LAATSTE BERICHTEN KATWIJKERS Engelendaal IEIDSCH DAGBLAD - Eerste B!ad Zaterdag 26 October 1940 Ulf DE BONTE WAERELD NAGEKOMEN BERICHTEN Binnenland Buitenland Italïaansch Weermachtsbericht Binnenland Sluitingsuur en uitgaansverbod. Dansverbod. BEURSO VERZICHT ADVERTEERT IN HET LEIDSCH DAGBLAD W. VAN BEELEN Cz. -o- OUD-BURGEMEESTER VAN EPE OVERLEDEN. Gisteren is op 68-jarigen leeftijd overle den de oud-burgemeester van Epe, de heer D. F. J. van Walsum. De overledene werd in October 1926 in deze gemeente benoemd. In September 1938 trad hij, in verband met zijn leeftijd, af. Voordien was hij burgemeester van Cu- lcmborg en Wijk bij Duurstede, welke laat ste gemeente hij ook als secretaris heeft ge- diend.De begrafenis geschiedt Dinsdag a.s. NA DE WEENSCHE KUNSTWEEK. Een danktelegram aan den rijkscommissaris. Na aankomst te Weenen van de deelne mers aan de Weensche kunstweek in Ne derland, heeft general-intendant Heinrich K. Strohm een telegram gericht aan den Rijksminister Rijkscommissaris voor de be zette Nederlandsche gebieden Seyss-Inquart van den volgenden inhoud: In naam van alle deelnemers en van mij- zeliïerzoek ik U onzen diepgevoelden dank voor de uitstekende zorgen en de hartelijke gastvrijheid nogmaals te aanvaarden, een ■atvrijheid, welke wij bij het vertrek door ce militaire kapel en het overhandigen van bloemen aan de dames bijzonder gevoelden. Alle deelnemers zijn het erover eens, dat de reis naar Nederland zoowel in artistiek als in menschelijk opzicht een buitengewone ervaring beteekende. Zelfs de oudste leden van het Philharmonisch orkest, die in vroe gere jaren groote tourneeën in verschillen de landen hebben meegemaakt, verzekeren, dat nog nooit een reis zoo goed en harmo nisch verloopen is en geen gastvrijheid zoo hartelijk bewezen is als thans in Neder land. Ik verzoek U den oprechten dank ook san Uwe medewerkers, die ons verzorgd en geholpen hebben, over te brengen. NEDERLANDSCH CONGRES VOOR OPENBARE GEZONDHEIDSREGELING. Vandaag is in Restaurawt Brinkman te Haarlem het Nederlandsch congres voor openbare gezondheidsregeling bijeengeko men onder leiding van prof. do*. J. ,T. van Loghem uit Amsterdam. Onder de aanwezigen bevond zich o.a. ir. R. A. Verwey, waarnemend hoofd van het departement van sociale zaken. De jaarverslagen van den secretaris, prof. dr. G. F van Oyen, en van den penning meester, dr. J. J. Hofman, werden goedge keurd. Tot voorzitter werd gekozen dx L. C. Kersbergen, uit Haarlem, en tot leden van H dagv&lijiksch bestuur werden aangewezen prof. dr. G. F. van Oyen, secretaris, dr. J. J. Hofman, penningmeester en W. F. J. M. Krul, ondervoorzitter. Besloten werd tot medebesturende ver- eenigingen toe te laten de vereenigdng v&n- Nederlandsche gemeenten en de geneeskun dige vereeniging tot bevordering van het ziekenhuiswezen in Nederland en koloniën. Vervolgens hield de heer W. F. J. M. Krul. directeur van het rijksinstituut voor drink- watervoorziening te 's-Gra ven hags, een mordracht over richtlijnen voor de toekom stige drinkwatervoorziening van Nederland. BEDREIGINGEN JEGENS ROOSEVELT. Naar uit Crokett (Californië) gemeld wordt, hebben agenten van den Amerikaan s-hen geheimen dienst aldaar een arbeider gearresteerd, die er van beticht wordt in ten brief aan het Wibte Huis president Roo sevelt met den dood bedreigd te hebben. De leider van den geheimen dienst in San Francisco verklaarde, dat in dezen brief het volgende stond: „Wanneer _U in November gekozen wordt, is Uw leven'geen cent meer waard, want ditmaal-zullen wij U raken en niet den man voor U". Na Roosevelt's eerste verkiezing als pre sident heeft n.l. een man, die o-p hem schoot, den majoor Cermak uit Chicago, die zich raet Roosevelt in Niami bevond, gewond. (D.N.B.) BRITSCHE BOMMENWERPER NEERGESCHOTEN. Duitsche jagers hebben nabij Karmoey (Noorwegen) een Britsch bombardenients- megtuig, dat eergisteren nabij Haugesund over de Noorsche kust vloog, neergeschoten. (D.N.B.) UIT BULGARIJE. Na 1 November zullen te Sofia en andere Sroote steden van Bulgarije luchtbescher- nungs- en verduisteringsoefeningen gehou den worden, die ongeveer een week zullen duren, meldt Transcontinent Press. Alle °penbare gebouwen en particuliere huizen "weten verduisterd zijn. evenals de voertui gen in de straten. De stemming onder de bevolking is rustig dn vol vertrouwen, doch er valt een steeds "Tmer spanning waar te nemen, wel ke door de verwachting van belangrijke ge- o°urtenissen gewekt wordt. Het geheele 'dven ir Sofia en in het land is vervuld Jan een stemming, welke gekenmerkt kan Jorden met „er broeit wat". Men wacht op de.initieve besluiten, vooral in Griekenland dn is bereid or.i zich zoo noodig aan de zUae van Duitschland te plaatsen. (D.N.BJ AANVAL OP BRITSCH CONVOOI. Een groot Britsch convooi is gisteravond door eenige Duitsche gevechtsvliegtuigen aan de Britsche Oostkust aangevallen. Ver scheidene koopvaardijschepen werden ge- boffen. Een voltreffer vernielde een schip. net zonk onmiddellijk (D.N.BJ GIFTIGE PADDENSTOELEN. In een pensionaat nabij Toulouse zijn ongeveer twintig meisjes ernstig ziek ge- I gorden door het eten van giftige padden- ^Odlen. Twee meisjes zijn reeds overleden. A»aalf meisjes verkeeren in levensg'evaar. In zijn weermachtsbericht No. 143. maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: In Noord-Afrika heeft onze luchtmacht de spoorwegwerken van Mérsa Matroe ge bombardeerd .alsmede Toeka en El Daba, waarbij schade werd aangericht en bran den ontstonden. Vijandelijke marine strijd krachten hebben des nachts onze stellingen in de zone van Maktila ten Oosten va: Sidi el Barrani zonder eenige schade aan te richten, gebombardeerd. De vijandelijke luchtmacht heeft Toebroek gebombardeerd, waarbij zeer lichte materieele schade werd aangericht, doch geen menschenlevens ver loren gingen. Een vijandelijk vliegtuig van het type Blenheim is door onze jagers neer gehaald Twee andere vijandelijke toestellen zijn waarschijnlijk neergehaald. Een daarvan was getroffen door het vuur van de lucht doelartillerie der marine. In Oost-Afrika heeft een van onze lucht- formaties het vijandelijke vliegveld van Malind) (Kenyagebombardeerd De vijan delijke luchtmacht deed een aanval op Gorra (Kenya) waarbij twee Dubats ge wond werden, op Assab waar lichte schade werd aangericht op den torpedojager Nullo. Korvettenkapiteln Constantino Borsini is met zijn schip gezonken, na zich er van overtuigd te hebben, dat bijna de geheele bemanning gered was. „Het is een ellende. Sinds mijn zuster met dien tooneslspeler verloofd is, krijg ik geen cent meer. Dóe laat zich n.l. niet door toe schouwers storen". ONTSLAG AAN ROEMEENSCHE RESERVISTEN. In de jongste v/ekelijksche conferentie der militaire onderafdeelingen van het Roemeensche departement van oorlog en van den grooten generalen staf onder voor zitterschap van den conducator, generaal Antonescu, werd besloten, zoo meldt Trans continent Press, de voor den militairen dienst opgeroepen reservisten ten spoedig ste te ontslaan. Voorts werden maatregelen genomen ter perfectioneering van het tech nische legercorps. De onderstaatssecretaris voor marine kreeg tot opdracht de koop vaardijvloot zooveel mogelijk te steunen. De Roemeensche inspectie voor pre-mili- taire opleiding maakt bekend, dat de in 1922 geboren dienstplichtigen zich voor den dienst moeten melden (DNB). DE HOUDING VAN LEWIS. De Amerikaansche vakvereenigingsleider Lewis verklaarde in zijn reeds kort vermelde radiorede, dat de oorlog de beweegreden en het doel van president Roosevelt is. Een herkiezing van Roosevelt zou een nationaal kwaad van den eersten rang zijn. Hij ver zocht den leiders van zijn vakorganisatie hem of wel te steunen of wel te verlaten. Ook deed hij een beroep op de mijnwerkers der Vereenigde Staten, waarvan Lewis jarenlang voorzitter geweest is. alsmede op de werklieden in de staal-, automobiel-, scheepsbouw-, hout- en textielindustrie. In een beroep op de Amerikaansche vrouwen zeide Lewis: ik hoop, dat de moeders van onze zoons op den verkiezingsdag met het stembiljet haar verzet zullen uiten tegen den candidaat, die een spel speelt dat van de zoons kanonnenvleesch maakt. (D.N.B.) ENGELSCHE BOODSCHAP AAN PÉTAIN? Naar uit welingelichte kringen te Vichy verluidt, zou de koning van Engeland een boodschap aan maarschalk Pétain gezon den hebben. Hedenmiddag, na den terugkeer van La- val uit Parijs, wordt een ministerraad ge houden (D.N.B.) ARRESTATIES IN ZWITSERLAND. Een officieel communiqué deelt mede, dat de Zwitsersche bondspolitie in kringen van de Zwitsersche vernieuwingsbeweging een aantal arrestaties heeft verricht wegens onwettiee pronn^an^n waarin ir hoogste autoriteiten des lands, alsmede de Zwitser sche staatsinstellingen op onverantwoorde lijke wijze werden aangevallen. (D.N.B.). NOODLOTTIGE BRAND IN GLASGOW. Uit Glasgow wordt gemeld, dat daar een groote stijf self abriek, die tot de oudste on dernemingen van de stad behoort, Donder dag j.l. door brand volkomen is vernield Eenige honderden manlijke en vrouwelijke arbeiders bevonden zich in de fabriek, toen de brand uitbrak. Slechts met de grootste moeite konden zij gered worden. Tot dus verre zijn 37 dooden en zwaargewonden ge borgen. Vele andere personen zouden in den brand zijn omgekomen. De oorzaak van den brand wordt geweten aan een ontplof fing, waarover geen nadere bijzonderheden bekend gemaakt worden. (DJST.B.) DE WRAAK VAN DEN ZONNEGOD. Menige vreemdeling stond vol bewonde ring naar den Peruaanschen zonnegod te kij ken, die zich in een vitrine in het Museum voor cultuurgeschiedenis te Rio de Janeiro bevindt. De schatten, die dat museum be vat, zijn meer dan 2000 jaren oud. En met een kunstig versierd offermes, dat in den loop der eeuwen vuil is geworden heeft men vroeger menschen gedood ter eere van den zonnegod. Niemand kan zeggen aan hoeveel menschenlevens de oude Inca priester met dit mes een eind heeft ge maakt. Maar nog na twintig eeuwen krijgt de bezoeker een zeldzaam opgewonden ge voel als hij dit religieuzemoordwapen bekijkt. Een oude Amerikaan stond iederen dag voor de vitrine van den zonnegod. Het leek. alsof de aanblik van het offermes hem in extase bracht José Pinto, de museumbewa ker, die daar sedert eenige jaren in dienst was. viel het zonderlinge gedrag van den man op en hij besloot hem gade te slaan. Op een goeden dag verzocht de Amerikaan hem hem om een onderhoud. Hij vertelde den bewaker, dat het zijn hartewensch was om eei nauwkeurige namaak van het offermes der oude Inca's in zijn bezit te krijgen. Het bestuur van het museum had echter zijn verzoek om het mes te mogen leenen, afge wezen. Hij was bereid den bewaker 500 dol lar te betalen, als deze hem het mes voor enkele nachten ter beschikking wilde stel len. Hij moest het mes dan lederen avond uit de vitrine nemen en het er den volgen den ochtend weer in terug leggen. In vier of vijf nachten kon hij een nauwkeurige copie ervan maken en niemand zou het ge waar worden of er schade van lijden. José Pinto kon tenslotte, toen de vreem deling steeds meer aandrong, de verleiding niet meer weerstaan en stond toe hem het offermes een week lang iederen avond te brengen en iederen ochtend weer af te h^len. Verbaasd zag Pinto toe, als de Amerikaan aan het werk was. Hij had door een smid eerst een afgietsel laten maken. Daarin sneed hij met een metalen mes al de af beeldingen uit, die ook op het origineele mes stonden. Toen het werk gereed was. wilde Pinto afscheid nemen van den Ame rikaan. De verzamelaar stelde hem toen voor de beide messen te verwisselen en het valsche exemplaar in de vitrine te leggen. Niemand zou de verwisseling bemerken en hij was bereid nog 500 dollar te betalen, als Pinto hem het origineele mes liet hou den. Pinto vond het aanbod zeer verleide lijk, maar stemde toch niet meteen toe, want het was immers diefstal, hoewel de twee messen nauwelijks van elkaar waren te onderscheiden. Hij nam het mes mede en zeide, dat hij de zaak eerst met zijn vrouw wilde bespreken: hij zou den Amerikaan den volgende dag zijn antwoord mede- deelen. Zijn vrouw was echter zeer verstoord H. Zooals we reeds opmerkten was Engelen- daal met 11 andere kloosters in het begin der 15de eeuw vereenigd met het kapittel van Windesheim, dat ontstaan uit de Mo derne Devotie, een uitstekenden naam be zat. Evenals een mensch kan het ook een stichting, een organisatie of wat dan ook te goed gaan op deze wereld. We krijgen den indruk. datj$it met Engelendaal in hooge mate het geval was. Een der kloos terlingen, Hendrik Hert, heeft de 12 kloos ters, die terzelfder tijd tot Windesheim toe traden. vergeleken met de 12 zonen van den aartsvader Jacob, de 12 zegeningen van den patriarch. Engelendaal vergeleek I hij met Aser, op wien Jacob de woorden toepaste: „zijn brood is vet." Welnu, het leven op Engelendaal,-de maaltijden wa ren althans in lateren tijd te vet en de versterving was te gering, dan dat dit het kloosterlijk leven ten goede kon komen. Doch hierover straks nader. In den eersten tijd schijnt er nog even wicht tusschen het materieele en het gees telijke leven te hebben bestaan. Wanneer wij in het eerste derdedeel der 15de eeuw lezen van het godvruchtig verluchten van handschriften, dan twijfelen We niet of de monniken beoefenden dit werk met groote toewijding fen zuiveren zin. En wanneer wij lezen van Jacoba van Beieren, dat „dair twee van de broederen bij hair waren in hair uiterste" en deze dus de ongelukkige vorstin na haar moeitevol leven den troost des hemels brachten, dan mogen we aan nemen, dat de faam die destijds, in 1436, van het klooster uitging, nog volkomen ongerept was. Tot dank voor dezen geeste lijken bijstand ontving het klooster „een kelk metter patenen ende een corporaal", benevens een kastuifel, en het laat zich denken, dat deze voorwerpen van hooge kunstwaarde zijn geweest In later tijden evenwel beantwoordde het convent geenszins aan zijn verheven be doeling. En dat valt wel zeer te betreu ren. Op de trotsche abdijen van Rijnsburg en van Leeuwenhorst en op het klooster Mariënpoel, bevolkt door dames van hoog- adellijken of deftigen huize, valt geen en kele smet, evenmin als op, met één énkele uitzondering, de kloosters binnen de stede van Leiden. In bewogen tijden evenwel let men meer op de enkele uitzonderingen dan op den algemeenen regel. En dan geldt ten rechte of ten onrechte, al naar ieders persoonlijk inzicht: Eén rotte appel in de mand Maakt al het gave fruit te schand. Het komt er slechts op aan, die eene rotte appel tijdig te verwijderen. „Engelen daal" was voor onze omgeving zeer zeker een aangestoken vrucht. Er wordt medegedeeld, dat een prior uit het midden der 15de eeuw, Willem Vorn- ken, een zeer vroom man, uit Windesheim naai Engelendaal gekomen, den toestand zóó ellendig vond. dat hij het slechts één jaar kon uithouden. Toen eenige jaren later een ander Windesheimer geestelijke, Johan Broekhuyzen tot prior werd geko zen. wist deze door straffe maatregelen een tijdlang de tucht, te handhaven, doch hij hield het niet langer dan twee jaren uit. Het kwaad, de genotzucht, de onge hoorzaamheid aan den regel, waren zoo VERZACHTING VOOR DE KUSTSTROOK. Naar wij vernemen zal met ingang van 31 October in het heele land de sluitings tijd voor café's, restaurants en openbare vermakelijkheden, alsmede voor localiteiten van vereenigingengesteld zijn op den tijd tusschen 23 en 4 uur. Plaatselijke autori teiten zullen voor bijzondere gevallen dit •uur wel vroeger, dus voor 23 uur, maar niet later kunnen stellen. Bovendien zal voor het heele land van 31 October af een verbod om zich tusschen 24 uur en 4 uur in de open lucht te begeven, worden afgekondigd. Op dit uitgaansverbod, dat voor de kuststrook een verzachting en voor het overige land een beperking bctee- kent, zullen de gewone uitzonderingen gelden. Iets nieuws is, dat ook Duitschers in het algemeen onder het verbod vallen en slechts in verband met overheidsdiensten met een bijzondere volmacht buitenshuis zullen kunnen gaan. Naar wij vernemen, zal het met ingang van 31 October verboden zijn, hetzij in het openbaar hetzij in verenigingsverband te dansen. Natuurlijk zal het dansen op familiebij eenkomsten in huiselijken kring geoorloofd blijven. over zijn plan en dreigde, de heele zaak bij het bestuur van het museum bekend te zullen maken. Het kwam daarbij tot een hevige ruzie, gedurende welke Pinto zoo in woede geraakte, dat hij het mes, dat op ta fel lag, oppakte en naar zijn vrouw wierp. Een kwartier later was zij dood, hoewel zij maar een kleine snede had gekregen. De zonnegod had de vrouw gedood na 2000 jaren! Na een chemisch onderzoek ont dekte men, dat de kling bestreken was met een vergift, dat al hard was geworden, maar direct oploste, zoodra het met bloed in aanraking kwam. Dit gift heeft den dood van de vrouw veroorzaakt Het oude Inca gift had zijn verking dus nog niet verloren na twintig eeuwen achter een vitrine in een museum te hebben gezeten! Pinto werd gevangen genomen, maar den Amerikaan kon men niet meer vinden, daar deze tijdig was gevlucht. diep ingevreten, dat slechts een algeheele verstrooiing van het convent en een totaal nieuwe bevolking den toestand van oor spronkelijke zuiverheid had kunnen her stellen. Hoe de congregatie van Windes heim, die zoovele uitnemende mannen heeft voortgebracht alleen de naam van Thomas a Kempis Is reeds een symbool! daartoe niet is overgegaan, is mij nog altijd een raadsel. Tenzij men aan moet nemen, dat ten opzichte van Engelendaal „het gerucht" de meest boosaardige vijand is geweest. Wij kennen allen uit recente tijden de gevaarlijke werking van het ge rucht en van de fluistercampagne. In 1569 niettemin werd Engelendaal ge- I visiteerd door den Prior van Eemstein, een convent bij Zwijndrecht, waar de tucht en de goede zeden zeer hoog werden gehou den. Deze vond het leven der Regulieren „prope modam deploratam", wel zoo hevig te betreuren, dat het met het klooster ge daan zou zijn, als niet de strengste maat regelen werden genomen. Enkele broeders moesten naar elders worden gezonden, om daar in strenge afzondering hun leven te beteren. Zoo werd een der broeders naar Heilo gezonden, naar het klooster van den H. Willibrordus, terwijl de prior aldaar de opdracht kreeg, den schuldige op de meest strenge wijze te corrigeeren. Hij mocht geen oogenblik aarzelen dezen, wanneer hij zich aan met name genoemde zonden en weerspannigheid overgaf, eenvoudig een zware kerkerstraf te doen ondergaan. Of het met dezen schuldige geholpen heeft, weet ik niet. Het was in ieder geval te laat. Reeds in 1566 bij den Beeldenstorm was een woeste bende naar Engelendaal ge trokken. Doch tot een verwoesting is het toen niet gekomen. Het klooster bleef vol komen intact tot aan de dagen van het Beleg. En ook toen werd het niet verwoest. Alleen de meubelen en kerksieraden zijn verwijderd en de gebouwen zijn vooi zoo ver ik heb kunnen nagaan onverlet ge bleven. Een en ander blijkt voldoende uit de transactie waardoor jhr. Arend van Dorp, vriend en legeraanvoerder van den Prins van Oranje in October 1574 eigenaar van de gebouwen, boomgaarden en onmid dellijk er omheen gelegen landerijen werd. Het is trouwens voor Jhr. van Dorp een moeitevol bezit geweest waaraan hij bij ter weinig vreugde heeft beleefd. En de tegenwerking kwam juist van den kant, waarvan hij deze zeker wel het allerminst mocht verwachten Doch het verhaal van die moeilijkheden doet hier voor ons niet ter zake en we laten het dus rusten Wie er kennis van wenscht te nemen leze de studie van mr. J Ridder de van der Schueren in deel X van de „Bijdragen tot de geschiedenis van het Bisdom Haarlem." Het is evenwel juist aan den zaakwaar nemer van Van Dorp te danken,, dat door Salomon David in 1590 een prachtige ge kleurde kaart werd vervaardigd, waarop de kloosterterreinen en het verdere klooster bezit nauwkeurig zijn aangegeven. Aan deze kaart en ook aan de bovenge noemde studie ontleenen wij een en ander voor de beschrijving van het terrein en de bebouwing 1 (1) Een volledige bronnenopgave zullen we aan het einde dezer artikelen vermel den. AMSTERDAM. 26 October. De Zaterdag is voor de Amsterdamsche effec tenbeurs niet de dag waarop zich bij uitstek een groote bedrijvigheid ontwikkelt. Integen deel valt er tegen het ten einde loopen van de week vaak een zekere terughoudendheid waar te nemen, omdat men vooral in deze tijden rekening houdt met verrassingen. Alles bijeengenomen, was het zakenverkeer heden lang niet onbevredigend; diverse aandeelen soorten gaven geregeld een flinke affaire te aanschouwen en daardoor kreeg de beurs als geheel een tamelijk opgewekt voorkomen. We derom ging de belangstelling in de eerste plaats uit naar de Amerikaansche waarden. Een kleine verbetering, die gisteren in New-York viel waar te nemen, verleende de Amerikaan sche afdeeling van de Amsterdamsche markt een goede stimulans. Voor Staalwaarden be stond ook thans weer behoorlijke kooplust en daarbij ging het vooral In U. S. Steels levendig toe en kon opnieuw een koersverbctering wor den opgeteekend. zij het dan ook, dat de beste prijzen van den dag niet gehandhaafd bleven. Ook Bethlehem Steels en Republic Steels wer den tamelijk druk verhandeld. Van de Koper waarden trokken zooals gebruikelijk Anacon da's en Kennecott Copper de meeste aandacht. In diverse spoorwegshares ging geregeld wat om. speciaal de bekende doorgaans op den voorgrond tredende stukken. Public Utilities mochten zich eveneens in den noodigen koop lust verheugen. Op de locale markt gingen Aku's aan het hoofd. Na prijshoudende opening trad een stij ging in en in hoofdzaak werd afgedaan tegen prijzen loopende van 116% tot 118%. Unilevers waren bij kalme affaire zoo goed als onveran derd. De Phlliosaandeelcn bewogen zich even boven de topprljzen van gisteren. Diverse in courante soorten werden iets hooger genoteerd. In de Scheepvaartrubriek ontwikkelde zich eenige activiteit in Scheepvaart Unies, die van 145 tot 147% opliepen. Oude Booten, alsmede enkele andere specialiteiten kwamen een klei nigheid hooger te liggen. De Suikerafdeeling was stil. H.V.A.'s waren practlsch onveranderd. In Tabakken was bijna niets te doen. Ook de affaire in Rubberfondsen liet te wenschen over .Amsterdam Rubbers werden tegen de vorige prijzen verhandeld. D'^ incouranten waren door elkander prijshoudend. De Petroleumafdeeling was stil. Olies bewogen zich tusschen zeer nauwe grenzen, tusschen 237 en 238. Hoewel de affaire ln Duitsche waarden niet uitbundig was. gaven de obligatiën uit de Youngleening kalmpjes aan toch affaire te zien. De koers bewoog zich in hoofdzaak in de omge ving van 38 Over het geheel genomen was de stemming voor de Duitsche papieren niet slecht. Diverse ln dollars luidende obligatiën en ook de marktsoorten waren een kleinigheid beter. Er was vrijwel geen aanbod en voor zoo ver materiaal aan de markt kwam, kon dit ge makkelijk worden opgenomen. Van de Nederlandsche beleggingen had den de Nederlandsche staatsobligatlën uit de jongere emissies aanvankelijk een lichtelijk ge drukt voorkomen, later in den ochtend echter trad een verbetering ln cn stegen de koersen van de gestaffelde leening en van de 4 lee ning ex bel. fac. weer tot het peil van de vorige topnoteeringen. Gem. en Prov. obligatiën waren prijshoudend, maar weinig veranderd. Prolongatie 2 3/4 OFFICIEELE VALUTAKOERSEN. DER NEDERLANDSCHE BANK. 26 October. Valuta's (schriftelijke cn tel. transacties). New York 1.88 3/16 1.88 9/16; Berlijn 75.28, 75.43: Brussel 30.11, 30.17; Helsinki 3.81, 3.82; Stockholm 44.81, 44.90; Zürlch 43.63, 43.71. Bankpapier: New York 1.86V=, 1.901/4; Brussel 30.08, 30.20; Stockholm 44.76. 44.94; Zürlch 43.59, 43.75. Hel Blad rooi Katwijk en Omstreken Geelt Uw advertentiën en abonnementen op aan den agent: die alle Inlichtingen verstrekt LEIDEN, 25 Oct. Coöp. Groenten Veiling: Per 100 k.g.: Witte kool f. 3.20—3.50; Roode kool f. 2.10—5.80; Savoye kool f. 3.70—5.60; Groene kool f.2.10—3.50; Boerenkool f.15; Rapen f 3.20—3.50; Prei f. 4.30—6.30; Kroten f.2,30— f. 3.80; Kroten gekookt f.510; Uien f.3.30 f. 7.80; Peen f. 3.40—7.30; Spruiten f.4—18; An dijvie f.2—3; Sla f.2—3; Nero f. 11.70—12; Drui- van f.2640; Snijboonen f.1835; Stokboonen f.20—45; Pronkboonen f.4—10; Stamboonen f.13—39; Witloof f. 21—34; Postelein f.11—16; Spinazie f.3—14; Tomaten A f 1719; Idem B f.17—20.80; idem C f.17—17.60; idem CC f.9. Per 100 stuks: Andijvie f.1—1.40; Komkom mers f.2; Bloemkool f.4—13.80; Meloenen f.6 f.12; Salade f. 1—3.20; Knolselderie f.26.70; Per 100 bos: Kroten 8090 ct.; Pieterselie f.1—1.70: Radijs f.1—1.40 Selderie f. 0.50—1.70; Bleekselderie f.6—11; Peen f. 3.50—8.60. LEIDEN. 26 Oct. Botermarkt. Aangevoerd 80 K.G. boerenboter 1.85—1.95 per K.G. Handel matig. LEIDEN. Turfmarkt van 21 tot en met 26 Oct. Lange turf geen aanvoer. 13.0015.00 per 1000 stuks. KATWIJK A/D. RIJN. 25 Oct. Bloemkool I f.10—16.20; idem II f.750—10.60; Bospeen f. 6.90—9.10; Andijvie per 100 f. 1—1.30; Roode kool f. 5.506.00; Gele kool f.4.10—5; Groene kool f. 3.10—3.60; Uien f.5—7; Waspeen f. 1.20— f. 1.60; Kloten f. 0.60—0.85 LEIDERDORP. 25 Oct. - Kipeieren f. 7.80—8 per 100 stuks; Kippen f. 0.651.10 p. st.; Hanen f. 0.701.35; Konijnen f. 0.60—2.40; Eenden f. 0.65—0.70 per stuk. TER AAR. 25 Oct. Spinazie 1333 ct.; An dijvie 10—25; Slavellen 7—17; Kas-snijboonen f. 2.10—2.60; Witte Pronkboonen f. 0.40—0.91; Druiven 4246 ct.; Waschpeen f.46; Uien f.4 f. 6.80; Spruitkool f.1517.20; Roode kool f 4—6.30; Witte kool f. 1.50—4.50; Savoye kool f.45.10; Chineesche kool f. 1.40; Groene sav. f.3—3.80; Kroten f.2—2.80; Peen f.4—7; Sla ct.; Tomaten A f.49. f.1—2.60; Bloemkool 4—12 ct.; Meloenen 7—11 UTRECHT, 26 Oct. Totaal aangevoerd 2600 stuks, waarvan 380 stuks runderen. Vaarzen f. 1,803,10; pinken f. 130—180; melkkoeien f 2C0 430; kalfkoeien f.220430; varekoeien f.150 290 per stuk; handel redelijk, hoogere prijzen. 720 magere kalveren, f.50120; handel vlug. hoogere prijzen. 100 nuchtere kalveren; 300 magere varkens en schrammen, prijs magere varkens f. 16—32. schrammen f. 10—16 p. stuk; 250 biggen, handel gedrukt, terugloopende prij zen. 70 magere schapen f.35—75; handel rede_ lijk, oploopende prijzen 180 weidelammer>-n. f.25—37 per stuk; handel redelijk, hoogere prij zen. Kleinhandel: Aangevoerd 300 KG. boter, f. 2.20—2,30 per KG.: 150 KG. kaas, f. 0,90— 1,10 per KG. 3—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3