AKKERTJESJgeri „Nare dagen 00GSTDIENST 1940 BINNENLAND Nederlandsche jongens in de S.S.-standaard Westland LES5SCH DA6BL/&D, Vrijdag t November 1940 Derde Blad No. 24726 Ofste Jaargang Het doel van deze S,S. is een beter begrip der volkeren te bevorderen Ruimer betalingsverkeer met Duitschland De W.A. en S.S. der N.S.B. goedgekeurd Mr.K.W.Brevet overleden Rangen en graden in den Opbouwdienst Uitzonderingsvergunningen voor hel betreden der provincie Zeeland Voorganger: Dr. J. RIEMENS „Zenuwen De Nederlandsche Pijnstiller ^0 Lusteloosheid De Pers ^egt 0 Het opleidingsinstituut Noordwest, Den Haag, Koninginnegracht 60, schrijft ons het volgende: Wanneer gij, lezer, over eenigen tijd een flinken jongeman in de bekende SS-uni- fonn ziet rondloopen, dan bestaat de moge lijkheid, dat deze u op een gegeven oogen- blik in onvervalscht Amsterdamsch den weg vraagt, of een praatje met u aan knoopt in een van de sappige dialecten, waaraan ons landje zoo rijk is. Aanvanke lijk zult gij dan wellicht denken met een mystificatie te doen te hebben, maar de vergissing is in dit geval aan uw kant. Want deze jongeman maakt deel uit van de SS-standaard Westland, die uitsluitend gevormd wordt door Nederlanders en Vla mingen en haar zetel heeft in München. Het doel van deze S S. is, dat de beide Ger- maansche volkeren elkaar leeren begrijpen en leeren kennen, opdat daaruit op den duur een nauwere samenwerking op elk ge bied kan voortvloeien. Voor plaatsing als vrijwilliger komen in aanmerking: ongehuwde Nederlanders in den leeftijd van 17 tot 25 jaar, die lichame lijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn. De vrijwilliger kan zich verplichten voor een diensttijd van een half jaar, twee jaar of vier jaar. Kiest hij het eerste, dan wordt hij na afloop van den diensttijd ont slagen en kan hij zijn oorspronkelijk be roep weer opvatten. Teekent hij voor twee jaar, dan krijgt hij naast zijn Nederland sche nationaliteit het Duitsche burgerrecht, zonder dat daardoor echter zijn Nederlan derschap verloren gaat En tenslotte krijgen zij, die een diensttijd van vier jaar volbren gen en daarvoor animo hebben, een boer derij met 25-30 H.A. vruchtbaren grond toegewezen. m VERMOGENSBELEGGINGEN IN DUITSCHLAND IN BEGINSEL VRIJGEGEVEN. Bij Runderlass van den rijksminister van economische zaken zijn met in gang van 1 November de Nederland sche vermogensbeleggingen in Duitsch land in beginsel vrijgegeven. In het bijzonder kunnen in de toekomst ren ten, opbrengsten, winstaandeelen, huur- en pachtgelden, zoomede overeenkom stige regelmatig terugkeerende beta lingen uit vermogensbeleggingen van in het bezette Nederlandsche gebied zetelende personen in het Duitsche ge bied ten volle zonder speciale goedkeu ring naar het bezette Nederlandsche gebied worden overgemaakt. Daarmede zijn in zooverre alle beperkin gen, die vroeger op grond van deviezen- politiek werden gemaakt, vervallen. Over tie genoemde vermogensbeleggingen zelf kan bovendien in het Duitsche rijksgebied vrijelijk worden beschikt. Het overmaken van de uit de vervreemding of terugbeta ling dezer vermogensbeleggingen voort vloeiende bedragen naar het bezette Ne derlandsche gebied is op grond van een desbetreffende goedkeuring, die op verzoek steeds zal worden verstrekt, eveneens mo gelijk. Teneinde te vermijden, dat bij de over making van de uit de vervreemding of te rugbetaling van bedragen uit vermogens beleggingen voortvloeiende bedragen on rechtmatige winsten worden gemaakt, is bij verordening van den secretaris-generaal van het departement van financiën te Den Haag een evenredige belasting ingevoerd. Deze belasting wordt slechts geheven, in- tiien opbrengsten uit de verzilvering of amortisatie van zulke waarden uit het Duitsche rijk naar het bezette Nederland sche gebied uiterlijk 31 December 1944 "worden overgemaakt. Zij bedraagt tot en met 31 Decern- ber 1941 70 °/o, in het jaar 1942 60 °/o, in bet jaar 1945 40 °/o en in het jaar 1944 20 en zij wordt bij de overdracht af gehouden. Vermindering of kwijtschel ding dezer belasting kan in economisch gerechtvaardigde gevallen worden toe gestaan, wanneer aannemelijk wordt gemaakt, dat de waarden voor de in- werktreding van deze verordening tot een hooger bedrag dan de na aftrek der belasting resteerende bedragen zijn verkregen. Bovendien worden voor het betalings verkeer van Duitschland naar het bezette Nederlandsche gebied verdere faciliteiten gegeven, die een opruiming van tot nu toe beslaande ongewenschte technische hin dernissen beteekenen. Dit geldt in het bij- Gaat hun streven in een andere richting, dan staat voor hen plaatsing bfj de politie of bij een burgerlijken dienst open Echter geldt voor alle gevallen en dit is van be lang met het oog op vrees voor werkloos heid dat de vrijwilliger na het volbren gen van zijn diensttijd bij het opnemen van een beroep wordt ondersteund. Dit zijn in het kort de voorwaarden voor de deel neming. Waaruit bestaat de opleiding, zal men zich afvragen? Wel, naast het behoorlijk leeren excerceeren is de hoofdschotel sport. Sport in alle mogelijke vormen: zwemmen, hardloopen, motorrijden, om maar iets te noemen. Daarenboven enkele malen per week lessen, die ten doel hebben, den jon gens den achtergrond van de wereldgebeur tenissen te leeren kennen. Als ontspanning gaan ze eenmaal per week de stad bezichti gen en brengen dan den verderen tijd door met het bezoeken van een bioscoop of an dere vermakelijkheid. Hieruit moet men echter niet den indruk krijgen, dat deelneming aan de SS een le ventje van vroolijken Frans beteekent. De dienst is zwaar en het parool luidt: vroeg opstaan en vroeg naar bed. „Het bevalt mij hier uitstekend. Wel is de dienst zwaar, maar men voelt, hoe men eiken dag als het ware in kracht toeneemt", schrijft er één naar huis en een ander meldt: „de dienst is hier zwaar, veel zwaarder dan in Holland- Wij moeten menig zweetdruppeltje laten, maar een flinken kerel bevallen de oefe ningen buitengewoon. Men wordt hier een „vent". Dezelfde opmerkingen vinden we vrijwel in alle te onzer beschikking staan de brieven terug. Over de dagindeeling schrijft een Groninger: zonder voor betalingen op het gebied van het warenverkeer. Daarenboven wordt voor overmakingen naar het bezette Nederland sche gebied en voor verrekeningen en be talingen in het Duitsche rijksgebied een maandelijksche vrije grens van 5000 rijks mark per persoon ingevoerd. Naar evenre digheid wordt op het gebied van het rei zigersverkeer een vrije grens van 1000 rijks mark of f. 750 en voor het grensverkeer een dagelijksche som van 100 rijksmark of f 75 dan wel maandelijks 1000 rijksmark of f750 ingesteld. Daarmee overeenkomend is het in zonderheid geoorloofd, afgezien van de mogelijkheid der overmakingin het raam van dé maandelijksche vrije grens van 5000 rijksmark de loonen van de in Duitschland werkzame Ne derlandsche arbeiders en employé's zonder speciale goedkeuring in baar geld naar het bezette Nederlandsche gebied over te brengen. Evenals tot dusverre moeten alle over makingen van Duitschland naar het be zette Nederlandsche gebied, ook indien zij in de toekomst zonder speciale goedkeuring kunnen geschieden, door storting van het daarmee overeenstemmende rijksmarkbe- drag bij de Duitsche verrekening worden behandeld. Voor vermogenswaarden van emigranten en voor bepaalde openbare leeningen gel den bijzondere bepalingen. MARSCHEN EN OPTOCHTEN TOEGESTAAN. Naar wij vernemen heeft de secreta ris-generaal. wnd. hoofd van het de partement van justitie aan de politie autoriteiten een schrijven doen toeko men, waarin wordt medegedeeld, dat de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied dc W.A. van de N.S.B. en de Nederlandsche S.S. van de N.S.B. heeft goedgekeurd. Met deze goedkeuring is verbonden het recht om marschen (optochten) te houden in alle plaatsen in Nederland, zonder na dere formaliteit, tenzij de formatie sterker is dan plm. 100 man (storm), in welk geval de belanghebbende or ganisatie verplicht is van den voorge nomen optocht uiterlijk drie dagen van tevoren kennis te geven aan het (de) hoofd (en) van plaatselijke politie, in welks (welker) gemeente (n) de optocht zal plaats Rvinden, met vermelding van de route. Met deze kennisgeving kan worden volstaan. Tenslotte wordt in dat schrijven medegedeeld, dat de N.J.S. (nationale jeugdstorm) geen vergun ning behoeft voor het houden van op tochten. 's Morgens wordt hier geëxcerceerd, 's mid dags veel sport. Vooral die sport valt in den smaak. Het zwemmen, voetballen en turnen hier doen ons de vermoeidheid in de beenen vergeten en zingend trekt de com pagnie dan langs de straten. „Zingend" schrijf ik, want ook dat is een deel van onze opleiding en het is dikwijls een plezier de Hollanders eens te hooren galmen, echte pittige marschliederen. Nog iets is er, dat ook deel uitmaakt van het programma, n.l- museumbezoek. We zien hier met het ge- heele bataljon naar de groote tentoonstel ling in het ..Haus der Deutschen Kunst" geweest, verder naar het legermuseum en het Duitsche museum, terwijl nog verdere bezoeken aan dergelijke inrichtingen ons te wachten staan. U ziet, onze opleiding is veelzijdig." Bijzonder goed is de verhouding tot de meerderen. „Dat zijn", bericht een vrijwil liger uit Arnhem, „prachtkerels in den wa- _ren zin van het woord. In dienst zijn ze streng, maar buiten dienst zijn ze o. k." Zoo wordt de Nederlandsche jongen op gevoed in den geest van de SS, n.l. het vormen van een hechte gemeenschap met zijn kameraden. Zijn doen en laten wordt niet bepaald door eigen wenschen, maar door het belang van de gemeenschap. Deze gemeenschap eischt: onvoorwaardelijke ge hoorzaamheid aan den meerdere, eerbiedi ging van het bezit van den kameraad, eer bied voor de overtuiging van den kame raad, wederzij dsche hulpvaardigheid onder alle omstandigheden, eerlijkheid tegenover meerderen en kameraden, verdediging van de eer van den enkeling en van de eer der gemeenschap, trouw en betrouwbaarheid in elk opzicht. Frissche, eerlijke jongens met een gezon den geest en met een gezond lichaam zijn in de S.S.-Standaard Westland welkom. Zij worden met hun kameraden opgevoed in den geest van trouw en discipline en komen als kerels in de maatschappij terug. Twij felachtige opportunistische elementen kan men niet gebruiken. Wij kunnen het niet beter uitdrukken dan de vrijwilliger, die aan zijn vriend schreef: „Sla geen acht op praatjes van hen, die dezen tijd niet kunnen of willen begrijpen Geloof alleen aan de Duitsche verbondenheid met Holland, die ons het mooiste bewijs van vertrouwen gaf door ons op te nemen in het elitekorps van Duitsch land, in de S.S." OUD-PRESIDENT VAN HET HAAGSCHE GERECHTSHOF. Op 78-jarigen leeftijd ls In Den Haag overleden mr. K. W. Brevet, oud-president van het gerechtshof te 's-Gravenhage. Mr. Brevet werd in 1862 te IJzendijke in Zeeland geboren. Na zijn schoolopleiding te hebben geno ten in Middelburg, ging hij rechten stu- deeren aan de Leiósche Universiteit, waar waar hij 16 December 1886 promoveerde, waarna hij zich in de Zeeuwsche hoofdstad vestigde als advocaat en procureur. In 1897 werd de heer Brevet aldaar kan- tonrechter-plaatsvervanger, tot op 14 Juli 1900 zijn benoeming tot rechter in Rotter dam volgde. In Augustus 1908 benoemd tot raadsheer In het Haagsche gerechtshof, werd hij op 23 Mei 1925 vice-president van dit college en op 1 Februari 1929 president. Met Ingang van 1 Juli 1933 werd aan mr. Brevet in verband met het bereiken van de leeftijdsgrens eervol ontslag uit deze func tie verleend. De crematie van het stoffelijk overschot zal morgen plaats hebben na aankomst van trein 11.15 uur op Westerveld. Bij den Opbouwdienst zijn blijkens een besluit van den secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken de vol gende rangen ingesteld: Voor het hooger kader: commandant, kolonel, hoofdleider en leider. Voor het middenkader: hopman, on derhopman en adspirant-hopman. Voor het lager kader: hoofdopzichter, opzichter en werkmeester. Verder is de rang van „voorman" in gesteld. In den stand van het personeel van den opbouwdienst. dat geen rang be kleedt, worden onderscheiden de gra den van „gezel" en „werker." DUITSCH-NEDERLANDSCHE CULTUUR- VEREENIGING GESTICHT. Gisteravond werd te Den Haag in Pulchri Studio onder aanwezigheid van tal van autoriteiten van Duitsche en Nederland sche zijde de Duitsch-Nederlandsche Cul- tuurvereeniging opgericht. De leider, dr. G. F. Schuon, uit Den Haag, leider van de Duitsche kolonie aldaar, hield daarbij een rede, waarin hij in het bijzonder wees op de behoefte om de groeiende goede ver standhouding tusschen Duitschers en Ne derlanders in een vereeniging te belicha men. die de cultuur als hoofddoel stelt, doch het gezellige leven inmiddels niet ver waarloost. De vertegenwoordiger van den rijkscom missaris, rijksminister Seyss-Inquart in de provincie Zuid-Holland, dr. Schwebel, hield nadien een toespraak, waarin hij de beste wenschen van den rijkscommissaris voor de nieuwe vereeniging vertolkte. Na afloop gaf het „Kölner Kammer-Sim- fonie Orchester" In Diligentia een zeer ge waardeerd concert, onder leiding van Erich Kraack. Officieel wordt medegedeeld: Het ls den laatsten tijd herhaaldelijk voorgekomen, dat Ingezetenen van de meer Noordelijk gelegen provinciën, die door Zee land willen reizen, in Roozendaal aanko men zonder in het bezit te zijn van de uit zonderingsvergunning voor het betreden der Zeeuwsche eilanden. Om in de provin cie Zeeland te mogen komen, dient men een verzoek tot het ontvangen van een vergunning te richten tot de burgemeesters van die gemeenten, in welke men zijn moet. Deze verzoeken worden na toetsing op de noodzakelijkheid van het bezoek en nadat de burgemeesters hun standpunt te dien opzichte hebben bepaald, gezonden naar den bevoegden stafofficier, welke gedeta cheerd is bij den vertegenwoordiger van den rijkscommissaris, die opnieuw het ver zoek zal toetsen en de vergunning uitreikt. In het verzoek, dat men tot de burge meesters richt, moeten zijn vermeld: voor- en familienaam van den verzoeker, beroep, woonplaats en woonadres, datum en plaats van geboorte, bovendien de reden, waarom men naar Zeeland wil en den duur van het verblijf aldaar. Personen, die den voor geschreven weg niet bewandelen en zich desondanks in het ontruimde gebied be wegen, worden zonder nader onderzoek on middellijk gedwongen, de eilanden te ver laten en moeten naar huls terugreizen. Aanvragen voor het verkr'*;en van een uitzonderingsvergunning, welke - r .ndere takken van dienst gericht worden, kunnen niet in behandeling worden genomen. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN GENEALOGEN OPGERICHT. Om tijdig verder doorwoekeren van mis standen te voorkomen ls te 's-Graven hage op initiatief van den heer C. Pama uit Voorburg besloten tot oprichting van de „Nederlandsche Vereeniging van Gene alogen". Als bestuursleden werden benoemd mej. Th. van Alf, en de heeren jhr. P. Bee- laerts van Blokland en C. Pama, de laat ste als voorzitter. Haar voornaamste taak ziet dc nieuwe vereeniging in het scheppen van een be trouwbaar corps van genealogen, die allen ten volle het vertrouwen hunner opdracht gevers waardig zijn. DE WINTERHULP. Nu de voorzitter van het eerecomité en de directeur-generaal van de Winterhulp een beroep hebben gedaan op aller medewer king tot het gezamenlijk dragen van de in het Nederlandsche volk levende nooden, door het steunen van de door den Rijks commissaris ingestelde winterhulpactie, heeft de Nederlandsche Unie besloten, haar leden op te wekken, zich volledig achter dit werk te scharen. Zij heeft voorts een aan zienlijk bedrag ter beschikking van den directeur-Generaal gesteld en hem desge- wenscht de medewerking van haar appa raat aangeboden. Naar wij uit goede bron vernemen zal door den inspecteur-generaal der Neder landsche politie een oproep gericht wor den tot de geheele politie met het doel ge meenschappelijk een spontane gift te doen toekomen aan het instituut der winterhulp. De voorbereidende besprekingen hebben namens den inspecteur-generaal reeds met den directeur-generaal der winterhulp plaats gehad. NEDERLANDERS UIT ROEMENIË NAAR ANKARA. Het A.N.P. meldt uit Boekarest: De meeste Nederlanders, werkzaam bij de Roemeensche petroleumindustrie, zijn uit Roemenië naar Ankara vertrokken. Volwaardig loon gewemscht voor de werkverschaffing ZELFSTANDIG STAATSBEDRIJF NOODIG VOOR DE UITVOERING VAN CULTÜUR-TECHNUISCHE WERKEN. Sprekende over de werkverschaffing, wijst een artikel ln het weekblad van „De Nederlandsche Unie" er op, dat, hoeveel verbeteringen er op dit punt ook reeds mo gen zijn aangebracht, de werkverschaffing nog steeds als een „verlengstuk van den steun" wordt gezien. De arbeiders in de werkverschaffing kunnen zich uit de steun- sfeer niet los maken en van arbeidsvreugde is bij hen nog weinig te bespeuren. Om hierin verandering te brengen, zal de werkverschaffing definitief moeten breken met de steunverleenlng. Tevens zal echter beseft moeten worden, dat, met het op plakken van het etiquet „werkverruiming", zulks niet wordt bereikt, evenmin als met het instellen van een Rijksdienst, Indien de plannen van dien dienst slechts worden afgewogen naar hun financieele gevolgen en kunnen worden getorpedeerd door om vangrijke commissies, bestaande uit depar tementsambtenaren die van het doel en het wezen der plannen, welke zij moeten beoordeelen, geen of slechts uiterst vaag begrip hebben. Wil men de werkverschaffing onderge schikt maken aan den opbouw van ons volk, aan den opbouw van een wezenlijke werkgemeenschap, en dat moet, dan zal het volgende dienen te geschieden: le. De loonen moeten worden aangepast aan de loonen in het vrije bedrijf; zij die nen dus niet langer afhankelijk van de steunuitkeeringen te zijn. 2e. Het Instituut van de werkverschaf- fing moet worden omgezet ln een zelfstan- Zondag a.s. v.m. IOV2 uur i. d. Hooglandsche Kerk te Leiden Medewerking van het Kerkkoor „EX ANIMO", onder leiding van den dirigent, den Heer H. W. DE WOLFF. Bezorging van bloemen en/of vruchten voor eenzamen, zieken, oudien van dagen en be- hoeftigen aan de Kosterij, Middelweg no. 2, Leiden, bij voorkeur morgen, Zaterdag, tus schen 11 uur vjm. en 6 uur n.m. 2685 (Ingez. Med.) GEDENKTEEKEN TER HERINNERING AAN DE IN MEI GEVALLEN GRENADIERS EN JAGERS. Vele grenadiers en jagers officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten hebben ln Mei 1940 hun leven ln dapperen strijd voor ons dierbaar vaderland geof ferd. Daarom nam de laatste commandant van het 'voormalige regiment jagers het initiatief om de noodlge stappen te onder nemen. teneinde tot de oprichting van een gedenkteeken te geraken. Burgemeester en wethouders van Den Haag hebben er reeds in beginsel hun goedkeuring aan gehecht, dat dit monu ment zal worden geplaatst op de algemeene begraafplaats aldaar. Voor de verdere uitvoering der plannen zal een commissie worden gevormd, waar- In oud-strijders en jagers uit alle rangen zullen zitting nemen. Deze commissie zal worden gevormd, zoodra voldoende Instem ming ln den lande zal blijken door het toe zenden van bijdragen voor een gedenktee ken, dezen dapperen waardig. Zij, die de uniform van grenadier of ja ger tijdens de mobilisatie of tijdens een gedeelte daarvan hebben gedragen, kunnen hun bijdragen zenden aan: luitenant-kolo nel der jagers b.d. H. D. Scherpenhuyzen te 's-Gravenhage, gironummer 168575. on der vermelding „Gedenkteeken." VOORSTEL TOT AANLEG VAN NIEUWEN WEG IN ZUID-LIMBURG. Gedeputeerde staten van Limburg heb ben aan provinciale staten van dat gewest voorgesteld, ln beginsel te besluiten tot den aanleg van een nieuwen weg van Kleln- Doenrade tot Nieuwenhagen. Deze nieuwe weg zal den provincialen weg Heerlen Sittard verbinden met den weg Heerlen Waubach en loopen langs Treebeek over Rumpen door de Brunssemerheide tot Nieuwhagerheide. De voorgestelde verbin ding ls vooral van beteekenis voor het Noordelijk deel van de Llmburgsche mijn streek, waar de bebouwde kommen van Waubach, Nieuwenhagen, Eygelshoven, Haanrade en Chevremont liggen. Bij aan leg van den voorgestelden weg krijgt deze dichtbevolkte mijnstreek een zeer recht- streeksche verbinding met Sittard, zulks onder vermijding van de drukke en nauwe kom van Heerlen, waarlangs het verkeer tusschen Sittard en Waubach en omgeving tot nu toe altijd moest gaan, CREMATIE IR. DE KOK. In aansluiting op ons verslag van giste ren deelen wij nog mede dat bij de crema tie van lr. De Kok, na jhr. Loudon, nog gesproken hebben de heeren C. Kolff (voor zltter Nationale Luchtvaartschool), De Keyser (namens de Belgium Shell Com pany te Brussel); een jaargenoot van de promotie 1902 der militaire academie en een broer van lr. De Kok. dig staatsbedrijf, dat binnen het raam van een jaarlijks toe te zeggen credlet produc tieve werken met Rijkssubsidie uitvoert. 3e. Dit staatsbedrijf zal gesteld moeten worden onder leiding van één bestuurder, die geloof heeft ln de waarde van den ar beid als welvaartsbron en slechts verant woording schuldig ls aan de hoogste re- geeringsautoritelt aan wie de behartiging van het arbeidsprobleem is opgedragen. 4e. De werken, welke zullen worden uit gevoerd, moeten lelden tot versterking van de volkskracht en vergrooting van het na tionale vermogen. Daar deze werken tevens arbeidsintensief moeten zijn, zullen zij moeten bestaan uit het vergrooten en verbeteren van de opper vlakte cultuurland, cultuur-technische wer ken dus. Hiermede is tevens gediend het landbouwende deel van ons volk, dat thans door gebrek aan cultuurland zich niet in die mate kan ontplooien als voor ons land wenschelijk ls te achten. Deze plannen zijn niet nieuw. In zijn des tijds aan minister Romme uitgebracht rap port heeft Ir. Westhoff deze plannen ge heel uitgewerkt. Met de instelling van den Rijksdienst voor de werkverruiming, welke als tus- schenphase was bedoeld, is het geheele „plan Westhoff" evenwel op een zijspoor gerangeerd. Thans ls het echter geen tijd meer voor halve plannen. Er moet worden aangepakt in ons land en Juist in dezen be zettingstijd met verdubbelde energie. Indien dit plan met groot elan ter hand wordt genomen dan zal ook aan de bezet- tingsautorltelten mogen worden gevraagd dat zij haar goedkeuring niet zullen ont houden. Te meer daar met de uitvoering van dit plan de voedselvoorziening zal zijn gebaat en door aanwending van onze arbeidskrachten in productief werk ons volk zich te eerder zal kunnen herstellen van de diepe wonden die de oorlog heeft geslagen. (Ingez. Ked.) llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllll

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9