1000 Duitsche vliegtuigen boven Londen Noodlottige botsing tusschen autobus en trein WOENSDAG 16 OCTOBER 1940 No. 24712 31ste Jaargang Ruim 1000 ton bommen geworpen Engelsche bommen op Duitschland De Duitsche missie in Roemenië De honderdduizend is er uit Er zijn 10 dooden en 13 gewonden De discipline in het Russische leger Uit Amerika Verspreide Berichten EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven' moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zün: per 3 maanden2.35 per week0.1$ Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 p. 3 maanden) Naar aan het D.N.B. wordt gemeld, heb ben in den nacht van Maandag op Dins dag aan de aanvallen op Londen weer eenige honderden vliegtuigen deelgenomen. Er werden groote hoeveelheden bommen van alle kalibers, ook het zwaarste, neer geworpen. Het gunstige weer maakte het voor alle vliegtuigen mogelijk nauwkeurig te richten, zoodat de grootste uitwerking kon worden verkregen. De vliegtuigbeman ningen maken eensgezind melding van het overweldigende, gruwelijke schouwspel, dat de zwaar getroffen stad in den nacht bood. Steeds weer schoten reusachtige steekvlammen omhoog, terwijl op eenige plaatsen omvangrijke branden om zich heen grepen en over de geheele stad ver deeld kleine branden als fakkels brandden De vuurgloed boven de spookachtig ver lichte stad was reeds van het Kanaal af te zien en wees den nieuwen golven aanval lende Duitsche gevechtsvliegtuigen den weg naar hun doel. Gedurende de laatste uren van dén nacht was boven de stad een dikke laag rook en nevel opgetrokken, die bloedrood was gekleurd door het. schijnsel der bran den, een vreeselijk beeld van ondergang. Duitsche verkenners hebben geconsta teerd, dat de reusachtige steekvlammen, die in den nacht werden waargenomen, veroorzaakt zijn door het ontploffen van verscheidene gashouders der Kensington- gasfabrieken. Duitsche vliegtuigen hadden deze houders in brand gebombardeerd. 37 Britsche vliegtuigen zijn gisteren tij dens luchtgevechten boven Engeland en het Kanaal neergeschoten, terwijl het Duit sche luchtwapen slechts zes toestellen ver loren heeft. In den loop van gistermiddag vlogen lichte Duitsche bommenwerpers in groo- ten getale naar belangrijke militaire doe len ln Zuld-Engeland en wierpen op doel treffende wijze bommen van allerlei kali ber. In een petroleumopslagplaats veroor zaakten voltreffers een reusachtigen brand welks geweldige rookontwikkeling den la ter komenden vliegtuigen als richtingwij zer diende. Duitsche waarnemers melden, dat de bommen op Kaap Dungeness een vernietigende uitwerking hadden. Londen werd weer zwaar geteisterd. Hier werden voornamelijk de Victoria-docks gebombar deerd. Andere aanvallen waren gericht op de stad Cambridge. Ook op zee trad het luchtwapen met suc ces op. Zoo deed een Duitsche bommen werper ten Noorden van Dover een aanval in duikvlucht op een groot vrachtschip en bestookte het zoo doeltreffend met bom men, dat het vaartuig met zware slagzij bleef liggen. Hedennacht heeft Londen echter den hevigs ten aanval te verduren gehad Het D. N. B. meldt: Sinds acht uur 's avonds is Londen weer in den toestand van luchtalarm. Ditmaal komen de Duitschers bijzonder snel achter elkaar. Vaak werken ver scheidene vliegtuigen te zamen. Overal nfweerges-hL 1 en oorverdQovend lawaai van granaten en bommen. Enorme bommen slaan groote trechters in het wegdek. Huizen storten in. De stad is zoo helder verlicht als overdag. Bijna duizend Duitsche machines hebben in dezen eenen nacht haar verderf bren genden last boven de Britsche hoofdstad geworpen en een ongekenden chaos te weeg gebracht. Ruim duizend ton bom men hebben zij uitgeworpen. Een nacht van verschrikking heeft de stad achter zich. Nachtjagers, noch versperrings ballons of luchtdoelgeschut waren in ■staat het onbcil af te wenden. Bijna zonder eenig verlies zijn de Duitsche bommenwerpers weer thuisgekomen en weer nemen zij een nieuwen last in om opnieuw te vertrekken. De verzorging van de Britsche hoofdstad is voor ge- ruimen tijd stilgelegd. Het Duitsche luchtwapen kent geen par don. Vaak genoég is waarschuwend gewe zen op de .oorbeelden van het verwoeste Warschau, het vernielde Rotterdam en het getei eerde Duinkerken. Hoe lang zal het nog duren, dat Londen aan hetzelfde lot ten onder gaat? Een aantal bekende ge bouwen is beschadigd. United Press zegt nog: Deze machines die door een esquadrille onder bevel van generaal-veldmaarschalk Kesselring geleid werden, ondernamen den hevigsten aanval van den geheelen oorlog Dëaa laatste slag tegen Londen moest als een nieuwe vtergelding voor de aanhouden de Engelsche aanvallen op nlet-militaire doelen in Diiitschland worden beschouwd. Dezelfde kringen verklaarden dat de toe voer naar de Britsche hoofdstad thans voor langen tijd verlamd is. Ooggetuigen verklaarden dat dood en vernietiging in Londen geheerscht hebben. De stad was hel verlicht door het schijnsel der vele branden in het gebied aan beide zijden van de Theems tot naar de binnen stad toe. Het geleek één enkele vuurhel. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Onder de groote ziekenhuizen van Ber lijn Is er nauwelijks een dat niet door En gelsche vliegers gebombardeerd ls. In den nacht van Maandag op Dinsdag ls het ln de geheele wereld bekende Virchow-zleken- huls voor'de derde maal tijdens de vluch ten der nachtelijke „gangsters" getroffen. Werd tot dusver op het terrein van dit zie kenhuis slechts schade aangericht door brandbommen, dien nacht zijn niet minder dan vier brisantbommen midden ln het complex van het ziekenhuis neergekomen. Dat er ditmaal geen dooden te betreuren zijn. ls alleen te danken aan de voorbeel dige organisatie, die ln de Duitsche zie kenhuizen heerscht. Wel werd een aantal personen licht gewond. Drie afdeelingen leden ernstige schade. Huizen moesten ontruimd worden, daar een der vier bri santbommen niet ontplofte en thans nog eenige gebouwen bedreigt. Behalve dezen aanval op zieke burgers.ihebben de bom men van de R.A.F. elders in het Westen van de Rijkshoofdstad ln een woonstraat een reeks hulzen getroffen, waarbij een groot aantal personen ernstig gfewond werd. Men vreest, dat er onder het puin ook nog dooden liggen. In hun gedetailleerde.beschrijvingen van de verwoestingen, die door Engelsche bom men teweeggebracht zijn, wijzen de Ber- lljnsche bladen er met nadruk op, dat de Britsche aanvallen gedaan werden ln een nacht met helderen sterrenhemel en lichte maan en dat zich ln verren omtrek van de getroffen woonstraat geen enkel militair object bevindt. De Nachtausgabe telt de talrijke Engel sche aanvallen op, die tot dusver op zie kenhuizen gedaan zijn en spreekt van een Engelschen oorlog tegen het Roode Kruis. Wie zou willen loochenen, zoo merkt het blad op, dat de Britten volgens een mis dadig systeem handelen? Wie zou willen beweren, dat de ziekenhuizen, kinder- en kraamvrouwenhulzen, woonbuurten, ker ken. kerkhoven en nationale gedenkteeke- nen bU toeval getroffen werden? Neen, dui zendmaal neen. Het ls eerder zoo: ln hun machtelooze woede, omdat zij tegen de Duitsche weermacht niet opgewassen zijn, voeren zij volkomen bewust oorlog tegen het Duitsche volk. De Lokalanzeiger schrijft, dat Churchill zich zeer zou vergissen, als hij hoopt het Duitsche volk, klein te krijgen door aanval len op woon- en ziekenhuizen. Elke overval op Duitschers, zoo betoogt het blad, Ls een reden te meer om de Britten tegemoet te treden met vastberadenheid, koelbloedig heid en de superioriteit van onzen strijd lust. Elke bom verstevigt deze houding. Wij vinden het verachtelijk als de Britsche vliegers thans achtereenvolgens langza merhand alle Berlijnsche ziekenhuizen bombardeeren. In denzelfden geest merkt de Angrlff op: Wij jammeren niet. Wij constateeren slechts de misdaden. Wij kennen de mis dadigers. Ons antwoord ls: vergelding tot het uiterste. MIST BELEMMERDE BRITSCHE VLIEGTUIGEN. Hedennacht zijn de Britsche vliegtuigen, die naar Duitschland gevlogen waren, zeer vroeg naar Engeland teruggekeerd. Naar uit betrouwbare Stockholmsche berichten blijkt, moet de oorzaak hiervan blijkbaar daarin gezocht worden, dat de Engelsche toestellen die van hun nachtelijke vlucht betrekkelijk laat terugkeerden, groote mist banken aantroffen, die hun landing be lemmerden en eenige vliegtuigen noodzaak ten een ander vliegveld op te zoeken om te landen. Bij deze landingen zouden 13 vlieg tuigen verongelukt zijn. In dit geval werd aangetoond, dat „generaal mist" ook als bondgenoot van Duitschland kan optreden, een omstandigheid, waarop den laatsten tijd Churchill en andere Engelsche regeerders herhaaldelijk gewezen hebben (DNB). KARL MEGERLE OVER DE BETEEKENIS. In de Berliner Börsenzeitung schrijft Karl Megerle, dat wanneer Duitschland gevolg heeft gegeven aan het verzoek van de Roe- meensche regeering1 tot het zenden van in structie-formaties en luchtstrijdkrachten voor de bescherming van de Roemeensche militaire industrie, dit van het standpunt van Duitschland, zoowel als van Roemenië slechts natuurlijk is en alleen niet direct begrijpelijk is voor degenen, die hierdoor hun duistere voornemens doorkruist zien. De moeilijke ervaringen van Roemenië ln het verleden hebben voor dit land naar bui ten en naar binnen een diepen schok met zich mede gebracht Het land bevindt zich midden in de reorganisatie van zijn betrek kingen met de naburen. Het beleeft ln zijn staatkundige, sociale en economische leven een crisisperiode. Het is derhalve begrijpe lijk, dat Roemenië den wensch heeft deze crisisperiode met behulp van het garandee- rende Duitschland snel en zoo veilig moge lijk door te komen, teneinde ln volkomen rust te kunnen beginnen met den weder opbouw en de totale hervorming van het nationale leven. De aanwezigheid van de gevraagde Duitsche eenheden versterkt ln Roemenië het gevoel van veiligheid naar binnen en naar bulten, maakt de krachten vrij voor den opbouw en geeft verhoogd ver- De prijs van honderdduizend gulden in de Nederlandsche Staatsloterij ls heden gevallen op nummer 6435. Naar wij vernemen was het lot gekocht door de collectrice der Staatsloterij mevrouw J. H. van TongerenVan der Welde, Prinsestraat 46 ln Den Haag, die het lot In zijn geheel aan één persoon heeft wederver- kocht. Bij deze collectrice ls reeds vroeger eens de hoofdprijs ge vallen, terwijl door haar reeds driemaal de 50.000 kon worden uitbetaald. Vanochtend omstreeks zeven uur is een groote autobus, welke geheel ge vuld was met dertig werklooze arbei ders, die van Groningen naar de Slikken zouden worden vervoerd, door den mist op den onbewaakten overweg tus schen Winssum en Baflo gegrepen door den locaaltrein ZoutkampGroningen. De gevolgen waren verschrikkelijk. De bus werd totaal vernield en 10 in zittenden werden gedood. Omstreeks zeven uur reden negen bus sen met arbeiders, die in De Slikken te werk waren gesteld, door de duisternis op den grintweg, waarin zich de bewuste onbe waakte overweg bevindt. Ofschoon het uitzicht op den onbewaak ten overweg goed is, kon men toch sdecht om zich heen zien, omdat er een dichte mist hing. Acht bussen passeerden den overweg en omdat alles regelmatig verliep heeft de chauffeur van de negende bus ver moedelijk gedacht, dat er geen trein ln aan tocht was.' daarbij de geboden voorzichtig heid bij mistig weer uit het oog verliezend. Met een geweldigen slag vloog de lokaal- trein op de autobus in, welke vrijwel ge heel vernield nog een eind werd meege sleurd. Onmiddellijk ging men aan het werk om de gewonden uit het wrak te bevrijden, terwijl ondertusschen de geneeskundige dienst te Groningen werd gewaarschuwd De diroteur van het Academisch Zieken huis nam onmlddelliik de leiding van het reddingswerk op zich en spoedde zich met een aanbal dokters en verpleegsters naar de plaats van de ramp. In allerijl werd een aantal ziekenauto's en particuliere, wagens gerequireerd om dooden en gewonden te vervoeren. De bergingswerkzaamheden ver liepen ondanks de moeilijkheden en het schemerduister vlot. Toen het ongeluk ln de stad Groningen bekend werd spoedden zich vele vrouwen en verwanten van de slachtoffers naar het Academisch Ziekenhuis, teneinde Iets te kunnen vernemen omtrent de slachtoffers. De politie moest een groote afzetting maken. In totaal werden tien mannen ge dood en dertien gewónd. Allen zijn be halve de chauffeur, woonachtig in Groningen en op een na gehuwd. Over leden zijn: A. J. Roose, H. Schoonber- gen, M. Jansma,, W. Th. Dijkema, J. de Jong, Versluis, A. de Roo en de chauffeur K. Havers uit Zwolle. Twee lijken konden tot nu toe niet worden geïdentificeerd. Zwaargewond zijn o.m.: C. Huyzinga. J. Valk, J. Fincke, J. Onnes, I. Frank. R. Eerenstein. De toestand van den laatste is hopeloos a De locomotief van den trein is ten gevolge van de botsing gederailleerd rn ligt naast de spoorbaan, evenals de daarop volgende goederenwagen. Van de reizigers van den trein is niemand gewond. Het treinverkeer ondervond ernstige vertraging. trouwen ln zichzelf en in de effectiviteit der heerschende hartelijke betrekkingen met de spil. De behoeften van Roemenië raken op dit punt die van de mogendheden van de spil. Ook zij hebben er belang bij dat Roe menië zijn blnnenlandsche en bultenland- sche evenwicht spoedig en ongestoord her vindt en veilig op langen termijn zijn capa citeiten kan ontplooien binnen het kader van de politiek van de spil en de nieuwe Europeesche orde. Overigens wordt opgemerkt, dat Duitsch land niet om de Roemeensche olie zit te springen. In een door het DNB van bevoegde economische zijde ontvangen bericht wordt opgemerkt, dat de Duitsche productie van motorbrandstof ononderbroken ls toegeno men. De fabricage van synthetische benzine kon reeds ln vredestijd zoodanig worden opgevoerd, dat Duitschland bij het uitbre ken van den oorlog zijn voorraden aan motorbrandstof niet behoefde aan te spre ken, doch de aanzienlijke behoefte kon dek ken door de loopende benzineproductie. Thans zijn de voorraden aan olie millloenen tonnen hooger dan bij het uitbreken van. den oorlog. Daarbij komt nog Rüsland als aanvullend leverancier op het gebied van de motorbrandstoffen. In Jarenlangen arbeid volgens een bepaald plan heeft de Duitsche handelspolitiek verder in Zuidoost-Europa een Invoersysteem opgebouwd, dat van te voren reeds bulten de Britsche blokkade viel. Zoo konden door het verlevendigen van de handelspolitieke samenwerking in den oorlog steeds grootere hoeveelheden motor brandstof uit het Zuidoosten worden inge voerd. Thans, nu het Roemeensche petro- leumgebiëd door Duitsche troepen ln be scherming ls genomen, is de meer dan vol doende verzorging van Duitschland met motorbrandstof boven lederen twijfel ver heven. VERORDENING VAN MAARSCHALK TIMOSJENKO. Volgens de „Krasnaja Zwjezda" heeft maarschalk Timosjenko, de volkscommis saris van oorlog, een nieuwe verordening op de discipline voor het Roode Leger uit gevaardigd, In een commentaar op deze nieuwe verordening op de discipline wijst het militaire orgaan er op, dat de Sovjet- Unie leeft ln een omringende kapitalisti sche wereld en dat de gespannen Interna tionale toestand verplicht tot voortdurende paraatheid. In dezen toestand moet de grootste zorg besteed worden aan de ver sterking van de militaire discipline. Dien overeenkomstig Ls ook de nieuwe verorde ning op de discipline van het Roode Leger geheel gericht op de Instelling van een „ware Sovjet-dlsclpllne". Artikel l houdt in, dat de „militaire Sovjet-discipline" bestaat in de kennis en de nauwkeurige ln acht neming van de binnen het Roode Leger Ingevoerde disci pline. Naar uit de nieuwe verordening ver der blijkt, verplicht de „militaire Sovjet- dlsclpllne tot nauwkeurige ln acht neming van den eed aan de vlag, van de militaire bepalingen, en van alle bevelen der supe rieuren; voorts tot consciëntieuze uitvoe ring van de diensttaken, het streng bewa ren van militaire en staatsgeheimen en zorgzaam omgaan met militair- en staats eigendom. In geval van Insubordinatie, openlijk verzet of opzettelijke overtreding der discipline en orde heeft de militaire superieur het recht alle dwangmaatregelen Inclusief het eebrulk van wapenen, te nemen. Niet-ultvoering van een bevel wordt een misdaad genoemd en leidt tot verschijnen voor den krijgsraad. Comman danten. die ln geval van Insubordinatie en van vergrijpen tegen de discipline en orde niet de noodlge besluitvaardigheid toonen en niet alle maatregelen nemen tot uitvoe ring van de bevplep. zullen even^ns voor den krijge-z--1 —dez-e T) N.B.l REISVERBOD VOOR AMERIKANEN. Nadat het Amerikaansche departement van bultenlandsche zaken sedert het be gin van den oorlog aan Amerikaansche burgers het reizen naar Europa verboden had dringende gevallen uitgezonderd. Is rilt reisverbod thans ook tot het Verre Oos ten uitgebreid. Minister Huil verklaarde, dat wegens de uitbreiding der militaire operaties -en wegens het feit, dat van 16 October af alle mannelijke Amerikaansche burgers tusschen 21 en 35 Jaar zich voor den militairen dienst moeten melden, al vorens zij Amerika mogen verlaten, het de partement van bultenlandsche zaken voortaan alleen passen zal afgeven voor landen op het Westelijke halfrond (D.N.B.) KENNEDY VERTREKT NAAR WASHINGTON. Minister Huil heeft gisteren medegedeeld dat de Amerikaansche ambassadeur ln Engeland, Kennedy, over een dag of tien van Londen zal vertrekken en naar Washington zal reizen om besprekingen te voeren. (D.N.B.). LORD LOTHIAN NAAR EUROPA. De Britsche ambassadeur te Washington, lord Lothian, ls gisteren met de Yankee Clipper van New-York naar Europa ver trokken. (D.N.B.). AMERIKAANSCHE MILITAIRE MISSIE OP WEG NAAR LONDEN. Maandag zijn te Lissabon drie hooge officieren van het Amerikaansche leger aangekomen, die als leden van een buiten gewone militaire missie der Amerikaansche regeering naar Londen doorreizen. (DNB). BEPERKING VAN NATURALISATIE IN AMERIKA. President Roosevelt heeft gisteren een wet geteekend, welke de naturalisatie van die vreemdelingen verbiedt, die lid zijn van eenige aan het Amerikaansche regeerings- stelsel vijandige organisatie, of die ln woord en geschrift propaganda maken om de re geering met geweld ten val te brengen. Per sonen van dubbele nationaliteit moeten naar de Vereenigde Staten terugkeeren en hun Amerikaansche staatsburgerschap la ten bevestigen. (DNB). UITVOER NAAR RUSLAND. Voor 7 millloen dollar machinale werktuigen. Naar de Kölnlsche Ztg. meldt, heeft de regeering der Vereenigde Staten, naar de zer dagen te Londen ls bekend geworden, besloten ten gunste van Rusland het be staande uitvoerverbod van machinale werk tuigen, dat eenige maanden geleden was afgekondigd, ln te trekken. Er zal voor ze ven millloen dollar naar Rusland worden geleverd. De Amerikaansche scheepvaart commissie heeft Rusland toegestaan tank schepen te huren met een Inhoud van meer dan 100.000 ton. OPROEP VAN FRANSCHE- MINISTERIE VAN LANDBOUW. Het Fransche ministerie van landbouw heeft, naar uit Vlohy gemeld wordt, gister middag een oproep tot het geheele Fransche volk gericht om deel te nemen aan het zoe ken van eikels, kastanjes en beukenootjes, welke vruchten van belang zijn, omdat daaruit groote hoeveelheden zeep vervaar digd kunnen worden (DNB). LORD HALIFAX In een bericht uit Londen, dat als op schrift draagt „wordt Hallfax opgeofferd voor de vriendschap met Moskou?" schrijft het Zweedsche blad Goeteborgs Handels och Sjoefahrts Tldnlng, dat de smachtende blikken van Londen op Moskou zijn gericht. Alles wat er maar eenlgszlns op dulden kan dat de wind In de sovjet-unie gedraald ls, wordt ln Londen met de grootste oplettend heid gevolgd Tevens wordt door de llnksche partijen ln Engeland toegegeven, dat Rus land bepaalde redenen kan hebben voor zijn wantrouwen van de Britsche regeering. In de Britsche regeering bevinden zich Halifax en andere Britsche politici, die destijds Tsjecho-Slowaklje en Spanje aan de vijan den der democratie hebben overgeleverd. (A.N.P.) Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland Huldiging van prof. dr. C. G. N. de Vooys (Binnenland 2e Blad). Omvangrijke vleeschsmokkelarlj te Bode graven ontdekt. (Laatste Berichten, le Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Verdeelde markt Onregelmatige koersbeweging met iets beter tendenz Duitsche waarden weifelend Ame rikanen vaster Nederlandsche be leggingen prijshoudend. Buitenland Hedennacht 1000 Duitsche vliegtuigen bo ven Londen fle Blad.) De discipline in het Russische leger (le Blad.) ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1