BINNENLAND KRUSCHEN LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 18 October 1940 Derde Blad No. 24714 gEen bezoek aan het Carillon 81<*e taarqang Boven in den toren van het Leidsche Stadhuis Politieke relletjes zijn ontoelaatbaar Een electrische auto Distributie van gas en electriciteit Samenvoeging van gemeenten Nieuwe schijnwerpers werden bommenwerper noodlottig RheumatiscHe Pijnen De Pers zegt Ernstige en vroolijke wijsjes tinkelen door de lucht Dezer dagen tinkelden als vanouds voor het eerst weer ernstige en vroo lijke wijsjes van den toren van ons Leidsch Stadhuis door het luchtruim: het Carillon werd beproefd, evenals het mechanische speelwerk, dat op bepaalde tijdstippen in werking zal treden en den tijd voor hen, die hun horloge ver gaten, precies zal aanduiden. Men kijkt in de Breestraat of elders in de omgeving omhoog naar den ran ken torenspits en legt het oor te luis teren vertrouwde klanken zijn het uit tijden van weleer, die men gaarne hoort en herinneringen oproepen aan lang vervlogen jaren! Het was in gezelschap van den gedele geerde van het Leidsche gemeentebestuur in de Commissie voor het Leidsche Carillon, den heer Leo Mens, dat wij den tocht naar hoogere regionen ondernamen en langs steeds nauwere trappen ongeveer 50 M. omhoog klommen. .Langzaam aan" was hier het parool en wij hielden ons daaraan, wél wetend, dat ook voor hem, die over sterke hartspieren beschikt, een regelmatig, rustig tempo ver- eischt is, wil men niet buiten adem gera ken. Bovendien namen wij goede nota van het grapje, dat de, heer. Mens ons onderweg vertélde: de beiaardier van de Rombouts- kerk te Mechelen had eens een gezelschap, dat naar boven klom gewaarschuwdals ge snel gaat, kost het u een half uur, lang zaam, slechts 20 minuten! En het was pre cies zóó uitgekomen, want enkele (jeugdige overmoedigen, die naar boven snelden, moesten halverwege amechtig stoppen en uitrusten en den bedaarden voorrang ver leen en I O Eindelijk dan arriveerden wij bij het Ca rillon, .waarvan wij indertijd reeds meer malen uitvoerige technische beschrijvingen gaven. Het Leidsche Carillon is thans geheel ge reed. de prachtige klokken 47 in getal zijn opgehangen en wij bewonderen het werk van de klokkenmakers, doch niet minder van de monteurs, die deze enorm zware .gevaarten zonder ongelukken naar deze hoogte wisten te transporteeren. Ge weldig van afmetingen is bijv. de enorme Bourdon, het geschenk van het Leidsche Studentencorps, wier sublieme, sonore lage Gfklank van prachtige kwaliteit is en dreu nend door den toren en naar buiten klinkt. De klokken, die door de firma van Ber- systeem van draden, hamers en hefboomen, correspondeeren de verschillende apparaten met de 20 M. hooger gelegen klokken. De inschakeling van de trommel, die electrisch loopt, geschiedt automatisch door het uurwerk, de aandrijving door twee ver schillende motoren, waardoor tijdens het spel twee verschillende snelheden bereikt kunnen worden. Ook is er een z.g., „ver- deelschijfter bepaling van de maat. Welke zijn nu de wijsjes, die men binnen niet te langen tijd zal hooren? Voorloopig komen op het heele uur de bekende Valerius' liederen „O ghy stad van Leiden" en het „Wilt heden nu treden" en op het half uur het „Lied voor Nederland." Een kwartier voor het heele uur de melodie van Cornells Schuyt's canon „Zalight Heer Holland en zegent Leiden" en een kwartier daarna een fragment van een door Sweelinck bewerkt lied getiteld „Es ce Mars" (Wie gaat mee over zee). Gelijk men weet, was Cornells Schuyt eertijds klokkenist te Leiden). Naast de wijsjes, die het mechanische speelwerk dus op gezette tijden over de stad zal laten klinken, krijgt in de toekomst ook de. klokkenist een belangrijke taak te vervullen en zal men van diens program ma's kunnen genieten. Als voorproefje za gen wij den heer Mens, die de kunst van het klokkenspel ook terdege verstaat, doch slechts als adviseur optreedt, een oogén- blik aan het werk: met 'handen, die zich in het fortospel tot vuisten balden en met voeten bespeelde hij de houten toetsen van het klavier en ontwikkelde afwisselend een machtig, dan wel een lieflijk, teeder spel. De klokken, di» al te zamen ruim 20000 K.G. wegen, dreunden en schalden en men kan, boven in den toren staand, ternauwer nood begrijpen, dat de klank ervan niet verder reikt, dan tot de onmiddellijke om geving van het Stadhuis, zooals men ons heeft- doen opmerken. Natuurlijk echter hangt het in meerdere of mindere mate overdragen van het geluid sterk af van de windrichting, terwijl ook het verkeer het noodige geraas veroorzaakt, dat mogelijk een nadeeligen invloed kan uitoefenen. Met groeiende belangstelling beluisterden wij het spel, constateerden de vaardigheid van den heer Mens, die op dit oogenblik de echt oud-Holiandsche sfeer van de stad Leiden zoo sterk hielp verhoogen. Staapde op een der hoogste omloopen van den torep, van waar men een schit terend uitzicht heeft op de gansche stad en Foto van Vliet. LEDEN VAN AFWEERCORPSEN MOGEN NIET GEWAPEND ZIJN. De hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage heeft er de aandacht op ge vestigd, dat leden van afweer-organsiaties van politieke groepen, niet het recht heb ben om bewapend te zijn. Evenmin zal worden geduld, dat door het publiek op ontoelaatbare wijze wordt gerea geerd op een toelaatbaar optreden door leden van afweer-organisatles, zooals bijv. het op gepaste wijze colporteeren of het houden van een toegelaten optocht. In al deze gevallen zal door de politie rnet kracht en Indien noodig met geweld worden opgetreden en zal niet worden ge schroomd om de scherpste maatregelen te treffen, teneinde de vóór alles gewenschte openbare orde en rust te handhaven of te herstellen. De hoofdcommissaris vertrouwt, dat ieder goedwillend burger het zijne er toe zal bij dragen om botsingen of ongeregeldheden van politiekefi aard te voorkomen of te vermijden. Een ieder bedenke daarbij, dat in dezen tijd het uitlokken of veroorzaken van poli tieke relletjes van onberekenbare gevolgen kan zijn op een geregelden gang van zaken, bij welker handhaving en bevordering allen belang hebben en waaraan dus allen, zon der uitzondering, naar hun beste vermogens dienen mede te werken. Vandaar dat de Haagsche hoofdcommis saris met klem waarschuwt tegen dat soort ordeverstoringen, tegen de bedrijvers waar van hij de strengste maatregelen ln uit zicht stelt. RUIMTE VOOR TWEE PERSONEN. De directie van de Intern. Automobiel- Maatschappij in Den Haag heeft, in ver band met het tekort aan motorbrandstof, 'n electrisch auto'tje laten vervaardigen, dat ruimte biedt aan twee personen. Evenals bij het motorrijwiel van een Leidenaar, waarvan wij onlangs melding maakten, wordt ook voor dit driewielig wagentje, de kracht geleverd door accu's (vijf in getal), die men elk oogenblik kan bijladen. De „Story" (zoo heet het tweezittertjel kan maximaal 60 k.m. rijden zonder bij te la den. De snelheid bedraagt ongeveer 28 km. Achterin is ruimte gelaten om later even tueel een benzinetank in te bouwen. De carrosserie is van staal. Van de zijde van de Rijksverkeersinspec tie is toegezegd, dat de „Story" zonder be zwaar ook voor genoegen gebruikt mag worden. De wegenbelasting bedraagt 60 gul den per jaar. VERLAGING VAN 20 PCT. PER IV iAND. Naar de „Arbeiderspers" meldt, zal de distributie van gas en electriciteit niet voor 25 October worden ingevoerd. Men zal dan over het algemeen, gerekend over een maand, twintig procent min der gas en electriciteit mogen gebrui ken, dan over dezelfde maand in het vorige jaar. Hoe deze distributie precies is uitgewerkt, is nog niet bekend. ALLE PROVINCIËN KRLJGEN EEN BEURT. Naar aanleiding van de bekendmaking van de plannen tot samenvoeging van tal van gemeenten in de provincie Noord-Hol land, heeft Het Volk ten departemente ge ïnformeerd, of men hier te doen heeft met een maatregel, die uitsluitend Noord-Hol land betreft, of dat deze her-indeeling een voorlooper is van een saneeringsplan voor het geheele land. Het blad vernam, dat inderdaad het voornemen bestaat, geleidelijk het ge heele land in grootere gemeenten in te deelen. De eene provincie na de andere zal aan de beurt komen voor een sa mentrekking van gemeentelijke bestu ren, zoodat een zeer gToot aantal dwerggemeenten zal verdwijnen. Leiden beschikt thans weer over een waardevol Carillon, dat volgens de mo dernste constructie werd vervaardigd en dus tallooze verfijnde speelmogelijk- heden, als crescendi en decrescendi, in houdt. Vele klokkenisten zullen jaloersch en de toekomstige Leidsche klokkenist mag met recht trotsch zijn op dit instru ment, dat dank zij de gaven van tal looze Leidsche burgers en studenten een extra-roem zal geven aan het als een Phoenix uit de asch herrezen Stadhuis! Op de Bourdon staat o.a. in het La tijn geschreven: „Academieburgers heb ben mij geschapen, opdat ik hen ver- meie en bewerker ben van het heil." Moge het zóó tot in lengte van jaren zijn! Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Door tot dusver nog niet toegepaste af- weermethoden is in den vorigen nacht een Engelsche bommenwerper in de Nederland- sche kuststreek omlaag gehaald. Daar wor den thans namelijk zoeklichten van een nieuw type op de proef gesteld, naar het D. N. B. uit betrouwbare bron verneemt. Haar buitengewoon sterk stralingseffect is voor de eerste maal een toestel van den te genstander noodlottig geworden. De Brit- sche bommenwerper werd door het schelle licht en de alles overtreffende kracht der stralen van deze zoeklichten dermate ge hinderd, dat hij als een verblinde vogel rechtstreeks op de Duitsche afweerstelling afvloog en met enkele goed gemikte tref fers brandend neergeschoten kon worden. SAMENWERKING EN VOORLICHTING OP HET GEBIED VAN GASTRACTIE. De foenemieaide benzinetschaarschte en haar dimstischen dwyloed' op heft aanltal rij vergunningen en die ;per rijrvérgrmniai>g toe gewezen benziinehoeveelheidi, heibben bij het publielk een stijgende behoefte aan des kundig advies op het .gebied van venvan- giiigsbrandistofifen doen ontstaan. Zooals bekends wondt het aantal motor rijtuigen, in hoofdzaak bedrijfsauto's, dat met gasgeneratoren voor het verstoken van vaste brandstoffen is uitgerust, met den dag gtrooter. Daarnaast bestaat de moge lijkheid tot hiet gebruik van ^imenige>perst stadsgas, methaan, of nog enkele andere gassen. Bedde methoden hebben haar voor- en haar nadeelen. Dat de toepassing van pers- gas hier te lande nog in het allereerste sta dium verikieert, (berust wel in hoofdzaak ■hierop, dat de ermee verbonden financieele, organisatorische en industrieele problemen lastiger op te lossen zijn dan bijvoorbeeld ■met de invoering van generatoren het ge val is. vooral onder de tegenwoordige bij zondere omstandigheden. Aangezien het zeer wenschelijk moet wor den geacht, dat de persgas-tractie haar deel bijdraagt tot een zoo goed mogelijke in standhouding van' het economisch en maat schappelijk belangrijke motorveiikesr in het land .dienen alle bestaand» en eventueel nog te scheppen mogelijkheden in déze richting te worden bestudeerd en bevor derd. Op grond van deze overweging werd een .Contactcommissie voor Tankgastractie", gevormd door technisch deskundige verte genwoordigers van een aantal belangheb bende organisaties en bedrijven. Zij heeft zich tot eerste taak gesteld het uitbrengen van een uitvoerig, tier voorlich ting (bestemd) rapport over de technische en economische mogelijkheden van tankgas- tractie, dat in de eerste helft van Novem ber in' druk zal verschijnen. Onze verhouding tot Vlaanderen in volksch verband In „De Unie" wordt een toelichting ge geven op het programma van De Neder- landsche Unie. Geconstateerd wordt dat het in feite niet zoo is dat in Europa de grenzen der volksgemeenschappen met de staatkundige grenzen samenvallen. Dit heeft in Europa het aanzien gegeven aan het minderhedenprobleem, een vraagstuk dat de laatste tientallen jaren steeds lui der om een oplossing is gaan roepen. Ook wat Nederland betreft vallen de staat kundige grenzen niet samen met de volks kundige. Want ook de Vlamingen zijn Nederlanders, al wonen zij buiten de hui dige staatkundige grenzen. Het zijn kinde ren van eenzelfde volk, één met ons door afstamming en taal, historie en cultuur. De grenzen, die de Vlamingen van ons scheiden, beantwoorden in geen enkel op zicht aan tegenstellingen in het volksleven. Door politiek en wapengeweld zijn deze grenzen tamelijk willekeurig getrokken en hebben de oude Nederlandsche gewesten Limburg, Brabant en Vlaanderen verdeeld in een deel dat tot den Belgischen, een ander deel dat tot den Nederlandschen staat is gaan behooren. De Vlamingen en de bewoners van Noord- Nederland vormen dus samen het ééne, Nederlandsche volk. De Nederlandsche Unie erkent en belijdt, dat Vlaanderen, evenzeer als b.v. Groningen, behoort tot de Neder landsche volksgemeenschap. Wij vinden er de gewestelijke gestalte van den éénen Nederlandschen aard, zooals die ook ge vonden wordt in b.v. Holland en Limburg en in alle andere gewestelijke deelen van het Nederlandsche gemeenebest. Uit de constateering, dat in feite ergens staats- en volksgrenzen niet samenvallen, kan niet de gevolgtrekking worden ge maakt, dat die grenzen nu ook maar op staanden voet moeten worden veranderd. Voor een ordelijke en harmonische samen leving der volken is het niet noodzakelijk dat volks- en staatsgrenzen samenvallen. Wel moet dit het meest natuurlijk ge noemd worden en dus gewenscht en na strevenswaardig. De Nederlandsche Unie erkent dus de een heid van de Nederlandsche volksgemeen schap. Dit standpunt houdt echter niet in, dat zij de politieke verwerkelijking van deze eenheid tijdens de bezetting aan de orde wil stellen. Op het oogenblik immers ligt het staatkundig beleid van ons land in handen van de bezetting, waardoorvoor het voeren van een eigen vrije Nederland sche politiek geen plaats is. En daarom kan dit probleem nu niet worden opgelost. Want het zal slechts dan werkelijk kunnen wor den opgelost, wanneer daarover beslist kan worden door het volk zelf, d.w.z. door hen die binnen de Nederlandsche grenzen wo- Tallooze lijder» aan xljn trouw® gebruiker» van het beroemde Kruschen Zout dat door z'n aansporende werking op de bloedzuiverende organen alle onzuiverheden, die de pijnen veroorzaken, doet afvoeren langt natuurlijken weg. Bq .11. ...Ik «i drp,. 1.62, 1.47. 0.76. 0.41, p. i. 2103 Onee2. Mea.) MEER VOLKSTUINEN IN DEN HAAG. De gemeente Den Haag zal op veel groo- ter schaal dan tot nu toe het geval was gronden voor volkstuinen ter beschikking gaan stellen. Niet minder dan 64 Hectaren zullen daarvoor respectievelijk worden aan gewezen (Tel.) IR. F. C. DUFOUR. t Na een vrij langdurige ziekte is te Haar lem op 73-jarlgen leeftijd overleden, Ir. F. C. Dufour, oud-directeur van de Haarlem- sche Machinefabriek v.h. gebr. Figee. De heer Dufour was ln Haarlem een zeer be kende en geziene persoonlijkheid, die meer dan veertig jaar zijn krachten heeft gege ven aan het specifiek Haarlemsch bedrijf, waarvan hij op 1 Juli 1938 als directeur af scheid nam. NIEUWE BURGEMEESTER VAN VALKENSWAARD. De heer K. L. J. Wouters, burgemeester van Dongen, is ingaande 1 November be noemd tot burgemeester der gemeente Valkenwaard. Karei Louis Joseph Wouters, geboren 5 April 1895 te Geleen, werd, nadat hij als officier bij de grenadiers had gediend, in gaande 1 October 1926 benoemd tot burge meester der gemeente Vinkeveen. In deze plaats heeft hij heel wat werk verzet en in enkele jaren tïjds ls hij op allerlei gebied reorganiseerend opgetreden. Voor de tuin ders is hij een groote steun geweest en vooral de glascultures hadden zijn aan dacht. Op 15 Juli 1931 werd hij benoemd tot bur gemeester der gemeente Dongen WEDEROPBOUW VAN BOERDERIJEN. Voorschotregeling van toepassing. Zooals dezer dagen werd medegedeeld heeft de algemeene gemachtigde voor den wederopbouw een voorschotregeling getrof fen voor den herbouw van woningen met minder dan 450 kubieke meter inhoud. Vla de gemeentebesturen is voor eigenaren van deze woningen de mogelijkheid geopend een voorschot van 80% van de verkoopwaarde van het perceel op 9 Mei 1940 te ontvangen. Thans heeft de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw bepaald, dat, ter be vordering van een snel herstel van gedeel telijk beschadigde boerderijen, ook in deze gevallen 80% van de schade als voorschot op de tegemoetkoming kan worden uitge keerd. lien en hen die daar buiten verblijven, in volledige onafhankelijkheid, op de manier en langs de wegen die de tact, de aard 'van het volk en de noodzakelijkheden van het oogenblik vragen. De geschiedenis van 1815- 1830 kan ons immers leeren hoe noodlottig overhaaste stappen hier kunnen zijn. Toen werden beide deelen plotseling en kunstma tig tot een eenheid gemaakt, maar van een werkelijk naar elkaar toe groeien was geen sprake. Dit laatste immers kan slechts ge schieden langs lijnen van geleidelijkheid. Slechts zoodra er bij de beide deelen van ons Volk een wilsovereenstemming tot samen gaan zou bestaan zou er sprake kun nen zijn van een staatkundige hereeniging. De Nederlandsche Unie is er zich grondig van bewust dat een dergelijk samengaan slechts dan tot heil van ons Volk kan strek ken indien men de vele uiterst belangrijke economische vraagstukken die hiermee sa menhangen tot een oplossing weet te bren gen. Wel houdt dit bovengenoemde standpunt in, dat De Nederlandsche Unie nauwe cul- tureele betrekkingen met Vlaanderen wenscht te onderhouden. Niet omdat wij tegenover het staatkundige het cultureele stellen. Maar omdat de volksgemeenschap- pelijke verbondenheid van Vlaanderen met de overige Nederlanden ln beider cultuur tot uiting komt en omdat nauwere cultu reele betrekkingen het bewustzijn van die verbondenheid kunnen verlevendigen en versterken. Wij njoeten onze verhouding tot Vlaan deren zien, niet in staatsch, maar in een volksch verband. Onze houding moet wor den geleid door de overweging, dat de Vla mingen met ons deel uitmaken van het zelfde Nederlandsche volk, dat weliswaar vroeger en nu nog door staatkundige gren zen en allerhande wisselvalligheden is ge scheiden, maar dat toch één ls in zijn oor sprong, in zijn taal, kortom in de essenti- eele dingen die een volkseenheid bepalen. Wanneer wij aldus onze houding tot Vlaan deren regelen naar het volksche beginsel, los van om het even welke staatkundige mo gelijkheden, die buiten onze tegenwoordige machtsfeer liggen, dan ls het duidelijk, dat wij ons ten doel moeten stellen nauwe cul tureele betrekkingen na te streven. De Nederlandsche Unie staat op het na tionale standpunt. Zij weet, dat er velen in ons land, vooral ln het Noorden, uit onbe kendheid met Vlaanderen en op grond van allerlei bijkomstige gevoelsargumenten, die voortvloeien uit de vroegere verdeeldheid van het Nederlandsche volk, de neiging in zich voelen deze consequentie van het na tionale standpunt af te wijzen. Zij weet echter ook, dat groote bekendheid met Vlaanderen en beter begrip van de natio nale waarden alle gemoedsbezwaren glans rijk kunnen wegnemen. Zij zal daarom in haar gedachte-vorming daaraan meewer ken tot heil der geheele Nederlandsche volksgemeenschap, waarin alle deelen, el kander met begrip en waardeering tege moet tredend, hun eigen taak moeten ver* pullen. De heer Leo Mens, gedelegeerde namens het Leidsche Gemeentebestuur in de Caril lon-Commissie, tijdens het bespelen van het Leidsche Carillon. gen te Heiligerlee gegoten werden, zijn één voor één prachtig van toon, terwijl ook de arbeid van den klavierbouwer en van het speel- en uurwerk de firma J. H. Addicks te Amsterdam de hoogste waardeering af dwingt. Speciaal de speeltrommel, die zich een verdieping lager dan het klavier bevindt ls een staaltje van vernuftige techniek en vervaardigd volgens de modernste construc tie. Zij bestaat uit een staalplaten trommel met wand, die niet minder dan 40000 gaat jes bevat, om de noten in alle mogelijke standen op te vangen. Reeds een milli meter verschil is hoorhaar: men begrijpt dus, hóe nauwgezet en precies deze gaatjes ln den wand geboord moesten worden. Ter indeeling van een bepaald muziek stuk zijn moertjes in de gaatjes vastge draaid en door middel van een ingenieus vér daarbuiten wonderschoone silhouet ten van kerken en oude gebouwen doemen aan alle kanten op zagen wij omlaag naar het drukke beweeg der Leidenaars diep aan onze voeten. De klanken van het Leidsche Carillon werden over hen uitgestrooid en zij blikten naar boven, verheugd als zij waren einde lijk weer de muziek te hooren, die als géén ander in het Leidsche stadsbeeld past! Men mag vertrouwen, dat binnen niét te langen tijd het Carillon regelmatig in wer king zal zijn: zoo'n oud-vertrouwd wijsje, vele malen op een dag, zullen de Leide naars met vreugde begroeten! En voor wie bevreesd mocht zijn, dat hij in zijn nachtrust gestoord wordt zij ver meld, dat men het speelwerk eventueel des nachts automatisch buiten werking kan stellen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiunii

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 10