8 hie Jaargang WOENSDAG 30 OCTOBER 1940 No. 24724 De Grieksch-Italiaansche oorlog Jeugdige saboteurs voor het Kriegsgericht Nieuwe Italiaansche verwijten Gevoelige straffen geëischt tegen middelbaar scholieren De aanvallen op Engeland DE INSTUIF 5 O'CLOCK TEA EERSTE BLAD Feiten van den dag Na de bijeenkomst van Florence LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ct-s. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.35 per weekƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) Volgens inlichtingen te Rome is de Ita liaansche gezant in Athene. Grazzi, nog niet uit de Grieksche hoofdstad, vertrokken. Ook as Grieksche gezant, Politis, vertoeft nog in Rome. De Italiaansche gezant heeft woonplaats gekozen in het huis, dat de Duitsche gezant in een van de voorsteden van Athene be woont. In het geibouw van het Italiaansche geza-ntscJhaip, dot zorgvuldig bewaakt wordt, bevindt zich een groot aantal vooraan staande Italianen. Uit Patras wordt ge-meld, dot politie beambten en soldaten het Italiaansche stadsgedeelte aldaar, waar de grootste Ita liaansche kolonie in Griekenland woont, hebben aifgezet om te voortkomen dat de groote anti-Italiaansche demonstratie van gisteren herhaald wordt. Ook voor de ge meenschappelijke begrafenis van de eerste slachtoffers der luchtaanvallen, die heden zal plaats vinden, zijn met hetzelfde doel militaire voorzorgsmaatregelen getroffen. Een groot aantal gendarmes en politie beambten in burger zijn te Rome op de been om het Grieksche gezantschap te bewaken. Intussohen worden de noodige maatregelen genomen om de Italiaansche diplomaten in Athene uit te wisselen tegen dfe Grieksche diplomaten te Rome. In een Interview met United Press ver klaarde de Grieksche gezant in Rome, Nico las Politis, dot hij volkomen van zijn land tos afgesneden. Ik geloof niet, aldus de ge rant, dat het mij moeilijk zal vallen de wei alge honderden Grieken, die in Italië wo nen, te beschermen. Ik heb tot dusver nog geen pogingen ondernomen om mij met Ciano of iemand anders van het ministerie van buitenlandse he zaken in verbinding te stellen. Zaterdag kreeg ik voor de laatste maal instructies uit Athene en in gevolge deze instructies was ik bezig de Grieksche aangelegenheden in Italië hier af te wik kelen.'' Uit Athene wordt gemeld, dat dc Ko ning zelf het opperbevel op zich ge nomen heeft over alle strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht. Tot bevelhebber is benoemd generaal Papagos. 9 Sedert het aanbreken van den dag, aldus United Press uit Athene, verdrongen de menschen zich in groote geestdrift in de straten van de Grieksche hoofdstad. Een delegatie van voormalige officieren, die vroeger tot de beste regimenten van het Grieksche legqr behoorden en die wegens deelneming aan den opstand van 1935 ont slagen zijn, heeft een petitie gericht tot den koning en tot Metaxas met het verzoek deel te mogen nemen aan de verdediging van het vaderland. Volgens een officieele mededeeling bonl- bardeerden de Italiaansche vliegtuigen het Atheensche vliegveld Tatoi. Op Athene zelf zijn geen bommen geworpen. Een door het ministerie voor de veiligheid uitgegeven communiqué bevestigt, dat bij den aanval op de stad Patras in de eerste plaats de havenwerken werden gebombardeerd. In den loop van den middag had minis ter-president Metaxas gisteren een telefo nisch onderhoud met den Turkschen presi dent Inönö. Het gesprek had betrekking, op den toestand van Griekenland na den Ita- liaanschen eisch. Vervolgens ontving Meta xas den Engelschen gezant. Deze heeft zijn regeering een niet gechiffreerd telegram gezonden over de besprekingen, die hij met Metaxas heeft gevoerd. Daarin zet hij uiteen, dat Metaxas een beschrijving heeft gegeven van den toestand en om hulp van Engeland heeft gevraagd. De Grieksche regeering ontving in den loop van den dag het antwoord van de Engelsche regeering, volgens hetwelk deze de aan Griekenland gegeven garantie zou nakomen. Engeland zal Griekenland volledige ondersteuning bieden. Metaxas ontving verder den Turk schen gezant en zette hem den toestand uiteen, zooals die was geworden na het overschrijden van de grens door Italiaan sche troepen in Epirus. De „Giornale d "Italia" schrijft: „De Italiaansche politiek is door de tot Athene gerichte nota duidelijk omschreven. Zij richt zich niet tegen het Grieksche volk en zijn legitieme belangen. Zij richt zich uitsluitend tegen de militaire, strategische en tactische organisatie, die Engeland met openlijke medeplichtigheid van de Atheen sche regeering op Grieksch gebied heeft ingericht. In dit verband haalt de Giornale d' Italia we derom nieuwe gevallen aan van actieve hulp verleening van Griekenland aan Groot- Britannië. Alle uit de Zwarte Zee komende Britsche konvooien hebben volgens het blad koers genomen langs de Grieksche kust en door de Grieksche territoriale wa teren om aan de controle en de aanvallen der Italianen te ontkomen. Bewezen is, dat deze konvooien met Britsche oorlogssche pen in de verscheidene Grieksche havens, die op de eilanden speciaal daartoe waren ingericht, de noodige steunpunten voor hun ravitailleering en camouflage vonden. Kenteekenend waren in dit verband de ontzaglijke hoeveelheden brandstof, welke Griekenland de laatste maanden heeft in gevoerd, hoeveelheden welke ver uitgingen boven de mate van de eigen normale be hoefte en welke bestemd waren om de Britsche vloot in het geheim van brand stof te voorzien. Bewezen is echter ook, dat Britsche sche pen tijdens hun verblijf in de Grieksche territoriale wateren blijkbaar met stilzwij gende toestemming van de regeering van Athene hun vlag door de Grieksche vlag *%aande kaart geeft een algemeen overzicht van het Grieksche rijk met de voornaamste Plaatsen en eilanden- - De dikke lijn is de grens van Griekenland, de magere die van bet Turksche rijk. - De eilanden die met stippellijn zijn omgeven behooren tot Italië (Dodecanesos-groep) hebben vervangen. Te allen tijde heeft Griekenland voorts bereidwillig aan de Engelsche spionnage medewerking ver leend. Officieele instellingen, agenten, koopvaardij- en visschersvaartuigen van Griekenland, zijn overal en te allen tijde in Engelschen dienst gesteld om terstond elke beweging van de Itaansche vloot en luchtmacht te melden. De Londensche Daily Telegraph erkent dat door den Engelschen en den Grlekschen marinestaf gemeenschappelijke plannen uitgewerkt zijn, die thans in daden omge zet kunnen worden. De besprekingen heb ben zich volgens het blad ook met Grieken- land's behoefte aan sterke kustbatterijen bezig gehouden. Engeland heeft zijn uiter ste best gedaan om Griekenland met mo derne stukken geschut van voldoende draagwijdte uit te rusten. (D.N.B.) Het Romeinsche middagblad Piccoli meldt uit Athene, dat naar verluidt het eenige vliegveld van den geheelen Griek- schen archipel n.l. dat op Kreta, reeds se dert eenige weken in handen van de Brit sche luchtstrijdkrachten zou zijn. (United Press). HET TURKSCHE STANDPUNT NOG NIET NADER BEPAALD.. De Turksche ministerraad, die Maandag te Ankara gehouden is, heeft gelijk bekend, nog geen definitieve bepaling van positie nopens het Italiaansch-Grieksche conflict gebracht. De eerste toonaangevende uiting ver scheen gisteren, naar het D.N.B. meldt, in een hoofdartikel van de officieuze Oeioes, dat de verzekering van zijn sympathie aan Grikenland geeft en overigens als richtlijn van de Turksche politiek het streven ver meldt buiten den oorlog te blijven en uit sluitend de eigen grenzen te verdedigen, alsmede de onafhankelijkheid te handha ven, zoolang Turkije niet aangevallen wordt Van semi-officieele kringen is uit Istan- boel vernomen, dat de Duitsche ambassa deur in Turkije, Franz von Papen, zijn op onthoud in het zomerverblijf van de Duit sche ambassade te Therepia heeft beëin digd en naar Ankara is teruggekeerd. United Press meldt nog uit Istanboel: Terwijl onder de Turksche bevolking een zekere nervositeit over de uitbreiding van den oorlog is vast te stellen, is de regeering klaarblijkelijk niet van plan een overhaaste beslissing te nemen over de houding, die Turkije zal innemen. goedingelichte kringen is men van meening, dat een opheldering van de offi-' cieele Turksche houding niet voor den eer sten November te verwachten is; dit betee- kent op den dag, dat de president de nieuwe parlementszitting met een rede opent. Van hooge gezaghebbende zijde verluidt, dat de regeeringen van Griekenland en Turkije de laatste twee dagen voortdurend in verbinding hebben gestaan. Men heeft waarschijnlijk besprekingen gevoerd over het verdrag van 1938, waarin werd vastgelegd, dat wanneer een der part ners van het verdrag door een vij andelijke mogendheid aangevallen wordt, de andere zijn geheelen invloed ten gunste van zijn partner gebruikt en beiden ge meenschappelijk de situatie aan een onder zoek onderwerpen teneinde een oplossing te vinden. Een directe belofte van Turkije om Grie kenland hulp te verleenen is echter slechts voor het geval, dat Bulgarije de aanvaller is gegeven. Militaire hulp zou aan Griekenland slechts over de smalle Macedonische land- strook tusschen Bulgarije en de Egeïsche Zee verleend kunnen worden. Indien in dat geval Bulgarije zou ingrij pen, zou Turkije in een moeilijke positie geraken, daar de Europeesche flank van Turkije in dit geval in een uiterst gevaar lijke positie zou zijn gebracht. Men kan dientengevolge aannemen, dat de Turksche regeering haar afwachtende houding nog niet zal opgeven en minstens nog zal afwachten welke ontwikkeling de volgende dagen zullen brengen. Het D.N.B. meldt ten slotte: Het blad Katan publiceert een interview met den minister van buitenlandsche zaken, Sarad- jogloe, waarin deze verklaart, dat temidden der bewapende wereld de koelbloedigheid en het behoud van kalmte het belangrijkste afweerwapen vormen. Dit is vooral zoo voor Turkije, dat rustig en aandachtig de ont wikkeling volgt. Turkije wil vrede en vei ligheid voor zich en zijn omringende wereld en houdt zich verre van alle eerzuchtige aanspraken. Het Kriegsgericht heeft in het gebouw van het kantongerecht te Haarlem zitting gehouden ter behandeling van een geval van sabotage. Terecht stonden de 16-jarlgen: H. v. L. uit Bloemendaal, H. S. uit Haarlem en W. N. uit Bloemendaal. de 18-jarige A. v. d. K. uit Haarlem, de 19-jarige B. K., even eens uit Haarlem en de 20-jarige A. W. uit Bloemendaal. Allen waren leerlingen van M.U.L.O., H.B.S. en Lycyeum. Uit het verhoor kwam vast te staan, dat zij een vereeniging hadden gesticht „A.D. J.O." genaamd. Deze vereeniging „A.D.J.O." bestond reeds vóór de komst der Duitschers. Daarna werd zij gereorganiseerd en van een anderen naam voorzien; het werd toen de „A.N. S.O.", ofwel „Anti Nationaal Socialistische Organisatie", waarvan eerst H. S. en later A. v. d. K. als leider optrad. De vereeniging telde ongeveer 70 leden, allen schoolgaande Jongens. De voornaam ste opdracht, die deze jongens uitvoerden was: ieder die N.S.B.-er was of van soort gelijke sympathieën verdacht werd, op een lijstje te plaatsen. De leden werden niet bij naam, maar bij een geheim nummer, b.v. „X 13" genoemd. Sabotage stond nog niet op hun pro gramma. Toen echter de kranten een waar schuwing tegen sabotage-daden bevatten, werd nogmaals een nieuwe vorm aan de vereeniging gegeven en kreeg zij als doel: sabotage plegen! Men verkleinde de vereeniging, op voor stel van A. W., die het werken met zooveel jongens te gevaarlijk vond en meer nuttig effect van een kleine vereeniging verwacht te. Hij werd, om zijn idee en zijn uiteen zetting omtrent de eventueele werkwijze, als leider gekozen. Een nieuwen naam had men voorloopig nog niet gevonden. De president: Wie heeft het voorstel om trent sabotage van een kabel gedaan? Verdachte weet het niet meer, maar ge looft, dat het W. kan geweest zijn. Zij had den, zonder te weten waarvoor het voor werp diende, vastgesteld, dat ergens een kabel was aangelegd. Die kabel was er vóór den oorlog niet, dus moest het een Duit sche kabel zijn. Men besloot nu dezen ka bel te vernielen. W. had op 14 September j.l. de opdracht gegeven dat verdachte H. v. L. de daad zou uitvoeren, terwijl de rest van het gezelschap op wacht ging staan. Verdachte S. bracht van huis een appelstroopbus mee en daarin werd spiri tus gedaan. Nadat het blik aan den kabel bevestigd was met een ijzerdraad, werd het in brand gestoken en vluchtte men op de fiets v/eg. Het was toen 's avonds 9.15 uur. Verdachte W. kwam den volgenden dag de anderen, die reeds in vergadering bijeen waren, mededeelen. dat de onderneming niet gelukt was, omdat de zaak verkeerd werd aangepakt. Men had n.l. niet voor voldoende toetreding van zuurstof gezorgd. Avonds werd het op dezelfde plaats nog eens over gedaan. Zij dachten thans geslaagd te zijn, maar hadden weer pech, want juist toen de brand beloofde effect te zullen hebben, kwam een politieagent voor bij, die de vlammen doofde. Een toevallige huiszoeking later bracht de gegevens om trent de vereeniging aan het licht en toen ging men ook eens nadenken over de ge pleegde sabotage. Uit de verklaringen van verdachte N. bleek, dat niet alleen de namen en adres sen van N£.B.-ers werden genoteerd, maar ook die van leden der N.S.A.P., „Zwart Front" en later „Nationaal Front". Verdachte K. verklaart later, dat nog een Duitsch bord met militaire aanwijzingen door verdachten verwijderd is. Verdachte d. K. ontkende, dat hij be trokken was geweest bij de uitwerking van het nieuwe plan. Pas een paar uur vóór de tweede actie heeft men hem uitgenoodigd mee te doen. Verdachte wilde afbreuk aan de Duitschers doen. De openbare aanklager begon zijn eisch met vast te stellen, dat hij zeker voor deze beklaagden de doodstraf zou hebben geëischt, indien zij wat ouder waren geweest. In ieder geval moet spr. voor deze ongehoord zware overtreding onmiddellijk arrestatie verlangen. Spe ciaal in Haarlem en omgeving gebeur den de meeste delicten tegen de Duit sche weermacht. Komt zoo'n geval echter nog eenmaal voor, dan zal ongeacht den ouderdom der verdachten, niet anders dan de doodstraf kunnen volgen. Door de methoden, die ver dachten toepasten, wordt het vaderland niet gediend. De verdachten zeggen wel, dat zij tegen de N.S.B. waren, maar heel hun actie was anti-Duitsch. Spr. wil niet temin rekening houden met de omstandig heid, dat zij niet de volle draagwijdte van hun daad begrepen hebben, maar een voor beeld moet worden gesteld. De eisch is voor de 16-jarigen drie-en-een half jaar gevan genisstraf, zij moeten minstens tot het einde van den oorlog opgeborgen worden, voor v- d. K. drie jaar tuchthuisstraf, voor K. vier jaar tuchthuisstraf en voor W. vijf jaar tuchthuisstraf. De verdediger, mr. Van Leyenhorst, zeide dat de jeugd in Nederland is opgevoed in een geest die anti-nationaal socialistisch was, Deze jongeren zijn dus niet ten volle verantwoordelijk, doch zelf de bedrogenen. Het Kriegsgericht ging vervolgens in de raadskamer. Na heropening deelde de president mede, dat de volgende uitspraak was gedaan: De twintigjarige A. W. is ver oordeeld tot drie jaar tuchthuisstraf, de negentienjarige B. K. tot twee jaar tuchthuisstraf, de achttienjarige A- v. d. K. tot een jaar tuchthuisstraf, de zes tienjarige H. van L. tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf, H. S. tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf en W. N. tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf. Volgens Stefani vertegenwoordigen de geblokkeerde Grieksche credieten in Ame rika ongeveer acht millioen en de plaatsin gen van de V. S. in Griekenland 14.800.000 dollar. De aanvallen op Londen zijn gisteren en vannacht onophoudelijk voortgezet, van nacht zelfs met eenige honderden vliegtui gen, zegt het D.N.B. Een golf lichte Duitsche bommenwerpers viel verscheidene schepen in de haven van Ramsgate met succes aan. Twee schepen werden bijzonder zwaar beschadigd. Eén schip kreeg een voltreffer op het voordek en bleef met slagzij liggen. Een tweede schip kreeg een zwaren treffer op het ach terschip. Bij Dungeness werd in scheer- vlucht een transporttrein gebombardeerd. De locomotief werd getroffen en ontplofte. ELKEN MIDDAG in van het TRIANON-THEATER Breestraat no. 31 - Leiden ORKEST KETH - GRATIS SURPRISES voor de Dames. 2626 (Ingez. Med.) Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland Dr. Fischböck over economische vraagstuk ken in het nieuwe Europa. (2e Blad). Het Kamper-eiland is geen eiland meer. (Binnenland, le Blad. Uitwisseling van archiefstukken. (Binnen land, le Blad). Dc trein ontspoorde. Verscheidene wagens schoven in elkaar en vielen van den dijk. Verscheidene escadrilles Britsche jagers waren voor een tegenaanval gestart. Zij onttrokken zich echter met uitzondering van één escadrille aan elk contact met de Duitsche vliegtuigen. Zes vliegtuigen zijn neergelegd. Een Duitsch vliegtuig wordt vermist. Luit-ko- lonel Moelders bevocht zijn 54ste over winning. De diplomatieke medewerker van het agentschap Stefani zegt, dat de toestand na de bijeenkomst van Florence in de vol gende punten kan worden samengevat: 1. De oorlog tegen oorlog wordt onver biddelijk tot de totale overwinning voort gezet, welke Europa van de ondraaglijke hegemonie van Groot-Brittannië zal ver lossen- 2. De as zal stap voor stap een nieuwe organisatie in het Europeesche leven schep pen en de door Versailles gemaakte wan orde wegnemen. Deze nieuwe ordening zal tot stand komen, doordat men Engeland definitief van het continent uitschakelt, welks politiek steeds berustte op de twee dracht van Europa. (Men zie voor het vervolg pag. 2 ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" van het Eerste Blad). I EERSTE BLAD. AMSTERDAMSCHE BEURS. Opgewekte handel - Vaste locale markt - Suikeraandeelen willig - Duitsche waarden prijshoudend Amerikanen meerendeels hooger - Nederlandsche beleggingen kalm. Buitenland I"L oorlog in Griekenland, (le Blad). Voortdurende luchtaanvallen op Londen. (le Blad).

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1