LAATSTE BERICHTEN De brandstoffendistriJbuüe Woensdag 30 October 1940 toegelicht LEID5CH DAGBLAD - Eersle BSad Antwoord op verschillende vragen Binnenland De heer Piek over de Winterhulp Nederland *7 Mijnhardtje Prijsregeling voor ingevoerde goederen Auto's mogen na 10 uur niet rijden Buitenland De oorlog in Griekenland Italiaansch Weermachtsbericht Grieksch legerbericht Duitsch Weermachtsbericht Vare koeien worden te duur Uit de Rijnstreek BEURSOVERZICHT MARKT Van bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeld: Naar aanleiding van diverse vragen, wel ke blijkens allerlei uitlatingen— betref fende de brandstoffendistributie zijn gere zen wordt hieronder aan de belangrijkste ervan aandacht gschonken Voor velen was het een vraag, wat onder een „eenheid" brandstof moest worden verstaan. Daarop is thans een duidelijk antwoord gekomen. De basis van de een heid wordt gevormd door 1 H.L. anthraciet, steenkolen, industrie- of eierbriketten. Hier mede is gelijkgesteld 2l/s Hl. kolenslik, 2 H.L. cokes, 275 k.g. cokesgruis of cokesbries, 110 k.g. bruinkoolbriketten en voor wat be treft turf: 200 k.g. bagger-, 195 k.g. pers-, 175 k.g. fabrieks-, 275 k.g. turf afkomstig uit de Peel en 200 k.g. van alle overige soorten turf. Met een bon, die recht geeft op een „eenheid" brandstoffen, kan men dus naar keuze één der genoemde soorten koopen. Op deze „eenheid" berust ook de korting welke is toegepast op de brandstoffenkaart. De voorraad op 29 September j.l. is omgere kend in „eenheden" en voor elke eenheid is één bon afgescheurd, dus b.v. de kaart van een verbruiker, die in voorraad had 1 H.L. anthraciet, 2 H.L. cokes en 450 stuks baggerturf is gekort met 3 bonnen. Verder is nog rekening gehouden met den voor raad huisbrandolie, waarvan 1 L is gelijk gesteld met 0.018 eenheid. In October komen slechts zij in aanmer king voor het ontvangen van brandstoffen, die hun 20 nog niet in huis hebben. De verbruikers, welke dit quantum op 29 Sep tember reeds in hun bezit hadden, hebben geen bonnen voor de maand October. Deze zijn van hun kaart verwijderd. De verstrekking van brandstoffen, zal echter over het geheel stookseizoen ge nomen, niet beperkt blijven tot ge noemde 20 Na October zullen nieuwe bonnen geldig worden verklaard, waar door iedereen in staat zal gesteld worden zijn brandstoffenvoorraad aan te vullen. Verder zijn moeilijkheden ondervonden door hen, die om de een of andere reden (b.v. verhuizing) van leverancier wilden veranderen. Het ligt voor de hand, dat nu van een betrekkelijke schaarschté van brandstoffen moet worden gesproken elke brandstoffenhandelaar aan zijn oude klanten den voorrang geeft. Het zal echter thans ook voor nieuwe ver bruikers niet meer zoo moeilijk vallen een leverancier te vinden. Mocht het toch niet INSCHAKELING VAN MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON EN ARMENZORG. De nieuwbenoemde directeur-generaal van de Winterhulp Nederland, de heer C. Piek, heeft in een persconferentie mede- deelingen gedaan over de Winterhulp Ne derland. De organisatie, zoo zeide hij, is in den vorm van een stichting vastgelegd. Zooals bekend is, zal het hoofdbureau in Den Haag gevestigd zijn. Er komen echter provinciale en plaatselijke kantoren. Reeds thans is er een stroom van aanmeldingen binnenge komen van menschen die zich aanbieden om mede te werken. Dit enthousiasme wil men zoo gauw mogelijk opvangen. Het is daarom van belang dat zoo spoedig moge lijk de plaatselijke organisaties in werking treden en daarom heeft de directeur-gene raal bepaald, dat voorloopig de burge meesters der gemeenten zullen optreden als plaatselijke directeuren. Er zal een oproep uitgaan aan de burgemeesters, waarin zij worden aangespoord de plaatselijke zorg op zich te nemen of met toestemming van den directeur-generaal plaatsvervangers daar mede te belasten. Het is de bedoeling dat het leeuwendeel van den arbeid op de plaatselijke directeuren komt te rusten. De plaatselijke directeuren zullen zich de me dewerking moeten verzekeren van personen uit alle geledingen van het volk. Immers het moet helder vaststaan dat de arbeid van Winterhulp Nederland een arbeid voor allen door allen moet zijn. Het noodige geld zal de winterhulp trach ten te verkrijgen door huis- en straatcol lecten. Ook giften in natura zijn welkom terwijl overschrijvingen op postgiro 5553 natuurlijk eveneens worden toegejuicht. Hij de verleening van hulp wordt raad ingewonnen bij Maatschappelijk Hulpbe toon en Armenzorg. Ook ook de „stille armen" te helpen zal Winterhulp Nederland aan ieder gezins hoofd de vraag voorleggen welke nooden hij heeft. Over de bestaande instanties heen zal iedere Nederlander aldus zijn om standigheden kunnen uiteenzetten. Zij, die Jiet in aanmerking meenen te komen, be hoeven het antwoordformulier natuurlijk biet in te zenden Een bijzonderheid van de winterhulpcol- jectes is hierin gelegen dat de te verkoopen msignes van blijvende waarde zullen zijn: 2ij zullen n.l. bestaan in molentjes van lichtgevende stof, met het opschrift „Win terhulp Nederland", met welke molentjes men tijdens de donkere uren met veel ge- boegen zal kunnen loopen. gelukken een handelaar te vinden, dan staat altijd nog ae mogelijkheid open zich tot den plaatselijken distrlbutiedienst to wenden, o'ie allicht via de brandstoffen- commissie wel een oplossing zal weten te vinden. Vervolgens is de regeling voor kamer verhuurders blijkbaar niet aan een ieder duidelijk geweest. Dezen vallen onder de zgn. groep C., waarin zijn ondergebracht winkels, hotels, enz. Voor de kamer(s), welke men heeft onderverhuurd, wordt een afzonderlijk rantsoen brandstoffen ter be schikking gesteld. Dit rantsoen wordt vast gesteld door de brandstoffencommissie, dia rekening houdt met de grootte der te ver warmen ruimte en ook met den omvang van het verbruik in den vorigen winter. Wel kan worden onbemerkt, dat de voor deze groep ter beschikking gestelde hoeveelhe den zuinig ziin uitgemeten. Pensiongasten moet dan ook worden aangeraden ten on- zichte van de verwarming van door hen ge huurde vertrekken inschikkelijkheid te toonen. Sommige bezitters van centrale verwar- mingsinstallaties blijken speciaal een ver langen te hebben naar anthraciet-nootjes 4 en 5. Aan dit verlangen zal slechts in zeer benerkte mate kunnen worden voldaan. De nootjes 5 komen namelijk in de eerste olaats ter beschikking als zen. auto-anthra- ciet voor het stoken van easeeneratoren ter besnaring van benzine. Verder zullen zij, die vóór 1 Aoril 1940 antiiracletnooties 4 en 5 bebben eestookt. voorkeur kriigen. Van olattelandsziide is vooral de vraag naar voren srekomen. in hoeverre kolen voor kookdoel einden ter beschikking zouden worden gesteld. Hieron moet thans worden geantwoord, dat voor kookdoeleinden voor- loonig géén extra-rantsoenen worden uit gereikt. Wel dient er de aandacht on te worden gevestigd, dat de uitgereikte bon kaarten gelden voor het stooksizoen tot 1 Mei 1941 en dat daarna voor koken in de zomermaanden nieuwe rantsoenen zullen worden vastgesteld. Nog wordt meegedeeld, dat men on een togwiteing voor cckes ook andere brand stoffen kan ontvangen. Onder de bonnen. voïu-oo men in October een eenheid brand stoffen naar keuze kan verknieren, znn ook gebracht, die waaron vermeld staat ..cokes" vJ vlucht direct voor Oe echte zijn niet rond, maar hartvormig. 2608 (ineez Med.» Nadrukkelijk verklaarde de heer Plek dat een goede besteding der gelden gewaar borgd is. Er is voldoende controle. Verder is opzettelijk vermeden, dat de winterhulp zelf inkoopen doet en is besloten waarde bonnen in te voeren, welke zullen worden uit gereikt aan behoeftigen, die er gedurende den geldingsduur edzer bonnen de daarop genoemde goederen en hoeveelheden kun nen krijgen. Bij de „prijzenbeschikking invoergoede- ren no. 1", welke heden in werking is ge treden is een regeling getroffen ten aan zien van de wijze, waarop prijzen van in gevoerde goederen, bij verhooging van den inkoopprijs, mogen worden verhoogd. Een bijzondere toestemming van of vanwege den secretaris-generaal voornoemd, is dus niet meer vereischt. De voorschriften van deze beschikking zijn evenwel niet van toe passing op maximumprijsregelingen, welke reeds door den secretaris-generaal zijn af gekondigd. Daartegenover is den importeur de ver plichting opgelegd om de juistheid van de berekende verkoopsprijzen met bescheiden aan te toonen. Bovendien is de importeur verplicht op iedere offerte en verkoops fractuur met betrekking tot goederen, waarvan de verkoopsprijzen op grond van bovenvermelde voorschriften zijn verhoogd, de aanduiding „invoergoed", benevens den datum, waarop de prijsverhooging is inge gaan te vermelden. Deze verplichting be staat niet, indien prijsbladen aan den af nemer zijn toegezonden, waarop de boven bedoelde vermelding heeft plaats gehad. Ten aanzien van wederverkoopers ls be paald. dat zij het bedrag, waarmede hun inkoopsprijzen, ten gevolge van een prijs verhooging door den importeur zijn geste gen, mogen doorberekenen. Procentueele marges mogen dus niet worden gehand haafd. Op gelijke wijze als de importeur zal de wederverkooper (met uitzondering van den detaillist) op iedere offerte en verkoopsfractuur de bovenaangegeven ver melding moeten plaatsen. In verband met de nieuwe verordening van den rijkscommissaris, waarbij is be paald, dat men zidh met ingang van 31 October busschen 24 en 4 uur niet op straat mag bevinden, worden automobilis ten er op attent gemaakt, dat deze veror dening niet de oude verordening aantast, waarin is bepaald, dat auto's tusschen 22 en 24 uur niet mogen rijden. DE ENGELSCHE BOMAANVALLEN OP NEDERLAND. De Engelsche bomaanvallen van den af- geloopen nacht hebben in verschillende plaatsen van ons land in het geheel 15 dooden geëischt. Te Dén Haag zal bij de automatische verkeersinstallaties het kleine groene lampje voor de voetgangers vervallen. Het roode lampje gaat wel telkens branden. GEVANGENEN VRIJGELATEN. Omtrent den toestand in Griekenland pu bliceert het Russische Telegraafagentschap Tass een eigen bericht uit Athene, waarin o.m. gezegd wordt, dat op bevel der regee ring gevangenen, die minder dan een jaar gevangenisstraf moeten uitzitten, tijdelijk uit de gevangenschap moeten worden ont slagen, met uitzondering van misdadigers, die voor het algemeen gevaarlijk zijn. Ook gevangenen, die tot langere gevangenis straffen zijn veroordeeld, moeten uit de gevangenis worden ontslagen, voor zoover zij reeds meer dan een jaar opgesloten zit ten en dienstDlIchtig zijn. Voorts meldt het agentschap Tass. dat de Bank van Grie kenland slechts 5 procent van de deposito's, maar niet meer dan 3000 drachmen, uitbe taalt. HET BOMBARDEMENT OP PATRAS. Naar uit een mededeeling van het Griek - sehe ministerie voor openbare veiligheid blijkt, heefft het bombardement op de voor den oorlog belangrijke doelen van Patras 50 dooden en 100 gewonden geëischt, door dat, zooals in de mededeeling gezegd wordt, de bevolking zich niet naar de maatregelen voor de luchtbescherming gedroeg, maar er de voorkeur aan gaf de verschillende oha- sen van het bombardement te aanschou wen. (D.NB.). TURKSCH SPOORWEGVERKEER GESTAAKT. Sedert Maandag is het spoorwegverkeer van en naar Europa volkomen gestaakt, doordat de spoorlijn bij Adrianopel over Grieksch gebied leidt en Griekenland alle spoorlijnen heeft stilgelegd. Ingeval dit stil liggen langer mocht duren zijn van Turk- sche zijde stappen te verwachten, aangezien de verbreking van de eenige overlandsche verbinding met Europa een groote schade voor de Turksche belangen met zich moet medebrengen. De telefoon- en telegraafver bindingen van Istanboel naar het Westen zijn tot d/usverre niet verbroken (D.N.B.). BRITSCHE VLIEGERS SCHENDEN ZWEED SCHE NEUTRALITEIT. Britsche vüiegers hebben opnieuw de neu traliteit van Zweden geschonden. In den aefgeloopen nacht heeft een Engelsche bom menwerper verscheidene bommen geworpen op de havenstad Hel^kigborg. Slechts aan de onbekwaamheid van den Engelschen vlieger is het te wijten, dat de bommen niet op de havenwerken van de hel ver lichte stad vielen, zoo als kennelijk de be doeling was, doch in zee. Het Zweedsche luchtdoelgeschut trad in werking en de vlie ger verdween in Noordwestelijke richting te zamen met andere Engelsche machines, die •buiten op zee gebleven waren. 'D.N.B.) VERBODEN TURKSCH BLAD VERSCHIJNT WEER. Het te Istanboel verschijnende dagblad' Ouanhuriyet, dat in JuM wegens pro-Duit- sche artikelen voor onbepaalden tijd was verboden, zal, naar m journalistieke krin gen verluidt, vanaf 1 November weer ver schijnen. (Transkontinent Press) DISTRIBUTIE IN BULGARIJE. De Bulgaarsche minister van handel, Sagoroff, heeft bekend gemaakt, dat de regeering reeds een verordening heeft voor bereid voor de invoering van levensmidde lenkaarten, die, zoo noodóg, in steden van 5000 inwoners of meer zullen worden in gevoerd. (D.NjB.) DE TURKSCHE REPUBLIEK 17 JAAR OUD. Maandag zijn in Turkije de plechtigheden begonnen ter gelegenheid van den zeven tienden verjaardag der stichting der repu bliek. De plechtigheden zullen tot van avond duren. Op Vrijdag, Zaterdag en Zon dag vallen de groote religieuze feestdagen, Koerban en Kayram geheeten, welke het einde vormen van de Ramadan. Deze feest dagen behooren tot de grootste politieke en religieuze plechtigheden van het land en brengen een volkomen rusten van den arbeid der autoriteiten en een vergaand stilliggen van den arbeid der particulieren met zich mede. (DJNJB.) BESPREKINGEN IN AMERIKA. De Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken, Huil. heeft een korte be spreking gehad met den Engelse hen zaak gelastigde Butler, die later mededeelde, dot zij de Balkankwestie in het algemeen be sproken hadden. De minister van financiën, Morgenthau, heeft een bespreking gehad met de leiders van het Amerikaansche bewapeningspro gram, waaraan ook de minister van oorlog Stimson, de minister van marine, Knox, de minister van handel Jones, de leider van de nationale verdedigingscommissie Knud- sen en de leider van de afdieeling productie van deze commissie Stettinius, alsmede de chef van den generalen staf, Marshall, de vice-minister van marine Foorestal en de leider van de afdeeling coördinatie voor de bewapening Nelson deelnamen. In aanslui ting daarop ontving Morgenthau de Engel sche inikoopcommissie voor een langdurig onderhoud. (D.NB.) DOUGLASVLIEGTUIGEN NAAR CANADA. Personeel van de Douglas -Aircraft Co. verklaarde, dat 38 destijds door Noorwegen bestelde gevechtov 1 iegtuigeh aan Canada zullen geleverd worden. (D.N.B.) In zijn weermachtsbericht no. 145 maakt het Italiaanse he hoofdkwartier het vol gende bekend: Onze troepen zetten hun opmarsch op Grieksch gebied voort en braken het verzet van den vijand. In Noord-Afrika veroorzaakten vijande lijke luchtaanvallen op Bardia en Tobroek twee dooden en eenige lichte schade. In Oost-Afrika werden twee door den vijand met gemechaniseerde middelen on dernomen aanvallen bij Tessenei en tus schen. Kassala en Saderat met lichte ver liezen aan onze zijde afgeslagen. Vijandelijke luchtaanvallen op Assab ver oorzaakten lichte schade. Er vielen geen slachtoffers. Het gisteravond gepubliceerde Grieksohe legerbericht vermeldt, dat er in den loop van den nacht van 28 op 29 October plaat selijke gevechten ontstaan zijn en dat de vijand in den loop van 29 October in den Epirus sterke strijdkrachten, die gesteund werden door zware en lichte artillerie, ln het veld heeft gebracht (D.N.B.). Een in overzeesche wateren opereerend oorlogsschip meldt het tot zinken brengen van drie bewapende vijandelijke koopvaar dijschepen met 18 400 b.r.t. Daarmede heeft dit schip tot dusverre ln totaal 45.000 b.r.t. tot. zinken gebracht. Een duikboot bracht een groot bewapend koopvaardijschip van 10.500 b.r.t. tot zinken. Gevechtsformaties wierpen ook gisteren tolrijke bommen op Londen en plaatsten vooral in de buurt van de West-India-docks en het Waterloo-station treffers. Steekvlam men en nieuwe branden konden worden waargenomen. Ook andere voor de oorlog voering belangrijke doelen in Zuid-Engs- land, evenals de oorlogshaven van Ports mouth en een munitie-opslagplaat! in Great Yarmouth, werden op sucoesvolle wijze met bommen bestookt. Voor Ramsgate kregen twee schepen treffers en bleven met sterke rookontwikkeling liggen. Aan dit optreden nam ook het Italiaansche vliegercorps deel. In de avonduren gelukte het bij aanval len op verscheidene vliegvelden in de oos telijke graafschappen van het Britsche eiland hangars en schuilplaatsen door bomtreffers in brand te zetten en talrijke vliegtuigen op den beganen grond te ver nielen en te beschadigen. In den loop van den dag ontstonden er veelvuldig hevige luchtgevechten. Des nachts namen de aanvallen op Londen in hevigheid toe. Als vergelding op Engelsche nachtelijke aanvallen op Dultsche woonwijken werden weer verscheidene honderdduizenden kilo grammen bommen uitgeworpen; aan belde zijden van de Theems ontstonden talrijke nieuwe branden ln havencomplexen en fa brieken. Voorts bombardeerden formaties gevechtsvllegers de haven van Liverpool, alsmede de industriegebieden van Bir mingham en Goventry en voorts voor de oorlogvoering belangrijke doelen ln Noord- Engeland. Voor talrijke Britsche havens werden mijnen gelegd. Britsche vliegtuigen vlogen onder be scherming van de nachtelijke duisternis naar België, Nederland en het gebied van het Dultsche rijk. Hun bommen berokkenden zooals ge woonlijk geen noemenswaardige schade aan doelen, die voor de oorlogvoering van be lang zijn. Bij de vernieling van een vrij staand boerenhuis werden zes volwassen personen en twee kinderen gedood. In an dere plaatsen zijn eenige woonwijken be schadigd en werden verscheidene personen, onder wie eenige Nederlanders, gedood of gewond. De vijand verloor gisteren in totaal 47 vliegtuigen. Daarvan werden er negentien ln luchtgevechten neergeschoten. 28 toe stellen werden door het luchtdoelgeschut of op den beganen grond vernield. Zeven tien Dultsche vliegtuigen worden vermist. VOOR DE LEVERING VOOR DE VLEESCHDISTRIBUTIE. De eerste weken is er door den veehandel wat verdiend met den handel in goed be- vleeschde varekoeien en zoodoende werd er steeds ruim voldoende aangeboden. Voor de stalmestery wilde rhen niet zoo veel be steden als wat de handel voor levering aan de vleeschdistributie betaalde. De rollen zijn nu omgekeerd, en het was duidelijk merkbaar, dat bij de oploopemle marktprijzen van het gustevee, de handel niet meer kon meekomen: Het gevolg was, dat er begin van deze week vele kooplui wel in het bezit waren van leve- rlngskaarten, doch lang niet altijd van het opge geven kwantum vee. Het ging geregeld zoo, dat men op de afdeelingen „mager vee" nog wat geschikte leveringskoeien aankocht, en er mee voor de taxatiecommissies verscheen, doch dit was b.v. gisteren te Rotterdaam niet meer mo gelijk, want de „magere markt" was veel te duur. Het gevolg daarvan was, dat er nu aanmer kelijk minder slachtvee werd aangeboden. Aan het opgegeven kwantum werd niet voldaan, omdat de kooplui te veel verlies zouden hebben moeten nemen. Vooral op de Dinsdagmarkten was zulks het geval. Het ziet er dus naai- uit. dat het aanbod van slachtvee voor de distributie het hoogtepunt heeft bereikt. Ook op de wolveemarkten loopen de aan voeren nu regelmatig terug en waar wij on langs op wezen ls reeds een feit geworden. Thans worden heel wat drachtige schapen ter slachtbank geleid. De prijzen zijn zóó hoog. dat men alles verkoopt, wat voor de hand komt. De slachtpaarden zijn begin dezer week ook weer zeer duur verkocht. Wij noteerden we derom van f. 0,90 tot f. 1,— per KG. geslacht g wicht. Uit Denemarken werden ruim 60 paatw den ingevoerd en verkocht tegen 85 tot 95 cent per KG. Noemen wij nog iets van de prijzen der vette schapen, dan valt te noteeren, dat deze werden verkocht van. f. 60 tot f. 75 per stuk. Zelfs f. 95 werd besteed voor een koppel schapen met een geslacht gewicht van 60 KG. Lammeren gingen van f.30 tot f.48 per stuk en de prijzen liepen gaande de markten nog op. OUDE-WETERING. Raadsvacature. Zooals bekend heeft de heer Jos Penning de Vries ontslag aangevraagd als lid van den gemeetneraad. De heer Penning de Vries was gekozen op de lijst Van der Poel, van de gezamenlijke Klesvereenlglngen te RUp- wetering, Oud-Ade, Kaag en Oudewetering. Op deze lijst waren 4 candidaten gekozen, doch de vertegenwoordiger van de Kaag, die no. 5 op de lijst stond bleef beneden den kiesdeeler. De plaatsvervanger voor Oudewetering is de heer J. C. de Jong. doch. deze zal niet gekozen kunnen worden zon der dat de vertegenwoordiger van De Kaag en de plaatsvervanger voor Rljpwetering voor hun benoeming bedanken. AMSTERDAM, 30 October. De belangstelling, die zich de laatste dagen ter beurze van Amsterdam in hoofdzaak op de Amerikaansche waarden had geconcentreerd, was vandaag weer overgeslagen riaar de locale afdeelingen van de markt. In verschillende fondsen werd levendig handel gedreven en daar bij bestond een vaste stemming. Omtrent de oorzaken welke aanleiding gaven to den koop lust. die zich voor diverse papieren openbaarde, tastte men in het duister, maar zooals bekend ls het niet steeds gemakkelijk, om de beweegre denen, welke een bepaalde tendenz te voorschijn roepen, op te sporen. De aandacht werd in de eerste plaats ge trokken door de Suikeraandeelen, die bepaald willig waren. H.V.A.'s werden geregeld in een open hoek verhandeld en liepen na op 405 of enkele punten boven de vorige topprijzen, te zijn ingezet, nog een tiental procenten naar boven. Ook in aandeelen Vorstenlanden ging het levendig toe en daarbij voltrok zich een koersstijging t-ot 116%. Ook voor verscheidene doorgaans minder courante soorten openbaarde zich vraag en in meerdere gevallen konden aanzienlijke koerswinsten worden verkregen. Naast de Suikerwaarden waren de Industrieelen gefavoriseerd. In het bijzonder de bekende toonaangevende soorten. Aku's werden prijshoudend ingezet en ste gen vervolgens nog eenige punten. Unilevers waren iets kalmer, maar toch goed prijshou dend, terwijl de Philips aandeelen zich weder om een kleinigheid konden verheffen. Voor de minder courante industrieelen kwamen notee ringen tot stand naar gelang van de toeval lige marktpositie. Op de Petroleumafdeeling ging aardig wat om in Olies. Voor dit fonds dat den laatsten tyd meer dan eens tamelijk veronachtzaamd was, bestond thans goede animo en na een openlngsprijs van 237 werd later op den middag een achttal punten hooger afgedaan. Ook voor enkele Amerikaan sche petroleumaandeelen bestond eenige atten tie en in het bijzonder voor Shell Unions en Tidewater, welke beide soorten goed prijshou dend waren. Vervolgens waren het de Tabakken, die de aandacht voor zich opvorderden. Wel werden deze stukken niet druk verhandeld, maar er ging toch meer in om dan doorgaans gebruikelijk is. "In het bijzonder in aandeelen Deli Maatschappij, welke wederom eenige pun ten naar boven gingen. Ook Deli Batavia's kwa men hooger te liggen, terwijl Senembah's na lichtelijk gedrukten Inzet, zich konden herstel len De affaire in Rubberaandeelen was van matigen omvang. Amsterdam Rubbers lagen vooral vast in de markt, en liepen een goede drietal punten naar boven, terwijl ook diverse incouranten betere prijzen konden bedingen. Ook in de Scheepvaartrubriek kon een aangenaam sentiment worden waargenomen en in het bij zonder kwam dit tot uiting in de Scheepvaart Unies, die zich een kleinigheid naar boven kon den werken. Hoewel de Amerikaansche fondsen vandaag de hegemonie aan de locale markt hadden moe ten overgeven, waren zij toch nog geenszins in het vergeetboek geraakt. De Staalaandeelen werden aanhoudend nog vrij druk verhandeld en spreidden daarbij een stevige houding ten toon. De koersen kwamen vrijwel algemeen boven het peil van gisteren. Ook de Koperaan- deelen, waarvan Anaconda's vooraan gingen, waren prijshoudend, hoewel niet veel veran derd. De affaire in Spoorwegshares was kalm. maar ook voor deze papleren kwamen veelal Iets hoogere noteeringen te voorschijn. Public Utilities waren goed gedisponeerd. De beleggingsafdeeling had een rustig ver loop. De Nederlandsche Staatspapieren waren niet veel veranderd. Obligatiën Nederlandsch- Indië waren prijshoudend. Ook de gemeentelijke en provinciale obligatiën konden de vorige prijzen meerendeels handhaven. Pandbrieven waren stil en nauwelijks gewijzigd. Het zakenverkeer in Dultsche waarden was van beperkten omvang. De Young Leening werd iets lager ingezet, maar kon zich vervolgens her- stelllen en bewoog zich tusschen 35% en 36%. Over het geheel genomen was de stemming voor het Dultsche materiaal prijshoudend.. In meer dere gevallen kwamen hoogere noteeringen tot stand. Prolongatie 2 3/4 pet. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 30 October. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties). New York 1.88 3/16, 1.88 9/16; Berlijn 75.28, 75.43; Brussel 30.11, 30.17; Helsinki 3.81, 3.82; Stockholm 44.81, 44.90; Zürlch 43.63, 43.71. Bankpapier: New York 1.86%. 1-90 1/4; Brussel 30.08, 30.20; Stockholm 44.76, 44.94; Zürich 43.59, 43.75. BENTHUIZEN. 29 Oct. Aangevoerd 194 kip eieren. prijs f. 7.007,75 per 100. KATWIJK AAN DEN RIJN. 29 Oct. Bloem kool I f.10—17. idem II f. 7,50—10,60; bospeen f. 6,70—9,20 per 100 stuks; andijvie f. 1,00—1,30 per 100; roode kool f.56; gele kool f.45,10; groene kool f.34; uien f.5—7 per 100 KG.; waspeen f. 1.101.60; kroten 6080 ct. per 20 Kilogram. KOUDEKERK. 29 Nov. E.V.KR. - Aanvoer 1644 kipeieren. Prijs kipeieren f7.80—3.30; eend eieren f. 6.506,70; kippen 8095 ct.; hanen f. 0,801,00; eenden 60—80 ct.; konijnen f. 1.30 —2.50. LEIDSCHENDAM. 29 Oct. Aangevoerd 9300 kipeieren, prijs f. 8.20—8.60: 2021 hencieren, f. 6.65—7,30: 329 kippen, f. 0,65—1.50; 3 eenden f. 1,00 per stuk; 21 konijnen f.0,55—3,50 stirk. WOERDEN. 30 Oct. Aangevoerd 243 naj tijen kaas. Prijs 1ste kw. met rijksmerk f. 41.50. 2de kwal. f. 40,50; zware tot f. 41,50. Handel vlug.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3