De weg door Birma De aanvallen op Londen ZATERDAG 19 OCTOBER 1940 No. 24715 rDistributie-perikelen. De Engelsch-Russische betrekkingen De lichamelijke opvoeding 81ste Jaargang Toch gebombardeerd J BONT Oordeel van dr. Megerle „Dat hebben wij in onze jeugd toch maar gemist" Regelmatig voortgezet Uit het militaire weekoverzicht EERSTE BLAD Feiten van den day IS UW RADIO DEFECT? LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden 2.35 per week0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) Volgens een bericht van het Ohineesche consulaat te Rangoon zijn de eerste 200 vrachtauto's met brandstof en oorlogs materiaal na een ongehinderden tocht over den weg te Birma in Koenming aangeko men. De wagens zouden niet aangevallen zijn. (United Press.) Cart. Bureau v. Pelt. De aanvoer gaat van Rangoon per spoor tot Lasjio en te water langs de Irwadi tot Bhamo. Van Lasjio tot Rhamo gaat een weg tot de grens en van daaruit begint de eigenlijke Birma-weg die langs grillige bochten tot Joennan (Koenming) voert. Koenming is een verdeel-centra van wa pens naar Tsoengking en midden China, vroeger 'ontving eerstgenoemde stad de wapens via Hanoi (Fr. Indo-China) maar sinds de Japanners deze stad bezet houden is dit uitgesloten. De Birma-weg is een staaltje van onge looflijke werklust der duizenden Ohineesche Koelies, die het klaar gespeeld hebben, zon der moderne machines, een weg te banen door moeilijk bergterrein en dezen ge schikt te maken om er zwaar materiaal over te vervoeren. Om het wegdek te effe nen werden zelfs pletrollen uit de wanden der rotsen gebroken. Het kaartje geeft een goed overzicht over dezen weg. Ook de vloot- en vliegsteunpun- ten der Japanners in de Zuid-Chineesche zee o.a. de Paracel en Spatley-eilanden zijn aangegeven. VOORZORGSMAATREGELEN. Het D.N.B. meldt uit Tsjoengking: Naar aanleiding van de openstelling van den weg door Birma heeft de plaatsvervan gende minister voor verkeer van de regee ring Tsjang Kai-sjek Peng Hsoeeh Pei, verklaard, dat voor de bescherming van dezen weg door Birma tegen Japansche bomaanvallen door de regeering van Tsjang Kai-sjek voorzorgsmaatregelen zijn ge troffen Langs den weg liggen reservemate rialen voor den bouw van bruggen en ijze ren balken. Voor geval van nood is langs dezen weg luchtdoelgeschut opgesteld. Het ministerie van verkeer heeft gelden ter be schikking gesteld voor de verhooging der ver voermogelijkh eden. Tegenwoordig is de weg in alle jaargetij den, ook in den regentijd, voor dubbel ver keer te gebruiken. Een vrachtauto doet over den afstand van 1146 kilometer, van Lasjio naar Koen ming, gemiddeld vijf a zes dagen. Japansche vliegtuigen hebben gisteren den Birma-weg in de provincie Joennan, enkele uren nadat deze heropend was, ge bombardeerd en een voor het verkeer be langrijke brug zwaar beschadigd, zoo meldt het opperbevel van de Japansche vloot in Zuid-China. Voorts werden fabrieksinstal- laties op tien kilometer ten Westen van Mengtse in Zuidoostelijk Joennan met bommen bestookt en werd aldaar groote schade aangericht. (D.N.B.) HONGKONG VERVOERT GEEN WAPENTUIG. Volgens officieele mededeeling van de regeering te Hongkong, zal de drie maanden geleden, tegelijk met het sluiten van den weg door Birma met Japan aangegane ver plichting om het geheele goederenverkeer met China te staken, worden opgeheven. De gouverneur van Hongkong verklaarde naar aanleiding hiervan, dat het uitvoerverbod voor oorlogsmateriaal zooals wapens en munitie, dat begin 1039 werd uitgevaardigd, echter van kracht blijft. (D.N.B.) De distributie van levensmiddelen en vele andere noodzakelijke levens behoeften stelt ieder onzer en vooral de huisvrouwen aan wie in de meeste gevallen de zorg voor den dagelijkschen gang der huishoudelijke zaken is toevertrouwd, schier iederen dag voor nieuwe problemen. Het is niet alleen de moeilijkheid op welke wijze men het grootst moge lijke profijt van het hem of haar toegemeten aantal bonnen of punten kan trekken, maar daarnaast rijzen nog tal van andere vragen, waarop het antwoord niet altijd gemakkelijk te geven is. Wij willen onze lezers en lezeressen in deze behulpzaam zijn en stellen ons voor in den vervolge, bij voldoende animo, tweemaal per week onder bovenstaand opschrift een antwoord te geven op alle vragen, welke ons ten aanzien van distributie-aangelegenheden in het algemeen en de diverse onderdeelen in het bijzonder worden gesteld. De beantwoording geschiedt geheel kosteloos en in volgorde van ontvangst Teneinde alle lezers en lezeressen in staat te stellen uit de antwoorden leering te trekken, zullen wij het antwoord laten voorafgaan door een korte samenvatting der vraag. Vragen kunnen worden gericht aan onze Redactie onder vermelding op de enveloppe van het woord ..Distributie". De eerste vragen en antwoorden vindt men elders in dit Blad. Speciale aanbieding r qaa Persianer Mantel J öUU»™ VAN EGMOND ZOON Breestraat 173 - Leiden - Tel. 23337 2213 (Ingez. Med.) In een beschouwing over den huidigen toestand van Engeland op het gebied van de buitenlandsche politiek, brengt de di plomatieke medewerker van de „Börsen- zeitung" dr. Megerle, ook de pogingen van Engeland ter sprake om weer met Moskou in onderhandeling te treden en verloren terrein ten koste van de onderteekenaars van het drie-mogendheden-pact terug te winnen. De stoutmoedigsten onder de Britsche romantici, aldus de bekende publicist, spre ken zelfs van een combinatie Engeland- Sovjet-Rusland-Amerika en bewerkstelligen die toenadering langs twee wegen, dien van de economische aanbiedingen en dien van de intrige op het gebied van de buitenland sche politiek. Economisch schildert men een levendigen goederenruil en levering van noodzakelijke grondstoffen en industrieel e producten aan de Sovjet-unie. Op het ter rein der buitenlandsche politiek poogt men Moskou angstcomplexen jegens het ver sterkte Duitschland en wantrouwen tegen het drie-mogendheden-pact, dat men kort te voren nog als een niemendalletje in de internationale politiek gekenschetst had, in dp schoenen te schuiven. Men maakt zich blij met- besprekingen met Sovjet-diDloma- ten en staatslieden, of ze al dan niet gp- voerd zijn en omgeeft ze met een sfeer van geheimzinnige beteekenis. Met den hoed in de hand verschijnt men weer in het Kremlin en probeert te doen vergeten, wat men tot nog toe jegens de betrekkingen met Moskou misdreven heeft Dr. Megerle citeert dan de verklaring van Molotof van 1 Augustus, dat na „de be kende vijandige handelingen van Engeland jegens de belangen van de Sovjet-unie geen Positieve ontwikkeling der wederzijdsche betrekkingen verwacht kan worden en dat Engeland den oorlog voor de handhaving van zijn wereldheerschappij wil voortzetten. Zoo staan de zaken in wezen thans nog, ver klaart Megerle. Hij wijst er cd. dat de niet- erkenning van territoriale wijzigingen b°- hoort tot de dogma's van Engeland en de Vereenigde Staten op het gebied van de buitenlandsche politiek en dat deze stel regel dienovereenkomstig alle gebiedswin- sten bedreigt, die de Sovjet-unie intusschen heeft kunnen verwerven. Zoolang men van deze opvattingen niet oprecht en definitief afstand gedaan heeft, betoogt Megerle, kan ook het oude wan trouwen niet verdwijnen. Het wordt inte gendeel gevoed door de omstandigheid, dat de nieuwe Angelsaksische vischvangst in de Sovjetzee op denzelfden buit uit is als Halifax en Chamberlain in den zomer van 1939. De Sovjet-Unie moet de Angelsaksische kastanjes uit het vuur haden en de rol van Polen, respectievelijk Frankrijk, als continentale degen en oorlogstooneel over nemen in een combinatie, waarvan de eene partner verscheidene duizenden mijlen bul ten het bereik der sofooten zit en de andere, geheel van het vasteland van Europa ver dreven. om het veege lijf vecht en begrij pelijkerwijze gaarne den geheelen last op de Sovjet-unie zou afschuiven. Dit is geen buitenlandsche politiek meer, dat is naïve teit. (D.N.B.). RUSSISCH PROTEST TE LONDEN. United Press meldt uit Londen: Tijdens een langdurig onderhoud, dat de Russische ambassadeur Maiski Donderdag op het Foreign Office met Lord Halifax heeft gevoerd, beeft de Russische diplomaat energiek geprotesteerd tegen het requiree- ren van ten minste 10 Estlandsohe en Let- landsche scheen, die volgens de Rus-H^ehe opvatling asn Rusland toebehooren. N?ar gemeld wordt, zou Halifax hieroo geant woord hebben, dat de requisntie nog zeen beslissing over het bezit der schenen beteo- kent. daar dit nog een betwiste kwestie vormt. Nadat Engeland het beschikkingsrecht der Baltische banken od de vier millioen pond aan goud, dat in Engeland is, heeft opge heven, en nu ook de Baltische schenen heeft gerequireerd, neemt men aan. dat de Engelsch-Russr'scbe betrekkingen nog meer gespannen geworden znn. Neutrale diplo maten waren gisteren van meenine. dat Engeland Rusland volkomen als verlies ge boekt heeft. De aanvallen op Londen gaan voort met de regelmaat van de klok. Ook gisteravond zijn weer formaties Duitsche bommenwer pers opgestegen van alle vliegvelden om over het Kanaal naar Engeland te vliegen. Evenals in vorige nachten gingen zij naar Londen en andere Engelsche industrieste den om de groote fabrieken, waarin Enge land zijn wapens maakt, te treffen en haar vernietiging voort te zetten. Naar het DNB verneemt droeg het op treden van het Duitsche luchtwapen te Londen in den nacht van 17 op 18 October het karakter van een aanval op groote schaal. Behalve bommen van licht en mid delbaar kaliber werd ook een aantal bom men van het zwaarste kaliber uitgeworpen, zooals tot dusver slechts in enkele gevallen gebruikt zijn. Eenige honderden gevechts- vli "-.uigen bewogen zich boven de stad en lieten hun bommen neerkomen op belang rijke militaire doelen. Het gewicht van de uitgeworpen bommen bedraagt verschei dene honderdduizenden kilogram. De uit werking van de ontplofbare stoffen viel waar te nemen aan de vele branden, die ook gisteren neg in Londen woedden. De afweer was betrekkelijk zwak. Er werden slechts enkel nachtjagers gezien, doch deze gingen niet tot den aanval over. Slechts één Duitsch vliegtuig werd bij de nachtelijke aanvallen neergeschoten. Twee toestellen r 'ngen bij de landing verloren. Een statistische berekening van den ge- zamenlijken duur van het luchtalarm in Londen voor den tijd van 15 September tot 17 October 1940, uit zeer betrouwbare bron afkomstig, komt tot belangwekkende getal len, volgens welke er in Londen overdag gedurende 120 uren een toestand van lucht alarm heerschte. Des nachts van het in vallen der duisternis tot het ochtendkrieken moesten de Londenaars gedurende 350 uren in de schuilplaatsen vertoeven, het geen overeenkomt met een dagelij kschen duur van het luchtalarm van bijna elf uren. Een Duitsch gevechtsvliegtuig dat tot op dracht had de uitwerking van een aanval op een vliegveld in het Zuidoosten van En geland vast te stellen, trof dit vliegveld cn daarbij behoorende gebouwen geheel ver woest aan. In de buurt van het vliegveld zag de bestuurder een troepenkamp, waar de bemanning juist stond aangetreden.Ter stond ging hij tot den aanval over en wierp uit 250 meter hoogte verscheidene bommen, voordat de Britsche soldaten dekking kon den vinden. De bommen vielen midden in de fcric^es. De militaire medewerkers van het DNB, generaal dr. Glaise-Horstenau, schrijft in zijn militaire weekoverzicht o.a.: De slag om Groot-Brittannië werd ook in de verstreken zevende week gekenmerkt door onafgebroken groote aanvallen van het Duitsche luchtwapen alsmede door veelvul dig optreden van de marine. Voorts z'jn er Engelsche bommen gevallen op de burger bevolking van Duitschland, België, Neder land, Frankrijk en Denemarken, als wil Engeland tot uiting brengen, hoe zeer het zich van het Europeesche vasteland heeft vervreemd. Daarom werden de Duitsche vergeldingsaanvallen deze week weer sterk opgevoerd. De volgende zes punten toonen de geweldige successen aan, welke de Duit sche aanval hierbij heeft bereikt: 1. verwoesting van militaire inrichtingen. 2. verlamming van de R.A.F. en volledige beheersching van het luchtruim. 3. vernietiging van installaties, die voor de oorlogvoering van belang zijn. 4. vernieling van het Engelsche verkeers- net. 5. vergeldingsblokkade. 6. breken van het innerlijke verzet van den vijand. Deze punten bij elkaar vormen voor de Duitsche weermacht een factor, waardoor de volledige onderwerping van den tegen stander steeds dichterbij komt. Een be langrijk feit kan thans geconstateerd wor den. Onder het geweld van de onophoude lijke Duitsche aanvallen heeft de vijand volgens een openlijke bekentenis van den Engelschen luchtmaarschalk Joubert de Engelsche vliegvelden in het Zuiden ont ruimd en naar het binnenland verplaatst. Daardoor kon het Duitsche luchtwapen in de afgeloopen week zich met grooter door tastendheid richten tot de vliegvelden in nüdden-Engeland. De groote militaire be- teekenis van deze gebeurtenis kan niet hoog genoeg worden geschat, aangezien het Duit sche „luchtfront" hierdoor a. h. w. meer naar voren is gebracht. Hand in hand met de verwoesting van de vliegvelden heeft de succesvolle strijd te gen den vijand in de luclit de Duitsche su perioriteit duidelijk bevestigd. De terugkee- rende jachtvliegers rapporteerden eenstem mig, dat de vechtlust der Engelsche jagt ,s opnieuw sterk is verminderd. In de afgeloo pen week hebben de Engelschen 121 vlieg tuigen verloren, terwijl aan Duitsche zijde 26 machines niet terugkeerden. Inmiddels zijn de uitwerkingen van de Duitsche bom aanvallen te omvangrijk en openlijk ge worden, dat zij door de Engelschen nog lan- Dit nummer bevat VIER Bladen Binnenland Het beroepsgoederenvervoer in één organl- satie ondergebracht (3e Blad). Zal Nederlandsch Indië olie leveren aan Japan? (Binnenland, 3e Blad). Prof. mr. C. W. de Vries veroordeeld tot IV2 jaar gevangenisstraf en f. 3.000. boete (3e Blad). Verhooging van den prijs van broodbloem en broodmeel (Laatste Berichten, lo Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Onregelmatige, nauwelijks prijshouden de markt Binnenlandsche industriee- len ongeanimeerd Cultuurwaarden kalm Olie's iets beter Amerika onveranderd Beleggingen lusteloos. Buitenland De luchtaanvallen op Londen (le Blad). Gaat Eden ook naar Griekenland en Turkije? (2e Blad). De De Engelsch-Russische Blad). betrekkingen (le Japanners werpen bommen op den Birma-weg (le Blad). Het Fransche Joden-statuut (2e Blad). ZIE VOOK'IS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 3 VAN HET TWEEDE BLAD. Bel 24244 De Radiotcchnischc Dienst IEMCO n* NIEUWE RIJN 32. 6798 (Ingez. Med.)

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1