STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 18 October 1940 Verspreide Berichten tóp/J. UTtlRC^ Rijkscommissaris spreekt Weensche kunstenaars toe VRAGENRUBRIEK Binnenland Kolendampvergiftiging in den „Meihof" Gerard van Hulzen overleden Japan en Nederlandsch Indië Buitenland De oorlog ter zee NED. VER. VAN HUISVROUWEN AFD. LEIDEN. Lezing door mej. Akkc Vries over „Paddestoelen". Een gering aantal dames was gistermid dag bijeengekomen in het V.C.T-huis om haar licht op Xe. steken over „Paddestoelen" De presidente der afdeeling Leiden van de Nederlandsché Vereeniging van Huisvrou wen heette de aanwezigen hartelijk welkom speciaal de spreekster van den middag, mej. Akke Vries en mej. Hoitink, directrice der Vakschool met haar leerlingen. Mevr. Vriend wees erop dat dit de eerste bijeenkomst is van de huisvrouwen na de verschrikkingen van '10 Mei. Veel is over de hoofden der vrouwen gegaan; onder de leden zijn enkelen zwaar door het noodlot getroffen. Spr. verzocht eenige momenten stihe voor hen die vielen. Op de huis vrouwen rust de dure plicht de moeilijke tijden dapper tegemoet te gaan. Een van haar grootste zorgen is momenteel wel de voedselvoorziening. Nu het volop de tijd is van de paddestoelen en deze een uitstekend voedsel vormen heeft het bestuur gemeend mej, Akke Vries te moeten uitnoodigen door een lezing meer bekendheid aan deze voe ding te geven; mej. Hoitink was dadelijk bereid gevonden eenige paddestoelgerech- ten tv maken. Spr. sprak de hoop uit dat het een leerzame middag voor de aanwezi gen zou worden; vervolgens gaf zij het woord aan mej. Akke Vries. Mej. Vries wilde haar lezing in drie ge deelten splitsen en wel: le. wat is een pad destoel? 2e. de plaats van den paddestoel in J huishouding der natuur; 3e. de plaats van den paddestoel in de huishouding van den m%nsch. De paddestoel is het vruchtlichaam van een plant, die in den grond zit en wel de schimmelplant. Deze paddestoel begint zijn bestaan in den vorm van een spoor die soms maar de grootte heeft van 1/10000 m.M. De draden van de schimmelplant ver spreiden zich meestal in een kring, welke ieder jaar grooter wordt; vandaar dat. men de paddestoelen ook meestal in een kring vindt staan; de z.g. heksenkring. Heeft men dus zulk een heksenkring gevonden, dan kan' men ieder jaar weer naar dezelfde plaats gaan; dit vergemakkelijkt het zoe ken dus in hooge mate. De keuze om te bespreken op een lezing is altijd zeer moeilijk, aangezien er mo menteel 3000 soorten in ons land bekend zijn. Spr. noemde de studie over de padde stoelen zeer interessant. Ze legt geheel be slag op den mensch en» laat hem niet meer los. Wat is nu de plaats van den paddestoel in de huishouding der natuur? De padde stoel is in hoofdzaak afvalopruimer. Daar door is de meeste paddestoelengroei ook in het najaar. Zij kunnen organische stoffen direct ontbinden en verhaasten het rot tingsproces. Ze zijn meestal bevriend met de boomen. Door uitwisseling van voedings stoffen kunnen vele boomen niet leven zonder zwamgrond. "ervolgens kwam spr- aan het onder werp: de plaats van den paddestoel in de huishouding van den mensch. De voedings-. waarde van de paddestoelen loopt sterk uiteen Over het algemeen bevatten zij even veel eiwit als vleesch. Ook koolhydraten zijn in groote hoeveelheid aanwezig. De vraag evenwel: hoe kunnen wij giftigheid mijden? is zeer moeilijk te beantwoorden. Er is geen algemeen geldende regel over te gjven. De aanslag van een zilveren lepel bij het koken gaat niet op. daar deze ont staat door zwavelwaterstof die ontsnapt. Spr. zou den aanwezigen wilier, aanraden nooit paddestoelen te nemen, waar iets roods aan den stengel of onder aan het hoedje zit, daar deze meestal giftig zijn. Paddestoelen zijn over het algemeen zwaar te verteren door het celweefsel; ze AMERIKAANSCHE LEENINGEN AAN CHINA? De directeur voor de federale leeningen in Amerika, Jones heeft medegedeeld, dat hij op het oogenblik onderhandelt met den directeur der Bank van China, Soeng, over nieuwe Amerikaansche leeningen aan China Jones verklaarde, dat hij niet kon zeggen met hoeveel de nieuwe leeningen zullen uitgaan boven het reeds aan China geleen de bedrag van 85 millioen dollar. Het staat ook nog niet vast, hoe China zal terug betalen. Ongetwijfeld zal de schuld gedeel telijk gedelgd worden door leveranties van voor den oorlog belangrijk metalen. Om trent de manier waarop China de Ameri kaansche credieten denkt te gebruiken, verluidt niets. Soeng, verklaarde echter, dat China ervan overtuigd is belangrijke hoe veelheden goederen over den Birmaweg te kunnen invoeren. (D.N.B.). ZUIVERING BELGISCHE SCHOOLBOEKEN Het DjN.B. meldt uit Brussel: De secretaris -generaal van het Belgische minisbeirie van onderwijs heeft volgens de staatscourant instructie gegeven tot instel ling van een commissie, diie belast zal zijn met het toezicht op de Belgische school boelken voor het middelbaar en lager on derwijs. De commissie heeft in het bijzon der tot teak de in een groot dieel dezer boe ken voorkomende uitgesproken tendentieuze voorstellingen van de betrekkingen fcusschen België en Duitschland aan te passen aan die eischen der historische objectiviteit De boeken behandelen vaak vooral de gebeur tenissen van de nieuwere en nieuwste ge schiedenis op een wijze, welke in strijd is met de feiten en nadeelig was voor bet wederzijdse he begrip en de noodzakelijke samenwerking tusschen de beide iandlsn. HIMMLER NAAR SPANJE. Heinrich Himmler, rijksleider van de S.S. en chef van de Duitsche politie, zal mor gen, naar de Spaansche bladen melden, in Spanje aankomen. In verband hiermede wij dien de bladen hartelijke begroetings woorden aan Himmler, waarbij zij er op wijzen, dat Spanje in dezen beproefden medewerker van den Führer een vriend en (kameraad kan begroeten. (D.NJB.) moeten in elk geval zeer kort worden ge kookt, daar de. chytinewand anders ondoor dringbaar wordt. Spr. gaf vervolgens aan de hand van keu rige gekleurde lantaarnplaatjes nog vele in lichtingen. In de pauze kon men de scho tels zien van de door de leerlingen van de Vakschool bereide paddestoelen, terwijl de recepten hiervan werden uitgedeeld- Ook kon men de paddestoelen nader bekijken zooals ze in de natuur voorkomen, uit een collectie welke mej. Vries had medege bracht. Zooals de presidente aan het eind van den middag verklaarde, was het een zeer interessante middag geweest. ZILVEREN JUBILEUM. Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer A. Koren, brugwachter bij de Ned. Spoorwegen en dienstdoende op de Spoor wegbrug over het Galgewater en den over weg in den Morschweg alhier, in dienst trad. Gistermiddag was hij op het bureau van Weg en Werken te Rotterdam, waaronder Leiden ressorteert, ontboden, waar de hoofd ingenieur, de heer H. K. C. W. van der Veen hem in zeer hartelijke bewoordingen, na mens de directie gelukwenschte en hem het' gebruikelijke-geschenk onder couvert aan bood, benevens een oorkonde vóór 25-jarigen trouwen dienst. Hedenmorgen werd ten huize van den jubilaris namens het personeel van de sectie Leiden een groote- bloemenmand be zorgd. De heer Wijnnobel, assistent-opzich ter van Weg en Werken der Ned. Spoor wegen alhier, bracht de schriftelijke geluk- wenschen over van den heer W. van Duijn, opzichter le klasse bij dien dienst alhier, die verhinderd was. De heer Wijnnobel wenschte den jubilaris namens het personeel hartelijk geluk en prees de goede verstandhouding, waardoor de werkzaamheden op de juiste wijze ver richt werden. De jubilaris dankte, den heer Wijnnobel voor de gelukwenschen en het personeel voor de gebrachte bloemenhulde. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: \V. Nederlandsche Rotogravure Maat schappij. Noordeinde 812, Leiden. De hoe ren D. J. Lambinon en J. C. Stafleu zijn afgetreden aIs adjunct-directeur en be noemd tot directeur. A. W. Sijthoff's Uitgeversmaatschappij N.V., Doezastraat 1, Leiden. Overleden com missaris: Dr. J. Schoemaker, 's-Gravenhage G. C. Bik, Hoefstraat 21, Leiden. Tim mer-, aannemers- en bouwbedrijf. Wijzi ging handelsnaam in: firma G. C. Bik. Nieuwe eigenaresse: Wed. A. M. Bikv. d. Poel, Leiden. R. Gottenbos, v. d. Werfstraat 33, Leiden. Schildersbedrijf. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen rech ten mej. L. Reynvaan (Renkum) en de heer C. J. Brinkman (Delft)voor het doctoraal examen Geneeskunde, de heer W. W. Muys van de Moer (Leiden); voor het artsexamen, le gedeelte: mej. T. E. Zwaagdijk (Den Haag) en de heer H. W. Hoets (Den Haag). Bevorderd tot arts zijn mej. J. Josso (Heemstede) en de heeren L. E. Wessels (Leiden) en G. N. Muilwijk (Rotterdam). Bij H. E. Stenfert Kroese's Uitgevers maatschappij N.V. alhier, is in druk ver schenen het Jaarboek der Rijksuniversiteit te Leiden 1940, Bij de vanwege de Vereeniging van Belasting consulenten te Amsterdam ge houden examens slaagde voor het voorbe reidend gedeelte de heer J. C. Horrée alhier. DE STAKING IN HONGARIJE. De Hongiaansche regèering heeft gisteren de steenkoolbekikents van Sailgotarjain, Taf-a, Dorag en Tokiod, waarin een staking is uit gebroken, door militairen laten bezetten, daar de onderhandelingen tusschen de di recties en de mijnwerkers nog steeds geen resultaat hebben opgeleverd. Voor het nemen van dezen energieken maatregel oer negeering zou de ernstig in gevaar gebrachte steienkoolvoorzjieiiing van de Hongaarsc.he industrie den doorslag hebben gegeven. De toestand wordt daarom zoo dreigend- geacht, omdat thans ook die steking naar het steenkcolbekiken te Fünfkirchen is over geslagen, waardoor feitelijk de gehseie steenkoolproduotie van Hongarije wordt **>- troffen. Het aantal stakers wordt op onge veer 28 a 30.000 geraamd. (DUB.) DE JODEN IN FRANKRIJK. Uit Vichy wordt aan het D.N.B. gemeld: Het lang verwachte Jodenstatuut, dat de regeering in tal van conferenties heeft op gesteld, zal, aldus een gisteravond verstrek te officieele mededeeling, de komende da gen in het staatsblad verschijnen. De me dedeeling vervolgt dan, dat de regeering sinds het begin van haar opbouwwerk haar bijzondere aandacht gewijd heeft aan hét vraagstuk van de Joden en van be paald)? ongtews-nschte vreemdelingente meer daar de Joden de Fransche gastvrij heid misbruikt hebben en voor een niet ge ring deel tot de nederlaag van Frankrijk hebben bijgedragen. Overal, vooral in de openbare functies, was de schadelijke in vloed van de Joden steeds meer merkbaar geworden. De regeering heeft zich er ech ter voor gehoed eenige represailles tegen de Joden te nemen. Zij respecteert dë Joden als menschen, maar heeft de ervaring op gedaan, dat Joden een tot anarchie gaan de bedrijvigheid ontwikkelden. De ineen- eenstorting van Frankrijk legt aan de re geering den plicht op aan alle Fransche krachten een nieuwen grondslag te geven. Bij de maatregelen tegen de Joden is geen sprake van wraaknemingen, maar van on vermijdelijke veiligheidsmaatregelen. Ten aanzien van de Joden, die zich voor het vaderland verdienstelijk gemaakt hebben, zal de Fransche regeering bepaalde uitzon- deringsmaatregelén toepassen. Deze gere serveerdheid toont aan, hoe de regeering er naar gestreefd heeft in een geest van menschelijkheid een vraagstuk op te lossen, welks universeel karakter niet te betwis ten valt. De Rijkscommissaris voor de bezette Ne- derlandsche gebieden, rijksminister Seyss- Inquart, die het initiatief nam om de Weensche opera en het Weensch Philhar- monisch Orkest naar ons land te doen ko men, heeft gistermiddag in het kasteel Oud-Wassenaar aan zijn oud-stadgenooten een thee aangeboden. Behalve de leden van de Weensche opera en het Philharmonisch orkest waren hiervoor uitgenoodigd voor aanstaande Duitsche persoonlijkheden en militairen en vertegenwoordigers uit Neder**- landsche cultureele kringen. Nadat men zich korten tijd onderling had onderhouden, nam üe Rijkscommissaris het woord. Na een welkomstwoord zeide de Rijks commissaris ojn.: Toen ik besloot de Ween sche opera te vragen naar Nederland te komen, was het niet zoo zeer hierom, om dat wij hier in de voorste linies staan, het geen men zoo menigmaal schijnt te verge ten. Het is thans zoo: met de Engelschen spreken wij op het oogenblik niet over kunst en het is trouwens in het algemeen moeilijk met hen daarover te spreken. Wij moeten ons voorstellen hoe de toestand vijf •maanden geleden was. Het was mijn besluit u allen op het terrein der kunst bijeen te brengen om daarmede te bewijzen, dat er betrekkingen zijn, die uit dezelfde bron stammen en die de menschelijke zielen en geesten te zamen kunnen brengen. Daarom heb ik aan onze Weeners gedacht. Spr. dankte leiding en kunstenaars te zijn ge komen en voorts speciaal Rijksstadhouder 'Baldur von Schirach om dan te vervolgen: Wij allen zijn doordrongen van de kunst zinnige .prestaties van den Nederlander, vóór alles van de onvergankelijke waarden 'van de Hollandsche schilderkunst. Juist echter op het gebied van artistieke uitvoe ringen, waarmede wij ons thans bezig hou den, namelijk muziekuitvoeringen, weten wij, dat hier een hoog cultuurpeil bereikt is en dat hier de hoogste prestaties verricht worden. T<?en ik dan ook het besluit nam, een Weensche kunstweek te arrangeeren, kon ik dit slechts doen in de overtuiging, dat er bij u, dames en heeren uit Neder land, evenals bij ons, menschen zijn, die hecht verbonden zijn met de zedelijke waarden der kunst, die in onze gemeen schappelijke Germaansche basis wortelen. Ik meen, dat dit van onze zijde een be antwoording is van de uitnoodiging, die prof. Snijder tot ons gericht heeft tot ge- ziamcnfijtoen culfaiTtetelen aribsdd. Wij hebben met deze kunstweek onze bijdrage geleverd Ik ben er zeker van dat deze kunstzinnige belevenis ons tot elkander zal brengen daar ik overtuigd ben, dat wij een gemeenschap- pelijken weg kunnen gaan en dat bij een juiste beoordeeling van alle moeilijkheden, v/ij tot een gemeenschappelijk.cultuurleven en een gemeenschappelijke cultuurwisseling rullen komen. General-intendant H. K. Strohm dankte en zeide, dat zijn gezelschap gaarne aan de uitnoodiging naar Nederland te komen, gevolg had gegeven. J. de la B. te L. - Het woord tram is van Engelschen oorsprong en wordt uitgesproken als trem. C. te L. - Zulks is geoorloofd, mits de onwonenden daarvan geen overlast ondervin den, in welk geval U zich strafbaar zoudt ma ken aan burengerucht. DE FOLKLORIST VAN DER VEN EN ZIJN ECHTGENOOTE BEWUSTELOOS. In den „Meihof", de woning van den bekenden folklorist D. J. van der Ven, te Oosterbeek, heeft zich vannacht een geval van kolendampvergiftiging voor gedaan. Omstreeks halfvier hoorden buren een luid geschreeuw en toen zij gingen kijken, vonden zij het echtpaar Van der Ven bewusteloos in den tuin. Kort daarop arriveerden een dokter en de politie, die, nog vóór de heer Van der Ven het huis uitliep, door hem werden gewaarschuwd. De toestand van het echtpaar is redelijk wel. Men vermoedt, dat voor het zich ter ruste begeven de haard te veel werd getemperd, waardoor de kolendamp door een lek in het rookkanaal kon ontsnappen. JONGEN UIT BOOM GEVALLEN. De zesjarige Everts is vanochtend te Barneveld uit een boom gevallen. De jon gen is korten tijd later overleden. VAN DE TRAP GEVALLEN. Woensdagavond is een 89-jarige vrouw in haar woning aan de Dortschëlaan te Rot terdam van de trap gevallen. De vrouw bleef in bewusteloozen toestand liggen. Zij werd door buren opgenomen en te bed ge legd, waarna geneeskundige hulp werd in geroepen. De verwondingen, die de oude vrouw had opgeloopen, waren echter zóó ernstig, dat zij er gisteravond aan is over leden. BEKEND LETTERKUNDIGE. In 80-jarigen ouderdom is te Den Haag in den afgeloopen nacht, na een kortston dige" ongesteldheid, overleden de heer Ge rard van Hulzen, bekend letterkundige en schrijver van vele romans en novellen. Wijlen Gerard van Hulzen. Van Hulzen, die zijn 80sten jaardag op 1 Februari j.l. in goede gezondheid mocht herdenken, zij het ook, dat hij zich op dien dag met zijn echtgenoote door verblijf bui tenaf had meenen te moeten onttrekken aan een openlijke huldiging, was een van de laatsten van de Nieuwe-Gidsbeweging. Hij werd in letterkundigen zin de vader van het'realisme in Nederland genoemd, waar van zoovele zijner werken getuigden. Men kon hem zijn jarental niet aanzien, veeleer zou men denken met iemand van 20 jaren jonger dan hij inderdaad was te doen te hebben en nog op zeer hoogen leeftijd was hij een getrouwe deelnemer aan excursies en andere samenkomsten, waarin het volle leven kon worden genoten. Van de journa listen was hij eveneens een getrouwe com parant. Hij begon zijn maatschappelijke loopbaan als meubelmaker en leidde indertijd te Amsterdam een stoffeerderij. Doch reeds als jong soldaat had hij te Utrecht blijken gegeven van zijn schrijverstalent, toen zijn leeraar J. Spruyt aan zijn leerlingen het schrijven van een schets ever een zelf te kiezen onderwerp had opgedragen. De wijze, waarop hij zich hiervan kweet, deed Van Hulzen een bijzondere onderscheiding deel achtig worden. Zijn eerste roman verscheen echter vele jaren later, toen hij inmiddels tot de journalistiek was overgedaan. Sinds dien heeft hij de wereld bereisd. D? Maatschapoij van Letterkundigen werd op zijn initiatief in het leven geroe pen. Een van zijn eerste groote romans was het in 1900 verschenen bock onder den titel ..Getrouwd", dat een bijzondere popu lariteit mocht sehieten. Voordien waren novellenbundels van zijn hand verschenen en'in den loon van deze eeu-W is het aantal' zijner werken tpt, ettelijke tientallen ™- groev-rt. Nog in het voorjaar was hij aan ziin laatsten roman en zeer onlangs nog aan het schrijven van memoires bezig. Van zijn vo-vWg wecken noemen wii ^t; zwervers (18991. Machteloozen (1901), Wrakke levens (190^1. Dp dorre tuto nnnsi. T^arïa van Tv>ien npo7\ 'zweiw"** II (19071, De Ontredderden ngORl. "^n d'» grenzen der comordening npi7l. 'A-so 'tlichtend" strard 091'fn. De b^ofte M 925*1. m"iy (19261 en D° kinderen der rijken (1P°81. Nederland verliest m Van Hulzen een horvrstbegaafd en sociaalvoelend kunste naar. EEN COMMUNIQUE OVER DE BESPREKINGEN. Domei meldt uit Batavia: De delegaties van Japan en Nederlandsch- Indië hebben het volgende gemeenschap pelijke communiqué gepubliceerd: „De delegaties van Japan en Neder landsch-Indië hebben van 14 tot 16 October onder voorzitterschap van Ichizo Kobajasji en H. J. van Mook vergaderd in hotel Sela- bintanah te Soekaboemi. In verscheidene vergaderingen en persoonlijke ontmoetin gen zijn de algemeene betrekkingen tus schen Japan en Nederlandsch-Indië be sproken. In deze besprekingen is volledig aandacht gewijd aan de uitwerking van het recente pact tusschen Japan, Duitschland en Italië op Nedérlandsch-Indië. In dit op zicht gaf de Japansche delegatie officieel als haar meening te kennen, dat Japan in weerwil van het drielandenpact vurig ver langt de betrekkingen van vriendschap tus schen Japan en Nederlandsch-Indië te handhaven en te bevorderen en dat deze betrekkingen door het pact allerminst ge leden hebben. Alles wat Japan wenscht is een gezame- lijk bestaan en een gezamelijke welvaart met de naburige landen. Onder de andere punten welke besproken zijn, stond het pe- troleumvraagstuk op den voorgrond. De Nederlandsch-Indische de egatie en het hoofd van het Nederlandsch-Indische bureau voor het mijnenwezen, die ook aan wezig was, hebben uitvoerige uiteenzettin gen gegeven over den petroleumtoestand in Nederlandsch-Indië. De delegaties zullen de onderhandelingen voortzetten in Batavia, met dien verstande, dat de onderwerpen in hun volledigen omvang in de naaste toe komst besproken zullen worden. De dele gaties constateer en met genoegen, dat de onderhandelingen in den meest vriend- schappelijken geest gevoerd zijn." BUITENLAND SCHE EFFECTEN. Naar aanleiding van desbetreffende vra gen wordt door de vereeniging voor den effectenhandel het volgende medegedeeld: Bij de beoordeeling van de vraag, of een bepaalde obligatie of een bepaald aandeel als binnenlandsch effect in den zin der de vlezen verordening 1940 moet worden be schouwd, dient te worden nagegaan, of de rente of het dividend hier. te lande betaal baar is en de schuldenaar van de obliga tie, resp. de onderneming die het aandeel heeft uitgegeven, in Nederland gevestigd is of, buiten Nederland gevestigd zijnde, niet temin aldaar kantoor houdt. Wat dit laatste punt betreft kan worden medegedeeld, dat Nederlandsch-IndiscHe ondernemingen, waarvan de directie ge vormd wordt door een firma die zoowel in Nederlandsch-Indië als in Nederland geves tigd is, als ingezetenen worden beschouwd, waarmede mits de dividenden in Neder land worden betaalbaar gesteld de aan deden in zoodanige ondernemingen als binnenlandsche effecten zijn bestempeld en derhalve van die aangdffieverpllchjttng zijn vrijgestdd. Wanneer daarentegen de directie niet zelve in Nederland kantoor houdt, doch de ln Nederlandsch-Indië gevestigde maat schappij in Nederland slechts een „gedele geerde" of „vertegenwoordiger" heeft aan gesteld, zal de betreffende onderneming in den regel als niet-ingezetene moeten wor den beschouwd eyi dienen haar obligatiën of aandeelen derhalve te worden aange geven. De aandeelen of obligatiën van Neder landsch-Indische ondernemingen of .instel lingen, die noch in Nederland gevestigd zijn, noch aldaar kantoorhouden. zijn als buitenlandsche effecten te beschouwen en moeten dus worden aangegeven. ADRESSEN VAN DE FAMILIE VAN GEÏNTERNEERDEN. Familiebetrekkingen van Nederlandsch e geïnterneerden in Buchenwald, wordt ver zocht voor zoover zulks nog niet heeft plaats gehad. hun adres in Nederland schriftelijk oip te geven aan het informatie bureau van het Nederlandsche Roode Kruis (4de afdeeling)Zwarteweg 75, Den Haag. DE JUWEELENDIEFSTAL TE UTRECHT. De politie te Utrecht heeft den juweelen diefstal thans tot volledige klaarheid ge bracht. Men herinnert zich, dat bij een dame aan den Witten Vrouwensingel gouden en zilve ren voorwerpen waren ontvreemd ter waar de van bijna vijfhonderd gulden. Reeds dadelijk viel de verdenking op de 24-jarige dienstbode,, die na een scherp verhoor een bekentenis aflegde en ingesloten werd in het hoofdbureau van politie. Thans is in verband met dezen diefstal nog gearresteerd een 22-jarige werklooze man, die relaties had met de dienstbode en aan wien de dievegge de sieraden ter hand had gesteld om te trachten de juweelen (o.a. een platina armband) te verkoopen. Bij verschillende goud- en zilversmeden heeft de man de sieraden inderdaad ver kocht, doch toen hij alles van de hand had gedaan, bleek hij in totaal maar veertig gulden te hebben ontvangen. Hiervan gaf hij de dienstbode dertien gulden. Met de rest verdween hij naar 's Heerenberg, waar hij een andere verloofde had. De politie te Utrecht heeft den man al daar weten op te sporen en toen hij bekende zich aan heling te hebben schuldig ge maakt, Is hij achter slot en grendel gezet. De sieraden zijn achterhaald, zoodat de beroofde dame thans al haar juweelen weer in haar bezit heeft. De dievegge en haar heler zijn voorloopig ingesloten op het politiebureau aan den Tolsteegsingel. Zij zullen binnenkort worden voorgeleid voor den officier van justitie. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Bij een aanval van Duitsche motortor- pedobooten in den nacht van 17 op 18 October, gericht op de Engelsche Zuidoost kust, werden twee gewapende vijandelijke koopvaardijschepen en twee vijandelijke tankschepen met in totaal een inhoud van 33.000 b.r.t. tot zinken gebracht. BLOEMEN BIJ ENGELSCH MONUMENT WEGGEHAALD. Wij lezen in de Pays Reel: Men weet dat op enkele meters van het monument ter eere van de infanterie op de Poelaertplaats te Brussel zich ook een ge- denkteeken bevindt voor de Engelsche sol daten, die tijdens den wereldoorlog ge sneuveld zijn. Dit laatstgenoemde gedenkteeken wordt dagelijks door de teedere zorgen van enkele „Belgen" met bloemen versierd, waarschijn lijk uit dankbaarheid voor de bombarde menten, waaronder zij te lijden hebben en voor den hongerdood, dien zij waarschijn lijk zouden sterven, indien de Engelschen in hun misdadige ondernemingen slaagden. Er diende een eind te worden gemaakt aan dit schandaal. Zondagmiddag begaf zich een delegatie van de oudstrijders vereeniging naar het Engelsche monument, nam de talrijke kran sen en bloemen weg en legde ze neer aan den voet van het Belgische gedenkteeken. Het aanwezige publiek toonde geestdriftig zijn instemming. (Belga). HULL EN WELLES BIJ ROOSEVELT. De minister van buttoenlandsche zakstn Huil en zijn plaatsvervanger Welles zijn gis teren te za/men mot den voorzitter van het Amerikaansche Roode Kruis Norman Davis, voor een bespreking naar het Witte Huis ontboden. In politieke kringen verluidt, dat hierbij de kwestie besproken is. of en hoe men België en Frankrijk den komenden winter van levensmiddelen kan voorzien. (D.N.B.) TRANSPORTSCHEPEN VAN GIBRALTAR VERTROKKEN. Gisteravond zijn verscheidene groot© transportschepen met troeipen uit Gibraltar vertrokken. Hun bestemming: is niet b^ bend. (DJNJB.) 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2