LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 5 November 1940 NAGEKOMEN BERECHTEN Groote slag in Griekenland gaande Turkije mobiliseert Duitsch W eermachtsbericht Italiaansch W eermachtsbericht Uit de Omstreken Binnenland De onrust in Den Haag VRAGENRUBRIEK SPORT Uit de Rijnstreek BEURSOVERZICHT WIKT SPfb, Volgens mededeeling uit Italiaanschen jatng wordt thans tusschen Italianen en Grieken een slag geleverd, die beslissend zou kunnen zijn. Bij Janina wordt met groote verbittering gestreden. Tevens rukken Italiaansche colonnes op langs de Westkust en andere in de richting van Saloniki. sche beteekenis, want dan zou Thracië. waarop de Bulgaarsche aanspraken in Italië meermalen zijn erkend, geheel wor den afgesneden. Ook van Engelsche zijde wordt de betee kenis van Saloniki erkend uit de ervarin gen van den vorigen oorlog. (United Press). DE SITUATIE IN SALONIKI. Het Zuid-Slavische blad Politika geeft een schildering van een neutralen vluchteling uit Saloniki weer, die verklaarde dat alle menschen, die Saloniki thans kunnen ver laten, bevrijd herademen, wanneer zij zich buiten de permanent gevaarlijke zone be vinden. Vier dagen lang duren reeds de onophoudelijke bombardementen. Het ergst is het verleden week Donderdag geweest. Toen de eerste bommen vielen, zocht alles in vilde vlucht dekking. Vrijdag begonnen de bomaanvallen onieuw. Ook Zaterdag en Zondag zijn er Italiaansche bommenwerpers loven Saloniki geweest. De bomaanvallen varen voornamelijk op het nieuwe spoor- segstation gericht. De materieele schade is vroot Het hoofdgebouw is voor de helft verwoest. Ook andere spoorwegstations hebben geleden. De Joegoslavische vrije zone in de laven is in het geheel niet gebombardeerd tn heeft ook nog in het geheel geen schade geleden. Ook van de talrijke Joegoslavische kolonie is niemand gewond. Het leven in Saloniki zelf is erg moeilijk geworden. De bevolking bevindt zich voortdurend thuis en gaat er slechts uit om levensmiddelen te koopen en andere dringende zaken af te handelen. De straten zijn volkomen verlaten. De enkele voetgangers loopen hard. Het tramverkeer ls wel niet geheel gestaakt, doch de dienst is zeer ongeregeld. Het ver keer van particuliere auto's en taxi's is vol komen stilgelegd, want al deze wagens zijn opgevorderd voor het vervoer van troepen. In de ziekenhuizen zijn vele gewonden on dergebracht. Het particuliere reizigersver keer is sterk ingekrompen. Het militaire vervoer geniet overal voorrang. Sinds eenige dagen is er geen nieuw schip meer in de haven van Saloniki aangekomen. Koffie en suiker is in het geheel niet meer voorradig. Vleesch is slechts op twee dagen in de week verkrijgbaar. (D.N.B.). Naar diplomatieke kringen te Rome mei- Zen, heeft Turkije de reservisten van 20 lichtingen onder de wapenen geroepen. (United Press). ITALIAANSCHE GEZANT VERLAAT GRIEKENLAND. De Italiaansche gezapt te Athene, Grazzl, heeft gisteravond in gezelschap van 190 andere Italianen per specialen trein het Grieksche grondgebied verlaten in de rich ting van de Joegoslavische grens. Een eere compagnie heeft hem begeleid. Aan de grens wachte reeds een speciale trein, waar in zich de Grieksche gezant te Rome bevond. De Zwitsersche radio meldt, dat Zwitser land de Grieksche belangen in Italië en Hongarije de belangen van Italië in Grie kenland zal behartigen. (Reuter). GRIEKENLAND's SAAMHOORIGHEID MET ENGELAND. De voornaamste factoren cl?- Grieksche politiek, die Griekenland tot het conflict met Italië hebben gedreven, worden door de Popoio d'Italia samengevat in de volgende zeven punten. 1. Dc aanwezigheid van een oligarchische regeering in Athene, welke de belangen van de Grieksche millionnairs in de Engelsche landen vertegenwoordigt. 2. De kapitalen van deze Grieksche mil lionnairs zijn vermogens in ponden sterling en dollars, welke belegd waren in Enge land en in> de Britsche dominions, evenals in den Engelsch-Amerikaanschen handel. 3. De Grieksche koopvaardijvloot, die on geveer 2 millioen br. r. t. inhoud heeft, is volledig in Londen verzekerd en vaart op dit oogenblik bijna in haar geheel voor re kening van Engeland. 4. De openbare schuld van Griekenland bedraagt ongeveer 30 millioen pond sterling, waarvan 17 millioen in Engelsche handen is 5. Engeland, heeft in Griekenland ontzag lijke kapitalen belegd, welker lot ten nauw ste met het lot van Engeland in de Mid- dellandsche Zee is verbonden. Alleen de Whitehall Security Ltd. heeft e a half mil liard Italiaansche lires geplaatst in de elec- trlciteits-, tram- en autobusondernemin gen in het Atheensche gebied- Verder be legden de Engelschen een half milliard Italiaansche lires in de grondcredietbanken van Griekenland. Het geheele Grieksche banksysteen heeft zijn centrum in Londen. Alleen de zichtbare kapitalen van Enge land, die in Griekenland zijn geplaatst, be droegen meer dan 2 milliard Italiaansche Ures. Alle Grieksche bewapeningen van 1938/39 zijn door Londen gefinancierd met credieten op langen termijn. 6- In al deze Engelsch-Grieksche onder nemingen zoo gaat de Popoio d'Italia verder hebben koning George en Me- taxas een aandeel. 50% der papieren van de in Griekenland belegde kapitalen zijn °Pgenomen door de in Londen wonende r -n - r3 kri" is. 1- Het vermogen der in Engelsche landen wonende Grieken wordt geschat op 20 mil- Hard Italiaansche lires en is geheel in An gelsaksische valuta's vastgelegd. Reusach tige Engelsche kapitalen zijn tenslotte be- legd in de tabaksondernemingen -an Mace donië en Saloniki. De geweldig' J odsche V-rmogens van Saloniki zijn geïnteresseerd P1) de Engelsch-Grieksriie ondernemingen Hl de Middelland sche Zee De Grieksche 7 .evenals de kleine burger der steden en sjadjes heeft geen rol gespeeld bij de be slissingen van Metaxas, wiens besluitei al- een gedicteerd werden door de groote fi nanciers. (D.N.B Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Ondanks de aanhoudend zeer ongunstige weersgesteldheid deed het luchtwapen over dag en des nachts aanvallen op Engeland en Schotland met Londen als hoofddoel. In den tijd van 19 uur tot 6.30 uur lieten de gevechtsvliegtuigen zonder ophouden meer dan 1500 bommen van allerlei kaliber op Londen neerkomen. Op 4 November en in den nacht van 4 op 5 November onderna men formaties gevechtsvliegers bovendien talrijke aanvallen op belangrijke militaire doelen, zooals vliegvelden, industrie- en verkeersinrichtingen alsmede op munitie opslagplaatsen en barakken. Daarbij wer den o.a. in Wattisham en Ford opnieuw hangars getroffen en een groot aantal vliegtuigen op den beganen grond vernield. Na nachtelijke aanvallen op Coventry en Liverpool konden verscheidene hevige ont ploffingen en branden worden waargeno men. In Hillington, Edinborough-Leith en andere plaatsen van Schotland kregen fa briekscomplexen zware treffers, welke he vige ontploffingen teweegbrachten. Voortgegaan werd met het leggen van mijnen voor Britsche havens. De viiand on dernam geen vluchten naar het gebied van het Duitsche rijk- Een Britsch vliegtuig, dat de kust van het Kanaal naderde, werd neer geschoten. Een eigen vliegtuig wordt ver mist. In zijn weermachtsbericht No. 151 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: De operaties van onze eenheden worden voortgezet in den sector van Epirus, waar onze detachementen, na een levendigen weerstand van den vijand te hebben over wonnen, het bovendeel der vlakte van Vo- jussa hebben bereikt. Onze luchtmacht heeft den geheelen dag krachtige acties van samenwerking met de operaties op den grond tot ontwikkeling gebracht en wegen, troepen- en autocolon nes, barakken en verdedigingswerken ge bombardeerd in de zones van Fiorina, Kas- toria en Janina. Batterijen en andere doe len op de Noordelijke helling van Janina en langs den weg van Janina naar Kali- baki werden in herhaalde auikbombarde- menten getroffen. Andere vliegtuigen van ons luchtwapen bombardeerden de havens Volos, Preveza en Patras. Tijdens luchtge vechten werd een vijandelijk jachtvliegtuig neergeschoten, een tweede werd waar schijnlijk neergeschoten. Uit hetgeen later is komen vast te staan, blijkt, dat tijdens de luchtacties van 2 November nog zes vij andelijke vliegtuigen werden vernield, be halve de twee, waarvan melding is gemaakt in legerbericht 150. Het aantal vijandelijke toestellen, dat op genoemden dag is neerge schoten bedraagt dus 11, terwijl er waar schijnlijk nog een is neergeschoten. Een van onze formaties jagers, die verkennin gen uitvoerc'o boven Malta verraste eenige groote, voor anker liggende watervliegtui gen, waarop mitrailleurvuur werd gericht. In Oost-Afrika heeft onze artillerie ge pantserde autotransporten bij den berg Sciusceib Cassala) vernield. Vijandelijke vliegtuigen wierpen bommen op Cheren, waarbij een inboorling werd gedood en vier werden gewond, onder wie een vrouw en een kind. Te Neghelli maakte een vijande lijke aanval slachtoffers noch materieele schade. Een vijandelijk vliegtuig werd neer geschoten door het luchtafweergeschut, de bemanning werd gevangen genomen. Onze duikbooten, die op den Atlantischen Oceaan opereeren. hebben vijandelijke schepen met een totaal inhoud van 24.000 ton tot zinken gebracht. VERTOOG VAN FRANSCHEN GEZANT IN BANGKOK. De Fransche gezant In Bangkok heeft, volgens ontvangen berichten, een vertoog gericht tot het departement van fruiten- landsche zaken van Thailand (Siam) om opheldering te vragen over anti-Fransche betoogingen alsmede over gebiedseischeu van Thailand. Hem werd ten antwoord ge geven, dat de betoogingen spontaan uit kringen der bevolking ter ondersteuning van de regeeringseischen zijn ontstaan en daarom niet verboden werden. (D.N.B.) LADING VAN SPAANSCH SCHIP IN BESLAG GENOMEN. Het staatsblad van Gibraltar maakt be kend. dat het Engelsche prijzenhof een deel van de lading van de Spaansche vrachtboot Santa Anna, welke lading uit chemicaliën en kleurstoffen bestond, in beslag heeft genomen. MIJNEN IN ZUIDSLAVISCHE WATEREN. De Vreme meldt, dat de Zuidslavische zeedirectie in Split (Spalato) de Zuidslavi sche schepen er opmerkzaam op heeft ge maakt, dat er drijvende mijnen zijn gezien in de Zuidslavische wateren der Adriatische Zee. De Zuidslavische marine heeft spe ciale mijnenvegers laten uit'conen. (D.N.B HILLEGOM. EEN LEK IN DT WATERLEIDING Massa's water gingen verloren; In de Hoofdstraat tegenover het City- theater ontstond een lek in de waterlei ding. Groote watermassa's gingen daarbij- verloren. Door personeel van het waterbe drijf werd het euvel verholpen. Ook op de Meerlaan borrelde het water, tengevolge van lekkage uit het wegdek op. Het waterverlies was hierbij niet zoo sterk1 als in de Hoofdstraat. Laat in den avond was men nog bezig met de herstellings werkzaamheden- OOK LEIDSCHE STUDENTEN ONDER DE GEARRESTEERDEN. Uit officieel politioneele rapporten over de „onrust in Den Haag" en daar voorge vallen straatincidenten, blijkt dat in Den Haag in zeer belangrijke mate provocaties van andere zijde jegens de W.A. en de N. S, B. plaats gevonden hebben. De rap porten betroffen gevallen die plaats von den vanaf 17 October tot 4,-November en gaven zeer ernstige gevallen zeer gedetail leerd te lezen. Zelfs tal van ernstige mis handelingen vonden plaats, van welke de slachtoffers naar een ziekenhuis gebracht moesten worden. De in bepaalde kringen ontstane indruk alsof de schuld inzake be doelde onrust voor een belangrijk deel aan gebrek aan zelfbeheersching bij de W.A. zou zijn te wijten, wordt door deze rappor ten met de feiten weersproken. Zelfs wer den bij een groot aantal in hechtenis ge nomen personen wapenen van vrij gevaar lijk karakter gevonden: gummiknuppels, looden pijpen, met lood bezwaarde rie men, wapenen van zwaar gevlochten ijzer- draad, stokken met spijkers, dolken enz., die alleen daardoor Zaterdag j.l. niet ge bruikt konden worden, omdat de hanteer- aers dezer wapenen zeer snel ingerekend werden. Van de in bezit dezer elementen gevonden wapenen, werden foto's gemaakt. De betrokkenen zullen hun straf niet ont gaan. Opmerkelijk was, dat onder deze ele menten ook Delftsche en Leidsche studen ten werden aangetroffen. Voorts werd vastgesteld, dat de leden der W.A. volgens de ontvangen consignes allen ongewapend waren op een enkele uitzondering na. De eeige die een wapen bij zich droeg, werd eveneens in hechtenis genomen. Deze han delde tegen de uitdrukkelijke bevelen van de leiding der W.A., die overigens de za ken geheel in de hand bleek te hebben. Ontkend wordt niet, dat in de afgeloopen weken ook wel eens hier en daar een enkel N.S.B.'er zijn zelfbeheersching verloren heeft. Dat was psychologisch te begrijpen, doch wordt niet goedgekeurd en voor orde en discipline werden de strengste bevelen gegeven. De schaal, waarin echter het ver keerde gewogen wordt, slaat volgens de of- ficieele rapporten van politioneele zijde zeer sterk door naar de zijde der tegen standers van de N.S.B. en wijst op ongure elementen, die hun politieke hartstochten op ongemotiveerde en zeer af te keuren wijze in de gegeven omstandigheden trach ten bot te vieren. Het Kleedingcomité. Naar wij vernemen .ligt het in de bedoeling om de Commissie, welke tot taak had de in te leveren kleedlngstukken als winterjassen, mantels e.d. in ontvangst te nemen, be staande uit de heeren P. Klaver (St. Vincen- tius Ver.), W. Buurman (Geref. Diaconie) en W. v. Zanten (Ned. Herv. Diaconie) met eenige andere personen, vertegenwoordigers van Dia- coniën of liefdadige instellingen, uit te breiden alvorens tot verdeeling der ingebrachte klee dlngstukken over te gaan. Burgerlijke Stand. Geboren: Wilhelmina d. van P. Meylis en C. Noppe Geertrulda Hermiria d. van J. Salier en H. Fok Louis Chris z. van K. A. Kalkers en L. P. van Echteld Agatha Antonia Huber- tina, d. van J. W. J. J. van der Eist en P. C. Augustlnus Margaretha Clasina Alida d van A. J. Topper en M. J. Buckens Simon Petrus, z. van J. A. van Leeuwen en C. M. van Lierop Emma Christina Wilhelmina d. van A. A. Lit- Jens en E. M. A. Welling Wilhelmina d. van J. J. A. Willemse en C. Metz -- Amoldus Fran- ciscus z. van A van der L4nden en H. A. van Looij. WASSENAAR. LEZING „ONZE MAALTIJDEN IN OORLOGSTIJD". In het gebouw Centraal sprak gistermiddag mevr. C. J. Ooms-Vlnckers over het onderwerp: ,,Onze maaltijden in oorlogstijd". Deze bij eenkomst waaraan alle bereikbare vrouwenor ganisaties haar medewerking verleenden, werd ingeleid door burgemeester van Wijnbergen, die er o.a. op wees. dat de lezingen van Mevr. Ooms uitgaan van het Departement van Economi sche Zaken en dat daarin is aangegeven wat de huisvrouwen moeten aanvangen met de pro ducten van eigen bodem en welken invloed zij daarop kunnen uitoefenen. Mevrouw Ooms zette uiteen hoe de maaltijden feitelijk altijd moeten zijn en gaf daarnaast aan hoe deze zoo goed mogelijk te doen aansluiten bij de huidige distributiemaatregelen. In vele gevallen beantwoorden de maaltijden niet aan de eischen welke uit een oogpunt van voeding daaraan moeten worden gesteld waardoor het weerstandsvermogen wordt verzwakt. Deskundi gen hebben de juiste samenstelling aangegeven en indien hun voorschriften niet worden ge volgd. dan is een groote verscheidenheid noodig om daaraan tegemoet te komen en in een tijd van beperking kan daaraan niet worden vol daan. De Nederlandsche bodem levert alles wat wij noodig hebben maar wfj profiteeren er niet van. Wij eten b.v. wit brood, waardoor wij voor koren op het buitenland althans voor een zeer groot deel zijn aangewezen, terwijl wij bovendien de vitamine B ontberen van het bruin- en rogge brood. Thee bij het ontbyt is geen voedingsstof, en als we bij het bruinbrood de thee vervangen door karnemelk, geeft dit een volledige voeding enz. Na het beantwoorden van vragen zette spr. nog uiteen, dat het de taak van de vrouw is om zooveel mogelijk de producten van eigen bodem te benutten wat aan het geheele econo mische leven van ons land ten goede komt. Diefstallen/ Uit een kleedtent op het sportveld bij de Roggewonlng werden een sportjasje en een vul pen ten nadeele van T. en B. alsmede een por- temonnaie ten nadeele van van A. belden wo nende te Den Haag. ontvreemd. Mej. K. deed aangife van diefstal van geld uit haar fietstasch. W. R. te L. Afnemen met spons, gedoopt in water waarin lysol. SCHAKEN. EEN WEDSTRIJD OM HET PERSOON LIJKE STUDENTENKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De Wageningsche Studenten Schaak- en Damclub „Caissa" zal deze maand haar zesde lustrum vieren. In verband hiermede heeft zij het initiatief genomen tot het houden van een wedstrijd om het per soonlijk studentenkampioenschap van Ne derland, iets geheel nieuws in ons land. Het ligt in de bedoeling, vertegenwoor digers uit te noodigen van de schaakclubs der corpora, te weten Ludendo Studemus 'Groningen), Morphy (Leiden), Paris (Delft), Lasker (Utrecht) en Philidor (Amsterdam), benevens van de niet bij de interacademiale schaakcompetitie aange sloten studentenschaakclubs te Rotterdam, Nijmegen en elders. Hoewel de verschillende studentenschaak clubs niet zijn aangesloten bij den Neder- iandschen Schaakbond, werd niettemin van het bestuur van dezen bond alle medewer king verkregen. Zelfs zal de voorzitter van den Bond, de heer G. W. J. Zittersteyn, zitting nemen in het wedstrijdcomité, te zamen met prof. dr. ir. C. H. Edelman, hoogleeraar te Wageningen en den heer F. Jensma, president van den Senaat van het Wageningsch Studentencorps. ALPHEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Anna Catharina, D. van P. A. de Knijff en Neeltje v. d. Schee Maria Dirkje, D. van J. Westmaas en Maj-garetha E. v. d. Berg Isaac, Z. van N. van Dien en Roosje Kroon Welmoed Klazes, D. van KI. Fokkema en Sjoerdje de Vries Ernst Arie. Z. van A. Hoogeveen en Bregje Tuis. Overleden: M. Schreuders 73 j.. gehuwd met Pieternella van der Schans Pieter Zuijdam 72 j., gehuwd met Barbara van Leeuwen. BOSKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Theodorus Leonardus, Z. van T. L. van der Laan en C. J. van Leeuwen Johanna Clazina, D. van C. W. Boer en M. Boere Gerarda Maria, D. vanG. A. van Vliet en A. A. Blom Johanna Marleanne. D. van D. J. van Ekelenburg en C. Eskens Jacobus, Z. van KI. van Veen en N. Hoogervorst. Ondertrouwd: J. C. van Groos en M. Tijsraa. HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Gehuwd: W. van Vliet 52 J. en G. Francken 39 Jaar. De extra-collecte, welke in de Ned. Herv. Kerk gehouden ls voor het Ned. Bijbelgenoot schap heeft f. 38,17 opgebracht. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. BEJAARD ECHTPAAR TE WATER, Toen Zondagavond het bejaarde echtpaar De Jong van een bezoek aan zijn zoon naar huis keerde, liepen beiden bij het Prinsenschouw te water in den Rijn. De vrouw kon zich nog aan een steigerpaal vasthouden en om hulp roepen, doch de man geraakte bewusteloos. Op het geroep kwam hulp opdagen. Het duurde echter nog drie uur eer dr. Vlaanderen cTe levensgeesten van den ouden man kon opwek ken. De toestand van het slachtoffer is thans naar onhandigheden redelijk wel. TERAARDEBESTELLING VAN DEN HEER J. JONGENEEL. Gistermiddag is teraardebesteld onze plaats genoot de heer J. Jongeneel, zulks onder groote belangstelling. Ds. v. Binsbergen herdacht met waardeerende woorden in een grafrede den heer Jongeneel als diaken en kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk. NIEUWVEEN. RAADSAGENDA. De Raad dezer gemeente komt Donderdag a.s. des v.m. te 10 uur In openbare zitting bijeen. 1. Opening en vaststelling notulen: 2. Inge komen stukken; 3. Voorloopige vaststelling ge meenterekening 1939; 4. Rondvraag: 5. Sluiting. Het kleedingcomité. Het Kleedingcomité heeft 31 stuks kleeding in ontvangst genomen die inmiddels aan behoef tige ingezetenen uitgereikt zijn. NOORDEN. De bisschop van Haarlem heeft tot kapelaan te dezer plaatse benoemd de heer C. J. Berkhout. AMSTERDAM. 5 November. De belangstelling waarin de fondsenmarkt zich de laatste dagen kon verheugen, was van daag nog geenszins verdwenen. Wederom moest ec-n groote hoeveelheid opdrachten ten uit voer v/orden gebracht en er vonden dan ook flinke omzetten plaats. De affaire was desniettemin toch niet zoo om vangrijk als de laatste dagen het geval is ge weest tenminste moest zulks uit het uiterlijke marktverloop worden opgemaakt, want niet on middellijk kan worden nagegaan, welke transac ties door de groote instellingen, welke vee,lal het leeuwendeel van de effectenorders hebben, in elkander worden gezet. Bij de opening werd over het algemeen gehandeld boven het peil van de vorige slotkoersen en daarna openbaarde zich vrijwel onmiddellijk een vaste stemming, want bijna allerwege werd een opwaartsche lijn gevolgd en stegen de koersen zelf in een tame lijk snel tempo. Hierdoor werden wederom be hoorlijke koerswinsten verkregen maar op het opnieuw verhoogde niveau kwamen winstnemin gen los, in verband waarmede een daling in trad zoodat ten slotte werd gehandeld op het peil van de opening en in sommige gevallen zelfs nog iets daar beneden. Ondanks alle schommelingen maakte de markt toch den In druk dat zij een stevigen ondergrond heeft En bovendien dat zij in weerwil van de recente koersstijging nog over een groot op- nemingsverraogen beschikt. Op de Petroleumaf- deeling ging het weer levendig toe in Olies, die een achttal punten boven het vorige slot werde® ingezet, daarna stegen tot omstreeks 294%, ter wijl zich vervolgens een inzinking voltrok tot ongeveer den openingsprijs. Het Amerikaansche Petroleummatcriaal werd verhandeld tegen circa de topprijzen van gisteren, waarbij vrij veel om ging in Shell Unions en Tidewater. De animo voor Cultuurfondsen was nog niet verflauwd. Van de Suikerwaarden openden H.VA.'s een zestal punten boven het vorige slot en daarna liep de koers vrij vlug een tiental punten naar boven tot 466%. Het hoogste punt bleef echter niet gehandhaafd. Vorstenlanden vertoonden een overeenkomstig verloop, maar de koers schommelingen waren hier minder heftig. Di verse minder courante soorten werden iets hoo- ger genoteerd. De affaire in Rubberaandeelen was van matigen omvang. Amsterdam Rubbers bewogen zich voornamelijk omstreeks het peil van de vorige topprijzen. Voor diverse incourante soorten be stond goede kooplust en in verscheidene gevallen konden aanzienlijke koerswinsten worden ge maakt. De handel lh Tabakken was van kalmen aard. Van dc Sumatra aandeelen konden aan- deelen Deli Mij. en Senembah zich goed hand haven. Deli Batavia's waren in staat een zeven tal punten te avanceeren tot omstreeks 190%. In de Scheepvaartrubriek werd de aandacht getrok ken door Oude Vaarten, die druk verhandeld werden en in doorsnee iets hooger lagen. Scheep vaart Unies waren gemiddeld weinig verhandeld en ook de handel ln dit fonds was minder om vangrijk dan de laatste dagen. Oude Booten waren gemiddeld zoo goed als ongewijzigd. Voor eenige minder gangbare soorten werden hoogere noteeringen gemaakt. Onder de Industrleelen werden Aku's druk verhandeld. De koersschom melingen onder beurstijd waren echter niet groot en na een aanvankelijke stijging tot 125% zakte de koers weer ln tot omstreeks 123%. Unilevers en Philipsaandeelen waren, vergeleken met de vorige slotnoteeringen prijshoudend en na be trekkelijk geringe fluctuaties weinig gewijzigd. De handel in Amerikanen droeg een levendig karakter en ln het bijzonder voor de Staalaan- deelen Bij dc opening werd meerendeels afge daan tegen ongeveer de prijzen, waarbij gisteren tegen het slot werd gehandeld. Spoedig echter stegen de noteeringen ongeveer de beste prij zen van gisteren, maar later op den middag moest een kleine achteruitgang worden opge- teekend. Ook de Spoorwegaandeelen werden nog al druk verhandeld, terwijl ook in Public Utilities het noodige omging. Anaconda's waren goed prijshoudend. Voor Duitsche waarden bestond wederom een goede stemming. De ln marken luidende obli- gatlën waren meerendeels vast gestemd. Diverse aandeelen werden niet onbelangrijk hooger af gedaan. De Youngleening werd een drietal punten be neden het vorige slot ingezet en hoewel nader hand een kleine verbetering intrad was er toch geen sprake van een afdoend herstel na een recente inzinking. De Nederlandsche beleggingsmarkt was kalm en onregelmatig, met slechts geringe koersver schillen, zoowel voor de Nederlandsche staats schuldbrieven als "voor het overige eerste klasse- materinal. Prolongatie 2 3/4 OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 5 November. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties). New York 1.88 3/16, 1.88 9/16: Berlijn 75.28, 75.43; Brussel 30.11, 30.17; Helsinki 3.81, 3.82; Stockholm 44.81. 44.90; Zllrlch 43.63, 43.71. Bankpapier: Berlijn 75.19, 75.34; New York 1.86%, 1.901/4; Brussel 30.08. 30.20; Stockholm 44.76, 44.94; Zli- rich 43.59, 43.75. LEIDEN. 4 Nov. Witte kool f.2—2,80; roode kool 36,30; savoye kool 2,905,10; groene kool f.2—3,70; boerenkool f.24; rapen f.34.30; prei f. 2.505,10; kroten f. 1,704; kroten, ge kookt f.8—12; uien f.3—7.70; peen f. 3,50—6,50; spruiten f.5—17; andijvie 24; sla 4—9; Nero 9.80—13.90; druiven 15—36; snijboonen 20—31; stamboonen 36; witloof 1236; spinazie 2—19; tomaten A 17—22. B 17—22, C 17—18.20. CC 9— 12.80, alles per 100 KG. Andijvie 1—1,50; bloem kool 4—17.50; meloenen 7; salade 1—4,20; knol- selderie 0.90—7. alles per 100 stuks. Pieterselie 0.50—2.20; radijs 1.40—1,80; selderie 0,50—1; bleekselderie 6—9; peen 4.50—9,30; raapstelen 0,901, alles per 100 bos. BOSKOOP, 4 Nov. Rozen per bos: Edith He len 80—140 ct.; Butterfly 66—100 et.; Rosalandla 120—140 ct.; Else Poulsen 2836 ct.; Hadley 70— 104 ct.; Briarcllf 70110 ct.; Polyantharozen 50 —62 ct.; Ellen Poulsen 3046 ct.; Dorus Rijkers 60-80 ct.; Ingar Olsson 76—108 ct.; Claudius- Pemet 77150 ct.; Golden Ophelia 4080 ct.; Gloria Mundi 20—40 ct.; August Noack 3366 ct.; Verlanden 180—200 ct.; Florex 90—160 ct,; Mac Keiler 34 cc.; Better Times 130—150 ct.; Orange Triumph 70 ct.; Juweeltjes 30—56 ct.; Gemengde rozen 2540 ct. Diversen per bos: Chrysanthen. gr .bloemig 90—140 ct.; idem klein bloemig 36—56 ct.: Troschrysanthen 1830 ct.; Clematis. Prins Hendrik 80—100 ct.; idem Mevr. Ie Coultre 120 ct.; Pernettia (kluit) per stuk 10—15 ct. BODEGRAVEN, 5 Nov. Aangevoerd 115 partijen kaas totaal 5175 stuks, wegende 46.575 k g. Prijs met R.M., le srt. f. 41.50; le srt. f40.50; Handel vlug HAZERSWOUDE. 4 Nov. Aangevoerd 2371 eieren. Prijs kipeleren f. 7,207,95 per 100; eendeleren f. 6,30 per 100. HONSELERSDIJK. 4 Nov. Centr. Westl. Bloemenveiling: Spectrum 4.60—7; salmon 3.70 —5.90: rose 5.308; pelargonium 1010.30; Vir ginia 6.20—6.90; wit 7.90—8.70; gerbera 6—6.80; jap. lelle 8.80—9.50; cella 31; pulling 12—21; woolman 18—20; monument 1620; delhoume 15—17; blanch 4—5.20; choco 5.10—8; perle 13 per 100; plumosa 825; sprengerie 1019; free- sia 1926; geel 3658; tros chrysanthen 1433 per bos. HONSELERSDIJK 4 Nov. Groentenveillng alicante 39—41; blauwe 25; witte 50—60; dubb. boonen 30—35: snij 26—29; appelen 18—25; pe ren 18—27 per k.g.; andijvie 1—1.10; raapstelen 1.30; peen 4.10; seldery 90 per 100; bloemkool 8 —13 per stuk; roode kool 5 per kilo; andijvie 812 per bak; boerenkool 28—37 p. kist; sprui ten 1215 per kg. KATWIJK A. D. RIJN, 4 Nov. Bloemkool I f. 9.10—17.40; Idem II f. 4.70—8.50; Bospeen f. 7.10—7.70; Andijvie per 6 kg. 16—20 ct.; Roode kool f. 4.50—6.10; Gele kool f. 3.60—4.40; Groene kool f.3—3.80; Uien f. 5.7517.25; Waspeen f. 1.40 —f.1.55; Breekpeen f. 0.550.70; Kroten 6095 RIJNSBURG, 4 Nov. Groentenveiling Bloemkool I f.812: Idem II f.47; Bospeen f. 6.50—8; Andijvie f. 1—1.30; Groene kool f.2.f)0 f.3.40; Gele kool f 3.50-^1.50; Roode kool f 4 f. 5.50; Witte kool f 2.503; Knolrapen f.9 20 f. 3.20; Waschpeen f. 1.201.70: Kroten 75—35 ct.; Uien f. 1.20—1.60. RIJNSBURG. 4 Nov. Bloemenveiling Fi- cales 20—30; Dwerg Zinnia's 3050; Scabir.a 4550: Witte lelies f.7^8; Troschrysanthen: Choco 20—26; Soleil Octobre 23—28; October bruin 416; Mont Blanc 35—38: idem blauw 3040; Crème 30—33. ZOETERMEER, 4 Nov Kippen 75—110 ct. Hanen 85—115 ct.; Konijnen 40—210 ct.; Duive® 17—20 ct.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3