BINNENLAND De wederopbouw in vollen gang IBDSCH DAGBLAD - ïw@@de Blad Woensdag 6 November 1940 Voorloopige bezoldiging personeel opbouwdienst Een regeling vastgesteld Officieele Kennisgevingen 1400 schepen worden gelicht en hersteld Eerste collecte van Winterhulp Nederland Geen vrije benoeming van Joden Uitbetalingen voor gevorderde Auto's Mondeling aangegane Pachtovereenkomsten De Nederlandsche Unie Puinruimen te Rotterdam vrijwel geëindigd AGENDA Op 29 en 30 November a.s. zal de eerste collecte worden gehouden van „Winterhulp Nederland". Den burgemeesters is verzocht ter stond maatregelen te treffen, welke het welslagen van deze collecte waarborgen, zooals het oproepen van collectanten enz. Voor bijzondere scholen. ECHTER GEEN VOLLEDIGE UITSLUITNG De waarn. secretaris-generaal van het Dep. van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft, naar De Standaard meldt, aan de besturen van bijzondere scholen, in opdracht van de Duitsche Overheid, doen weten, dat personen, die zelf, of wier echt- genooten, geheel of ten deele van Joodsohen bloede zijn, voortaan zijn uitgesloten van (vaste of tijdelijke) benoeming, aanstelling, of tewerkstelling in eenigerlei betrekking (Jeeraar, onderwijzer, vakonderwijzer, kwee- keling,' schoolschoonmaakster, enz, aan de scholen. Het venbod van benoeming geldt even eens voor de verkiezing van leden van het bestuur der school. Betreft de voorgenomen benoeming, enz. personen van Joodsohen bloede, dan zal hieruit niet mogen worden afgeleid, dat zij geheel terzijde gelaten moeten worden. Het verdient dan aanbeveling, de noodige bij zonderheden ter kennis te brengen van het Departement en met name op te ge ven, wie de grootouders (en eventueel de grootouders van de zijde der echtgenoote) van den betrokkene waren, zoomede tot welke kerkelijke gezindte dezen blijvend of tijdelijk hebben behoord. Alsdan zal centraal kunnen worden beoordeeld, hoe in dergelijke gevallen behoort te worden ge handeld. Leden van het bestuur of van het per soneel der school, die met een persoon, die geheel of gedeeltelijk van Joodschen bloede is, in het huwelijk treden, zullen van hun functie of betrekking moeten worden ont heven. Het in de vorige alinea bedoeld voorbehoud is op deze gevallen mede van toepassing. Regelmatig vinden thans via de gemeente besturen uitbetalingen plaats van de schadevergoedingen voor gevorderde mo torrijtuigen. Zulks betreft zoowel de motor rijtuigen, welke gedurende en na de krijgs verrichtingen door de Duitsche Weermacht ■werden gevorderd (R-verrichtingen) als die, welke werden aangekocht door of namens den „General bevollmachtigte für das Kraftfahrwesen", Vosiusstraat 55 te Am- stcrd^tn In het algemeen wordt bij de uitbetaling de eisch gesteld, dat men kan aantoonen het voertuig in vollen eigendom (dus niet in huurkoop) te hebben bezeten. Het verdient dus aanbeveling aldus schrijft ons de KNAC, ervoor te zorgen, dat men daartoe de noodige bewijsstukken (quitanties of an dere verklaringen van den leverancier, waarin het motorrijtuig duidelijk is om schreven) kan over leggen. Indien men het motorrijtuig in huurkoop had, dient men zulks te vermelden bij de uitbetaling onder vertoon van de noodige bescheiden, als bijv. het huurkoop-contract. CASTRICUMS BURGERIJ GEWAARSCHUWD. Wegvoering, als sabotagedaden voortduren. De burgemeester van Castricum heeft, naar het Handelsblad meldt, ten tweeden male een ernstige waarschuwing tot de burgerij gericht. Hij maakt namelijk be kend, dat de Duitsche overheid heeft be slist zulks in verband met de voorge komen sabotagegevallen tegen de Duitsche weermacht dat bij herhaling de geheele bevolking zal worden weggevoerd en in kampen ondergebracht. HET POSTVERKEER MET BELGIË. In het postverkeer met België was het tot nu toe alleen toegestaan zich te bedie nen van de Nederlandsche, Fransche, Duit sche of Vlaamsche taal. Deze bepeiiking ls met ingang van gisteren opgeheven. Cor respondentie in alle talen is voortaan ge oorloofd, echter met uitzondering van ge heimschriften, kunstmatige talen zooals Esperanto en codetalen en Hebreeuwsche letterteëlkens. EEN BESLUIT TE WACHTEN. Ten behoeve van partijen bij monde linge pachtovereenkomsten wordt van wege het departement van Justitie be kend gemaakt, dat vermoedelijk binnen zeer korten tijd een besluit tot stand zal komen ten aanzien van pachtovereen komsten, welke vóór 1 November 1938 niet schriftelijk zijn aangegaan. Het ligt in het voornemen te bevorderen, dat bepaalde voorschriften, die de loopende oude overeenkomsten met nietigheid bedreigen, tijdelijk buiten werking wor den gesteld. TOT KADERVORMING OVERGEGAAN. Van de zijde van De Nederlandsche Unie deelt men ons mede: De leiding van De Nederlandsche Unie heeft onlangs aan den algemeenen secreta ris opdracht gegeven, een „Unie-kader" in het leven te roepen. Deze kadervorming ls inmiddels ter hand genomen en zal spoedig ook in de vijftien gewesten, waarin De Unie het land heeft verdeeld, worden doorgezet. Het is immers de indrukwekkende taak van de Unie een geestelijke vernieuwing in het Nederlandsche volk te verwezenlijken. Dit wordt niet bereikt door het administree- ren van honderdduizenden Nederlanders, die zich als medewerkers van de Unie kwa men aanmelden, noch door het organisee- ren van al dezen in onderling verband. Voor ■het bereiken van dit doel zal de Unie de volksopvoeding moeten ter hand nemen, omdat alleen de geestelijke her-oriënteering van ons volk een grondslag kan zijn voor waardevolle daden voor de toekomst. Degenen, die de verantwoording dragen voor het werk van de Unie in de verschil lende gewesten en plaatsen, moeten van de zelfde vernieuwende idee uit werkzaam zijn, want anders zal ons werk door al te groote verscheidenheid vruchteloos blijven voor ons volk. Zij moeten de geestelijke re volutie van dezen tijd hebben doorleefd en bewust hebben doorvoeld. Dan alleen zullen zij in staat zijn, de speciale verantwoorde lijke functies, die bij het uitgroeien van ons werk stfeeds grooter en talrijker worden, goed te vervullen. Daarom is het noodzakelijk te komen tot de vorming van een sterk kader binnen De Nederlandsche Unie. Van dit kader uit kan de vernieuwende gedachte in steeds breeder lagen van ons volk doordringen. De groot- sche visie op het nationale en het sociale, die aan ons werk ten grondslag ligt, moet aan aller activiteit over het geheele land de noodzakelijke ruggegraat en homogeniteit verstrekken. BEGRAFENIS DUITSCHE MILITAIREN. De rijkscommissaris bij de plechtigheid Op plechtige en indrukwekkende wijze en in tegenwoordigheid van den rijkscommis saris rijksminister Seyss Inquart is gister middag met militaire eer het stoffelijk over schot van twee en twintig leden van de Duitsche weermacht, die Vrijdagavond bij den vliegeroverval op het Wilhelminagast- huis te Amsterdam voor hun vaderland het leven hebben gelaten, terwijl zij werden verpleegd in het lazaret, voorzien van de kenteekenen van het roode kruis, ter aarde besteld. Behalve den rijkscommissaris rijksminister Seyss Inquart woonden generaal Siburg, commandant van het luchtwapen, gouw Holland, de „Ortscommandant" van Am sterdam en vele andere hooge Duitsche mili taire en partij-autoriteiten deze indruk wekkende teraardebestelling bij. a Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken is ten aanzien van de voorloopige bezoldiging van het personeel van den opbouwdienst het volgende bepaald: De bezoldiging van officieren op non activiteit, ingedeeld bij den opbouwdienst, zal bedragen het verschil tusschen de non- activiteits-bezoldiging en de activiteits bezoldiging, welke zij bij de landmacht zouden hebben genoten. Kindertoeslag wordt niet in rekening gebracht. Inhoudin gen voor pensioenbijdragen hebben niet plaats. De bezoldiging van officieren en militai ren beneden den rang van officier, ontsla gen onder toekenning van wachtgeld en in gedeeld bij den opbouwdienst, zal ingaan drie maanden na den dag, waarop zij in het genot van wachtgeld zijn gesteld en zal be dragen voor gehuwden 15 pet. en voor on- gehuwden 25 pet. van het voor de eerste drie maanden vastgestelde wachtgeld. De bezoldiging van reserve-officieren, ver lofsonderofficieren en personeel der marine reserve, ingedeeld bij den opbouwdienst, zal gelijk zijn aan die, welke zij vóór 15 Juli j.l. bij de Nederlandsche weermacht genoten, behoudens het hierna bepaalde. Voor zoover de betrokkenen in het tijdvak 15 Juli j.l. tot en met 14 October j.l. zijn gehuwd, worden zij berekend voor een be zoldiging, welke zij zouden hebben genoten, indien zij op 14 Juli j.l. reeds gehuwd waren. De sergeanten (wachtmeesters)-titulair worden van 15 October j.l. af berekend voor de minimum-bezoldiging van een sergeant bij de landmacht. Officieren van de marine-reserve ontvan gen het tractement voor plaatsing aan wal, benevens de kindertoelage. Personeel van de marine-reserve beneden den rang van officier ontvangt de soldij voor plaatsing aan boord, benevens de kin dertoelage. De bezoldiging geschiedt uitslui tend volgens de algemeene schaal, zoodat vaklieden e.d. niet langer als zoodanig hoogere soldij ontvangen. Personeel van den vrij willigen reserve- hulpschependienst geniet de beginsoldijen voor plaatsing aan boord der overeenkom stige categorieën beroepspersoneel, benevens de kindertoelage. De zakgelden bij den opbouwflienst zullen per dag bedragen voor: a. Het gewezen beroepspersoneel: korpo raal met geschiktheid voor den naasthooge- ren rang f. 0.70, korporaal f. 0.65, soldaat lste klasse f. 0.55, soldaat f. 0.45. b. Het gewezen verlofspersoneel: korpo raai f. 0.4Q, soldaat f. 0.30. Dit besluit is gisteren in werking getreden met terugwerkende kracht tot 15 October ji. UITREIKING van GEDRAGEN KLEEDING EN GEBRUIKTE DEKENS. Personen, wier welstand weinig of niet uitgaat boven die van ondersteunden kun nen zich wenden tot hel Kleeding-Comité, Nieawsteeg 6, indien zij dringend behoefte hebben aan een der volgende goederen: Winterjas of Mantel voor man. vrouw of kind, Colbertcostuum, Deken voor volwas sene of kind. Zij zullen dan in aanmerking komen bij de uitdeeling van den voorraad gebruikte kleeding en dekens, welke de vorige maand voor de textieldistributie werd ingeleverd; natuurlijk zoover de voorraad strekt. De goederen worden gratis verstrekt tegen in- leverüig van de bonnen A en AA van de textielkaart. Andere goederen dan de genoemde heeft het comité niet. De aanvrage dient te worden gedaan door het hoofd van het gezin, schriftelijk, waarbij moet worden opgegeven: a. Adres, naam, beroep, eventueel vak- vereeniging van het Hoofd van het gezin; b. naam van de vrouw; c. aantal gezinsleden; d. het artikel of de artikelen, waaraan dringend behoefte bestaat, met opgave voor welk gezinslid, met leeftijd en beroep. De aanvragen mogen op deze wijze uit sluitend worden gedaan door gezinnen, die van geen enkele zijde ondersteuning of werkloozenultkeering ontvangen. Gesteunden van kerkelijke of bijzondere instellingen van weldadigheid kunnen aan vragen indienen bij het bestuur der in stelling op formulieren, die bij de besturen te krijgen zijn. Gezinnen, die gesteund worden door den Gem. Dienst voor Maatschappelijk Hulp betoon, komen niet in aanmerking. Gezinnen, die uitkeering genieten uit een werkloozenkas, die gesteund worden door de Gem. Steunverleening (Dienst van So ciale Zaken), of waarvan de leden werken in werkverschaffing, komen ten deele (naar het kindertal) in aanmerking. Voor hen loopt de regeling over den Dienst v. So ciale Zaken. Personen, die aan meer dan één adres een aanvrage indienen, worden uitgesloten. Het Comité geeft niet meer af dan 1 stuks per gezin. Indien men aan meer dan 1 artikel be hoefte heeft, ls het geraden zulks in de aanvrage te vermelden. Het is immers zeer wel mogelijk, dat datgene, wat men het dringendst behoeft, in den Voorraad niet aanwezig ls. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 6 November 1940. 2944 INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat op Woensdag 13 November 1940, des namid dags van 2 tot 3 uur, op het bureau van den Geneeskundigen Dienst, Mare 13 a, ge legenheid wordt gegeven tot kostelooze in enting tegen pokken. Het trouwboekje moet worden medegebracht. 2943 Leiden, 6 November 1940. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. TARWEBROOD KRIJGT BETER GEHALTE. Eenige dagen geleden is een besluit van den secretaris-generaal van Sociale Za ken betreffende het brood afgekondigd, dat voor de samenstelling van ons dagelijksch brood van veel beteekenls is. TEMPERATUREN, HOOGWATERTIJDEN, ENZ. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 8 gr. C. (46 gr. F.) 12 uur 'smidd.: 10 gr. C. (50 gr. F.) HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK-A.-ZEE. Voor Donderdag. Voorm. te 8.50; nam. te 9.14. ZONS- OP- EN ONDERGANG. Woensdag: 18.02 n.m. tot 8.46 v.m. Het tijdvak gedurende hetwelk dc verduiste ringsvoorschriften gelden, wordt begrensd door deze beide tijdstippen. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 6 Nov.: op: 14.36. De wederopbouw van die deelen van ons vaderland, weüfke door het oorlogsgeweld gedurende de fatale Meidagen 1940 in meer of mindere maite zijn getroffen, is op het oogenblik in vollen gang. Alles wordt ge daan wat binnen menschelijk bereik ligt en wat met de ter beschikking staande mid delen verwezenlijkt kan worden om de schade, door oorlogsgeweld aan het leven van land en volk toegebracht, te herstel len, aldus heeft men ons in een persconfe rentie uiteengezet. De opdracht, welke de toenmalige opper bevelhebber van land- en zeemacht aan den algemeen gemachtigde voor den weder opbouw dr. ir. J. A. Ringers destijds was zijn titel regeringscommissaris op 18 Mei gaf, luidde als volgt: „Het herstel van het verkeerswezen, de drooglegging van onderwaterzettingen, den wederopbouw van steden, dorpen en gebouwen en al hetgeen daarmede samenhangt". Het droogmalen der inundaties had een vlot verloop. Het ging over het algemeen veel sneller dan redelijkerwijze verwacht had mogen worden. Het bevaarbaar maken van rivieren en kanalen en het openen van de spoorwegen, hetgeen immers van groot belang is voor de voedselvoorziening en het •kolentransport. had meer voeten in de aarde, maar dank zij het verdienstelijke werk van de directie van den Waterstaat en die der Spoorwegen, waren de grootste hindernissen spoedig en doeltreffend over wonnen. ER ZONKEN 1400 SCHEPEN. Interessante en tot nu toe onbekende cijfers werden ons medegedeeld omtrent het aantal schepen, dat het Nedertandsche leger gedurende de vijf oorlogsdagen heeft beschadigd met het doel deze vaartuigen niet als bruikbare schepen in de handen van den tegenstander te geven. Dit aantal bedroeg in totaal 1400. Het meerendeel werd' tot zinken gebracht op de groote rivieren, in hef IJselmeer en in de Zeeuwsche wate ren. Het was niet alleen een economisch, maar vooral ook een sociaal belang deze schade te herstellen. Het regeeringscom- missariaat voor den wederopbouw stelde derhalve een afdeeling „vaartuigen" in, welke al deze beschadigde schepen regi streerde. De schepen werden daarna, het een na het ander, gelicht en naar werven gesleept om gerepareerd te worden. Geluk kig kon worden vastgesteld, dat slechts een zeer gering aantal 6 a 7 onher stelbaar beschadigd was. Deze niet meer te herstellen schepen waren over het algemeen kleine vaartuigen van minder dan 150 ton. Het totale bedrag voor de vaartuigen- schade beloopt rond 10 millioen gulden. Dit herstel brengt een aanzienlijke hoeveelheid' werk mee voor de op reparatie ingestelde werven, waarvan Nederland er gelukkig een zeer groot aantal telt, vooral in Rotterdam en omgeving. Dit is van zeer veel belang, in de eerste plaats economisch om de vervoers capaciteit weer op peil te brengen en in de tweede plaats sociaal om den schippers, schippersknechten enz. weer in het bezit der schepen te stelden, zoodat zij wederom aan hef arbeidsproces kunnen deelnmen. Op hef oogenblik zijn reeds ongeveer 350 der beschadigde schepen hersteld. Zij nemen aan het verkeer weer deel. Een aan tal van ongeveer 400 schepen bevindt zich in een meer of minder vergevorderd sta dium van herstel. Speciaal de voor de uit- Zaterdag. Volkshuis: Prof. Lam over de flora van Ma. dagascar, 3.15 uur nam. Zondag. Jeruël: Samenkomsten te. 10 uur voorm. en 5 uur nam. BIOSCOPEN. t 18 Jaar; 14 Jaar; ft alle leeftijden. Luxor-Theater, Stationsweg: „Kinderarts dr. Engel" Dagelijks nam. 2 en 8 uur. 's Zondags van 27 uur doorloopende voorstelling. Lido-Theater, Steenstr. 39: „Geheimen van het oerwoud" Dagelijks Vh uur nam.; 's Zondags te 2. 4,30 en IVi u. Woensd. en Zaterd. matinée 2.30 u. Trianon-Theater, Breestr.: „Een vrouw dwaal de" t Dagelijks 2 en 8 uur, 's Zondags van 2—8.30 u. doorloopende voorstelling. Casino-Theater, Hoogewoerd 48: .Morgen gaat 't beter" 5 Dagelijks 8 uur; 's Woensdags en 's Zater dags ook 2% uur. Zondags te 4 en 8 uur. Rex-Theater Haarlemmerstraat: „Met geheime orders" t Dagelijks 2 en 8 u. nam.: 's Zondags v. 2—6.30 uur doorl. voorstelling. Nova-Theater (Katwijk aan Zee),31eeke Bet". 7% uur nam. Zondags gesloten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 2 November 20 uur tot Zaterdag 9 November 8 uur waarge nomen door de apotheken: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, telf. 21060 en A. J. Donk, Doezastraat 31, teL 21313. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wil- helminapark 8, tel. 26274. voering van de werken voor den Noord^- Oostpolder benoodigde vaartuigen zijn in konten tijd weer voor hef gebruik gereed gemaakt. HET PUINRUIMEN. Een tweede ding, dat aan eigenlijken we deropbouw onherroepelijk moet voorafgaan is puinruimen. De Rotterdammers kunnen hiervan meepraten. Weet u hoeveel puin in de Maasstad opgeruimd moest worden? De schatting exclusief de opruiming van kelders en fundeeringen is 2yz a 3 mil lioen kubieke meter puin, benevens vele duizenden tonnen ferro en non-ferro meta len. De oppervlakte van de Rotterdamsche binnenstad, welke door het oorlogsgeweld is verwoest, bedraagt ongeveer 270 ha. Direct na den oorlog men zal zich het herinne ren heeft het Rotterdamsche gemeente bestuur maatregelen genomen om deze fantastische hoeveelheid puin op te ruimen. Dertig duizend „puinruimers" boden hun diensten aan. Allen werden aan het werk gezet. Het vereischte een organisatie, die aanvankelijk vanzelfsprekend niet vlot liep. Voor dertigduizend „puinruimers" waren ook dertigduizend stuks werktuigen noodig. En dan kleeding niet te vergeten. Velen hadden nog nooit een spade of een houweel in de hand gehad. Geleidelijk echter kwam er ordening. Aan het hoofd stelde zich een energiek organisator, de heer Ter Marsch. Het aantal puinruimers kon spoedig worden ingekrompen tot 20.000. In Augustus werden er 2000 en in September 8000 ontslagen. De vorige maand waren er nog 8000 puinrui mers. Het ligt in de bedoeling 5000 arbei ders aan het werk te houden. Aanvankelijk had men gedacht eerst in Februari 1941 met het puinruimen in Rot terdam klaar te zijn. De kosten had men geschat op 19 milioen gulden. Dank zij de goede organisatie en een even vlotte samen werking tusschen den gemeentelijken tech- nischen dienst in Rotterdam, den rijks dienst voor de werkverruiming en het regee- ringscommissariaat voor den wederopbouw is het echter meegevallen. Het einde is thans reeds in zicht. Het werk zal half No vember klaar zijn en de kosten zullen dan 12 millioen gulden hebben bedragen. In vergelijking met Rotterdam was het puinruimen in Middelburg kinderspel. Het werk vlot in de Zeeuwsche hoofdstad goed. In totaal moet hier 80.000 kubieke meter puin geruimd worden. Driehonderd arbei ders zijn hiermede bezig en de kosten wor den geschat op 350.000 gulden. Wat de andere door het oorlogsgeweld ge troffen gemeenten betreft, kan het puinrui men practisch worden verwaarloosd. Voor den gewonen broodgebruiker komt dit besluit hierop neer, dat het gehalte droge stof in zijn tarwebrood hooger wordt. Voor een heel bruin brood moet dit gehalte namelijk voortaan 480 gram bedragen, ter wijl het tot dusver 450 gram beloopen mocht. Voor wittebrood bedroeg het dro gestofgehalte reeds 480 gram per heel brood, zoodat er in dit opzicht geen ver andering is ingetreden; voor roggebrood was dit gehalte 520 per heel brood en dit wordt thans eveneens op 480 gebracht. Er is dus een grootere uniformiteit in de droge-stofgehaltes gebracht, welke aan het tarwebrood en deszelfs eters ten goede komt. Deze verandering heeft, behalve voor de voedingswaarde, ook haar beteekenls in administratief opzicht. De distributie van meel aan de bakkers en de inwisseling van hun bonnen tegen nieuwe toewijzingen, worden er namelijk door vereenvoudigd. Door de nieuwe regeling hoopt men ook te gemoet te kunnen komen aan de klachten van bakkers, volgens welke zij niet vol doende meel kregen om te kunnen beant woorden aan de elschen, welke hun, wat de samenstelling van het brood betreft, gesteld werden. (Tel.) DE MAXIMUM SNELHEDEN. Bepalingen moeten beter worden nageleefd. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van justitie, heeft zich in een buitengewoon politieblad gewend tot de procureurs-generaal, fung. directeuren van politie, tot den inspecteur-generaal der politie en tot de inspecteurs der marechaus see en der rijksveldwacht. Hij deelt hierin mede, dat de Höhere SS- und Polizeiführer bij den rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied hem heeft verzocht er voor te willen zorg dragen, dat de maximum snelheidsbepalin- gen van de verordening van den rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche ge bied beter worden nageleefd. De rijks- en gemeentepolitie zal derhalve strenger op de naleving dezer bepalingen dienen toe te zien. Voor zoover noodig wijst de secretaris generaal er op, dat ook de Nederlandsche politie zich aan de in genoemde verorde ning gestelde snelheidseischen dient te houden, behalve in zeer bijzondere spoed gevallen. KOFFIE- EN THEESURROGATEN. De directeur van den keuringsdienst van 's-Gravenhage deelt ons het volgende In de pers is mededeeling gedaan van de afkondiging van nieuwe bepalingen betref fende koffie- en theesurrogaten. Daarin ls o.a. vermeld, dat er voortaan twee vergun ningen vereischt zullen zijn, n.l. één van de meelcentrale en één krachtens de wa renwet. Dit laatste is echter slechts ten deele juist. Een vergunning op grond van de waren wet wordt namelijk alleen dan verlangd, indien het surrogaat is bereid uit andere grondstoffen dan die daarvoor gebruikelijk zijn. In dat geval moet voor de bereiding machtiging worden gevraagd aan den se cretaris-generaal van het departement van sociale zaken. Zoodanige machtiging is echter niet noo dig voor peekoffie, cichorei, eikelkoffie» moutkoffie en kofflestroop, noch voor sur rogaten bereid uit deugdelijke eet- of drinkwaren, lindebloesem, rozebottels, aard beien, bessene boschbessen, kersenstelen, bollen van tulpen en crocussen. Bij gebruik van deze grondstoffen kan met een toestemming van de meelcentrale worden volstaan. HET BESLUIT BETREFFENDE DANS- VERMAAK EN DE DANSINSTITUTEN. Met betrekking tot het bepaalde in het besluit betreffende dansvermaak, opgeno men in het verordeningenblad, deelt de secretaris-generaal, wnd. hoofd van het de partement van justitie, in een circulaire aan de procureurs-generaal, fgd. directeu ren van politie, mede namens zijn ambt- genooten van binnenlandsche zaken en van sociale zake mede, dat onder het in dit besluit uitgevaardigde dansverbod niet valt en derhalve is toegelaten: het geven van dansles in dansscholen en dansinstituten alleen aan ingeschreven leerlingen op den tot dusver gebruikelijken voet. Zgn. oefenavonden, georganiseerd aan deze scholen en instituten zijn slechts toe gelaten, voor zoover deze normaal plegen plaats te hebben en daaraan uitsluitend ingeschreven leerlingen deelnemen. Intro duced en oud-leerlingen mogen derhalve in geen geval worden toegelaten. 2-2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 6