STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DM'BIAD - Eerste BSed Vrijdag 1 November 1940 De Leidsche Stadhuisbouw Binnenland Gevolgen der duisternis Hervorming van het Roemeensche economische leven Tal van maatregelen Nieuwe regeling winterjassen Inventarisatie van motorrijwiel-, auto- en tractorbanden Het varkensbesluit 1940 gewijzigd Buitenland Van het Grieksche strijdtooneel HET HAAGSCHE HOF VERDAAGD BESLISSING. De civiele Kamer van het Haagsche Ge rechtshof zou gisteren uitspraak doen in het bekende geschil dat is ontstaan door de beschadigingen bij den Leidschen Stad huisbouw. Er was evenwel een verzoek ontvangen van de partijen om de beslissing nog uit te stellen. Het Hof heeft zich hiertoe bereid ver klaard en de beslissing 14 dagen aange houden. ZELDZAAM JUBILEUM. 40 jaar dienstbode in één betrekking. Iet zal tegenwoordig niet veel meer voor komen, dat een gedienstige het veertig ja ren in één en dezelfde betrekking uithoudt. Dat er intusschen nog van zulke „ouwe getrouwen" zijn, bewijst wel het jubileum, dat mej. Dirkje Blankert heden vierde. Op 1 November 1900 trad zij in dienst van de familie Hogendoorn, Plantsoen 47 alhier en sedert dien heeft zij in trouwe plichtbe trachting haar familie gediend. De familie heeft hedenmorgen op ondub belzinnige wijze van haar waardeering ge tuigd, en behalve gelukwenschen ook stof- fehjke blijken van dankbaarheid aange boden. Ook vrienden en bekenden van de familie Hogendoorn kwamen Dirkje de hand drukken. Wij vermoeden, dat menige mevrouw, die moeilijkheden heeft gehad met het dienst boden vraagstuk, met een gevoel van jalou- zie van dit jubileum zal kennis nemen. Gaarne willen wij de jubilaresse op deze plaats huldigen en de hoop uitspreken, dat zij nog tal van jaren met voldoening aan dezen dag zal mogen terugdenken 40-JARIG JUBILEUM VAN DEN HEER H. KIJK IN DE VEGTE. Heden was het 40 jaar geleden dat de heer H. Kijk in de Vegte, voorman timmerman scheepsbeschieter, zijn intrede deed bij de N.V. Scheepsbouw en Repara- tiewerf, v.h. Gebr. Boot- In verband met dit feit werd de jubilaris hedenmorgen door het personeel gehuldigd. Door den heer van Dam, als oudste van het personeel, werd hij hartelijk toegesproken en namens het per soneel werd hem een mooie huiskamerlamp overhandigd. Daarna werd de jubilaris door de Directie ontvangen, die met har telijke woorden gewag maakte van den staat van dienst en van de hartelijke ka meraadschap met zijn collega's, waarna hij hem complimenteerde en hem een en veloppe met inhoud overhandigde. De rest van den dag mocht.de jubilaris in den hui- selijken kring doorbrengen, waar het hem niet aan belangstelling ontbrak. HERDENKING DER KERKHERVORMING. Plechtige dienst in de Marekerk. In de Marekerk, waar eenige honderden personen aanwezig waren, is gisteravond in een plechtigen dienst de Kerkhervor ming herdacht. Dr. J. Riemens, Ned. Herv. predikant te dezer stede, die de herdenkingsrede uit sprak, las allereerst Gal. 3, waarna hij er in zijn inleidend woord op wees, dat wij op 31 October niet herdenken hetgeen pro testanten na de kerkhervorming tot stand hebben gebracht, want dat zou ons zeer bedroeven en bedrukt stemmen. Veeleer zullen wij gedenken hetgeen God ons in de reformatie heeft geschonken. Spr. wil dit ook dezen avond doen en wel aan de hand van Gal. 3 24. Bijde ontvouwing van dit tekstwoord zette spr. allereerst uiteen, dat Paulus daar in de wet met een tuchtmeester vergeleek om er verder op te wijzen, dat in endoor Christus de weg des Heils is opengekomen. Na te hebben gewezen op de grondige Bijbelstudie van Maarten Luther en zijn gebedsleven, waardoor hij tot de volle over tuiging kwam, dat er alleen behoudenis is in Jezus Christus, wijdde dr. Riemens uit over den aflaathandel, een machtige bron van geldelijke inkomsten. Spr. herin nerde daarbij aan het werk van den af- laatkramer Tetzel Dit misbruik is het uit gangspunt van Luther geweest in zijn strijd tegen de verkeering van Gods Woord en heilig evangelie. Het was in dien tijd. dat de geloovigen meer tot het knecht schap dan tot het kindschap Gods werden opgevoed. Het geloof in den Heer werd een verbasterd geloof in alles wat de kerk leerde. De reformatie bracht ons veel vereen voudiging. Zij richtte het oog op één Christus, vestigde de aandacht op het Woord van God. zette een dikke streep on der het Bijbelwoord ..men moet Gode meer gehoorzamen dan de menschen" en zij wraakte ten slotte alle concilies. Voor dit alles hebben wij God zeer te danken maar daarnaast past ons ook de houding van de verootmoediging. In vele dingen, zooals de organisatie der kerk zijn wij Protestanten tekort geschoten Vervolgens wees dr. Riemens er op dat de reformatie ons ontslaat van uiterlijke vormen, maar ons den plicht oplegt om te zoeken naar de broederlijke liefde. Re formatie bet-eekent verder ook de vrijheid der kinderen Gods. Ten slotte merkt spr. op, dat wij, on danks onze tekortkomingen, met oecume- nischen zin de toekomst moeten tegen gaan zulks in het geloof aan de bekende woorden van het Lutherlied: ..Houdt Christus Zijne Kerk in stand, Zoo mag de hel vrij woeden, Gezeten aan Gods rechterhand, Kan hij haar wel behoeden. De dienst werd besloten met het staande zingen van twee coupletten van het Luther-lied. BEPERKING VAN POSTVERVOER, Naar wij vernemen wordt met ingang van Maandag a.s. de postrit des middags, thans aanvangende 12.30 uur, naar en van Zoe- terwoude, Hazerswoude-Rijndijk, Hazers- woude-dorp, Koudekerk a. d. Rijn, Leimui- den, Oudewetering, Roelofarendsveen, Rijp- wetering en Leiderdorp, opgeheven. De postverbinding vanuit Leiden met bo vengenoemde plaatsen des avonds blijft voorloopig gehandhaafd. Door dezen maatregel is het den bus rechthouders in genoemde gemeenten niet langer mogelijk hun poststukken te doen afhalen van het plaatselijk postkantoor, terwijl de kantoorhouders geen expresse stukken met dezen postrit meer kunnen meegeven. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Glazenwasscherij ,De Hoop", Witte Rozenstraat 7, Leiden. Overleden vennoot: L. van Es Sr., Leiden, dd. 7 Oct. 1940. „De Nationale Pers", Kaiserstraat 9, Lei den, uitgeverij. Uittredende procuratie (met den titel van dir.), H. J. Kerkmeester, Bussum, dd. 1 No-v. 1940. (N.E.NAS.U.) Nederlandsche Nationaal- Socialistische Uitgeverij) Kaiserstraat 9, uitgeverij. Uittredende procuratie (met den titel van dir.) H. J. Kerkmester, Bussum, d.. 1 Nov. 1940. Naamlooze Vennootschap Boekdrukkerij voorheen L. van Nifterik Hzoon. Kaiserstr. 9, Leiden. Uittredende directeur: H. J. Kerkmeester, Bussum, dd. 1 Nov. 1940. Fa. D. Parlevliet, Meerburgkade 24, Kat wijk a/Zee, landbouwbedrijf, stalhouders- bedrijf. Overleden mede-eigenaar: C. Par levliet, Katwijk a/Zee, dd. 28 Sept. 1940. Reederij Gebrs. Parlevliet Dzn., Dwars straat 21, Katwijk a/Zee. Overleden ven noot: C. Parlevliet, Katwijk a/Zee, dd. 28 Sept. 1940 Garage J. R. de Groot, Nic. Barnhoorn- weg 8b, Noordwijk, autohandel en repara tiebedrijf. Bijvoegen uitgeoefend bedrijf: luxe verhuurinrichting. Opheffing: Finna Gebrs. Papendrecht. in liquidatie, Postwijkkade 15, Sassenheim, kweeken van en handel in bloembollen enz. Opgeheven wegens beëindiging van de liquidatie. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het propaedeutisch examen theologie de heeren: A. J. Wijnma len (Delft) en N. Kooreman (Leiderdorp); voor het candidaatsexamen theologie mej. J. Burgersdijk (Den Haag) voor het doctoraal examen geneeskunde, méj. H. C. Willebeek le Mair (Rotterdam) en de heer Th. R. de W;it (Sneek) voor het candidaatsexamen theologie mej. A. Blom (Den Helder) voor het doctoraal examen rechten, de heer L. Davidson (Scheveningen) en voor het artsexamen lë gedeelte: de hee ren J. de Bergh (Den Haag), P. M. Bakker (Middelburg), A .Hoogendijk (Vlaardingen) en O. M. de Vaal (Lelden). Bevorderd tot arts zijn de heeren: D. de Heer (Rotterdam) en O. H. Frank (Den Haag) LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (October 1940) ingelegd f. 201.308,94 en terugbetaald f. 404.467,33. Éénenzestig nieuwe inleggers werden ingeschreven en 200 boekjes werden geheel uitbetaald. Het tegoed der 17.216 inleggers, inclusief 1070 deelnemers aan den Afhaaldienst, be droeg einde October f. 6.756.279,03. In 3620 posten is in deze maand door den Afhaaldienst ontvangen f. 10,571,25, TE ZWOLLE. Gisteravond omstreeks acht uur zijn te Zwolle de 24-jarige M. M., echtgenoote van P. L. en J. R„ echtgenoote van A. G., bei den woonwageiubewoonstei's, door de duis ternis misleid, met haar fietsen in de stads gracht gereden. Op het geroep der vrouwen kwam spoedig hulp opdagen. Men slaagde er in J. R.'s echtgenoote, die het dichtst bij den kademuur lag, uit haar netelige positie te bevrijden. Zij werd in zorgwek- kenden toestand naar het ziekenhuis over gebracht. M. M„ die eerst later kon worden opgehaald, bleek reeds te zijn overleden. Het slachtoffer was moeder1 van drie kin deren. TE DELFT. Ten gevolge van de diepe duisternis is gis teravond de heer Van der Ende, wonende te Delft, in de gracht aan de Voorstraat te water geraakt. In bewusteloozen toestand werd hij op het droge gebracht. Het toe passen van kunstmatige ademhaling en het toedienen van zuurstof machten echter niet meer baten. In den atfgeloopen nacht is de heer Van der Ende overleden. TE MAASSLUIS. Gisteravond is te Maassluis de 69-jarige A. Brouwer ten gevolge van de duisternis over een hekje gestruikeld. Hij is aan de toekomen verwondingen overleden. TE ROTTERDAM. De Rotterdamsche politie heeft vanmor gen omstreeks 10 uur uit de Schie natoij de Aelbrechtskade het lijk opgevisch van den 59-jarigen J. C. P. Theunis, zonder voste woonplaats te Rotterdam vertoevende. Men vermoedt, dat de man tengevolge van de duisternis te water is geraakt en ver dronken. HET NEDERLANDSCHE BOERENFRONT. De persdienst van de N.S.B. meldt: Na een persconferentie van het Neder- landsch boerenfront in Augustus j.l. waarin werd uiteengezet, dat men zich als doel stelde te komen tot één groot verband van alle bodembewerkers en allen, die mede werken aan de voedselvoorziening van ons volk, ten eind tot een „rijksvoedingsstand" te komen, hebben vele uitstekende krach ten uit den lande zich bereid verklaard mede te werken aan de organisatie van de zen omvangrijken arbeid. Personen van groote bekendheid op het gebied van verschillende takken van bedrijf die tot het „voedingsfront" moeten worden gerekend, hebben ziel! aangemeld en hun ervaring en bekwaamheid in dienst gesteld van de nieuwe organisatie. Hierdoor is het mogelijk geworden reeds nu over te gaan tot de instelling van de volgende vakgroepen: akkerbouw,' weide- bouw, tuinbouw, vee- èn vleesch, ooftbouw, bijzondere diersoorten, bloem- en boom- kweekerij, sierteelt, rietbouw, pluimvee, vis- scherij en voederbedrijven. Eenige uit den Opbouwdienst ontsla gen militairen melden ons, dat zij niet bij de pakken neer zijn gaan zitten, doch hier ter stede (Van 't Hoffstraat 10) een distri- butie-ophaalcentrale hebben opgericht om in hun onderhoud te voorzien. Zij, die in moeilijke dagen voor ons volk klaar ston den. doen dit nu dus opnieuw, zij het op andere wijze. Wij vestigen er gaarne even de aan dacht op. Het A.N.P. meldt uit Boekarest: De Roemeensche ministerraad heeft een aantal belangrijke besluiten genomen, waarvan het geheel een economisch pro gram vormt, volgens hetwelk gewerkt zal worden om aan de tegenwoordige economi sche moeilijkheden het hoofd te bieden. De genomen besluiten voorzien in een voor onmiddellijke uitvoering vatbaar eco nomisch program, alsmede een aantal maatregelen, waarvan de toepassing in ver band met de heerschende omstandigheden geleidelijk zal geschieden. Als eerste voorwaarde ter verwezenlijking van dit economische program wordt in de officieele bekendmaking vooropgezet, een juiste inventaris van de beschikbare voor raden, die aan de regeering een overzicht zal geven, omtrent den algemeenen verzor- gmgstoestand. Deze inventarisatie zal zoo wel betrekking hebben op den landbouw als op den industriëlen sector van de nationale economie. De hiervoor vereischte verorde ningen zullen binnenkort worden uitge vaardigd. Als eerste punt van het onmiddellijk uit voerbaar program wordt gestreefd naar reorganisatie van het tegenwoordig in zwang zijnde belastingsysteem, dat in hooge mate verantwoordelijk moet worden gesteld voor het ontbrekende evenwicht tusschen de prijzen van landbouwproducten en in- dustrieele artikelen. Het verlagen van de directe en indirecte belastingen, die den levensstandaard hooger maken, de omzetten bemoeilijken en daardoor aan den Staat geweldige schade berokkenen, zal in aan sluiting daaraan geleidelijk geschieden. Bij het vaststellen van de belasting zal met de sociale verhoudingen zoo veel mogelijk rekening worden gehouden. Van evenveel beteekenis zijn. de voorge nomen maatregelen voor het vereenvoudi gen van de staatsmachinerie, waarbij tege lijkertijd gestreefd zal worden naar moder niseering in de organisatie. De staats machinerie is overbelast. Van de momenteel in staatsdienst werkzame beambten en on dergeschikt personeel van 381.000 personen zijn er slechts 180.000 noodzakelijk. Het ligt in de bedoeling, de overtollige beambten, voor zoover zij nog niet gepensionneerd kunnen worden, bij de tegelijkertijd voor genomen Roemeniseering in aanmerking te doen komen voor de in het economische leven vrijkomende plaatsen. Deze hervormingen en een hooger opge voerde productie van den landbouw worden beschouwd als eerste en voornaamste voor waarde voor het weder gezond maken van het economische bedrijfsleven. Zij gelden eveneens als een vooropgestelde eisch voor het doen verdwijnen van de onvolmaaktheid van de Roemeensche industrie, die niet tegenstaande goedkoope arbeidskrachten en voordeeliger binnenlandsche grondstoffen, duurder productie levert dan het buiten land. Teneinde de ingevoerde grondstoffen goedkooper te maken, wordt de herziening van de invoerrechten aangekondigd. Teneinde het afzetgebied van de binnen landsche industrie te ontwikkelen zullen de verschillende economische groepen in ver plichte kartels worden vereenigd, waarbij aan Joden geen leidende plaats meer zal worden ingeruimd. Waar de handel nog overwegend in Joodsche handen ligt, wordt met hulp van den staat het oprichten van verdeelingsorganismen beoogt, die, zoowel op industrieel gebied als wat betreft de landbouwproducten, de goederen recht streeks .d.w.z. met uitschakeling van den Joodschen tusschenhandel, tot aan den ver bruiker zullen brengen. Van de verdere maatregelen wordt o.a. nog genoemd, dat de uit te keeren dividen den beperkt zullen worden tot 8 a 10 Voor de industrie-arbeiders worden verbete ringen op sociaal gebied beoogt. Van 31 October tot 31 December zal elk gezin, dat door de tot dusver geldende re gelingen nog niet in staat was een winter jas of wintermantel te koopen, zich zulk een stuk winterkleeding kunnen aan schaffen. Deze regeling is, volgens „De Tel.", aldus, dat op de textielkaart van het hoofd van het gezin tegen aflevering van de bons A en AA tot 31 December één winterjas of één wintermantel, of de stof vooi één zoo'n kleedingstuk gekocht kan worden. Indien deze bonnen A en AA reeds van de textiel kaart van het hoofd verwijderd zijn, blijkt daaruit, dat men al een winterjas of man tel heeft verkregen en kan men er niet nog één bij koopen. De kern van deze regeling is, dat in elk gezin slechts één jas of mantel (resp- de stof er voor) bij gekocht mag worden. In een gezin zullen de ouders dus moeten uit maken, wie de gelukkige is: moeder, of va der, of één van de kinderen. En als van vaders textielkaart de bonnen A en AA reeds verwijderd zijn, dan komt er in het ge heel geen nieuwe jas of mantel bij, althans niet voor 31 December. Bij den koop moet de distributiestamkaart van het hoofd van het gezin overgelegd worden. TERMIJN VAN AANGIFTE TOT 9 NOV. VERLENGD. Op 19 October j.l. werd de termijn geslo ten, waarbinnen iedere houder van auto-, motorrijwiel-, tractor- en vliegtuigbanden, deze had moeten opgeven. Het is echter ge bleken, dat velen in het bijzonder par ticulieren aan deze verplichting nog niet hebben voldaan. Met nadruk wordt erop gewezen, dat ook hadden moeten worden opgegeven banden, welke gemonteerd zijn aan al dan niet in gebruik zijnde rij- en voertuigen. Er wordt thans gelegenheid geboden een eventueel gepleegd verzuim alsnog te her stellen. De termijn van inlevering der voor genoemde aangifte bestemde formulieren is namelijk verlengd tot en met 9 November a.s. De formulieren zijn verkrijgbaar bij de daartoe aangewezen plaatselijke distribu- tiekringkantoren. Witte formulieren moe ten in enkelvoud, gekleurde in drievoud worden ingediend. Laatstgenoemde worden in viervoud uitgereikt, waarbij één exem plaar in het bezit van den houder der ban den blijft. Ieder, die bij de na 9 Nov. te houden controle in het bezit blijkt te zijn van auto-, motorrijwiel-, tractor of vliegtuig- banden, welke hadden moeten worden opgegeven, zal strafrechtelijk worden vervolgd. Er is een wijziging van het varkensbesluit 1940 afgekondigd, welke als volgt kan wor den samengevat: Bepaald is, dat het aan georganiseerden bij de Landbouw-Crisis-Organisatie is toe gestaan, behalve fokzeugen en die voor huisslachting bestemde varkens, waarvoor namens den provincialen voedselcommis- saris een bewijs van aanmelding is uitge reikt, ook zeugen, die reeds eenmaal ge bigd hebben, en stamboekbeeren voorhan den en in voorraad te hebben boven een ge wicht van 110 K.G. Onder „fokzeugen" wordt ten deze ver staan, kennelijk dragende zeugen of zeugen bij de biggen, en onder „stamboekbeeren", beeren welke geregistreerd zijn in een door het centraal bureau voor de varkensfokkerij in Nederland erkend varkensstamboek. Vrrder is bepaald, dat het ook aan var kenshandelaren niet is toegestaan varkens boven een gewicht van 110 K.G. voorhan den en in voorraad te hebben, met uitzon dering van fokzeugen, zeugen, die reeds eenmaal gebigd hebben en stamboekbeeren. In verband hiermede wordt er- de aan dacht op gevestigd, dat, indien in den ver volge varkens zwaarder dan 110 K.G. wor den aangetroffen, onmiddellijk tot inbe slagneming zal worden overgegaan. Een uitzondering zal slechts worden ge maakt voor varkens, welke ter levering aan de Nederlandsche Veehouderij centrale zijn opgegeven en zoo spoedig zulks mogelijk is worden geleverd, tenzij die varkens elders dan bij de leveranciers worden aangetrof fen of worden vervoerd langs een anderen dan den kortsten weg tusschen leverancier en leveringsplaats. Slagers mogen slechts die varkens voor handen en in voorraad hebben, ten aanzien waarvan door de Nederlandsche Veehou derijcentrale ontheffing is verleend van het slachtverbod. TEGEN TRAM OPGELOOPEN EN GEDOOD Gisteravond is de 55-jarige D. W. de Weerd, bouwkundige uit Twello, te Deven ter bij het oversteken van den weg tegen een wagen van de Geldersche tram gere den. De getroffene is in den afgeloopen nacht in het ziekenhuis aan zijn verwon dingen overleden. In de Vaillantlaan te Den Haag is gis teravond om ongeveer 7 uur de 63-jarige C. van der M„ wonende aan de Hoef kade, waarschijnlijk door onvoorzichtig den rij weg over te steken, tegen een tramwagen van lijn 12 opgeloopen. De man kreeg een schedelbasisfractuur en brak het linker been. In het gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal is hij later op den avond aan de gevolgen overleden. ARRESTATIES TE BELGRADO. De politie te Belgrado heeft verscheidene vooraanstaande figuren in de rechte geo- rienteerde vernieuwingsbeweging Zbor (de vereeniging) gearresteerd. Naar men weet, hebben zich een week geleden botsingen voorgedaan tusschen aanhangers van deze door den vroegeren minister van justitie Dimitrije Ljotitsj op- grichte beweging, die sedert haar bestaan vrijmetselaars. Joden en andere destruc tieve elementen bestrijdt en de onder Jood sche leiding staande links-radicale studen ten der universiteit van Belgrado. De politie heeft ook in de partijhuizen omvangrijke huiszoekingen verricht. (DJNB.) NOORSCH SCHIP GEZONKEN. Volgens een bericht in de Noorsche bla den is het Noorsche s.s. „H. J. Kyvig" ge zonken. De vijf leden der bemanning zijn om het leven gekomen (D.N3.) Politika te Belgrado laat zich uit het grensplaatsje Stenje aan het Prespan-meer o.a. melden, dat men in alle grensplaatsen het gebulder der zware artillerie hoort. Men verneemt ook, dat de Italianen eenige Grieksche havens tegenover het eiland Kor- foe hebben bezet. Ook de Vreme verneemt uit de grens plaats Dragosj, dat kanongebulder van on verminderde hevigheid gehoord wordt. De Grieksche grens tegenover Joegoslavië is volkomen gesloten. De Grieksche grensbe ambten verbieden volgens het blad zelfs het passeeren van in Joegoslavië wonende Grie ken, zoodat men niets te weten kan komen. Slechte van de boeren, die zich nog naar hun velden op Grieksch gebied kunnen be geven, verneemt men, dat de mobilisatie ln versneld tempo wordt voortgezet en dat de Grieksche troepen rond Lerin zijn gecon centreerd. TURKSCH BLAD OVER ENGELSCHE HULP. Het Tunksche blad „Yenisaibah" schrijft, da/t Engeland' eindelijk eens moet bewijzen, in staat; te zijn tot het verüeenen van 'hulp overeenkomstig de gaarantiebeloften, welke het gedaan heeft. Wanneer de hulp van Engeland voor Griekenland niet een toe reikenden en snellen vorm aanneemt „is dit een vernietigende slag voor Engeland's aan zien en eer". De 'bewering, dat aan Engeland ten slotte de overwmnign zal zijn, is onvoldoende. Het is niet de zaak van Hurfkije aan den Engei- schen generalen staf in de Middellandsche Zee raad te geven. De Engelschen moeten, aldtis het 'blad, zelf weten wat noodig is. (D.N.B.) ZIEKTEGEVAAR IN ENGELAND. De Britsche minister van gezondheid Mac Donald heeft eergisteravond in aansluiting op de uitzending van nieuwsberichten voor de Engelsche radio gesproken. Hij zeide o.a. dat het gevaar, dat het Engelsche volk in de komende maanden het meest bedreigt, •niet de vijandelijke bommen zijn, doch eer der de besmettelijke ziekten. Groot-Brit- tannië en in het bijzonder Londen, leeft op het oogentoiik onder zeer bijzondere om standigheden, die het gevaar van groote epidemieën meebrengen. Overvolle schuil kelders, barakken, waarin meer arbeiders moeten leven dan eigenlijk wel wenschelijk ■is, en groote verzamelingen van soldaten in kampen zijn de bodem, waarop besmette lijke ziekten licht gedijen. (A.N.P.) FRANSCHE AMBTENAREN ONTSLAGEN. Het Fransclie staatsblad publiceert een lijst, waarbij zestien onderprefecten van hun ambt onthieven worden. 21 onderpre fecten en elf secretarissen van prefecturen gaan met pensioen. (DJN.B.) UITBREIDING VAN DE JAPANSCHE VLOOT. Vanmorgen is de Japanse he vloot met een nieuwen oorlogsbodem uitgebreid door het van stapel l'oopen van de „Tomikaze" van de werven van Foejdnagata. (Domei) DE OVERSTROOMINGEN IN CATALONIË De Caudillo heeft bekend gemaakt, dat hij door het noodweer geteisterde plaatsen in Cataionië heeft geadopteerd om den wederopboouiw te bespoedigen. Door de adoptatie genieten deze plaateen automa tisch speciale rechten, zooals faciliteiten voor belastingen en speciale credieten be nevens voorrechten voor den wederopbouw, die bij de wet zijn vastgelegd en tot dus verre slechte aan een aantal plaatsen waren verleend, welke bijzonder haddien geleden onder de vernielingen van den burgeroorlog (D.N.B.) ARRESTATIES IN BULGARIJE. De Bulgaarsche politie heeft, naar de bladen melden, een illegale politieke orga nisatie ontdekt, onder leiding van een zeke ren Peter Popeff, die zelfs buitenlandschen gezantschappen geldelijken steun voor zijn plannen verzocht. Popeff is bekend gewor den doordat hij tijdens de Dobroedsja-be tooging in Sofia in September j.l. en brand bom deed ontploffen in het militaire casino, om de openbare belangstelling op zichzelf en zijn organisatie te vestigen. De leden van deze organisatie zullen zich thans allemaal wegens deelneming aan illegale politieke actie'moeten verantwoorden- (D.N.B.) VERTREK VAN JAPANNEEZEN UIT ENGELAND. Naar uit Londen gemeld wordt, heeft gisteren het eerste contingent in Enge land wonende Japanneezen Londen verla ten om met het s.s. Foesjimi Maroe over de Vereenigde Staten naar Japan te ver trekken. Het eerste contingent bestaat uit 170 Japanneezen. (DJN.B.) 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2