BOSCH LEIDSCH DAGBLAD - Derde Bled Vrijdag 1 November 1940 Nieuwe distributie-bonnen Afscheid van den heer Willem Groen Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen Dagbladreclame is niet te vervangen GEMENGD NIEUWS J WELKE BON IS GELDIG? 1 Opgave van 1 November RECHTZAKEN FIETSLICHT w. ALS LEERAAR AAN DE VISSCHERIJ- SCHOOL TE KATWIJK AAN ZEE. De heer W. Groen. De leeraar aan de Visscherijschool in het splitsen, knoopen, boeten en breien te Kat wijk aan Zee. de heer W. Groen, algemeen bekend als Willem Groen, heeft wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, zijn werkzaamheden als zoodanig neergelegd. Hierbij moge worden opgemerkt dat deze vakken vele jaren lang den leerlingen der Visscherijschool zijn onderwezen op de pl.m- 40 jaar geleden door het toenmalig bestuur, o.m. bestaande uit de heeren P. Meerburg, N. Parlevliet en Th. Haasnoot ingestelde, ziel- zelf bekostende onderafdeeling, de z.g. „brei- en boetschool". Als voorganger van den heer Groen fungeerde toen, de bij ouderen welbekende heer Dirk van Beelen. Na verloop van tijd ontstond een inrichting van onderwijs, die wellicht eenig in haar soort is. Tijdens de bestuursvergadering, die in Hotel du Rhin werd gehouden, is de heer Groen in intiemen kring gehuldigd. De voorzitter, de heer D. F. E- Meerburg, wees op het vele en nuttige, dat de heer Groen 29 jaar lang heeft mogen verrichten. Slechts de laatste paar jaren is daarvan iets openbaar geworden in den vorm van de décors, die de Visscherijschool heeft aangebracht, tijdens de exposities van de Katwijksche Oudheidkamer. In dezen tijd van mechanisatie in het bedrijfsleven wordt ook door hen, die leiding geven in het visscherijbedrijf nog al eens de klacht ge hoord. dat jonge visscherslieden niet meer met alle werkzaamheden en herstellingen, welke bij hun vak behooren, bekend zijn. Er is geen gelegenheid meer om, zooals vroeger, aan de jongelui aan boord ver schillende, soms vrij eenvoudige, werk zaamheden te onderrichten. Doch het zal niet aan u hebben gelegen, aldus de heer heer Meerburg, indien er minder geslaagde, jonge zeelieden worden gevonden. Gij hebt een groot deel van uw leven gewijd aan de taak, welke u indertijd door het toenmalig bestuur werd toevertrouwd. Bij tijden en ontijden hebt gij gereed gestaan deze, tot nut van het bedrijf en tot vergrooting der kennis van belangstellende jongelui, zoo goed mogelijk te vervullen. Het spijt ons. aldus spr., dat deze laatste jaren voor de inrichting in financieel opzicht weinig rooskleurig zijn geweest, hetgeen vooral zijn oorzaak heeft in de abnormale tijdsomstan digheden, doch deels ook te wijten is aan het feit, dat niet alle werkgevers in het visscherijbedrijf het nut van deze instel- BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 2 November tot en met Vrijdag 8 Nov. a.s, geeft de met „15" genummerde bon van de boterkaart recht op het koopen van een half pond boter. Van de vetkaart geeft ge durende genoemd tijdvak de met „15" ge nummerde bon recht op het koopen van een half pond margarine of boter. De bon nen, welke op 8 November a-s. nog niet ge bruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Vrijdag 15 November a.s. KAAS. Gedurende het tijdvak van Maandag 4 November tot en met Zondag 10 November a.s. geeft de met „52" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. De met „52" genummerde bonnen, welke op 10 November a.s. nog niet gebruikt zijn. blijven nog geldig tot en met Zondag 17 November a.s., met dien verstande, dat deze bonnen gedurende de week van 11 tot en met 17 November a.s. niet gebruikt mogen worden ter verkrijging van kaas in hotels, restau rants e. d. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. Van de vleeschkaart geeft gedurende het tijdvak van Maandag 4 November tot en met Zondag 10 November a.s. elk der vier met „07 vleesch" gemerkte bonnen recht op het koopen van 100 gram vleesch. been in begrepen, of een rantsoen vleeschwaren. De met „07 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft gedurende dat tijdvak uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bovengenoemde bonnen van de vleeschkaart, welke op 10 Nov. a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 17 Nov. a.s. Ook voor deze bonnen geldt, dat zij gedurende de week van hun geldigheidsduur dus van 11 tot en met 17 Nov. a.s. niet gebruikt zullen mogen worden in hotels en restaurants e.d- voor het betrekken van vleesch of vleeschwaren Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rol pens en knakworst, 125 gram voor leverar tikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. BLOEM OF BAKMEEL, GRUTTERSWAREN EN BROOD. Er wordt de aandacht, op gevestigd, dat de geldigheidsduur van den nader aan te wijzen bon ter verkrijging van tarwebloem, roggebloem, roggemeel, zelfrijzend bakmeel en boekweitmeel niet op Zaterdag 2 Nov. a.s., maar eerst op Maandag 4 Nov. a.s. zal aanvangen. Nadere mededeeling hierover volgt, alsmede over de aanwijzingsbonnen voor grutterswaren (griesmeel, rijst, ha vermout, macaroni, enz.) en brood. ling voor dit bedrijf voldoende hebben ge realiseerd. Spr. eindigde met den wensch, dat de heer Groen thans van zijn rust zal kunnen genieten en dat hij spoedig weer in het genot van een goede gezondheid mag zijn, daar deze den laatsten tijd iets te wen- schen heeft overgelaten. De heer Groen dankte daarop voor het genoten vertrouwen en de medewerking van allen ondervonden, benevens voor de thans betoonde belangstelling. De directeur der Visscherijschool, de heer C- Varkevisser dankte den heer Groen voor de goede verstandhouding en samenwerking bij het onderwijs, en tevens, als zijnde in zijn jonge jaren zelf leerling van den heer Groen geweest, namens de. vele honderden oud-leerlingen voor het gegeven onderwijs. 28 Naar J. J. A. Gouverneur, Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen). Maar plotszijn hart staat stil Hij slaakt een scherpe gil: Neen maar, wie had dat gedacht! Dat is toch te onverwacht!! Prik weet niet meer of hij droomt of waakt En voelt dat hij van zijn stokje raakt! H PETROLEUMDISTRIBUTIE. Gedurende het tijdvak van Maandag 4 November tot en met Zondag 29 December as. geeft de met „periode 7" gemerkte pe- troleumzegel recht op het koopen van twee liter petroleum. TERPENTIJN EN LIJNOLIE VOOR SCHILDERS. De hoeveelheden terpentijn en lijnolie, welke op de door de plaatselijke distributie diensten uit te reiken bonnen kunnen wor den betrokken, zijn voor de periode van 1 Nov. tot 1 Dec. a.s. als volgt vastgesteld: 2 liter terpentijn per bon voor terpentijn en 4 liter lijnolie per bon voor lijnolie. TOEWIJZINGEN VOOR VLEESCHWAREN VERHOOGD. Aangezien vleeschwaren aan een zeker gewichtsverlies door indroging onderhevig zijn en bij verkoop door den detaillist een zeker percentage afval onvermijdelijk is, is met ingang van heden bepaald, dat de toewijzingen voor vleeschwaren recht geven op het koopen van een hoeveelheid vleesch waren, welke het totaal der op de toewij zing vermelde hoeveelheid met een zeker percentage overtreft. Dit percentage is voor alle stadia van den handel te zamen vast gesteld op 10%. Dit houdt dus in, dat de handelaar, die toewijzingen heeft ontvan gen voor een totale hoeveelheid vleesch waren van bijv. 100 rantsoenen, hierop een hoeveelheid van ten hoogste 110 rantsoe nen kan betrekken. De producent, grossier en detaillist zul len onderling moeten uitmaken, welk per centage (mits uiteraard kleiner dan 10%) bij een bepaalde aflevering extra mag wor den geleverd. Hierbij dient echter in het oog te worden gehouden, dat de detaillist in staat moet zijn, aan zijn afnemers steeds het volle gewicht aan vleeschwaren, waar op de consumentbonnen recht geven, af te leveren. Aangezien de plaatselijke toewijzings commissies bij de toewijzing van vleesch reeds rekening houden met de verschillende factoren als indroging en afval, geldt het vorenstaande slechts voor vleeschwaren en niet voor vleesch- Voorts wordt er nog de aandacht op ge vestigd, dat detaillisten, die uitsluitend ge durende de wintermaanden vleeschwaren (voornamelijk worstsoorten) verkoopen, in aanmerking komen voor een extra voor schot-toewijzing, mits zij deze artikelen in vorige jaren eveneens verkocht hebben. VIJFDE DISTRIBUTIEPERIODE VOOR MOTORBRANDSTOF. Door het departement van handel, nij verheid en scheepvaart is in overleg met het departement van waterstaat, als 5e distributieperiode voor motorbrandstof het tijdvak van 1 tot en met 30 November a.s. aangewezen. Als gevolg hiervan zullen wederverkoo- pers de voor November ontworpen coupons met paarsen opdruk op grijzen ondergrond, bevestigd aan een op lichtgrijzen onder grond gedrukte vergunning, waarop o.m. in paarse kleur het cijfer 5 voorkomt, ge durende deze periode mogen accepteeren. VRACHTAUTO MET ACHT PERSONEN TE WATER GEREDEN. Gistermorgen om kwart over zeven is een vrachtauto waarin acht personen za ten, in de Vestinggracht te Naarden gere den. De inzittenden, bloemisten, kwamen uit de richting Laren en waren op weg om inkoopen te doen. In Naarden zouden zij nog een collega afhalen. Door de duister nis misleid sloeg de bestuurder te vroeg links af en reed in de gracht langs den Kapitein Meijerweg. Twee inzittenden kon den zich zwemmende redden. De overigen klommen op het dak van den auto en rie pen om hulp. De politie, bijgestaan dom burgers, slaagde er met veel moeite in door middel van planken de inzittenden op het droge te brengen. DOOR DE DUISTERNIS MISLEID. Te Groningen liepen 1 personen te water. Niet minder dan zeven personen zijn gis teravond te Groningen door de duisternis en het slechte weer te water geraakt. Een hunner is verdronken. BOERDERIJBRAND TE NAARDEN. Gistermiddag is brand uitgebroken in de boerderij van den heer Kiner te Naarden. De brandweer was spoedig ter plaatse. Zij slaagde er in een deel van den inboedel te redden, benevens drie koeien, die reeds op stal stonden. Het overige vee was nog bui ten. De biusschingswerkzaamheden werden ernstig belemmerd door de groote hoeveel heid hooi op den zolder, welke hardnekkig voortsmeulden. De schade, welke gedeeltelijk door verze kering wordt gedekt, Is aanzienlijk. Voor ongeveer f2000 aan hooi ging verloren, ter wijl de boerderij geheel uitbrandde. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Gisteravond is een 32-jarige koopman door de duisternis misleid en in het voor malige dok te Middelburg geloopen. Nadat de drenkeling op het droge was gebracht hebben twee dokters getracht de levens geesten weer op te wekken, echter zonder het gewenschte resultaat. Een man, die een stuk verderop in het water liep, kon bijtijds worden gered. ^lll!llll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIllllllllllllll!llllllllllll!illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllklllimillimillllllllHIIIIII| Bon nr. 15 (t.m. November): E 100 gr. vermicelli, macaroni of EE spaghetti. 1 Bon nr. 26 (t/m. 3 November): H 100 gram kaas. 1 Son nr. 28 (t.m. 1 November): 100 gram griesmeel of 100 gram H maizena of een hoeveelheid pud- dingpoeder of pnddingsanspoeder, tvelke 100 gram zetmeel bevat. 1 Bon nr. 39 (t/m. 10 November; van 411 Nov. niet in resiau- E rants e.d.) 100 gram kaas. 1 Bon nr. 42 (t/m. 22 Nov.) E 1 kilogram suiker. Bon nr. 52 (4 t/m. 17 Nov.; 11—18 Nov. E niet in restaurants e.d.) 100 gram kaas. I Bon nr. 55 (t/m. 12 Nov.) H 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huis- houdzeep of 200 gr. zachte zeep of p 250 gr. zeeppoeder of 125 gr. zeep- vlokken of 250 gr. zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloei- bare zeep. Goed voor het wasschen van 8 K.G. droog waschgoed. Bon nr. 76 (t.m. 1 November): 21/? ons rijst, rijstemeel of rijste- bloem. Bon nr. 77 (t.m. 1 November):- 2!/j ons havermout, havervlokken, gort cf grutten. Eon nr. 78 (t.m. 1 November): 2V» ons tarwebloem of tarwemeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel of boekwelt- meel of gruttenmeel. Bon nr. 114 (t.m. 8 November): 250 gram koffie of 75 gram thee. Bon nr. 116 t.m. 31 December): H 50 gr. scheerzeep of een tube scheercreme of een pot scheerzeep Broodbonnen nr. 12 E (t/m. 5 November; A en 5 Nov. niet in restaurants e.d.): H 2500 gram rogge of 2000 gram ander brood. Rantsoenbonnen rijst en haver- mout rijn doorloopend geldig. Petroleumbon nr. 6 (t.m. 3 November): j| 2 liter petroleum. Petroleumbon nr. 7 E (4 Nov. t/m. 29 Dec.) Petroleumzegel a: (t/m. 10 November) 2 liter petroleum (uitsluitend voor huisverlichting). I Boterbon nr. 13 (t/m. 1 November): ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiK Boterbon nr. 14 (t/m. 8 Nov.): E 250 gram botet. Boterbon r.r. 15 (2 Nov. t/m. 15 Nov.)j Vetbon nr. 13 (t/m. 1 November)j§ Vetbon nr. 14 (t/m. 8 Nov.): 250 gram boter of margarine. Vetbon nr. 15 (2 Nov. t/m. 15 Nov.) Vleeschbon nr. 05 (t/m. 3 November; van 28 E Oct.4 Nov. niet in restau- rants, e.d.)l Vleeschbon nr. 06 (t/m. 10 November; van 411 Nov. niet in restau- rants e.d.)|j 100 gram vleesch inclusief been of H vleeschwaren. Vleeschbon nr. 07 (4 t/m. 17 Nov.; 11—18 Nov. I niet in restaurants e.d.) VleescKwarenbon nr. 05 (t/m. 3 November; van 28 |j Oct.4 Nov. niet in restau- E rants, e.d.): VleescKwarenbon nr. 06 1 (t/m. 10 November; van 411 Nov. niet in restau- rants e.d.) VleescKwarenbon nr. 07 1 (4 t/m. 17 Nov.; 11—18 Nov. 1 niet in restaurants e.d.): 75 gr. gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfsvleesch of gerookte worst, 100 gr. gekookte worst, 125 gr. leverworst of 150 gr. bloed- worst. Brandstoffenbon 01, 02 1 en 03 (haarden en kachels) Idem 01 t/m 06 (centrale verwarming) g Brandstoffen, een eenheid, 1 lste periode; Cokes, een eenheid, lste periode: 1 (alle t/m. 14 November) 2 een eenheid vaste brandstoffen, ff Brandstoffenbon 04 t/m 07 (haarden en kachels) E Idem 07 t/m 14 (centrale verwarming)E Brandstoffen, 2de periode: Cokes, 2de periode: (alle t/m. 30 November)E een eenheid vaste brandstoffen. 1§ Bonnen 08 t/m. 11 (haarden en kachels) E t/m. 30 Nov. een eenheid turf of LATER vaste brandstoffen. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Overtreding Bloembollen- saneeringsplan. Terecht stond een bloembollenkweekev uit Hillegom, die bij vonnis van den Kan tonrechter te Haarlem was veroordeeld tot een geldboete van f.75 subs. 25 dagen hechtenis, omdat hij meer bollen geplant had dan waart-oe hij gerechtigd was. Ver dachte deelde thans mede, dat hij de bol len niet voor zich zelf geteeld had, maar ze gekocht had. Hij kon deze echter niet betalen, maar had aangeboden om ze toch op zijn land te teelen. De leveranciers ble ven toch eigenaars van de bollen. De offi cier van Justitie vroeg bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. Overtreding Distributiewet. Een 40-jarige huisvrouw uit Hillegom was ten laste gelegd, dat zij op verschillende tijden brood in ontvangst nam van haar hakker, echter zonder direct de bonnen te overhandigen. Dit geschiedde meestal des Zaterdags gelijk met de afrekening. De officier van Justitie eischte een geldboete van f. 10 subs. 6 dagen hechtenis. Vervolgens stond terecht een broodbak kersknecht uit Nieuw-Vennep, die brood afleverde, zonder direct de bonnen er voor in ontvangst te nemen. Tegen hem eischte de officier van Justitie een geldboete van f. 20 subsidiair 12 dagen hechtenis. Overtreding Motorbrandstoffen- beschikking. Iemand uit Sassenheim had op 11 Sep tember van den garagehouder uit Hillegom. 30 liter motorbenzine gekocht voor zijn wasscherij te Sassenheim. De officier van Justitie eischte een geld boete van f. 10 sub. 6 dagen hechtenis. Te gen den garagehouder werd f. 50 of 30 da gen geëischt. LET OP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. 1057 (Ingea. Med.) Hij was toch gaan rijden. Hierna stond terecht W. B. uit Haarlem mermeer, thans verblijf houdende in bet Huis van Bewaring te Alkmaar. Hij was, niettegenstaande hem de bevoegdheid was ontzegd om motorrijtuigen te besturen, toch gaan auto-rijden. De officier eischte een maand gevange nisstraf. HAAGSCH GERECHTSHOF. Vitrage zonder bon- De winkeljuffrouw van een groote manu- facturenhandel aan de Haarlemmerstraat te Leiden, had aan een klant-verteld, dat. de vitrage die zij kocht, vrij was van de distri butie. De klant had dit nadrukkelijk ëe' vraagd en er het ontkennend antwoord op gekregen, waarna de 4Vs meter vitrage was afgeleverd. Maar de vitrage was niet vrij, en dus werd de manufacturier vervolgd omdat M het strafbare feit had uitgelokt. Hij l}e* verstek gaan, en getuigen waren er nk» noodig, want de Officier deelde mede dat verdachte had verklaard in de meening f® hebben verkeerd dat geen punten noodi? waren voor de vitrage. De Officier vorderde f75 boete subs. 73 dagen hechtenis. Vonnis over 14 dagen. I 2-3

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 10