WOENSDAG 23 OCTOBER 1940 No. 24718 Londen onder het Duitsche bombardement 1 34- De Fransche landbouw wordt hersteld 81sfe Jaargang Steeds gaat <le vernieling voort Eden's reis Hitier ontvangt Laval Duitschland en de Sovjets EEN SLECHT GEBIT Terugkeer naar het land Nederlandsche Winterhulp-organisatie in wording Het Vlaamsch in den Westhoek van Frankrijk EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.35 per week ƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden -f portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) Geregeld duren de Duitsche aanvallen op Engeland voort. Het D.N.B. deelt nog het volgende daar over mede: In een gevecht tusschen zes Duitsche Messerschmittjagers en vijftien Engelsche Hurricanes heeft majoor Mölders gisteren zijn 49ste, 50ste en 51ste overwinning in de lucht behaald. De Daily Herald schrijft: „Het Engelsche volk leeft op het oogenblik als een groote gemeenschap van krankzinnigen. Een nor maal leven is niet meer mogelijk tengevolge van de hevige bombardementen. De meeste menschen in ons land brengen een groot deel van hun leven door onder den grond, in de schuilkelders en de geïmproviseerde hotels In de ondergrondsche. Bovendien moeten tienduizende nhet zonder warm eten stellen". Men weet. dat in Engeland zelf stemmen opgaan om te protesteeren tegen het gemis aan vooruitziend beleid bij het treffen van voorzorgen ten aanzien van de bombarde menten op Londen. In de News Chronicle van 18 October heeft Marvyn Herbert een artikel geschreven, waarin hij met ernstige bezwaren aankomt. Erboven staat we ontleenen dit aan een D.N.B. bericht „er moet iets gedaan worden" en dan zegt hij: Bijna iedereen heeft tot dus ver het brommen van de bommen gehoord, heeft gebeefd bij het ontploffen, heeft verwoeste huizen en kraters op straat gezien. Maar wie nog niet in het Oosten buiten de oude stadsmuren geweest is, weet niet wat bom men beduiden. De schuren die over de streek van de docks verspreid liggen, komen 's nachts onder den hamer van zware bommen. Men kan heele straten doorloopen, die in een woestenij her schapen zijn, waarin huizen enkel hoopen stof en puin zijn, door magere hongerige katten bevolkt. Er zijn heele districten waar geen deur en geen venster meer heel is. Mijlen in den omtrek ziet men slechts ge blakerde bouwvallen massa's verwrongen ijzer of versperde straten. Waar de huizen nog staan worden ze alleen overdag ge bruikt. 's Naohts worden de menschen van het East End holbewoners. Bepakt en bezakt trekken ze naar de stations van de ondergrond-spoor, ze sla pen onder bruggebogen of in fabriekskel- ders. Ze liggen, zelfs wanneer ze slapen, in een onbesohrijflijken stank. Zelfs vroeg in den middag, als de ruimten gereinigd wor den en de menigte zich al een plaats voor den volgenden nacht begint te verzekeren, wordt men onpasselijk van de 1 ucht. Maar wat met hen, die hun woning, kleeren en meubels verloren hebben? Men vindt hen in kampen, in scholen- en hallen, waar ze pre cies zoo dicht opeen als in de „ondergrond" slapen, maar waar de atmosfeer iets beter is. Ze wachten hun beurt af om weggevoerd te worden. Wie naar het East End gaat zal spoedig gewaar worden, dat alle plannen van de regeering tot oplossing van de vraagstukken in verband met zulke bom bardementen falikant misgeloopen zijn. In vele districten was de organisatie zoo slecht, dat er niets van terecht gekomen is. De bewoners moeten worden weggevoerd op een schaal, waarvan men nog niet droomen kan. Maar voordien moeten andere stap pen gedaan worden, want de vrouwen uit het East End zullen haar mannen niet alleen laten, voordat voor hun onderkomen en eten gezorgd is. In de eerste plaats moet voor logies in de provincie gezorgd worden, want lang niet allen hebben er kennissen. En Herbert eindigt: „Dit is de ware geschiedenis van de Docklands. Ze is duister en smerig en gaat al het tot nu toe aan de ontbijttafel gele- zene te boven, want het East End schreeuwt in zijn doodsstrijd om hulp". Naar de News Chronicle verder meldt, hebben Engelsche medische deskundigen de aanwezigheid van een aantal nieuwe ziekten geconstateerd, die inzonderheid te weeggebracht worden door het leven in de schuilkelders. Zoo beschrijft een geneesheer in het bekende medische tijdschrift Lancet ver lammingsverschijnselen, die door het voortdurende slapen op den cementen vloer van de schuilgelegenheden veroor zaakt worden. Een andere medicus, oor- en keelspecialist, schrijft een andere ziekte aan de plotseling gewijzigde levensom standigheden toe, waaronder vooral jeug dige geëvacueerden verkeeren. ENGELSCHE KAPITAAL VLIJ CHT. Het Britsche ministerie van financiën heeft een verordening afgekondigd, waarin bepaalde vormen van verkoop van Britsche effecten worden verboden, omdat gebleken was, dat reeds sedert langen tijd op deze wijze een kapitaalvlucht van grooten om vang uit Engeland plaats vond. schrijft de Koeln. Ztg. Daar de overdracht van En- gelsch kapitaal naar het buitenland streng verboden is, hadden vele kringen van een bijzondere mogelijkheid tot kapitaalvlucht gebruik gemaakt, doordat zij Britsche staatsfondsen voor rekening van individu- eele personen in de Vereenigde Staten of in Canada kochten en deze in Londen met Engelsche ponden betaalden. De effecten werden naar Canada en vooral naar de Ver. Staten verzonden, waar zij dan aanstonds weer werden teruggezonden voor verkoop op de Londensche beurs met de order de opbrengst in dollars op rekening van Ame- rikaansche banken te New York of elders te transfereeren. Van verantwoordelijke militaire zijde te Kairo aldus Un. Press, wordt verklaard, dat de reis van Eden naar Egypte in nauw verband staat met het bezoek van den Brit- schen opperbevelhebber in Egypte, generaal Wavell, twee maanden geleden aan Londen gebracht. Wavell zou dringend om het zen den van meer oorlogsmateriaal van de mo dernste soort hebben verzocht, daar de aankomst van meer troepentransporten uit h*t empire en het uitzenden van grootere eenheden in de woestijngebieden aan de Egyptische Westgrens de bevoorrading be moeilijkt heeft. Het zou de voornaamste taak van Eden zijn om ter plaatse met de Engelsche mili taire bevelhebbers te spreken en zich een inzicht te verschaffen in de vraag wat het dringendste noodig is. Eden heeft met alle leidende Engelsche officieren, alsmede met koning Faroek en Egyptische leiders gecon fereerd. Zijn bezoek heeft een golf van op timisme veroorzaakt en tal van geruchten doen ontstaan. In verantwoordelijke mili taire kringen waarschuwt men echter geen geloof te hechten aan deze geruchten. De plaatselijke militaire vertegenwoordigers der Balkan-landen hebben de reis van Eden met groote belangstelling gevolgd. In het midden van deze week verwacht men de aankomst van den Britschen minis ter van oorlog, Eden, in Ankara, zoo wordt vernomen uit kringen der Britsche legatie. De Engelsche ambassadeur Knatchbull Hugessen, heeft te Istamboel met leden der Engelsche legatie overlegd, die uit Boeka rest zijn aangekomen. Tevoren had hij besprekingen gevoerd met zijn collega uit Sofia Rendell, die in- tusschen weer naar Sofia is teruggekeerd. Gisteren werd de Engelsche gezant te ERGENS IN FRANKRIJK. Het D.N.B. meldt uit Frankrijk: Tijdens een verblijf in Frank rijk heeft de Führer den vice- president van den Franschen ministerraad,, Pierre Laval, ontvangen. Bij deze bespreking was de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, von Rib- bentrop, tegenwoordig. gessen vertrekt vandaag weer naar Ankara, waar, zooals reeds is gemeld, Eden wordt verwacht. Men ziet in deze samenkomsten een laat ste poging van Engeland om een Balkan- blok tot stand te brengen, dat ten doel zal hebben een verdere Duitsche expansie van Roemenië uit naar het Zuiden te verhinde ren. De positie van Bulgarije wordt als de sleutel voor de verdere ontwikkeling be schouwd. Men is van meening dat het al of niet slagen van deze poging ervan zal af hangen of het den Engelschen gelukt hun thans niet. zeer sterke positie op den Bal kan en in het bijzonder in Bulgarije te ver sterken. Van deskundige oeconomische zijde ver neemt het D.N.B. dat de Duitsch-Russische handelsbetrekkingen zich op een voor beide partijen bevredigende wijze ontwikkelen. Zoowel voor Duitschland als voor Rusland biedt de wederzijdsche handel aanzienlijke voordeelen wegens de groote aanvullings mogelijkheden. Tot de goederen, die Duitschland tot dus verre van de Sovjetunie heeft betrokken, behooren graan, peulvruchten, petroleum, lijnkoeken, lijnolie, hout, lompen, paarde- haar, katoen, vlas, mangaanerts, abest, gly cerine, benzine, gasolie, smeerolie, benzol, parafine, ruwe phosphaten, onbewerkte pelswaren, huiden, pelswaren, bedveeren, borstels, platina, iridium, darmen, metalen, geneeskrachtige kruiden, terpentijn, jodium enz. Duitschland heeft krachtens de handels overeenkomst aan de Sovjetunie de meest verschillende producten der Duitsche nij verheid geleverd, zooals machines. Men kan verwachten, dat de handelsbe trekkingen tusschen beide groote mogend- Istamboel verwacht. Sir Knatchbull Hu- heden nog sterker zullen worden. Bekendmaking l is een last voor Uzelf en een hinder lijk gezicht voor Uw omgeving. Dit is een vaak onhoudbare toestand. De tandarts is hier degeen, die U met raad en daad van hulp kan zijn. Wij maken propaganda voor dit doei en verstrekken U zonder de minste verplichting Uwerzijds een bon voor GRATIS ADVIES bij een tandarts als PARTICULIER PATIENT. Deze adviseert U naar beste weten een behandeling en geeft U de kosten op aan de hand van ons zeer laag tarief voor ailüe behandelingen. Indien U genegen bent dit zoo laag mogelijk gehouden bedrag aan Uw mond te besteden, dan verzoekt U te onzen kantore inschrijving. Het staat U ook vrij na het doktersadvies van iedere behandeling af te zien. U kunt contant betalen of per week met minstens f. 1.—zonder verdere kosten aan huis afgehaald. Opgemerkt dient dat het maximum inkomen om in aanmerking te komen voor betaling per week bij alleen staande personen vastgesteld is op f. 1800 man en vrouw f. 3000. gezin met 1 of 2 kinderen f.4000.—. gezin met meer kinderen f.5000. Dus: zij die minder verdienen dan deze bedragen hebben recht op beta ling in termijnen. Anderen dienen contant te voldoen, waaronder wij verstaan betaling binnen 3 maanden. De behandeling kan direct ingaan na de inschrijving. En de tijd van plaatsing van een VOLLEDIG GEBIT, dat wij reeds tegen den ongekend lagen TOTAAL PRIJS vain leveren, heeft niets te maken met de wijze van betalen. Onze prijzen omvatten de behande ling van begin tot eind met inbegrip van alle kosten, ook de omzetbelasting Aanpassing aan de moeilijke tijds omstandigheden was het uitgangspunt Door het vermijden van administra tieve overbodigheden, aanvaarden van moderne opvattingen en zeer voordeehge samenwerking met eerste klas krachten konden wij geraken tot ongekend lage prijzen voor prima werk. - Speciaal te vermelden valt nog onze AUTOMATISCHE GRATIS VERZEKERING van gebitten tegen breuk, reparaties, overzettingen er. zelfs TEGEN VERLIES. Al met al redenen te over om nu finamcieele redenen U niet tegen kun nen houden en andere overwegingen in Uw eigen belang niet mogen worden aangevoerd. Uw gebit de aandacht te verleenen. die het verdient. Uzelf hoo- ger kosten te besparen en U voor verdere gratis inlichtingen te wenden tot de TURFMARKT HOEK HAARL.STRAAT Geopend van 912, 1.305 en op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond van 67.30 uur. Bovendien ook: Hoogcwoerd 165a Koningstraat 14 2309 (Ingez. Med.) Tienduizend stadsgezinnen uit Bretagne zijn als de voorhoede van een groote bewe ging, om Frankrijk te herstellen door een terugkeer naar het land, naar de Dordog- nevallei verhuisd om bezit te nemen van duizenden verlaten boerderijen. Vijftigdui zend gezinnen zullen tenslotte uit de in- dustrieele centra vertrekken om zich te vestigen in de Correze, Cantal, Lot, Avyron en Dordognestreken volgens het plan van maarschalk Pétain om Frankrijk nieuw leven te geven door het als een hoofdza kelijk landbouwenden staat te herstellen. Pétain is van meening dat Frankrijk te gronde ging, toen het volk het platteland begon te verlaten, waardoor de historische grondslag van het Fransche sociale en eco nomische leven verloren ging. De eigen schappen. die Frankrijk groot gemaakt hebben, gingen op deze wijze langzamer hand te gronde en de weg was geëffend voor de ineenstorting in den tegenwoor- digen oorlog, aldus maarschalk Pétain. Pétain meent, dat als hij er in slaagt de oude verhoudingen te herstellen. Frankrijk zal oprijzen uit zijn ruïnes om zijn plaats onder de wereldmachten te hernemen. Ter uitvoering van dit plan heeft de regeering een telling verordend van de vele duizen den boerderijen, die in de laatste veertig jaar verlaten zijn. De regeering biedt deze boerderijen thans aan zonder pacht voor de eerste drie jaar en voor de helft van de ln de streek gewone pacht voor de daarop volgende zes jaar. Aan de „pioniers" zul len speciale credieten worden verstrekt te gen lage rente. Het plan is nog beperkt tot het onbezette deel van Frankrijk, maar eventueel zal het uitgebreid worden tot het door Duitschland bezette gebied. De lan derijen, die niet meer bruikbaar zijn ten gevolge van uitputting van den bodem zullen met jonge boomen beplant worden om de bebossching van Frankrijk te ver- hoogen. In een uiteenzetting van het nieu we plan zeide de minister van landbouw Pierre Caziot: „Frankrijk heeft dringend behoefte aan een hervorming der land bouwmethoden. Het land, dat thans gecul tiveerd is, zou gemakkelijk 60 tot 70 mll- lioen menschen kunnen voeden. De beste landbouwstreken van de wereld liggen in Noord-Frankrijk, maar de groei van de groote boerderijen heeft honderden kleine familiebedrijven opgeslokt en heeft geleld tot den enormen exodus naar de groote steden, hetgeen tot gevolg had, dat land- bouwkrachten moesten worden geïmpor teerd uit Polen, Italië en andere landen. De vlucht van het land is in de laatste 20 jaar nog toegenomen met den groei van de industrie en de stijging der industrieloo- nen. Demagogie heeft het parlement blind gemaakt voor dit voornaamste nationale probleem en niets is hiertegen gedaan. De Italiaansche regeering zag de mogelijkhe den beter in en organiseerde de overbren ging van zorgvuldig uitgekozen boerenfa milies naar de leegstaande boerderijen in de Garonnevallei en elders in Frankrijk. Bij het begin van den oorlog zijn vele Italiaan sche families vertrokken. Andere, die naar den geest Fransch geworden waren, bleven. Nooit meer echter zal Frankrijk moeten toestaan dat het door geïmmigreerde boe ren gekoloniseerd wordt. De herleving van de belangstelling voor het platteland komt op een tijdstip dat de Fransche landbouw op het laagste punt in 50 jaar staat wat efficiency betreft." Caziot zeide ten slotte dat de regeering 200 millioen francs be schikbaar had gesteld voor hulp aan de nieuwe boeren voor het eerste jaar. (United Press). Naar wij vernemen worden er plannen ontworpen voor het stichten van een Nederlandsche Winterhulporganisatie, in denzeli- den geest zooals deze in Duitscn- land reeds sinds eenige jaren be staat. Deze plannen bevinden zich reeds in een vergevorderd sta dium. Er zal een eereraad worden gevormd, waarvan jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje voorzitter zal zijn. Alle groepeeringen der Ne derlandsche bevolking zullen in dezen raad vertegenwoordigd zijn en zullen haar medewerking aan de organisatie geven, zoodat van een breed nationaal winter- hulpwerk gesproken kan worden. Willem de Meyer heeft met den bekenden voorvechter van Fransch Vlaanderen, Cyriel Rosseau, dezer dagen een vraagge sprek gehad over de wijze, waarop reeds voor den oorlog gewerkt werd aar. het weer doen opleven van het Vlaamsch in den Westhoek van Frankrijk. Van dit vraaggesprek heeft hij het A.N.P, het vol gende verslag doen toekomen: Met den dag neemt, zoowel in Vlaande ren als in Noord-Nederland, de belangstel ling voor Fransch-Vlaanderen toe. De laatste gebeurtenissen die op politiek ge bied zoo'n groote omwenteling veroorzaak ten, hebben weer een ieders aandacht ge vestigd op den „Westhoek". De geschiedenis va.n onze stambroeders, de zoogenaamde „Fransch Vlamingen" die ondanks de drie eeuwen oude opslorping in een vreemd staatsverband, de „Dietsche tale" getrouw gebleven zijn, wordt ander maal met groote belangstelling en stam be wuste fierheid opgedischt. en gecommen- teerd. Sedert lang reeds hadden velen zich in de vermeende onontkoombaarheid ge schikt weldra, tengevolge van de doelbe wuste, krachtdadig gevoerde Fransche anti-regionale politiek, ook het laatste restje „Vlaamsch zijn" in den Westhoek te zien ondergaan. De laatste internationale gebeurtenissen hebben echter geleerd dat ook de zoogezegde „utopistische, schimlooze idealen" toch nog tot een verrassende wer kelijkheid kunnen worden en het smeulen de vuur is weer aan het gloeien gegaan onder de asch. Nog is Fransch-Vlaanderen niet verloren, nog blijft er de „Dietsche tale" levend in sere gehouden, nog kan de Westhoek worden herwonnen. De belangstelling die overal opnieuw voor Fransch-Vlaanderen gewekt is, gaat voor een groot gedeelte uit naar de pogingen en het streven, zoowel van de stambroeders zelf als naar die van sommige vooraan staande Vlamingen, om den Vlaamschen volksaard, de taal en het stanlbewustzijn in den Westhoek te redden en levend te houden Want waar is wat Herwig schreef: „dat ieder volksverbonden Vlaming als een brandend litteeken het helmwee droeg In Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland De nieuwe regeling der arbeidsbemiddeling (2e Blad). Niet stoken in de schoolgebouwen voor 1 November (Binnenland, 2e Blad). Geen wachtweek voor hen, die uit den Op- bouwdienst ontslagen zijn (Binnenland Ie Blad). AMSTERDAMSCDE BEURS. Prijshoudende markt - Beperkte af faire - Amerikanen vast - Duitsche fondsen verdeeld - Nederlandsche be leggingen prijshoudend. Buitenland De aanvallen op Londen (le Blad). Het Fransche volk terug naar het platte land (le Blad). Eden's reis naar het Nabije Oosten (le Blad). Laval bij den Führer (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1