ilim DAGBLAD - Derde Bfad Vrijdag 18 October 1940 Nieuwe distributie-bonnen WELKE BON IS GELDIG? GEMENGD NIEUWS Echtpaar door kolendampvergiftiging om het leven gekomen Opgave van 18 October RECHTZAKEN irtAkr—Éfam Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen In den afgeloopen nacht omstreeks half drie constateerde de politie te Bergen op Zoom dat licht brandde in den boekwinkel van het echtpaar Hees, welke gelegen Is boven de Van Mierlobank in de Blauwe Handstraat. Bij onderzoek kwam men tot de tragische ontdekking, dat de bewoners, de heer Hees en echtgenoote, door kolendamp om het leven waren gekomen. Beiden werden aangetroffen in het ketel huls van de centrale verwarming. Vermoed wordt, dat de man bij zijn gewonen avond rondgang den ketel heeft willen regelen, waarna zijn vrouw, toen liij ongewoon lang wegbleef, eveneens moet zijn gaan kijken. In zekeren zin zou zij het slachtoffer ge worden zijn van een poging haar man te redder}. De politie stelt naar de feiten en omstandigheden een onderzoek ln. DORSTIGE INBREKER. Hij vergat te stelen. Een inbreker, die in den vorigen nacht een woning in de Guido Gezellestraat te Amsterdam binnendrong, heeft zich daar, volgens de „Tel.", blijkbaar zoo te goed gedaan aan wijnen en likeuren, dat de man vergat waarvoor hij gekomen was. De dief had een ruitje van de buitendeur ver broken en kon zich zoodoende gemakkelijk toegang tot het huLs versohaffen. Hij door zocht verschillende kamers vluchtig en liep vervolgens tegen een huisbar, waarin dran ken van verschillende soort stonden. De man is er vermoedelijk rustig bij gaan zit ten om zijn keus te bepalen. Te oordeelen naar de hoeveelheden drank, die uit de fiesschen verdwenen zijn, moet de Inbreker stomdronken zijn geworden. Daar geen enkel voorwerp wordt vermist, veronderstelt men dat de inbreker laat ln den nacht op wankele beenen het huls heeft verlaten. VECHTPARTIJ IN DE RECHTSZAAL. Verdachte geeft rechercheur klap in het gelaat. Een zeldzaam voorkomend incident bracht gisteren opschudding in de kleine zaal, waarin tegenwoordig de Amsterdamsohe rechtbank wegens den kolennood zitting houdt. Een getuige nJ„ die in een straf zaak tegen zijn broer gehoord moest wor den, wist een oogenblik te ontkomen aan het wakende oog van den veldwachter. Hij sprong over een paar banken heen en gaf een rechercheur die een onderzoek ln deze zaak had ingesteld, een klap in het gezicht terwijl hij riep: „als Ik vrij ben zal ik je wel krijgen." Met moeite kon de woesteling, die-achter slot en grendel zit wegens een poging tot inbraak, worden overmeesterd en tot kalmte gebracht. NOG EEN SLACHTOFFER VAN DE BOTSING BIJ BA FLO. Thans in totaal 12 dooden. In den afgeloopen nacht is in het Aca demisch Ziekenhuis te Groningen nog een der slachtoffers mn de noodlottige botsing tussehen auitobus en tredn op den onlbe- waoiloten overweg tussehen Bafflo en Wlns- sum aan zijn verwondingen beweken. Het is de 38-jarige gehuwde E, Holtjer, wonende aan liet Botendieip 1» Groningen. Hiermede is het aantel dooden tot twaalf gestegen. Naar wij vernemen zullen alle slacht offer, melt uitzonderling van dien chauffeur, K. Hawers, wiens stoffelijk overschot naar zijn woonplaats Zwolle wordt overgebracht, morgen te elf uur van gemeentewege te Groningen worden tar aarde besteld. KIND DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. In de gemeente De Werken en Sleeuwljk (N.-B.) Is gisterochtend een 6-jarlg kind van den landarbeider Van Someren bij het oversteken van den Merwededijk door een auto gegrepen en gedood. KIND TE WATER GERAAKT. Het tweejarig zoontje van den heer M. Boom te Haastrecht ls ln een onbewaakt oogenblik achter de ouderlijke woning te water geraakt en verdronken. BUITENLANDSCH GEMENGD. CYCLOON TE BOMBAY. Gisteren heeft te Bombay een cycloon ge woed, welke groote schade heeft aangericht. Vermoedelijk zijn honderd personen ge dood. De materieele schade wordt op 200.000 pond sterling geschat. ONTPLOFFING IN ZWEEDSCHE KRUITFABRIEK. In de Zweedsche kruitfabriek van Karls- koga heeft gisteren een geweldige ontplof fing plaats gehad. Een droogkamer. waarin ongeveer 400 K.G, ontplofbare stoffen lagen is in de lucht gevlogen. Tot 400 meter in den omtrek sprongen de ruiten. De oorzaak Van de ontploffing is niet bekend. IJZER UIT ZAND. Volgens berichten Is in Torre del Greco bij Napels, een fabriek gebouwd waarin ijzer uit het zeezand van de Baai van Na pels gewonnen wordtt. Volgens dit bericht is de fabriek te Torre del Greco ln Italië eenig in haar soort. Voordien werden bij Ostia succesvolle proeven ondernomen om ijzer uit zand te winnen met het oog op de Italiaansche bewapeningsindustrie. Dc nieuwe fabrieken zijn van de modern ste machinerieën voorzien, die uitsluitend met binnenlandsche grondstoffen worden gedreven. In tien dagen kon meer dan 75 kg. zuiver ijzer uit 2.500 kg. zand gewonnen worden. Met het oog op dit succes zal de productie ln de toekomst aanzienlijk opgevoerd wor den. (United Press). VLEESCH. Gedurende het tijdvak van Maandag 21 October tot en met Zondag 27 October a.s. geeft elk der vier met „05 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbe grepen óf een rantsoen vleeschwaren. De met „05 worst" gemerkte bon geeft uitslui tend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen welke op 27 Oc tober a.s. nog niet gebruikt zijn. blijven nog geldig tot en met Zondag 3 November as., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 28 October tot en met 3 No vember a.s. niet gebruikt zullen mogen worden voor het betrekken van vleesch of vleeschwaren in hotels, restaurants e.d. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund of kalfs- vleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rol pens en knakworst,125 gram voor leverar tikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst: BROOD. Gedurende het tijdvak van Maandag 21 October tot en met Zondag 27 October a.s. geven de met „11" genummerde bonnen van het nieuw uitgereikte broodbonboekje tezamen recht op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood De bonnen, welke 27 October nog niet gebruikt zijn, zullen voorts nog geldig zijn tot en met Dinsdag 29 October a.s. met dien verstande, dat zij op 28 en 29 October a.s. niet gebruikt zullen mogen worden voor het betrekken van brood in hotels, restaurants e.d. B ZEEP. Gedurenden het tijdvak van Zaterdag 19 October tot en met Dinsdag 12 November a.s. geeft de met „55" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het kpopen van 150 gram toiletzeep (nieu we samenstelling), of 120 gram huishoud zeep of 200 grajn zachte zeep, of 250 gram zeeppoeder, of voor zoover voorradig 125 gram zeepvlokken, oi 250 gram zelfwer kende waschmiddefen, of 200 gram vloei bare zeep. Voor zoover de verpakking dit toelaat, kan de verbruiker desgewenscht gedeelten van bovenstaande hoeveelheden ln combi natie op één bon koopen. Men zal dus b.v. op een bon 60 gram huishoudzeep plus 100 gram zachte zeep kunnen krijgen. Wasscherljen moeten voor de behande ling van de gezlnswasch gedurende boven genoemd tijdvak de met „55" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje van hun clientèle ln ontvangst nemen voor het koopen van waschpoeder en wel één bon per acht kilogram droog wasohgoed. De wasscherlj zal per bon 600 gram wasch poeder kunnen betrekken. I Bon nr. 15 (t.m. 1 November); 100 gr. vermicelli, macaroni of spaghetti. Bon nr. 28 (t.m. 1 November): 100 gram griesmeel of 100 gram e; maïzena of een hoeveelheid pad- H dingpoeder of puddingsanspoeder, welke 100 gram zetmeel bevat. De ee hoeveelheid puddingpoeders mag s verdeeld zijn over twee pakjes. waarvan elk ten hoogste 33 gram zetmeel bevat. De hoeveelheid puddingsauspoeder, welke op één bon wordt gekocht, mag onge- acht de samenstelling over niet H meer daD zes pakjes verdeeld z^n. Bon nr. 55 (19 Oct. t/mu 12 Nov.): H 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huis- Ei houdzeep of 200 gr. zachte zeep of =j 250 gr. zeeppoeder of 125 gr. zeep- vlokken of 250 gr. zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloei- bare zeep. Goed voor het wasschen van 8 K.G. droog waschgoed. Bon nr. 76 (t.m. 1 November) 1 2V. ons rijst, rijstemeel of rljste- bloem. Bon nr. 77 (t.m. 1 November) 2'/. ons havermout, havervlokken, g gort of grutten. Bon nr. 78 (t.m. 1 November): i 2V» ons tarwebloem of tarwemeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel of boebweit- ee meel of gruttenineel. Bon nr. 104 1 (t.m. 18 October) H 150 gr. toiletzeep of 120 gr huis- houdzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gr. zeeppoeder, of 125 gr. s zeepvlokken of 250 gr. zelfwerkende waschmlddelen of 200 gr. vloeibare zeep. I Bon nr. 109: (t.m. 25 October): jj§ 1 kilogram suiker. 1 Bon nr. 114 1 (t.m. 8 November): 250 gram koffie of 75 gram thee. Bon nr. 116 (t.m. 31 December): 50 gr. scheerzeep of een tube scheercreme of een pot scheerzeep. Broodbonnen nr. 10 H (t/m. 22 Oct.; 21 en 22 Oct. niet in restaurants e.d.): Broodbonnen nr. 11 (21 t/m. 29 Oct.: 28 en 29 Oct. niet in restaurants, e.d.): 2500 gram rogge of 2000 gram ander brood. Rantsoenbonnen rijst en haver- s moot zijn doorloopend geldig. I Petroleumbon nr. 6 Boterbon nr. 05 t/m. 12 (t.m. 18 October): elke bon 250 gram boter. Vetbon nr. 05 t/m. 07 (t.m. 18 October) elke bon 250 gram margarine of boter. Vetbon nr. 08 (t.m. 18 October) 250 gram gesmolten spijsvet of 250 gram boter. Vetbon nr. 09 t/m. 12 (t.n»v 48 October) elke bon 250 gram boter tegen ge- reduceerden prijs. Vleeschbon nr. 03 (t/m. 20 October; van 1421 Oct. niet in restaurants e.d.): Vleeschbon nr. 04 (t/m. 27 Oct.; van 2128 Oct. niet In restaurants e.d.) Vleeschbon nr. 05 (21 Oct. t/m. 3 Nov.; van 28 Oct.4 Nov. niet in restau rants, e.d.): 100 gram vleesch inclusief been of vleeschwaren. Vleeschwarenbon nr. 03 (t/m. 20 October; van 1421 Oct. niet in restaurants e.d.) Vleeschwarenbon nr. 04 (t/m. 27 Oct.; van 2128 Oct. niet in restaurants e.d.) Vleeschwarenbon nr. 05 (21 Oct. t/m. 3 Nov.; van 28 Oct.4 Nov. niet in restau rants! e.d.): 75 gr. gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfsvleesch of gerookte worst, 100 gr. gekookte worst, 125 gr. leverworst of 150 gr. bloed worst. Brandstoffenbon 01. 02 en 03 (haarden en kachels) Idem 01 t/m 06 (centrale verwarming) Brandstoffen, een eenheid. Iste periode; Cokes, een eenheid, 1ste periode: (t.m. 3 November) 2 liter petroleum. Petroleumzegel a: f§ (t/m. 10 November) §j 2 liter petroleum (uitsluitend voor huisverlichting). (alle t/m. 31 October) een eenheid vaste brandstoffer. De bonnen 04, 05 en 06 (haar den en kachels) zullen in den loop van het stookseizoen ook worden aangewezen voor het koo pen van steenkolen of andere vaste brandstoffen. Men kan op elk dezer drie bonnen nu 200KG. baggerturf, 195 K.G. persturf, 175 K.G. fabrieksturf of 200 K.G. an dere turf of later andere brandstoffen koopen. De met „auto-anthraeïet" ge merkte bonnen geven uitsluitend recht op 1 H.L. anthracietnootjes TV of V. HAAGSCHE RECHTBANK. Locomotief met aanhangwagen achterop gereden. Te Zwammerdam had een arbeider-tele grafist op 24 October van het vorig jaar aan de spoorweghalte den wagenvoerder van den locomotief met kolenwagen toe stemming gegeven met dat treinstel te ver trekken ln de richting Alphen, terwijl hij niet met de trelndlenstafdeeling was be last en zonder mondelinge toestemming te hebben verkregen van dengene, die daar mede wel belast was- Tengevolge daarvan was het treinstel, een zoogenaamde „sik", te Alphen aangereden door den achterop- rijdende trein, waarvan de machinist, die thans geen waarschuwend teeken had ver kregen, het treinstel niet tijdig had opge merkt. Hoewel de gevolgen niet ernstig wa len, werd voor de goede orde een vervolging op grond van art. 165 wetb. van strafrecht (het veroorzaken van gevaar op den spoor weg) tegen den arbeider-telegrafist Inge steld. Laatstgenoemde beriep zich op de gewoonte, die voor den 19den October 1939 ln dergelijke omstandigheden bestond, vol gens welke hij op Juiste wijze zou hebben gehandeld. De wijziging in de selngevlng, welke op 19 October was ingevoerd, had te zijner kennis moeten zjjn gebracht hij zou den betreffenden dienstorder dan moeten hebben geparafeerd maar dat was niet geschied. Twee getuigen bevestigden overigens deze verklaring van den verdachte als te zijn ln overeenstemming met het gebruik, voor den 19en October, doch tussehen 19 en 24 October had het den arbeider-telegrafist moeten zijn opgevallen, dat een verande ring ln de selngevlng was ingetreden, zoo meenden zij. De officier van Justitie deelde de opvat ting van de beide getuigen en elschte f. .60 subs. 25 dagen. De verdediger pleitte vrijspraak. Uitspraak 31 October. HAARLEMSCHE RECHTBANK. De behulpzame hand. Een brandstoffenhandelaar uit Hoofd dorp zou een aantal sigaren gestolen heb ben ten nadeele van een winkelier aldaar, toen hij de „behulpzame hand" bood bij een bominslag. Conform den elsch werd verdachte thans vrijgesproken, aangezien het bewijs niet ge leverd geacht kon worden. Luchtbeschermingswet overtreden. Een kantoorbediende uit Aalsmeer had geen gevolg gegeven aan den oproep van den burgemeester, om te verschijnen voor het ontvangen van instructie voor zijn werk zaamheden voor den luchtbeschermings dienst. Verdachte deelde mede, dat de gezond heidstoestand van zijn vrouw van dien aard was, dat hij niet van huls kon. Na ver hoor van het hoofd van den luchtbescher mingsdienst te Aalsmeer elschte de officier van Justitie een boete van f5.subs, 3 da gen hechtenis. Vonnis 31 October. Heling van een palingfuik. Een 78-Jarig inwoner van Aalsmeer had een pallngfuik gekocht van een onbekende, doch deze pallngfuik was van diefstal af komstig, hetgeenbleek, toen een Inwoner van Óegstgeest hem bij het gebruik als zijn eigendom herkende. De officier elschte f20 boete subs. 12 dagen hechtenis. Vonnis 31 October. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De wagens met en zonder vergunning. Voor twee vrachtauto's had J. A. v.d. M. uit Bodegraven vergunning om te rijden maar voor de derde auto was de zaak nog niet heelemaal ln orde. Toch werd deze auto op een keer gebruikt, omdat één van de vergunningauto's defect was. Het wilde nu net dat die auto te Zwammerdam werd aangehouden door de politie, en als gevolg van de afwezige vergunning, een verbaal volgde. Nu moest de eigenaar van het voer tuig terecht staan, en hij gaf een verklaring van het niet vergunde auto-gebruik. Toch meende de officier mr. Cohen Tervaert dat de verdachte wel schuldig was, om dat hij nu eenmaal geen vergunning had voor dezen auto en hij vorderde f15. boete subs 15 dagen hechtenis. De verdachte toonde daarop een tegenstelling ln de dagvaarding en dit werd aanleiding voor officier en po litierechter, om dit Juridisch obstakel nader aan een beschouwing te onderwerpen. Daartoe hield de politierechter zijn beslis sing aan. De radio bulten werking. Een juffrouw uit Katwijk aan Zee die bij den politierechter verstek liet gaan, had vernieling gepleegd. Langs den muur van haar woning liep een loodkabel van de ra dio-distributie. Deze had ze stuk geknipt, zooals de eigenaar van den distributiedienst B. als getuige mededeelde. Hij was door zijn knecht gewaarschuwd dat de vernielingen hadden plaats gevonden. De officier wist mede te deelen dat de inkomsten van verdachte erg laag zijn, waarom hij wilde volstaan met f. 5. boete subs vijf dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde conform dezen elsch. Het goede woordje. De inspecteur van politie te Wassenaar deed een goed woord voor een garagehouder uit die gemeente. Die had met een auto gereden, waar hij geen vergunning voor had. Dat gebeurde eigenlijk uit gewoonte zooals de verdachte nu aan den politierechter vertelde. Hl] had een ouden auto, waar altijd bood schappen mee gedaan werden. Nu had de knecht zonder dat de patroon het wist een accu gehaald. Dat was de verklaring die verdachte nu gaf, doch bij de politie had hij toegegeven opdracht aan zijn knecht te hebben gegeven. De officier vorderde f. 5. boete subs vijf dagen hechtenis, zulks vanwege het goede woordje van den Inspecteur, en de politie rechter veroordeelde conform dezen elsch. VOOR ZATERDAG 19 OCTOBER. Jaarsveld, 414,4 M. KRO-Uitzending 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 WD beginnen den dag 8.30 Gramjnuzlek 11.30 Gods dienstige causerie 12.00 Gramjnuzlek 12.15 Rococo-octet 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Gramjnuzlek 1.15 Musiquette en gramjnuzlek 2.00 Voor de Jeugd 3.00 Bont programma (4.004.30 Gra- mofoonmuzlek) 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP 5.30 Reportage 6.00 Gra- mofoonmuz. 6.30 VPRO: BljbelvertelUngen 6,45 Actueele reportage of gramjnuzlek 7.00 Vragen van den dag (ANP) 7.15 „Laat de gids U lelden. Juist ln deze tljdenl" propa- ganda-toespraak 7.25 Gramjnuzlek 7 45 Sportpraatje 8.00 Nieuwsber. ANP. 8.10 Overpeinzing met muzikale omlijsting 8.30 Gramjnuzlek 8.45 „Het onvergankelijke Rijk", voordracht 8.55 Wij sluiten den dag 9.00 Nieuwsber. ANP., sluiting Kootwijk, 1875 M. AVRO-Uitzendlng 700 Berichten (Dultsch) 7.15 Berichten (Engelsch) 7,30 Gram .muziek (Om 8.00 Nieuwsberichten ANP 9.00—9.15 Berichten, Dultsch) 10.00 Morgenwijding 10.15 Gram.muzlek 10.30 Omroeporkest (11.15—1120 Berichten. En gelsch) 12.00 Berichten en gram.muzlek 12.15 Gramjnuzlek <12.30 Berichten, Dultsch) 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 AVRO-Amusementsorkest 2.00 Berichten (Dultsch) 2.15 Verkorte opgave „Don Pas- quale" (gr.pl.) 3.00 Gram.muzlek 3.10 Radlotooneel 3.30 Berichten (Engelsch) 3.45 Concertgebouw-orkest en solist (opn.) 6.00 Berichten (Dultsch) 5.15 Nieuws- cn economische berichten ANP 5.30 Omroepor kest (6.156.30 Berichten, Engelsch) 6.45' Berichten 7.00 Vragen van den dag (ANP) 7.15 Gram.muzlek (7.30—7.45 Berichten. Engelsch) 8.00 Berichten ((Dultsch) 8.15 Nieuwsber. ANP. 8.25 Gramjnuzlek 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Gram.muzlek 9.00 Nieuwsber. ANP,, sluiting. 16 Naar J. J. A. Gouverneur, Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen). Elnd'lljk wordt het Prik te bont. i Laat Je me niet gaan, dan gebruik ik geweld! ,Nu ls het uitl" klinkt uit zijn mond, Vrij wil ik zijn, begrijp me goed, ,M'n zenuwen zijn te lang op proef gesteld,INiemand zal me zeggen, hoe het moet!!!" 2—3

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9