LAATSTE BERICHTEN „Het hotel der politiek" LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 5 November 1940 STA DSNIEUWS IMGEZMEN mJKKIN Verspreide Berichten RECHTZAKEN SLAAP UW VERKOUDHEID WEG Binnenland De duisternis Berlijns meest bekende inrichting Buitenland DE EERSTE LEIDSCHE LICHTGAS AUTO. Leiden bezit thans haar eerste „lichtgas auto". De particuliere auto, die wij bij de garage Vreeken en Schudel op de Papen gracht alhier bezichtigden, boezemt op het eerste gezicht ontzag in. Boven op den wa gen is een groote bak geplaatst, waarin een ballon van rubber-linnen is gelegen. Deze ballon, die een inhoud heeft van 9 kubieke meter, heeft een hoogte van ongeveer 1.25 M. De auto, dié vóór de „verbouwing" een normaal aanzien' had, is hierdoor uitge groeid tot een pompeus gevaarte. Op de lichtgasvulling, die deze ballon bevat, kan de auto ongeveer 28 K.M. rijden, zoodat er practisch alleen stadsritten en tochten in den nabij en omtrek van een „tankplaats" gemaakt kunnen worden en de actie-radius dus beperkt is. Dit zijn echter de eenige be zwaren, welke aan het gebruik van dit ver voermiddel verbonden zijn. Het rijden is, op enkele kleine afwijkingen na, voor een goed chauffeur even gemakkelijk als met ben zine. Ook de snelheid blijft ongeveer gelijk. Men kan er ruim 90 K.M. per uur mee rij den, ondanks den grooten luchtweerstand, die de opbouw van de auto veroorzaakt. Mocht de gasballon zijn uitgeput, dan kan met eenvoudige handgrepen worden over geschakeld op de benzineleiding. Het vullen van de ballon duurt ongeveer 20 minuten, wanneer dit geschiedt op dé gewone gas leiding. Met behulp van een compressor kan men dezen tijd echter tot 5 minuten redu- ceeren. Twee kubieke meter gas heeft de zelfde capaciteit als 1 liter benzine. Hieruit ziet men dadelijk het groote voordeel van deze bron van energie: de prijs is veel lager. De aanschaffing van de geheele installatie is bovendien ook zeer goedkoop, n.l. f. 6.25. Het patent hiervan is eigendom van den; Citroen-importeur in Amsterdam. Leiden heeft hiermede zijn eerste licht gasauto gekregen, die ongetwijfeld den eer sten tijd op straat veel belangstelling zal; trekken. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal examen Indisch recht de héér G. Meyer (Den Haag) HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Adviesbureau voor de Ceramiek „Cera- tenoa", Wassenaanscheweg 2, Leiden. Ad viesbureau en laboratorium voor de klei en aardewerk-industrie. Eigenaar: D. ten Cate Brouwer, Leiden. Wijziging: A. W. Sijthoff's Uitgeversmaatschappij N.V., Doezastraat 1, Leiden. Nieuwe Com missaris: A. Seret, Leiden. «Buiten ve.-antwoordelljkheia der Redactie) Cople van de a) of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. ROEP OM HOLLANDSCHE LITTERATUUR. De Hollandsche arbeiders, waaronder zeer veel uit Leiden en Omstreken, welke door omstan digheden hun arbeid hebben gezocht in Duitsch- land, zijn, wat U wellicht, bekend is. onderge bracht in gemeenschappelijke lagers. Het laat zich begrijpen, dat hierdoor het ge mis aan huislijkheid cn gezelligheid, zich danig laat voelen. Om hierin eenigszins tegemoet te komen, is er een vereeniging opgericht welke zich ten doel heeft gesteld, om bijzondere nooden en dit gemis aan huiselijk verkeer der arbeiders te leenigen. Daar deze vereeniging rüet over alle middelen beschikt om geheel aan de wenschen der arbeiders te voldoen, komt zij tot U met het beleefd verzoek de vereeniging te steunen, daar er een schreeuwend gebrek is aan gezonde Hol landsche lectuur in de bibilotheek van het club huis. Daarom zal het wellicht niet te veel ge vraagd zijn: Couranten, tijdschriften, illustra ties. lees of studieboeken enz. welke gemist kun nen worden ons te doen toekomen. Wij doen hierin een beroep op uw welwillend medeleven en hopen dat dit bescheiden verzoek niet afgewezen zal worden. Hoogachtend. Club de Vliegende Hollander. Voorzitter. J. Bouwmeester. I. G. Kameratschafsheim, Hemshofstrasse 56, Ludwigshafen am Rhein. sr.hijnljjk lassehen 5 en 6 uur 's morgens iME.r bekend zijn, De definitieve uit slag eer verkiezingen is wellicht pas mor gen tegen den middag bekend zijn, daar een felle strijd verwacht wordt en de laat ste stemmen nog de beslissuig kunnen brengen. Behalve cn preshisnt moeten de kiezers nog 36 sartoren, 35 gouverneurs en 531 le den van bet Huis vs-n AfgevoardigcUn kie zen. In 15 stat m zijn commur'sVische kie zerslijsten, in 11 socialistische en in 5 sta ten kiezerslijsten vr.i. sooiali.sUscüg ar beiderspartij verboden. BRITSCHE BALLONS BOVEN ZWEDEN. Naar de bladen te Gothenburg melden, dreven ook gisteren weer vrij veel Britsche V2 rsperri ngsballons boven Zweden. Bij Gothenburg alleen al zijn drie ballons ge zien. Ben daarvan beschadigde de anten nes en den radiomast van het radiostation Torslanda. Andere ballons zijn gezien bij Kungstoaoka en Helsingborg. In Hallahd werden elsctrische leidingen beschadigd. Ben ballon bleef met den kabel hangen aan de bcvengrondsehe leiding van Oskars- ham, met het gevolg, dat de omstreken van deze stad verscheidene uren van stroom verstoken waren. Een andere ballon ge raakte bij de beschieting in vlammen en veroorzaakte een bosclnbrand. In de kust- plaas Ljugby werden leidingen, woonhui zen en antennes door een ballon bescha digd'. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Beleediging in de bioscoop. Toen een juffrouw uit Leiden in de bio scoop zat, ergerde zij zich blijkbaar aan een insigne dat een rijwielhandelaar uit Oegst- geest op zijn jas had. In elk geval, de juf frouw zou zich beleedigend over een volks groep hebben uitgelaten waarvoor zij nu terecht stond. „Het is altijd mijn fout dat ik alles zeg dat ik denk", zei de juffrouw, maar zij ontkende de beleediging te hebben gezegd. Een juffrouw, had de beleediging echter óók gehoord, zoodat de officier f. 15 boete subs, 15 dagen hechtenis vorderde, nadat de politierechter eerst nog den ge tuige J. had moeten onderhouden over zijn. repliek op de verklaring van de juffrouw. De politierechter hield rekening met fi- nancieele bezwaren van de juffrouw, toen hij f.2 boete subs. 2 dagen hechtenis op legde. De fiets voor het café. Voor het café „De Uiver" alhier, stond een fiets, die aan een cafébezoeker behoor de. Toen deze weer in de Steenstraat kwam, moest hij ervaren dat de fiets ver dwenen was. Nu stond de man die de fiets mee nam terecht en hij bekende. Hij had echter een verontschuldiging gevonden in de omstan digheid, dat zijn fiets al enkele malen was gestolen. De officier nam dat excuus niet, en hij vorderde een maand gevangenisstraf. De politierechter liet het blanco-strafblad van verdachte gelden, on hij legde een geldboete van f. 15 subs. 30 dagen hechte nis op. Huisvredebreuk. Een juffrouw uit Oegstgeest kwam op be zoek in een tehuis voor ouden van dagen te Rijnsburg. waar haar 88-jarige moeder ver bleef. Die had van de huismoeder een week huisarrest gekregen. Toen de moeder haar dochter na het bezoek naar de tram wilde brengen, ontstonden moeilijkheden met de huismoeder, die de doóhter heb bevel gaf het tehuis te verlaten'. Omdat zulks niet werd gedaan, stond, de dcc .er nu terecht wegens huisvredebreuk. De politierechter vond het nogal twijfel achtig of het tehuis de gemelde straf op de oude vrouw mocht toepassen maar in elk geval, de verdachte had het bevel van de huismoeder moéten opvolgen. En daarom vroeg de officier f. 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. De politierechter hield rekening met fi- nancieele bezwaren, en legde daarom f. 2.50 boete subs. 2 dagen hechtenis op. Dochter en vader; Het is v/el mogelijk dat de dochter van een metselaar te Leidschendam den toorn van haar vader had opgewekt; óók de poli tierechter gaf dat toe, maar hij kon toch niet goedvinden dat de vader zijn dochter schopte. Dat zou gebeurd zijn toen het meisje aan zijn woning kwam. waarop de vader niet gesteld. Het was een heele fami lie-gebeurtenis die hieraan vast zat, en daarom had de vader den toegang tot het* ouderlijk huis verboden. Hij had de fiets van het meisje vastgegrepen en haar toen op den grond geworpen en geschopt. Hoe wel de verdachte dat ontkende, vorderde de officier na getuigenverhoor f25 boete subs. 25 dagen hechtenis en voorwaardelijk twee maanden gevangenis. Het vonnis werd f. 15 boete subs. 15 dagen hechtenis voorwaarde- delijk met den proeftijd van een jaar. Wrijf rug en borst in met Dampo. Dan bent U den volgenden morgen beier! Pot 50 cl. Tube 40 ct Doos 30 ct. 2880 (Ingez. Med.) TWEE DOODEN TE 'S-GRAVENHAGE, WAARONDER INWONER VAN RIJNSBURG. Om ongeveer middernacht hebben eenige agenten, met behulp van een dreg, uit hst water van het Groenewegje te Den Haag, ter hoogte van de Spinozastraat. het lijk opgehaald van den 59-jarigen D. H. H. uit Voorburg. Vermoedelijk is hij kort tevo ren door de duisternis te water geraakt. Vanmorgen om ongeveer halfacht is in een van de kanalen op het terrein van de groenten- en fruitmarkt de 24-tjarige landbouwer J. Riethoven uit R>jnsbiirg te water geraakt en verdron ken. De oorzaak ligt vermoedelijk in de duisternis. Drenkeling aan de gevolgen overleden. Eén der personen, die Zaterdagavond te Alkmaar te water geraakten, de 80-jarige H. V., die naar een ziekenhuis werd over gebracht ter observatie, is gisteravond overleden. G. L. DOMHOFF SR. 70 JAAR. De oud-voorzitter en eerelid van den Bond van Maabkleedingbedrijvende heer G. L. Domhoff in Den Haag, viert vandaag zijn 70step verjaardag. Hij behoorde tot de op richters van deze 1 organisatie en was ook op het gebied van vakonderwijs aan kleer makers zeer actief. De heer Domhoff nam o.a. 34 jaar 'geleden het initiatief tot de oprichting van eon vakschool voor kleer makers. BURGEMEESTERS. Eervol ontslag is verleend, per 1 Dec. a.s. aan mr. E. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren; per 1 November j.l. aan J. M. Stals als burgemeester van Stamproy en J. Bax, als burgemeester van Barendrecht. Benoemd zijn, met ingang- van 1 November j.l. tot burgemeester van Renkum, J. J. Talsma (herbenoeming), van Staphorst, H. van de Wal (thans se cretaris-ontvanger te Hasselt), van Stadt- en Ambt-Vollenhove, mr. F. R. Crommelin (thans volontair ter secretarie te Drieber gen) en van Oostburg', mr. K. Hoekzema (leider van den dLstributiekring Maartens dijk) HET WERK VAN „WINTERHULP NEDERLAND". De persdienst van de Winterhulp Neder land meldt: Nogmaals .vestigen wij er de aandacht op, dat het hoofdbureau van de Winterhulp Nederland is gevestigd1: Hofweg 7, in Den Haag, telefoon 282940 en 182041, terwijl het gironummer is: 5553, ten name van de Winterhulp Nederland. Zij, die. zich willen opgeven voor vrijwil lige me de werking, gelieven zich in het ver volg uitsluitend te wenden bot den plaatse lijken directeur van Winterhulp Nederland, welke functie* wordt vervuld door de bur gemeesters der verschillende gemeenten. De toevloed van sollicitanten bij het hoofdbureau .van winterhulp is zoo groot, dat naar men ons mededeelt, het inzen den van verdere sollicitaties geen doel meer kan hebben. BEZOEK VAN Dr. Ir. RINGERS AAN DEN HELDER. De algemeen gemachtigde voor den we deropbouw, dr. ir. J. A. Ringers, heeft een bezoek gebracht aan Den Helder, teneinde met het gemeentebestuur besprekingen te voeren over het herstel van beschadigde woonhuizen.; Li Den Helder is de toestand zoo, dat vele bewoners van beschadigde hui zen niet over de middelen beschikken om deze panden wind- en waterdicht te ma ken. Deze huizen zouden derhalve in de komende maanden sterk in waarde dalen en om dit te voorkomen, heeft de algemeen gemachtigde aan het gemeentebestuur van Den Helder medegedeeld, dat van rijkswege een voorschot zal worden verstrekt voor be doelde Werkzaamheden. Eenige weken geleden is een gelijke rege ling voor Vlissingen getroffen. DE KINDERBIJSLAGVERZEKERING. In verband met ingekomen verzoeken om inlichtingen ten aanzien van het tijd^ stip van invoering der kinderbijslagverze kering wordt thans officieel medegedeeld, dat de kinderbijslagverzekering met ingang van 1 Januari 1941 in werking zal treden. BROEDERSCHAP VAN DIRECTEUREN HOOFDCOMMIEZEN EN COMMIEZEN P.T.T. Te Amsterdam kwam de broederschap van directeuren, hoofdcommiezen en com miezen P.T.T. in buitengewone algemeene vergadering bijeen. De vergadering was druk bezocht. Algemeen kwamen tot uiting de ontstem ming en verbittering als gevolg van de toepassing van het keuze-stelsel inzake bevordering tot hoogeren rang. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, die deze gevoelens vertolkte en in opdracht van de vergadering aan den directeur-generaal der P.T.T. toegezon RAADSAGENDA VAN LEIDERDORP. De raad van Leiderdorp komt morgen middag te kwart voor zeven bijeen. De agenda luidt als volgt: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededeelingen en ingekomen stukken. 4. Vaststelling kos ten per leerling der O.L.S. oiver 1939. 5. Goedkeuring rekening 1939 van het Burg. Armbestuur. 6. Idem begrooting 1941 van het Burgerlijk Armbestuur. 7. Vaststelling ibegrooting van het grondbedrijf voor 1941. 8. Idem gemeentebegrooting 1941. 9. Vast stelling kosten per leerling O.L.S. voor 1941. 10. Wijziging bouwverordening. 11. Verordening op de winkelsluiting. 12. Rui ling grond met N. Mol. 13. Rekening cou rant overeenkomst met de Bank voor Ned. Gemeenten. 14. Vaststelling verordening inzake afval van levensmiddelen. 15. Recla mes plaatselijke belastingen. 16. Wijziging 'begrootingen. 17. Rondvraag. 18. Sluiting. BROOD VAN ROGGE-OOGST 1939. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd vestigt er de aandacht op, dat het aan bakkers, die volgens een in sommige streken op het platteland be staande gewoonte, rogge van den oogst 1939 van de boeren in ontvangst hebben geno men, tegen de verplichting om daarvoor ge durende een jaar op geregelde tijden een overeenkomstige hoeveelheid roggebrood te leveren,, verboden is. thans nog op grond van een dergelijke overeenkomst brood te leveren zonder daarvoor brooddistributie bonnen in ontvangst te nemen. Deze bakkers kunnen, ten einde hun ver plichtingen na te komen, van de van de boeren ontvangen rogge, voorzoover daar voor nog geen brood werd geleverd of geen brood geleverd zal worden, dus de hoeveel heid, welke de boer meer geleverd heeft dan hij tegen inlevering van broodbonnen ge malen terug kan krijgen, tegen den markt prijs vergoeden. (Van onzen Beriynschen. correspondent) Twee hotels kennen wij in de hoofdstad van het Derde Rijk, waarvan zonder over drijving gezegd kan worden, dat zij deels historische, deels politieke beteekenis heb ben. In het centrum der stad ligt het pas kortelings gerestaureerde hotel „De Koning van Portugal", voor alle tijden vastgelegd in het juist dezer dagen weer ten tooneele gebrachte „Minna von Barnhelm" van Gotthold Ephraim Lessing, den door en door Duitschen dichter, die door zijn para bel van de drie ringen in: .Nathan de Wijze" ook buiten zijn vaderland vermaard heid verworven heeft. Heel wat jonger, maar veel meer ge noemd en zoodoende ook bekender is Hotel Kaiserhof op den Wilhelmplatz. Er zullen niet veel hotels genoemd kunnen worden, die tot ver buiten Duitschland zulk een in ternationale reputatie genieten. Hier nam Adolf Hitler op 3 Februari 1931 voor de eerste maal zijn intrek: van hieruit begaf hij zich op den historischen 30sten Januari 19o3 naar het paleis van den toenmaligen Rijkspresident Von Hindenburg, uit wiens hand hij zijn benoeming tot rijkskanselier ontving. Dr. Joseph Goebbels, rijksminister van Volksvoorlichting en Propaganda, heeft in zijn kwaliteit van Berlijnsch gouwlei der der N.S.DA.P. dezen historischen gang van zaken vastgelegd in een boek, hetwelk tot titel heeft „Vom Kaiserhof zur Reichskanzlei", waarmede voor latere ge slachten de periode van zwaren strijd en glorieuze overwinning is bewaard gebleven. Wij willen hiermede natuurlijk niet ge zegd hebben, dat er te Berlijn niet meer hotels zijn, welke onder normale omstan digheden internationale vermaardheid ge noten. Namen als „Adlon", Fiirstenhof", „Esplanade", „Bristol" en „Eden" kan men in iederen Baedeker vermeld vinden, maar vereeuwigd door vooraanstaande mannen werden zij niet, „Kaiserhof" heeft in dezen als het ware geboft, want tot de oude Berlijnsche hotels kan het geenszins gere kend worden. Menigeen zal verrast opkij ken, wanneer wij vaststellen, dat het juist deze maand pas op een 65-jarig bestaan kan terugblikken. Na langdurige overwe gingen er waren in 1875 velen, die het vermetel, om niet te zeggen lichtzinnig achtten, in dat gedeelte der stad een groot hotel neer te zetten is men tot den bouw overgegaan en de ondernemers heb ben door den gang van zaken gelijk gekre gen. De Wilhelmplatz heette in die dagen nog Zietenplatz en de naam was bedoeld als een hulde aan het adres van den toen maligen monarch, keizer Wilhelm I. Het voor die dagen luxueuze interieur had men door een merkwaardig toeval te gen een aannemelijken prijs verworven. De meubels, tapijten en gordijnen waren oor spronkelijk bestemd geweest voor een we reldtentoonstelling, welke in 1873 te Wee- nen zou plaats vinden, maar door het uit breken van een cholera-epidemie was hier van niets terecht gekomen. De belangstel ling der Berlijnsche bevolking voor het nieuwe deftige hotel waar men in de parterre-ruimte naar Weensch voorbeeld koffie kon drinken meet geweldig groot geweest zijn; maar lang duurde de vreug de niet," want reeds tien dagen na de ope ning op een Zondagochtend brak er brand uit en het kostbare interieur werd bij die gelegenheid vrijwel geheel vernield. De eigenaars schijnen energieke menschen geweest te zijn, want met den wederop bouw werd weldra een begin gemaakt en Hotel Kaiserhof in zijn nieuwe gedaante bleek nog voornamer te zijn dan het door brand vernielde! Toen in Juni 1878 het Berlijnsche Congres plaats vond, hadden hier de meeste gedelegeerden der Europeen sche staten hun intrek genomen en wie het gastenboek uit dien goeden ouden tijd ter hand neemt, die zal daarin vele namen ontdekken van vooraanstaande figuren uit het politieke en diplomatieke verkeer dier dagen. Aan het feit, dat de te Berlijn geaccre diteerde Nederlandsche journalisten op den gedenkwaardigen 9den Mei 1940 voor de eerstvolgende tien, veertien dagen in Hotel Kaiserhof geïnterneerd werden, zullen wij liever stilzwijgend voorbijgaan. Reeds kort na de omwenteling van 1933 is „Kaiserhof" ter beschikking van de Wilhelmstrasse ge steld. Hier wonen gasten der Rijksregee- ring. hier vinden geregeld besprekingen plaats, hier worden ter eere van buiten- landsche en Duitsche gasten officieele ont vangsten gearrangeerd. Zelfs thans, in tijd van oorlog, is het een der drukst bezochte hotels van de Rijkshoofdstad. In zijn boek „Vom Kaiserhof zur Reichs kanzlei" beschrijft dr. Goebbels de enorme spanning van den historischen 30sten Ja nuari 1933 op fascineerende wijze: „Een onbeschrijfelijke spanning bracht ons bijna buiten adem. Buiten stonden de menschen tusschen Kaiserhof en de Rijkskanselarij zwijgend te wachten. Onze harten werden bewogen door twijfel, hoop, geluk en moe deloosheid. Wij werden te vaak teleurge steld om zonder meer aan het grootp g* luk te gelooven. „Eindelijk komt een auto om den hoek van de entrée. D menigte roept en groet. Zij schijnt te vermoeden, dat de groote wending komt of zelfs al ingetreden is. De Führer komt. Enkele minuten later is hij bij ons in de kamer. Hij zegt niets en wij zeggen allen ook niets. Maar zijn oogen staan vol tranen. Het is zoover! De Führer is tot kanselier benoemd! Hij heeft reeds in de hand van den Rijkspresiednt zijn eed afgelegd. De groote beslissing is gevallen. Duitschland staat op een historisch keer punt!" Behoeft het onder zulke omstandigheden bevreemding te wekken, wanneer Hotel Kaiserhof sedertdien bij velen den bijnaam van „Hotel der Politiek" gekregen heeft? (Nadruk verboden). ENGELSCHE BOMAANVALLEN OP NEDERLAND. Slechts enkele Engelsche vliegtuigen zijn er in den afgeloopen nacht in geslaagd tot boven ons land door te dringen. Er zijn hier en daar enkele bommen afgeworpen, welke gelukkig geen dooden of gewonden hebben geëischt, terwijl ook de materieele schade van geen beteekenis is. VERGADERING VAN „VOLKSONDERWIJS' „Volksonderwijs" hield te Utrecht een huishoudelijke algemeene vergadering, die door afgevaardigden uit alle deelen van het land zeer druk bezocht was. De alg. voorzitter, de heer mr. W. C. Wen- delaar, kon door ziekste niet aanwezig zijn, waardoor de leiding der vergadering in handen was van den heer ds. G. Westmijse. Na de openingsrede werd mr. Wendelaar met overgroote meerderheid van stemmen tot lid van het hoofdtoestuur herkozen. In de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer A. Jansen te Deventer, werd gekozen de heer B. G. Meyerman te Doetinchem, terwijl de heer J. van Dijke toij enkele candidaatstelllng tot alg. secre taris werd: benoemd; De rekening en verantwoording over 1930 werd met algemeene stemmen goedge keurd, terwijl na een korte discussie de be grooting voor 1941 werd vastgesteld. Na het behandelen van eenige punten ran huishoudelijken aard werd door het H.B. lid, den heer N. Kropveld, uit Assen, een in leiding gehouden over „Verplicht onderwijs in de lichamelijke oefening, verlenging van den leerplichtigen leertijd en verlaging van de leerlingenschaal" .waarna een door het hoofdbestuur voorgelegde resolutie werd aangenomen. Deze resolutie luidt: „De Alg. vergadering enz. gehoord de inleiding, overwegende: dat op verlenging van den leerplichtigen leertijd door allen, die deugdelijk lager on derwijs zien als een maatschappelijk belang van de allerhoogste orde, reeds gedurende een reeks van jaren met klem van argu menten is aangedrongen; dat in het bijzon der voor die kinderen, die na de lagere school geen onderwijs meer ontvangen, één jaar langer onderwijs van buitengewoon jrroote beteekenis is; dat de nog steeds gehandhaafd wordende leerlingenschaal belangrijke schade doet aan de opvoeding en opleiding van de jeugd dat voor een harmonische opvoeding van de jeugd goed onderwijs in de lichamelijke oefening dringend noodzakelijk is; van oordeel: dot voor het invoeren van de gewenschte verbeteringen naast de genoemde argumen ten van opvoedkundigen aaird, evenzeer pleit kan worden op economische gronden: dat immers, zoowel door een verlenging van den leerplichtigen leertijd: en een ver laging van de leërlingesobaal als door het verplicht stellen van onderwijs in de licha melijke opvoeding de heerschende werk loosheid onder de leerkrachten doeltreffend kan worden bestreden; dringt aan op: a. verlenging van -den leerplichtigen leertijd, b. verlaging van de leerlingenschaal. c. verplicht onderwijs in de lichamelijke opvoeding door deskundige leerkrachten: en nooddgt het hoofdbestuur uit alle mogelijke moeite te doen om deze wenschen vervuld te zien". BANKOVERVAL IN VALENCIA. Naar eerst thans bekend wordt, is Zater dag j.l. een roofoverval gepleegd op de cen trale bank van Valencia. Zeven bandieten reden met twee auto's voor het gebouw en maakten zich meester van 70.000 tot 90.000 peseta's. De politie heeft reeds ver scheidene sporen in handen. AMERIKAANSCHE VRACHTSCHEPEN AAN ENGELAND VERKOCHT. De Amerikaansche federale scheepvaart- autoriteiten hebben vergunning verleend tot den verkoop van de volgende vracht schepen der reederij Lykes aan Engeland: Quistooiick (5.144 ton). Jelse (4.994 ton), Liberty Bell (5.107 ton), West Skonk (5.430 ton), Oakman (€.081 ton). Verder werd goedkeuring gegeven tot den verkoop van twee particuliere motorjachten. (D.N.B.) DE BOODSCHAP VAN PÉTAIN AAN ROOSEVELT. De Fransche ambassadeur te Washington heeft tegenover persvertegenwoordigers aangeduid, dat de boodschap van Pétain aan Roosevelt een bekrachtiging vormt van de vroegere Fransche verzekeringen, de besprekingen met Duitschland en Italic de souvereiniteit van het Fransche koloniale bezit niet raken, evenmin als een gebruik maken van de Frasche vlootbases door de asmogendheden WRAK VAN VERGAAN VLIEGTUIG GEVONDEN. Naar uit Salt Lake City (V. St.) wordt gemeld, hebben reddingsmanschappen, die gesteund werden door vliegtuigen, de overblijfselen gevonden van een vermist vliegtuig der United Air Lines. Alle tien inzittenden waren om het leven gekomen. Het toestel was tijdens een sneeuwstorm tegen een 'bergtop aan gevlogen. DE VLIEGTUIGVERLIEZEN IN OCTOBER Het aantal der in October vernielde vliegtuigen van het Engelsche luchtwapen bedraagt volgens de gegevens der bevosgd? Duitsche kringen 419, Dit betreft vliegtui gen, waarvan men nauwkeurig heeft kun nen vaststellen, dat zij verloren gegaan zijm In werkelijkheid moet het aantal hoog«r zijn. Daarentegen bedragen de Duitse^ vliegtuig'verliezsn in October 138. (D.N.3. EX-KONING CAROL. Ex-koning Carol van Roemenië is Pf' teren te Madrid aangekomen. Hij heeft zflD intrek genomen in het Palace-hotel. 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2