen hout voor hekken. NU KOMT ER IJZERDRAAD. Op 2 September besloot de Haagsche ge meenteraad op sommige punten houten hekken langs grachten te plaatsen, om on gelukken door het te water raken bij ver duistering zooveel mogelijk te voorkomen. De getroffen voorziening bleek niet vol doende te zijn, zoodat door de Duitsche autoriteiten de eisch werd gesteld, dat langs het water gelegen voet- en rijwielpaden ge heel zouden worden afgezet. Hiermede was spoedshalve reeds een aanvang gemaakt en 5 K.M. hekken waren reeds geplaatst, toen de algemeen gemachtigde voor den weder opbouw tegen het gebruik van hout protes teerde, in verband met de schaarschte. Besloten is nu deze afrasteringen te maken van betonnen palen en glad ijzerdraad. Deze voorziening zal moeten worden aangelegd, over een lengte van 19 K.M., waarvan de kosten worden be groot op f. 24.300. De 5 K.M. houten hekken kostten f. 4600. In verband hier mede wordt voorgesteld de begrooting te wijzigen door verhooging van de uit gaven in verband met den luchtbe schermingsdienst met f. 28.900 en on voorziene uitgaven met f. 21.100, waar tegenover staat een verlaging van den post onderhoud der lantaarns en ver dere kosten der verlichting met f 50.000. HERBENOEMING BURGEMEESTERS. Als burgemeesters zijn herbenoemd de heeren: J. M. van de Veerdonk te Dinther en Heeswijk; H. J. van Huiten te Beugen en Rijkevoort; mr. H. J. Boyens te Eygelsho- ven; mr. J. Schuurbeque Boeye te Zierikzee; G. C. Bos te Egmond-Binnen; J. Padmos te Duivendijke; A. J. M. van der Ven, te Wijk bij Duurstede; J. de Boer Wzn., te Obdam; J. Wering te Hibbixwoud; J. G. de Zeeuw te Klaaswaal; mr. H. M. van der Vijver te Raalte; A. Bakker te Oldenbroek; mr. J. J. van der Lip te Kethel en Spaland; S. Hoo- genboom te Lexmond. BESCHIKKEN OVER WAARDBN TEN GUNSTE VAN INGEZETENEN VAN HET DUITSCHE RIJK. Het Verordeningenblad van 12 November bevat een besluit van de secretarissen-ge neraal van de departementen van Finan ciën, van Handel, Nijverheid en Scheep vaart en van Landbouw en Visscherij, waar bij artikel 1 van het „Deviezenbesluit I" als volgt wordt gewijzigd: „(1) Het is aan ingezetenen zonder ver gunning van het Deviezeninstituut geoor loofd, ten gunste van ingezetenen of ten gunste van natuurlijke of rechtspersonen, binnen het gebied van het Duitsche rijk woonplaats hebben dan wel aldaar geves- tlgn zijn, over de volgende waarden te be schikken, deze te bezwaren of te vervreem den: 1. Geblokkeerde vorderingen, wanneer de schuldenaar zijn woonplaats' binnen het ge bied van het Duitsche rijk leeft dan wel aldaar gevestigd is; 2. effecten, uitgegeven door een natuur lijke of rechtspersoon, die binnen het ge bied van het Duitsche rijk hefcft dan wel aldaar gevestigd Is; 3. andere onlichamelijke zaken, voor zoo ver de daaruit voortvloeiende vorderingen uitsluitend kunnen worden geldend ge maakt jegens natuurlijke of rechtspersonen, die binnen het gebied van het Duitsche rijk woonplaats hebben dan wel aldaar geves tigd zijn; 4. binnen het gebied van het Duitsche rijk gelegen onroerende goederen. (2) De vrijstellingen, bedoeld in het eer ste lid, gelden ten aanzien van de daarin genoemde waarden slechts, indien: 1. deze waarden 1 November 1940 aan ingezetenen toebehoorden dan wel na dit tijdstip middellijk of onmiddellijk door te geldemaking van zoodanige waarden of door overmaking over de Nederlandsch- Duitsche clearing van de benoodigde be dragen zijn verkregen en 2. de beschikking over deze waarden, de bezwaring of de vervreemding er van krachtens de Duitsche bepalingen zonder vergunning kan geschieden. (3) Overmakingen tusschen het gebied van het Duitsche rijk en het bezette Neder landsche gebied op grond van beschikkin gen, bezwaringen of vervreemdingen inge volge het eerste lid mogen slechts ovjïr de Nederlandsch-Duitsche clearing geschieden. (4) Geldswaardige papieren en documen ten, waarin vorderingen zijn belichaamd en waarbij de schuldenaar der geldswaardige papieren en vorderingen binnen het gebied van het Duitsche rijk zijn woonplaats heeft dan wel aldaar gevestigd is, zoomede effecten, uitgegeven door een natuurlijke of rechtspersoon, die binnen dit gebied woonplaats heeft dan wel aldaar geves tigd is, mogen zonder vergunning van het Deviezeninstituut naar het gebied van het Duitsche rijk worden uitgevoerd." Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. Ir. R. DE KAT t Te Wassenaar is overleden de heer ir. R. de Kat, oud-directeur van die Staatsmijnen in Limburg. Ir. de Kat is voor zijn benoeming aan de Staatsmijnen directeur geweest van het departement voor de gouvernementsbedrij - ven in Ned.-Indië. Hij was voorzitter van den Raad van Beroep voor het mijnwezen, verder was hij voorzitter van die Geologische Stichting. Hij was ridder in dfe Orde van den Neder- landschen Leeuw. De teraardebestelling vindt morgen te half drie plaats op de Ned. Herv. begraaf plaats aan den Brink te Wassenaar. PROF. DR. K. F. WENCKEBACH OVERLEDEN. Te Weenen is, 76 jaar oud, overleden prof. dr. K. F. Wenckebach, oud-hoogleeraar in de geneeskunde aan de universiteit aldaar en van de Groningsche en de Staraatsburg- sche universiteit. Karei Frederik Wenckebach was 24 Maart 1864 te 's-Gravenhage geboren. Hij studeer de te Utrecht en was eenige jaren arts te Heerlen, toen te Utrecht. Daar ook heeft hij het hoogleeraarsambt bekleed voor de inwendige geneeskunde. In 1911 werd hij te Staatsburg benoemd als professor. In 1914 volgde zijn benoeming te Weenen. Wijlen prof. Wenckebach heeft belang rijke onderzoekingen gedaan over de func tie van het hart. 3 minuten -massaqe Geen teveel Innemen, dat kinder magen zoo gauw van streek maakt. Eenvoudige toepassing vóór bedtijd 1. Flink Vicks VapoRub op keel en borst wrijven. 2. Ook de rug inwrijven en 3. dikke laag op de borst wrijven en met warm flanel bedekken. Deze beproefde massage werkt direct, als pappleister en door inademen der geneeskrachtige Vicks-dampen. Uren lange werking en als gevolg ver kwikkende slaap en spoedig herstel. 33Ö9 (lngez. Med.) BERLIJN, 12 November (Van een specialen verslaggever van het A.N.P.) De Nederlandsche vakvereenigingsleiders, die op uitnoodlging van het Duitsche Ar beidsfront thans in Berlijn vertoeven, heb ben den Maandag even nuttig als aange naam doorgebracht. De voordrachten, wel ke vooraanstaande figuren uit het Duitsche Arbeidsfront des ochtends voor het gezel schap hielden en de bezoeken, welke de Nederlandsche gasten in de middaguren aan een tweetal groote en moderne bedrij ven bracht, vormden een eerste kennisma king met de Duitsohe arbeidersorganisatie, zooals deze na de nationaal socialistische revolutie onder de bezielende leiding van dr. Ley is tot stand gekomen en sinds dien is uitgegroeid tot een organisatie, wel ke 30000.000 leden omvat. Dit eerste con tact was prettig en aangenaam. Alvorens in Berlijn Tempelhof eenige fabrieken werden bezichtigd, hield dr. Boettlcher van de af- deellng buitenland van het Duitsche Ar beidsfront in het nieuwe en in grootschen stijl opgetrokken gebouw van deze organi satie in de Potsdammerstrasse een voor dracht over het Duitsche Arbeidsfront en de nationaal socialistische gemeenschap .Kraft durch Freude", in welke rede de spreker een duidelijke uiteenzetting gaf van de wijze, waarop alle werkende Duitschers het arbeidsfront zijn vereenigd. Voorts stelde hij in het licht, dat het de taak van het arbeidsfront is het levensni veau van den Duitschen werkenden mensch te "erheffen, welk sociaal opbouwwerk niet mogelijk zou zijn zonder Kraft durch "eude". Deze gemeenschap immers be moeit zich met de cultureele opvoeding van de natie en stelt zich tot- taak den Duit schen arbeider levenskracht en levens vreugde te geven, alsmede de kracht en den moed meester te zijn over eigen zorgen. De uiteenzettingen van dr. Boetticher ■rerden later op den dag geïllustreerd met films, welke opnamen bevatten van SS vacantiereis, die Duitsche arbeiders met en ..Kraft dureh Freude"-schip naar Italië hebben gemaakt en verder alleraardigste opnamen, waaruit bleek dat „Kraft durch Freude" zelfs in de kleinste dorpen een avond van vreugde en ontspanning brengt. Prof. Kiesewetter zou oorspronkelijk een voordracht houden over arbeidsrecht en loonvorming, doch in verband met den tijd, die voor een zoo veelomvattend on derwerp veel te kort was, beantwoordde prof, Kiesewetter verschillende vragen, wel ke hem uit den kring der Nederlandsche gasten werden gesteld en die vooral betrek king hadden op het probleem der loon vorming". De spreker gaf verder een belangwekken de en leerzame uiteenzetting van de wijze, waarop het economische leven in Duitsch- land zich na den wereldoorlog onder in vloed van verschillende internationale poli tieke en economische omstandigheden heeft ontwikkeld. Zoowel prof. Kiesewetter als de Nederlandsche gasten gaven den wensch te kennen elkaar op een der volgende dagen nog eens te ontmoeten en de gedachtenwis- seling voort te zetten. Gedurende dezen dag bezocht het gezel schap de fabriek van scheermesjes en scheerapparaten van Roth-Büchner, waar de bekende Rotbartmesjes worden vervaar digd en circa 1000 arbeiders en arbeidsters werken en voorts de machine en werktui- genfabriek van Stork en Co., belde in Berlijn Tempelhof. In laatstgenoemde fa briek werken ongeveer 3000 arbeiders. Uiteraard werd tijdens deze bezichtiging bijzondere aandacht aan den dag gelegd voor hetgeen in.'deze bedrijven op sociaal gebied voor de arbeiders is gedaan en dat in dezë bedrijven de grens van het vol maakte heeft bereikt. 's Avonds bezochten de Nederlandsche gasten een volkstheater, waar dankbaar werd genoten van de „Frelschiitz". Eer. prettig slot van een welbesteden dag. Gisteren sprak voor de Nederlanders Amtsieiter Mende over het gebruik van bui- tenlandsche arbeidskrachten in Duitsch- iand en werd verder een bezoek gebracht aan een tentoonstelling voor vakopleiding er. bedrijfsleiding van het Duitsche ar beidsfront. DE BAKFIETS WAS NIET VERLICHT. En de bestuurder werd gedood. Gistermorgen om half acht is op den Abraham van Stolkweg te Rotterdam een doodelijk ongeval gebeurd. De 17-jarige jongen P. M. Lansbergen uit Kethei-Spa- land, is aangereden door een postauto, ter wijl hij op een bakfiets reed, welke niet was verlicht. De jongeman was op slag dood. DOOR EEN, DRAAIENDE AS GEGREPEN. Een 27-jarige ingenieur uit Amsterdam werd gistermiddag tijdens proefnemingen met een nieuwe pomplnstaliatie van het stoomgemaal aan den 's-Gravendeelsche- dijk te Dordrecht door een draaiende as gegrepen. Hij werd met groote kracht rond geslingerd en kreeg zoodanige verwondin gen, dat hij onmiddellijk dood was GOUDVONDST TE EPSE. Een fantastische vondst deed de landbou wer C. A. Leertoes te Epse (Geld.), toen hij •bezig was zijm grond te bewerken. Hij stiet mameiyk op eem steenen pot, waarin zich ■niiet minder dam tweehonderd goudstukken bevondlen. De goudstukken vermelden het Jaartal 1576. Tel. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij heeft aan de gemeentebestu ren medegedeeld, dat in verband met de maatregelen tot inkrimping va nd'en pluim- veestapal, op pluimveehouders,.die door de genomen maatregelen in nood zijn geraakt, de volgende vergoedimgsmaatregelen kun nen worden toegepast: 1. Pluimveehouders, die overeenkomstig de opgave van de Septemiber-invemtarisatie 1939 300 of meer kippen en/of eenden had den, zijn pluimveehouders in den zim van deze regeling. 2. De berekening vam het theoretische be- drijfsiinikomen geschiedt overeenkomstig de thans geldende bepalingen van de zooge naamde kleine boerenregeling door een ge meentelijke commissie, met dien versitande, dat voor pluimveehouders 4'/s cent per kip of eend per week moet worden vastgesteld van het werkelijke aantad kippen of eenden, dat een pluimveehouder volgens de imkrim- pingsmaatregeien is toegewezen. Van dezen norm mag door den directeur van den dienst voor de kleine boerenbe drijven op voorstel van genoemde gemeen telijke commissie in speciale gevallen wor den afgeweken. Een speciaal geval is eerst dan aanwezig, indien de volgens no. 3 berekende feitelijke vergoeding minder zou bedragen, dan het verschil tusschen de opbrengst van het oor spronkelijke aantai kippen tegen 1 cent en de opbrengst van hét toegewezen aantal kippen tegen 41/: cent. De feitelijke vergoe ding mag in dat geval echter nooit meer bedragen dan genoemd verschil. De aanvragen om normverlaging moeten den directeur van den dienst der kleine 'boerenbedrijven, Bezuiden.houtscheweg 83 te "s-Gravenhage, worden toegezonden en vergezeld zijn van de desbetreffende for mulieren. Bedoelde gemeentelijke commissie is op dezelfde wijze samengesteld als de gemeen telijke commissie, noodlg voor de uitvoering van de zoogenaamde kleine 'boerenregeling, met dien verstande: 1. Dat in de plaats van den ddstrictleider van den rijkscomtroledlenet voor de steun verleening van het 'departement van sociale zaken cen vertegenwoordiger van den rijta- pluimveeteeltconsulent treedt; 2. dat de commissie zoo noodlg met een plaatselljken deskundige kan worden uitgebreid. De feitelijke vergoeding wordt verkregen door het theoretisch bedrijfsinkomen van het basisbedrag, berekend volgens de bepa lingen van de zoogenaamde kleine boeren regeling, af te trekken De vaststelling van de vergoeding moet gedurende de maanden October, November en December 1940 geschieden. De daartoe benoodigde formulieren zijn dezelfde als noodlg voor de kleine boerenregeling en bij den dienst voor de kleine boerenbedrijven verkrijgbaar. De ingevulde formulieren moeten zoo spoedig mogelijk naar den dienst voor de kleine boerenbedrijven worden opgezonden. De uitkeering van de aldus vastge stelde vergoeding geschiedt maandelijks door den dienst voor de kleine boeren bedrijven. De eerste uitkeering zal plaats hebben op 1 December 1940 voor de maand November 1940. Het rijkstoezlcht op de uitvoering van deze maatregelen wordt door den dienst voor de kleine boerenbedrijven uitgeoefend. De administratieve afwikkeling van deze maatregelen geschiedt door den dienst voor de kleine boerenbedrijven. De ten behoeve van deze maatregelen ge maakte kosten worden door het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd ge dragen. Niemand kan op deze bepalingen eenig recht op vergoeding omtleenen. De gemeen telijke commissies zullen in eerste Instantie moeten uitmaken, of de betrokken pluim veehouder ten gevolge van de inkrimpings maatregelen in nood is komen te verioeeren. In laatste instantie beslist de secretaris generaal, waarnemend hoofd van het de partement van landbouw en visscherij. KIND DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Te Mill (N.B.) is het zesjarig zoontje van de familie S. door een vrachtauto overreden en gedood. IN DE NIEUWE MAAS GEVALLEN EN VERDRONKEN. Toen gistermorgen de 16-jarige W. van Hengel wonende te Barendrecht en werk zaam bij de N.V. Boeles scheepswerven te Bolnes zich naar zijn werk begaf en daar door van den wal op een schip moest over stappen. struikelde hij over een kabel. Hij sloeg achterover en kwam in de Nieuwe Maas terecht. Na een uur dreggen slaagde men er in zijn lijk op het droge te brengen. BUITENLANDSCH GEMENGD. WEER ENGELSCHE BALLONS BOVEN DENEMARKEN. Gisternachit zijm verscheidene Engelsche versperringsballons over Jutland gedreven. Op verschillende plaatsen hebben zij schade aangericht. Te Vejrs werd het lichtnet ge stoord. 38 Teekenlng van Aart van Ewijk. Naar J, J. A. Gouverneur, Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen). En gelijk dat zoo behoort Springt eerst de kapitein nu over boord. De bemanning, héél ontdaan I Is hem ar gauw achterna gegaan. Stoker, machinist en stuurman I Zwemmen achter Zus en Prikkie anll SCHEEPSBOTSING BIJ NEWFOUNDLAND. Twee schepen in de golven verdwenen. S.P.T. meldt uit New-York: Naar eerst thans bekend wordt heeft zich Zaterdagnacht in de St. Johnsbay voor de kust van New Foundland een scheepsdr—na afgespeeld v.aarbij waar schijnlijk 43 menschen om het leven zijn gekomen. Het Amerikaansche s.s. Garland, dat meit een lading hiudden en petoen van Lab. lor naar Jew York onderweg was, ger: kt. in een hevigen sneeuwstorm, die zoo dicht was, dat de kapitein besloot, een toevlucht te zoeken in de St. Johnsbay. Op halve kracht door den witten sneeuwnevel atoomend, dloemde plotseling, aldus het ver haal van een der geredden een zwarte scha duw voor den boeg van de Garland op. Het bleek een onbekend schip te zijn, dat dwars voor de Garland trachtte te passeeren. Een botsing volgde, waarbij de boeg van het Amerikaansche schip het andere mid scheeps trof. De Garland kreeg een groot gat in den boeg vlak onder de waterlijn en zonk snel. Het andere schip kapseisde en verdween in de golven. De schepelingen van de Garland streken de booten, waarvan de eerste tegen den scheepswand botste en stuk sloeg. De ove rige leden der bemanning en eenige pas sagiers, in totaal zeven personen, wisten bijna verstijfd van de koude en volkomen uitgeput, de kust te bereiken. Onderweg pikten zij vijf leden van de bemanning van het getoapseitsde schip op, die op wrakhout ronddreven. Een van hen stierf onderweg. De vier overigen zijn nog niet in staat rap port uit te brengen. Van het s.s. Garland zijn 27 opvarenden verdronken. Van het andere schip zijn waarschijnlijk 16 menschen om het leven gekomen. ONTPLOFFINGEN IN DRIE KRUITFABRIEKEN IN VER. STATEN. Brand in een arsenaal. Een zware ontploffing, die men mijlen ver kon hooren en waardoor de huizen in verren omtrek trilden, heeft zich voorge daan in de fabrleksinstallatles van de United Railway Signal Corporation te New Jersey (V. St.) welke explosieve stoffen voor spoorwegdoelelnden vervaardigt. Er werden 14 van de 15 gebouwen vernield en 5 personen gedood. Verder hebben ontploffingen plaats ge had in de kruitfabriek te Allentown (Penn sylvania), waarbij drie man het leven ver loren en in de kruitfabriek te Edinburg (Penn.), waar eVeneens drie man om kwamen. Ten slotte brak In het arsenaal te Atlanta een brand uit, welks oorzaak tot dusver niet bekend is geworden. De schade wordt op 15 a 20.000 dollar geschat. Volgens de resultaten van het ingestelde onderzoek zijn de ontploffingen te Wood- bridge en Allentown niet aan sabotage te wijten. Volgens de laatste berichten zijn 13 per sonen gedood en 38 gewond. EENDENJAGERS DOODGEVROREN. Tijdens een sneeuwstorm zijn in de Ver. Staten 15 eendenjagers om het leven ge komen. Bij Windsor 'Ontario) heeft men de lijken van twee doodgevroren eenden jagers gevonden. Er worden nog 9 jagers vermist en men heeft de hoop opgegeven hen nog levend te zullen vinden. 3—2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 7