LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 6 November 1940 Rede van dr. Göbbels te Praag Hollandsche Maatschappij van Landbouw KERK- EN SCH00LNIEUWS STADSNIEUWS Beeld van den strijd Ki Hoofdpijn en l\iespijn Algemeene vergadering te Amsterdam FAILLISSEMENTEN RECHTZAKEN Reeks diefstallen door vier jongelieden opgehelderd Binnenland Buitenland NED. VER. VAN HUISVROUWEN AFD. LEIDEN. „Iets over mosselen en garnalen". Genoemde afdeeling had gisteren voor haar leden een middag georganiseerd ten einde haar nader bekend te maken met de bereidingsmogelijkheden van mosselen en garnalen. Zooals de presidente mevr. T. J. Vriend- van Hoorn in haar openingswoord zeide zullen verscheidenemiddagen, welke de afdeeling Leiden organiseert, staan in het teeken van de voedselvoorziening in dezen tijd. Voor dezen middag was mej. v. Weeren leerares aan de Vakschool voor Meisjes be reid gevonden een toelichting te geven bij de door de meisjes van de vakschool berei de schotels van garnalen en mosselen. De Vereeniging stelt het ten zeerste op prijs, dat de directrice der Vakschool mej. Hoi- tink lederen keer weer dadelijk bereid is hare medewerking te verleenen door de meisjes schotels voor de Vereeniging te la ten bereiden. De ook thans weer klaarge maakte schotels konden door de aanwezi gen worden gekocht en mede naar huis ge nomen. Ook waren de recepten van de schotels verkrijgbaar. Voorts wees mevr. Vriend er nog op, dat het juist in dezen tijd meer dan ooit zaak is propaganda voor de Vereeniging van Huisvrouwen te maken. Het Hoofdbestuur had hiervoor propaganda-geschriften ter beschikking gesteld, welke aan de aanwe zigen werden uitgereikt. Vervolgens gaf zij het woord aan mej. van Weeren. Deze begon met erop te wijzen dat mos selen en garnalen zoo weinig voorkomen op de menu's van de huisvrouw. Misschien zal hierin nu verandering komen doordat zij niet alleen goede voedingsmiddelen zijn, maar bovendien niet te duur en ln onbe perkte mate verkrijgbaar zijn. Rekent men per persoon per middag 1 ons vleesch, dan kan men met 3/4 ons garnalen wat voe dingsgehalte betreft volstaan en met 1 ons gaar mosselvleesch wat ongeveer 1 ki logram rauwe mosselen beteekent. De mos selen worden tot nu toe ten Noorden van de Maas practisch niet gebruikt, terwijl zij toch zeer veel eiwit bevatten en heel goed koop zijn. Spr. liet vervolgens de verschil lende schotels de revue passeeren. In de pauze werd thee geserveerd met gebakken mosselen. De presidente dankte mej. van Weeren voor haar causerie onder aanbieding van een boek. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: N.V. Nederlandsohe Rotogra vure Maatschappij, Noordeinde 8—12, Lei den. Afgetreden als pres.-commissarisG. G. A, Loeber, ln wiens plaats is benoemd mr. J. A. Philipse. die reeds commissaris der vennootschap is. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candldaatsexamen rechten mej. F. M. de Graaff (Den Haag) en de heer A. IJ. A. Looijen (Goes) en voor het doctoraal examen Rechten de heeren J. Exalto (Den Haag), W. Kreukniet (Was senaar) en F. Hartong (Rotterdam). In ons artikeltje betreffende den eer sten Leidschen lichtgasauto, waaraan wij gisteren aandacht besteedden, is, zooals de nadenkende lezer zal hebben bemerkt, een hinderlijke fout geslopen. De kosten van de geheele installatie bedragen vanzelf sprekend niet f. 6.25. doch f. 625. Voor het alhier afgenomen examen van apothekersassistente is geslaagd mej. J. C. de Bel, uit Rotterdam. Vrijdag 22 November a.s. zal mej. A. L. van den Born, klerke bij de Ned. Spoorwe gen aan het station alhier, den dienst der Ned. Spoorwegen verlaten. Gistermorgen is de 62-jarige A. B., wonende aan de Havenkade alhier, die aan boord van een schuit, liggende in de Spoor- haven, werkzaamheden verrichtte, gevallen, waarbij hij zoo ongelukkig terecht kwam, dat de tabakspijp, welke hij in zijn mond had, door zijn gehemelte drong. De Eerste-Hulpdienst vervoerde den man naar het Academisch Ziekenhuis. Bij een botsing tussohen twee wielrij ders gistermiddag op de Haarlemmerstraat ls de 20-jarige I. van E.. wonende aan de Middelstegracht, bloedend aan het achter hoofd verwond, terwijl hij bovendien een lichte hersenschudding bekwam. De Eerste Hulpdienst bracht het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis. Gisteravond heeft het l'/i-jarig zoontje van de familie S. in de Schoolstraat den bak van een waschmachine omgetrokken en daardoor op het hoofd gekregen. Het ventje- bekwam een hersenschudding en werd door den E.H.D. overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis. Het D.N.B. meldt uit Praag: Op een groote betooging in de jaarbeurs hal te dezer stede heeft rijksminister dr. Göbbels gisteren een omvangrijke politieke rede gehouden. De minister kwam tegen vier uur in ge zeischap van rijksprotector, Freiherr von Neurath en gouwleider, rijksstadhouder Konrad Henlein, in de overvolle jaarbeurs hal aan. Na een hartelijke welkomsttoe spraak van Konrad Henlein gaf rijksminis ter dr. Göbbels een beeld van den strijd om eigen lot, die het Duitsche volk opgedron gen is en van Europa zooals dat onder lei ding van de spil in wording verkeert. Het Duitschland van Adolf Hitler met zijn negentig millioen menschen, zoo verklaar de Göbbels o.a., kan thans, innerlijk eens gezind en van buitenaf onaantastbaar, met het fascistische Italië er toe overgegaan ook het gelaat van Europa een nieuwen vorm te geven. De taak, die Duitschland zelf zich daarbij thans stelt, is onmetelijk g:-oot geworden. De revolutie van het natio naal socialisme en van het fascisme is een Europeesch phenomeen geworden. Aan haar dynamiek kan enkeling noch volk zich meer onttrekken. Europa bevindt zich thans in een groot wordingsproces. Engeland's continentale degens zijn verbrijzeld. Het vasteland van Europa is voor Groot-Brittannië gesloten. Evenals eens enkele volken uit de vechten de stammen ontstonden, zoo staat het vasteland van Europa op het punt zich op nieuw aaneen te sluiten. De verantwoorde lijkheid voor de leiding van dit nieuwe Europa kunnen echter slechts naties dra gen. De spil voldoet aan alle eischen, die deze taak stelt. Duitschland is te zamen A. K. te L. vraagt: Als alleenwonend per soon laat ik mijn wasch door een was- scherij behandelen, waarvoor ik mijn zeep- bon heb moeten afstaan. Hoe kom ik nu aan toiletzeep; kan ik daarvoor een extra bon krijgen? Antwoord: Neen, daarop bestaat geen mogelijkheid. U dient dus een deel te re serveeren voor toiletzeep, hetgeen ook wel mogelijk is, aangezien men den zeepbon pas behoeft in te leveren aan de wasscherij, wanneer een gewicht van 8 K.G. is bereikt. Dit is voor een alleenwonend persoon vrij veel. zoodat u gerust een klein deel van de zeeptoewijzing kunt bestemmen voor toiletdoeleinden. Overigens vereischt de toe wijzing inderdaad de grootste zuinigheid B. te L. informeert welke distributie bescheiden hij bij verhuizing naar een an dere gemeente moet meenemen. Antwoord: Alle zonder uitzondering. Veilig en vlug als geen ander helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mij nh a rat. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. 2907 (Ingez. Med.) met het fascistische Italië in dezen oorlog drager van een vorm van wereldbeschou wing. Derhalve draagt de strijd met Enge land niet slechts het karakter van een volksoorlog, die door nationalen hartstocht gedragen wordt, maar hij beteekent veeleer ook een gevecht tegen de Joodsch-Britsche plutocratie, die tijdenlang Europa uitgezo gen heeft. In dezen oorlog is ook de superieure gees telijke oorlogvoering een wapen van de grootste uitwerking. In Duitschland is het tot in het kleinste dorp iederen volksgenoot duidelijk, waarom het in den oorlog tegen Engeland gaat. Het Duitsche volk bevindt zich in een strijd om zijn levensbelangen, die het op gedrongen is. Het middeleeuwsche rijk der Duitschers is aan zijn innerlijke tweedracht ten gronde gegaan. Het Europa, waar Duitschland slagveld was. is onder de macht van het Britsche eiland geraakt, dat het vasteland vijandig gezind is. Zijn lot is door Londen bepaald volgens het beginsel „verdeel en heersch". Dit dui- velsche beginsel van den eeuwigen onvrede in Europa is datgene, wat door de Engel- schen geveinsd „evenwicht der krachten" genoemd wordt. De oorlog, dien Duitsch land en Italië thans gedwongen zijn tegen de uitdagingen van Engeland te voeren, is niets anders dan een opstand van Europa tegen den Engelschcn onruststoker. Voor de volken van Europa rijst thans de vraag, of er iets oneervols in ligt met alle krachten aan de reorganisatie van dit werelddeel mecie te werken. Uit het antwoord moet blijken, of ook de kleine naties geleerd hebben natuurlijke geschiedkundige ontwikkelingen te begrij pen. Thans is het om een begin te maken met de economische en sociale reor ganisatie van dit oude werelddeel. Het Duitsche volk van 90 millioen kent slechts dezen dienst. Het veracht een ledig, gemak kelijk leven in oneer. Het bevindt zich in een beslissenden strijd om zijn leven en zijn toekomst. Dr. Göbbels besloot zijn rede met een op wekking aan de Duitschers te Praag om op hun belangrijken voorpost het moederland op hoog geheven handen te dragen. „Gij moet het vasthouden, opdat het tot in de verste tij den blij ft bestaan." Surséance van betaling: Op verzoek van A. van der Heiden, aannemer te Leiden, is ingetrokken de aan hem op 30 Mei verleende surséance van betaling. Uitgesproken: L. A. van der Meer, kruidenier te Leidschen-: dam, Prinses Jullanaweg 8. R.-c.: mr. A. Hil- bingh Prins; cur.: mr. F. M. Westerouen van Meeteren, Den Haag. PREDIKBEURT. Zevenhoven Chr. Gerèf. Kerk (Polder); Donderdagnam. 10% en nam. 7J.2 uur, (Dank dag gewas), ds. D. Driessen van Rotterdam. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Tholen ds. J. Batelaan te Stavenisse, naar Watergang ds. G. F. van der Horst te Akkrum naar Eindhoven ds. B. Nyholt te Wieringermeer Bedankt voor Nijehaske (Fr.) ds. J. Henkels. predikant bij de evangelisatie te Winschoten. GEREF. KERKEN. Beroepen te Amsterdam C. ds. M. B. van 't Veer te Groningen. Tweetal te Scherpenzeel (Geld.) ds. J. W. Dragt te Holten en ds. J. C. Jonkers te Abcoude. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Tweetal te Sappemeer: ds. J. W. Sipkema te Terhorne en ds. R. de Zeeuw te Twisk. Aangenomen naar Giethoorn ds. A. Mulder' te Aardenburg. Mevr. F. te L. schrijft ons: Mijn zoon, die 14 jaar oud ls en dus in het bezit van een jongeiiskaart voor de textieldistributie, heeft een rijbroek noodig. Daar mijn zoon voor zijn leeftijd erg flink is, vervalt hij in een kleine heerenmaat. Moet ik nu 23 punten afstaan of kan ik volstaan met 12 punten, zooals voor een jongensbroek is aangegeven? Antwoord: Uw winkelier is verplicht op vertoon van het identiteitsbewijs de ver langde rijbroek tegen afgifte van 12 pun ten te leveren. In uw geval zal de winke lier daardoor eenige „punten-schade" lij den, doch daar staat tegenover dat hij ook vaak voordeeltjes heeft, wanneer een koo- per van bijvoorbeeld 18 jaar zóó klein van postuur is. dat hij kleeren van kinderen van 14 jaar kan dragen. De winkelier ont vangt dan de punten, die een achttienja rige daarvoor moet afgeven en heeft der halve een overschot, omdat hij kleeding levert voor een kind van 14 jaar. J. de B.. te O. Wat wij hierboven schreven geldt ook voor u. De winkelier heeft niet het recht méér punten te eischen dan voor een jongen van 14 jaar daarvoor is aangegeven. 9 A. de J. te L. Voor u geldt hetzelfde. Kleeding voor kinderen beneden de drie jaar is vrij, ook al is uw dochtertje zoo uit de kluiten gewassen, dat haar geen babykleeding meer past. Vanzelfsprekend wordt van de zijde van den kooper goede trouw verondersteld en heeft de winkelier ingeval van twijfel het volste recht te vra gen of het kleedingstuk werkelijk bestemd is voor het kind wiens(wier) stamkaart daartoe wordt overgelegd en niet bijvoor beeld voor een ouder broertje of zusje. Vragen omtrent distributie-aangelegen heden kunnen worden gericht aan onze Redactie onder vermelding op de enveloppe van het woord „Distributie." VOLDOENDE VOORRAAD VOOR EEN KLEIN WARENHUIS. Het was wel een merkwaardig clubje van vier jongelieden dat gisteren voor de Haag- sche Rechtbank de bank der verdachten vulde bij de behandeling van een serie dief stallen, die tijdens de duisternis waren ge pleegd in eenige Haagsche winkels. Naar het uiterlijk te oordeelen zeer nette lieden, doch die zich niet hadden ontzien om uit stalkasten open te breken en daaruit goede ren van allerlei aard te plunderen, zooals coupons stof, damesblouses, overhemden, jassen, hoeden, parapluies, badpakken en pyama's, maar ook zilveren en gouden sie raden, bontjasjes en andere min-of-meer luxe artikelen, een en ander gepleegd in een reeks van avonden tusschen 23 Juni en 6 Juli. Een van het viertal, een schoonheids specialiste, had de goederen te haren huize in Den Haag verborgen, waar een van de drie jongemannen mede inwoonde, terwijl de beide anderen uit Amsterdam waren ge komen om te zorgen voor de aanvulling van den inventaris. Inmiddels was op enkele onderdeelen na alles weer terechtgebracht, zelfs toen de affaire eenmaal was ont dekt met medewerking van de stelers, die nog eenige bij de huiszoeking achtergeble ven kleinigheden bij de politie kwamen brengen. Enkele voorwerpen uit dezen massadiefstal waren te gelde gemaakt en konden niet meer worden achterhaald. Het viertal legde een vrijwel volledige be kentenis af en alleen over de rolverdeeling bleek wat misverstand te bestaan. De officier van, justitie eisohte tegen den 23-jarigen R. S. en den 27-jarigen J. B., die hij als de hoofddaders beschouwde, ieder twee jaren gevangenisstraf, tegen den 27- jarigen J. W. een gevangenisstraf van ne gen maanden en vroeg voor de juffrouw een voorwaardelijke veroordeeing van zes maanden, met drie jaar proeftijd, gedurende welken zij geen contact meer zal mogen on derhouden met J. W„ met wien zij, volgens haar beweren, de samenwoonrelatie inmid dels had verbroken. De verdedigers pleitten clementie. Uitspraak 19 November. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Beleediging. Een inwoner van Noorden-Nieuwkoop, schijnt lastig te zijn. Dat komt, doordat hij te snel met zijn mond is, en spoedig zijn beleedigingen laat rollen. Dat was nu G. v. d. H. overkomen, die de onvriendelijke 'woorden niet had aan vaard en een aanklacht indiende, waar voor V. nu terecht moest staan. Maar hij liet verstek gaan. De officier had evenwel een rapport van de politie en daarin werd verhaald dat de veldwachter ook al had getracht te bemiddelen met verdachte, maar die vredes-pogingen wa ren op niets uitgeloopen. Nu moest de officier er een einde aan maken, en hij wilde dit radicaal doen, door een maand gevangenisstraf op te leggen. De politierechter veroordeelde conform dezen eisch. LEDEN DER W.A. VOOR DE RECHTBANK. Tegen een aantal leden van de Weer- afdeeling der N.S.B., die in September te Zeist met hun koppelriemen op het publiek hebben ingeslagen, ómdat zij tijdens een marsch werden gehoond., heeft de officier bij de Utrechitsche rechtbank heden geëischt f. 20 boete, subs. 10 dagen hechtenis als mede een maand voorwaardelijk. De Hollandsche Maatschappij van Land bouw heeft vandaag in hotel Krasnapolsky te Amsterdam haar algemeene vergadering gehouden. De voorzitter, de heer F. den Hartog, herdacht in zijn openingsrede al lereerst de overledenen en hen, die in Mei in dienst van het vaderland sneuvelden. Een der onderwerpen, waarmede de ge organiseerde landbouw zich in de laatste maanden wel sterk heeft bezig gehouden, aldus spreker, is de moelijkheid om te ko men tot concentratie in het landbouw organisatiewezen. Een ander belangrijk vraagstuk bleef dat der productieprijzen. Het landbouw-comité heeft de opdracht verstrekt om van diverse landbouwproduc ten zoo nauwkeurig mogelijke productie-, kosten-berekeningen te maken. Gewapend met dit rapport hoopt het bestuur den tel kens terugkeerenden strijd over de prijs regelingen te kunnen beteugelen. Het land bouw-comité besloot bovendien tot stich ting van een documentatiebureau, dat zich in de toekomst met kostprijs-berekeningen bezig zal houden en ook andere proble men aan een oplossing zal helpen. Een belangrijk rapport betreffende de positie der melkveehouderij en den melk prijs is verschenen. Het prijzen-vraagstuk heeft echter inmiddels een ander aspect gekregen en het laat zich aanzien dat een stelsel van vaste prijzen dat der variabele binnen afzienbaren tijd zal vervangen. De heer ir. S. L. Louwes, directeur-generaal voor de voedselvoorziening, heeft over dit onderwerp gezegd dat de regeling zoo veel mogelijk aan het bedrijf zelf moet worden overgelaten, een standpunt, dat de voorzit ter volledig toejuichte. De kleinbedrijven hebben wel in zeer ster ke mate den neerslag der omstandigheden ondervonden. Hoe aan deze bedrijven hulp moet worden geboden, wordt thans onder zocht. De consumptie-melkers verkeeren in een moeilijke positie. De invoering der standaardisatie en van de uitbetaling der melk op vetgehalte is een maatregel van zeer ingrijpenden aard. Het is echter niet.' meer dan redelijk dat het beste product ook den'-besten prijs opbrengt. Ongetwij feld zal dit ook stimuleerend werken. De pachtopdrijvingswet is kortelings in den vorm van een verordening verschenen- De pachters hebben hierdoor meer zeker heid tegen het opjagen der pachtprijzen gekregen. De toekenning van voldoende be voegdheden aan de pacht-bureaux, met als grondslag het redelijkheidselement, zou, aldus de voorzitter, een afdoende oplossing geweest zijn en had de gebondenheid aan de volkomen willekeurige en starre ba sis, die van het afstemmen op een bepaal den datum nu eenmaal noodzakelijk het gevolg moet zijn kunnen voorkomen. Van groot belang voor onze boeren is de in het leven geroepen ontslag-verordening voor landarbeiders. De drie centrale land bouworganisaties zijn met betrekking tot deze materie zeer actief geweest. Een ver ordening, waarbij de minimale personeels bezetting voor de bedrijven wordt geregeld zal wellicht binnenkort worden afgekondigd Een volgend punt der agenda was de verkiezing van vier nieuwe leden van het hoofdbestuur in verband met het aftreden der heeren A. Buurman, D. H. Jas, Jm. Blaauwboer Kzn. en D. H. Nugteren. Geko zen werden de heeren M. van Gaaien te Hoogendorp, J. Sijp te Alkmaar, J. A. van Nieuwenhuizen te Ooltgensplaat en M. de Jong Hzn. te Lekkerkerk. De datum en plaats voor de volgende al- meene voorjaarsvergadering werden op voorstel van het hoofdbestuur vastgesteld op een nader te bepalen dag in Mei te Rot terdam. De heer H, D. Louwes, voorzitter van het landbouwcomité, hield vervolgens, nadat gepauzeerd was, een inleiding over het on derwerp „Eenheid in het landbouworgani- satiewezen", gevolgd door een toelichting van het hoofdbestuur en het secretariaat op eenige onderwerpen, welke momenteel in het middelpunt der belangstelling van den boerenstand staan. TE WATER GEREDEN. Vanochtend is de veertigjarige Van der M. te Delft met zijn fiets te water gereden en verdronken. BIJ HET ROEIEN VERDRONKEN. Gistermiddag waren drie jongens aan het roeien op den Ouden IJsel te Doesburg. De stuw stond, in verband met de werkzaam heden aan de rivier, geheel open. De boot werd in het stuwgat getrokken en sloeg om. Twee jongens slaagden er in zich te redden, doch de derde, de vijftienjarige J. Blaauw, geraakte onder water vast en ver dronk. TENGEVOLGE VAN TRAP VAN EEN PAARD OVERLEDEN. De vorige week kreeg de 61-jarige land1- bouwer G. J. Smit op zijn boerderij te Win terswijk een trap van een veulen, waardoor hij inwendige kneuzingen opliep. In den a-f- geloopen nacht is de man overleden. Ir. B. J. M. RENSER OVERLEDEN. Te Nijmegen is op 63-jarigen leeftijd over leden ir. B. J. M. Renser, die langen tijd leeraar in de wis- en natuurkundeaan de H.B.S. was en een der oprichters van den Ned. R.K. Bond voor groote gezinnen. Meer dan 20 jaar is hij penningmeester geweest van den Ned. R.K. Bond van gezinshoofden, welke eenige jaren geleden den naam ver anderde in R.K. Bond voor het groote ge zin. De begrafenis geschiedt Zaterdag as. te Nijmegen. N.S.N.A.P.-LEDEN SLUITEN ZICH AAN BIJ DE N.S.B. De persdienst van de N.S.B. meldt: Dezer dagen verscheen in de pers het be richt dat de N.SH-A.P. Duitschland een organisatie van in Duitschland wonende Nederlanders onder leiding van H. P. M. Mullerij, zich onder leiding heeft gesteld van dr. Van Rappard. In hetzelfde bericht wordt de NJSH.A.P. de sterkste nationaal- socialistische groep Nederlanders in Duitsch land genoemd. In tegenstelling met het bovenstaande kan officieel worden medegedeeld, dat de geheele leiding van de groep Duitschland der zg. Kruyt pairtij, bestaande uit de hee ren Mullerij, Wouters. Vincken en Blokker zich bij de N.S.B. heeft aangesloten. Overeengekomen is. dat de leden der N.S.N.A.P. (Kruyt) in Duitschland zich eveneens bij de N.S.B. zullen aansluiten en wel in dier voege, dat de ex-leden der Kruyt partij die vóór 10 Mei 1940 reeds tot deze N.S.N.A.P. behoorden, gewoon lid kunnen worden' van de N.S.B. De anderen worden als „begunstigers 1940" ingeschreven. De N.S.B. is thans dooi de autoriteiten in Duitschland als de eenige nationaal-socialistische organisatie van Ne derlanders erkend. HAAR KIND VERWAARLOOSD. De rechtbank te Leeuwarden deed uit spraak in de zaak tegen de 28-jarige vrouw J. de V.B. te Zwaagwesteinde (Fr.), die haar zoontje in een zoodanigen hulpeloo- zen toestand zou hebben gebracht en ge laten. dat het kind op 4 Augustus overleed. De vrouw werd overeenkomstig den eisch veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. REORGANISATIE DER RIJKSPOLITIE TE AALSMEER. De Rijkspolitie in Aalsmeer en e. ie omliggende gemeenten zal binnenkort wor- o'en gereorganiseerd. De onlangs uitgebrei de rijksveldwaoht blijft nu alleen werkzaam voor den zoogenaamden waterdienst, het geen in dit deel van het Noord-Holland- sche plassengebied geen overbodige luxe is. Daarnaast vestigt zich marechaussee in Aalsmeer, wier werkgebied zich ook tot eenige omliggende gemeenten uitstrekt. B. en W. van Aalsmeer stellen thans voor om financieele medewerking te verleenen aan de woningbouwvereniging „Volksbe lang," ten einde zes woningen voor de man schappen te doen bouwen, alsmede voor bureauruimte en arrestantencellen. Uitbreiding van gemeente-politie in Aals meer en omliggende gemeenten is nu niet meer zoo urgent. Met de bouwkosten der woningen zal- circa f. 40.000 zijn gemoeid. Architect J. F. Berghoef ontwerpt de bouw plannen. ENGELSCHE BOMAANVALLEN OP NEDERLAND. Het A.N.P. meldt: Slechts weinig Engel- sche vliegtuigen hebben vannacht boven ons land gevlogen. De bommen, die wer den afgeworpen en die eveneens weinig talrijk waren, kwamen bijna alle in het vrije veld terecht zonder noemenswaardige schade aan te richten. In het geheel zijn twee doodemte betreuren, terwijl een per soon zwaar en een persoon licht is gewond. Eenige woonhuizen zijn beschadigd, terwijl in een gemeente de gas- en waterleiding werd gestoord. DUITSCHE PERS OVER DE REDE VAN CHURCHILL. lil hun commentaren op de rede wette Churchill gisteren in het Lagerhuis gehou den heeft, spreken de Berlijnsche bladen van rhetorische en illusionistische uitvluch ten. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" con stateert o.a., dat de uiteenzettingen van den minister-president weer volkomen zijn redenaarsfcactiek weergeven. Terwijl hij schijnbaar open-lijk spreekt en zelfs moei lijkheden toegeeft, groepeert hij zijn argu menten toch zoo, dat de harde f eiten in een nevel van illusies gehuld worden. De we reld ziet, zoo besluit het blad, dat de moei lijkheden van GrootoBrittamnië. die zelfs Churchill niet ontkennen kan, dagelijks toenemen. De Berliner Boersenzeitung" schrijft, dat Churchill zich ten aanzien van de gebeurtenissen in het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee weer van de oude truc bedient, oorzaak en gevolg om te keeren Het is den bewindvoerders te Londen volmaakt onverschillig of de Grie ken doodbloeden. Tot de ineenstorting toe za-1 Churchill van de overwinning blijven praten. (-DjNB.) BRITSCHE STAFCHEF TE ANKARA. De correspondent van de Politika te Istanboel meldt, dat de chef van den gene- ralen staf van het Britsche leger in het nabije Oosten, generaal Smith, wederom te Ankara is aangekomen en daar met Turk- sche politieke en militaire kringen nauw contact onderhoudt. (D.N.B.) 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2