Economische vraagstukken m het nieuwe Europa Woensdag 30 October 1940 Lezing van commissaris-generaal Fischböck LêIOSCH DA6BÜD - Ttrede $ad Gunstige toekomstverwachtingen voor Nederland GEMENGD NIEUWS Knaap vervaardigde een landmijn Landmijn ontploft Engelsche bom op een woonwijk te 's-Gravenhage AGENDA VRAGENRUBRIEK Gevaarlijke vondst In een oud fort te Naarden. Voor een zeer talrijk gehoor waaronder zich tal van vooraanstaande persoonlijkhe den, zoowel van de zijde der Duitsche- als mede der Nederlandsche autoriteiten be vonden, heeft gisteren in Pulchri Studio te 's-Gravenhage, dr. Hans Fischböck, commis saris-generaal voor financiën en economi sche zaken, een lezing voor leden en genoo- digden van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid gehouden over: „Economi sche vraagstukken in het nieuwe Europa." Dr. H. Fischböck. „De nieuwe orde van Europa, aldus dr. Fischböck, staat geheel en al in het teeken van een hergroepeering van het politieke denken in Europa. De verandering der po litieke verhoudingen in Europa zijn hier van een gevolg. De economische theorieën van het nationaal-socialisme zijn geen pro blemen, die niet reeds in staatkundig poli tiek opzicht vroeger in de historie van andere volken naar voren zijn gekomen of aanwezig zijn geweest. Als voorbeeld noem de spr. het beleid van den Amerikaanschen president Roosevelt na zijn verkiezing tot president in de afgeloopen jaren, terwijl deze toch zeker geen nationaal-socialïst is geweest. Als voornaamste beginsel van het natio- naal-socialistisch denken verkondigde spr. de stelling, dat het algemeene nut boven persoonlijke belangen moet worden gesteld. Deze stelling komt geheel en al overeen met de principieele formuleeringen der po litieke partijen gedurende de laatste jaren in vele landen. Het nationaal socialisme stelt zich tot taak zich dit feit helder en duidelijk voor oogen te houden en dit principe consequent ten uitvoer te leggen. Van groot belang voor de toekomstige ontwikkeling der staathuishoudkunde in de komende tijden acht spreker het feit, dat de ontwikkeling van het be drijfsleven niet mag worden belemmerd door een vrije politieke ontwikkeling. De vertegenwoordigers van de liberale stroomingeh zullen niet kunnen tegenspre ken, dat de gang van zaken in economisch opzicht gedurende de laatste jaren in de eerste plaats uitging van de opvattingen van den homo-economicus. De oorzaken, die verantwoordelijk geacht kunnen worden voor de handelwijze der menschen, zijn zeer verschillend. Het belangrijkste feit echter, hetwelk voor oogen gehouden boet worden, ls de conclusie, dat politieke belangen hoe langer hoe meer voor bedrijfsbelangen zijn gekomen. Het geleide bedrijfsleven is geheel en al afhankelijk van de ontwikkeling van de vrije staathuishoudkundige krachten. Het liberalisme is thans geen na te stre ven ideaal meer. Thans echter dienen be paalde overheidsmaatregelen te worden ge nomen als waarborg voor een ongehinderd functioneeren van het bedrijfsleven. In een vrijer volkshuishouding moet het particuliere eigendom gewaarborgd blijven. Daarnaast echter blijft de noodzakelijkheid bestaan dat de staat door middel van wet ten en verordeningen de onderlinge ver houdingen regelt. Als voorbeeld noemde dr. Fischböck de verhouding tusschen huurder en verhuurdervan een perceel, waar de sociale betrekkingen sterk afhankelijk zijn van een goede of minder goede conjunc tuur. TEMPERATUREN, HOOGWATERTIJDEN, ENZ. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: O gr. C. (32 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 2% gr. C. (36 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK-A.-ZEE. Voor Donderdag. Voorm. te 3 u. 10 min.; nam. te 3 u. 34 min. ZONS- OP- EN ONDERGANG. Woensdag: 18.15 nam. tot 8.33 voorm. Het tijdvak gedurende hetwelk de verduiste ringsvoorschriften gelden, wordt begrensd door deze beide tijdstippen. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 30 October: op 7 u. 38; onder 18 uur 14. PRODUCTIE DER LANDEN. Vervolgens kwam dr. Fischböck op het probleem wat in het Nieuwe Europa moet worden geproduceerd in een afzonderlijk land. Dit probleem is geheel en al afhan kelijk van de invloedssfeer van den Staat. Bij een principieele beschouwing omtrent dit vraagstuk moet voor oogen worden ge houden, in welke mate het welzijn van de gemeenschap het beste kan worden ge diend. Aan de spits van de volkshuishouding moet geheel en al de leus worden gesteld: „het nut der gemeenschap". Het Duitsche Nationaal-socialisme wil het standpunt ver tegenwoordigen. dat zoowel denken als handelen in dezen zin boven alles moet worden gesteld. Het nationaal-socialisme is van meening, dat de vrije ontwikkeling van de afzonderlijke vrije krachten hiermede in hoofdzaak rekening moet houden. Het is niet gewenscht om de oogen gesloten te houden voor de totale ontwikkeling van de naties. Restricties in dit opzicht mag in geen geval een doel beteekenen maar slechts een weg! Het spreekt vanzelf, dat in de tegen woordige periode van oorlog eischen worden gesteld, die niet steeds op de juiste wijze kunnen worden getaxeerd. Dr. Fischböck legde den nadruk op het feit, dat de be trekkingen tusschen Nederland en Duitsch- land op dit oogenblik sterk onder den in vloed van den nog aan den gang zijnden oorlog in het overige deel van Europa staan en afhankelijk zijn. Het belangrijkste doel van het Duitsche volk, dus ook van het Duitsche bedrijfs leven, is het succesvolle einde van dezen oorlog. De Nederlanders bekijken dit Duit sche standpunt van een geheel andere zijde hetgeen spr. zeer goed kan begrijpen. Dr. Fischböck echter legde met klem den na druk op het feit, dat men ook in Nederland rekening dient te houden met de moeilijk heden, die het Duitsche bedrijfsleven on dervindt. De huidige gedirigeerde staathuishoud kunde beteekent niet, dat de overheidsin stanties de getroffen restrictie maatregelen op menig gebied ook in de toekomst zullen toepassen. Wij bevinden ons in een over gangsperiode, waarmede men terdege reke ning moet houden. In Duitschland, zoo zeide dr. Fischböck, heeft ondanks den oorlog, toch nog een vrije ontwikkeling van het particuliere ini tiatief plaats, hoe onwaarschijnlijk dit ook moge lijken. Als voorbeeld noemde hij het feit, dat de schaarschte aan grondstoffen door de bedrijfsleiders van vele onderne mingen op vaak ingenieuze wijze wordt ver vangen door nieuwe uitvindingen en procé- dé's. De economische structuur in Duitsch land is geheel en al gebaseerd op het feit, dat de bestaande moeilijkheden met het inspannen van alle krachten dienen te wor den overwonnen. Spr. verklaarde dan ook, en dit werd door hem als een tegenstelling: genoemd met de houding van het bedrijfsleven in Nederland» dat men in Duitschland op het oogenblik niet „wacht" maar tracht de moeilijkheden, die zich in het productieproces voordoen, te overwin nen. De Duitsche ondernemer houdt zich steeds weer voor oogen, wat kan ik met mijn onderneming, met mijn fa briek beginnen zonder grondstoffen? Dr. Fischböck richtte een dringend appèl aan de leiders van het Neder landsche bedrijfsleven, wier vertegen woordigers thans bijeen waren, zich deze Duitsche opvatting voor oogen te houden. De oplossing van de bestaande vraagstukken en problemen binnen het kader van het Nederlandsche bedrijfs leven zou in hooge mate het belang voor het Nederlandsche volk betee- kenen. De tegenwoordige situatie in Nederland aldus spreker kan als volgt worden ge karakteriseerd: Zoowel ten aanzien van levensmiddelen als ook ten aanzien van particuliere werk zaamheden zijn in Nederland beperkingen in het leven geroepen. Veel van datgene, wat vroeger ter beschikking kon worden gesteld, kan thans van het Duitsche stand punt uit bezien, niet meer in de circulatie aanwezig zijn. Spr. herinnerde in dit ver band aan de woorden, die door den Rijks commissaris Seyss Inquart kort na het aan vaarden van zijn functie werden uitgespro ken dat de levensomstandigheden en de levensvoorwaarden in Nederland geheel en al zullen overeenkomen met hetgeen in Duitschland voor het volk ter beschikking staat. De rantsoeneering en uitdeeling van goede ren hier te lande houden geheel en al reke ning met de bijzondere behoeften van het Nederlandsche volk. NEDERLAND IN EEN DWANG POSITIE. Vervolgens sprak dr. Fischböck over den huidigen toestand van het, Nederlandsche bedrijfsleven en zijn leiders. Op het oogenblik verkeert Nederland ten aanzien van grondstoffen in een dwangpositie. Deze positie is echter niet door Duitschland in het leven ge roepen, maar door de Engelsche blok kade. De nieuwe situatie in Europa is niet al leen in politiek opzicht gegeven, maar ook een gevolg van de levensruimte, die ont staan is door de successen van de Duitsche legers. In deze wereld, waar meer dan twee mil liard menschen wonen, is nog voor vélen plaats. Men mag niet spreken van slechts een enkele menschheid De structuur der menschheid is volgens het Duitsche stand punt, niet alleen gegeven door de verschil lende menschelijke rassen, maar daarne vens vooral ook door de geographische ver bondenheid van de menschen. Als voor beeld noemde spreker de sociale structuur van de Vereenigde Staten. Europa heeft sedert eeuwen met een zeer sterke versnippering van verschillende groe pen op het Europeesche continent te kam pen gehad. Een hoogtepunt werd bereikt na het verdrag van Versailles in 1919. Een verbinding van de levensruimte in Europa is zeer goed denkbaar met de overige continenten. Als doel van de toekomstige economische problemen dient het feit onder oogeh te worden gezien, dat de productie sterk rekening moet houden met de allergunstigste productiewaarden, in welk deel der we reld deze ook moge wezen. Het ter be schikking stellen der goederen over de geheele wereld zal met de moderne transportmiddelen dienen te geschie den. Dit streven gaat echter uit van de principieele voorwaarden: rust en vrede in de wereld. Een ideale toestand, aldus spr., zou een wereldpolitie zijn. die de orde en rust in de wereld zou kunnen handha- ven. Deze opvatting echter is gebleken volkomen onuitvoerbaar te zijn en dient derhalve thans als verouderd te wor den aangezien. Vervolgens behandelde dr. Fischböck de vraag, in welke mate de economische poli tiek van een volksgemeenschap dient te worden vastgesteld. De vervaardiging van levensnoodzakelijke goederen binnen een bepaalde levensruimte, kan slechts in zoo verre juist zijn en practisch uitvoerbaar, wanneer ook in de practijk de mogelijkheid gegeven is, dat deze goederen ook inder daad het belanghebbende volk kunnen be reiken. Vaak aldus spr. wordt een onjuist begrip toegekend aan de woorden .jautar- kie" en „levensrüimte." Autarkie eischt zelf ver vaardiging van alle levensnoodza kelijke goederen. Dit standpunt is slechts dan juist, wanneer geen ruil met andere landen kan plaats hebben. Als voorwaarde voor een gezonde econo mische structuur moet er echter voordu rend tusschen de continenten van deze we reld goederenruil zijn. NEDERLANDS TOEKOMST. Ten slotte kwam dr. Fischböck op het zeer belangrijke onderwerp wat het Ne derlandsche bedrijfsleven voor verwachtin gen kan koesteren. Daarbij moet men een verschil maken tusschen het heden en de toekomst op langen termijn. Er is absoluut geen reden aanwezig om niet aan te ne men, dat de Nederlandsche levensvoor waarden geen ruimte in deze wereld meer zouden vinden. Nederland immers vervult hiervoor in hooge mate de technische voorwaarden. Na beëindiging van den oorlog kan men een enorme opleving, vooral in Europa verwachten en men kan thans reeds zon der zich aan een overdrijving schuldig te maken, als feit aannemen, dat Nederland hiervan in de eerste plaats met een enorm achterland als Midden- en Centraal Europa zal profiteeren. De verzorging van het Duitsche Rijk met goederen zal in dit verband een zeer be langrijke functie beteekenen. De hooge stand van deeconomische structuur in Nederland is hiervoor reeds een waarborg. In dit verband zeide spr. nog, dat de toekomstige economische structuur bestand moet zijn tegen crisis. De vastlegging en het streven naar sta biele prijzen dienen daarbij als voorwaar de te worden beschouwd. Wat Nederland betreft zoo zeide spreker dat tenge volge van de geographische situatie van ons land, de toekomstverwachtingen zeer gunstig zijn. Op het oogenblik echter, en waarschijn lijk ook voor de naaste toekomst, is de po sitie van het Nederlandsche bedrijfsleven niet bemoedigend. De oorlogseconomie vraagt zware offers, zoowel van de zijde- der producenten als ook der consumenten. Men dient er zich echter terdege bewust van te zijn, dat de door de Duitsche auto riteiten in Nederland getroffen maatrege len een noodzakelijkheid zijn. Op het oogenblik is het niet makkelijk een beter program te vinden en ten uit voer te leggen. Spr. is er van overtuigd, dat de belangen van producenten en con sumenten met de getroffen maatregelen niet beter hadden kunnen worden gediend. Het Nederlandsche bedrijfsleven is on danks den oorlog intact gebleven en in menig opzicht zelfs verbeterd. Men kan op dit oogenblik constateeren, dat thans een stadium is bereikt, waarop men van een zekere stabiliteit kan spreken. In menig opzicht vertoont het Neder landsche bedrijfsleven dezelfde gang van zaken als in Duitschland. In dit verband wees spr. nog op de mogelijkheid, dat de werkloosheid in Nederland, alhoewel deze de laatste maanden reeds aanzienlijk is gedaald, nog verder zou kunnen afnemen, indien de Nederlandsche arbeiders bereid zouden zijn in Duitschland te werken. Dr. Fischböck is er van overtuigd, dat in dit opzicht een psychologische terughou dendheid verklaarbaar is. Met het beter begrijpen van de Duitsche verhoudingen en stroomingen zal, aldus spr., op den duur DE JEUGD SPEELDE MET TRAANGASPROJECTIELEN. De politie te Naarden heeft twintig schooljongens, van wie de oudste 14 jaar is, aangehouden, omdat zij een zeer gevaarlijk spelletje speelden. De jongens vertoefden in de onderaard- sche gangen van het fort en speelden met wapens, welke zij hadden gevon den, o.a. degens, traangasprojectielen, seinpatronen en busjes trotyl. Een der jongens had zelf op deskundige wijze een landmijn vervaardigd, welke tot ontploffing werd gebracht en een groot gat in de wallen sloeg. In een der gangen werden eenige knapen opgesloten en met traangas- projectielen bestookt, waardoor de ge vangenen het bewustzijn verloren. Eerst buiten kwamen ze weer op hun ver haal. De politie onderzoekt door wriens na latigheid de knapen aan het gevaar lijke speelgoed zijn gekomen. DRIE DOODEN. Gistermiddag omstreeks halfvier is te Sint Hubert, onder de gemeente Mill (N.Br.) een zeer ernstig ongeluk gebeurd, waarbij drie personen zijn gedood. Eenige leden van den Opbouwdienst waren werkzaam bij het demonteeren van landmijnen. Hierbij is een der mijnen ontploft. De gevolgen wa ren ontzettend. De drie leden van den Op- bouwdienst, die het werk verrichtten, wer den door de explosie op slag gedooa. Een huis in de nabijheid werd beschadigd; per soonlijke ongelukken deden zich hierbij echter niet voor. De plaats van het ongeluk werd terstond tot in verren omtrek afgezet. De autoriteiten stellen een onderzoek in. Tel. EEN DOODE EN ZES GEWONDEN. Het A.NP. meldt: Bij een Engelschen bomaanval is gister avond een bom op een woonwijk te Den Haag aan de grens van het Scheveningsche gedeelte neergekomen, met het gevolg dat een bejaarde vrouw werd gedood terwijl zes personen werden gewond. Een woon huis stortte in en in de omgeving werd een aantal ruiten vernield. Door het on middellijk optreden van den geneeskundi gen dienst konden de gekwetsten binnen enkele minuten ter verpleging naar het ziekenhuis worden overgebracht. Inmid dels waren de hulpdiensten van gemeente werken en van de luchtbescherming zoo mede de politie-brandweer op de plaats van den bominslag aangekomen waar met koortsachtigen ijver het opruimingswerk werd aangevat. De brandweer wist met en kele stralen een in den puinhoop ontsta- nen brand tijdig te blusschen. In de diepe duisternis bespraken groep jes omwonenden den laffen aanslag en gaven hun verontwaardiging daarover te kennen. BOERDERIJ UITGEBRAND TE BERGHEM. Hedenmorgen brak brand uit in de boer derij van de gebroeders Van Ieperen in de Laanwegstraat te Berghem (L.). De geheele boerderij ging in vlammen op. De bewoners, de drie bejaarde gebroeders Van Ieperen, konden door omwonenden bijtijds worden gered. Een belendende woning kon door emmers water en een schuimblusschsr behouden blijven. Een drietal koeien benevens een aantal kippen kwamen in de vlammen om, terwijl een partij hooi, stroo, alsmede de landbouwwerktuigen verloren gingen. Ver zekering dekt gedeeltelijk de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. wel een verandering in deze houding ko men. Dr. Fischböck besloot zijn uitvoerige be schouwingen met de hoop uit te spreken, dat binnen afzienbaren tijd hoe langer hoe meer het Nederlandsche volk begrip zal toonen voor de ontwikkeling zooals deze thans in Europa plaats heeft. De mogelijk heid om op het juiste oogenblik begrip te toonen voor bepaalde verhoudingen brengt echter daarnaast ook het nemen van het ljuiste besluit met zich mede. Een besluit, dat dan ook met de noodige consequenties dient ten uitvoer te worden gelegd en doorgevoerd. Spreker hoopt, dat het Nederlandsche volk het juiste oogen blik niet zal laten voorbijgaan! EEN SLOTWOORD. In een slotwoord, aansluitend aan de woorden van den heer Fischböck, sprak de voorzitter der maatschappij, ir. A. Plate, na een historisch overzicht over ontstaan en structuur van de Nederlandsche econo mie, den welgemeenden dank van alle aan wezigen voor de belangwekkende uiteen zetting van den commissaris-generaal voor financiën en economie uit. Hij toonde zich overtuigd, dat de toe hoorders van minister Fischböck de door hem geopende aspecten grondig in over weging zouden nemen en uitte de verwach ting, dat wederzijdsch begrip tusschen de volken kennisneming en eerbiediging van eikaars gevoelens en inzichten straks den weg vrij zouden maken voor een economi sche ontwikkeling langs nieuwe banen. Zaterdag. Volkshuis: Voordracht dr. Jaap Kunst over „Oude Ned. gebruiken". 3Vfc uur nam. Zondag. Leidsche Schouwburg: Tweede Abonnements- voorstelling. „Twaalf in de Jury-Bank". Nam. half drie. BIOSCOPEN. t 18 Jaar; 14 Jaar; 9 aJle leeftijden. Luxor-Theater. Stationsweg: „Op hoop van zegen" Dagelijks nam. 2 en 7 uur. 's Zondags van 26.15 uur doorloopende voorstelling. LIdo-Theater, Steenstr. 39: „De Kribbebijter"j. Dagelijks 7 uur nam.; 's Zondags te 2, 42Ó en 7 u. Woenso .n Zaterd. matinée 2.30 u. Trianon-Theater, Breestr.: „Königswalzer" 5. Dagelijks 2 en 7 uur s Zondags van z—6J0 u. doorloopende voorstelling Casino-Thea^r, Hoogewoerd 48: „Das Lied der Wüste" Dagelijks 7 uur: 's Woensdags eD s Zater dags ook 2 Vi uur. Zondags te 4 en 7 uur. Rex-Theater Haarlemmerstraat: „Geheime zen der LB 17" Dagelijks 2 en 7 u. nam.: 's Zondags v. 2—6.30 uur doori von- stelling Nova-Theater (Katwijk aan Zee): „De Jonge graaf". 7% uur nam Zondags gesloten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 26 Octo ber 20 uur tot Zaterdag 2 November 8 uur waargenomen door de apotheken: Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 20502 en Rcyst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest: wordt deze dienst dan waar genomen door de Oegstgeestsche Apotheek, Wil. helminapaxk 8, tel. 26274. MOTOR REED TEGEN AUTOBUS. Doodelijk ongeluk te Zeist. Op den Woudenbergerweg nabij Zeist ge schiedde gistermiddag om half vijf een ern stige botsing tusschen een autobus en een motorrijwiel, waarbij een persoon werd ge dood. De nieuwe bus, welke een proefrit maakte, reed ter hoogte van de pastorie te Austerlitz, toen met groote snelheid een motorrijwiel, bestuurd door een lid van den opbouwdienst, uit een zijweg te voorschijn kwam en tegen de bus opreed. De bestuur der hiervan geraakte de macht over liet stuur kwijt, de bus begon te slingeren en kwam tenslotte met een zwaren slag tegen een boom tot stilstand. De chauffeur liep slechts lichte verwondingen op, doch den naast hem zittenden 30-jarigen B. uit Maar tensdijk werd de borstkas ingedrukt. Tij dens het transport per politieambulance is hij overleden. De motorrijder kwam er goed af en werd licht gewond. De autobus werd aan de voorzijde totaal vernield. IN EEN PUT GEVALLEN EN VERDRONKEN. Vanochtend is de vijftigjarige melkvenlc W. Wij ges te Oss in een put achter woning aan de Heihoekstraat gevallen en verdronken, terwijl hij bezig was een emmer water te putten. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. HEERENSTOFFEN GESTOLEN TE ROTTERDAM. Zondagmorgen ontdekte men dat in de confectiefabriek van de firma L. de Vries aan de Aleidisstraat te Rotterdam dieven aan het werk waren geweest. Een groote partij heerenstoffen was verdwenen. Daar geen sporen van braak werden aangetrof fen is het waarschijnlijk, dat de dieven zich Zaterdagmiddag in het gebouw heb ben laten insluiten. Uit de voorraden hebben de ongewensch* te gasten met groote nauwkeurigheid 17 rollen van de beste heerenstoffen uitge zocht tot een lengte van 850 meter, waar van de waarde eenige duizenden guldens bedraagt. De buit werd vervoerd op een bakfiets, die gestolen werd uit het pakhuis van de firma Optiform, die beneden de fabriek is gevestigd. De ledige bakfiets werd later in Spangen teruggevonden. ONDER ZAK MET GRAAN GEKOMEN EN OP SLAG GEDOOD. Te Uithuizen is gistermiddag een onge val gebeurd, dat aan den elfjarigen, ge huwden landarbeider G. van Dam het leven heeft gekost. Van D. Vervoerde per wagen zakken met graan. Op een gegeven oogen blik raakte een van de zakken los en kwam op den voerman terecht, die op sla? dood was. BUITENLANDSCH GEMENGD. KETELONTPLOFFING TE PARIJS. In de Parijsche voorstad St. Denis is gis teren in een groote electrische centrale een stoomketel ontploft. Vijf arbeiders wcraen gedood en achttien gewond. IERSCH KOLENSCHEP GEZONKEN. De Associated Press meldt uit Cork der- land) dat het Iersche kolenschip Kern Head- gisteren ter hoogte van Cork door een ontploffing is gezonken. De oorzaas van de ontploffing is niet bekend. Elf Ier' sche leden der bemanning zijn omgekomen. ZWENDEL MET BENZINEBONNEN. Naar de Zwitsersche bladen melden, ij men te Bern op het spoor gekomen van een wijdvertakten onwettigen handel in ben* zine-rantsoeneeringskaarten. De h?0™" schuldige is een ambtenaar van den distn- butiedienst. Deze heeft zich in totaal on geveer acht duizend benzinebonnen toege ëigend en ze door een aantal tusschenp^' sonen tegen veel geld aan den man latjj brengen. Hij is in arrest gesteld. De pole is zijn helpers en afnemers op het spoo J. G. te V. - Voor zoover ons bekend, staat er in Leiden en naaste omgeving Jand- en boschbouw-avondschool. In Lisse en Boskoop zijn Rykstuinbouwwm^ scholen, doch dat is vermoedelijk niet het#: U bedoelt. 2—2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 6