LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 12 November 1940 KERK- EN SCH001NIEUWS Baggeren een Hollandsch bedrijf Binnenland Nederlandsch Agrarisch Front gesticht Buitenland Molotof in Berlijn aangekomen Waarheen zal het wezenAmerika of China? Als er maar water is en werk De aanvallen Engeland op BOERENFRONT EN „LANDBOUW EN MAATSCHAPPIJ" GAAN SAMEN. Gisteren vond te Meppel een druk be zochte vergadering plaats van den le denraad van den Nationalen bond Land bouw en Maatschappij. Na een uiteenzetting van dr. F. E. Posthuma en van de zijde van het da- gelijksch bestuur werd met overgroote meerderheid van stemmen genoemd da- gel ij ksck bestuur gemachtigd tot het doen van de noodige stappen om, in samenwerking met het Boerenfront van de N.S.B. over te gaan tot den opbouw van het Nederlandsche Agrarische front. SPIJBELENDE KNAAPJES. Twee kleine jongetjes, broertjes v<am 9 en 11 jaar, wonende in de Womaransstraat te Den Haag meldden zioh gisteravond om streeks 7 uur, toen de duisternis was inge vallen, bij het politiebureau aan den Gevers Deynootweg in Scheveningen. Van hun aanwezigheid zoo ver van huis gaven zij een fantastische verklaring. Braaf op weg naar school werden zij des morgens in de Kempstraat aangesproken door een heer. die in een auto zat. Deze zei hun, dat ze mee moesten gaan en daarom waren ze in- gesbajpt. In den auto moeiten ze gaan liggen. De man bracht hen heelemaal naar de Oostduinen, waar ze hout moesten sprok kelen. Als ze niet hard genoeg werkten, werden ze geslagen met een zweep en met een stok. Dat duurde zoo den geheelen dag tot ongeveer vijf uur de schemering inviel en de knaapjes kans zagen te ontvluchten. Na een paar uur door Scheveningen ge zworven te hebben, meldden zij zich ten einde raad aan het politiebureau. Daar bleek echter, dat het geheele verhaal ge fantaseerd was en dat de knaapjes een dagje hadden gespijbeld. Bovendien bleken ze vier pakjes sigaretten en twee zaklan taarns in hun bezit te hebben, die ze van Scheveningsche jongens zouden hebben ge kregen. In den loop van den avond zijn de jon gens aan hun ouders teruggegeven en naai de herkomst van de sigaretten en de zak lantaarns wordt een onderzoek ingesteld. HET DOELENHUIS TE MIDDELBURG VERNIELD. Onder de panden, die op 17 Mei te Mid delburg werden verwoest, behoort ook het bekende Doelenhuis van de schutterij van St. Joris aan de Balans. Van den gevel van dit in 1582 in Vlaamschen stijl opgetrokken pand, was het bovenste gedeelte met als afsluiting St. Joris met den draak, verloren gegaan, doch het onderste, d<?el was blijven staan. Vandaag zou men dit juist gaan stutten, doch in den :afgelOopen hacht heeft de storm ook dit gedeelte -geheel vernield. NED. HERV. KERK. Drietal te Ommeren: cand. P. H. de Bres te Oegstgeest; cand. H. van 't Hof, hulppre diker te 's-Gravenhage en cand. mr. J. Schoenmaker te Schiedam. Bedankt voor Tolbert Otoez.) ds. W. G. van der Lecq te Beyl (Fr.). Aangenomen naar Zandvoort, als hulp prediker: cand. C. A. F. van Stlpriaan Luisciuste. Utrecht. CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Bunschoten: ds. J. M. Visser te Midwolda. Precies om 11 uur is vanochtend die spe ciale trein, die den voorzitter van den raad van volkscommissarissen der Sovjetunie en volkscommissaris voor buitenlandse he za ken, Molotof, voor zijn bezoek naar Berlijn bracht, op het Anhalter Bahnhof te Ber lijn blnnengeloope n Te zijner verwelkoming waren op het station verschenen die rijksminister van buitenilandsche zaken, von Ribbentrop, en generaal veldmaarschalk Keitel, benevens talrijke prominente mannen van dien staat en de weermacht. Molotof was' vergezeld van dien sovjet- Russischen ambassadeur te Berlijn. Sjkwartsew, die den volkscommissaris tot de grens tegemoet was, gereisd. In zijn ge volg bevonden zich verder de volkscommis saris voor de zware industrie, Tewosjan, de plaatsvervangende volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, Dekanossow, de plaatsvervangende volkscommissaris voor binmtenlandsche zaken, Meikulow, de plaats vervangende volkscommissaris voor den buitenlandschen handel, Kroetikow, en de plaatsvervangende volkscommissarissen voor de vliegtui gindustrie Balondin en Jakowlew. Van het corps diplomatique te Berlijn waren verschenen de Chineesche ambassa deur, Tsjen Tsjleih, de Tuiksche ambassa deur, Gerede, de Japansche ambassadeur Koeroesoe, en de Italiaansche zaakgelas tigde, ambassaderaad Zaimbonl, als verte genwoordiger van dien niet in Berlijn aan wezigen ambassadeur AMeri. Na de begroeting inspecteerden Molotof,en von Ribbenitiop de voor het station opge stelde eerecomjpagnde. Vervolgens begeleidde de rijksminister van buitenlandsche -zaken Molotof naar het 'kasteel BeHlevue, waar de chef der Praesidialikanzlei van den Fuehrer, staatsminister dr. Meissner, den gast en zijn gevolg ontving. (DJN.B.) De Duitsche rijksminister van buitenland- sche zaken, von Ribbentrop, heeft vanmid dag den als gast van de rijksregeering In Berlijn vertoevenden voorzitter van den raad van volkscommissarissen en volks commissaris voor buitenlandsche zaken, Molotof, voor een bespreking ontvangen. Een moddennolen uit de jaren omstreeks 1600. (Naar $en oude gravure van E. Vermorcken). GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden voorwerpen in de maand Oct.: verchroomde armbandhorloges, actetasch, inh. studieboeken, armbandje met steen tjes, actetasch inh. koffiesurogaat en brood, heerenarmbandhorloge met doublé bandje, agenda voor gymnasia en lycea, zilveren armband, boek, broche met steentjes, bank biljet, Zeeuwsche broche, boodschappen- casc-, bril, "k, -ur-m ;.)u< sr." dameshoed, dames jas, beige dames regen jas, dictaatcahier, dashouder, etui met pen nen, potlooden, enz., goud fazant, gladde gouden ring, gymnastiekschoen, handschoe nen, handle, heerenhoed, jas, bruinachtig, v.ar.rin als monogram 2 letters, kano, knot wel, k'-'erwagentje, kaasboor, kinderpols mofjes, kinderschoentje, muts, nummer bord, portemonnaies, padvindersriem, pak je, inh. borduurkleedje, pochette, psalm en gezangenboekje, rijwielbelast ingmerken regenkapjes, regenjas, roeiboot, rijwiel- pomp, rej, :jas, riempje, sleutels, stropdas, schoener, stofbril, tangetje, touw. vulpen houder, verduisteringskap voor motorrij tuig, wollen vest. zilverbon, zakmes, zadel- taschje, zegelring (tin). Gevonden in de tram (stadslijn)een da- mesparapluie, portemonnaie, handschoe nen, een zilveren kettinkje met kruisje, een armbandhorloge met lederen bandje, een leesboek. Terug te bekomen en inlichtinger te ver krijgen iederen werkdag van 1—3 uur na middag. behalve 's Donderdags en 's Vrij dags ten politiebureele alhier. Hedenmorgen omstreeks 10 uur heeft de 18-jarige schilder N. de, V. bij het afla den van ijzeren binten op het terrein der Hollandsche Constructie Werkplaatsen een bint tegen het lichaam gekregen, waardoor hij vermoedelijk een dijbeen brak. De E.H.D. vervoerde den man naar het Academisch Ziekenhuis. In het industriegebied van Midden-Enge- land is gisteren behalve andere steden, vooral Birmingham verscheidene malen door Duitsche gevechtsvliegtuigen aange vallen, waarbij, naar het D.N.B. verneemt, verscheidene gashouders voltreffers yan bommen kregen en ten deele in brand ge raakten. Machtige steekvlammen getuigden reeds van verren afstand van het succes der aanvallen. In enkele andere steden werden fabrieken en inrichtingen op het gebied der levensmiddelenvoorziening ge troffen en op verscheidene plaatsen wer den branden veroorzaakt. Een groot aantal Duitsche gevechtsvlieg tuigen heeft onder bescherming van sterke jachtgroepen voor de oorlogvoering belang rijke doelen in Londen aangevallen en met succes met bommen bestookt. Andere for maties vielen verscheidene verkeersihstal- laties in Z.O. Engeland aan. O.a. kregen de havens van Portsmouth en Ramsgate aan zienlijke bom treffers. Voorts werden spoor weg werken in de nabijheid van Londen alsmede eenige vliegvelden zwaar bescha digd. Tot luchtgevechten kwam het bij deze aanvallen niet. De Duitsche jachtvliegers keerden terug zonder contact met den vij and te hebben gekregen. (D.N.B.) Een Amerikaansohe persbureau meldt uit Londen: De Londensche burgers hebben gisteren den wapenstilstandsdag onder practisch voortdurend luchtalarm gevierd. Afgezien van enkele pauzen waren de Duitsche vlie gers den geheelen dag aanwezig en zetten de verschrikkelijke nachtaanvallen op de hoofdstad voort. De sirenen loeiden. De lucht was vervuld van het lawaai van het afweergeschut en de straten der stad sid derden onder de geweldige ontploffingen der Duitsche bommen. AMERIKA EN WAPENSTILSTANDSDAG. Naar aanleiding van den wapenstilstands dag schrijft de Chicago Tribune, dat Ame rika daaruit moet leeren, dat het in den wereldoorlog weliswaar zeer groote offers heeft gebracht, maar op het oogenblik van zijn overwinning van zijn invloed is be roofd. Wanneer Amerika het Britsche rijk moet helpen moet het ook mogen mede- bepalen, wanneer oorlogen aangevangen worden en wanneer en tegen welke voor waarden vrede moet worden gesloten. Met het Poolsche conflict hadden de Vereenigde Staten bijvoorbeeld even weinig te maken als indertijd met het Servische. Desalniettemin oefenden na den aanvang van de vijandelijkheden zekere krachten van binnen en van buiten druk uit op Amerika om uit naam van de solidariteit der Engelsch sprekende landen reusachtige offers te brengen. Daar komt bij, dat de Britsche Dominions, in tegenstelling tot Amerika, tot dusverre noch den dienstplicht hebben ingevoerd, noch op het gebied van de bewapening ter zee inspanningen onder nemen, die vergeleken kunnen worden (D.N.B.) (Van een bijzonderen medewerker). Baggeren.... dat is een Hollandsch be drijf. Hol.land.sch in merg en wezen. Van oudsher zijn wij vertrouwd niet water en klei, met slik, zand en leem. Dwars door hei en wei hebben wij de strakke lijnen onzer kanalen getrokken. Dwars door de zee de den wij een dijk verrijzen, opgeworpen uit de eigen leem van den bodem. Het water, dat is altijd onze groote geliefde geweest. Een nukkige geliefde, een boosaardige en wreede- soms, maar èen geliefde altijd. Andere volkeren kennen dat gevoel van verbondenheid aan het water niet, of niet zoo. Ook zij hebben hun rivieren die met breedenmond uitstroomen in zeeën en oceanen. Ook bij hen zijn steden aan de kusten' verrezen en ankeren schepen, maar als in die verre landen moet worden ge baggerd en gegraven en gebouwd aan nieuwe havens, dan wappert telkens weer boven dat werk onze driekleur, want wien zou men dit werk van water en klei en leem en zand beter toevertrouwen dan den Nederlander? Zoo zijn ze uitgevaren over heel de we reld, de logge baggermolens en zandzui gers, de bakken en onderlossers. En bij de ladderbok staat de zuigbaa.s of de molen baas, kapitein op zijn kolos zoo goed als de beste. Gouden galons en een uniform pet draagt hij niet. Geef hem z'n trui en z'n klompen, z'n neuswarmertje en een handle tusschen zijn vereelte handen, dat is hem genoeg en meer verlangt hij niet. Geef hem een ervaren machinist en een brok water dat uitgebaggerd moet worden. Hij zegt zijn vrouw en kinderen vaarwel en kiest zee. Waar zal het weten deze keer? Zuid-Amerika, China? Het doet er niet toe. Als er maar water is. Water en werk. En aan de kaai staat de vrouw en kijkt hem na. Daar gaat hij, de zwerver en thuis staat zij er weer alleen voor. Wat het geld betreft, dat zal wel gaan. De directeur heeft gezegd: „Wat denk je noodig te heb ben, Dirk?" en de rest het vrouwengeld wordt haar door het kantoor wekelijks toegezonden. Maar er zijn andere dingen: er zijn kinderen, jongens die opgroeien en ook al op den baggermolen klimmen wil len. Want als er één bedrijf is dat overgaat van den vader op den zoon, dan is het het bedrijf van molenbaas. Drie generaties ma ken pas een gentleman, zeggen de Engel- schen. Dan zijn onze zeelui en waterwer kers graven en baronnen met een heel wat eerbiedwaardiger stamboom. Van den ouden Jan Evertsen wordt verhaald, dat hij de Zeeuwsche Staten verzocht nog ééns met 's Lands vloot té ril ogen uitvaren tegen den Engelschman en zijn goed recht be pleitte door te zeggen: mijn vader, een van mijn zoons en vier van mijn broeders zijn ook in den strijd tegen den vijand op zee gebleven. De meeste zeerotten komen uit zeerotten voort. Dit alles weet de vrouw niet. Ze staat maar en kijkt naar het schip dat haai man meevoert en naar de lompe klomp van hout en ijzer die gehoorzaam het zog vari de puffende sleepboot volgt. Dan draalt zij zich om. Het is goed zoo. Het is zijn bestaan en het hare. En je mag niet ln opstand komen als je man werkt in het bedrijf dat zijn liefde heeft al zou hij een paar groote verbaasde oogen opzetten, als je hem over die liefde sprak. Het is maar een klein troepje dat daar in die verre landen het werk komt verrich ten dat hun is opgedragen omdat nie mand het beter doet. Inheemsche krachten worden snel geworven en och, zegt de „mo lenbaas, met die kerels kan je best „wor den. Een lier moeten ze kunnen bedienen en d'r lui handen moeten ze uit de mou wen kunnen steken— en verder? De taal is geen bezwaar en als de Argentijn z'n Spaansch klapt en de Chinees z'n Chi- neesch, dan is dat heelemaal niet erg. Daar vangen we gauw genoeg een woordje of wat van op en als zij dan een hap en een snap van ons overnemen, dan versta je mekaar binnen drie weken. Wie bij een groot werk ook altijd van de partij is, dat Is de kok. De Hollandsche werkman wil een Hollandsche pot, ook als hij in Montevideo of in Shanghai resi deert. En wonderlijk genoeg uit de vreemdste Zuid-Amerikaansche ingrediën ten, uit de wonderlijke uitzonderlijkheden die men in China consumeert, weet de Hol landsche kok in zijn kombuis een Hol landsch maal te tooveren Hoe hij het lapt, zegt de molenbaas, moet je niet vragen. Maar hij lapt het. Intusschen, voor de vloot zee kiest, is er al heel wat werk verzet, waarvan de uit voerders alleen de resultaten te höoren krijgen. Directie en ingenieurs hebben ge confereerd en zich op het bestek geworpen. Weken, soms maanden hebben zij zitten cijferen. Want het valt niet mee hier in Nederland te berekenen voor hoeveel een haven kan WQrden uitgediept ergens in Ausutralië of eCn rivier bevaarbaar ge maakt in Britsch-Indië. Met allerlei facto ren moet men rekening houden. In welke grondsoort moet ik werken? Wat voor weer is het gewoonlijk in dat verre land? Op hoeveel „werkbare" dagen per Jaar kan er globaal gerekend worden, stormt het er vaak en is er ln dat geval een plekje te vinden een eilandje voor de kust, een geschikte baai of inham waar de vloot veilig kan liggen tot Aeolus is uitgeraasd? Zoo wordt er links en rechts geïnformeerd, gecorrespondeerd, gediscussieerd en gear gumenteerd. Want één ding is zeker: om de gunning te krijgen is geen moeite te veel en een Nederlandsche Baggermaat- schappij die in een werk wat ziet. springt op het bestek als een tijger op zijn prooi Het werk is gegund en het materieel on dergaat zijn laatste inspectie. Een moderne baggermolen dat is een gevaarte van om streeks 50 M. lengte, een meter of neget breedte met hutten'voor opzichter, molen baas, machinist, keuken en magazijn aan de eene zijde en afzonderlijke logiezen voor dekknechts en stokers aan de andere zijde, met machine- en ketelruimten, kolen- en materiaal-bergplaatsen en zoetwatertanks. Eén emmer van de lange keten brengt tot ongeveer 1000 L. grond naar boven en ge middeld haalt de molen een snelheid van 15 emmers per minuut. Dat wil zeggen: dat per week een kleine 2500 kubieke meter grond wordt opgewerkt. Er wordt normaal mee gebaggerd tot op een diepte van 18 meter, bij den Maastunnel zelf tot 24 meter onder den waterspiegel. Deze groot-scheep- sche machine is het resultaat van 400 jaar arbeid. Zij is Immers de voortzetting van den ouden „beugel": een lange stok met een linnen zak, waarmee men nog den baggerman zijn werk ziet verrichten in slooten en op rivieren. De zak werd al spoedig vervangen door een ijzeren emmer en reeds in de 16e eeuw is een slimmerd op het denkbeeld gekomen de bodem daar van door middel van een scharnier en een pal te openen ten einde den inhoud sneller te kunnen lossen. Daarmee was in zijn eenvoudigste gedaante de „ijzeren man" ontstaan, de excavateur die met emmers van meer dan elf kubieke meter inhoud harde en moeilijke grondsoorten verwerkt. Nog een stap verder en de grijpemmer ont staat die geopend 'in den grond valt, zich dan sluit en gevuld wordt opgeheschen. Bij het verwerken van kleileem in den Afsluit dijk heeft deze machine uitnemende dien sten bewezen. Met de eigenlijke moddermolen, die mis schien een uitvinding is van Jan Jansz. Nieng, in 1632, Burgemeester van Hoorn en die eerst door menschen daarna door paarden werd bewogen, zijn we alweer een heele stap verder. Nog geen eeuw geleden deed een dergelijk werktuig dienst in het Groot Noord-Hollandsch kapaal. Ongeveer 350 kubieke meter grond kon deze molen oer dag verwerken. Dan gaat het plotseling met sprongen: het paard wordt vervangen door de paar denkracht. En dan beginnen weldra de baggermolens hun zwerftocht over de zeeën. Voor de havenwerken van La Plata in Argentinië werden er in 1884 zes uitge zonden. Hoe snel de ontwikkeling in die dagen ging, blijkt wel hieruit dat de eer ste drie in stukken en brokken werden ge-, transporteerd en ter plaatse aan elkaar klonken: de twee volgende werden gede monteerd verscheept, maar de laatste .werd geheel in scheepsvorm gebouwd en maakte' de lange zeereis op eigen kracht. Ongeveer 40 jaar geleden is men op het denkbeeld gekomen niet slechts modder, zand of klei, maar ook kostbaarder specie uit de diepten op te halen. Eerst in Australië, later ook in andere deelen van de wereld ging men goud en tin baggeren. Een goudmo)en is een breed, plat vaartuig dat de complete installatie voor het baggeren en wasschen op het dek draagt. De emmers storten hun last in een bak die de' specie- „naar de wasscherij stuurt." De waschmachine bestaat uit een trommel, voorzien van gaatjes. De opge baggerde grond wordt er van de eene zijde ingevoerd, terwijl er van de andere met groote kracht water door wordt gespoten. De straal spuit den grond fijn en drijft alle kleine deeltjes, dus ook het goud in de gaatjes, terwijl de groote stukken grond, hout en steenen hun weg naar het einde der trommel vinden en vandaar langs een oot een eind buiten het schip worden ge leid. Via de gaatjes komt het mengsel op kokosmatten, waarin zich de zwaarste sub stantie, dus het goud, vastzet, terwijl de rest er overheen vloeit. Dagelijks wascht men de matten uit in een bak met water en kwik, dat de gouddeelen oplost. Na de verwijdering van de gronddeelen wint men dan door het kwik af te destilleeren het goud terug. Een 25 jaar geleden werd de eerste tin molen in gebruik genomen, die in hoofd zaak volgens hetzelfde principe werkt. Al leen is het winnen van tin nog moeilijker, daar het soortgelijk gewicht lager is en zelfs de kleinste korrels omgeven zijn door een laagje aarde, dat tot in de poriën door dringt. Welke giganteske bouwsels men noodig" heeft om het begeerde metaal te verwerven, weet iedere Nederlander die zich de avontuurlijke loopbaan herinnert van de Karimata, de eenige tinmolen ter wereld die goud ging baggeren en werke lijk ook één baar naar boven bracht. Ondanks den staatkundigen toestand der wereld ligt thans gelukkig heel weinig ma terieel werkloos in de havens. Nog werken de molens en zuigers in het eigen land: bij -de Zuiderzeewerken, den Maastunnel en in de groote rivieren. Oorlog kan hoogstens de vaderlandsche energie remmen, nooit ze temmen. En we weten met volkomen zeker heid dat, zoodra Europa vrede zal kennen, onze Hollandsche baggerlui er weer op uit zullen trekken naar alle landen waar ge baggerd moet worden. Zij kunnen niet bui ten hun werk. De wereld kan niet buiten hen. DE HANDELSOORLOG TEGEN CONVOOIEN. In een beschouwing over den handelsoor log tegen convooien schrijft schout-bij- nacht Gadow in de „Deutsche Allgemeine Zeitung" o.a.: door het geweldige aantal tot zinken gebrachte schepen, waarvan het opperbevel der weermacht den 5den No vember melding kon maken, is den vijand tot dusver meer dan een derde van de be- beschikbare tonnage ontnomen, ongerekend alle andere zware verliezen door mijnen, botsingen en niet te herstellen beschadi ging. Het vormen van convooien waartoe in den vorigen oorlog op voorstel van bui tenstaanders als Lloyd George tegen het advies van de admiraliteit in werd overge gaan en waaraan Engeland in 1917/18 zijn redding te danken had, heeft in dezen oor log de verwachtingen teleurgesteld. Reeds aanstonds zijn de nadeelen van het con- vooistelsel, waarvoor in den vorigen oorlog de adnuraliteit huiverig was, ook ditmaal tot uiting gekomen. Vertraging der reis, verminderde uitbuiting van de scheepsruim- te door het verzamelen, gelijkmatige rege ling van de vaart der schepen, tijdverlie zen door duikbootalarm enz. Daarenboven zijn de technische middelen voor de bewa king en achtervolging van zulke convooien door samenwerking van het duikboot- en luchtwapen thans beter, terwijl nog de be geleiding door schepen slechter geworden is. De 50 Amerikaansche torpedojagers zijn derhalve niet meer dan een druppel op een heete plaat, te meer daar het uitvallen der Fianschea zich ir. sterke mate doei. gevoe len. Ten slotte wijst het blad er op, dat de tianvalskansen voor den Duitschen han delsoorlog er belangrijk beter op zijn ge worden, eensdeels door de gunstige strate gische uitgangsstelling en anderdeels door het directe optreden van de luchtmacht. (D.N.B.) DE NAAR ZWEDEN GEVLUCHTE NOORSCHE AMBTENAREN. Het Noorsche departement van binnen- landsche zakén heeft alle zich in Zweden bevindende Noorsche beambten en em- ployé's in rijks- en gemeentedienst uitge- noodigd zich uiterlijk 24 November weder aan te melden, daar zij anders als ontslagen zullen worden beschouwd. (DNB). MILITAIRE BASIS DER VER. STATEN OP VEW-FOUNDLAND. Volgens berichten uit Washington heeft de woordvoerder der marine verklaard, dat de Placentla-baai aan de Zuidkust van New- Foundland als vliegtuig- en vlootsteunpunt ^treft (DNB). der Vereenigde Staten wordt ingericht. Dit is een der bases, die de Britsche regeering onlangs aan de Vereenigde Staten heeft verpacht. (DNB). VERKLARING VAN WANG-TSJING-WEI. De lotsbestemming van Japan en die van China zijn onafscheidelijk met elkander verbonden, aldus heeft Wang-Tsjing-Wei. het hoofd dér executieve der Nankingregee- ring vandaag verklaard ter gelegenheid van de" herdenking van den geboortedag van dr. Soenyatsen, den stichter der Kwomintang. Vereenigdng der Aziatische volkeren met het Japansche en het Chineesche volk in het centrum, zoo zeide hij verder, vormt den eenigen weg uit de moeilijkheden, waar Oost-Azië zich tegenwoordig voor geplaatst ziet. (Domei). HET LUCHTVERKEER LONDEN— LISSABON. Associated Press meldt uit Londen, dat de met landvliegtuigen onderhouden En- gelsche vliegdienst Londen—Lissabon offi cieel is gestaakt. De .tweemaal wekelijkscne dienst met watervliegtuigen wordt echter gehandhaafd. Van Engelsche zijde is vol gens het agentschap in verband hierjiwj® verklaard, dat het hier een voortij11}»! heidsmaatregel in verband met den wint" 2-1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2