DINSDAG 5 NOVEMBER 1940 No. 24729 De Italiaansch-Grieksche oorlog Verklaring van den Franschen oud-minister Bonnet glsfe Jaargang Nog weinig teekening De aanvallen op Engeland Duitschlands sociale programma Tanger geheel Spaansch De verkiezing in Amerika Fransche en Duitsche commentaren Azana overleden DE INSTUIF 5 O'CLOCK TEA EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DEZER COURANT 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ct-s. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DER ADVERTENTIES Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden ƒ2.35 per weekƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden 4- portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) Polltls, de Grieksöhe gezant, zou giste ren in gezelschap van het diplomatieke en consulaire personeel uit Rome vertrek ken om over Zuid-Slavië naar Griekenland terug te keeren. De trein zal aan het grens station Postumia zoo lang stil staan tot dat die uit Athene met den Italiaanschen gezant Grazzi het Grieksche gebied verla ten heeft. Sinds twee dagen zoo zegt men volgens het D.N.B. in wel ingelichte kringen is men zonder bericht van den Italiaanschen gezant. Dientengevolge is van een gelijktijdig, vertrek van den diplo- matentrein uit Athene nog niets bekend. Men hoopt 'echter Voordat Politis te Pos tumia aankomt te vernemen, dat Grazzi met het diplomatieke en consulaire perso neel het Grieksche gebied verlaten heeft. Over de militaire actie verneemt men nog weinig. United Press meldt nog: Volgens berichten van de grens heeft een Italiaansche formatie Zondagmiddag talrijke bommen op Larissa geworpen. Zondagmiddag om twee uur werd een luchtaanval op Korfoe ondernomen, die een uur duurde en zware schade aange richt heeft. Een Ifcaliaansch vliegtuig werd neergeschoten. Zondagmiddag deden twin tig Italiaansche vliegtuigen een aanval op Janina. Er zouden daar verscheidene ge bouwen vernield zijn. Bij een aanval op Kastorla zijn 18 per sonen gedood en 30 gewond. De telefoon- en telegraafverbinding met Saloniki is nog gestoord. Talrijke vluch telingen hebben die stad verlaten op weg naar Athene. Het weer is nu koud, maar vrij mooi. Het gerucht van de ontploffingen, ver- mrzaakt door het bombardement van de Italiaansche vliegtuigen te Saloniki, dat wordt teruggekaatst door de echo's in de bergen en het water in de golf, wordt duidelijk over een afstand van ongeveer 50 K.M. in vogelvlucht gehoord. Eveneens wordt vernomen, dat belang rijke centra der spoorverbindingen gebom bardeerd en beschadigd zijn, hetgeen de mobilisatiewerkzaamheden, die in gang zijn, nog moeilijker heeft gemaakt. Het Grieksche opperbevel hoopt, dat het bergachtige terrein, dat geen ruim gebruik van gemotoriseerde strijdmiddelen veroor looft, den opmarsch der Italianen zal ver tragen. Het gerucht doet de ronde, dat het Grieksche opperbevel er naar streeft op de lijn Larlssa-Tricala troepen te con- centreeren, die een slagboom moeten vor men. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, aldus het D.N.B., is de sterkte van de in Griekenland aan land gezette troepen niet belangrijk. Kreta is bezet, dat is zeker, maar de sterkte der troepen is ook daar niet bekend. De „Sunday Times" schrijft, dat Engeland door de uitbreiding d.r vijandelijkheden in het Oosten van de Middellandsche Zee ge dwongen is, zijn troepen en oorlogsmate riaal in belangrijke mate over een groot gebied te verspreiden en dat daardoor En- geland's weerstandsvermogen in Egypte moet verminderen. Ook zou de ontwikke ling een bedreiging der verbinding Enge landEgypte met zich kunnen meebrengen. Tegelijkertijd legt de militaire medewer ker van dit blad er evenwel den nadruk op, dat het gebruik der Grieksche militaire steunpunten, zoowel voor 'e vloot als voor het luchtwapen een groot voordeel zou kun nen beteekenen, indien Engeland er het juiste gebruik van weet te maken. In dit verband wijst hij ook op de positie van Kreta, dat hij als een belangrijk steunpunt der R.AJ. ziet. „Aanvallen", aldus de mi litaire medewerker van dit blad. „die tot dusverre van Engeland uit moesten worden ondernomen, kunnen in de toekomst van Kreta uitgaan. Ook deze positie kan een sterke bedreiging van de verbinding van Italië met zijn koloniën in Oost-Afrika tot gevolg hebben". De Sunday Express beklaagt zich bitter over het feit dat men een heele week heeft laten verstrijken zonder de lucht macht tegen Italië in den strijd te brengen. De Daily Mail schrijft: de groote slag om de Middellandsche Zee is reeds begonnen. Schweizer Press Telegraph meldt nog uit Belg.adi Engelschen voeren een guerilla tegen de Italianen in Albanië, a!dus wordt van de Grieksche grens bericht. Twee Engelsche inspecteurs der Albaneesche politie hebben Pogingen gedaan een guerilla 'egen de Ita lianen in Albanië te ontketenen. Zij be- heerschen de Albaneesche taal sinds jaren en zijn kenners van het land. Tot dusver zou het hun, te zamen met Albaneesche roovers, zijn gelukt, wegverbindingen met behulp van explosieve stoffen onklaar te maken, telefoonlijnen te vernielen en mi litaire wachtposten hetzij aan te vallen, hetzij door verbreking hunner verbindingen eenigermate te isoleeren. In weerwil van het buitengewoon slechte "eer zijn ook gisteren Duitsche vliegtuigen haar Engeland gegaan. Bij de gewapende slechts met m-rite onderkennen, doordat het zicht zeer slecht was ten gevolge van den aanhoudenden zwaren regen en het wolkendek, dat tot op honderd meter hing. Bij Londen en in Zuid-Engeland zijn bij duikvluchten spoorbanen en troepenkam pen beschadigd. Een fabriek, die voor den oorlog van belang was, werd door recht- streeksche bomtreffers geheel vernield. De uitwerking der aanvallen in duikvlucht werd nog versterkt door vuur uit de ka nonnen en machinegeweren der vliegtuigen- Vijftig kilometer ten Oosten van Dover is een Blenheim-toestel neergeschoten. Het viel brandend in het Kanaal. (D.N.B.) KRETSCHMER ONDERSCHEIDEN. De Führer heeft kapitein-luitenant Kretschmer, die in totaal meer dan 200.000 ton vijandelijke koopvaardijscheepsruimte tot zinken heeft gebracht, het eikenloof tot het ridderkruis van het ijzeren kruis ver leend. Kretschmer is de zesde officier der Duitsche weermacht, die deze onderschei ding heeft verworven. Rijksorganisatieleider dr. Robert Ley heeft op het bedrijfsappèl van een Berlljn- sche fabriek A.E.G. gesproken over den Duitschen socialen arbeid, die in voorberei ding is en een veelomvattende reorganisatie van het geheele Duitsche arbeidsleven zal brengen. Dr. Ley gaf in een rede van an derhalf uur een overzicht van de bijzonder heden van deze plannen van den Führer die ver vooruitzien, ter verzekering van een geordende toekomst voor alle werkende Duitschers. Wat zal de overwinning eea Duitschen arbeider brengen? vroeg dr. Ley en wees er op, dat de Führer elk vrij uurtje ge bruikt voor een uiterst nauwkeurig onder zoek van plannen, waarvan de zeer snelle uitwerking de opofferende medewerking van front zoowel als binnenland zal erken nen. Op den voorgrond staat daarbij het werk van een veelomvattende ouderdoms voorziening voor alle werkers. Dit is reeds voltooid. In het nauwste verband met deze partieele taak, die zich het meest op den voorgrond dringt, zoo vervolgde dr. Ley, staat het ontwerpen van een sociale wet geving van bepaald revolutionnairen om vang. waardoor alle arbeidsvraagstukken volkomen nieuw worden geregeld. De so ciale arbeid omvat om te beginnen afzon derlijke maatregelen nopens hulp aan zie ken en handhavong der gezondheid. Deze ken en handhaving der gezondheid. Deze kenden mensch wordt volgens deze maat regelen beschouwd uit het normatieve oog punt der prophylaxe met behulp van voort durend onderzoek door bedrijfsmedici. Uiteraard behooren tot dit terrein voorts alle maatregelen voor gezonde arbeidsvoor waarden, zooals gelegenheid tot ontspan ning, vrije tijd enz. Mede tot de revolutio- nairste maatregelen van de betrokken rijks verordeningen zal een rijksloonordonnantie behooren, die rekening houdt met het ge vaar, de zwaarte, de verantwoordelijkheid en de prestatie bij de te meten arbeids kracht. Voorts zullen kleine en zeer kleine wo ningen, die de ontwikkeling van het gezin slechts tegenhouden, in het toekomstige programma voor den woningbouw geen plaats meer vinden. Onder geordende om standigheden zijn de minimale eischen voor een gezin een groote woonkeuken, drie slaapvertrekken, een balcon en een douche installatie. Bovendien zal het Duitsche ar beidsfront de eerste tien jaar na beëindi ging van den oorlog voor 6V2 milliard rijks mark extra sociale prestaties in den vorm van herstellingsoorden, hotels, zeebaden, een vloot van „Kraft durch Freude"-sche- pen enz, leveren. U allen, zoo besloot dr. Ley, moet het volgens den wil van den Führer na de be ëindiging van dezen oorlog in een voorbeel dig opgebouwd Duitschland stuk voor stuk beter gaan. Het D.N.B. meldt uit Madrid: Officieel wordt medegedeeld: Het comité van toezicht, de wetgevende vergadering en het gemengde inlichtingenbureau van de internationale zone te Tanger staken hun werkzaamheden. De bevelhebber van het Spaansche bezettingsleger, Robert Yuste, neemt als gouverneur en gedele geerde van den hoogen commissaris van Spaansch Marokko de regeeringszaken van de zone van Tanger over. Deze verorde ning treedt op den dag van haar bekend making (4 November) in werking en wordt gemotiveerd door de tegenwoordige inter nationale situatie. De Madrileensche pers merkt hierom trent in haar commentaren op, dat deze nieuwe verordening de sluitsteen is van de inlijving der zone van Tanger, waar mede 14 Juni door de bezetting reeds een begin gemaakt was en dat Tanger thans definitief opgehouden heeft internatio naal te zijn. De Duitsche pers hecht hieraan veel waarde.- Donaugebied en Tangerzone van Enge land bevrijd, zoo schrijft de Berliner Boer- senzeitung. Wanneer Moskou den Engel schen doet weten, dat zij „duizenden kilo met ?rs ver weg in het Donaugebied niets te zoeken hebben", dan is dit nuttig op een oogenblik, waarop Londen een vertwij felde poging doet, verloren gebied in O.- Europa met vreemde hulp terug te win den. De neutraliteit der Tangerzone ech ter, zoo vervolgt het blad, stond steeds op papier. Het Tangerstatuut was voor Enge land en her. Frankrijk der derde republiek steeds slechts een middel tot het doel, iedere herleving van Spanje als Middel landsche Zeemogendheid onmogelijk te maken. Reeds gisteren stond Amerika vrijwel ge heel in het teeken der verkiezing van heden. Algemeen wordt aangenomen, dat de deelname aan de verkiezingen alle vroe gere records zal breken. Naar schatting zouden in totaal 50 millioen stemmen wor den uitgebracht. De belangstelling voor ce verkiezingen is in alle staten even hoog. De staat New York heeft 12.000 politiebe ambten voor den dienst beschikbaar. De rechtbanken blijven heden tot het einde der verkiezingen open, teneinde minder zware overtredingen terstond te kunnen be handelen. De verkiezingsmachines zijn op gesteld en in bepaalde stadsdeel en zijn bijzondere voorzorgsmaatregelen tegen ver- kiezin^szwendel getroffen. De verkiezingen eindigen in New-York om 3 uur '3 nachts (midden-Europeesche tijd) en in de Wes telijke staten naar verhouding later. De verkiezingsuitslag in New-York zal waar- Men zie voor vervolg pag. 2 van het Eerste Blad. In Frankrijk is sterk de aandacht getrok ken door een interview, verleend door den vroegeren Franschen minister van Buiten- landsche Zaken, Bonnet, dat gepubliceerd is in het te Lyon verschijnende blad „Le Journal". Ik heb, zoo verklaart Bonnet daarin, den vurigen wensch gehad, Frankrijk voor den oorlog te bewaren. Ik heb de conferentie van München gewild en voorbereid. In Mei 1939 heb ik geweigerd de verplichtingen op grond van het FranschPoolsche militaire bondgenootschap van 1921 nog meer te ver zwaren. Tot het laatste oogenblik heb ik ge meend, dat het bijeenkomen van een con ferentie, waarmede ik had ingestemd, het mogelijk zou maken den vrede te redden. De veldtocht is terstond na het accoord van München begonnen. Ik was door hen, die men „de harden" noemt, als de voornaamste geestelijke vader van dit accoord bestempeld. Men verlangde van mij het voeren van een politiek van volharding en van verzet tegen allen en tegen alles, zonder er rekening mede te houden, hoe het met onze materieelé mid delen stond. Verder verklaart Bonnet: Zonder over eenstemming tusschen Frankrijk en Duitschland bestaat er geen vrede in Europa en geen orde. Bonnet wijst dan op de boodschap van maarschalk Pétain van eenige dagen ge leden, waarin de toekomstige Duitsch Fransche betrekkingen zijn afgeteekend. Het onderhoud van den Führer met den Franschen staatschef heeft in de oogen van iedereen ontzaglijke beteekenis. Op de vraag: „En Amerika, mijnheer de minister?" antwoordde Bonnet o.a.: De trouwe vrienden van Frankrijk hebben mij vaak voor ij dele hoop op een militaire interventie van Amerika in Europa gewaar schuwd. Er is nochtans vroeger dikwijls gezegd en wel door de hoogstgeplaatste persoonlijkheden dat, wanneer de oorlog uitbrak, Amerika zich terstond aan de zijde van Frankrijk en Engeland zou scharen, doch ik heb het nooit geloofd, want ik wist te goed. dat het Amerikaansche volk behalve de lieden, die door partij harts- hartgrondig den vrede wenscht. Bonnet ging daarop vooral nader in op de econo mische problemen van Amerika en herin nerde aan de vaak door Amerika geuite klacht, dat tusschen de Europeesche naties geen overeenstemming bestaat, in het bij zonder tusschen Frankrijk en Duitschland. De nieuwe taak, zoo besloot Bonnet, zal des te gemakkelijker te vervullen zijn, naarmate het conflict zich in de wereld minder uitbreidt. Hoe meer de oorlog zich uitbreidt, des te zwaarder zullen de gevolgen van de blokkade zich voor Frankrijk doen gevoelen. De uitbreiding van den oorlog zal de volken naar de catastrophe leiden. Zij zou de volken er toe kunnen veroordeelen, vele jaren lang in wanorde en anarchie te leven. Daarom begrijp ik niet, waarom men zich zou kunnen verheugen bij de ge dachte, dat de nieuwe volken in zulk een tumult geraken- Uit de Fransche pers willen wij het vol gende uit de Paris Soir citeeren: Al noemt de vroegere minister van bui- tenlandsche zaken om zekere redenen de saboteurs van zijn politiek niet uitdrukke lijk, een dagblad is niet gebonden aan een zelfde terughoudendheid. Bij de schuldigen aan den oorlog moeten vooral genoemd worden: Alexis Leger. Pierre Comert, de Kérillis, Pertinax, Buré, Elie Bois en een reeks anderen, zooals de groot-industrieel Louis Renault, de tank fabrikant, die in de laatste dagen van Mei met een „speciale missie" naar de Vereenig- de Staten is gevlucht. Maar buizen Georges Bonnet en rondom hem hebben in de re geering zelf en wel in overeenstemming met de Engelsch-Joodsche kliek belangrijke personen het afschuwelijk? complot aange wakkerd, o.a. Daladier, Mandel en hoofd zakelijk Paul Reynaud. ie man van Londen, die meer dan eens het hoofd heeft geëischt van den minister van buitenlandsche za ken. Van de Engelschen moeten genpemd worden: Eden, Cooper, Kore Belisha, enz. Het blad geeft dan een uitvoerige ontleding der opmerkingen van Bonnet over Amerika en zegt. dat men ook hier de puntjes op de i moet zetten, hetgeen door Bonnet is nagelaten. De Amerikaansche 'erkenning konden de vliegers de doelen I tochten of ideologieën beinvloed worden oorlogshitsers zijn geweest: Roosevelt zelf en Bullitt, de Joodsch-magonnieke en de Engelsch-Joodsche bende, Rotschild, Baruch en Morgenthau, kortom de heele groote Joodsche financieele wereld in Amerika en tenslotte ook Cordell Huil, de vertrouwens man van president Roosevelt. Het is tijd den huldigen president der Vereenigde Sta ten te herinneren aan het lot van presi dent Wilson in 1919, wiens al te persoon lijke politiek door de openbare meening in Amerika en de parlementaire vertegen woordigers daar te lande is gedesavoueerd. Ten slotte betoogt het blad. dat een eco nomische wederopbouw van Europa alleen geremd wordt, als men het continent van buiten af niet met rust laat en de in het werk gestelde pogingen stoort. Karl Megerle schrijft in de Berliner Bör- sen Zeitung: Niemand kan over de smartelijke gevol gen met meer gezag spreken dan de vroe gere Fransche minister van buitenlandsche zaken, die thans de aanklacht laat hooren, dat men uit wrok en haat het'streven naar vrede gehinderd heeft. In Bonnet spreekt over den tegenwoordigen oorlog heen een vertegenwoordiger van het volk, dat het grootste slachtoffer van een even hersen schimmige als misdadige politiek is gewor den. Al heeft de oud-minister zich met voorzichtigheid en voorbehoud uitgedrukt, hij liet toch het licht vallen op zekere Ame rikaansche factoren en op de noodlottige rol, die leidende Amerikaansche diplomaten, zooals Bullitt, Biddle, Kennedy en hun last gevers achter de schermen gespeeld hebben". Megerle spreekt dan over den invloed dezer diplomaten en over het feit, dat de Vereenigde Staten Frankrijk hulp hebben toegezegd, als Engeland en Frankrijk zich eerst maar zouden „roeren". Bullitt heeft dit zóó uitgedrukt: „Als er een oorlog komt, zullen wij er zeker niet van het begin af aan deelnemen, doch wij zullen hem ein digen". Deze mannen behooren allen tot de „meest vooraanstaande personen", die Bon net de hulp der Vereenigde Staten hebben toegezegd om Frankrijk tot den oorlog aan te moedigen. Dit zijn de „allerbelangrijkste, buitenlandsche invloeden", waarover de Fransche pers schrijft. Intusschen hebben deze booze geesten, die van de gebeurtenis sen niets hebben geleerd, hun beteekenis niet verloren, ze houden o.a. verkiezings redevoeringen. Bonnet, aldus vervolgt Megerle, heeft ge lijk, waar hij zegt, dat het Amerikaansche volk oprecht den vrede wenscht. Het zou de Duitsch-Fransche overeenstemming als beslissende voorwaarde voor een algeheele overeenstemming tusschen de Europeesche volken toejuichen. Bonnet heeft ook gelijk als hij zegt, dat deze overeenstemming te eemakkelijker zal zijn naar mate het con flict zich minder uitbreidt De toegezegde hulp zal voor het overige in het gunstigste geval een Engelsche ruïne vinden. Helpers zijn in dezen oorlog steeds nog doodgravers geworden. Manuel Azana, oud-president der Spaan sche Republiek, is in den nacht van Zon dag op Maandag te Montauban overleden. Foto-archief „L.D." Wijlen Manuel Azana. Manuel Azana werd in 1880 te Alcala de Henares geboren. Na zijn rechtenstudie maakte hij zich reeds spoedig naam als politiek schrijver. In het eerste republi- keinsche kabinet van Zamora nam Azana in 1931 het oorlogsministerie op zich. In October 1931 werd hij minister-president. Ongeveer een half jaar later kondigde hij dc autonomie van Catalonië af in Spaansch staatsverband. Nadat hij in twee jaar tijds driemaal zijn regeering had gewijzigd, moest hij in September 1933 wijken voor de gematigde regeering Lerroux. In April 1934 stichtte hij een nieuwe partij die zich voor afscheiding van Catalonië beijverde tijdens den separatistischen opstand. Ge neraal Franco kreeg van de regeering op dracht, deze opstand te onderdrukken. Deze liet Azana in October 1934 arrestee ren. Twee maanden later werd hij van hoogverraad vrijgesproken. In 1936 werd hij opnieuw minister-president. Hij werd, na Zamora uit zijn ambt te hebben ontzet, president van de Spaansche Republiek. Als zoodanig maakte hij de Spaansche burger oorlog mee, die hem noopte, naar Frankrijk te vertrekken, waar hij sindsdien verbleef. ELKEN MIDDAG in van het TRIANON-THEATER Breestraat no. 31 - Leiden MUZIEK GRATIS SURPRISES voor de Dames. 2626 (Ingez. Med.) Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland Maatregelen ten aanzien van de brand weer. (Binnenland. 2e Blad). Dr. Fischböck bezocht de veengebieden. (Binnenland, 2e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Flinke omzetten Vrij sterk schom melende markt Na aanvankelijke stijging, later inzinking Amerikanen meerendeels weer hooger Duitsche fondsen goed gedisponeerd Neder- landsche beleggingen verdeeld. Buitenland De strijd in Griekenland. (Ie Blad). Een interview met maarschalk Göring. (2e Blad). Een verklaring van den vroegeren Fran schen minister Bonnet, (le Blad). De vroegere Spaansche president Arana overleden, (le Blad). Dr. Ley over de Duitsche volkseconomie. (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 3 VAN HET TWEEDE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1