LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Zaterdag 19 October 1940 De handelingsbevoegdheid fen aanzien van ondernemingen en vermogens. V ernietigingsverbod voor oude materialen en afvalstoffen Buitenland De Japansche bomaanvallen op den Birmaweg. De aanvallen op Engeland Keuring van Leerboeken in Belgie. Nieuwe successen van Duitsche duikbooten. Italiaansch W eer machtsbericht BEURSO VERZICHT Heit veKffdsningeniMad bevat heden een verordening van den Rijkscommissaris voor hst bezatte Nadenlamdischie gebied betref fende de handielingsböTO9gd!heid ten aan zien van ondernemingen en wmmogms. Daarin wordt het volgende bepaald: Antikei 1 Ten aanzien van de bevoesd- heid tot het verrichten. zoo in als buiten rechte, van aille' rechtshandelingen en an derszins, welke samenhangen met het drij ven van een ln het Groot-Duitsche rijk, met irjbegxip van het proteotoraat Bohemen en Monavië, of ln het gouvernement-géneraal voor het bezette PooLsche gebied gevestigde ondlaraiemine of welke bateekking hebben op een vemmogen, dat zich geheel of ten deele in bovengenoemde gebieden bevindt. Is uitsluitend het ln het betreffende gebied geldende recht beslissend. Dit geldit meer bepaaldelijk ten aanzien van de bevoegd heid van hen, die dis bewindvoerder (Treu- hlnöer), commissaris of beheerder door de bevoegde instanties in bavengmoemde ge bieden met de leiding van omdemneimingen ol met het beheer van vermogens zijn belast. Artikel 2. (1) Vbor zoover schuldena ren, die hun zatel, woonplaats of verblijf plaats in het bezette Nederlandsche gebied hebben, na 31 Augustus 1939 vorderingen, welke tot een onderneming of bot een ver mogen ix loeren, voor weükie onderneming of voor welk vermogen een persoon, als be doeld in den tweeden volzin van artikel 1 is benoemd, zonder goedkeuring van dezen aan andere personen hébben voldaan, heeft dras voldoening geen bevrijdende werking. Dit geldt niet, indien en voor zoover voldoe ning voor 10 Mei 1940 op grond van een in kracht van gewijsde gegaan vonnis, van een gerechtelijke minnelijke schikking of van een gehomologeerd accoord lieeft plaats gevonden. (2) De secretaris-generaal van het depar tement van handel, nijverheid, en scheep vaart kan in bijzondere gevallen: 1. Op verzoek van den schuldenaar ver dere uitzonderingen op het ln den eersten volzin van lid 1 bepaalde toestaan; 2. bepalen, dot, in afwijking in zooverre van het bepaalde ln den eerstein volzin van lid 1, ook beta,ling, door den schuldenaar in het tijdvak van 1 Januari 193® tot en met 31 Augustus 1939 verricht, geen be vrijdende werking heeft. Artikel 3. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart kan bepaalde rechtshandelin gen en anderszins, welke betrekking hebben op een onderneming of een vermogen, waarvoor een persoon, ais bedoeld in den tweeden volzin van artikel 1, is benoemd, van eerwaarde verklaren, wanneer deze na 31 December 1937 zijn verricht door of ben opzichte van personen, die bij overeenkom stige toepassing van artikel 1 op het tijd stip, dat de rechtshandeling of anderszins met betrekking tot de onderneming of het vermogen geschiedde, geen handelingsbe voegdheid meer zouden hebben bezeten. Artikel 4. Deze verordfening treedt heden ln werking. GESCHILLEN TUSSCHEN BOUWHEEREN EN BOUWMEESTERS. Scheidsgerechten voortaan niet meer uitsluitend door architecten gevormd. Reeds jaren lang worden alle geschillen, die tusschen architecten en hun opdracht gevers waren ontstaan, door arbitrage be slecht. De Bond van Nederlandsche Archi tecten had daartoe een z.g. commissie van geschillen, bestaande uit 12 architecten (al oi niet leden van den B.N.A.) met een niet- architect als voorzitter ingêsteld. Uit dit college werden telkens de scheids gerechten, bestaande uit drie arbiters,' ge vormd. Dit bevorderde ten zeerste de zoo noodzakelijke continuïteit in de opvolgende beslissingen. Toch vernam men bij voortduring uit beide kampen bezwaren tegen de manier waarop de scheidsgerechten werden samen gesteld. Daarom is een ingrijpende verandering aangebracht in de commissie van geschil len. Zij zal niet meer uit slechts 12 archi tecten bestaan, doch uit 30 personen, waar van 10 architecten, aan te wijzen door het bestuur van den Bond van Nederlandsche Architecten, uit 10 ambtelijke functiona rissen, werkzaam in het bouwvak (bijvoor beeld aan te wijzen door den directeur- generaal van den rijkswaterstaat, het hoofd van den rijksgebouwendienst en door de Vereeniglng van Nederlandsche Gemeen ten) en voorts uit 10 personen, die geen beoefenaar van het bouwvak zullen zijn, maar die uit hoofde van hun positie en ervaring geacht kunnen worden de bou wende gemeenschap te vertegenwoordigen. Uit iedere groep van 10 personen zal in ieder scheidsgerecht een arbiter zitting nemen. REGELING IN VOORBEREIDING. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart, maakt het volgende bekend. Op grond van een besluit, dat 19 Octo ber in het Verordeningenblad is verschenen („oude materialen- en afvalstoffenbesluit") is het verboden, oude materialen "en afval stoffen te vernietigen, weg te werpen (waaronder is begrepen het in den aschem- mer werpen of aan den reinigingsdienst roeclegeven van bedoelde stoffen), dan wel °P zoodanige wijze te bewaren, dat zij hun waarde als grondstof voor de industrie ge- eel of ten deele verliezen. Or,der „oude materialen en afvalstof fen" in den zin van genoemd besluit wordt verstaan: a. alle geheel of ten deele uit metaal, Papier, karton, linnen, katoen, jute, wol ziJde, kunstzijde of andere vezelstoffen, huiden, vellen, leer, glas. rubber van elk soort, mineralen, oliën, celluloid, hoorn, been, kurk, dierlijk haar. borstels of veeren bestaande stoffen of voorwerpen, welke niet meer overeenkomstig hun oorspronkelijke bestemming gebruikt worden; b. alle andere door den secretaris generaal aan te wijzen stoffen of voor werpen. De genoemde voorschriften gelden voor alle afvalstoffen als bovenomschreven, wel ke uit de huishouding, alsmede uit in- dustrieele en andere bedrijven en instel lingen afkomstig zijn. Oude materialen en afvalstoffen in bo venbedoelden zin moeten op de gebruike lijke wijze worden afgeleverd aan den er kenden vakhandel, die daarvoor, naar ge lang van de waarde, een zekere vergoeding zal geven. Voor wat betreft afvalstoffen afkomstig uit de huishouding, zal de ver goeding in overeenstemming zijn met het geen tot nu toe gebruikelijk was. Ingeval geen handelaar te vinden is, dient men zich voor nadere aanwijzingen te wenden tot het rijksbureau voor oude ma terialen en afvalstoffen, Paleisstraat 7, 's-Gravenhage. Het rijksbureau is op het oogenblik bezig een regeling te ontwer pen, welke beoogt den geheelen handel in afvalstoffen op nieuwe grondslagen te or- ganlseeren. In het kader van deze aan staande regeling zal ook voor een regelma tige inzameling der afvalstoffen worden zorg gedragen. Zoodra de bedoelde regeling gereed is, zul len nadere bijzonderheden, alsmede de da tum waarop zij zal ingaan, worden bekend gemaakt. Voor bijzondere gevallen kan de directeur van het rijksbureau aan bedrijven of in stellingen, voor een bepaalden termijn of tot wederopzegging toe, geheele of gedeelte lijke ontheffing van de voorschriften van het besluit verleenen. Verzoeken tot onthef fing moeten bij het rijksbureau worden in gediend. In verband met het bovenstaande wordt ons van bevoegde zijde de volgende toe lichting gegeven: Zeer veel waardevol materiaal gaat nog dagelijks verloren: Hoeveel wordt niet achteloos weggeworpen of vernietigd? In dezen tijd, nu de aanvoer van grondstoffen uit andere landen nagenoeg geheel stil ligt, mag dit niet meer geschieden. Oude materialen en afvalstoffen vormen een kostbare binnenlandsche grondstof, waar van een stelselmatige inzameling door den handel ten behoeve van onze eigen Neder landsche industrie een dringende noodza kelijkheid is geworden. Bovendien ont vangt men het oude product in een nieu wen vorm terug. Iedere Nederlander dient, èn uit nationaal belang èn uit eigen be lang er toe mede te werken, dat ons land op deze wijze voor zijn grondstoffen min der afhankelijk van het buitenland wordt. Ervaringen, die op dit gebied in andere landen zijn opgedaan, toonën aan, dat in eigen land voor millioenen aan nuttige grondstoffen kan worden gewonnen, waar mede tevens aan vele menschen werk en brood wordt verschaft. Een ieder kan en moet hier zijn bijdrage leveren voor het ge meenschappelijke doel. In geen geval mag in dezen tijd nog iets verloren gaan. Daarom is het begrijpelijk, dat ver nietiging van oude materialen en afval stoffen thans strafbaar is gesteld en wel met een hechtenis van ten hoogste 6 maanden of geldboete van ten hoo'gste duizend gulden. GROENTEN-, FRUITCONSERVEN- EN EIE RREGELIN G. Bij besluit van den secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij is bepaald, dat ten aanzien van het bereiden, voorhanden en in voorraad hebben, verhandelen en vervreemden, afle veren en vervoeren van conserven van war- moezerijgewassen, landbouwerwten, fruit, zuidvruchten en eieren, beperkende regelen in den zin van artikel 9 van de landbouw- crlsiswet worden gesteld. De door de uitvoering hiervan noodlge bepalingen van den secretaris-generaal worden in de Nederlandsche Staatscourant afgekondigd. Tevens wordt bekend ge maakt dat de beperkende regelen in den zin van artikel 9 van de landbouwcrisiswet voor melk, kaas, melkproducten, zoomede melkvet bevattende producten, ook zullen gelden voor caseïne. HET BEKENDMAKEN VAN BEPAALDE RECHTSVOORSCHRIFTEN. In het Verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende de wijze van bekendmaken van bepaalde rechtsvoorschriften. Wij ontlee- nen daaraan: Artikel 1. (1) Algemeen rechtsverbin- dende voorschriften, welke door de secre tarissen-generaal van de Nederlandsche de partementen van algemeen bestuur worden uitgevaardigd, kunnen in plaats van in het verordeningenblad voor het bezette Neder landsche gebied in de Nederlandsche staatscourant worden afgekondigd. (2) In het geval van afkondiging van niet algemeen rechtsverbindende voorschriften van de secretarissen-generaal geschiedt zulks in de Nederlandsche staatscourant. Artikel 2. Worden rechtsvoorschriften, als bedoeld in het eerste lid van artikel 1, in het verordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied afgekondigd, dan kunnen deze ter verdere bekendmaking ook in het staatsblad worden openbaar ge maakt. De bekendmaking in het staatsblad geschiedt niet eerder dan de afkondiging in het Verordeningeblad. V OORZIENING IN KASBEHOEFTEN EN CONSOLIDATIE VAN VLOTTENDE SCHULD. Het heden verschenen verordeningenblad bevat een verordening van den rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche ge bied. betreffende voorziening in kasbehoef- ten en consolidatie van vlottende schuld. Daarin wordt met ingang van heden de secretaris-generaal van het departement van financiën gemachtigd, ter voorziening in kasbehoeften, tot het beloop daarvan, schatkistbiljetten oj schatkistpromessen uit te geven, schatkistbiljetten te beleenen en leeningen op korten termijn te sluiten. Voorts wordt de secretaris-generaal ge machtigd ter consolidatie van vlottende schuld ieeningen op langen termijn aan te gaan. Het tijdstip en de voorwaarden van uitgifte worden door hem bepaald. VOLKSGAARKEUKENS IN ANTWERPEN. Tijdens de gemeenteraadszitting te Ant werpen kwam ook de inrichting van volks gaarkeukens ter sprake. Het komende winterseizoen heeft het col lege aangezet de inrichting van volksgaar keukens onder het oog te zien. Door den aankoop van grondstoffen in groote hoe veelheden, door de bereiding van spijzen op groote schaal, zal het den armen lieden mogelijk worden een eenvoudigen voedza- men en warmen maaltijd te gebruiken tegen een prijs, welke volgens de huidige gegevens fr. 3.per maaltijd bedraagt. De maaltij den zullen kunnen genuttigd worden in de lokalen, voorzien van keuken en eetzaal, tegen afgifte van de distributiebonnen, in verhouding tot de hoeveelheid gerantsoe neerde producten, aanwezig in de spijzen. Een eerste, reeks van twaalf spijshuizen, verspreid over de gansche stad, zal weldra voor het publiek open gesteld worden, na melijk op 4 November a.s. De noodige maat regelen werden getroffen voor de inrich ting dezer spijshuizen, het aanschaffen van voorraden vleesch, aardappelen, enz. Iedereen stemde dan ook met het aange vraagde eerste crediet van 10 millioen frs. dat de onkosten van dit werk zal dek ken, in. AANSLAG OP ITALIAANSCHE DRUKKERIJ. Naar de Amerikaansche scheepsradio uit Philadelphia meldt, is door drie ontploffin gen een drie verdiepingen hooge drukkerij aldaar vernield. De politie neemt aan, dat hier sprake is van een aanslag en dat de ontploffing door tijdbommen veroorzaakt is. In deze drukkerij zou een Italiaansche krant worden uitgegeven (DNB). De Japansche bomaanvallen op den Blr- ma-weg, schrijft de Kokoemin Sjimboen, toonen aan, dat Japan vastbesloten is op de Engelsche maatregel dienovereenkomstig te antwoorden. De opening van den weg via Hongkong beteekent een nieuwe inmenging en openlijke uitdaging van Japan, waarop slechts één antwoord mogelijk is. De Mikajo Sjimboen constateert, dat de opening van den weg door Hongkong niet meer alleen als een onvriendelijke maar als een vijandige houding beschouwd moet wor den. Engeland moet daarom wel weten, dat Japan besloten is uit zelfverdediging en om den weg van leveranties naar den vijand te blokkeeren, tot wapengeweld over te gaan. Japansche vlidlger.s die gisteren den door de Engelschen heropenden Birmaweg ge bombardeerd hebben, rapporteerden, dat nergens verzet is gepleegd en dat er nau welijks nog teekenen van vervoer te bespeu ren zijn. Bij een nieuwen bomaanval op de stad Joennan zijn een munitiefabriek en andere belangrijke militaire inrichtingen vernield. (Domei). Het Britsche ministerie van veiligheid heeft bekend gemaakt, dat door de Dult- sche luchtaanvallen in September 6954 per sonen gedood en ongeveer 10.000 personen ernstig gewond zijn. (U.P.) VERLICHTING LOT VAN FRANSCHE KRIJGSGEVANGENEN. Uit Vichy wordt gemeld: De groote tege moetkomendheid welke Duitschland tegen over Frankrijk bij de behandeling van de Fransche krijgsgevangenen toont, komt in een nieuwe maatregel tot uiting, welke het lot van de krijgsgevangenen aanmerkelijk verlicht. De Duitsche overheid heeft be- bekend gemaakt, dat de in Frankrijk ge- interneerde krijgsgevangenen met onmid dellijke inwerkingtreding paketten mogen ontvangen. Elke maand wordt een paket van vijf K.G. inhoud toegelaten. Voorts wordt bekend gemaakt, dat binnenkort bij zonderheden zullen worden meegedeeld, waardoor de familieleden der krijgsgevan genen op de hoogte komen van de moge lijkheid voor het zenden van post en paket ten aan de krijgsgevangenen teneinde alle vergissingen te voorkomen. (D.N.B-) DE WATERSNOOD IN CATALONIE. De overstroomingen in Cataionië nemen steeds grooteren omvang aan. Nabij Wich heeft het water van de Ter, die binnen enkele uren ruim vier meter was gestegen, ontzettende verwoestingen vooral in Torello aangericht. Binnen twintig minuten waren ongeveer 200 huizen vernield. Tachtig men schen worden vermist. Heele gezinnen zijn met hun have en goed spoorloos verdwenen. Nauwkeurige cijfers over het aantal ge wonden zijn nog niet beschikbaar. Toen een trein met geringe snelheid over de spoorbrug van de Ter reed, stortte de brug in. Verscheidene wagons en de locomotief vielen ln het water en twee passagiers ver dronken. Bij het instorten van een brug te Gerona zijn tien personen omgekomen. Aan de spoorlijn van Gerona naar de Spaansch- Fransche grens is een aardstorting ont staan. waarbij een trein bedolven werd. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. De bevelhebber van het district Barcelona, generaal Orgaz, en vertegenwoordigers van het provinciale bestuur zijn naar het ge teisterde gebied vertrokken om het red dingswerk te leiden. Generaal Franco heeft het bevel gegeven tot uitgebreide hulpmaatregelen, om den eersten nood te lenigen. De regeering heeft 100.000 peseta's voor dat doel ter beschik king gesteld. Höt hoofd van het militair bestuur in Bel gië 'heeft aan 'de commissie voor he't toe zicht op de schoolboeken te Antwerpen vol gend schrijtven 'gericht. Bij een verordening van den secretaris generaal van het ministerie van onderwijs van 8 October 1940 heeft uwe commissie tot opdracht gekregen de schoolboeken voor het normaal, middelbaar, lager en bewaar- schoolonderwijs na ta zien. Als reden voor de aanstelling van uw commissie wordt on der meer opgegeven „Dat het noodig was tot nazien van een zeker aantal schoolboeken, die dbor den raad voor verbetering van het normaal, middelbaar, lager en bewaarschoolonderwlj s waren aangenomen, over te gaan". Deze motiveering toornt noot nauwkeurig de taak aan, die uwe commissie werd toe vertrouwd. Het militair bestuur acht heit daarom noodig, u bij die uitvoering van uw taalk te laten weten, waarin het voornaamste werk van uwe commissie naar zijn opvatting moet bestaan. De aanstelling van uwe commissie was noodzakelijk geworden wegens de met die Duitsche eer en met de geschiedkundige objectiviteit niet overeenkomende wijze, waarop in vele Belgische schoolboeken de verhouding van het land tot Duitschland wordt behandeld. Dit geldt vooral voor de moderne en de jongste geschiedenis. Sr zijn immers thans nog, met toestemming van die Belgische regeering, schoolboeken voorhan den, die inzake verhandelingen over de ge beurtenissen van den wereldoorlog met de ergste voortbrengsels van de gruwelpropa ganda kunnen gelijk gesteld worden. Sedert geruimen tijd waren er bij het militair bestuur reeds berichten ontvangen, die op dit feit, dat de loyale samenwerking ten zeerste in gevaar brengt, wezen. Er werd dan ook bij uw minister van onderwijs op de verdwijning van dezen toestand aange drongen. Men heeft herhaaldelijk moeten ingrijpen, opdat door locale maatregelen de algemeene regeling, die door het militair bestuur noodig werd geacht, niet in gevaar zou worden gebracht. In verband met dezen toestand ziet u thans het buitengewoon dringend karakter van uw opdracht in. Zooals van het ministe rie van onderwijs reeds herhaaldelijk schrif telijk en mondeling werd medegedeeld, zal de voornaamste taak van uw commissie er in bestaan, die werken van de lijst der in België toegelaten schoolboeken te schrap pen, welke bij de behandeling van de Duitsch-Belgische betrekkingen tegen de historische waarheid en tegen de Duitsche opvattingen der eer indruischen. Er wordt spoedig een lijst van dergelijke, door u aan gewezen werken verwacht. Gezien de groote dringendheid van deze opdracht ligt het voor de hand, dat uwe commissie op de hulp van jonge krachten, die bereid zijn mee te werken, beroep doet. Een verdere taak voor uwe commissie is de eenmaking van het Belgische leerboek wezen, waarbij het aantal schoolboeken tot een gezonde hoeveelheid beperkt wordt. Bin nen het tijdsbestek van zes weken wenscht het militair bestuur een schriftelijk verslag over de bedrijvigheid van uwe commissie te ontvangen. In dit verslag zal telkens een overzicht van de gekeurde boeken met de motiveering van het genomen besluit ten opzichte van leder werk worden gegeven. Het militair bestuur hoopt, dat het werk der commissie een wezenlijke bijdrage zal zijn met het oog op de wederzijdsche ver standhouding en de noodzakelijke samen werking. (Belga). Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Het Duitsche duikbootwapen heeft in de oorlogvoering ter zee tegen Engeland nieu we belangrijke successen behaald. Duik booten brachten de laatste dagen deels uit krachtig beschermde konvooien 31 vijande lijke koopvaardijschepen met gezamenlijk 173.650 br. r. t- Inhoud tot zinken. HERSTEL VAN BELGISCHE WATERWEGEN. Waar het Albert-Kanaal van Hasselt (de oude kanaalarm Inbegrepen) tot Antwer pen weer bevaarbaar is gemaakt, door het opruimen van alle achtergebleven wrak stukken en puin van opgeblazen bruggen, zal eerlang niet alleen het vervoer der Llm_ burgsche steenkolen te water mogelijk ziin tot Antwerpen, doch ook langs de vertak king der Zuid-Willemsvaart naar Neder land. De Nederlandsche cokes- en gasfa brieken zullen in het a.s. winterseizoen weer gebruik kunnen maken van de goedkoope en voor hen zoo voordeeüge Limburgse!)c steenkolen met hun hoog percentage, soms tot 36 procent, aan vluchtige stoffen. De verhooging der productie een alge meene toekomstmogelijkheid der Limburg- sche kolenmijnen zal dus aangemoedigd kunnen worden. Nederland bezit geen vol doenden steen kool voorraad om zijn zware industrie (gasfabrieken, cokesovens, me taal- en verfstoffennij verheden te voor zien. (Belga) ERVARINGEN VAN FRANSCHEN PERS-ATTACHÉ. De op een diplomatenpas reizende pers attaché van de Fransche ambassade te Washington, Brousse, die gisteren aan boord van het Amerikaansohe schip „Exe ter" in Jersey-City is aangekomen, heeft meegedeeld, dat de Engelschen hem op de Bermuda-eilanden twee offlcieele stukken hebben afgenomen, welke het Fransche de partement van buibenlandsche zaken aan de Fransche ambassade te Washington ge richt had. De Engelschen zeiden, dat de Franschen de stukken via de Britsche am bassade te Washington zouden terugkrij gen. Bovendien haalden de Engelschen 770 zakken post uit de .Exeter". Aan boord van het schip bevond zich ook een hoeveel heid goud ter waarde van 3,2 millioen dol lar van de Bank van Portugal voor de Fe deral Reserve bank te N.-York (D.N.B.). I In zijn weermachtsbericht no. 134 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: In het Oostelijke bekken van de Middel- landsche Zee heeft onze luchtmacht Engel sche oorlogsschepen aangevallen die een konvooi begeleidden en een kruiser van 10.000 ton met bommen geraakt. Vijandelijke vliegtuigen deden herhaalde aanvallen op vliegvelden op Rhodos waar bij een persoon werd gedood en twee per sonen gewond. De gebouwen leden lichte schade. De vliegtuigen bleven onbeschadigd In Noord-Afrika was de gebruikelijke be drijvigheid van snelle afdeelingen en ver kenners. Een vijandelijke patrouille die onze vooruitgeschoven stellingen was gena derd te Elwa Rabia ten zuiden van Sidi el Barrani, werd door ons vuur op de vlucht gedreven. Onzel uchtformaties bombardeer den vijandelijke werken en vliegvelden te Mersa-Matroe, El Daba, Maaten-Bagush, Foeka en Bir-Aboe-Smeit, waarbij branden werden veroorzaakt. Andere luchtformatles deden aanvallen op vijandelijke vliegvelden, barakken en kamipen te Siwa, waarbij zij de doelen met zware en lichte bommen, alsmede met ma chinegeweervuur rechtstreeks bestookten. De vijandelijke luchtmacht herhaalde het bombardement op de haven van Benghazi zonder schade te veroorzaken of slachtof fers te maken. In Oost-Afrika heeft men een bijna ver nield Engelsch vliegtuig teruggevonden, dat op 2 October Afmadoe gebombardeerd had. zooals meegedeeld in het weermachts bericht No. 119. Op 16 October heeft de vijand met twee gepantserde afdeelingen, beschermd door vliegtuigen, onze post van Doboi (grens van Kenya) aangevallen. De aanval werd afge slagen. De vijand liet eenige dooden van het blanke ras op het slagveld achter, on der wie de aanvoerder van een der afdee lingen. Aan onze zijde werden drie man schappen gewond. De vijandelijke lucht macht bombardeerde Gondar, waarbij on der de inlanders een man werd gedood en eenige anderen gewond. In Diredawa wer den twee personen gewond. Voorts vielen bommen op de spoorlijn naar Djibouti na bij Erer, op Goera, Toselli, Decamere. Kas- sala, Gherilli en Neghelli zonder slachtof fers te maken. De materieele schade is ge ring. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 2 van het Vierde Blad. AMSTERDAM, 19 October. Voor een Zaterdag was de handel op de Am- sterdamsche effectenbeurs vrij aanzienlijk. Dit kwam sterk tot uiting in den rubberhoek. als mede ln de afdeeling, waar industrieele fondsen verhandeld werden. Vaster was bij opening Ne derlandsche Petroleum, waar een flinke koop order de noteering een zestal punten deed op- loopen. Vrij levendig werden aandeelen Aku verhan deld. Men kon evenwel een duidelijk gepronon ceerde neiging waarnemen, ten opzichte van winstnemingen. Tijdens de jongste koersstijging, die voornamelijk was uitgelokt door vraag af komstig van een bepaalde zijde, waren er zoo wel van zijde van het publiek alsook van zijde van den beroepshandel, tal van „meeloopers" aanwezig. Waar zich in de laatste dagen de op- waartsche koersbeweging van dit fonds niet ver der kon voortzetten, gaan deze kringen hoe lan ger hoe meer tot realisaties over, hetgeen een drukkenden invloed op het koersverloop heeft. Vanmorgen werd al dadelijk een drietal punten beneden het vorige slot gehandeld. Later in den ochtend trad een daling in tot even beneden de 118 Ook Unilevers moesten na lagere ope ning. onder beurs nog een tweetal punten prijs geven. Per saldo werd met de noteering van 130 een koersverlies van 4% geleden. Aandee len Philips lagen aanvankelijk Iets vaster in de markt, maar ook hier sloeg de noteering onder beurs een dalende richting in, zoodat met 197 1/4 een fractioneel koersverlies werd geleden. De minder courante soorten in de industrieele afdeeling lagen eveneens iets gemakkelijker in de markt. Goede belangstelling bestond heden wederom voor bankaandeelen, die in de laatste dagen weer flink waren opgeloopen. Voor Cultuurwaarden bestond, zooals reeds gezegd, ten aanzien van Rubberaandeelen eenige attentie. Zoowel het hoofdfonds alsook de min der courante soorten werden tegen vrijwel on veranderde koersen verhandeld. Van Suiker fondsen bleven H.V.A's met 408 nauwelijks veranderd. Eenige vraag ontmoetten Vorsten landen. die echter in het verloop een drietal punten moesten prijsgeven. Vrij aanzienlijke vraag was in den tabakshoek voor Deli Batavia's aanwezig die 4 opliepen tot omstreeks 154 Ook Deli Mij. wisten eenzelfde stijging te be halen. De hoogere noteeringen van deze fondsen konden zich ook tegen het slot van de beurs goed handhaven. Scheepvaartaandeelen lagen verlaten in de markt. De vorige koersen werden over het al gemeen goed gehandhaafd. Nederlandsche Scheepvaart Unies werden om en nabij de 147 verhandeld, terwijl Vaarten met 105 een fractie boven gisteren noteerden. Olies waren bij opening bepaald vast. Spoedig bleek evenwel dat toen de bovengenoemde koop order, die de noteering tijdelijk tot 243 deed stijgen, was uitgevoerd, de betere koers niet behouden kon blijven. Tegen het slot van de beurs werd met de noteering van 238 het zelfde niveau van gisteren behaald. In de Amerikaansche afdeeling bestond eenige attentie voor staal- en koperwaarden, hetgeen echter niet tot hoogere koersen leidde. Vooral U.S. Steel en Republic Steel werden vrij druk van eigenaar verwisseld. Ook voor Spoorweg- aandeelen bestond eenige belangstelling. Penn sylvania Railroad steeg tot 19 3/4. Op de beleggingsmarkt waren Nederlandsche staatsfondsen zoo goed als onveranderd. Voor de Youngleening was de noteering met 38 een tweetal punten lager. Geld op prolongatie 2 3/4 OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 19 October Valuta's (schriftelijke en tel. transacties). New York 1.88 3/16—1.88 9/16; Berlijn 75.28—75.43; Brussel 30.11—30.17; Helsinki 3.81—3.82; Stockholm 44.81-44-90; Zürich 13.5943.68. Banxpapier: New York 1.86 1/2—1.90 1/4; Brussel 30.08—30.20; Stockholm 44.76—44-94; Zürich 43.55—43.72. 3—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3