STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN LEiDSCH DAGBLAD - Eerste Biad Donderdag 17 October 1940 Ned. Unie koerst naar nieuwe toekomst Redevoeringen van de heeren H. Kemp en mr. L. Einthoven Sigaretten op rantsoen Binnenland Tuindorp-Oostzaan evacueert 4 personen verdronken te Amsterdam De instelling van centrale keukens Buitenland lil de groote Stadsgehoorzaal, waarvan het podium éti de balcons met groote natio nale vlaggen, voorzien van het Unie-em bleem waren gedrapeerd, heeft gisteravond de afdeeling Leiden van de Nederlandsche Unie haar eerste groote bijeenkomst gehou den, welke uitsluitend toegankelijk was voor leden. De vergadering, waarop het woord werd gevoerd door de heeren H. Kemp, leider van het Gewestelijk Secretariaat voor Zuid-Hol land en mr. Einthoven, één van het Drie manschap, dat de Unie oprichtte, werd door ruim duizend personen bezocht. (Naar wij vernamen bedraagt het ledental der afdee ling Leiden momenteel 16 a 1700. Red.). De heer E. G-obée heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de beide sprekers. Spr. wees er voorts op, dat het Nederland sche volk sedert de oprichting van de Ne derlandsche Unie middels het weekblad van deze Unie kennis heeft, kunnen nemen van haar doelstelling en streven en het gevolg ervan is geweest, dat zeer velen in den lande deze beginselen hebben aanvaard in de vaste overtuiging, dat er andere en be tere tijden zullen komen. Nadat gezamenlijk gezongen was „Wilt heden nu treden", sprak de heer Kemp. Rede van den heer Kemp. Deze wees erop, dat sedert de oprichting van de Ned. Unie door hét Driemanschap, nu eenige maanden geleden, onder het Ne derlandsche volk een steeds stijgende be langstelling viel waar te nemen voor het werk en streven der Unie. De Unie is geboren in een donker uur on zer geschiedenis, doch het is een verblij dend teeken, dat er ook thans weer mannen zijn opgestaan, die zich bereid hebben ver klaard aan ons volk leiding te geven. Tien duizenden landgenooten hebben in hen hun vertrouwen gesteld. Niemand kan de bedoe ling der Unie hebben misverstaan: zij wil geen schuilkelder zijn, waarin men betere tijden afwacht, doch zij wil juAst nu werken aan een vernieuwd en versterkt Nederland,, dat in de toekomst 'n krachtige plaats onder de volkeren kan innemen (applaus). Spr. wees op de noodzakelijkheid om zich in de beginselen.der Unie te verdiepen, opdat zij worde een krachtige beweging, niet van tmenschen die slechts weten wat zij niet willen, maar van men^chen die weten wat zij wèl willen. Na een overzicht te hebben gegeven van den opzet der organisatie, waarvan de snelle groei onontkoombaar tot eenige organisatorische moeilijkheden moest leiden, betoogde spr. met klem de wensche- lijkheid van de daadwerkelijke medewerking der leden. Immers'de Unie heeft geen be hoefte aan papieren leden, maar wel aan bezielde werkers voor ons volk, wier eenige drijfveer is de liefde voor eigen land en volk. Altijd in onze geschiedenis was ons volk sterk gekant tegen elke aantasting van zijn onafhankelijkheid. De kracht om zich daartegen te verzetten, ontleende het voor namelijk aan het vertrouwen, dat het stelde in God en zijn leiders en aan de be reidheid om voor dien strijd offers te bren gen. En daarom, aldus besloot spr., klinke ook thans onze plechtige belofte: „Wij zijn bereid". Na een korte pauze was het woord aan mt. Einthoven. Rede van mr. Einthoven. Spreker begon met er op te wijzen, dat een wervelstorm de wereld beroert: niet alleen de laatste tijden, maar reeds sinds vele jaren. Deze cycloon waait door de menschelijke geesten en licht geheele staatsbestelsels van hun voetstuk. Zoo is het gegaan in Italië en Duitsch- .land, in Spanje en Portugal en in zoo me nig ander land. En in deze landen ont stonden nieuwe dingen, aangepast aan de mentaliteit van de diverse volken en voort komende uit de toestanden, die voorheen in die landen heersehten. Het is geen toeval, dat in Italië het fas cisme van boven af kwam en in Duitsch- land het nationaal-socialisme van onder op groeide, zoodat Hitier de macht eerst in handen kreeg toen hij een buitengewoon groot deel van de bevolking in een vrije stemming achter zich vereenigd had. Ook bij ons was öök voor 10 Mei merkbaar, dat er veranderingen op til wa ren. De om ons heen woedende stormen hadden de geesten hier te lande niet on beroerd gelaten. En thans zitten we mid den in de cycloon en moeten goed gesef fen, dat de oude toestanden nooit weer keeren. We moeten ons echter in deze wer veling niet willoos laten meesleuren, met dichte oogen, om ze straks te openen en te zien waar we terecht gekomen zijn. Het is zaak, met een koel hoofd en een open oog van de toekomst zooveel mogelijk zelf te blijven besturen. En als we dreigen door den stroom te worden meegesleurd, dan moeten we zor gen zooveel mogelijk van wat ons het dier baarst is aan Nederlandsche goederen met cns mede te nemen, opdat we straks op deze fundamenten verder ons nieuwe staatshuis kunnen opbouwen. Daartoe zullen we alleen d n in staat zijn indien we nationale waarden voorop stellen en -deze gepaard doen gaan met een allesbeheerschend gemeenschapsbesef. De Nederlandsche Unie is opgericht om de oude onvervangbare Nederland sche waarden door den storm mee te dragen naar een nieuwe toekomst, waarin onze staat er gansch anders uit zal zien dan de huidige, maar het zal een Nederlandsche staat zijn en geen copie naar eenig buitenlandsch voor beeld. (Applaus). Spr. deelde vervolgens mede, dat de Unie zelf tijdens de bezetting niet wenscht te re- geeren, daar in een bezet land maar één regeering mogelijk is n.l. die van den be zetter. Echter is een Raad van Advies, be staande uit vertegenwoordigers van alle groepen van het Volk wenschelijk, om de stem van ons Volk niet slechts incidenteel, doch systematisch te doen doordringen bij de huidige regeerders! Spr. pleitte voor een sterk centraal gezag in de toekomst met behoud van volksinvloed en legde er nogmaals den nadruk op, dat de Nederlandsche Unie niet een nieuwe partij is naast de oude partijen, doch dat de Unie is een Volksbeweging geheel los van de par- Foto van Vliet. De beperkte vtoorraiad rookartikelen, in helt bij'zonder viam sdigianebten, brengt niet alleen de verwoede siigarethenrookens tot wanhoop, aangezien zij de grootste moei lijkheden hebben om aan roökertjes te komen, doch bezorgt ook den winkeliers vele problemen, daar zij eeneraijds graag al hun vaste klanten tot vriend willen houden en anderzijds in de onmogelijkheid ver keeren om aan al hun verlangens te voldoen. Een handig zakenman, de heer D. Spoor, uit de Johan de Wlttstraat heeft er iets op gevonden om zijn beschikbaren voorraad sigaretten naar recht en billijkheid over zijn trouwe afnemers te verdeelen. Alleten zij, die als zoodanig te boek ötaan, ontvangen, net 'als bij de heusche distributie, een stam kaart, Men meene niet, dat. men op ver toon van die kaart zooveel sigaretten kan koopen als men wil. Neen, "iedere kooper krijgt slechts één pakje tegelijk en daar van wordt naiuwkêuróig aanteek-ening ge houden op de stamkaart, onder vermelding van den datum. Na verloop van 2 of 3 da gen kan men dan weer een nieüw pakje ver krijgen. De heer Spoor past dit systeem reeds eenige weiken toe en, naar hij ons mede deelde, tot wederzijdsche tevredenheid' van kooper en verkooiper. Hierboven ziet men een kooper zijn stam kaart ter afstempeling aanbieden 1 tijen en door geen enkele band of compromis aan welke partij ook gebon den. Na nog de vrijheid van onderwijs en een vrije jeugdbeweging te hebben aangevoerd, besloot spr. met te zeggen, dat de Unie nimmer voor de thans tegen haar uitge oefende terreur uit den weg zal gaan. Die Nederlanders, die deze terreur en intimi datie uitoefenen, kennen klaarblijkelijk hun volk in het geheel niet en beseffen niet, dat mede daardoor de Nederlanders, die nog aarzelden, thans voor de Unie kie zen. (Langdurig applaus). De bijeenkomst werd besloten met het gemeenschappelijk zingen van „Waar de blanke top der duinen" en een dankwoord van den heer Gobée tot de beide sprekers. KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Op de gisteravond gehouden bijeenkomst voor de leden van de afdeeling Leiden en omstreken van bovengenoemde organisatie reikte de voorzitter, de heer Joh. Jonker, de diploma's uit aan de cursisten van den speciaalcursus in fruitteelt. Met een hartelijk woord tot alle deelne mers werd het diploma met zeer veel vrucht uitgereikt aan de heeren Jac. v. d. Zwart Sr. te Valkenburg (Z.H.), H. Noort, te Voorschoten, P. C. v. d. Most van Spijk, A. Hollebeek, F. Geerstma, A. v. d. Nagel, H. J. Uljé, P. W. Ammerlaan en L. P. Dee, te Leiden; met veel vrucht aan de heeren J. v .d. Zwart Jr.", te Valkenburg (Z.H.), K. C. Goudswaard en J. v. Oosterom, te Voor schoten, Th. Werkhoven en P. v. d. Schrier, te Oegstgeest, L. Mulder, J. J. Maandag, J. van Leeuwen te Leiden; met vrucht aan de heeren C. J. Lagas te Oegstgeest, D. Kor- pershoek, R. Wiggers, W. de Ru, J. J. v. d. Blom Jr., R. Cramer en J. A. v. d. Weyden te Leiden. Vervolgens mochten de heeren Gebr. de Ruyter, J. G. Ballego en Zonen, G. Lubbe en Zn., de firma D. Turkenburg, A. Fry- link en Zoon, J. de Knijff, A. Slikkerveer en L. v, d. Sijs, eenige diploma's voor diver se medailles enz. in ontvangst nemen, door hqn op verschillende tentoonstellingen en keuringen behaald. BUURTVER. „ST AALWIJK". Alhier is opgericht de Buurtvereeniging „Staalwijk". Het secretariaat is gevestigd W. C. v. d. Wilk, Staalwijkstraat 21. TE LAAT OP STRAAT. De poli'tde heeft gisteravond wederom een driefcail ipersoauen aangehouden, die zich om 11 uur nog op straat bevonden. DE OMZETBELASTING. Ter voorkoming vaov onaangenaamheden brengen wij in herimering, dat de aangifte- biljetten voor de omzetbelasting, waarop de voorraad per 1 October, dient te worden opgegeven, vóór as.. Zondag moeten wor den ingeleverd ter inspectie der invoer rechten en accijnzen alhier. Hi ronder vallen edft gncot- en ikfleinhand'eaaren fabrikan ten, die tevens het beroep van handelaar uitoefenen, daaronder 'begrepen diie een- handelsvoorraad, hebben in helt algemeen van meer dan f. 1250.aan inkoopprijs. VERBOD OPHALEN SCHILLEN ENZ. Wij vestigen er de aandacht op, dat de verordening van 2 September 1940, hou- diendie wijziging van de verordening op d;e Straatpolitie, welke met ingang van heden «gedurende drie maanden- voor een ieder op dfe seerelbarie dezer gemeente ter lezing is nedergelegd, den 20sten. October as. in wer king treedit. Ingevolge genoemde wijzigingsverorde ning is het met ingang van laatstgenoem den datum verboden langs de huizen schil len en ander afval van voedingsmiddelen, voor zoover een en ander -kan worden- ge bruikt ails of verwerkt tot dierlijk voedsel, op te halen of in.-te zamelen, tenzij met <?chrifibelij'ke vergunning van B. en W. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: G. Clements, Trompstraat 21, Leiden. Kruideniers- en grutterswaren. HET MARNIX-RAAM. Men bericht ons, dat het Marmi-x-raam in de Pieterskerk, waarvan door een misver stand op 3 October een gedeelte was ver wijderd, thans w-eer geheel intact is. Voor belangstellenden bestaat alsnog ge legenheid dit kunstwerk van Georg Rueter tn oogenschouw te nemen en wel op Zater dagmiddag a.s. 19 October en Zaterdagmid dag 26 October a.s. tusschen 2 en 5 uur. Nadien wordt het -raam, zekerheidshalve, opgeborgen -tot veiliger tijden. BUSLICHTING OP ZONDAG. De directeur van- het P.T.T.-kantoor hier ter sbede verzoekt ons mede te deelen, dUlt. ingaande 20 October a.s., te Leiden en Oegstgeest op Zon- en feestd'agen slechts één- busliohltlng zal plaats hebben, aanvan gende 13.80 uur. COLLECTE ROODE KRUIS. De Roode Kruis-collecte van .gisteren bracht ini totaal op f. 1437.56 (v. j. f. 1634.43) Hiervan was f. 906.66 (v. j. f. 1059.31) af komstig van de open schaal collecte en f. 530.90 (v. j. f. 575.12) van den speld'jes- vertooop. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het voorbereidend 'kerke lijk examen de heer J. Rienstra, Oos- terend (Fr.); voor het doctoraal examen rechten mej. E. van der Hoeven (Leiden) en de heer S. H. Sieperda (Den Haag). Voor het alhier afgenomen examen van apothekersassistent zijn geslaagd de dames C. H. van der Vcgt (Den Haag), A. M. Hooftman (Boskoop)" en W. Schenk ((Rotterdam) en- de heer K. J. W. Hensen (Djen Haag») MEER DAN 2000 GEZINNEN ER BIJ BETROKKEN. Na het bombardement in den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft de bevol king van Tuindorpflost/aan, te Am sterdam, bestaande uit meer dan twee duizend gezinnen, bijna in haar geheel de wijk genomen, bevreesd voor nieuwe Engelsche luchtaanvallen. Verscheidene gezinnen zegden hun woninghuur reeds op en verdwenen naar veiliger oorden. Het meerendeel der zoo zwaar getroffen burgerij zocht een onderdak in idle na bijgelegen gemeente Oostzaan en Lands meer. De medewerking, welke men van alle zijden ondervond, was wel zeer groot. Slechts weinigen zouden den nacht in het tuindorp doorbrengen en wel alleen diegenen, die geen plaats konden vinden in de nabijgelegen dor pen, waar alle particuliere woningen, gemeentegebouwen en andere inrich tingen bezet waren. De meeste personen evacueerden geheel uit vrijen wil. Talrijke bewoners waren hiertoe evenwel gedwongen, omdat hun wo ningen onbewoonbaar waren verklaard door de betrokken instanties. De Engelsche bommen hebben namelijk een chaotischen toestand op tal van punten in het tuindorp veroorzaakt. Enkele hon derden huizen, zoowel van de gemeente als van de algemeene woningbouwvereniging werden vernield of zeer zwaar beschadigd. Van dit aantal moeten vele hulzen gesloopt worden, daar herstel niet meer mogelijk is. Voor duizenden guldens huisraad is bo vendien verloren gegaan. Velen hebben alles wat zij bezaten, verloren. Verscheidene straten van TuindorpOostzaan, die door de politie werden afgezet, bieden een ruineuzen aanblik. DOOR DE DUISTERNIS MISLEID. De duisternis brengt helaas vele ramp zalige gevolgen met zich mede. Voortdu rend geraken menschen te water, doch ge lukkig kan in véle gevallen tijdig hulp ge bod "■n worden en loopt het incindent af met een nat pak. Vanochtend zijn te Amsterdam echter niét minder dan vier slachtoffers op het droge gehaald, die dezer da-gen, naar alle waarschijnlijkheid misleid door de duister nis, het water ingeloopen en verdronken zijn. Uit de Prinsengracht nabij de Nieuwe Le liestraat werd het lijk van een man opge haald. Het slachtoffer kon geïdentificeerd worden. De overige lijken, opgehaald onder scheidenlijk uit de Nieuwe Prinsengracht tegenover perceel 13, den Binnenkant nabij de Halvemaansteeg en Vredenhof, zijn ech ter -nog niet herkend. DE RAMP BIJ BAFLO. De rijlkscommdssa-risrijiksmtniister Seyss- Inqua/rt, heeft dtoor zijin gevolmachtigde in d'e provincie Groningen, dr. Oonring, den burgemeester van Groningen een bedrag ter hand laten stellen, dat zal worden ver deeld onder de familieleden van de slacht offers van.de ramp bij Bafflo, en tegelijker, tijd woord-en van deelneming laten uitspre ken. De rijks-commissaris heeft voorts den directeur van heit academisch ziekenhuis eveneens een bedrag ter beschikking dOe-n stellen voor de verpleging van de twaalf gewonden. DE DIEFSTAL TE UTRECHT OPGEHELDERD. Een dezer dagen is, zooals bekend, bij een dame aan den Witte Vrouwensingel te Utrecht voor een bedrag van vierhonderd tot vijfhonderd gulden aan sieraden ont vreemd. Het betrof hier een diefstal van o.a. een platina armband, en verscheidene gouden en zilveren voorwerpen. De politie heeft thans in haar woning aangehouden de 24- jarige dienstbode van de benadeelde dame. Het meisje heeft een bekentenis afgelegd en is op het hoofdbureau ingesloten. WIELRIJDER ONDER EEN AUTO GERAAKT. De aanhangwagen schoot plotseling los. Hedenmorgen is de 20-jarige wielrijder K. Smdlcüe, wonende te Zevenhuizen', aldaar op de 'brug aiangereden door een vrachtauto van de Geibrs. Vogel. Het ongeluk gebeurde doordat de aanhangwagen plotseling los schoot. De jongen was op slag dood. AARDAPPELEN IN BESLAG GENOMEN. Controleurs van den centralen crisiscon troledienst, afdeeling algemeene controle, hebben hedenochtend in Den Haag een autobus aangehouden, afkomstig uit Dor drecht, waarin zakken aardappelen vervoerd werden, een hoeveelheid vertegenwoordi gende van ruim 2000 kg. De vervoerder was niet in het bezit van een geleidebiljet en hij mocht de aardappelen dus niet in het con- sumptiegebied Den Haag binnenvoeren. Heden-morgen is de 63-jarige A. A. V., wanieaid§ aan dien Rijusburgerweg, op de Prinsessekade aangereden door een stads tram. Hij bekwam eon met ernstige wonde aan het hoofd en werd, na voorloopig ter plaaJtse verbonden te zijn, ter behandeling 1het Acad. Ziekenhuis overgebracht. VOEDSEL VOOR ECONOMISCH ZWAKKEREN TEGEN ZEER LAGEN PRIJS. In verband met de binnenkort te ver wachten instelling van centrale keukens ln het geheele land, heeft het ANP inlichtin gen hieromtrent ingewonnen bij de daartoe bevoegde instanties. Zij vernam daarbij het volgende Bedoelde keukens zullen voornamelijk •bestemd zijn voor een bepaald deel der be volking n.l. de economisch zwakkeren. Zij zullen slechts worden ingericht ter plaatse, waar daaraan behoefte bestaat. Om dit te onderzoeken is de medewerking ingeroepen der gemeentebesturen, die, op de hoogte der plaatselijke omstandigheden, daarover het beste kunnen oordeelen. Het geheele plan moet worden opgevat als een maatregel om eeh gevaar voor onder voeding bij een deel der bevolking reeds bij voorbaat te bestrijden. Er bestaat n.l. een mogelijkheid, dat juist bij de economisch zwakkeren dezen winter bezwaren zpllen ontstaan bij het verkrijgen van warm voed sel. Daarom is het noodzakelijk, dat reeds thans maatregelen worden genomen om een -dergelijk gevaar te voorkomen. Het is dus eenzelfde maatregel als reeds in den oorlog van 1914 tot 1918 werd genomen, toen deze keukens eveneens zeer nuttig werk hebben verricht. Het voedsel, dat wordt verstrekt door deze keukens, moet echter niet worden opgevat als een extra-rantsoen. Het ligt in de bedoeling tegen een zeer lagen prijs dit voedsel ter beschikking te stel len, waarbij echter bonnen voor de ver schillende levensmiddelen zullen moe ten worden ingeleverd. Hoewel de keu kens bestemd zijn voor de minst draag- krachtigen, zal het echter ook voor be ter bedeelden mogelijk zijn hiervan ge bruik te maken. Ten aanzien van den prijs zal echter rekening worden gehou den met de draagkracht der betrokke nen. De genomen proeven wezen uit, dat goede resultaten op dit gebied mogelijk zijn, in dien de gemeenten hierbij medewerking •verleenen. De voorbereidingen zijn zeer om vangrijk, daar hierbij o.a. worden ingescha keld huishoudscholen, de voedingsraad, de dienst der volksgezondheid en de gemeen ten. Vooral het advies van de gemeentebe sturen zal zeer belangrijk zijn daar het im mers hiervan afhangt of een dergelijke cen trale këukèn zal worden Ingesteld. Voorts kan alleen hierdoor worden beoordeeld of er speciale omstandigheden zijn, die de In stelling rechtvaardigen. In dit verband kan er nog worden gewe zen op de ervaring te Rotterdam, waar der gelijke keukens reeds geruimen tijd werk zaam zijn, waar men voor 10 cent een por tie warm eten kan krijgen. In den laatsten tijd is hierbij een terugloop te constateeren. Samenvattend kan worden gezegd, dat de betrokken instanties voorbereidingen tref fen om een eventueel gevaar voor onder voeding reeds bij voorbaat te bestrijden. Een officieele publicatie omtrent het resultaat van deze voorbereidingen kan binnen zeer korten tijd worden verwacht. TEELT VAN TUIN- EN LANDBOUWZADEN In een bericht „teeltplan akkerbouw oogst 1941" van 29 September j.l. wordt een on derscheid gemaakt tusschen gewenschte en niet gewenschte gewassen en wordt de teelt van deze laatste zonder meer verboden. Een absoluut verbod echter Is dit niet, aan gezien de voedselcommissarissen onder be paalde bedrijfsomstandigheden van dit ver bod vrijstelling kunnen verleenen. Nu slaat dit verbod, zooals ook uit de opsomming van enkele voorbeelden blijkt, op sommige onzer handelsgewassen, waar van de zaden hetzij rechtstreeks, hetzij na een of andere bewerking te hebben onder gaan voor consumptie bestemd zijn. Er is echter ook een belangrijke groep van andere zaden, die men hier te lande gewoonlijk samenvat onder de aanduiding tuin- en landbouwzaden, om ze van de voorgaande te onderscheiden. Men bedoelt daarmede nl. die zaden, welke niet als zoo danig, al of niet na een bewerking, voor consumptie dienen, maar die uitsluitend gebruikt worden als zaaizaad. Hiertoe be- hooren bv. groentenzaad, bloemenzaad, suikerbietenzaad, voederbietenzaad, kool raapzaad, knollenzaad, graszaad, klaver zaad en dergelijke. Het spreekt vanzelf, dat het geenszins de bedoeling is den teelt hiervan geheel te verbieden. Wel is het noodzakelijk haar binnen bepaalde grenzen te houden. Te zijner tijd zal een regeling worden bekend gemaakt, waarbij de voorwaarden worden gesteld, waaronder de teelt van deze tuin- en landbouwzaden in 1941 kan worden toegestaan. STRAFFEN VOOR UITGEWEKEN BELGISCHE AMBTENAREN. Er is in België een besluit gepubliceerd onderteekend door de secretarissen-gene raal der verschillende departementen, be treffende de regeling der toepassing van disciplinaire straffen voor staatsambtena ren, die in den loop van het tijdvak van 10 tót 31 Mei hun post hebben verlaten- Het besluit bestaat uit één artikel, dat als volgt luidt: .Afgezien van de toepassing der tucht straffen. ontvangt de ambtenaar, die zon der toelating afwezig is geweest, geenerlei bezoldiging voor den duur zijner ongewet tigde afwezigheid. De disciplinaire schor sing en de daaraan verbonden inhouding van wedde komen evenwel in mindering op bedoelde tijdruimten". (Belga) i—i

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2