fe. LEIDSCH DAGBLAD - Eersie Blad Vrijdag 18 October 1940 Afval heelt waarde De verplichting tot het bewaren en afleveren De aanvallen op Londen ïtaliaansch Weermachtsbericht Duitsch Weermachtsbericht BEURSOVERZICHT MAIKT (Vervolg van pagina 1) Het eerste van de besluiten betreffende het bewaren en afleveren van hulsafvallen heeft voornamelijk betrekking op afvallen van levensmiddelen. Het besluit- legt aan een ieder de ver plichting op om de in huishouding of bedrijf vrijkomende afvallen van le vensmiddelen, waaronder te verstaan aardappelschillen, groenten- en fruit afval, vleesch-, visch- en broödresten en alle -ndere etensresten en beenderen te; bewaren en ter beschikking te stellen van de daartoe door de gemeentebestu ren aangewezen personen. Ook cada vers van honden en katten moeten in gevolge dat besluit worden ingeleverd. Verdere regelingen, betreffende de wijze, waarop de bewaring en inlevering zullen dienen te geschieden, zullen bij plaatselijke verordening worden bekend gemaakt. Verwacht mag worden, dat die verordeningen bepalingen zullen in houden, krachtens welke de afvallen hygiënisch en frisch moeten worden be waard in een emmer of kistje en regel matig worden afgegeven aan de inza melaars, die hiertoe van gemeentewege een vergunning hebben verkregen. Hier is een taak weggelegd voor de huis vrouw, die moet zorgen, dat deze rege ling in alle opzichten een succes wordt. Het ligt in het voornemen, de schil dboeren, die zich tot heden met de in- -ameling van genoemde afvalstoffen h bben beziggehouden, bij bovenge noemde regeling in te schakelen. Voorts kent het besluit nog enkele uit zonderingsgevallen ten aanzien van den bewaar- en inleveringsplicht. Zoo zal men niet verplicht worden etensresten en afval len van levensmiddelen ter beschikking te stellen, welke afkomstig zijn van eigen huishouding of bedrijf en bestemd zijn voor voeding van menschen of dieren, die tot eigen huishouding of bedrijf behooren. Ook geldt de bewaar- en inleverings plicht niet voor die afvallen, welke de hou der normaal in de uitoefening van zijn be drijf pleegt te gebruiken of te verhandelen. Op grond van deze uitzonderingsbepalin gen kan men dus met de afvallen uit eigen huishouding of bedrijf den eigen veestapel blijven voederei. en kunnen hotels, zieken huizen, levensmiddelenfabrieken, enz., de afvalstoffen normaal blijven verhandelen. De regeling is ook van toepassing op groente, die wegens mindere kwaliteit op de eiling niet den gestelden minimumprijs opbrengt. Deze- groente zal moeten worden verwerkt of voor voederdoeleinden verhan deld of anders bij een vergunninghouder moeten worden ingeleverd. De ingezamelde afvallen zullen normaal worden verkocht aan veehouders uit de omgeving of, indien dit niet mogelijk zal zijn, worden verwerkt tot een duurzaam veevoeder. Het tweede besluit geldt dierlijke af vallen. Het heeft ten doel de dierlijke afvallen, welke nog in groote hoeveel heden verloren gaan, eveneens te doen inzamelen en tot veevoeder te laten verwerken. Het besluit stelt te dien einde het bewaren en ter beschikking stellen van vleeschafvallen, afvallen van wild en gevogelte, vlschafvallen, beenderen, ondeugdelijke vleeschwaren en doodgeboren dieren verplicht. Dit heeft dus voornamelijk betrekking op afvallen van abattoirs, slagerijen, vleeschverwerkende industrieën, poe liers, vischhandelaars, enz. De afvallen moeten worden ingeleverd aan perso nen of lichamen, welke daartoe van ge meentewege zullen worden aangewezen. Ook hier gelden de uitzonderingsbepalin gen ten aanzien van den bewaar- en in leveringsplicht, indien deze afvalstoffen door den houder gebruikt worden in zijn bedrijf of door dezen in de normale uit oefening van zijn bedrijf verhandeld plegen te worden. Bij plaatselijke verordening zal voor deze afvalstoffen worden bekend gemaakt, hoe de inlevering en inzameling zal geschieden. In verband met bovenstaand bericht wordt onder de 'aandacht gebracht, dat binnenkort ook voor andere afvalstoffen en oude materialen een regeling zal worden getroffen. Londen werd gisteren door ongeveer twee honderd vliegtuigen ln verscheidene krach tige golven aangevallen hoewel het weer i weinig gunstig was. Het Duitsche luchtwa- I pen veroorzaakte zware schade. De Erngel- I jch jagers bleven erg op den achtergrond, <iöch konden op verscheidene plaatsen tot een gevecht genoodzaakt worden. Bij deze gevechten werden 17 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Eén Duitsch toestel wordt vermist. Gebruik makend van de weersgesteldheid, gelukte het Duitschen Jagers meer dan eens, Engelsche Jachtvlieg tuigen verrassend aan te vallen en te ver nietigen. Ook hedennacht, den 41 en nacht der ver- geldingsvluchten naar Engeland, zijn Duit- sche bommenwerpers onophoudelijk' tegen Britsche hoofdstad in den aanval ge weest. De Britsche minister voor gezondheid, MacDonald heeft in het Lagerhuis toege geven,, dat de gevallen van hersenvliesont steking, welke ln den wereldoorlog in het leger talrijk waren, belangrijk veelvuldiger zijn geworden. Het aantal bedden in de ziekenhuizen, waar slachtoffers van lucht aanvallen liggen, was volgens MacDonald 5500. Ongeveer 489.000 schoolkinderen in Londen zijn geëvacueerd, d.w.z. ongeveer 50 )rocent van de leerplichtige Londensche eugd. (D.N.B) AMERIKAANSCH VLAGGESCHIP UIT SJANGHAI VERTROKKEN. Het Amerikaansche vlaggeschip „Augusta" hedenmiddag uit Sjanghai vertrokken, waarschijnlijk naar Manila. Het vlagge schip heeft hedenochtend alleAmerikaan sche reservisten uit Sjanghai, ongeveer 60 man, aan boord genomen. In strijd met de vroeger instructies hadden zij gisteravond plotseling bevel gekregen zich aan te mel den. De „Augusta" is eenige weken voor het verstrijken van den in het program be paalden tijd uit Sjanghai vertrokken. Intusschen vorderen de systematische voorbereidingen der evacuatie van de in China wonende Amerikanen, welker aantal ln officieele Amerikaansche kringen ge raamd wordt op ruim 3000. Het consulaat- generaal der Vereenigde Staten maakt be kend, dat het Amerikaansche transport schip „Chaumont" aan het einde van de maand wordt verwacht. Daarmede zal dan bet vijfde stoomschip voor evaruatiedoel- einden ter beschikking zijn gesteld. (D.N.B.) AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN VOOR CHINA. Uit Manila wordit gemeld, dat hed'sn een Amerikaansch schip, welks naam niet ge noemd wordt met 33 Amerikaansche vlieg tuigen aan boord, de haven van Manila binnenloopt. De vliegtuigen zouden via den weg door Birma naar China vervoerd wor den. Het schip zou voorts twintig Ameri kaansche vliegtuigen, die sinds maanden in Manila staan aan boord nemen en men neemt aan, dat ook deze toestellen voor China bestemd zijn. (D.N.B.) DE TOESTAND IN FRANSCH MAROKKO. Volgens berichten uit de grenszone van Spaansch Marokko komen daar talrijke Arabieren uit de Fransche zone aan. De reden hiervan is gelegen in den moeilijken cconomischen toestand, vooral in de schaarsohte van levensmiddelen. (D.N.B.) ANTI-ENGELSCHE EN ANTI-JOODSCHE BETOOGINGEN IN PALESTINA. In Palestina ls het de laatste dagen, vol gens berichten, die te Rome uit Beiroet en Athene zijn ontvangen, tot ernstige anti- Engelsche en anti-Joodsche demonstraties der Arabische bevolking gekomen. De inci denten begonnen, toen enkele dagen gele den de Mohammedaansche moefti van Je ruzalem door Joden in een straat ln Jeru zalem met steenen werd bekogeld en daar bij zwaar werd gewond. De Engelsche po litie greep niet in. Denzelfden avond werd een groote anti-Joodsche en anti-Engelsche betooging gehouden door de Arabieren voor de Joodsche universiteit van'Jeruzalem en voor de Engelsche prefectuur. Botsingen tusschen Arabieren en Joden zouden zich ook hebben voorgedaan voor het Joodsche technologische instituut in Haifa, waar gewapende Joodsche studenten optraden tegen de Arabische menigte. Ook uit verschillende andere steden in Palestina komen berichten over nieuwe anti-Engelsche en anti-Joodsche demon straties der Arabieren. In verschillende ge vallen zijn Engelsche troepen en politie met pantserwagens en bajonetten opgetreden tegen de betoogende menigte. Er zijn nog geen berichten ontvangen, die melding ma ken van slachtoffers bij deze incidenten. (D.N.B.) ZUIDSLA VISCH VRACHTSCHIP GETORPEDEERD. Naar uit Algeciras gemeld wordt, heeft een Britsche torpedoboot jager in Gibraltar de bemanning aan land gebracht van het Zuidslavische vrachtschip Orao, dat op 12 October door een Itallaansche duikboot op 250 mijl ren Zuidoosten van Gibraltar tot zinken is gebracht. (D.NJ3.) MEVR. VANDERVELDE GESCHORST. Mevrouw 'Jeanne Emiüe Vandervelde, de weduwe van den vroeger en socdalistischen leider in België, die als bestuurster van den gezondheidsdienst in de Belgische gevange nissen optrad, had ook het land verlaten. Na een afwezigheid van ongeveer drie maanden en na ln het Zuiden van Frank rijk op de ergerlijkste wijze de politiek der ex-regeering-Piarlot be hetbben gesteund en verdedigd, keerde zij terug en hernam stil letjes haar dienst. Thans heeft haar echter een vonnis ge troffen, dat zij voor drie maanden is ge schorst. (A.N.P.) MEVROUW LUPESCU. De ordedienst der Roemeense he legionaire beweging heeft in de woning van mevrouw Lupescu documenten gevonden, waaruit blijkt, dat zij verwikkeld was in de graan handelstransacties van de maatschappij Oeccbava, waardoor de Roemeensche boe ren en het land voor vele milliarden lei benadreld zijn. (A.N.P.) DE BROODRANTSOENEERING IN FRANKRIJK. De Fransche regeering heeft een nieuwe verdeeling der broodrantsoenen ingevoerd. Van 21 October af zullen de rantsoenen voor arbeiders en boeren verhoogd worden tot 450 gram per dag De rantsoenen voor kinderen onder de 7 jaar en voor personen boven ds 70 jaa1 vorden verminderd. De kinderen boven jaar en Je volwassene,, krijgen ook verder 350 gram per dag. (D.N.B.). In zijn weermachtsbericht no. 133 maakt het Itallaansche hoofdkwartier het volken de bekend: De commandant van het torpedovlieg tuig, dat den Engelschen kruiser „Liver pool" torpedeerde, is de bestuurder kapitein Massimiliano Erasi. In Noord-Afrlka hebben onze iuchtfor- maties, ondanks de ongunstige weersge steldheid, met succes haar bombardemen ten hervat op de vliegvelden van El Daba en Mersa Matroeh. Zij hebben het vliegveld El Dlkheila (Alexandriëi getroffen en langs den weg van Mersa Matroeh naar El Daba Ijar.delijke installaties en autocolonnes. Al onze vliegtuigen zijn op hun basis terugge keerd. In Oost-Afrika hebben onze vliegtuigen het vliegveld en de haven van Aden ge bombardeerd, waarbij in beide doelen groote branden ontstonden. Dg vijandelijke lucht macht bombardeerde woonhuizen ln Ne- ghelli, waarbij lichte schade werd veroor zaakt. DE PRESIDENTSCAMPAGNE IN AMERIKA. In tegenstelling tot de veelvuldig ver spreide meening, dat Roosevelt bij de ko mende verkiezingen voor het president schap zal overwinnen, verklaarde de uit gever van het Washingtonsche tijdschrift Pathfinder, Emil Hurja, dat Roosevelt's republikelnsche tegencandldaat Willkie met een meerderheid van l'/j tot 3 milUoen stemmen zal zegevieren. Emll Hurja heeft door zijn rake voorspellingen over de ver kiezingsuitslagen van 1932 en 1936 in de Ver. Staten een nationale bekendheid ver worven. In een verkiezingsrede te St. Louis (Mis souri) verklaarde de republikeinsche candi- daat voor het presidentschap, Willkie: Amerika kan en mag niet probëeren den Europeeschen vrede met geweld van wape nen te handhaven. In verband met zijn eisch naar grootere leveringen van mate riaal aan Engeland, beweerde Willkie, dat de Ney Deal de capaciteit der wapenproduc tie van de Ver. Staten zoowel voor eigen land als voor Groot-Brittannlë sterk heeft benadeeld. De democratische partijleiding maakt be kend, dat president Roosevelt aan den voor avond der verkiezingen toch nog vier rede voeringen zal houden, die alle over de Ame rikaansche radio verspreid zullen worden. De data voor de redevoeringen zijn: 23 Oc tober in Philadelfia, 28 October in Madison Square Garden (New York), 30 October ln Washington en 1 November in Cleveland. (D.N.B.). DE ROEMEENSCHE KOOPVAARDIJ. In den vorm van een wet zijn buitenge wone maatregelen voor de Roemeensche koopvaardij ingevoerd. De staat behoudt zioh bij den verkoop van rivier- en zeesche pen, die onder Roemeensche vlag varen, een eerste aankoopsrecht -voor. Iedere verkoop, die tot stand komt zonder dat met dit recht rekening wordt gehouden, ls ongeldig. Roe meensche schepen hebben voor "lederen tocht een vergunning noodig. Afzonderlijke tochten en het aanvaarden van afzonder lijke vrachten moeten goedgekeurd worden door het onderstaatssecretariaat voor ma rine in het ministerie voor de landsverdedi ging. In verband hiermede is verklaard, dat on der de huidige economische omstandighe den van verschillende kanten wordt gepoogd te strijden tegen de stabilisatie der prijzen, welke de regeering nastreeft. Een tweede wet machtigt de regeering iedere industrieele installatie die wordt stopgezet of verwaarloosd, in bedrijf te ne men. Wanneer de staat de installatie over neemt, krijgt de eigenaar een schadevergoe ding van hoogstens 5 procent van de zuivere vlnst (DNB). DE „TIMES" OEFENT CRITIEK. Goeteborgs handels- en scheepvaartnieuws publiceert een hoofdartikel van de Lon densche Times, waarin scherpe critiek ge oefend wordt op de methoden der Britsche oorlogsberichtgeving. De Times schrijft: Voorspellingen over wonderbaarlijke ver dedigingsmaatregelen kunnen slechts scha den. Onze passieve verdediging is deels materieel deels moreel. Wat de moreele zij de betreft, moet herhaald worden, dat de officieele communlqué's zeer veel te wen- schen overlaten. Het kan slechts onnoodige onrust wekken, wanneer men ln de commu- qué's uitdrukkingen bezigt als „een beroem de Londensche markt" of „een bekende kostschool". Evenmin ls het in overeen stemming te brengen met de gevoelens van hen, die tijdens een nachtelijk bombarde ment groote verliezen geleden hebben, wan neer men des morgens in het communiqué leest, „dat de aanvallen vergeleken met die van den vorlgen nacht Iets verminderd zijn". Dergelijke algemeenheden veroorza ken meer last dan nut en kunnen ln geen enkel opzicht het moreel van het Britsche volk versterken. Dit berust n.l. in grooten omvang op het resutaat van onze materleele verdediging. Vervolgens critiseert de Times buitenge woon scherp de ongezonde schuilplaatsen en de gebrekkige verzorging der dakloozen. De Londensche correspondent van Goe teborgs handels- en scheepvaartnieuws meldt, dat deze meeningen van de Times steeds sterker overeenkomen met die van de openbare meening. Het dringendste vraagstuk is dat van de schuilgelegenhe- den. Zowel de nieuwe minister van blnnen- landsche zaken, Morrisson als zijn naaste medewerkster Ellen Wilkinson, hebben dui delijk te verstaan gegeven, dat tot een uit- gebrelden aanleg van schuilplaatsen niet kan worden overgegaan. Het is echter duidelijk, dat de verscher ping van den luchtoorlog tijdens de laat ste dagen zeer krachtige bombardementen in de komende lange winternachten aan kondigt. De eenige mogelijkheid ls gelegen in een grootscheepsche evacueei'ing der be woners uit de bedreigde gebieden. Men acht het thans waarschijnlijk, dat de re geering zal overgaan tot een gedwongen evacueei'ing van vrouwen, kinderen, ouden van dagen en zieken uit deze districten. De minister van openbare gezondheid Mac Donald heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat hij de evacuatie wenscht van al degenen, die geen noodzakelijken pro- ductlevên arbeid verrichten. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Aan den uitgang van het Kanaal van Bristol is bij een opdringen van Duitsche torpedojagers een zeegevecht ontstaan met een formatie Britsche kruisers, welke door torpedojagers werd beschermd. Onze torpe dojagers vielen den vijand, die in de meer derheid was, aan en plaatsten een torpedo treffer op een vijandelijk oorlogsschip. De vijand brak daarop het gevecht af. Vlieg tuigen gingen den vijand achtervolgen. De Duitsche torpedojagers zijn heelhuids op hun steunpunten teruggekeerd. ZooaLs reeds gemeld, gelukte het van nacht bij een opdringen van Duitsche tor- pedomotorbooten naar de Engelsche zuid oostkust twee bewapende vijandelijke koop vaardijschepen en twee vijandelijke tank schepen van in totaal 33.000 .b.r.t. tot zin ken te brengen. Een duikboot onder bevel van den eersten luitenant ter zee Blelch- rodt, van wie reeds twee gedeeltelijke re sultaten gemeld zijn, heeft op zijn laatste reis. in totaal 42.000 b.r.t. vijandelijke scheepsruimte tot zinken gebracht. Daar mede heeft de eerste luitenant ter zee Bleichrodt 93.862 b.r.t. vernietigd. Lichte gevechtsformaties deden opnieuw aanvallen op de Britsche hoofdstad en op belangrijke militaire doelen in Zuidoost- Engeland. Ondanks de moeilijke weersge steldheid gelukte het in het Oosten van Londen het station bij de Victoria docks alsmede in het stadsgebied ten Noorden van de Theems belangrijke instalalties te tref fen. Er ontstonden daarbij verscheidene luchtgevechten, waarin onze jagers de meerderheid behielden. Bij le Havre be schoot een. legerbatterij een vijandelijke duikboot. Duikbommenwerpers deden daar na nog een aanval op het vaartuig met bommen. Onder hevige ontploffingen wer den deelen van de boot naar de oppervlak te geslingerd zoodat de vernietiging van de duikboot als zeker kan worden aangeno men. Marine-artillerie dwong vijandelijke tor- pedomotorbooten die de Vlaamsche kust trachtten te naderen terug te keeren. Con centraties van schepen in de haven van Dover werden door marine-artillerie onder krachtig vuur genomen. Des nachts waren hevige voortdurende luchtaanvallen weer gericht op Liverpool en Birmingham. Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd voortgezet. Britsche vliegtuigen vlogen gisteren het rijksgebied niet binnen. In de luchtgevechten van gis teren verloor de vijand 17 vliegtuigen. Ze ven Duitsche toestellen worden vermist. KONING LEOPOLD. In het Belgische gebouw der wereldten toonstelling in New York zal het borstbeeld van koning Leopold, dat na de capitulatie van België was verwijderd, weer opgesteld worden. De New York Herald Tribune ver neemt in dit verband, dat Belgische kringen in Amerika hun opvatting over de capitula tie van den koning hebben gewijzigd. (D.N.B.). DE TAAL IN BELGIË. Ten einde ten spoedigste tot betere toe standen te geraken, heeft de sedert kort Ingestelde „commissie voor taaltoezicht" in België, waarvan, zooals bekend, de heer Grammens deel uitmaakt, een dringend be roep gedaan op gepensionraeerde hoofdop zieners en opzieners van het lager onder wijs, benevens leeraren van het normaal- onderwijs, die bedde landstalen machtig zijn om gedurende een paar maanden spe ciale opdrachten te verrichten. Him taak zal hoofdtaaeHJfc bestaan Ln het verleenen van hulp aan gemelde commissie en de bestaande inspectie, teneinde de schifting der schoolplichtige kinderen ln taaiopzicht te bespoedigen. Hun weltering zal vooral liggen ln de ge mengde taalgebieden van Brussel en voor steden en op de taalgrens, om daar ten spoedigste tot voor de Vlamingen meer be vredigende taaltoestanden te komen. (A.NP.) DE BENOEMING VAN SERRANO SUNER. Omtrent de benoeming van Serrano Suner tot minister van buitenlandsche zaken in Spanje meldt de vertegenwoordiger van de „.Messaggero" uit Madrid, dat men zich in Spanje er van bewust is, dat een nieuwe politieke phase is begonnen en dat nieuwe benoemingen op eenige belangrijke commandoposten de inleiding zullen vor men voor beslissende gebeurtenissn, waar door Spanje zijn doelstellingen zal bereiken. De benoeming van Serrano Suner tot mi nister van buitenlandsche zaken ls de logi sche consequentie van de recente diploma tieke activiteit van Madrid in Rome en Ber lijn. De caudillo heeft, door Serrano Suner te belasten met het ministerie van buiten landsche zaken, de positie van Spanje in de huidige stormen ondubbelzinnig vast wil len leggen. Met Serrano Suner ln het mi nisterie van buitenlandsche zaken is iedere twijfel onmogelijk en ieder ziet zonder meer, welken weg Spanje heeft gekozen op dit voor het lot zoo belangrijke oogenblik. (D.N.B.) DF BRANDSTOF- EN LEVENSMIDDELEN VOORZIENING IN FRANKRIJK. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat de kolenleveranties ln Frankrijk in den komenden winter voor privaatwoningen 30 procent, voor regeeringsgebouwen 50 pro cent, voor scholen 70 procent en voor zie kenhuizen 75 procent van die van verleden jaar zullen bedragen. De kolenproductie zal dit jaar ongeveer 45 millioen ton of 95 pro cent van de productie van verleden jaar bereiken, de regelmatige distributie hiervan is echter ten gevolge van transportmoeilijk heden onuitvoerbaar. Frankrijk heeft bo vendien in de achterliggende jaren niet slechts de eigen kolen verbruikt, doch ook nog 20 millioen ton jaarlijks uit Duitsch- land en Engeland ingevoerd. Wat de levensmiddelen betreft, zal het boterprobleem zeer moeilijk zijn, want voor den oorlog werd uit Argentinië bijna 5.000 ton aan Frankrijk geleverd, terwijl deze import thans gestaakt is. Óok de levering van 25.000 ton fruit, waarvan 6.000 ton uit België, 8.000 uit Spanje, 3.000 uit Italië, 1-200 uit Nederland en 5.0.00 uit Amerika zal wegvallen. Alle levensmiddelen vraagstuk ken zullen door staatssecretaris Achard ge regeld worden, die binnenkort uit Vichy in Parijs zal arriveeren. (United Press) INCIDENT IN ANTWERPSCHS GERECHTSHOF. In het Antwerpsche gerechtshof deed zich deze week een incident voor waarover druk gesproken wordt. In December 1939 werden vervolgingen ingesteld wegens het versprei den van een nat. socialistisch blad. Het voorwendsel hiertoe werd geleverd door het feit, dat de naam van den drukker ontbrak. Door nog niet opgehelderde omstandighe den kwam deze zaak'pas thans voor het gerechtshof. Toen de beschuldigden opge roepen werden, bleek, dat er slechts een verschenen was. Toen met het verhoor begonnen zou wor den, verschenen er drie Duitsche officieren, die de bewijsstukken in besag namen en de verantwoordelijke personen aanhielden. In een persconferentie, welke des middags ge houden werd, verklaarde de commissaris voor de stad Antwerpen, dr. Delius, dat de Duitsche overheid niet kan toelaten, dat thans nog personen vervolgd worden, om dat zij twee jaar geleden sympathie bleken te hebben voor de Duitsche opvattingen. Indien deze zaak vroeger ter kennis van de Duitsche overheid zou zijn gekomen, zou reeds eerder zijn ingegrepen. De procureur en de substituut-procureur verblijven thans onder bewaking in een hotelkamer, waar zij ter beschikking van de Duitsche overheid zullen blijven, totdat het onderzoek geëin digd zal zijn. (Belga) AMSTERDAM, 18 October. Bij opening van de beurs zag het er heden uit, alsof de markt een stil verloop zou hebben. De animo was niet groot en de affaire was van geringe afmetingen. De stemming was goed prijshoudend, maar de koersen waren niet veel veranderd. Geleidelijk aan werd de belangstel ling echter grooter en dit ging gepaard met een toeneming van den handel, daarbij openbaarde zich goede kooplust en de koersen sloegen een opwaartsche richting in. Later op den middag gaven diverse specialiteiten een drukker affaire te aanschouwen, waardoor de markt een opge wekt voorkomen kreeg en tegelijkertijd werd de stijging vrij sterk geaccentueerd en kon de markt bepaald vast worden genoemd. Het leeuwen deel van de attentie werd getrokken door Aku's. Bij de opening werd afgedaan tegen 117% of eenige punten beneden het vorige slot. Lang zaam maar zeker echter ging de koers naar boven en tenslotte werd gehandeld tegen om streeks 122%. Unilevers bleven niet achter en wisten zich te verbeteren van 132% tot 135%. De Philipsaandeelen lagen stevig ln de markt maar waren niet veel veranderd en golden 196tot 198 3/4%. Voor Nederlandsche Indus- trieelen in het algemeen bestond op bescheiden voet eenige kooplust en in verscheidene geval len konden dan ook hoogere noteeringen wor den gemaakt. Een bepaald vaste tendenz be stond voor de Suikerfondsen. H.VA.'s vormden ln dit opzicht wel het beste voorbeeld, na op 400% te zijn Ingezet, werd later op den mid dag een tiental procenten meer besteed. Dit ging weliswaar niet. vergezeld met groote om zetten. maar er was te weinig materiaal aan de markt om de vraag te bevredigen, zonder een flinke stijging te veroorzaken. Vorsten landen. die oorspronkelijk verwaarloosd waren, trokken ook profijt van den zich openbarenden kooplust en liepen eenige punten omhoog Di verse minder courante soorten konden een kleine koerswinst behalen. Voor Rubberfondsen werd ook weer eenige belangstellng aan den dag gelegd. Amsterdam Rubbers stegen een viertal pun ten. In verscheidene doorgaans minder cou rante soorten ontwikkelde zich eenige affaire, waarbij veelal koerswinsten konden worden be haald. De Tabaksafdeellng was goed gedispo neerd, de Sumatra-aandeelen kwamen algemeen hooger te liggen. Oude Deli's liepen op tot 214% Het zakenverkeer in Scheepvaartaandeelen was van kalmen aard, maar desniettemin hadden ook deze stukken hun deel aan het verbeterde beurssentiment. Scheepvaart Unies monteerden tot 147%, waarbij zij werden gevolgd door de aanverwante aandeelen. Ook Oude Booten en eenige andere soorten werden hooger afgedaan. De affaire in petroleumwaarden was onbeteeke- nend. Olies waren prijshoudend, maar bewogen zich binnen enge grenzen en schommelden voornamelijk tusschen 237% en 238%%. Voor Amerikaansche fondsen werd ook nog eenige belangstelling aan den dag gelegd. Ook hier kon een vaste stemming worden waargeno- staalaandeelen liepen na vasten Jnzefc geleidelijk aan naar boven en eveneens kon dit worden waargenomen by de koperaandeelen. Ook de Public utilities en de Spoorwegaandeelen waren goed van toon. Met de Duitsche waarden was het evenmin slecht gesteld. Er was vrywel geen aanbod, ter- wyi zich daartegenover op bescheiden voet eenige vraag openbaarde en in tal van gevallen had dit tot gevolg, dat hooger noteeringen tot stand kwamen. De Youngleening gaf, zooals ge- bruikeiyk. weer geregeld openiyken handel te zien en was daarby goed pryshoudend, schom melende tusschen 38 3/4 en 401/4. De beleggingsmarkt was stil. De Ned. Staats papieren waren overigens goed gestemd, er be stond voor diverse onzer nationale schuldbrie ven eenige vraag, zonder dat dit echter ressor teerde. ln ruime omzetten. Ook de gemeentciyke en provinciale obligatiën alsmede de pandbrie ven lagen goed ln de markt. Prol. 2 3/4 OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 18 October. Valuta's (schriftelijke en tel transacties). New-York 1.88 3/16—1.88 9/16, BerUJn 75.28— 75.43, Brussel 30.11—30.17. Helsinki 3.81—3.82. Stockholm 44.81—44.90, Zürlch 43.59—43.68. Bankpapier: New-York 1.86%—1.90 1/4, Brussel 30.08—30.20, Stockholm 44.76—44.94, Zürlch 43.5543.72. LEIDEN, 18 October. Ter Veemarkt waren aangevoerd: 20 stieren, 90 kalf- en melkkoeien pe stuk f.250450, handel vlug; 30 stuks vare- koelen e.a. f. 1.10—270. handel t. vl.; 440 vette koeien: graskalveren 145 stuks; vette kalveren 7 stuks: nuchtere slacht- en fokkalveren 98 st.; 200 ette schapen f.40—66, per kilo schoon ge- wIc'k 90—125 ct., handel vlug; 700 vette lamme ren 2641, per kilo schoon gew. 80—115 cents, handel vlug; 19 zeuge f.50—75, 197 mestvar- kens, f.20—34, 260 biggen f.5—7 per stuk, han del z. m.; 1 paard; 1 veulen; 30 bokken en gei ten, f.720, handel t. vlug. LEIDEN, 18 Oct. Kaasmarkt. Goudsche kaas le oort f.3940.50, 53 partyen, handel goed; ld. 2e soort f.38; Leidsche kaas f.36—37, 12 par tyen, handel goed. HOOFDDORP. 17 Oct. Rogge f. 10.50; Che valier Gerst f. 10.40; Wintergerst f.10; Haver f. 850; Duiveboonen f 14; Paardeboone f. 12.25; Bruine Boonen f. 22.50; Groene erwten f. 12.50; Vale erwten f.19; Gele Mosterd f.18; Kanarie zaad f.12; Karwyzaad f.31; Blauwmaanzaa4 f.39; Koolzaad f.16.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3