TRIANON MAANDAG 28 OCTOBER 1940 No. 24722 De aanvallen op Engeland Ir. J. E. F. de Kok overleden DE 3 WERELDKAMPIOENEN 81ste Jaargang In snel tempo voortgezet DE INSTUIF 5 O'CLOCK TEA Nieuwe ontmoeting Fuhrer en Duce In den ouderdom van 58 jaar EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zyn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.35 per weekƒ0.18 Pranco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) GRIEKENLAND IN OORLOG MET ITALIË r Het officïeele GriekscHe nieuwsagentschap publiceert een boodschap van minister-president Metaxas aan het Grieksche volk. In deze boodschap wordt gezegd, dat Italië hedenochtend van hem, den minister-president, de uitlevering geëischt heeft van deelen van 't Grieksche gebied en heeft medegedeeld, dat het zijn troepen om 6 uur in den ochtend zou doen opmarchee- ren om deze gebiedsdeelen te bezetten. Hij, Metaxas, heeft den Italiaanschen gezant verklaard, dat hij dit beschouwt als een oorlogsverklaring van Italië aan Griekenland. De boodschap van den minister-president besluit met een oproep tot den strijd (DNB). Hieraan waren volgende berichten voor afgegaan: Aan de Grieksch-Albaneesche grens heeft zich een incident voorgedaan. Een gewa pende Grieksche bende heeft, naar Stefani meldt, gistermorgen met geweerschoten en handgranaten een aanval ondernomen op Albaneesche posten nabij Koritza, ten Zui den van Kapestiza. Het onmiddellijk ingrij pen van een Albaneesche patrouille en de hulp van toesnellende andere detachemen ten maakten het mogelijk, de bende van den tegenstander, die op Albaneesch ge bied doorgedrongen was. terug te slaan. Zes van de Grieksche aanvallers werden ge vangen genomen. Aan Albaneesche zijde vielen twee dooden en drie gewonden. Een vliegtuig van onbekende nationali teit heeft in streken van Zuid-Albanië pamfletten in de Albaneesche taal uitge worpen, waarin de bevolking aangespoord wordt tot revolutie. Voorts zijn gisteravond twee bommen ontploft in de nabijheid van het bureau van den Italiaanschen gezaghebber te Porto Edda (Albanië). Twee personen werden ten gevolge van deze aanslagen licht gewond. Naar de Grieksche of Britsche agenten, aan wie de aanslag moet worden toegeschreven, wordt ijverig gezocht. Gisteren is er bij het station van de kustwacht op Kaap Stilo (bij Port Edda) nog een bom ontploft, maar hierbij vielen gelukkig geen slachtoffers. De> aanwezig heid van een verdacht vaartuig is hier op gemerkt. Het blad „Tomori" meldt nog verdere in cidenten. zegt Stefani. Volgens die berichten heeft men sinds 48 uur op zes verschillende plaatsen van de grens tusschen het Prespa-meer en Ko- nispoli bewegingen van betrekkelijk tal rijke met geweren bewapende groepen waar genomen, die hier en daar vlak aan de grens opdoken en weer verdwenen in het golvende heuvelland Een douanebeambte ten !T orden van Koritza heeft in het ge bergte zes mannen, die bijna een kilome ter ver op Albaansch gebied waren doorge drongen, moeten gelasten halt te houden. Volgens andere berichten inzake de grens- schending bij Karvia op den weg tusschen Argirocastro en Janina, zouden een hon derdtal jonge Grieken, in wie men studen ten meende te herkennen va. de universi teit van Janina onder leiding van hun do centen bij dc grenspalen een vijandelijke betooging tegen Italië en Albanië hebben gehouden door te zwaaien met Grieksche vlaggen en scheldwoorden en dreigementen te uiten. De grens is van Grieksche zijde practisch gesloten en alle Albaansche boe ren, die hun land aan de overzijde van de grens hebben en zich eiken ochtend daar heen plachten te begeven, zijn zonder eeni- ge geldige reden door de Grieksche gen darmes niet toegelaten. Het blad „Tomori" schrijft, dat de op winding der Grieksche bevolking kunst matig door het optreden van speciale pro pagandisten gekweekt is en op de bewering berust, dat Engeland soldaten en vele vlieg tuigen gereed heeft staan om Griekenland te helpen en hulp te verleenen om Albanië binnen te vallen. Andere berichten houden in, dat sinds eenigen tijd propagandisten in het klooster van Vela ten Zuiden van Kannibaki worden opgeleid, die bestemd zijn op Albaansch gebied over te gaan om de bevolking in oproer te brengen. Deze berichten, zoo vervolgt genoemd Al baansch blad, kunnen op de bevolking van Albanië geen indruk maken, omdat alle maatregelen genomen zijn teneinde aan eiken aanval, van welke zijde die ook moge komen, het hoofd te bieden. In dit verband meldt het blad verder, dat een vliegtuig, dat zeer hoog vloog en vermoedelijk En- gelsch was, gisterochtend op de Zuidelijke gebieden strooibiljetten in Albaansche taal hebben laten vallen, waarin dé bevolking werd aangespoord opstand te maken. Zaterdag en gisteren hebben de lucht aanvallen op Engeland onverminderd voortgeduurd. Het opperbevel der Duitsche weermacht vat de resultaten aldus samen: Zaterdag: Lichte gevechtsvliegtuigen van generaal-veldmaarschalk Kesselring, heb ben den geheelen dag de Britsche hoofd stad en belangrijke doelen in Zuid-Oost- En geland met bommen aangevallen. Tal rijke treffers konden geplaatst worden op rails en fabrieken van het ravitailleerings- gebied ten Oosten van Batserseapark en op andere deelen van Londen. Aan de Oostkust van Engeland werden twee konvooien uit de lucht aangevallen en uiteengedreven. Op een koopvaardijschip v/erd een voltreffer geplaatst, zoodat ver wacht moet worden, dat het schip geheél verloren is. Beschermd door de duisternis naderde een ander vijandelijk konvooi dicht onder de Engelsche kust in het Nauw van Calais. Het .werd doeltreffend door de marine-artillerie en zwaar legerge- schut onder vuur genomen. Ook dit konvooi werd uiteengedreven. Een deel van de sche pen vluchtte de haven van Dover in, waar het opnieuw door onze zware batterijen werd aangepakt, in den nacht deden zware gevechtsvlieg tuigen in opeenvolgende groepen met suc ces aanvallen op Londen, Liverpool, Bir mingham en haveninstallaties aan de Britsche West- en Zuidkust en op vliegvel den in Midden-Engeland. Vijandelijke vliegtuigen vlogen in den nacht van 25 en 26 October naar Duitsch gebied en wierpen op verscheidene plaatsen bommen, die echter bijna alle op open ter rein vielen, slechts op één plaats ontstond brand op een zolderverdieping. In den loop van de luchtgevechten van gisteren schoten onze jagers 17 vijandelijke jagers neer. Daarbij behaalde de lt.-kol. Mölders zijn 52ste en 53ste luchtoverwin ning. Negen eigen vliegtuigen worden ver mist. Zondag: Onze lichte en zware formaties gevechtsvliegtuigen hebben gisteren ge deeltelijk onder escorte van jagers haar aanvallen op Londen en andere plaatsen in Zuid- en Midden-Engeland voortgezet. Ondanks plaatselijk krachtigen tegenstand van jagers en luchtdoelartillerie gelukte het voor den oorlog belangrijke doelen succesvol met bommen te bestoken. Bijzon der hevige ontploffingen konden in een chemische fabriek te Birmingham waarge nomen worden. Het 42,000 B.R.T. metende Britsche trans portschip „Empress of Britain" heeft 100 K.M. ten Westen van Ierland een zoo zwa- ren bomtreffer gekregen, dat het in brand ELKEN MIDDAG in van het TRIANON-THEATER Breestraat no. 31 - LEIDEN ORKEST KETH - GRATIS SURPRISES voor de Dames. 2541 (Ingez. Med.) geraakte en de bemanning in de booten moest gaan. (De Empress of Britain, ge bouwd in 1931, staat op de tiende plaats in de rij der grootste schepen ter wereld. Red. L.D.) 's Nachts hebben onze formaties ge vechtsvliegtuigen ononderbroken hun aan vallen op de Britsche hoofdstad voortgezet. Talrijke bommen werden voorts op in- dustrieele installaties te Birmingham en Coventry, alsmede op de haven van Liver pool geworpen. Zwakkere eenheden ge vechtsvliegtuigen bestookten in stoutmoe dig uitgevoerde duikaanvallen weer Brit sche luchthavens in Noord-Schotland met bommen en schoten loodsen en onderko mens in brand. Vijandelijke vliegtuigen vlogen in den af- geloopen nacht Duitschland binnen en poogden steden en industrieele instalaties in Noord- en Midden-Duitschland aan te vallen. Op een plaats werd een treffer op een fabriek geplaatst, waar een arbeider gedood en schade aan het gebouw veroor zaakt werd. Een vijandelijk vliegtuig wierp ook bommen op de rijkshoofdstad, die hier TE FLORENCE. Stefani meldt heft volgende: De Führer zal heden te Flo rence een ontmoeting met den Duoe helbiben. Hedennacht is de trein van den Fühirer den Bren ner gepasseerd. De Führer wordt op zijn reis vergezeld door den rijksminister van bui- tenlandsche zaken von Ribben- brop. De duce is, in gezelschap van> den Italiaanschen minister van bultenlandsche zaken, graaf Oiano, voor de ontvangst aan trokken. Nader wordt gemeld: De Führer is in gezelschap van den rijks minister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop heden morgen in Florence aangeko men. De Duce, die in gezelschap was van graaf Ciano, verwel komde den Führer op het sta tion en heette hem zeer harte lijk welkom. De bevolking van Florence bracht den Führer bij zijn aan komst en op zijn rit door de stad, die getooid was in de Duiitsche en Italiaansche kleu ren, een niet te beschrijven manifestatie van geestdrift en blijdschap. Op het perron wa ren, behalve den Duce en graaf iCano, voor de ontvangst aan wijzig' de Duitsche amfbassa- deur te Rome, von Miadkensen, de prefect, de gouwleider, de burgemeester en de corps- commandant van Florence. De Führer en de Duce schreden op heit perron langs het front van de eerecompagnie. Onder het gejuich der bevolking reden Führer en Duoe vervolgens per auto door de straten der stad naar het Palazzo Vecohlo, waar in tegenwoordigheid van de beide ministers van buiten landsche zaken, von Riibben- brop en graaf Oiano, de bespre kingen een aanvang namen. Na een vrij langdurige ongiesfceld'toeM, welke in die laatste dagen een ernstige wen ding naim, is hedenmorgen in het Bood© Krudszieloenhuls te 's-Gtna/venhagie op 08-ja- rigen leeftijd overleden de heer lr. J. E. F. evenals in andere groote steden slechts woonhuizen beschadigden. In België werden verscheiden burgers door brisantbommen gedood, alsmede ver scheiden woonhuizen getroffen. De tegenstander verloor gisteren negen vliegtuigen. Vier Duitsche toestellen worden vermist. Het D.N.B. geeft hierbij nog een reeks aan vullingen, waaraan wij ontleenen: In den Atlantischen Oceaan, ten Noord westen van Ierland, ls een konvooi, be staande uit 26 koopvaardijschepen, 6 tor- pelojagers en acht bewaktogsvaartulgen, door een Duitsch vliegtuig aangevallen. Het vliegtuig wist in duikvlucht twee vol treffers op een vrachtschip van 8.000 ton te plaatsen, die terechtkwamen op de brug en de luiken. Een ander schip, eveneens van 8.000 ton, kreeg twee voltreffers op de voorste luiken. Beide schepen bleven met slagzij liggen. Hetzelfde vliegtuig kon de ernstig getrof fen „Empress of Britain", die nog steeds in lichterlaaie staat, waarnemen. De Carlton Club, het hoofdkwartier van de invloedrijkste conservatieven van Groot- Brittannië, is door verscheidene Duitsche bommen getroffen. Op het oogenblik, dat de bommen insloe gen, zat een aantal prominente conserva tieven deels in het restaurant van de club te dineeren, deels in de conversatiezalen. Hieronder bevonden zich de chief whip, kapitein Margisson en de financieele secre taris van het ministerie van oorlog, sir Vic tor Warrender. Zij wierpen zich, naar uit Londen wordt bericht, plat op den grond en bleven ongedeerd. Ook de onlangs afge treden hoogerechter lord Hewart, die even eens in de club aanwezig was, liep geen verwondingen op. De naast Fleetstret in de stadswijk Hol- born gelegen omvangrijke gebouwen van Kemsly House, waarin zich de redacties en drukkerijen bevinden van de Daily Sketch, Sunday Times, Sunday Chronicle, Sunday Graphic en van talrijke provinciale bladen, werden eveneens door een bom getroffen. Daar het grootste gedeelte van de redactie leden bij tijds naar de schuilkelders was gegaan, werd slechts één redacteur gedood. Majoor Wieck heeft bij de luchtgevech ten in de nabijheid van de Engelsche Zuid kust zijn 46sten tegenstander neer geschoten. OPLEIDING VAN ENGELSCHE VLIEGERS IN DE V. ST.? „International News" meldt uit Londen, dat tusschen Engeland en de V.S. onder handelingen gaande zijn over een opleiding van Engelsche vliegers aan particuliere vliegscholen in de V.S. (D.N.B.). Men zie voor vervolg pagina twee van dit Blad. Ir. J. E. F. do Kok. de Kok, directeur-generaal van de Nedler- londsche maaitsdhaippij tot exploitatie van petroleum/bronnen in Nederl, Indlë N.V. (Men zie verder pagina drie van het eerste Blad). Hedenavond rijden naast de Leidsche jongens, leden van de wie- lervereen. Swift" Joop Laven - R. Riethoven Jan Schüller. Toegang voor eiken leeftijd. 2542 (Irigez. Me<l.) Dit Nummei bevat DRIE Bladen Binnenland De stichting „Winterhulp Nederland" opge richt. (3e Blad). Verordening betreffende den sluitingstijd van café's, enz. (3e Blad). Het verbod van dansen in het openbaar. (Binnenland, 3e Blad). Een uitvoerverbod van rijst in Nederlandsch Oost Indië. (Binnenland, 3e Blad.) AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme handel - Prijshoudende stem ming - Duitsche fondsen meerendeels hooger - Amerikanen vast - Neder- landsche beleggingen weinig veranderd Buitenland Te Florence ontmoeten Führer en Duce elkaar. (Ie Blad). Hitier en Pétain spreken over den opbouw van den vrede. (3e Blad). Een rede van den Amerikaanschen minis ter HuU. (3e Blad). Voortdurend luchtaanvallen op Engeland. (Ie Blad). De Empress of Britain, groot 42000 ton, door de Duitschers vernietigd. (Ie BI.). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1