BOSCH BINNENLAND Ons Kort Verhaal DAMPO LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 12 November 1940 Derde Blad No. 24735 De verhuizing Slsfe Jaargang FIETSLICHT Rotterdam gaat uitbreiden Bondsraad van den Nederlandschen Middenstandsbond NEUS EN HOOFD verstopt/ GEMENGD NIEUWS Raakt geen projectielen aan! Kettinghandel in zeep Roemenië LET OP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij den Erkenden '-Rijwielh'andel. ANNEXATIE VAN RANDGEMEENTEN. Binnen zeer korten tijd. Er zijn plannen in uitwerking, het grond gebied van Rotterdam binnen zeer korten tijd aanzienlijk uit te breiden door middel van annexatie van verschillende randge meenten. Nu er in Rotterdam een goede 26.000 woningen zijn verwoest, wordt het probleem van de'mogelijkheid tot huisves ting nijpend. Er is in het Rotterdamsche grondgebied van het oogenblik niet vol doende bouwgrond meer. In dit gebrek zal moeten worden voorzien door annexatie, aldus het „Rotterdamsch Nieuwsblad". De plannen tot annexatie betreffen de gemeenten Overschie, Schiebroek, Hillegersberg en IJselmonde. Men ver wacht, dat deze annexaties binnen wei nige maanden een feit zullen zjjn. De distributie ZEEP. Gedurende het tijdvak van Woensdag 13 November tot en met Vrijdag 6 December as. geelt de met „29" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling), of 120 gram huishoudzeep ot 200 gram zachte zeep ol 250 gram zeep poeder of voor zoover voorradig 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmlddelen of 200 gram vloeibare zeep. Voor zoover de verpakking dit toelaat, kan de verbruiker desgewenscht gedeelten van bovenstaande hoeveelheden in combi natie op één bon koopen. Men zal dus b.v. op één bon 60 gram huishoudzeep plus 100 gram zachte zeep kunnen verkrijgen. Wasseherijen moeten voor de behande ling van de gezinswasch gedurende boven genoemd tijdvak de met „29" genummerde ton van het algemeen distributiebonboekje van hun cliënten in ontvangst nemen voor het koopen van waschpoeder en wel één bon per acht kilogram droog waschgoed. De wasscherlj zal per bon 600 gram wasch poeder kunnen betrekken. Uit de Nederlandsche socialistische werkgemeenschap Gemeld wordt, dat de dagelijksche be stuurders van de afdeeling Rotterdam van de Nederlansche Socialistische Werkge meenschap, J. van Zeeventer, J. L. van Bueren en P. H. Pols, als bestuurder en als lid van deze organisatie hebben bedankt. Dit is eveneens het geval met de leidster der vrouwenpropaganda, mevr- J. C. E. van Zeeventer—van Male. Vad. Te Utrecht had een vergadering plaats van den Bondsraad van den Ned. Midden standsbond. De vergadering verving de jaarlijksche algemeene vergadering, welke in normale tijden zou zijn gehouden. Verschillende om standigheden hebben ertoe geleid de alge meene vergadering thans achterwege te laten (beperkte reisgelegenheid en het ver langen van de meeste zakenlieden thans niet ver van huis te gaan). De voorzitter, de heer L. de Groot, liet in zijn openingswoord er het licht op vallen, dat de drang naar eenheid zich thans over de geheele linie zeer sterk demonstreert. De actie Middenstandsoffer 1940 en de wijze waarop in bijna alle vakorganisaties werd samengewerkt om getroffenen bij te staan bewijst dit. Spreker wees op de Nederlandsche Mid denstands-Centrale, die haar arbeid heeft aangevangen en waarvan groote verwach tingen worden gekoesterd. Voor den Mid denstandsbond zelf blijft echter nog belang rijk cultureel werk over. Het onderwijs krachtens de Vestigingswet kleinbedrijf is volksontwikkeling van de eerste orde en spreker hoopte, dat bij de uitvoering van die wet geen stagnatie zal optreden en hij was ervan overtuigd, dat het Nederland sche volk zich door groote krachtsinspan ning door de moeilijkheden zou heen wor stelen. De jaarstukken, zooals jaarverslag, finan cieel verslag alsmede de begrooting en de vaststelling van de contributie, werden goedgekeurd. De bondssecretarls,. de heer D. Swagerman, deed uitvoerig mededeeling over de belangrijkste gebeurtenissen en fei ten in het tijdvak 1 Januari1 November 1940. De voorgestelde technische herziening van statuten en huishoudelijk reglement, alsmede de herziening van beginsel- en werkprogram werden weer in handen ge steld van het hoofdbestuur, omdat door centralisatie in de Nederlandsche Midden stands-Centrale andere wijzigingen ddn de voorgestelde noodzakelijk zullen blijken. Bij de rondvraag kwamen ter sprake de stTijd tegen personeels-inkoopvereenigin- jfcn, de mlddenstandsbelangen bij denher- bouw van Rotterdam en andere geteisterde ëemeenten, alsmede de toekomstige taak van de plaatselijke standsorganisaties en os activeering der districten. FIETSVLAG VAN DE UNIE. Een proefproces. politie te Delft heeft tegen twee per sonen proces-verbaal opgemaakt wegens net voeren van een fietsvlag van De Ne derlandsche" Unie, aldus meldt het Kbld. hun werd medegedeeld, dat het hier een Pjoefverbaal geit, teneinde op korten ter mijn uitspraak te verkrijgen, of het voeren ;an genoemde fietsvlag in strijd is met het i nmformverbod. MINERALE SMEEROLIËN EN VETTEN. In afwijking van eenige artikelen der prij zenbeschikking mogen de prijzen'voor de uiteindelijke verbruikers van alle soor ten minerale smeer-oliën en vetten voor- loopig met maximaal f.9.— per 100 K.G. worden verhoogd. Deze verhooging geldt van heden af. Om misverstand te voorkomen wordt hierbij vermeld, dat de hier genoemde ver hooging gelegd mag worden op de prijzen welke de handelaren berekenden of noteer den voor het meerendeel hunner transac ties op 9 Mei 1940 of, wanneer op 9 Mei 1940 geen transacties of noteeringen plaats vonden, in de periode 9 April 19409 Mei 1940. REGELING VOOR WITTE KOOL. Het veilen, voorhanden of in voorraad hebben van alle soorten witte kool is voortaan aan verschillende voorwaarden verbonden. Het veilen kan slechts geschie den met inachtneming van een maximum prijs voor herfst wittekool van f. 2.50 per 100 K.G. netto. Het voorhanden of in voor raad hebben van witte kool is slechts toe gestaan indien de betrokkene bij bepaalde organisaties is aangesloten. Het besluit treedt heden in werking COMMISSIE VERGUNNINGEN PERSONENVERVOER. Benoemd zijn tot leden van de „commissie vergunningen personenvervoer" de heeren mr. H. J. Silvergieter Hoogstad, oud-chef van de afdeeling vervoer- en mijnwezen van het departement van waterstaat, te Tiel, en ir. J. Zijderlaan, rijkshoofdinspec teur van het verkeer te 's-Gravenhage, on der verleening van gelijktijdig eervol ont slag aan laatstgenoemde als rijkshoofdin specteur van het verkeer. DE FOKKERIJ VAN ZILVERVOSSEN. Men meldt uit Apeldoorn aan deN.R.Crt.: Over enkele weken zullen de zilvervossen in de fokkerijen geslacht worden en zal de handel in hun pelzen beginnen. In ons land zijn thans ongeveer honderd fokkerijen van zilvervossen gevestigd, waarvan zich de meeste op de Veluwe bevinden. In verband met de tijdsomstandigheden en de lage prijzen van het bont hebben de fokkers' hier te lande het vorige jaar hun aantal zilvervossen beperkt. Een fokkerij te Apel doorn, één van de oudste in ons land, die berekend is op het fokken van eenige hon derden paren vossen, was voor dit jaar slechts met vijftig paar vossen bezet- Dan Dampo inwrijven en inademen. Wonderlijk zooals dèl helpll 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30"et. 3-351 (Ingez. Med.) TWEE DOODEN IN DEN BURG. Gistermiddag is in Den Burg (Texel) een zeer ernstig ongeluk gebeurd, waar bij twee dood en, een jong echtpaar, zijn te betreuren. De man had op het strand achter Westermient een projectiel ge vonden en dit mede naar huis geno men. Hier heeft hij het waarschijnlijk willen bekijken, waarbij het projectiel tot ontploffing is gekomen. De man en zijn vrouw waren vrijwel op slag dood. Nogmaals wijzen wij erop, hoe gevaarlijk het Is een projectiel aan te raken. Indien men zooiets vindt, waarschuwe men direct de politie en blijve zelf verder op een af stand. BRAND IN HET BURMANIAHUIS TE LEEUWARDEN. De schade is niet groot. Gisteravond werd de brandweer te Leeu warden gealarmeerd voor een binnenbrand in het Burmaniahuis, in welk gebouw sinds 1914 de Algemeene Frlesche Levensverze kering Maatschappij is gevestigd. Bij on derzoek bleek, dat een felle brand woedde tusschen de vloeren van twee lokalen op de eerste verdieping. Met slangen op de waterleiding trachtte men het vuur te blus- schen. Dit was echter niet mogelijk voordat de vloeren waren opengebroken. De brand schade beperkt zich tot het plafond en den vloer. De meubelen had men reeds in vei ligheid gebracht, doch de gelijkvloersche afdeeling had veel waterschade gekregen. N. R. Crt. STEENBERGEN HEEFT 10.000 INWONERS Door geboorte-aangifte bereikte Steen bergen Zaterdagmorgen een inwonertal van 10.000. Dit gebeuren had in tegenwoor digheid van het college van B. en W. met eenige plechtigheid plaats. De inschrijving in de registers van den burgerlijken stand geschiedde door den gemeente-secretaris, terwijl de burgemeester fungeerde als amb tenaar van den burgerlijken stand. De ge lukkige vader werd door den burgemeester gecomplimenteerd en in het bezit gesteld van een spaarbankboekje ten name van het kind. De tienduizendste is een zoon van Johannes Luidersvan Dongen te Kruis land, gemeente Steenbergen. HET RIJKSBUREAU VOOR PAPIER. Benoemd is tot lid en voorzitter van het bestuur voor het rijksbureau voor papier te Haarlem, prof. ir. L. E. Selleger, terwijl tot leden van dat bestuur zijn benoemd N. F. Allan, P. Dekker Jzn. en D. G. Landweer. VERSPREIDE BERICHTEN. De commissaris der provincie Zuid- Holland is verhinderd Donderdag 14 Nov. a.s. audiëntie te verleenen. Deze wordt in- plaats daarvan op Vrijdag 15 Nov. gesteld. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het spreekuur van den commissaris in den vervolge des Vrijdags wordt gehouden van des voorm. 10.30 tot 12.00 uur. TAL VAN ARRESTATIES IN NOORD-HOLLAND. De politie te Amsterdam, heeft in de af- geloopen dagen de hand weten te leggen op een partij van ongeveer 6.000 dubbele stuk ken huishoudzeep ter waarde van ongeveer f. 1000.—. Het was deze afdeeling ter oore gekomen, dat aan een pakhuis in de binnenstad door een vrachtauto een partij zeep was afge leverd. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat men hier te doen had met een kettinghandel ln zeep, In het pakhuis wer den twee personen aangetroffen, afkomstig uit de Zaanstreek. Deze bleken de partij zeep gekocht te hebben van twee Amster dammers, doch haar reeds te hebben door verkocht aan een man ln Hilversum. Niet alleen werden door de politie de Zaankanters en de Amsterdammers gearre steerd, doch ook de Hilversummer werd ln arrest gesteld. Bij het onderzoek kwam vast te staan, dat deze man nog een grootere party zeep had willen koopen en dat hij daartoe reeds een bedrag van f. 5.000.- ter beschikking van een der Zaankanters ge steld had. Deze had toegezegd de zeep bijeen te krijgen en haar in het pakhuis ln de Amsterdamsche binnenstad te zullen op slaan. Het onderzoek werd voortgezet. Hierbij bleek, dat een deel der party afkomstig was uit de buurt van Hoorn. Twee rechercheurs gingen naar Noord-Holland en arresteerden daar den man die de zeep naar Amsterdam vervoerd heeft. EEN REUZEN-SAVOYE-KOOL. Op het land van den tulnier F. te Axel is een savoye-kool gewassen, met den bui tengewoon grooten omtrek van 190 M, en een gewicht van byna 8 K.G. N.R.Crt. BRAND IN EEN CARROSSERIEFABRIEK IN DEN HAAG. Gisterochtend omstreeks tien uur ont dekten schaftende arbeiders brand ln een ketelhuis van de carrosseriefabrlek Pen- nock aan de Weteringkade In Den Haag. Een hoop fyne houtkrullen, houtwol en an der afval, waarmede de verwarmingsketel gestookt wordt, was door nog onbekende oorzaak brand ontstaan. Met drie motor spuiten was de brandweer spoedig ter plaatse, doch slechts één behoefde dienst te doen. Een hevige rookontwikkeling be lemmerde het blusschingswerk. De brand weerlieden moesten van rookmaskers ge bruik maken. Het verwyderen van het smeulende afval en de nablusschlng vor derden nog langen tijd. JONGEN AANGEREDEN DOOR EEN AUTO. Gistermiddag om kwart over vier is de zevenjarige A. van der B., die uit school kwam, op Ce Groote Krocht aangereden door een auto- De Jongen wilde nog voor den snel ry denden wagen de straat over steken, doch hy werd gegrepen en een eind meegesleurd. Hij bekwam een gapende hoofdwonde en een hersenschudding en brak belde beenen. 1061 (Ingez. Med.) Door J. P. BALJÉ. „Wil je thee?" Kees de Jong knikte en sneed omslach tig het puntje van zyn sigaar, een werkje, dat al zyn aandacht in beslag scheen te nemen. Met bevende handen zette zyn moeder de kopjes gereed, schonk dan in en voegde zenuwachtig wat suiker en melk by'. Zwy- gend schoof ze hem het kopje toe en nam toen weer plaats in haar zonnehoekje aan het raam, bedryvig roerend in haar eigen kopje. Dat onverwachte bezoek van Kees had haar onbestemd-angstlg gemaakt en zijn voorgewend-nonchalante houding scheen haar een bevestiging van haar bang ver moeden, dat er iets aan de hand was. Nooit kwam Kees anders om dezen tyd by haar; zyn visite op dit stille middaguur móést een bijzondere beteekenls hebben. Ze zag, hoe hy met lange teugen dronk en daarna een paar dikke rookwolken uit pufte. En met haar fyn gevoel van schich tig oud-menschje, dat volkomen afhanke lijk ls van haar kinderen, merkte ze, dat hij naar een voorbereiding zocht van dat wat dreigde Hy ontmoette haar angstige vraag- oogen en even verscheen een wrevelig trek je om zyn mond om den vermoeden tegen stand van het oude .mensch. Natuurlijk zou ze met bezwaren komen aanzetten, maar ze hadden het nu eenmaal onder el kaar uitgemaakt en sentimenteele over wegingen moesten voor logische redenee- rlng wijken. „Moeder," begon hy tóch een moment weifelend en onzeker naar woorden zoe kend, „we hebben gisteravond over u ge sproken Toon, Mina en ik."Hy hulde zich in een dikken rookwolk en staarde onder het spreken naar het voortuintje, waar een vink vroolyk kwetterde. „U wordt een dagje ouder en het werk hier in deze woning zal u wel te zwaar vallen nu Dien gestorven is en u er heelemaal alleen voor staat „Ochzei ze een beetje hulpeloos, „och, dat gaat Dof keek ze voor zich uit. Dat was het! Hy hoefde niet verder meer te vertellen, ze wist het al. Ze moest hier uit, weg uit haar woninkje, waar ze veertig lange jaren gewoond had. waar ze lief en leed met haar man had gedeeld en de kinderen wa ren opgegroeid. „Jaweljawel,. zei Kees, direct geïrriteerd. „U loopi legen de zeventig en dan wordt het wel eens tijd om op te hou den met werken. Bovendien, we kunnen het veel practjscher Inrichten en daar door de huur van deze woning uitsparen. Voor ons is het in deze zware tyden ook geen gemakkelijk opbrengen, moeder." Ze gaf geen antwoord, roerde steeds maar in het kopje koud geworden thee, werk- tulgeiyk, met dezelfde bewegingen van haar gerimpelde werkhand. „Kyk eens," deed Kees opgewekter, nu er geen tegenspraak 'kwam, „u hoeft na- tuuriyk niet naar een gesticht. Zoolang u nog kinderen hebt, kunt u bij ons terecht. U kan het kleine kamertje bij ons krygen: op uw ouden dag hebt u dan een kalm leventje. Mien en Toon zullen elke week een kleinigheid betalen. Afgesproken?" Nog altyd zei ze niets, maar toen hy nog eens, en nu met een tikje ongeduld in zyn stem vroeg; „Afgesproken?", keerde het leven terug in haar starende oogen. Even scheen het, of ze nog een poging wilde wagen, het besluit te doen herroepen, maar toen ze in zyn onverschillig, byna hard gezicht keek, zakte ze nog iets verder in haar stoel terug en gebogener leek haar rug. toen ze vrywel toonloos fluisterde; „Goed, jongengoedEnne wanneer. Opgelucht stond Kees op en hij klopte zijn moeder op den schouder. „Da's nog eens verstandig van u," prees hij, „we hadden nog wel gevreesd, dat u domme bezwaren zou maken. Maar ik heb het gisteren tegen de anderen gezegd. Moeder is verstandig, zei ik, en ze zal vast wel Inzien, dat het veel beter voor haar ls, het oude krot te verlaten." Hij lacjite en knikte haar toe. „Laten we dan zeggen eind volgende week, oudje," vond hij, „Corrle verlangt er al naar, dat grootmoeder komt. En Mien komt Je wet helpen." Lang, nadat Kees was. weggegaan, zat ze ln haar hoekje, het kopje in haar handen. En een gouden straal van de ondergaande zon viel op haar mond, die een beetje beefde Die' laatste dagen dwaalde ze stil en ge laten door haar huisje. Mlnutenlapg kon ze op dezelfde plaats blijven staan, terwyl ln haar oude hoofd honderden gedachten opkwamen. Hier zat Daan, haar man, altyd: het plaatsje, vanwaar hij de straat tot de kromming kon zien, en onaangeroerd stond zijn tabakspot nog op het raamkozijn, vijf jaar nu al, sinds zijn dood. Haar onzekere handen lichtten het deksel er af, namen het oude stompje pijp er uit, zyn „neus- warmertje", zooals hy het noejnde. En ze slikte even Ontstellend helder stormden de herin neringen op haar af. Het was, of de jaren wegvielen, of alles weer gebeurde, zooals het geweest was. Hlèr had kleine Kees zich eens hevig ln de vingers gesneden en met een behuild gezichtje had hy zich aan haar schort vastgeklemd, bang om dood te gaan, toen hy Al dat bloed zag, en troost zoekend by moeder, Kleine Keesje, die nü een heele kerel was en vond, dat moeder dit krot maar moest verlaten en by' hèm komen inwonen. Daar had het wiegje gestaan van de vier kinderen en urenlang had ze er naast ge zeten om de eerste gestamelde klankjes en woordjes op te vangen, of bij ziekte hun warme knuistjes ln haar koele hand te houden. En het zonnehoekje, haar hoekjeze zou het nu verliezen. In het voorjaar zou ze niet meer het botten van het kleine rozenboompje zien, nóch het opschieten van de madeliefjes tusschen de groene grassprietjes. Ze zou haar ochtendpraatje met buurvrouw Dirkse en buurvrouw Bak ker missen, als ze de bel poetste of melk nam. 25e hoefde nu niet meer te werken. Bij haar zoon kreeg ze een kamertjeeen heel net kamertje, had Kees beloofd. Het lag wel aan den achterkant en er was wei nig zon, maar moeder kon ln de hulskamer zitten. En het was veel practlscher zoo! Het spaarde de volle huur van dit wo ninkje uit Moeder de Jong zat op haar kamertje. En ze keek naar de dakpannen aan den overkant of naar een heel klein stukje lucht, dat ze nèt kon zien door het kleine raampje. Moeder de Jong was een eigen wijs oud menschje en ze wilde niet in de huiskamer zitten Daar liep Saar, Kees' vrouw, een heelen dag rond met een norsch gezicht en ze had altyd wat te doen op de plaats waar moeder zat. Twee maanden was ze nu al by Kees in huls, en twee maanden staarde ze tegen de dakpannen aan den overkant. Vaak zat ze ln zichzelf te mummelen. Dan kwam er een glimlach om haar mond en was het, of ze tegen kleine kinderen sprak, dien ze moed en steun moest geven. Of ze zat urenlang te turen op een oud stukje pyp, dat ze met haar tanig-bruine handen streelde. Als er iemand boven kwam en Iets vroeg, gaf ze vaak geen antwoord en dikwijls liet ze haar eten onaangeroerd. De kinderen schudden bedenkelijk het hoofd. Toch maar goed, dat ze niet meer op zichzelf was. Wat zou er dan van geko men zijn? De stakker werd klndsch, dat was haar duldeiyk aan te zien Och Ja, en dan was het voor zoo'n ouwe ziel toch maar het beste, als ze by een kind thuis was, dat zich om haar bekommerde... (Nadruk verboden). (Auteursreoht voorbehouden). NOODLOTTIGE VAL. Gistermiddag ls de 64-jarige winkelbe-. diende J. de Graaf uit de Zoutzlederstraat te Rotterdam by het oversteken van de Ha venstraat over een uitstekenden steen ge struikeld. De man kwam te vallen en strompelde naar de Voetstraat, waar hl) bleef liggen. Toen geneeskundige hulp aanwezig was, bleek de bejaarde man reeds te zyn overleden, Waarschynlijk had hij bij den val een schedelbaslsfractuur opge- loopen. BUITENLANDSCH GEMENGD. De aardschokken in Na de groote aardbevingsramp die Roe menië heeft getroffen en die nog werd ge volgd door een aantal lichtere schokken, hebben de Roemeensche autoriteiten den menschen, die ln open lüoht verblijven, aangeraden, in hun huizen terug te keeren en de werkgevers hebben hun employ's ult- genoodigd weer op hun werk te verschijnen. Nog steeds ziet men, aldus „United Press", duizenden menschen, wier woningen op de hoogste verdiepingen zyn gelegen, met kof fers op zoek naar een andere woongelegen heid. Het Roemeensche blad „Curentul" schat dat bulten de 200 slachtoffers ln Boekarest nog op tenminste 150 in het overige gebied van Roemenië moet worden gerekend. Geen enkele schatting ln de ochtendbla- dan ging de 500 dooden te boven, de auto riteiten wachten nog steeds op berichten uit afgelegen streken waarmee men nog geen verbinding heeft kunnen krygen. Ook zy echter rekenen op niet meer dan 1000 doodéh en zU gronden deze schatting op de veronderstelling dat op het platteland de boeren meestal tyd genoeg zullen hebben gehad om vóór dat hun woningen Instortten het vrije veld ln te vluchten. Bij het bergingswerk ln het Ingestorte Carltongebouw heeft zich een zware ex plosie voorgedaan. Naar bij onderzoek is gebleken werd deze veroorzaakt door het ln brand raken van de heete olie van de centrale olle-stook-inrichting. De autoriteiten hebben hierop het ber gingswerk doen staken. Naar alle waarschijnlijkheid zijn de auto riteiten voornemens de architecten van het Carlton-gebouw ter verantwoording te roe pen. Zl] hebben reeds opdracht gekregen de bouwplannen ln te leveren. Deze zullen thans waarschyniyk op eventueele fouten of nalatigheden worden onderzocht. Nadat deskundigen van de gemeente Boekarest de door de aardbeving bescha digde hulzen hadden geïnspecteerd, hebben duizenden inwoners van de Roemeensche hoofdstad de aanzegging gekregen dat zij binnen 24 uur hun woningen moeten ont ruimen. Wie deze ramp heeft meegemaakt heeft het gevoel dat hij een voorproefje heeft gehad van het laatste oordeel. Het was alsof de aarde steigerde en als een wild paard den rug kromde om alles wat zich daarop bevord af te schudden. Een angstwekkend onderaardsch gebulder v-mengde zich met het gekraak der knal len en het gerinkel van brekende gebouwen. Daar bovenuit hoorde men menschen gil len en nu en dan, tusschen het ergste lawaai door, het gelul van kerkklokken die aan het slingeren waren geraakt. (S.P.T.) m Naar aanleiding van de ramp heeft Paus Pius XII den Koning van Roemenië en de Roemeensche regeering zijn medegevoel be tuigd. Koning Boris en de Bulgaarsche regee ring hebben Boekarest eveneens hun deel neming betuigd. De Bulgaarsche minister raad heeft twee millioen lel beschikbaar ge steld voor hulp aan de door de aardbeving getroffenen. AANVARING TUSSCHEN MOTORBOOTEN 26 dooden. Uit St. Johns (New Foundland) wordt gemeld, dat by een botsing tusschen twee mótorbooten ln de baai van Concepcion 26 personen verdronken zijn. DRIE DOODEN BIJ VLIEGONGELUK. In den staat Alabama (V. St.) ls tydens een hevigen storm zoo wordt uit Center- ville gemeld een Amerlkaansch leger vliegtuig neergestort. Drie Inzittenden kwa men om het leven. STORM IN DE VEREENIGDE STATEN. Het midden-westen en de Zuldeiyke Staten der Ver. Staten zyn geteisterd door een storm, welke een snelheid had van 63 k.m. per uur. Daken werden van de huizen afgerukt, boomen ontworteld en kleine hulzen en telefoonleidingen vernield. Acht personen werden gedood en 70 gewond. MASSAVERGIFTIGING. Te Pittsburgh (V. St.) hebben zich giste ren na een gemeenschappeiyken maaltijd by 83 personen vergiftlgingsverschynselen voorgedaan. Tien hunner zijn reeds gestor ven. Vermoed wordt, dat in het gebak rat- tenglf ln plaats van meel ls verwerkt. (D.NB.),

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9