Dinsdag 12 November 1940 NAGEKOMEN BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Binnenland Stadsnieuws Buitenland Italiaansch Weermachtsbericht BEURSOVERZICHT MARKT (Pffe GCRICUTIN^^ Dagbladreclame is niet te vervangen GEBOREN: Anthonie Pieter, an. v. G. Robijn en W. A. Hofstede Barholomeus, zn. v. J. D. B. Stjjger en M. v. d. tSeen Matthjjs, zn. v. 31. Keereweer en M. Pardon Johanna nincina, dr. v. A. Maarse en J. A. C. Ver- degaai Johanna Hendiraika Hubcrdlna, dr. v. G. Th. Huiskamp en W. A. Wijnands Frederik Willem, an. v. P. W. Bruné en K. Vergnnst Cornells, zn. v. J. v. Egmond en J. Kuijt Martinus, zn. v. F. Aarts en H. v. Zubphen - Johanna Ma-rgaretha Maria, dr. v. J. F. Beokers en C. E. A. Schmitz Marinus Jacobus, zn, v. W. v. d. Laan en j. E/ Pljwacker Josephus Martdnus, zn. v. j' c. Wessetagh en C. C. Duivenvoorden Oomeüia Hendri'ka, dr. v. H. Merbis en C. Hageman Truss, dr. v. A. Pardon en Th. pijrmaken Cornells Bemhard, zn. v. F. de Rooij en G. v. Dommelen. GEHUWD: W. Hassel'baoh jm. en G. de Roode jd. OVERLEDEN: B. J. Verdam m., 52 j. D. M. Dusault, ved. van A. J. Visee, 66 j. D. Kortlever, m.. 56 j. M. F. de Kruijs, wed. van J. ,H Trel, 79 j. A. E.Hoogerbrug.zn., 1 mnd. GEVESTIGD: L D. Aeijelts, Vliet 19 L. J. v. d. Ban en im., mach. fabrikant, de M. van Streefk. {raat 11 R. P. J. v. d- Berg van Sapa- cea, Kaiserstraat 5 T. H. v. d. Biezen en •am., Oostdw. gr. 13a H. E. N. Bodson, Hoogl. Kerkgr. 21 L. P. Peeters-v. d. Born herensingel 27g M. Bouter, leerares NO, H. Morschweg 122hs P. Braamzeel en (amlandbouwer, Mimnikenstr. 97 P. W. B. Brandenburg, Maresingel 32a H. de Cler en fam., spinmeester, v. Lennepstr. 17 - J. W- N. van Deijl en fam., schoenmaker, Morschkade 9a W. H. van Dommelen, juffr. i.d. huish., Zoeterw.singel 84 W. Dubbeling, off. LdH., Hooigr. 30a Wed. D. Walé-v. d. Eijk, Kam. Onneslaan 48 W. Frijling, tandarts, Kam. Onneslaan 22 - A. Gerretsen.L. Mare 68 E. Gleisner, monteur vliegdienst, Haarl-str. 46a H. C. Gunning, Rapenburg 41 P. Ph. C. Hart- man, bankwerker. Zeemanlaan 26 E. M. Scheurer-Hekker, R. en Schiek. 12 R. Hertzsprung, Sterrenwacht 9 T. Heijlin- rers, repetitor, Witte Singel 57b J. Hu- bregtsen en fam., serg. monteur KM, Ro denburgerstraat 27 J. J. N. Huter, mach. •eekenaar, Lammensch.weg 33 W. M. Jansz, boekhouder, Breestraat 65 H. J. de Jong en fam., stationsambt. N.S., Fran- :himontlaan 16 F. van Kampenhout, pjppoost, L. Rijndijk 74 M. J. N. Kessler, Papengr. 24 C. H. Klaarenbeek, hulp i.d. huish.. Fagelstraat 29 J. Klein en fam., reiziger, Mariënp.straat 15 J. G. A. M. Moorrees-Klene, Wasstraat 28 T. Kleyn en fam., seer, suikerproefstat., Schelpen- hde 45 L. J. H. Koomans, J. van Goyen- kade 1 A. Kuiijers. hulp i.d. huish., Zijl- rir.gel 73b G. W._ C. M. de Laat, hulp. i-d. 'dish., Stationsweg 57 Wed. G. C. M. Tul !?|en-Laeyendecker, Groenhovenstr. 2 D. E. Lancee en fam., timmerman, de Sit- daan 40 A. J. van Latum, B. Ballot- saat 43 P. M. v. d. Linde, verpleegster, Filet 28 J. C. van Loef, Ger. Doustr. 45 L v. d. Mast, v. d. Waalsstr. 22 G. B. Mastenbroek, Meezenstraat 5 Wed. A. J. Bnissee-Mostert, huishoudster, 3 October- Sraat 18 J. H. Miiller, Mariënp.str. la I. C. M. Muth, Bilderdijkstraat 2 H. H. Nauta, Rapenburg 57 L. M. E. de Nerée :ot Babberich, Rapenburg 122 W. Olijer- hoek, dienstbode, Haarlemmerstr. 268 W. Oranje, fabrieksarbeider Hansenstr. 79 H. van Os en fam., sigarenmaker, Stad houderslaan 25 J. M. den Oude, dienst bode, K. Galgewater 7 I. Oudshoorn en fam.. tijd. ambtenaar, Oude Best 117 C. M. A. Peters, Duitsch Rijksambten., Haarlemmerstr. 151 M. J. Pool, Kaiser- itraat 38 Jkvr. A. A. Röell, Papengr. 24 - Wed. R. v. d. BroekRijnsdorp, Merel- sfcraat 27 G. A. Sanders, dienstbode, Morschweg 55d A. L. Sohuiling, Narmstr. straat lb L. C. Smit, huisschilder, Ama- liastr. 1 M. H. Smith, verpleegster, Mee- zenstr. 2 J. C. v. d. Steen, De L. de Kan terstraat 2 W. F. G. Stein, Vliet 5a A. F. A. v. Belzen, advocaat, Rapenburg 88 -M. A. C. v. Belzen, dienstbode, P. de *a Courtstraat 24 M. Verschoor, dienstbode, Lorentzkade 29 J. A. Voorhans, buffet- tediende, M. Moonsstr. 90 T. E. G. de Vries, Schelpenkade 39 A. Vriesman, ver pleegster, Rijnsb.weg 10 G. C. A. N. Wal- bst, Rijnsb weg 62 N. A. O. Wegener Sleeswijk, Rijnsb.weg 62 L. C. Wery, se cretaresse, Roodborststr 53 M. E. J. Wes- terman. Zoeterw. Singel 9 I. Zand voort, Schelpenkade 21. VERTROKKEN: p. M. v. Alphen, Rotterdam, 'sGraven- dijkwal 159 b L. v. Asperen Vervenne, "fen Haag, Thorbeckeln. 337 P. Blansjaar, Hazerswoude, Zonneveldstr. 18 H. V. Bloem, den Haag, Statenln. 83 E. B. Bos- schieter, Beverwijk, Relweg 51 J. Bron, Alkmaar, C. W. Bruinvisstr. T C. de Jniijn, Heerenveen Leeuw ar derstr. weg 31 J- J. Campfens, Nieuwveen, Dorpsstr. 166 P. W. v. Dam, den Haag, Suezkade 167 A- Denekamp. Zwolle, Diezerpl. 28 E. [•M. v. Dort, Bergen op Zoom, v. d. Bijt-str. "a - p Duin, Putte N.B., A 100 H. J. Jhng en fam., Oploo c.a., Dorpstr. C 13 Erdman, den Haag, Javastr. 46 N. W. h Everts en fam., den Haag, Nachtegaalln. 3 O. H. Frank, Enschede, Trompln. 52 7 M. w. Gal j aard, Hoensbroek, Butting- straat 16 A. Geldon, Zwolle, Waterstr. 38 7 J- Geluk, Oegstgeest, Julianaln. 3 H. Gieske, Rotterdam, vluchtelingenkamp 7 G. H. Goederee, Groningen, v. Houtenln. 3Jb j. Hamacher, Nijmegen, J. Canisstr. A. J. v. Hattem, Nijmegén, Groesb.weg J5 J. Hogen Bosch, Zandvoort, Zandv.- 5* 3 j. Hollemans, Winschoten, Em- 5jastraat 9 W. N. Hoogduin en fam., Jjeëstgeest, Terweeweg 13Ö W. Huisman, wassenaar, Duinv.laan 8 A. J. de Hullu, Haag, de Carpentierstr. 74 J. v Iter- en fam., Oegstgeest, Julianaln. 4 c C. -Jagers, Rotterdam, Nathenstr. 62 a P. Jansen. Utrecht, Merwedekade 155 J. ongbloed en fam., Sassenheim, Teijloos- 4lraat 31 j jOSSOi Heemstede. Heeren- 209 - h. A. M. v. Kerkhoff en fam., ygstgeest, Nassauln. 54 - J. v. Kleef, den fcg. Ged. Burgwal 8 a M. M. de Kler, Haag, Kraienhofstr. 67 P. H. de Kler -A Haag, Acaciastr. 98 J. Kranenburg GROOTE BOERDERIJ DOOR BRAND VERWOEST. Gisteravond heeft te Lithooyen (N.-Br.) een groote brand gewoed, waardoor de ka pitale boerderij van den landbouwer Van Waardenbrug tot den grond toe afbrandde. Door tot nu toe onbekende oorzaak ont stond brand in dit groote landbouwbedrijf en door den feilen wind aangewakkerd stond zoowel het voorhuis als het achter huis spoedig in lichter laaie. De geheele inboedel en een enorme voorraad van den nieuwen oogst gingen verloren. Een in de nabijheid staande landbouwschuur ging eveneens in vlammen op. Het vee kon gered worden. STICHTING „OORLOGSSCHADE". Men deelt ons mede, dat „De Nederland- sche stichting tot behartiging van de be langen der getroffenen door oorlogsschade" tot stand is gekomen. Zij is gevestigd te Den Haag en draagt den verkorten naam van stichting „Oor logsschade". Volgens artikel drie der statuten heeft de stichting ten doel de behartiging van de stoffelijke belangen van haar leden in ver band met door hen geleden oorlogsschade, zulks met inachtneming van het algemeen welzijn. De stichting is in het leven geroepen, nadat uit de met de Nederlandsche instan ties gevoerde besprekingen was gebleken, dat op de medewerking van die instanties mocht worden gerekend. Voorzitter is de heer dr. J. J. C. van Dijk, Willem de Zwij- gerlaan 21, Den Haag. EEN ONJUIST BERICHT. In den nacht van 8 op 9 November ge raakte de auto van den heer Holmans uit Stadskanaal te Nieuwe Pekela in het Onst- wedderdiep, gelijk ook in ons Blad is ge meld. De heer Holmans kon worden gered. Abusievelijk is echter gemeld, dat de heer Holmans was verdronken. WAARSCHUWING AAN DEN KLEIN HANDEL. Nog steeds komt het voor. dat kleinhan delaren het niet zoo nauw nemen met de distributievoorschriften. Indien er kooplie den zijn. die het verbergen van voorraden of het clandestien leveren aan bepaalde klanten niet zoo erg vinden, dan dienen zij te weten, aldus wordt ons van bevoegde zijde verklaard, dat voortaan op de streng ste wijze daartegen zal worden opgetreden. HET SLACHTEN VAN WARMBLOEDIGE DIEREN. Het is gebleken, dat Joodsche slagers buiten de openbare abattoirs de verorde ning op het slachten van warmbloedige dieren overtreden. In verband daarmede wordt er van Duitsche zijde op gewezen, dat tegen dergelijke overtredingen met de meeste kracht zal worden opgetreden. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Waarschijnlijk door het slechte weer wa ren vannacht de aanvallen van Engelsche vliegers op Nederland van onbeteekenen- den aard. De schade, die aangericht is, is niet noemenswaard. MAXIMUMPRIJZEN VAN HOUT VOOR GASGENERATOREN EN VAN BRANDHOUT Met ingang van heden zijn voor hout voor gasgeneratoren en voor brandhout maximumprijzen vastgesteld. KIND TUSSCHEN DRAAIBRUG BEKNELD GERAAKT. Te Klazinaveen is gistermiddag een droe vig ongeluk gebeurd, waarvan het 4-jarig zoontje van de familie Van der Hei het slachtoffer is geworden. Het kind speelde met eenige kameraadjes bij de brug over het kanaal te Klazlnaveen- Noord. De vrouw van den brugwachter maakte de brug open om een schip door te laten. Ondanks haar waarschuwing bega ven eenige kinderen zich op de brug. De vrouw kon echter niet verhinderen, dat het ventje Van der Hei bij het dichtdraaien van de brug bekneld geraakte. Aanvankelijk leek het-, dat het kind er goed was afge komen. Het jongetje liep naar huis, doch bij de ouderlijke woning zakte de kleine in elkaar. De schoolarts, die juist voorbij kwam, constateerde den dood. MAN VERDRONKEN. Te Klazinaveen is de 72-jarige sluis wachter Rotman tengevolge van den storm en de duisternis te water geraakt en ver dronken. en fam., Oegstgeest, Terweeweg 138 W. J .Marks, Hoogeveen, Carstendijk 25 Jkvr. M. F. M. Martini Buijs, den Haag, Segbroekln. 1 S. F. A. Milet de St. Aubin, Zeist, K. Bergweg 3 R. Német, Wasse naar, v. Oudermeulenln. 4 D. Poppe Vlis- singen, Hellebardierstr. 4 F. F. H. J. v. d. Reijden, Weert, St. Antoniusstr. -6 A. v. 't Riet, Delft. Koningspl. 27 A. Riet veld, Eindhoven, Hemelrijken 107 M. KielRuhrwiem, Leiderdorp, Zijloordkade 18 M. Schroder, Noordw.hout, Zeestr. 15 Sibbes, Almelo, Ootmarsumschestr. 27 F. Steltman, Oegstgeest, Duivenv.str. 55 A. Stuart en fam.. den Haag. P. Potterstr. 396 H. W. F. v. d. Steen, Leidschendam, Veursche strweg 10 W J. Baron Uexkiill Güldenband. Krotochin Dl W. Val- lentgoed en fam.. Voorburg, v. Faukenber- gestraat 146 W. de Vreese, Amersfoort, Scheltemaln 11 G. J Walboom, Voor schoten, Burg. Treubstr. 46 E. I. Will, Eindhoven, Bondstr. 18 C. E. v. Leeuwen Wowijs, Wateringen, Kerkln. 32 M. Zwanenburg, Oegstgeest, Rhijng.str.weg 147 ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het Economisch docto raal examen Indologie de heer H. Hut (Rotterdam). ENGELAND'S VERLOREN PARTIJ, In verband met het in de geheele wereld groeiende besef, dat Groot-Brittannië dezen oorlog niet meer kan winnen en Engeland met den ondergang van de kapitalistische maatschappelijke orde zijn rol als overwe gende mogendheid in Europa heeft uitge speeld, schrijft de Berliner Boersenzeitung onder het opschrift „vorloren partij" o.a. het volgende; De krachten, waardoor Engeland eens tot wereldmacht is gestegen, zijn afgetakeld en ontaard. Het gebrek aan persoonlijkheden en leiderseigenschappen vindt zijn oorzaak in den moreelen ondergang van de hoogere kringen, waarvan de vermenging met Joodsch bloed het oorspronkelijke van ae Engelsche aristocratie overwoekert en aan het karakter van het Engelsche leven met den volksaard strijdige internationale ac centen heeft verleend. In de plaats van de groote empire-builders, zoo vervolgt het ar tikel, zijn creaturen met slechts uiterlijke, voorgewende energie, zijn „forcible feebles" gekomen. Van zulke figuren heeft de hoofd agent van de anonyme plutocratische op drachtgevers, Winston Churchill, een goed dozijn om zich heen verzameld, om met hen Engeland steeds dieper naar de totale in- eenstorting van de Engelsche positie in de werelr te doen verzinken. Churchill en zijn handlangers, zoo schrijft de Berliner Boersenzeitung, overtreffen el kaar thans weer in leugens en verdraaiin gen, een teeken, hoe kritiek de toestand voor Engeland is geworden. Zij strooien ter aan moediging van het eigen volk, doch ook om invloed uit te oefenen op het Amerikaan sche volk, dat vrede wenscht, ongegronde vredesgeruebten rond, om de aandacht af te leiden van de binnenlandsche verhoudin gen in Engeland, die onder den druk van de Duitsche oorlogshandelingen een steeds gevaarlijker karakter krijgen. Churchill heeft echter ondanks zijn leugenachtigheid en zijn systeem van het verwekken van il lusies in het Lagerhuis moeten toegeven, dat de gevaren der zee, d.w.z. de Duitsche duikbooten. midden in het leven van den staat grijpen. Hoe lang, vraagt het blad, zal de demagoog Churchill zich nog het va-banque-spel met het leven en de toe komst van het Engelsche volk kunnen ver oorloven? (DNB). MOEILIJKHEDEN DER JAPANSCHE SCHEEPVAART. De bekende Japansche.-scheepvaartmaatr schappij N.Y.K. constateert, dat de Engel sche weigering om Japanschen schepen drinkwater te verschaffen, met een oor logsverklaring gelijk stfcat. De Japansche schepen op Üe route nar Indië zijn bijna zonder uitzondering aan dit onmenschelijke optreden van de Engelschen blootgesteld. De Japansche schepen moeten daarom van nu af voorzien zijn van extra water tanks en levensmiddelen (D.NB.) NAAR MELKDISTRIBUTIE IN ZWEDEN? De toevoer van versche melk naar de groote verbruikscentra van Zweden, voor namelijk naar Stockholm, is de laatste da gen met niet minder dan 15 proc. gedaald. Tevens zijn de melkprijzen, alsmede de prijzen van room en slagroom met 1, resp. 5 en 10 oere per liter gestegen. Van des kundige zijde wordt ten aanzien hiervan verklaard, dat indien de geringe toevoer blijft aanhouden, men niet in de behoefte kan voorzien. Reeds zijn onderhandelingen gaande tusschen de bevoegde instanties- De melkverkoopers zijn reeds tot een ze kere rantsoeneering in de aflevering aan hun klanten overgegaan. Naar verluidt, zul len melk en melkproducten binnenkort ge distribueerd worden. Ook de aanvoer van eieren is de laatste weken sterk verminderd, terwijl de vraag betrekkelijk groot Is. De prijzen bewegen zich ver boven het normale peil. Volgens berichten uit Zuid-Zweden moet erop ge rekend worden, dat de aanvoer van ganzen dit jaar kleiner zal zijn dan in vorige jaren. Dit is vooral te wijten aan een zekere schaarschte aan voer, doch deels ook aan den strengen winter van 1939/40.'Men ver wacht dientengevolge een aanzienlijke stij ging der prijzen tegen den tijd dat gan zen gedurende de feestdagen in Decem ber sterk gevraagd zijn. De invoer van Russisch graan via Norrkoping is onlangs begonnen. (A-N.P.) INCIDENT TE LISSABON. Kort voor het begin der plechtige ope ning van het koloniale congres te Lissabon heeft gisteren een Indiër een aanslag ge pleegd op den bisschop van Aveiro, mgr. Lima Vidal. die op het punt stond te samen met den president der republiek de feest zaal binnen te gaan. De bisschop werd door messteken zwaar gewond. De neef van den president der republiek, die tusschen- beide wilde komen, kreeg een steek in het onderlijf en werd eveneens ernstig gewond. Een politie-beambte en verscheidene per sonen liepen verwondingen op. De dader werd ten slotte gegrepen en gevangen ge nomen. Volgens het voorloopige resultaat van het politie-onderzoek zou hij geestes ziek zijn. (D.N.B.) DE AARDBEVING IN ROEMENIË De Roemeensche minister van binnen landsche zaken heeft bekend gemaakt, dat de aardbeving het ergst in Boekarest, in het Prahova-dal. in Galtzi en in Tocsani geweest is. In de andere gebieden, waarin de uitwerking minder ernstig was. werden in ongeveer negentien steden vooral van het vroegerige Valachije. verwoestingen aangericht. De rest van het land heeft on der de aardbeving zoo goed als niet geleden. Tot den avond van 10 November waren 267 dooden en 476 gewonden gerapporteerd. In verband met de instorting van het Carlton-gebouw, dat door 266 huurders be woond werd, zijn de schuldigen gearre- In zijn weermachtsbericht No. 158 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: In den nacht van 9 op 10 November heeft een van onze duikbooten in het centrale bekken van de Middellandsche Zee een be langrijke Engelsche vlootmacht aangeval len en een groot schip stellig met twee, maar misschien met drie torpedo's getrof fen. Het verlies van deze vijandelijke een heid, die zeer ernstig gehavend werd, kan als waarschijnlijk worden aangenomen. Een nieuw succes werd den volgenden nacht behaald door onze duikbooten, die twee schépen met torpedo's tot zinken brachten, welke deel uitmaakten van een konvooi, dat zich van het centrale bekken der Mid dellandsche Zee naar het Oosten begaf. In .de eerjste nachtelijke uren van 11 op 12 November deden vijandelijke vliegtuigen aanvallen op de vlootbasis van Tarente. Het luchtdoelgeschut en de gemeerd liggende schepen weerden zich krachtig. Slechts één schip werd ernstig getroffen. Er vielen geen slachtoffers Zes vijandelijke vliegtuigen werden neergehaald en een gedeelte van de bemanning werd gevangen genomen. Drie andere vliegtuigen werden waarschijnlijk neergehaald. In Eplrus (Griekenland) werden de aan- valspogingen van den vijand op Kalibaki verijdeld. Onze luchtmacht ondernam he vige en herhaalde bombardementen op mi litaire doelen van Janina, Metzovo, Kasto- ria, Korfoe, Larissa en op de landengte van het Prespa-meer. Al onze vliegtuigen keerden terug. In Noord-Afrika werden de vijandelijke gemechaniseerde strijdmiddelen door onze snelle colonnes in het gebied van Alam el Hatsci (ten Zuidoosten van Sidi el Barani) op de vlucht gejaagd. Onze vliegtuigformaties bombardeerden met succes het vliegveld en het spoorweg station van Burg el Arab (ten Zuidwesten van Alexandrië), het vliegveld Maaten-Ba- gush. barakken en vijandelijke inrichtingen te Mersa-Matroe. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen geworpen op Derna, waar bij woonhuizen werden getroffen; twee dooden vielen en tien gewonden, vooral on der Mohammedaansche kinderen. Voorts op Benghazi, waar een verbeteringsgesticht werd getroffen en onder de Mohammeda nen drie dooden en tien gewonden vielen. Verder op het gebied van Bardia en Sidi el Barrani, waar geen schade werd aan gericht. In Oost-Afrika werden herhaaldelijk vij andelijke aanvallen op Gallabat krachtig afgeslagen. „Ik neem ze maar alle twee Arthur. Dan hoef je. je het volgend jaar geen hoofdbre kens te maken, wat Je mij op mijn verjaar dag zult geven. AMSTERDAM, 12 November Niet alleen zijn de locale fondsen op de Amsterdamsche beurs in de vorige week belangrijk gestegen, maar daarnevens lie pen ook Amerikaansche waarden aanzien lijk in koers op. De oorzaak voor het scherp oploopen der noteeringen van „Amerikaantjes" is in de eerste plaats te wijten aan de willige stem ming die in Wajlstreet heerschte na het bekend worden van den uitslag der presi dentsverkiezingen in de Ver. Staten. De groote onzekerheid ten aanzien van de te kiezen persoonlijkheid, werd daarmede weg genomen. In sterke mate immers zijn de Ver. Staten èn in politiek, èn in econo misch opzicht afhankelijk van de richtlij nen, die door den president worden aan gegeven. Tijdens het vorige bewind van pre sident Roosevelt is de uiterst belangrijke rol. die het'hoofd van het Amerikaansche volk kan vervullen, wel bijzonder duide lijk gebleken. De devaluatie van den dol lar b.v., was. ondanks de zeer groote en belangrijke oppositie, een maatregel die ge heel en al een gevolg was van het persoon lijke inzicht van Roosevelt zelf, in bestaan de monetaire verhoudingen- Daarnaast was de „New Deal" een vinding van hem per soonlijk, die. hoe goed ook bedoeld, de Ame rikaansche staatsschuld met eenige mil- liarden deed stijgen. Maar, men mag bij een zuivere beoordeeling van deze feiten niet uit het oog verliezen, dat, zoowel in economisch als in sociaal opzicht, in de Ver. Staten maatregelen moesten worden genomen om de zeer groote moeilijkheden te overbruggen. De, na 1929 zich openba rende crisis nam zulke ongekende afme tingen in de economische structuur van Amerika aan, dat men geheel nieuwe we gen moest bewandelen om aan de vele en ernstige problemen het hoofd te kunnen bieden. Nu de herkiezing van president Roosevelt een feit is geworden, bestond onmiddellijk steerd. Gemeld werd, dat tot dusver uit het puin van het vroegere Carlton-gebouw c4 dooden en 82 gewonden zijn geborgen. 183 gebouwen in Boekarest die dreigen in të storten zijn thans ontruimd. 402 gebouwen werden beschadigd. Alle schouwburgen werden beschadigd. Alle schouwburgen en bioscopen zijn voorloopig gesloten. (D.NB.) levendige belangstelling voor den gang van zaken op de New Yorksche beurs. Deze in stelling immers is toch eigenlijk niets an ders dan een vaak zeer betrouwbare en uiterst gevoelige barometer van den toe stand van de binnenlandsche conjunctuur op het gebied van handel, industrie en nij verheid. En dat deze takken op het oogen- blik (naar het zich laat aanzien ook in de naaste toekomst) een periode van ongeken- den voorspoed doormaken, behoeft geen nadere uiteenzetting. Koortsachtige be drijvigheid, steeds maar verder stijgende kwartaalwinsten, zie hier met een paar woorden de kenteekenen van den huldigen economischen toestand in de Ver. Staten. Dat men hiervoor ook in Nederland een open oog heeft, daarvan getuigt de ge stegen belangstelling voor Amerikaansche fondsen ten onzent. De middagbeurs. De effectenbeurs te Amsterdam had he den bij de opening een gedrukt voorkomen. Klaarblijkelijk waren aanvankelijk nog al wat verkooporders ten uitvoer te leggen en het gevolg hiervan was dat in de meeste rubrieken beneden de vorige siotnoteerin- gen- werd gehandeld. Reeds spoedig echter sloeg de stemming om, want toen het aan geboden materiaal was opgenomen, bleek er weer behoorlijke kooplust te bestaan, zoodat op vrijwel alle afdeelingen een her stel- kon worden waargenomen. Diverse specialiteiten gaven zelfs een krachtige verbetering te zien. In Olies ging het druk toe. De inzet was verscheidene punten lager, maar nadat eerst tegen 292% was gehandeld, kon later op den middag een goede viertal punten meer worden be dongen. De Cultuurfondsen vertoonden een analoog verloop. H.V.A's waren in dit op zicht weer bijzonder representatief en ste gen van 428% of 12 punten beneden het slot van gisteren, tot 437%. Vorstenlanden liepen na lager opening geleidelijk aan naar boven. De incourante soorten werden op onregelmatige wijze ge noteerd. De Tabaksmarkt had een bewogen verloop. De handel was wel niet omvangrijk doch de koersverschillen waren hier bijzon der markant. Senembah's werden een kleine 25 punten beneden het laagste niveau van gisteren ingezet en golden 190°/o. Maar niet lang daarna werd de 200 weer bereikt. Oude Deli's wisten zich te herstellen van 252 tot 259 Deli Bata- via's maakten verhoudingsgewijze slechts kleine fluctuaties mee. Op de Rubberafdeeling werd nog al iets gedaan in Amsterdam Rubbers, die na zwakke opening een vijftal punten noteer den en zich voornamelijk bewogen tusschen 256 en 261 °/o. Diverse incouranten gedroegen zich ge heel in overeenstemming met het hoofd fonds. Van de Scheepvaartpapieren werden Scheepvaart Unies vrij druk verhandeld; ook hier bestond oorspronkelijk een ge drukte tendens maar naderhand liepen de koersen algemeen op. Industrieelen gaven slechts matige affaire te zien. Aku's waren eerst iets lager, maar ver volgens niet onbelangrijk beter en stegen zelfs boven de vorige topprijzen. Unilevers konden na een gedrukt debuut op onge veer de prijzen van gisteren uiit de notee ring treden. De Philips-aandeelen hadden een vrij vlak verloop. De Amerikaansche waarden gedroegen zich op onberekenbare wijze. De beurs te N. York was gisteren gesloten. Men had dus niet de beschikking over de gebruikelijke richtlijnen. Begin beurs werd in de meeste gevallen gehandeld op onge veer het peil van de vorige slotnoteeringen maar daarna werd een opgaande lijn ge volgd en per saldo bleken de Amerikaan sche fondsen toch weer behoorlijk prijs houdend te zijn. In de Staalaandeelen von den flinke omzetten plaats, terwijl ook dé Koperwaarden en Spoorwegaandeelen ge regeld affaire te zien gaven. Public Utilities waren gedrukt. Voor de Nederlandsche beleggingswaar den bestond een goede tendenz. De Neder landsche staatspapieren waren veelal een kleinigheid hooger. Gem. en Prov. obliga- tiën goed prijshoudend. In Duitsche waarden werden geen zaken gedaan, behalve in de Youngleening, die zich op ongeveer het peil van den vorigen slotkoers bewoog. Prolongatie 2 3/4 OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 12 November Valuta's (schriftelijke en tel. transacties). New York 1.88 3/16, 1.88 9/16; Berlin 75.28, 75.43; Brussel 30.11. 30.17; Helsinki 3.81, 3.82; Stockholm 44.81, 4.90; Zürich 43.63, 43.71. Bankpapier: Berlijn 75.19. 75.34; New York 1.86%. 1.901/4; Brussel 30.08. 30.20; Stockholm 44.76, 44.94; Zü rich 43.59, 43.75. LEIDEN. 11 Nov. Coöp. Groentenveiling Witte kool f. 1.80—2.50; Roode kool f. 2.106.20; Savoye kool f. 2.60—4; Groene kool f.2—5.10; Rapen f. 2.604.50; Prei f.3.104.90; Kroten f. 1.704.10; Kroten, gekookt f.7—11; Uien f. 3.20—6.90: Peen f. 2.50—7.40; Spruiten f.6—17; Andijvie f.2—6; Nero f. 10.10—12.80; Druiven f.16—34; Witloof f.6—29; Spinazie f.2—20; Tomaten A f. 3.20—20; idem B f. 4.40—20; Idem C f.13—19.20; idem CC f.8—9. Andijvie f. 1—1.70; Bloemkool f.4—19; Salade f.1—2.60; Knolselderie f. 1—5.60. Per 100 bos: Pieterselie f.050—2.20; Radijs f. 2.20—2.60; Selderie f. 0.50—1.60; Bleekselderie 6—10; Peen f. 3.70—9.60. BODEGRAVEN. 12 Nov. Aangevoerd 107 partijen Goudsche kaas. waaronder 4815 met rijksmerk, wegende 43325 k.g. Prijs met R.M.. Ie srt. f. 41.50; 2e srt. f. 40.50; zwaardere tot f. 41.50. Handel vlug. RIJNSBURG, 11 Nov. Bloemenveiling TrpschiysanthenRadé 1622; Bacchus 34—35; Golden Ring 3640; blanche par tout 24—30; choco wit 26—32; blauw 2226; Goudvlinder 23 —27; bruin 24—28; witte lelies f.6—7. 3—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3