RADIO-CENTRALES LEIDSCH DAGBLAD - Eer<fe Blad Woeiirdag 6 November 1940 BELANGRIJK BERICHT! Italië in den oorlog De verkiezingen in Amerika De Italianen in Griekenland Duitsch Weermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht Schipper te Oegstgeest verdronken Het goede melkvee brengt men reeds op stal Uit de Omstreken BEURSO VERZICHT M ECONOMISCH OVERZICHT. Nu Italië zijn eersten oorlogswinter tege moet gaat, is het van belang te weten, hoe het met de economische positie van dit land gesteld is. Vooropgesteld moet wor den, dat Italië vier jaar lang, dus sinds de Volkenbond tot de sancties besloot, in alle bedrijfstakken de strengste autarkie heeft ingevoerd teneinde den invoer tot een mi nimum te beperken, hetgeen diende te ge schieden door onderzoek van den bodem en stijging der productie op het gebied van vervangings- en kunststoffen, alsmede door een intensief gebruik van afval en door den strijd tegen verspilling. Het meest zichtbare succes heeft het autarkische streven behaald in de productie van broodgraan. Door de voortdurend groo- tere oogstresultaten kan Italië thans in zijn eigen behoefte aan broodgraan voor zien. Tegenover een tekort aan haver en gerst staat een overschot aan rijst, waaruit ook alcohol voor motorbrandstof gewonnen wordt. Aardappelen en groente worden in voldoende hoeveelheid opgebracht. De vleeschproductie blijft beneden het nor male verbruik en moet deels vervangen worden door kaas, eieren, visch en wild. Voorts ls er gebrek aan vet, olie, suiker en koffie. De koffie is geheel aan den handel onttrokken, daar de beschikbare voorraden ter beschikking van het leger gesteld zijn. Afgezien van koffie, die dus van de spijs kaart geheel vedwenen is, zijn in Italië slechts de volgende levensmiddelen gerant soeneerd: suiker, vet en boter, spijsolie en zeep. Vleesch en suiker worden slechts drie dagen per week verkocht. Over het alge meen kan de voedingspositie van Italië goed genoemd worden, in ieder geval niet slechter dan de positie in bijna alle Euro- peesche ook neutrale landen in oor logstijd. Het ontbreekt Italië aan wol, katoen, vlas ec jute, terwijl er een overschot is aan hennep en zijde. Om tegemoet te komen aan het gebrek aan grondstoffen voor de kleedingindustrie is men overgegaan tot de vervaardiging van vervangingsstoffen op groote schaal, vooral van weefsels uit het plantenrijk en synthetische stoffen als kunstzijde, kunstwol, e.d. Een andere grond stof die onvoldoende voorradig is, is cellu lose, waardoor er sterk bezuinigd moet worden in het papierverbruik, hetgeen vooral aan den omvang der couranten te merken ls. Wat de ertsen en delfstoffen betreft, worden de Italiaansche reserves aan ijzer erts berekend op 70 tot 100 millioen ton. De oorlog heeft de productie echter doen verminderen en daarom moest men ertoe overgaan gebruik te maken van de ijzeren park- en tuinhekken. De productie van lood en zink lijdt onder het tekort aan steen kool. De productie van mangaan, koper, nikkel en cobalt is voldoende en rijkelijk roldoende voorradig zijn bauxiet, leuclet, iwavel en kwikzilver. De neteligste kant van het Italiaansche bedrijfsleven vormen de brandstoffen. Het schiereiland levert vijftig procent op van- de behoefte aan steenkool, doch slechts een procent der be hoefte aan petroleum. Afgezien van de voorschriften waardoor het autoverkeer tot een minimum wordt beperkt en het ver bruik van brandstoffen algemeen is inge krompen, uitgezonderd voor militaire of in- dustrieele doeleinden, komt Italië op de volgende wijze aan dit gebrek tegemoet: 1. Door grooten invoer van steenkool uit Duitschland (1 millioen ton per maand). 2. Door sterke exploitatie der eigen wa terkracht (17 milliard kw. in 1939). 3. Door bevordering van het gebruik van vervangingsbrandstoffen en synthetische oliën. Tenslotte mag niet vergeten worden, dat Italië sinds vele jaren enorme voorraden petroleum heeft aangelegd en het nabije Albanië 12 procent van den gezamenlijken invoer kan leveren. (A.G.I.) DE NOTA VAN PÊTAIN AAN DE V. ST. In verband met een verklaring van Huil, dat de regeering der Vereenigde Staten niet het plan heeft maatregelen te nemen tegen Martinique, wordt in welingelichte kringen verklaard, dat de overhandigde nota van Pétain koel en waardig iedere inmenging in Fransche aangelegenheden van de hand heeft gewezen, doch tegelij kertijd nogmaals heeft vastgesteld, dat Frankrijk geen oorlog voert tegen Enge land of zijn vloot aan Duitschland afstaat, terwijl wat de Fransche koloniën of steun punten betreft, niets ls overeengekomen tusschen den Führer en den chef van den Franschen staat. De nota van Pétain gaf verder in niet verkeerd te begrijpen woor den uitdrukking aan Frankrijk's verbitte ring over Engelands houding, vooral in Oran en Dakar, benevens ten aanzien van de hóngerblokkade. (D.N.B.) ITALIAANSCHE COMMENTAAR OP CHURCHILL'S REDE. De verklaringen, die gisteren door Chur chill zijn afgelegd, geven de Corriere della Sera de gelegenheid te constateeren, dat Churchill heeft moeten toegeven, dat Enge land veel te veel zorgen heeft voor zich zelf om zich ook nog te kunnen bekomme ren om de Grleksche aangelegenheden Griekenland moet zich op het oogenblik tevreden stellen met de bewondering, die de Britsche minister tot uitdrukking heeft gebracht voor dit land. Door de belofte van Churchill, dat het bombardement op Ita liaansche steden zal worden verscherpt, laten de Italianen zich niet intimideeren aangezien er een groote kloof bestaat tus schen woorden en daden. Over Egypte heeft de Britsche premier op zeer ongeruster toon gesproken. Hij bracht een desillusie aan allen, die er op aandrongen, dat Engeland zou overgaan "t een tegenoffensief. De Popoio d'Italla schrijft, dat Churchil) goede redenen heeft om niet te zeggen van welken aard de hulp aan Griekenland zi.in Hii heeft zich echter duideliik uit gedrukt. toen hij er oo wees. dat Fnveland forst aan de verdediging van zijn Fanaal- kusten aan ziin hoofdstad en aan Egypt r ruoet denken. Griekenland komt steed' dichter bij het noodlot het laatste slacht olfer der Britsche garantie te zijn. (D.N.B.) De telling van 2.55 uur gaf, naar het D.N.B. meldt: 17.061.000 stemmen voor Roosevelt, 13.779.000 voor Willkie. In de stad New York heeft een record aantal kiezers deelgenomen aan de verkie zingen. 96 procent der stemgerechtigden hebben hun stem uitgebracht. Roosevelt venvierf in New York een meerderheid van ruim 725.000 stemmen. Naar bekend wordt, heeft de vicepresi- dent der Vereenigde Staten, Garner, zijn stem niet uitgebracht. Garner, die democraat is, heeft zich van oudsher uitgesproken tegen een derde can- didatuur van Roosevelt. 9 9 Om 5 uur 30 New-Yorksche tijd zijn op Roosevelt uitgebracht 18.4 millioen stem men en voor Willkie 15.6 millioen. Willkie had toen de leiding in 10 staten, terwijl Roosevelt in de overige 38 de leiding had. Volgens betrouwbare berichten uit Alba nië hebben de Italiaansche troepen de Metaxas linie op verschillende plaatsen doorbroken. Weliswaar drukte het Italiaan sche ^ermachtsbericht zich gisteren zeer laconiek uit over de operaties in Grieken land, maar de berichten der Italiaansche verslaggevers aan het front bevestigen, dat de Grieken op verschillende plaatsen ge dwongen zijn, verdedigingsstellingen te ontruimen. Italiaansche militaire kringen noemende vorderingen bevredigend, en verklaarden, dat op het oogenblik groote tactische ma noeuvres aan den gang zijn. Voor de be oordeeling van den toestand heeft het geen beteekenis, aldus deze kringen, dat nog slechts een betrekkelijk klein deel van Griekenland bezet ls. (United Press). SERRANO ONTVANGT. De Spaansche minisiter van buitenland sche zaken, Serrano Suner, heeft de am bassadeurs van de Vereenigde Staten, Frankrijk en Ttalië ontvangen, alsmede de gezanten van Nicaragua en Joegoslavië. aJlsook den Spaamschen gezant te Sofia. (D.N.B.) ONTDEKKINGSREIZIGERS OVERVALLEN. Uit Vichy wordt gemeld, dat volgens een bericht in de Petdte Gironde. de beide Fran sche ontdekkingsreizigers Guibaud en Lio- tard, die in" opdracht van het Fransche geografische genootschap een ontdekkings reis naar Tibet maakten, door Chineesche bandieten zijn overvallen. Liotard werd ge dood. De ontdekkingsreizigers waren in De cember van het vorig jaar van Indochina uit langs de Mekong over China naar Tibet getrokken. Kort voor de expeditie het doel bereikte, werd zij ten Noorden van Tatsjen- loe door Chineesche bandieten overvallen. (D.N.B.) JAPAN EN DE AMERIKAANSCHE PRESIDENTSVERKIEZINGEN. Wie ook gekozen zal worden tot presi dent van de Vereenigde Staten, de Ame- rikaansche buitenlandsche politiek jegens het Verre Oosten zal moeten worden her zien, aangezien de huidige Amerikaansche politiek jegens het Verre Oosten onmoge lijk is, aldus de woordvoerder van het Ja- pansche departement van buitenlandsche zaken in de gewone persconferentie, toen hem door Amerikaansche correspondenten de vraag werd gesteld, of hij een wijziging in de buitenlandsche politiek verwachtte als gevolg van de Amerikaansche presi dentsverkiezingen. Een heroriënteering van de politiek jegens het Verre Oosten is vol strekt noodzakelijk voor de Ver. Staten, zoo voegde hij hieraan toe. (Domei). ZWITSERSCH PROTEST TE LONDEN. De Zwitsersche legatie in Londen heeft opnieuw opdracht gekregen een energiek protest in te dienen tegen de schending van het Zwitsersche luchtruim, die door Britsche vliegtuigen is gepleegd in den nacht van 5 op 6 November, ondanks de belofte van Groot-Brittannië om de Zwit sersche neutraliteit te eerbiedigen. (D.N.B-) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend Formaties gevechtsvliegers hebben op 5 November en in den nacht van 5 op 6 No vember haar vergeldingsaanvallen op Lon den voortgezet en op vele plaatsen nieuwe branden en ontploffingen veroorzaakt. Talrijke luchtaanvallen werden boven dien ondernomen op havens, fabrieken en verkeerswerken in Zuid- en Oost-Engeland waarbij vooral in Great-Yarmouth hevige ontploffingen vielen waar te nemen. In den loop van den dag ontstonden er ver scheidene voor de Duitsche vliegers succes volle luchtgevechten. Duitsche jagers scho ten alleen voor Portland negen vijandelijke toestellen zonder eigen verliezen neer. Bij nachtelijke aanvallen op Schotsche havens en fabrieken konden in Dundee bijzonder zware branden geconstateerd worden. In de Pentland-Firth kregen twee vijandelijke patrouillevaartuigen zoo zware treffers, dat zij als zefcer verloren beschouwd kunnen worden. Voortgegaan werd met het leggen van mijnen voor Britsche havens. Britsche vliegtuigen vlogen des nachts naar Nederland en het gebied van het Duitsche rijk en wierpen op verscheidene plaatsen bommen. Slechts op één plek ge lukte het hun een fat -iek te treffen en daarbij in een spinnerij een bijgebouw in brand te krijgen. Het vuur kon echter wel dra gebluscht worden. De overige bommen vielen weer ofwel in het open land of In woonwijken waar eenige huizen bescha digd, twee burgers gedood en verscheidene gewond werden. De vijand heeft gisteren 23 vliegtuigen verloren, waarvan 21 in luchtgevechten, een door luchtdoelartillerie en een door marine- anti'llerie. Zes Duitsche vliegtuigen worden vermist. Bij het leggen van mijnen voor Britsche havens heeft zich bijzonder onderscheiden het gevechtseskader General Wever, door onafgebroken bezigheid onder ongunstige weersomstandigheden De marine heeft in de beide vorige maan den den hand'elsoorlog tegen Engeland met toenemend succes gevoerd. Ook het lucht- wapen heeft naast zijn voornaamste taak t.w. de aanvallen op het Britsche eiland, die beide laatste maanden ook aanvallen ge daan op talrijke scl^^pen en konvooien. In de maanden September en October werd aan vijandelijke scheepsruimte of aan scheepsruim te die door den vijand gebruikt wordt, tot zinken gebracht: 1.308.600 b.r.t., waarvan door dui'kbooten aJlleen 946.000 b.r.t. Daarmede zijn sinds het begin van den oorlog in totaal 7.162.200 b.r.t. vijan delijke of den vijand nuttige scheepsruimte vernietigd. Hieraan hebben deelgenomen: strijdkrachten boven waiter met 1.810.000 b.r.t. duikbooten met 3.714.000 b.r.t., for maties van 't luchitwape nmet 1.638.200 b.r.t. Niet berekend in deze cijfers zijn de ver liezen aan vijandelijke oorlogsschepen en oorlogsvaartuigen, alsmede de verliezen der vijandelijke en vooi; Engeland nuttige neu trale koopvaardijschepen als gé volg van mijnen of van het luchtwapen of van be schieting door kustbatterijen. De totale ver liezen van den vijand sinds het begin van den oorlog zijn dus nog aanzienlijk grooter, temeer daar de zwaar beschadigde schepen het luchtwapen alleen heeft sinds het begin van den oorlog koopvaardijschepen met meer dan drie millioen br, r. t. groo- tendeels ernstig getroffen niet in deze getallen vervat zijn. Met zekerheid kan ech ter worden aangenomen, dat een deel van deze gehavende schepen de thuishavens niet meer heeft bereikt of niet meer her steld kon worden. In zijn weermachtsbericht nr. 152 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend Krijgsverrichtingen zijn gaande in den sector van Epirus en in het Pindusgeberg- te. Vijandelijke aanvalspogingen ten Noor den van de pas Kapestica en tusschen de Zuidelijke vertakkingen van het meer van Prespa werd verijdeld met medewerking van de luchtmacht, die in een krachtig optreden de vijandelijke wegen en colonnes bombardeerde. De brug op de landengte van het meer van Prespa werd vernield. Vijandelijke auto's werden beschoten en vernield. Trospenafdeelingen werden ver spreid. Onze luchtformaties bombardeer den bovendien knooppunten van wegen in het gebied van Janina en Metzóvo, het spoorwegstation van Fiorina, de vlootbasis van Navarino, de Piraeus, Argostol en de militaire doelen op Korfoe. Een vijandelijke duikboot probeerde een van onze konvooien in het centrale deel van de Middellandsche Zee aan te vallen. Een torpedojager die tot het escorte van het konvooi behoorde, viel de duikboot met een snelle beweging aan en bracht haar tot zinken. In Noord-Afrika achtervolgden onze snelle colonnes den vijand tot ruim vijftig kilometer ten Zuidoosten van Sidi el Bar- rani. Vijandelijke vliegtuigen lieten bom men vallen op het fort van Maddalena, welke zonder uitwerking bleven, en op Gar- nulgrein, waarbij drie personen gewond werden. In Oost Afrika stieten vijandelijke pant serauto's op onze strijdkrachten in het ge bied van Sciusceib en weken terug, met achterlating van een dooden officier. Wij maakten eenige Hindoes gevangen. Een jachtvliegtuig van het type Gloster werd door onze jagers nabij Metemma neer gehaald. Een van onze vliegtuigen bombar deerde drie geëscorteerde schepen in de Roodë Zee. De vijiandelijikie luchtaanvallen op Keren veroorzaakten een doode en twee gewon den. De aanvallen op Kisimaio en Gherille veroorzaakten geen Slachtoffers en geen materieele schade. Vijandelijke vliegtuigen probeerden van nacht Napels te bereiken, maar werden door het onverwijlde optreden van ons af weergeschut weerhouden. Eenige bommen vielen op een plaats in de provincie Lecce, waarbij twee hulzen verwoest werden. Zes personen werden gedood en vier gewond- Andere bommen kwamen terecht te San Vito dei ïjTormanni, waarbij acht personen werden gedood en zes gewond VERGEEFSCHE REDDINGSPOGINGEN. Gistermiddag om kwart voor vijf voer de 23-jarige H. van E., wonende te Oegstgeest en werkzaam bij de firma de Ridder en Co., met zijn schuit door den Ouden Rijn, on- de. de gemeente Oegstgeest. Door onopge helderde oorzaak viel de man te water. Op zijn hulpgeroep kwamen verscheidene per sonen toesnellen, die trachttfen met haken en dreggen den drenkeling te redden, doch dezp werd door den sterken stroom naar b neden getrokken. Eerst na twintig mi nuten kon men den ongelukkige op het droge brengen. Dr. Hugenholtz moest toen den dood vaststellen. Het lijk is naar de ouderlijke woning vervoerd. „R. O. V." (v. Rijnsburg, Oegstgeest, Valkenburg, Voorschoten, (Rijndijk). Rijnsburg, Telef. 25. (voor Katwijk aan Zee en Katwijk ad. Rijn) H. P. BLOOT Co., Katwijk, Telef. 131. De zenders sluiten om 7.15 's avonds. Ook al zouden d<e zenders nog vroeger sluiten, dan heb/ben de Abonné's van onze Radio- Centrales daar geen last van: want: onze Radio-Centrales ge ven de Programma's der Nederlandsche Omroepvereenigingen óók na 7.15 doorOnze Radio-Centrales zijn nu per eigen telefoonlijn met de studio's verbonden. Een speciaal pro gramma wordit uitgezonden, van 7.15 uur tot 11 uur n.m Dit programma is vrij van elke electrische en atmosferische sto ring en wordt ook niet meer gestoord door andeje zenders. MAAR ÓÓK bezitters van Radio-toestellen zullen deze programma's, die in de Radio-Gidsen zullen worden vermeld, niet willen en kunnen missen. THANS 2936 is het oogenblik «rek-omen, om naast het toestel ook een aansluiting op de Radio-Centrale te nemen. Een korte koudeperiode en daarna een overvloed van regenwater hebben den grasvoorraad die er nog was, dusdanig in gekort, dat de boer reeds genoodzaakt was de meest productieve melkkoeien naar den stal te brengen; de rest zal nu wel spoedig moeten volgen. We zagen het begin dezer week aan de aanvoeren op de gebrudiksvee-afdselingen. Deze waTen plotseling aanmerkelijk rui mer. Een korte drukke tijd kan dan ook nog in den veehandel worden verwacht, voor dat het stille winterseizoen intreedt.. Het aanzien op de gebruiksveeafdeelingen was begin dezer week over de geheele linie bepaald levendig. Er was veel bezoek en ook voldoende kooplust. De prijzen zijn echter de laatste weken dermate gestegen, dat men zich in het algemeen nog niet geheel heeft aangepast. Men kan dit dikwijls be speuren aan de reactie welke volgt, als naar den vraagprijs wordt geïnformeerd en ondanks grooter aanvoeren werden de vraagprijzen nog verhoogd. Het vee is overal in dién lande duur want men wil in den as. winter nog zooveel mogelijk melken, terwijl naar gustevee een goede vraag is, omreden men ze in het a.s. voorjaar als „onbetaal baar" verwacht. In dit opzicht is men al bezig zich te dekken voor het weideseizoen van het volgende jaar. Het jonge fokvee moet eveneens duur worden betaald. Guste- en kalfvaarzen, evenals pinken en graskalveren, vinden koopers in voldoende mate en al ziet men dan ook tegen de prij zen op we zien het op het einde van de markten er blijft er niet één onverkocht. Voor de vleeschdistributie was de levering begin dezer week weer zeer voldoende en er was ook heel wat beste kwaliteit aange boden. Men gaat ook uit het land nu alles ruimen wat goed is. Gedurende den komenden winter zullen de consumenten het met iets minder kwaliteit moeten doen. Tenminste dit ligt bij de hui dige voederschaarschte voor de hand. Nuchtere en vette kalveren werden even eens iets ruimer aangeboden voor de dis tributie, doch de mesteri.i van kalveren zal gedurende den winter wel niet veel meer te beteekenen hebben, doch daartegenover verwachten we een groot aanbod van nuch tere kalveren. Ook hier zal men het dus voorloopig met iets minder moeten stellen. Een verder terugloopende aanvoer op de wol<veeafdeelingen kon 'begin dezer week we derom worden geconstateerd, terwijl de prijzen van vorige week weer werden over schreden. Het artikel was dus weer duurder. Ook op de paardenmarkt werd de prijs van slachtpaarden nog weer iets aangetrok ken. In vrijwel alle soorten gaven de prijzen dus begin van deze week weer eenige stij ging te zien. Hedenmorgen werden alhier op de markt 284 runderen voor de distributie aange boden. Scheepvaartmarkt had een druk verloop en het bijzonder traden aandeelen HollandAme rika Lijn op den voorgrond, waarby na vaste opening een stijging Intrad van een zevental punten tot omstreeks 120%. In de rubberrubriek gingen Amsterdam Rub bers aan den kop; de Inzet was een 12-tal pun- tal boven het vorige slot en daarna kon nog ongeveer een avance van een tiental procenten worden gehaald, waarby de 275 werd bereikt. Verscheidene minder courante soorten, waarvan meerdere reeds gisteren belangryk hooger waJ ren komen te liggen, konden zioh opnieuw ver heffen. Ook voor de Tabakken bestond goede belangstelling. De handel was hier wel Iets minder omvangryk, maar dit verhinderde niet, dat de Sumatra-aandeelen over de geheele linie aanmerkeiyk boven het vorige peil uitkwamen. Ook de thee-aandeelen deelden in de vaste stemming, zooals gebrulkeiyk was de handel hier echter niet uitbundig. Oude Booten bleven niet achter en konden zich, vergeleken met gisteren, een achttal pun ten verbeteren, tenvyi ook Scheepvaart Unies zich niet onbetuigd lieten en tot 170% opliepen. Japanlijnen waren byzonder goed gedisponeerd en stegen van 141% tot 150%. In al deze fond sen konden ruime omzetten worden geregis treerd. De Petroleumafdeeling was vTy druk, vooral voor Olies. Reeds dadeiyk werd een kleins achttal punter, boven het vorige slot gehandeld en wérd tegen 296% afgedaan. Maar kort daar na werd de 300grens ln een vlug tempo over schreden en werd zelfs een koers van 307% be reikt. De groote animo, die zich dezer dagen voor de Indische Cultuurfondsen openbaarde, was ook nog niet verflauwd, op de Suikerafdee- ling werd vrij veel gedaan in H.V-A.'s, die na op 466 te zijn ingezet, later op den middag boven 480% kwamen. Vorstenlanden werden eveneens in een open hoek verhandeld en behaalden daarby een be- hooriyke koerswinst, terwyi diverse minder cou rant soorten mede belangryk naar boven kwa men. In Industrieelen ging eveneens aardig wat om. Aku's gaven groote omzetten te zien, maar kon den als een van de weinige uitzonderingen niet profiteeren van de styging en bleven 2ich op het peil van gisteren bewegen. De Philipsaan- deelen daarentegen boekten een koerswinst van een 10-tal procenten, terwyi ook Unilevers zich in een vry levendigen handel flink konden ver heffen. Verscheidene minder courante indus trieelen werden hooger afgedaan. De berichten waaruit kon worden afgeleid, dat de presidentsverkiezing in de Ver. Staten ten gunste van Roosevelt zou uitvallen, werden op de Amerikaansche afdeeling van de markt begroet met een sterke rijzing, waarby vooral in de staalaandeelen beduidende posten werden omgezet. U..S. Steels en Bethlehem Steels liepen onder beurstyd eenige punten naar boven, ook de spoorwegaandeelen waren druk, terwyi de koperfondsen zich niet onbetuigd lieten. De Amerikaanche petroleumaandeelen waren meerendeels hooger en hier ging het vry druk toe in Shell Unions en Tidewater. De Duitsche markt had een vast voorkomen. In het byzonder voor de stukken, welke in Duitsche marken en Nederlandsche guldens lui den: van eerstgenoemde waren diverse speciali teiten aanzienlijk hooger; de handel was van kalmen aard. In de Youngleening echter was weer vry veel te doen; na zeer vaste opening op 35 Vj of een goede 6-tal punten boven het vorige slot, viel echter geleldeiyk aan een In zinking op te merken. De Ned. beleggingsafdeling had een gedrukt voorkomen. Van de Ned. staatspapieren waren in het byzonder de obligatlën uit de jonge emis sies aan eenig aanbod onderhevig. Ook de prov. en gem. obligatlën waren aan den ongeanimeer- den kant. Prolongatie 2 3/4%. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE' BANK. 6 November. Valuta's (schrlfteiyke en tel. transacties). New-York 1,88 3/16—1,88 9/16; Beriyn 75,28— 75,43; Brussel 30,11—30,17; Helsinki 3,81—3,82; Stockholm 44,8144 90; Ztirlch 43,63—43,71. Bankpapier: Berlijn 75,19—75,34; New-York 1.861/2— 1,901/4; Brussel 30,08—30,20; Stockholm 44.76— 44,94; Zürich 43.59—43,75. (Ingez. Med.) AMSTERDAM, 6 Nov. De beweging, die de laatste dagen op de effectenbeurs te Amsterdam kon worden waar genomen, was vandaag nog geenszins tot staan gekomen, integendeel werd de opwaartsche koersrlchting in een snel tempo gecontinueerd. De handel was daarby van groote afmetingen en de markt had dan ook een levendig voor komen Dezelfde motieven, welke reeds gerui sen tyd aanleiding tot den kooplust voor aan- leelen geven, deden zich ook heden gelden en 'iet. scheen wel. of deze impulsen thans nog sterker tot uiting kwamen. Voor de locale fond sen bestond groote belangstelling en in de meeste rubrieken ging het levendig toe. De HILLEGOM. De heer De Ruiter, agent van politie alhier, is met ingang van 11 November a.s. benoemd bij het korps der marechaussee met standplaats Voorschoten. 1 Januari a.s. zal dan zyn benoe ming tot wachtmeester by genoemd corps vol gen. Tot onderwijzer aan de RK. Mulo-school alhier werd benoemd de heer J. M. Renders, die Inmiddels gisteren zyn functie heeft aanvaard. KATWIJK AAN DEN RIJN. Auto in de sloot. De slechte toestand van den straatweg Schouw van Duyvenvoorde-Valkenburg-Katwyk vroeg gisteren wederom een slachtoffer. Een auto van de Wasschery S. uit Lelden trof thans thans het noodlot door den slechten en gllbberigen toe stand van de weg ln de sloot te geraken. Geluk kig vonden er wederom geen persoonlijke onge lukken plaats. LEIDSCHENDAM. Burgerlijke Stand. Getrouwd: G. Bakker en J. Laamens. NOORDWIJK. Gevonden voorwerpen. Een oud heerenrijwiel; een bruine portemon- naie. Inlichtingen over bovenstaande voorwer pen worden uitlsuitend verstrekt des Woensdags en Zaterdags van 67 uur n.m. ten politiebu- reel te Noordwy'k-Binnen. Aan het postkantoor alhier en het daar onder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand October 1940 op de Rykspostspaar- bank ingelegd f6196,45 en terugbetaald f. 25.111,29. NOORDWIJK AAN ZEE. De collecten van de Ned. Herv. Kerk alhier hebben in October 1940 opgebracht: Diaconie f. 110.50, kerk 1.153.35. Bouwfonds f. 72,22 en Be waarschool f. 9.10. SASSENHEIM. DE BRAND BIJ SEKKENS' LAKFABRIEK. Een arbeider ernstig gewond. In aansluiting op ons bericht inzake den brand in Sikkens Lakfabriek vernemen wy nog, dat tengevolge van de explosie van een kleinen ketel de kleeding van den arbeider L. vlam vatte, waardoor deze ernstige brandwonden be kwam en naai- het Acad. Ziekenhuis te Leiden overgebracht moest worden. De schade aan het gebouw is vry ernstig. Het betonnen dak is gescheurd, zware deuren wer den ontzet en vele ruiten zyn vernield.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3