LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Maandag 2t October 1940 Binnenland De boterdistributie Binnenkort slaolie De strijd om den baby is althans voorloopig geëindigd Rij ksmaarschalk Göring boven Nederland Buitenland Birmaweg weer gebombardeerd De aanvallen Londen op Italiaansch Weermachtsbericht Duitsch Weermachtsbericht RECHTZAKEN Stadsnieuws De Leidschendamsche moordzaak (UN/T EN LETTERE* BEURSOVERZICHT DL CONSUMPTIE WAS TE GROOT. In een persconferentie heeft de regee- ringscommissaris voor de voedselvoorzie ning, de heer Louwes, er den nadruk op gelegd dat de nieuwe prijzen van boter en kaas verband houden met het streven naar een nieuwen melkprijs. Het feit dat de kaasprijzen niet zwaar verhoogd zijn moet men zien in het licht van een harmonische prijspolitiek. Te groo- te nadruk op de kaasprijzen heeft de nei ging geschapen om naar verhouding te veel kaas te produceeren. Aangezien de behoefte aan boter de voorrang moet hebben, past het in een verstandige prijspolitiek, dat de verhouding van kaas- en boterprijzen de verleiding om te veel kaas te maken weg nemen. De consumenten van de inkomensklasse beneden de f. 1400.—, dat zijn dus de hou- ders van de margarine- en vetkaarten, wor den in verband met de boterprijsverhooging ontslagen van de verplichting op bepaalde bons boter te koopen. Zij kunnen wel boter koopen, doch moeten dan den vollen prijs betalen. Zoodoende wordt teruggekomen op de dezen zomer ingevoerde actie om ook de I lagere inkomenklasse boter te laten con- sumeeren. Deze actie hing samen om met het streven om door opvoering der boter- consumptie vetten te sparen. De botercon- i sumptle nu is een stuk hooger geweest dan bU de invoering van de boterdistributie verwacht werd. De productie kon het niet 1 bijhouden. Daarom is voor den winter de bovengenoemde wijziging aangebracht. Mocht in het volgend zomerseizoen de bo ter weer overvloedig worden, dan zal de bo- terdwang op den ouden voet weer worden ingevoerd. Mocht de consumptie de productie boven I het hoofd groeien dan zullen ook de hooge- re inlkiomenkJassen ral en <ian gelegenheid krijgen de goedkoopere vetten te koopen. De rantsoeneering van de kaas welke is vastgesteld op een ons per week beteekent practised, dat de heele bevolking in totaal ongeveer 25 procent minder dan normaal kaas zai kunnen eten. Ons kaasrantsoen is I daarbij nog hooger dan het Duitsche, waar men 325 gram in vier weken krijgt. Men moet bij deze kaasdistributie ook aan de belangen van onzen export denken. Naar de "heer L. S. Louwes, regeerings- commissaris voor de voedselvoorziening, in een persconferentie mededeelde zal bin nenkort een bon worden aangewezen waar- I op slaolie beschikbaar zal worden gesteld. Van de uitspraak, welke het Haagsche ierechtshot op 30 September j.l. deed in het proces om den baiby, waarvan het bezit de verwarring, ontstaan bij den bom slag in de Bethlehemkliniek te Den Haag 1 op 10 Mei j.l.. werd betwist tusschen de families Steinmetz en Van der Winden, bij welke uitspraak werd bevestigd het vonnis van den president dei Haagsche rechtbank, bat het kind aan de familie Steinmetz toe wees, heeft alleen nog een beroep in cas- I satie opengestaan. Na wfj thans vernemen, heeft de familie Van des Winden van zulk een beroep afgezien, zoodat dit tragische geschil thans geëindigd is. Althans voorloopig, want üe familie Van der Winden is voornemens de zaak opnieuw aanhangig te maken wanneer het kind twee jaar oud zal zijn geworden en een erfelljkheidsouderzoek meer kans op succes zal hebben dan thans. DE GROENE AMSTERDAMMER VERSCHIJNT NIET MEER. De administratie van de Groene Amsber- I dammer deelt den abonné's van dit week- j blad mede, dat het om redenen van flnan- j cieelen aard onmogelijk is de uitgifte van i .De Groene" langer voort te zebten. Zij ziet slch genoodzaakt mede te deelen, dat het »P 12 dezer verschenen utimmer het laatste h geweest. KOBAJASJI KEERT TERUG NAAR JAPAN. Het D.NB. meldt uit Tokio: De minister voor handel en industrie, Kobajasji, die sedert 7 weken met een economische dele gatie ln Nederlandsch Inddë vertoeft, zal dezer dagen naar Tokio terugkeeren om de regeering rapport uit te brengen. RIJKSSTADHOUDER BALDUR VON SCHIRACH IN ONS LAND. Ter gelegenheid van het bezoek van de Weensche opera en het Weensche philhar- monisch orkest en als gast van den rijks commissaris brengt de rijksstadhouder te Weenen, Baldur von Schirach, thans enkele dagen hier te lande door. MOEDER MET KINDERWAGEN AANGEREDEN. De moeder gedood. (Gisteravond is te Heerlerbaan de 23-jarige mevrouw W., die omstreeks half acht met een kinderwagen wandelde, door een pas- jseerender. auto, bestuurd door den heer R. luit Vaals, aangereden. De vrouw werd door ■jden wagen gegrepen, waarbij zij een sche- |uelbaslsfractuur opliep, waaraan zijn kor- Jten tijd later is overleden. De bestuurder, |die de aanrijding veroorzaakte, bracht haar •onmiddellijk na het ongeval met zijn auto Inaar het St. Josephsziekenhuis te Heerlen lover. Het kindje in den kinderwagen kreeg Het A. N. P. meldt: Rijksmaarschalk Goring heeft in verband met de door hem persoonlijk geleide actie van het luchtwapen tegen Engeland, ook boven Nederland gevlogen. Hij heeft niet nagelaten zelfs bij duister nis enkele beschermingsmaatregelen en speciaal de verduistering in alle deelen van Nederland, zoowel vanuit het vliegtuig als na tussc henlandi ngen te -onderzoeken Bet resultaat vq-n dezen onverwaebten vliegtocht en tusschen'landihgen. heeft aan de gestelde eischen voldaan. De houding van de desbetreffende Duitsche en Neder- landcche organen had de waardeering van den rijksmaarschalk en den weermachtsbe velhebber in Nederland, generaal dei* vlie gers Fr. Christiansen. Japansche marinevliegtuigen hebben gis teren een tweeden bomaanval 'ondernomen op den Birmaweg. Hun opdracht was vooral belangrijke bruggen te vernielen. Volgens ontvangen berichten ls de op dracht ondanks het feit, dat het zicht deels slecht was en wolken hingen boven de ber gen van de provincie Joennan, met succes ten uitvoer gelegd. Bovendien hebben de vliegtuigen verscheidene colonnes vracht auto's aangevallen en uiteengedreven, resp. vernield; een tweede formatie bommenwer pers heeft opnieuw in de streek ten Zuid westen van Mengtse militair belangrijke fatorieksinistallaties, ojm. een munitiefabriek aangevallen en met succes gebombardeerd (D.N3.) Het opperbevel van de Italiaansche weer macht maakt bekend: In Noord-Afrika bedrijvigheid van ver kenners. Eenige vijandelijke luchtaanvallen veroorzaakten geen materieele schade. Twee personen werden gewond. In Oost-Afrika werd de vijand bij een bot sing van een Italiaansche patrouille met vijandelijke colonne's vrachtauto's aan de grens van Eritrea tot den aftocht genoopt. Het Italiaansche luchtwapen bombardeerde de vijandelijke militaire stellingen bij Hab- bas Wein (Kenya), de luchthaven Wajir, gemotoriseerde troepen op den weg Wajir- Gherille en in de omgeving van Arbo als mede in de Roode Zee een door oorlogssche pen vergezeld vijandelijk konvooi. Bij den in het weermachtsbericht van ver leden week Donderdag vermelden luchtaan val op het Engelsche steunpunt Perim zijn, naar achteraf bekend wordt, twee kleine al daar gelegen oorlogsschepen tot zinken ge bracht. Vijandelijke vliegtuigen bombar deerden Decamere waarbij onder de inland- sche bevolking een persoon gedood en elf gewond werden. Er werd lichte schade be rokkend aan barakken. Voorts werden bommen lukraak geworpen op Asmara, Goera, Agordat en Massoea. Komende van Zwitserland, heeft de vijand luchtaanvallen ondernomen op plaatsen in Boven-Italië. In Verona werd een particu lier huis en een instelling van weldadigheid beschadigd waarin zestig weezen en 150 armen waren ondergebracht. Drie personen werden gedood en 12 gewond. In de provin cie Pavia werden twee woonhuizen verwoest waarbij vier personen gedood werden en een persoon gewond werd. In de provincie Ales sandria werden drie hulzen verwoest. Een persoon werd gedood en twee gewond, van wie een ernstig. In het plaatsje Borgl Verezzi (Savona) werd ln een boschje brand veroorzaakt. Een kerk werd ernstig getrof fen en de belendende huizen werden licht beschadigd, zonder dat er persoonlijke on gelukken voorvielen. In twee andere plaat sen werden bommen geworpen in het open veld. De Associated Press meldt uit Londen, dat de hevige Duitsche luchtaanvallen ln den nacht van Zaterdag op Zondag groote schade en veel menschenlevens ten gevolge hebben gehad. In een hotel is een onbekend aantal gasten omgekomen, toen een bom buiten het hotel ontplofte. Een voltreffer heeft een clubgebouw vernield. Ook hier ls het aantal dooden niet bekend gemaakt. Bijna twintig Londensche wijken zijn ernstig geteisterd. Een zeer bekende straat ls met brandbommen overzaaid Het blusschings- werk werd door daaropvolgende brisant bommen zwaar belemmerd, zoodat de brand weer tijdelijk niets kon doen. De aanval was een der zwaarste, die Londen ooit beleefd heeft. Later was de aanval hoofdzakelijk op de buitenwijken gericht. Twee steden in de Midlands en andere plaatsen in het Zuid oosten zijn eveneens zwaar geteisterd. De New York Times meldt, dat honderden brandbommen op Londen gevallen zijn. Overal ziet men bergen puin, doch het ls verboden namen te noemen. Het bericht van het blad dat sterk gecensureerd is, maakt de conclusie, dat de aanval op Lon den thans blijkbaar in het stadium der volledige verwoesting van de stad gekomen (D.N.B.). BOODSCHAP VAN KNOX AAN AMERIKAANSCHE MARINE. Naar aanleiding van den dag der vloot heeft de minister van marine, Knox, een boodschap gericht aan de Amerikaansche vloot, waarin hij de manschappen uitnoo- digt „zich in dezen ernstigen tijd gereed te houden". De minister van marine beweert, dat in Europa, Azië en Afrika oorlogen wor den gevoerd met het doel de wereldheer schappij te veroveren, waardoor de demo cratie en de vrije handel in gevaar worden gebracht. (D.N.B.) ORGANISATIE DER ROEMEENSCHE JEUGD. Horia Sima heeft het „Kruisbroeder schap" der legionaire jeugdorganisatie op dracht gegeven de geheele Roemeensche jeugd van 19 tot 18 jaar te organiseeren (D.N.B.) WEER ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN ZWITSERLAND. De generale staf van het Zwitsersche leger publiceert het volgende communiqué: In den nacht van 20 op 21 October is ons grondgebied verscheidene malen door En gelsche vliegers geschonden. De Juragrens werd in Zuidoostelijke richting gepasseerd Op verscheidene plaatsen trad ons afweer geschut tegen de vliegtuigen in werking. (Stefami) BRISANTBOMMEN OP BERLIJN. Zooals pas thans bekend wordt, zijn er op Berlijn op vier plaatsen ook brisant bommen geworpen. In een westelijke woon wijk werd daardoor een huis verwost- On der de burgers werden eenigen gedood en verscheidenen gewond. (D.N.B.) DE ELZAS. In matelooze verblindheid hebben Frank rijk en Engeland den oorlog aan Dultsch- land verklaard en zij hebben den Elzas drarmede opn'euw en ditmaal definitief verloren aan zijn rechtmatigen bezitter. Duitschlano aiaus de chef van het burger lijk bestuur in den Elzas. gouwleider rijks- stadhouder Wagner in de eerste groote ver gadering, die te Straatsburg ls gehouden FRANKRIJK TEGEN HET COMMUNISME. PoHitiebeaimbten, die direct ressorteeren onder het departement van bimnenlandsche zaken hebben een razzia ondernomen ln het dept. Loire, waarbij 7 communisten ge vangen genomen en 70 geïnterneerd wer den. Er werden in totaal 192 verdachte plaatsen en hulzen doorzocht, waarvan men verfhoedde, dat zij oonvmuntetische centra verborgen. Het schijnt, dat nog meer anti communistische maatregelen getroffen zul len worden. (United Press) DE AANKLACHT TEGEN PAUL REYNAUD Over de aanklacht wegsns verduistering van staatsbezit tegen den vroegeren Fran- schen minister-president Paul Reynaud en zijn beide intieme medewerkers Leca en De- vaux melden de Fransche bladen de volgen- i bijzonderheden: Na zijn aftreden oplljjml bereidde Rey naud zich voor op de vlucht naar Engeland. De bovengenoemde medewerkers zouden vooruitreizen en in Spanje op hem wachten. Hij vertrouwde hun een vrij zwaren koffer toe, die naar Madrid vervoerd werd, waar de beide Franschen op Reynaud wachtten; hun optreden wekte echter argwaan bij de Spaansche politie, zoodat hun bagage aan een onderzoek werd onderworpen. Ook de koffer van Reynaud werd open gemaakt en In beslag genomen, waarna de Spaansche politie den koffer ter beschikking van de Fransche regeering in Vichy stelde. De In houd verwekte daar groote verrassing. De koffer was volgepropt met deviezen, Fran sche bankbiljetten, staven goud en kost bare voorwerpen. Zelfs het bostkruis van een onlangs gestorven Franschen bisschop bevond zich onder de verzameling. Later bleek, dat het grootendeels voorwerpen wa ren, welke vaderlandslievende Franschen geofferd hadden- aan de z.g. kas voor (le landsverdediging. Afgezien van de belang rijke staatsstukken, die Reynaud naar het buitenland wilde overbrenger., were, de waarde der voorwerpen in den koffer van den vroegeren premier op tientallen mll- Uoenen francs geschat. De beide secretaris sen hebben inmiddels Spanje verlaten en zouden zich in Engeland bevinden. Reynaud zelf kreeg te gelijkertijd in de Provence een geheimzinnig auto-ongeluk, dat hem gerui- men tijd bedlegerig maakte, zoodat hij niet naar het buitenland kon vertrekken. (DNB). Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Een onderzeeboot heeft een Britschen hulpkruiser van ruim 10.000 b.r.t. tot zin ken gebracht, Door de deelneming van hun duikibooten aan de vernietiging der beide Britsche convooien heeft de luitenant ter zee eerste klasse Bleichrodt de resultaten van zijn tocht naar den vijand tot 53.300 b.r.t. en luitenant ter zee 1ste klasse Schepke tot 40.565 b.r.t. verhoogd. In de avonduren van 20 October hebben torpedo vliegtuigen aan de Engelsche Oostkust 3 krachtig beschermde koopvaardijschepen van gezamenlijk 20.000 b.r.t. tot zinken ge bracht. Lichte formaties gevechtsvliegers hebben ook gisteren vergeldingsaanvallen op de Britsche hoofdstad en de steden in Zuid en midden-Engedand ondernomen. Docks en havencomplexen alsmede vitale centra van bevoorrading werden doeltreffend met bommen bestookt. In de groote benzine opslagplaats van Thameshaven braken na de aanvallen tot ver zichtbare nieuwe branden uit. In den loop van den dag en den nacht ontstonden er verscheidene voor ons succesvolle luchtgevechten. Des nachts verscherpten zware formaties gevechtsvlic- gers de "aanvallen op Londen, en wierpen groote hoeveelheden bommen yan allerlei kaliber omlaag, die op beide cevers van de Theems talrijke nieuwe branden en ern stige verwoestingen verwekten. Fabrieken der wapenindustrie in midden-Engeland er. havencomplexen aan de Britsche Westkust waren eveneens het doel van de krachtige bomaanvallen. Zooals reeds gemeld, heeft zware artillerie van het leger en de marine twee groote vij andelijke koopvaardijschepen in de haven van Dover beschoten. De schepen en de havenwerken werden met een reeks van salvo's bestookt welke groote vernielingen aanrichtten. In aansluiting hierop beschoot een vijandelijk stuk verdragend geschut de Fransche kanaalkust met enkele schoten zonder eenige schade aan te richter- Voortgegaan werd met het leggen van mijnen voor Britsche havens Vijandelijke vliegtuigen vlogen vannacht Duitschland binnen en wierpen bommen op de rijks hoofdstad en op andere plaatsen. Als eenig militair doel is een spoorlijn in West- Duitschland getroffen, zonder dat daar door een stagnatie in het verkeer ontstond. Overigens werden bij aanvallen op woon wijken eenige huizen verwoest en verschei dene burgers gdood. De vijand verloor gisteren 19 vliegtuigen, waarvan ln luchtgevechten 16, en door luchtdoelartillerie drie. Hiervan werd er een boven Berlijn neergeschoten. Vier eigen toestellen worden vermist. [Been letsel. Het ongeluk ls waarschijnlijk j sedert de Elzas weer onder de bescherming Ban de duisternis te wijten. van het Duitsche rijk staat. (D.N.B.) GENOOTSCHAP VOOR DE GESCHIEDENIS DER GENEESKUNDE, WISKUNDE EN NATUURWETENSCHAPPEN. Najaarsvergadering te Leiden. Bovengenoemd genootschap hield giste ren hier ter stede zijn najaarsvergadering, welke goed bezocht was. Na afdoening der huishoudelijke zaken werd voor het eerst sedert de Instelling van een gedenkpenning voor hen, die zich in bijzondere mate verdienstelijk hebben gemaakt ten opzichte van de betreffende wetenschappen, overgegaan tot de uitrei king van dit onderscheidingsteeken in verguld-zilver aan'dr. D. Schoute uit Was senaar, die in de voorjaarsvergadering het presidium neerlegde. Tot besluit van de ochtendvergadering hield dr. M. A. van Andel uit Gorinchem een voordracht over „Meester Henric Smeeks, narrator, didacticus". Vervolgens brachten de aanwezigen een bezoek aan het in het Boerhaavecomplex ondergebrachte Instituut voor geschiedenis der geneeskunde, wiskunde en natuurwe tenschappen, welks directeur, dr. F. W 1'. Hunger het gezelschap rondleidde door de nieuwe hulsvesting, welke in het voor jaar een aanmerkelijke uitbreiding onder ging. Vervolgens vereenigden allen zich aan een koffiemaaltijd, aangeboden door het bestuur van het Academisch Ziekenhuis In de 's middags voortgezette weten schappelijke vergadering werden voor drachten gehouden door dr D. Schoute uit Wassenaar over „Een en twintig jaar ge leden" dr P G Cath uit Eindhoven over „Uit de geschiedenis der electrische licht bronnen" en door dr. O. Banki uit Utrecht over „Uit de geschiedenis der ontleedkun dige plastiek". Na afloop werd een bezoek gebracht aan DE H.A.C.O.-TREKKINGEN. De directeur door den Hoogen Raad veroordeeld. Bij een op 16 April 1938 gewezen schrif telijk vonnis van het kantongerecht te 's-Gravenhage is L. B. ter zake van over treding van de loterljwet (H.A.C.O.-trek kingen) veroordeeld. In hooger beroep heeft de Haagsche Rechtbank dat vonnis bevestigd. De Hooge Raad vernietigde ech ter laatstgenoemd vonnis wegens vormge brek en verwees de zaak naar het Haagsche Gerechtshof, dat toen de inleidende dag vaarding nietig verklaarde. Nadat dit arrest wedei door den Hoogen Raad vernietigd was. heeft het Hof het vonnis van den kan tonrechter vernietigd, de tenlastelegging ten deele bewezen verklaard, het bewezene ech ter niet strafbaar geoordeeld en te dier zake den verdachte gedeeltelijk van rechts vervolging ontslagen, gedeeltelijk vrijge sproken De procureur-generaal kwam van deze uitspraak weder in cassatie en heden heeft de Hooge Raad in deze zaak voor den der den keer arrest gewezen. De Hooge Raad vernietigde het arrest van het hol en veroordeelde den directeur van de H.A C.O. wegens het houden van een andere loterij dan de zoodanige, tot het aanleggen en houden waarvan de bij de loterljwet vereischtë toestemming ls ver leend, tot een geldboete van f. 3000.— sub sidiair 3 maanden hechtenis. CONCLUSIE VASTGESTELD OP HEDEN OVER 14 DAGEN. Heden diende de zaak tegen den 29-jari- gen Rotterdamschén koopman R. A., die terzake van moord op den veekoopman C. G. van der Horst te Leidschendam werd veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf in cassatie voor den Hoogen Raad, waarbij de pleiter een aantal cassatiemiddelen toe lichtte. Hij gaf o.m. als zijn meening te kennen, dat het hof A. ten onrechte wegens „moord" heeft veroordeeld, daar de ten- lastegelegde feiten de imputatie van voor bedachten rade niet behelzen, aangezien de zinsnede „na kalm beraad èn rustig overleg" niet tot uitdrukking brengt, dat gehandeld is volgens een in koelen bloede overwogen en genomen besluit om een rooven ten uitvoer te brengen. Voorts betoogde pleiter, dat uit de.gebe zigde bewijsmiddelen de aanwezigheid van gevormd voornemen om van het leven te be- voorbedaohten rade niet kan worden afge leid. De conclusie van het O.M. werd vastge steld op heden over 14 dagen. CARL OBERSTADT. t Mej. Rie Batenburg schrijft ons: Carl Oberstadt is van ons heengegaan. Oberstadt, pianist, paedagoog en compo nist bij Gods gratie. Geboren te Tilburg in 1871 ontmoette hij op 13-jarigen leeftijd te Brussel, de be roemde pianiste Clara, Schumann Wieck en van dat oogenbiik was zijn lot bezegeld. Zij neemt hem mee naar Frankfurt en hij krijgt van haar klavieriessen; bij Knorr en Scholz studeert hij theorie en compositie leer. Op zijn 18e jaar treedt hij op, werkt nog eenigen tijd te Berlijn onder Bargiel en Rudorf en vestigt zich dan te Bremen. Op zijn 25e biedt men hem een leeraarsplaats aan het Kon. Conservatorium en hij neemt in 1936 afscheid van dit tijdperk; er volgt nog een tijd van compositorischen arbeid, hij komt nog even aan de school terug om Cor de Groot te vervangen, doch dan gaat zijn gezondheid langzamerhand achteruit en 17 Oct. komt het einde. Oberstadt's leven was een gelukkige en blijde wijding aan de kunst: al heeft de massa daar helaas te weinig van bespeurd. Wie Oberstadt de zeer enkele maal, dat hij optrad, hoorde (denken wij aan zijn laat ste phenomenale vertolking van Schu mann's concert op Sempre Crescendo) was uitermate verwonderd dezen pianist deze groote onder de grootsten, zoo weinig op onze podiums te zien. Wie luisterde naar de al te weinige uit voeringen van zijn composities (zijn prach tige en wel een van zijn rijkste werken: de Suite in oude stijl voor strijkorkest, zijn verrukkelijke liederen, de suite voor plano, cello en orkest, en zijn tweede plano-suite, waarvan ik de eer had deze belde suites verschillende malen ten gehoore te mogen brengen), verbaasde zich niet weinig deze groote en rijke kunst zoo zeldzaam te hoo- ren; doch wij, zijn leerlingen, die Ober stadt bewonderden als leeraar, pianist en componist, doch ook en vooral hem kenden als menschbegrepen. Oberstadt met zijn philosofische geaard heid (want schilderkunst, phllosofle en wis kunde was hem meer dan liefhebberij). Oberstadt die gekeken had achter de cou lissen der roem en haar IJdelheid had ge proefd. Oberstadt, deze al te bescheiden mensch, (al kende hij wel zeer goed zijn eigen waarde) die er de man niet naar was, zich op den voorgrond te plaatsen of ge bruik te maken van protectie, relaties, daarvoor was hij te trotsch en te groot, Oberstadt had de wereld aan zijn voeten kunnen hebben doch hij zocht en had lief de stilte en rust van zijn kamer, zijn kla vier, zijn leerlingen, zijn scheppenden ar beid; dit was zijn leven en hierin vond hij zijn volkomen bevrediging; wie dit alles heeft, ls een gelukkig mensch in zijn diep ste en waarachtigste beteekenis. Dit is dan onze troost en-neemt veel weg van de droefheid en deernis, die wij bij zijn doodsbaar en aan zijn graf voelden. Oberstadt is heengegaan, doch in onze harten zal levend blijven de herinnering aan zijn glanzend, temperamentvol innig verdiept Schuman, Chopin en Brahms spel, aan zijn bezielende en aanmoedigende lei ding in de zoo moeilijke studiejaren, aan de zoo vele heerlijke oogenblikken, waarin wij hem mochten volgen in zijn beschou wingen over leven, kunst en schoonheid. het Nederlandsch Historisch Natuurweten schappelijk Museum, waar dr. C. A Crom- melin, prof. dr. C. J van der Klaauw en mej dr Ro6enboom als gidsen optraden. ACADEMISCHE EXAMENS Orslaagd voor het candidaatsexamen In disch recht de heer A. J Hilgen 'Den Haag) Niet de heer ,T. J. van der Starp. doch de heer J. G. H. van der Starp te Wasse naar slaagde op 18 October voor het docto raal examen Ned. Indisch recht AMSTERDAM, 21 October. De ondernemingslust met betrekking tot de effectenbeurs was er bij den aanvang van deze week niet grooter op geworden. De berichten omtrent de internationale politieke situatie zijn van dien aard, dat zij niet bepaald inspireerend werkten, niet het minst omdat zij op uiteen- loopende wijze kunnen worden geïnterpreteerd, vooral met betrekking tot de economische situatie. De handel was van beperkte afmetingen en er was vrijwel geen enkel aandeel, dat bij zonder groote omzetten te aanschouwen gaf. De stemming was onzeker. Bij de opening stelden de koersen zich in de meeste rubrieken iets lager en reeds spoedig v/erd een benedenwaartsche richting gevolgd. Het duurde echter niet lang, of de markt betoonde weer het noodige weer standsvermogen, in verband waarmede de notee- ingen naar boven gingen, zoodat in de meeste gevallen ten slotte weer werd gehandeld op het peil, waarmee begonnen werd. Industrieelen hadden een gedrukt voorkomen. Aku's openden eenige punten lager. Zij zakten in tot 113 procent, maar liepen ten slotte toch weer Iets naar boven. Uni levers volgden eenzelfde gedragslijn, maar kwamen per saldo toch ook iets lager te liggen, waarbij de schommelingen onder beurstijd slechts van geringe afmetingen wa ren. De Phllipsaandeelen waren zwak en zagen een vijftal procenten verloren gaan. Ook hier waren de fluctifatles tijdens de middaguren echter niet groot. Voor diverse minder courante industrieelen kwamen Iets lagere noteeringen tot stand. De omzetten ln rubberfondsen waren van kleiner beteknls. Amsterdam Rubbers daal den tot 216',nadat zij waren ingezet op 221% Later op den middag had een verbetering plaats De minder gangbare soorten waren veelal iets lager, hoewel niet veel veranderd. De Tabaksafdeeling was stil, zonder groote va riaties. Deli Batavla's kwamen iets lager te liggen Aandeelen Dell MIJ. en Senembah wa ren in doorsnee vergeleken met het vorige slot. nauwelijks gewijzigd. Voor Suikerwaarden bestond niet veel animo. H.V.A.'s zagen ver scheidene procenten verloren gaan en daalden tot in de naaste omgeving van 400%. De Scheepvaartmarkt was kalm. Nederland- sche Scheepvaart Unies waren iets lager. Ook diverse andere soorten kwamen beneden het vorige niveau te liggen. De petroleum-afdecllng was stil. Olies werden in hoofdzaak afgedaan op ongeveer het peil van den vorigen slotkoers. Hoewel de omzetten in Amerikanen niet groot waren, werd aan de §taal aandeel en en Anacon da's, toch nog wel eenige attentie geschonken; naar verhouding van de koersbeweging in Wall- street kan de stemming prijshoudend worden genoemd. De koersen weken overigens niet noemens waardig af bij die van Zaterdag.. Duitsche waarden hadden een kalm verloop. De Youngleenlng kwam iets lager te liggen. De in marken luidende stukken waren door elkan der genomen iets luier. De beleggingsafdeling was stil. Nedcrland- sche staatspapieren waren aan den ongeani- meerden kant. Prolongatie 2 3/4 OFFICIEELS VALUTAK»— JlcEN DER NEDERLANDSCH* BWK 21 Oe her. Valuta's (srhriftplijkp en tel i. New-York 1.88 3.16—1.88 9 16; r - 75.43: Brussel 30 11—30,17; Heto A; Stockholm 44.81—44,90; Zurich BanKpapler- New-York 1,861/2—1,901/4; Brussel .0.08— 30.20: Stockholm 44,76—44,94; Zürich 43,55— 43,72.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3