Uit de Rijnstreek (^Uou Mflifds! LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Bfad Dinsdag 22 October 1940 RECHTZAKEN AGENDA Berichten vorige oplage Duitsch Weermachtsbericht HAAGSCHE POLITIERECHTER. Steundelict. Een inwoner van Leiden had een stief zoon in huis, die werkte, en geld verdiende. De stiefvader was werkloos en ontving steun. Maar hij verzweeg de verdiensten op te geven die zijn zoon had. Als gevolg hiervan maakte de man zich aan valsch- heid in geschrifte schuldig. Nu hij daarvoor terecht stond, ontkende verdachte het opzet te hebben gehad om zijn inkomsten te verzwijgen, maar hij had alleen de uitgaven die hij had gedaan voor den stiefzoon, eerst willen afhouden. De Officier wilde verdachte nog een kans geven omdat hij niet eerder is veroordeeld, en vorderde een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Het vonnis van den Politierechter werd conform dezen eisch. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gistermorgen moest voor het Kantonge recht alhier weer een groot aantal personen uit Leiden en omgeving terecht staan omdat zij zich in strijd met de verordening na 10 uur op den openbaren weg hadden bevon den, waarbij door het O. 1VL zware straffen werden geëischt. Na 10 uur op straat. Voor den plaatsvervangend kantonrechter mr. Vos alhier moest allereerst een juffrouw uit Noordwijkerhout terecht staan. Verdachte er kende de overtreding, door omstandigheden had zij zich wat verlaat. Het O. M. kon deze veront schuldiging niet aannemen. Iedereen weet u wel, dat men zich na 10 uur niet meer op straat mag bevinden. Het O. M. wees er met nadruk op, dat deze overtredingen zeer streng gestraft zullen worden, zoodat het O. M. f. 10 boete of 5 dagen hechtenis eischte. Uitspraak conform. Een Leidsche fabrieksarbeidster moest voor dezelfde overtreding terecht staan. Om 10.15 nam. was zij door de politie aan de Haven al hier aangehouden. Verdachte erkende de over treding, zij had niet geweten dat het al zoo laat was geweest. Het O. M. wees verdachte er op, dat het haar bekend was, dat zij na 10 uur niet meer op straat mocht zijn en hiermede rekening had moeten houden, zoodat het O. M. f. 10 boete of 5 dagen hechtenis eischte. De plaatsverv. kantonrechter mr. Vos wilde rekening houden dat verdachte maar 15 minuten te laat was ge weest en veroordeelde haar tot f. 5 boete of 3 dagen hechtenis. Een los arbeider uit Leiden moest voor de zelfde overtreding terecht staan. Hij was 's nachts om 12.45 door de politie op de Haar lemmerstraat alhier aangetroffen. Verdachte erkende de overtreding, hij was op een partijtje geweest en wist niet meer hoe laat het was. Het OM. vond het wel erg laat en eischte f. 20 boete of 14 dagen hechtenis. Verdachte verzocht cle mentie daar hij werkloos is. In dit verband ver oordeelde de plaatsv. kantonrechter mr. Vos hem tot f. 8 boete of 3 dagen hechtenis. Een ingezetene van Alkemade moest terecht staan omdat hij zich nog om 11.45 nam. aldaar op straat had bevonden. Verdachte erkende de overtreding, maar had niet geweten dat deze verordening ook op Alkemade van toepassing was. Inderdaad bleek pas later dat ook Alke made onder deze verordening viel. In dit ver band eischte het O. M. f.3 boete of 2 dagen hechtenis. Daar het de eerste dag was, dat deze verordening in werking was getreden, veroor deelde de plaatsv. kantonrechter mr. Vos hem tot f2 boete of 1 dag hechtenis. m Een monteur uit IJsselmonde moest terecht staan, omdat hij zich om 11.30 nam. op den Sta tionsweg hadbevonden. Verdachte erkende de overtreding. Maar dit was gekomen omdat de trein waarmee hij uit Feyenoord vertrokken was, groote vertraging had en in plaats van 9.50 pas om 11.25 alhier was aangekomen. Doordat er geen stationschef meer aanwezig was, had hij hiervan geen bewijs kunnen krijgen. Zijn plan was cm naar Rijnsburg te gaan. Het O. M. wees verdachte er op, dat al was de trein op tijd ge weest, hij toch niet meer in Rijnsburg had kun nen komen. Verd. had een trein vroeger moe ten nemen en daar hij alles aan zich zelf te wijten had, eischte het O. M. f. 10 boete of 5 da gen hechtenis. De plaatsv. kantonrechter wilde rekening houden met de ernstige treinvertraging en veroordeelde verdachte tot f5 boete of 3 da gen hechtenis. Een marktkoopman alhier moest voor dezelfde overtreding terecht staan. Hij was om 11 uur nam op de Breestraat op een onverlichte bak fiets aangetroffen. Het O. M. eischte f. 15 boete of 10 dagen hechtenis voor de eerste overtreding en 2 maal f.2 50 of 1 dag hechtenis voor de 2e overtreding. De plaatsv. kantonrechter veroor deelde verdachte tot f. 3 boete of 2 dagen hech tenis oor het 1ste feit en tweemaal f.1 of tweemaal 1 d. h. voor het 2e feit. Onrechtmatig zijn knecht ontslagen. Een banketbakker uit Voorschoten moest te recht staan, omdat hij onrechtmatig zijn knecht had ontslagen. Verdachte verklaarde dat hij niet op 13 Juli, maar op 8 Juni j.l. met een termijn van 14 dagen zijn knecht had ontslagen, dat was voordat de verordening in werking was getreden. Dit was gekomen omdat zijn zoon uit den mili tairen dienst was teruggekeerd. Later had hij op aandrang van den R.K. Bond van Banketbak kers den knecht weer in dienst teruggenomen. De knecht gaf evenwel een heel andere verkla ring. Hij was na het eerste ontslag op 8 Juni. op aandringen van den Bond weer door ver dachte hi dienst genomen, maar deze had hem op 13 Juli j.l. voor de tweede maal onrechtmatig ontslagen. Over de laatste week was geen loon uitgekeerd. Ook was verdachte's zoon niet uit den militairen dienst ontslagen, maar uit Den Haag uit zijn betrekking aldaar teruggekeerd. Het O. M. wees verdachte er op, dat hij in geen geval zonder toestemming van de Arbeidsinspec tie zijn knecht op 13 Juli had mogen ontslaan. TEMPERATUREN, HOOGWATERTIJDEN, ENZ. luchttemperatuur. 9 uur voorm.: 12 gr. C. (54 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 14 gr. C. (58 gr. F.). HOlKiWA'l LK1 IJ DEN TE KATW1JK-A.-ZEE. vooi Woensdag Voorm. te 7 uur 30 min.; nam. te 7 uur 54 min. ZONS- OP EN ONDERGANG. Dinsdag: 6.31 n.m. tot 8.19 v.m. Hel lüdvak gedurende hetwelk de verduiste- rïngsvoorscbriften gelden wordt begrensd door deze beide tijdstippen (VI AA NS OP f-N ONDERGANG 22 Oct.: op: 22 uur 52; onder: 13 uur 48. ALPHEN. De verbinding MolensingelBoschpark gereed- De werkzaamheden betreffende den Mo lensingel zijn thans zoodanig gevorderd, dat de verbüiding met het Boschpark tot stand is gekomen. Een en ander beteekent een belangrijke verbetering en tevens een verfraaiing, hetgeen vooral het wandelend publiek zeer op prijs zal stellen. A.s. zilveren jubileum van ds. Bosch. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubi leum als predikant, zullen ds. Bosch en mevrouw Bosch Donderdag 31 October a.s. des namiddags van 3—5 en van 7—8.30 re- cipieeren in „Concordia". Zondag 3 Nov. zal hij in de Geref. Kerk een gedachtenisrede houden. Vereeniging „Ziekenzorg". Blijkens het verslag van de vereeniging „Ziekenzorg" van de Geref. Kerk werd het afgeloopen boekjaar ontvangen f. 547.50 en uitgegeven aan versterkende middelen etc. die werden verstrekt f. 579.08; het jaar sloot met een tekort van f. 49.28 vorig jaar f. 51.18 Ledenvergadering der A.R. Kiesvereeniging Door de A.R. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" werd in Concordia een alge- meene ledenvergadering gehouden. Na ope ning door den voorzitter Mr. Meijer die eerst in het kort stilstond bij hetgeen sinds de laatste ledenvergadering over ons land was gekomen, herdacht deze tevens op zeer waardeerende wijze het verscheiden van den heer G. M. Herngreen, jarenlang frac tieleider en wethouder, wiens werk bij de partij in waardeerende herinnering zal blij ven. Als spreker trad daarna op Mr. T. A. van Dijken, met het onderwerp „Bezinning op onze taak". In een uitvoerig betoog zet te deze uiteen dat, hoewel de werkzaam heden der staten generaal momenteel moe ten rusten, die der kiesvereenigingen door moeten gaan, om te komen tot de z.g. poli tieke wilsvorming die de bezettende over heid geenszins wil beïnvloeden. Sprekende over de eenheid die alom wordt gezocht en verkondigd, wees de heer van Dijken er uit drukkelijk op, dat deze alleen waarde heeft als het een innerlijke eenheid betreft. Na behandeling volgde een geanimeerde be spreking. In verband met dit onrechtmatig ontslag eischte het O. M. f. 25 boete of 14 dagen hechtenis. Uit spraak f. 10 boete of 5 dagen hechtenis. Niet aangesloten by de A.VJVI. Een melkhandelaar uit Voorhout moest te recht staan, omdat hij zonder dat hij was aan gesloten bij de A.M.V., te Sassenheim consump- tiemelk had afgeleverd en verkocht. De raads man van verdachte mr. Nord Thomson erkende de overtreding, waarop het O. M. f. 6 boete of 3 dagen hechtenis eischte. De raadsman wees cr in zijn pleidooi op, dat zijn cliënt aan de A.VM. om een erkenning als melkhandelaar had ver zocht. Het lidmaatschap kon lederen dag afko men, zoodat de raadsman clementie verzocht. In repliek wees het O. M. er op, dat de boete niet hoog was; hij had wel f. 100 kunnen eischen, zoodat hij persisteerde bij den eisch. Over 8 da gen zal de plaatsv. kantonrechter vonnis wijzen. Ridders van den "Weg. Een chauffeur uit Den Haag moest terecht staan, omdat hij de veiligheid van het verkeer in gevaar heeft gebracht, doordat hij met zijn vrachtauto bij de 3 witte palen onder Oegstgeest, met een groote snelheid zonder op het verkeer te letten, plotseling naar links was uitgeweken, waardoor hij tegen de stilstaande personen-auto van den heer van Os, die geheel rechts van den weg stond was opgebotst en deze auto „gekraakt" was. Hoewel verdachte aan de politie te Oegst geest bekend had dat hij schuldig was, kwam hij nu op deze bekentenis terug. De heer A. J. van Os uit Den Haag verklaarde, dat verdachte direct schuld bekend had en bereid was geweest om alle schade te vergoeden, ook het wegslepen van de gekraakte auto. Doordat verdachte had zitten praten had hij niet op het verkeer gelet. Het O. M. eischte f.20 boete of 14 dagen hech tenis. Uitspraak f. 10 boete of 5 dagen hechtenis. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Te goed geremd. Een chauffeur uit Haarlemmermeer had op den Sloterdijk zijn auto zoo plotseling laten stoppen, om iemand in te laten stap pen, dat de achterrijdende auto, bestuurd door een inwoner van Den Haag, op hem inre&L Aan beide auto's ontstond ernstige schade. De eisch luidde f5.boete subs. 2 dagen hechtenis. De kantonrechter deed er een schepje op en veroordeelde verdachte op f. 6.subs. 3 dagen hechtenis, om zoo doende hooger beroep mogelijk te maken. Overtreding Vleeschkeuringswet. De slager A. v. d. B. uit Haarlemmermeer stond terecht wegens overtreding van de vleeschkeuringswet. Hij had vleesch in voorraad gehad dat niet op de juiste wijze gekeurd en verduurzaamd was. De eisch luidde f. 12 subs. 10 dagen hech tenis. Het vonnis werd f6 subs. 3 dagen hech tenis. Stuur noch remmen in orde. Vervolgens stond terecht een landarbei der uit Haarlemmermeer, die op den Sloter dijk heeft gereden met een vrachtauto die niet voorzien was van een deugdelijk wer kend stuur, aangezien het stuurwiel onge veer 130 graden kon worden gedraaid zon der dat dit eenig effect had op de voorwie len, terwijl de auto niet voorzien was van de vereischte remmen. De ambtenaar eischte twee geldboeten van f15.— subsidair 2 maal 15 dagen hech tenis. Overtreding Drankwet. Een groentenhandelaar uit Nieuw-Ven- nep had in een woonvertrek van zijn huis aan een of meer personen hoeveelheden bier geschonken, zonder vergunning. De verbalisant werd als getuige gehoord. Deze deelde nog mede, dat indien de café's overal gesloten zijn men bij de verdachte nog bier kan gaan drinken. De ambtenaar eischte een geldboete van f. 15.— subsidair 10 dagen hechtenis. Het vonnis luidde f. 10.subsidair 5 da gen hechtenis. In de Hooftstraat werd van het win kelpand van mej. K. een der groote etalage ruiten stuk gereden. De autobestuurder, die zulks veroorzaakte, is bekend. Op 30 October a.s. zal in onze gemeen te gelegenheid bestaan tot kostelooze in- en herinenting. BODEGRAVEN. Burgerlijkr Stand. Geboren: Helena Maria. d. van J. Kalkman en N. Akerboom Joh. Arie, z. van G. Griffi oen en K. Bakhuizen Zwaantje Aagje d. van A. Domburg en K. v. d. Sluis Dientje d. van T. J. van Laar en N. de Geus Flora Pieter- nella d. van G. C. Burggraaf cn P. v. d. Mol. Gehuwd: W. van der Wilt, 22 jr. en B. Mole naar 22 jr. G. J. den Hollander 24 jr. en M. van Vulpen 22 jr. T. de Haan 27 jr. en M. H. van Sevenhoven 23 jr. Overleden: O. A. M. Verkade echtgen. van H. de Graaf 71 jr. A. Zeilstra echtgen. van P. van Iperen 47 jr. Na 10 uur op straat! Door de politie zijn enkele personen verbali- seerd, die zich na 10 uur op den openbaren weg bevonden. Kadeleger polder Reeuwyk. Het bestuur van den polder Reeuwijk besloot tot oprichting van een kadeleger, dat zal be staan uit 30 man en waarvan de manschappen voor den tijd van een jaar worden aangewezen en dan verplicht zijn den opgelegden dienst te vervullen. BOSKOOP. GEMEENTERAAD. De heer Brand 25 jaar raadslid Bepaling der gasprijzen. De raad kwam in spoedvergadering bij een onder voorzitterschap van den burge meester; afwezig de heer 't Hart. Alvorens de agenda behandeld werd, richtte de voorzitter eenige vriendelijke woorden tot den nestor in den raad, den heer A. Brand. Spr. memoreerde o.m. dat op 7 September 1915 de heer Brand zijn intrede deed in den raad, als opvolger van den heer J. Nieuwe- steeg en feliciteerde den heer Brand, met dat feit. Hij wenschte hem toe, dat hij nog vele jaren zijn beste krachten mag geven, voor het welzijn der ge meente Boskoop en haar inwoners! Hierna sprak de heer Brand eenige dank woorden, waarbij hij het als een voorrecht beschouwde, dat hij mede heeft mogen werken, om vele en nuttige werken tot stand te brengen, waarbij spreker stil stond bij de stichting van het electrische bedrijf, het maken van breede wegen, den bouw van het nieuwe raadhuis, enz. Nadat spr. dank had gebracht voor de vriend schappelijke onderlinge verstandhouding in den raad en de heer H. A. Boekraad namens de RK. Staatspartij eenige waar deerende woorden had gesproken, ging de raad over tot behandeling der agenda. Diverse ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. B. en W. deel- legd een schriftelijk gestelde vraag van het den vervolgens mede, dat ter inzage is ge lid, den heer J. van Wengerden, betreffen de wijziging van het tarief electriciteit (mi- nimumverbruik van 30 K.wh. p. j De heer Van Wengerden was over het antwoord van B. en W„ dat afwijzend was, niet tevreden, en deed opnieuw pogingen, daartoe gesteund door den heer Smit, om het tarief gewijzigd te krijgen- Nadat eenige leden hierover hun oordeel hadden uitgesproken, en de voorzitter mede had toegelicht, dat wijziging thans niet wenschelijk is, werd de discussie over dit onderwerp beëindigd. In handen van de commissie voor het nazien der rekeningen werd gesteld de re kening van ontvangsten en uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur over het dienst jaar 1939. Aan den heer P. de Wit alhier werd op gronden van billijkheid over 1940 kwijt schelding verleend van f. 67.25 van het kweekerijland aan den Zijdeweg en tevens besloten van 1 Jan. e.k. af, de pachtprijs te bepalen op f. 121.05 p- j. Hierna kwam in behandeling het hoofdpunt der agenda, n.l. verhooging van den gasprijs. Nadat uitvoerig hier over was gedebatteerd en toelichting van den voorzitter en den heer Stijkel, besloten: voor het tijdvak October 1940 directeur der gemeentebedrijven, werd tot Januari 1941 den prijs van 1 M3 gas voor verlichting en koken te be palen op 8Ys cent, en voor muntgasme ters eveneens voor genoemden datum op 9V4 cent, terwijl voorts het college werd gemachtigd om voor het vervolg kwar- taalsgewijze de gasprijzen zoo noodig te wijzigen, overeenkomstig de door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart toegestane formulebereke ning. Vervolgens kwam in behandeling een voorstel van B. en W. tot toetreding als lid van de Ver. „Nieuw Molest-Risico". Nadat de voorzitter had medegedeeld, dat deze verzekering alleen de gebouwen der bedrijven betrof, doch niet het raadhuis, alsmede de openbare school, vond na uit voerige bespreking de stemming plaats, waarbij bleek dat de stemmen hadden ge staakt 6—6, zoodat dit punt in een volgende vergadering opnieuw aan de orde zal wor den gesteld- Tot slot volgde de goedkeuring op een voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeente-begrooting, dienst 1940, waarbij bedragen werden gevraagd voor verbetering van verschillende wegen en straten. Algemeene vergadering „Arboiicultura". Onder leiding van den heer H. G. Dekens, had Zaterdagmiddag in „Ons Huis" aan de Barendstraat een algemeene vergadering plaats. Na het openingswooord, las de secretaris de heer Th. Brans de notulen, die onveran derd werden vastgesteld. Onder de ingekomen stukken, bevond zich een schrijven van den heer N. F, Weyer, te Schiebroek, waarin deze mede deelde, dat hij als voorzitter van „Arbori" bedankte, doch eere-lid der vereeniging bleef. Pogingen door ons aangewend, aldus de voorzitter, om hem op het genomen be sluit terug te brengen, hadden geen resul taat. De heer Dekens stelde zich, tot de jaar vergadering die in Februari e.k. gehouden zal worden ,als zoodanig beschikbaar. Tijdens de rondvraag, waarvan een ge animeerd gebruik werd gemaakt, kwam sterk naar voren, dat van de tegenwoordige scholieren der R.T.S. zich zeer weinigen als lid van „Arbori" opgeven. De voorzitter zegde toe een en ander in het Hoofdbestuur te zullen bespreken. De heer Doorenbos, directeur der ge meenteplantsoenen te 's Gravenhage bracht een boodschap over van den heer Lantinga, waar deze zich voor Arbori beschikbaar stelt voor het houden van een lezing met lichtbeelden, hetgeen dankbaar werd aan vaard. Hierna volgde sluiting. De werkloosheid. Het aantal werkloozen bedroeg in de af geloopen week 53, waarvan 32 boomkwee kers. Vorige week waren deze cijfers resp. 52, waarvan 35 boomkweekers. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Hemianus Adrlanus, Z. van J. H. A. Broer en C. A. van Veeii Mari- nus, Z. van J. Koulil en A. van der Made Gerritje Maria, D. van H. F. van Vliet en W. M. Geers Adrianus Johannes, Z. van A. C. Looman en J. M. de Wit. Getrouwd: J. van Os 28 jaar en J. F. Koet 23 jaar. Overleden: M. Maurits, wede. van P. van der Meer 79 jaar. De heer W. Kranenburg alhier, heeft bedankt als lid van het bestuur der afd. Boskoop van de Confessioneele Vereeniging. In zijn plaats is gekozen de heer Jac. van Roon, wonende buurtschap Middelburg, Reeuwijk (Kerkelijk Boskoop). HAZERSWOUDE. PASTOOR G. C. J. VAN LEEUWEN f Alhier is Zaterdag onverwacht in den ouder dom van 64 jaar overleden de pastoor van de parochie ,,'t Zwaantje", de heer G. C. J. van Leeuwen. Deze werd in 1876 te Delft geboren en op 16 Augustus 1903 tot priester gewijd. Pastoor van Leeuwen was als kapelaan werkzaam te Goes. Beverwijk en Leiden. In 1921 werd hij tot pastoor te Zierikzee benoemd en sedert 1931 was hij als zoodanig te dezer plaatse werk zaam. Morgenochtend geschiedt de plechtige uit vaart. De extra-collecte, die in de Ned. Herv. Kerk gehouden is voor de Hervormde School heeft f. 30.87 opgebracht. Een kaasbrik is hedenmorgen aangereden door een bloemenauto uit Rijnsburg. De brik kwam tegen een paal terecht, waardoor het lemoen brak en het paard op hol sloeg. De stuurder, A. H„ kwam op de straat terecht en werd licht gewond. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Catharina Irene, D. v. G. Mechelse en C. de Koning. De Roode Kruis-collecte heeft in onze ge meente opgebracht f. 39,74. NIEUWVEEN. Na afloop der gehouden beide kerk diensten in de Ned. Herv. Kerk, is ge collecteerd voor de Studiekas en de P.C. V.H:; de opbrengst bedraagt f. 25.39. WADDINXVEEN. Raadsagenda. De Raad dezer gemeente komt Donderdag middag a.s. te halfdrie in openbare vergadering bijeen. 1. Verslag der vergadering van 29 Juli 1940; 2. Mededeelingen. ingekomen stukken enz., om daarop, zoo noodig te besluiten; 3. Verhaal der couponbelasting verschuldigd door de gemeente; 4. Vaststelling vergoeding exploitatiekosten bij zondere scholen 1939; 5. Voorloopige vaststel ling uitgaven artikel 55bis der lager onderwijs wet 1920 over 1939; 6. Voorstel tot verhooging der gasprijzen; 6a. Verordening veldwachters; 7. Begrooting voor het burgerlijk armbestuur over 1941; 8. Extra-subsidie aan het burgerlijk armbestuur voor 1940; 9. Voorloopige vaststelling gemeenterekening en rekening bedrijven 1939; 10. Jaarrekening wonlngbouwvereenjging over 1939; li Aanbieding der gemeente- en bedrijfs- begrootingen voor 1941. 12. Verlenging termijn ontruiming onbewoonbaar verklaarde woningen. 13. Benoeming van een lid van de commissie tot wering van schoolverzuim als gevolg van het bedanken van den heer C. Jongenburger. 14. Be- grootingswijzigingen. 15. Verzoeken om onthef fing van schoolgeld wegenns ziekte of vertrek. In de Ned. Herv. Kerk werd over de 1ste helft van October gecollecteerd voor de Dia conie f. 331,89 en voor de kerk f. 139,72; tevens zijn voor de diaconie gecollecteerd 4 maal f. 10 en f. 1.00. De vracht-auto van de N.V. Fabrieken „Waddinxveen" v/h. Kempkes en Co. is ver moedelijk tengevolge van een defect aan de gasgenerator-installatie op den Rijksweg in brand gevlogen. De carrosserie werd ongeveer geheel vernield. WOUBRUCGE. Waarom geen identiteitsbewijs? Bij de door de politie gehouden controle op de identiteitsbewijzen is tegen een groot aantal personen proces-verbaal opgemaakt wegens het niet bij zich dragen van dit bewijs. Er waren er ook nog. die zich niet hadden voorzien van zulk een bewijs. Morgen zal gelegenheid worden gegeven tot kosteloos in- en herinenten om halftwee ten huize van dr. Loth en om halfdrie in het gemeentelokaal te Hoogmade. Jeruël, le Groenesteeg 16, bijbelbespreking, 7.30 nm. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 7% uur nam. Zaterdag Leidsche Wolspinnerij N. V.: Jaarl. alg. verg. van aandeelhouders. 11 uur voorm. Volkshuis; Spr. dr. A. Mey over „Doelmatig verbruiken". 1.45 uur nam. Zondag. Stadszaal: Residentie-orkest. Viool-soliste Maria Neuss. 2 Vs uur nam. BIOSCOPEN, t 18 jaar; 14 Jaar; alle leeftijden. Luxor-Theater. Stationsweg: „Wiener Geschich- ten" Dagelijks nam. 2 en 7 uur. 's Zondags van 26.15 uur doorloopende voorstelling. Lido-Theater, Steenstraat 39: „Liebe auf den ersten Ton". Dagelijks 7.30 uur nam.; 'a Zondags te 2, 430 en 7.30 u Woens- eD Zaterd matinée 2.30 u. Trianon-Theater, Breestraat 31: „Liefde is geen speelgoed" t Dagelijks 2 en 7 uur 's Zondags van 2—6.30 u. doorloopende voorstelling Casino-Theater. Hoogewoerd 48: „Feest in de Jordaan" Dagelijks 7 uur: 's Woensdags en 's Zater dags ook 2% uur. Zondags te 4 en 7 uur. Rex-Theater, Haarlemmerstraat: „De moedige zeerob" Dagelijks 2 eD 7 u. nam.; 's Zondags v. 2—630 uur doorl voorstelling Nova-Theater (Katwijk aan Zee)„Witte broodsweken". 7% uur nam Zondags gesloten. DIVERSEN. 's Dinsdag 1ste Binnenvestgracht 22: Ge legenheid tot inenting tegen typhus 11—3 uur. 's Dinsdag. Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9%11 uur voorm Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardigen 78 uur nam. 's Donderdags Wijkgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 4446): Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam. 's Donderdags Inst. voor Praeventieve Genees kunde (1ste Binnenvestgracht 22): Inenting tegen diphterle 314 uur 's middags precies. 's Vrijdags, Inst. voor Praeventieve Genees kunde Consultatiebureau v. Beroepskeuze 4—5. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 19 Oct. 20 uur tot Zaterdag 26 October 8 uur waar genomen door de apotheken; Boekwijt, Bree straat 74, tel. 20552 en J. R. M. ten Dijk, Haven 18. tel 20085. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wil- helminapark 8, tel. 26274. Wrijf™VÏck^^apoRub op keèl en borst. De pappleister-werking en de geneeskrachtige dampen helpen meestal in één nacht. 2281 (Ingez. Med.) Onderstaande oerlchten werden reeds in een deel van onze vorige oplaag geplaatst Het opperbevel van de Dultsche weer macht maakte gisteren bekend: Een onderzeeboot heeft een Britschen hulpkruiser van ruim 10.000 b.r.t. tot zin ken gebracht. Door de deelneming van hun duikbooten aan de vernietiging der beide Britsche convooien heeft de luitenant ter zee eerste klasse Bleichrodt de resultaten van zijn tocht naar den vijand tot 53.300 b.r.t. en luitenant ter zee 1ste klasse Schepke tot 40.565 b.r.t. verhoogd. In de avonduren van 20 October hebben torpedo vliegtuigen aan de Engelsche Oostkust 3 krachtig beschermde koopvaardijschepen van gezamenlijk 20.000 bjr.t. tot zinken ge bracht. Lichte formaties gevechtsvliegers hebben ook gisteren vergeldingsaanvallen op de Britsche hoofdstad en de steden in Zuid en midden-Engeland ondernomen. Docks en havencomplexen alsmede vitale centra van bevoorrading werden doeltreffend met bommen bestookt. In de groote benzine opslagplaats van Thameshaven braken na de aanvallen tot ver zichtbare nieuwe branden uit. In den loop van den dag en den nacht ontstonden er verscheidene voor ons succesvolle luchtgevechten. Des nachts verscherpten zware formaties gevechtsvlie gers de "aanvallen op Londen, en wierpen groote hoeveelheden bommen van allerlei kaliber omlaag, die op beide oevers van de Theems talrijke nieuwe branden en ern stige verwoestingen verwekten. Fabrieken der wapenindustrie in midden-Engeland en havencomplexen aan de Britsche Westkust waren eveneens het doel van de krachtige bomaanvallen. Zooals reeds gemeld, heeft zwave artillerie van het leger en de marine twee groote vij andelijke koopvaardijschepen in de haven van Dover beschoten. De schepen en de havenwerken werden met een reeks van salvo's bestookt, welke groote vernielingen aanrichtten. In aansluiting hierop beschoot een vijandelijk stuk verdragend geschut de Fransche kanaalkust met enkele schoten zonder eenige schade aan te richten. Voortgegaan werd met het leggen van mijnen voor Britsche havens Vijandelijke vliegtuigen vlogen vannacht Duitschland binnen en wierpen bommen op de rijks hoofdstad en op andere plaatsen. Als eenig militair doel is een spoorlijn in West- Duitschland getroffen, zonder dat daar door een stagnatie in het verkeer ontstond. Overigens werden bij aanvallen op woon wijken eenige huizen verwoest en verschei dene burgers gdood. De vyand verloor gisteren 19 vliegtuigen, waarvan in luchtgevechten 16. en door luchtdoelartillerie drie. Hiervan werd er een boven Berlijn neergeschoten. Vier eigen toestellen worden vermist. 2—2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 6