BINNENLAND Ons Kort Verhaal Scherpe Wind 81 'ie Jaaraang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 15 Odober 1940 Derde Blad No. 24711 Verleening van brandstof fenbij slag De storm VICKS HOESTBONBONS Samenvoeging van gemeenten in Noord-Holland Belastingverhooging in Den Haag De Unie groeit Aan ondersteunde en bij de werkverschaffing geplaatste werkloozen GEMENGD NIEUWS De moord te Oss Bommen op den Helder de overheidsfinanciën zullen hierbij gebaat zijn. Het provinciaal bestuur van Noord- Holland heeft aan bijna honderd ge meenten hi de provincie een circulaire gezonden, "/aarin samenvoeging van de verschillende gemeenten naar voren wordt gebracht. De oorzaak voor deze samenvoeging is het feit, dat de toe stand der overheidsfinanciën vaak niet rooskleurig is en door de samenvoeging vele uitgaven bespaard kunnen worden. In de circulaire wondit verder uiteern ge zet, wait de secretaimsseoi-generaal, waarne mend hoofd van het departement van bin- nenlamdsche zaken, krachtens de verorde ning van dien rijikscommissaniis betreffende bijzondere maatregelen op administratief gebied, overwegen te' doen met ^betrekking tot de wijziging der gemeentegrenzen. Het achvi.es van de verschillende .gemeenteraden wordt door het provinciale bestuur vóór 15 j November ingewacht. Gewenscht is mede te deden, welke gemeenten naar het oordeel van de gemeenteraden bij het tot stand komen van de combinatie, in aanmerking zouden komen om de hoofdplaats van het gecombineerde gebied te worden en hoe de namen van de nieuwe gemeenten zou de A zijn. Het ligt voorts in - de bedoeling, de grens tusschen de .gemeenten onderling te wijzi gen. Dit komt echteer pas aan de orde, na het combineeren der gemeenten. In de pro vincie Noord-Bolland zijn dertig combina ties te verwachten, vooral in het Noordelijke De volgende 91 gemeenten komen nu voor samenvoeging tot dertig gemeenten in aan merking: 1. Warmer, Jisp en Wijde Wormer; 2. Kwa- dijk, Middelie, Warder, Oosthuizen, Beets en Oudendijk; 3. Avenhorn, Ursum en Berkhout 4. Niibbikswoud, Westwoud, Zwaag. Blokker; 5. Heer Hugowaard, Hensbroek, Obdam en Oterleek; 6. Schermerhorn, Zuid- en Noord- Schermer, Graft en De Rijp; 7. Uitgeest, Akersloot en Limmen; 8. Ahbekerk, Mld- woud en Twisfc; 9, Medéanbhk en Opper does; 10. Winkel, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp en Hoogwoud; 11. Opmeer, Sijbe- karspel, SpanJbroefc en Wognum; 12. Barsin- geriiam en Wieringerwaard; 13. Zijpe en Kallantsoog; 14. Söhageoi, St. Maarten, Ha renkarspel, Wainmenhuizen; 15. Oudkarspel, Noord-Scharwoude, Z.-Scharwoude, Broek op Langendij'k; 16. St. Pancras en Koedijk; 17. Alkmaar en Ou dorp; 18. Bergen en. Schoorl; 19. Castricum en Heemskerk; 20. Wormenveer, Koog aan de Zaan en Zaan dijk;! 21. Westzaan, Krommenie en Assen- delft; 22. Venhuizen, Wijdsnes en Schel linkhout; 23. Hoogkarspel, Groobebroek en Eovenkarspel; 24. Monnikendam, Katwoude, Ilpendam en Broek in Waterland'; 25. Eg- mond aan Zee, Egmond-Blnnen en Heiloo; Heemstede en Bennebroek; 27. Weesp en Weesperkarspel; 28 Nederhorst den Berg, Ankeveen, Korbenhoef en 's-Grave- land; 29 Laren en Blaricum; 30 Naarden en Bussum. VOORSTEL VAN HET GEMEENTE BESTUUR. Tot dekking van het tekort van zes milli- oen op de Haagsche gemeentebegrooting 1941, stellen B. en W. o.a. voor: Verhooging van het getal opcenten op de Gemeentefondsbelasting van 70 tot 75 (het maximum); Verhooging der opcentenschaal voor de personeclebelasting met 25 opcen ten; Verhooging van het verhoudmgscijfer voor de straatbelasting van 2'/t op 2 3/4. Door deze voorgestelde belastingver- hoogingen wordt een bedrag verkregen van f.1.300.000. HERDENKING VAN GRONINGENS 900-JARIG BESTAAN. Hoewel van uitgebreide feestelijkheden in verband met de tijdsomstandigheden moest v/orden afgezien, heeft Groningen het feit van haar 900-jarig bestaan toch niet heele- ttaal ongemerkt laten passeeren. Het des betreffende comité heeft in het gebouw ..Pictura" een tentoonstelling ingericht van prenten, foto's, etsen etc. alle een beeld gevend van Groningen. Zooals het was en zooals het in den loop der eeuwen is geworden. Het is een interes sante verzameling welke het verleden weer tot leven roept en de Groningers terugvoert naar vroegere dagen van hun mooie stad. Gistermorgen had de officieele opening plaats in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten onder wie wij opmerkten den commissaris der provincie, mr. J. Linthorst Homan en echtgenoote, den burgemeester, nu*, p. w. J. H Cort van der Linden, even eens vergezeld van zijn echtgenoote, enkele wethouders, den gemeentesecretaris en den griffier der provinciale staten, mr. M. W. Scheltema. De voorzitter van het comité, de heer A. Brugmans, hield een inleiding, welke hij besloot met een variatie op de laatste twee regels van het gedicht, dat Vondel maakte naar aanleiding van Groningens ontzet in 1672 O, Groningen, in grooten bloei herrezen, vergeet de weldaad niet, die God u heeft bewezen. Nadat burgemeester Cort van der Linden het comité de waardeering van het ge meentebestuur had betuigd, gaf de ge meente- archivaris dr. H. P. Coster, een toelichting op het geëxposeerde. Naar wij vernemen heeft De Ncder- landsche Unie dezer dagen het 500.000ste lid ingeschreven. ENQUETE GROND- EN HULPSTOFFEN VOOR DE WASCHINDUSTRIE. De staatscourant van gisteren bevat een beschikking van den secr.-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, waarbij alle personen of licha men, die het wasscherij bedrijf uitoefenen, verplicht worden opgave te doen van de hoeveelheid grond- en hulpstoffen op 1 Oc tober j.l. voorhanden of in voorraad, hoe veel zij daarvan in 1938 en 1939 hebben ge bruikt, en de hoeveelheid wasch in droge kilogrammen in 1938 en 1939 behandeld. GEP. KOLONEL C. A. VAN LOENEN f Een krijgsman uit den tijd van de onderwerping van Atjeh. Hier te lande is bericht ontvangen, dat op 16 September te Antibes (Zuid-Frank rijk) op 88 Jarigen leeftijd is overleden gep. kolonel van het Indische leger C. A. van Loenen. Wijlen kolonel Van Loenen heeft tot de meest vooraanstaande figuren behoord, die generaal Van Heutz in het laatst der vorige eeuw krachtig terzijde hebben gestaan bij de onderwerping van Atjeh. Door zijn kalm en laconiek optreden, zijn persoonlijken moed en zijn doorzettingsver mogen, had hij, vooral tijdens en kort na de Pedirexpeditie, in hooge mate het ver trouwen van den opperbevelhebber, wat wel daaruit bleek, dat, naast de maréchaus- sée's. de successievelijk door hem gecom mandeerde bataljons steeds van de partij mochten zijn, wanneer bijzonder belang rijke tochten of hachelijke ondernemingen op het programma stonden. „N.R.Crt." DE WIJDE WERELD IN. Aannemers beginnen over de grenzen. Naar wij vernemen, aldus de „Tel.", zal de Nederlandsche aannemersfirma D. Blan kevoort en Zn. te Bloemendaal, binnenkort een begin maken met het verrichten van baggerwerkzaamheden in het Oostzee-ge- bied, een en ander in nauwe samenwerking met een Duitsche firma. Het materieel is reeds eenigen tijd geleden daarheen ver trokken en is de gevaarlijke zone zonder schade gepasseerd. Het bericht van de be houden aankomst van dit baggermaterieel kan elk oogenblik worden ontvangen, het geen voor de firma Blankevoort beteekent, dat het werk dan een aanvang kan nemen. Deze baggerwerkzaamheden zullen wor den uitgevoerd met behulp van geschoolde Nederlandsche arbeiders, onder Nederland sche leiding. Er is voor ongeveer één jaar werk, doch men neemt aan, dat na dit eer ste begin, meer dergelijke arbeid in Duitsch- land zal kunnen worden verricht. Feitelijk is thans een aanvang gemaakt met de uitbreiding van een specifiek Ne- derlandsch bedrijf over Europa. De Wer kingssfeer wordt wederom verruimd, het geen ongetwijfeld een verheugend symp toom is, dat in de aannemerswereld ook als zoodanig wordt aangevoeld en gewaardeerd Er zal bij dit werk dat thans aan de orde is, maar ook bij toekomstigen arbeid, gezorgd worden, dat in ieder geval genoeg mate rieel in Nederland aanwezig blijft, om do Zuiderzeewerken op volle capaciteit te kun nen voortzetten. Zooals bekend is de firma Blankevoort ook op dit gebied krachtig werkzaam. Het is evenwel de bedoeling volgens een vastgesteld ordeningssysteem het bagger materieel, dat in Nederland eenigszins ge mist kan worden, in het buitenland te werk te stellen, waarbij het natuurlijk tevens aankomt op geschoolde werkkrachten. Men denkt er reeds in dit verband aan meer Nederlandsche arbeiders te scholen in het baggerbedrijf, opdat er snel aan de nieuwe vraag kan worden voldaan. DE HULPVERLEENING TE MIDDELBURG. Te Middelburg had een bijeenkomst plaats van allen, die ingedeeld zijn bij de vrijwillige brandweer en vele burgers, die op 17 en 18 Mei hebben meegeholpen bij het blusschen van de vele branden, die door het oorlogsgeweld waren ontstaan, waardoor het grootste deel der stad werd verwoest. Burgemeester mr. dr. J. Walré de Bordes heeft 43 personen van de brandweer, 25 re servebrandweerlieden en 72 burgers een bronzen medaille op de borst gespeld en een door hem onderteekende oorkonde uit gereikt. Op deze oorkonde staat vermeld, dat de houder heeft medegewerkt aan het stuiten van het vuur, waarvan de haarden in het zwart op een kaart zijn aangetee- kend. De burgemeester deelde op deze bijeen komst, welke door den commandant van de brandweer, den heer H. Bierman, werd bij gewoond, mede. dat aan leden der brand weren uit vijftien omliggende plaatsen, die eveneens aan het blusschingswerk deelna men, reeds een medaille en een oorkonde werden uitgereikt. na ontslag geen kleeding van den opbouwdienst. Aan al het personeel van den opbouw- dlenst, dat tengevolge van de thans in uit voering zijnde reorganisatie uit den op- bouwdienst wordt ontslagen, is het verbo den kleeding van den opbouwdienst te dra gen. Ovejtreding zal streng worden ge straft. verspreide berichten. Bij beschikking van den waarnemend secretaris-generaal van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen is bevorderd tot administrateur: mr. J. K. van der Haagen, thans referendaris. Vanwege het departement van sociale zaken is aan de gemeentebesturen een schrijven gezonden, waarin wordt me degedeeld," dat van 13 October j.l. tot en met 12 April 1941 aan ondersteunde en bij de werkverruiming geplaatste werk loozen, waaronder begrepen de tewerk gestelde hoofdarbeiders", alsmede aan personen, die een tegemoetkoming ont vangen wegens verkorten werkduur, een brandstoffenbijslag mag worden ver strekt. Deze zal gedurende het tijdvak van 13 October tot en met 23 November e. k. ten hoogste f. 1.per week en van 24 November 1940 tot en met 8 Maart 1941 maximaal f. 1.30 per week mogen bedragen, terwijl nadien weder om geen hooger bedrag dan wekelijks f. 1.mag worden toegekend. Voor dezen bijslag komen in aanmerking gehuwde en ongehuwde kostwinners, als mede zij, die den steun voor alleen wonen den ontvangen. Voorts kan nog mits het gemeentebestuur hiervoor temen aanwezig acht in eerstvermeld tijdvak een brand stoffenbijslag, gelijk aan de helft van dien voor kostwinners, worden uitgekeerd aan degenen, die bij anderen een kamer heb ben gehuurd, zonder huiselijk verkeer, daarbij zelf de zorg dragen voor hun voed sel en voor het verkrijgen van brandstof fen op zichzelf zijn aangewezen. Laatstbe doelde bijslag mag alleen worden uitge keerd, indien in de kamer een, in bruik- baren toestand verkeerende stc okgelegen- heid aanwezig is, waarvan o^k regelmatig gebruik wordt gemaakt. Aan hen, die bij anderen inwonen en aan vorengenoemde voorwaarden niet vol doen, zooals kostgangers en zoogenaamde slaapgasten, mag geen brandstoffenbijslag worden verstrekt. De ondersteunde of bij de werkverrui ming geplaatste werkloozen, die reeds een zoogenaamden kolenbon hebben ontvangen, kunnen eerst dan voor brandstoffenbijslag in aanmerking worden gebracht, wanneer zij, te rekenen van 13 October af, 6 weken in zorg zijn. Een kostwinner, resp. kamer bewoner, kan dan over de 6e zorgweek een brandstoffenbijslag ontvangen resp. van f. 0.25 en f0.15, terwijl aan hen de daar opvolgende weken normaal de bovenver melde bijslag kan worden toegekend. Uiter aard zal, indien inmiddels de verhooging van den brandstoffenbijslag tot f. 1.30 per week van kracht Is, dan met deze wijziging rekening mogen worden gehouden. De toekenning van brandstoffenbijslag aan ondersteunden mag wederom in zoo verre tot gevolg hebben, dat de maxima van de schalen overschreden worden, dat bij geheele werkloosheid de som van steun bedrag en brandstoffenbijslag en bij ge deeltelijke werkloosheid, de som van het loon van den ondersteunde, het steunbedrag en den brandstoffenbijslag, ten hoogste be draagt 95% van het loon, dat de betrokken arbeider ten tijde van de ondersteuning in het vrije bedrijf zou kunnen verdienen, in dien hij niet werkloos of gedeeltelijk werk loos was. Zij, die in een periode van drie maanden acht weken bij de werkverruiming zijn ge plaatst, kunnen over de dagen c.q. weken, dat zij niet tewerkgesteld zijn (de zooge naamde wandeldagen of -weken), de helft door ABLOVA. In derv nacht van Vrijdag op Zaterdag was de zee weer onstuimiger geworden; 's morgens kwam niemand van de passa giers aan dek, zelfs de salons waren ver laten. Ze bleven allen in hun hutten en de meesten ontbraken tevens aan de lunch, waarbij zij als voorwendsel gebruikten, dat zij hun koffers moesten pakken. Dien mid dag zou men Rantiffe bereiken. In den loop van den ochtend wakkerde de wind steeds meer aan; een vochtige ne vel hing boven de golven, zoodat op één mijl van het schip het water van de zee met de grauwe lucht samensmolt. Een paar meeuwen cirkelden krijschend hoog aan den hemel. De loods Richards was om 6 uur aan dek gekomen. Na den kapitein en den roer ganger gegroet te hebben had hij veelbe- teekenend het uitspansel bekeken; het zou een karwei worden de boot behoorlijk tus schen de gevaarlijke riffen door te krijgen. Zwijgend stonden de mannen, met den zuid-wester op het hoofd, bij elkaar. Voor hen lag de grauwe zee en verhief zich in hooge golven. De voorsteven van de „Claire" verdween van tijd tot tijd geheel onder de watermassa's die zich op het schip stort ten en het overstuivende water hulde hen af en toe in een natten nevel. Richards was een zwijgzaam man. Een loods heeft een zóó'n verantwoordelijke taak, dat hij het praten onder zijn werk in den loop der jaren wel afleert. Hij had nfet geslapen dien nacht; het was echter niet het stampen van het schip, dat hem wakker gehouden had, daaraan is de zee man wel gewend. Maar de knagende pijn in zijn borst, waarvan hij de laatste weken al neer last had gehad, martelde hem zoo, dat hij geen oog had kunnen sluiten. Het had hem moeite gekost om, met één hand aan de kooi, zich aan te kleeden. Zonder steun was hij niet overeind kunnen blij ven, wat mankeerde hem in hemelsnaam? Gierend joeg de wind over het schip. De zee werd steeds onstuimiger en de kapi tein, die de laatste drie dagen niet uit de kleeren was geweest, kon dan ook door den stuurman slechts noode bewogen worden een paar ui* rust te nemen. Daar ze eerst tegen den middag in de gevaarlijkste po sitie zouden komen liet hij zich tenslotte bepraten. Zich vastklemmend aan alles wat onder zijn bereik was, strompelde hij naar beneden. In den salon hingen er een paar zoo goed en zoo kwaad als dat ging in een stoel en de kapitein ving brokstukken op van de gesprekken, terwijl hij zich aan de bar een glas liet inschenken. Beuzelarijen; geen één van hen besefte het gevaar dat hun hier, vóór Rantiffe, en bij dit weer, boven het hoofd hing; dat één man, de loods, hun aller leven in handen had.... Zijn moede oogen staarden door een patrijspoort over de schuimende gol ven naar de zwarte streep aan den hori zonlandEen paar mannen zaten in een hoek van den salon te kaarten, zij dansten met het slingeren van het schip op hun stoelen heen en weer; een paar geldstukken vielen rinkelend op den grond. Tegen den middag brak de zon door de nevelsluiers heen en vertoonden zich op de golven grillige lichte vlekken. Richards stond nog onbewegelijk naast den roer ganger, op dezelfde plek als waar hij in den ochtend stond. HÖ streed tegen de ele menten en tegelijk tegen de krampen in zijn borst, die hem schier verlamden. Hij moest zich goed houden, het wel en wee van het schip met zijn opvarenden hing van hem af. De officier keek hem van terzijde aan en maakte zich bezorgd over zijn bleek verwrongen gelaat. Zag de loods het zóó somber in, dat hij zijn oude zelfbeheer- sching geheel en al verloor? Richards bracht zijn hand naar zijn hart, sloot een oogenblik de oogen; het gieren van den wind het gebeuk van de golven tegen de zijden van het schipeven vervaagden alle ge luiden tot een eentonig langgerekt gesuis in zijn ooren. Hij kreunde.... Toen hij weer opzag stond de kapitein naast hem; deze staarde hem verwonderd aan. „Ben je niet goed, Richards?" „Voor den drommel", snauwde de loods, terwijl hij zich krampachtig bedwong. „Ik ben zoo goed als iets". Die menschen moch ten niet merken hoe het met hem gesteld was, zelfs de kapitein niet. Hij moest op de brug blijven; het leven van driehonderd menschen hing af van zijn arme, moede hart Met een verbeten trek om de samenge perste lippen gaf hij zijn orders. Zwijgend stonden de mannen bij elkaar, terwijl grau we watermassa's het voorschip bedolven. Steunend en krakend ging de boot door de golven, die hoog opspatten en als een wa tergordijn tegen den brug sloegen. Eentonig herhaalde de roerganger de bevelen; lang zaam naderde het land in de verte. Aan bakboordzijde vertoonden zich witte stre pen, daar waar de zee over de riffen joeg. Met de aandacht tot het uiterste gespan nen bezagen de mannen de verraderlijke schuimmassa, die zich tot aan de kust uit strekte. Richards stond voorovergebogen, zijn stem klonk dof boven het geweld van den storm. Nog één uurnog een uur moest hij vechten. Hij dwong zijn oogen open te blijven met schier bovenmenschelijke krachtsinspanning. Uiterlijk beheerscht stond hij naast den kapitein, vooroverge- leund om zijn moeden beenen steun te ge ven. Het was zijn hartMechanisch deed hij zijn plicht; zijn blikken zochten den horizon af, zooals honderden keeren tevoren, terwijl zijn hart samenkrampte in een snijdende pijn. Af en toe grepen zijn handen in de lucht alsof zij een verschrik king wilde afweren: hier te moeten ster ven, terwijl zijn taak nog niet volbracht was. Stampend en slingerend zocht de boot haar moeizamen weg Met strakke gezichten stonden ze op de brug, ieder vervuld van zijn eigen zorgelijke gedachten. Beneden in den salon werd het nu wat drukker; de pas sagiers kwamen met gepakte koffers uit hun hutten en liepen struikelend en val lend door de gangen; spoedig zouden zij in de haven zijn. Met bleeke, vale gezichten laten zij bij elkaar en huiverden bij het geluid van den gierenden storm rond de dansende boot. Maar na een half uur hield het geweld als bij tooverslag op; men voer onder de kust. in veilig water. Wel floot de wind nog door het tuig. maar ze had geen vat meer op het schip, dat thans rustig de haven binnenvoer. Hier en daar klonk een lach, de stemmen werden vroolijker, ook de laat ste passagiers kwamen nu uit hun hut. Op de brug nam de kapitein het bevel over. Richards ging zitten; in de verte piekte de vuurtoren in den schoongeveeg- den hemel. Hij was thuis. Tien gevoel van opluchting overweldigde hem; hij had de boot behouden thuis kunnen brengen In de verte baste de fluit van een ander schip, lang en aanhoudend. Het geluid bleef hem in de ooren hangen; zwol aan tot een geloei, dat hem deed ineenkrim penhij viel voorover tegen de leuning van den* trap. „Hé Richards", riep de stuurman. „Hé.." Hij beurde voorzichtig het hoofd van den loods op en staarde ontzet naar het ver wrongen gezicht met de gesloten oogen. De man was 'dood Buiten klonken opgewonden stemmen van de menschen die aan dek kwamen; een vrouw lachte schel (Auteursrecht voorbehouden) (Nadruk verboden). ontvangen van het bedrag, dat hun aafc brandstoffenbijslag zou worden uitgekeerd, indien zij over bedoelde dagen c.q. weken wel tewerkgesteld waren geweest. In de kosten der verstrekking van den brandstoffenbijslag aan werkloozen, die in de steunregeling zijn opgenomen of bij een gesubsidieerde werkverschaffing zijn ge plaatst, zal onder normaal voorbehoud uit het werkloosheidssubsidiefonds eenzelfde bijdrage worden toegekend als in de overige kosten van steunverleening of in de loonen der werkverschaffing wordt verleend. Bovenstaande regeling voor het verstrek ken van een brandstoffenbijslag geldt, voor zoover mogelijk, ook voor de kleine boeren en kleine tuinbouwers, gerangschikt in de groep b. Ook aan deze personen kan dus, voorzoover zij geen kolenbon hebben ont vangen, vanaf 13 October e.k. een brand stoffenbijslag worden verstrekt. De kosten, voortvloeiende uit bovenbedoelde regeling voor de betrokken kleine boeren en tuin bouwers, komen voor de helft ten laste van het departement van landbouw en vissche- rij, terwijl de andere helft door de ge meente moet worden "gedragen. maakt Uw keel droog en effent den weg voor verkoudheden.' Verzacht en maak Uw keel vochtig met 1999 (Ingcz. Med.) Alle voorloopig gearresteerden in de moordzaak-ten Brok te Oss zijn op vrije voeten gesteld met uitzondering van den als vermoedelljken dader aangehouden Van E. Uit getuigenverhooren zou zijn geble ken, dat van E. den doodelijken steek moet hebben toegebracht. Van E. blijft ontken nen. Hij zal niettemin ter beschikking van den officier van justitie te 's-Hertogen- bosch worden gesteld. Het schijnt, dat Ten Brok eerst bij het huis van Van E. is geweest en dat daar ruzie is ontstaan. Van E. zou toen in huis een wapen zijn gaan zoeken. Ten Brok is daarop ook naar huis gegaan en keerde ook met een wapen terug. Bij de tweede ontmoeting had de steekpartij plaats. Zondagavond zljin wederom bommen ge vallen in de bewoonde wijken min Den Hel der. Ditmaal wenden die perceelen Rieiger- straa/t 78 en 80 door bommen vernield. De huizen warein niet bewoond. Er zijn geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Wel is de moterteele schadie. ook in de omge ving, aanzienlijk. BOMMEN OP HOEK. Ook in Hoek (Zeeland) is een huls ver woest en zijn drie hulzen beschadigd. Bo vendien werd een persoon zwaar en een licht gewond. Op andere plaatsen waar Britsche vliegers bommen hebben gewor pen, werd gelukkig niet veel schade aange richt. BOERDERIJBRAND TE ASTEN (N.B.) Gistermiddag is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de 'boerderij min den heer Kuypers te Asten. Het woonhuis met de stallen en een schuur brandden tot den grond toe af. De geheele oogst ging verloren. Ook kwamen nog zbs varkens in de vlammen om. Verze kering dekt de schade. BENZINEBUS ONTPLOFT. Twee iasschers gewond. De 31-jarlge W. Rooyakkers en de negen tienjarige G. Brouwers waren Zondag In een garage te Eindhoven bezig met het las- schen van een spatbord van een vrachtauto toen plotseling een ln hun nabijheid staan de benzinebus, gevuld met olie en benzine, ontplofte, waardoor beiden ernstige brand wonden opliepen. Brouwers was er het ergst aan toe. Beiden zijn op last van een genees heer naar het ziekenhuis overgebracht. Le vensgevaar Is niet aanwezig. Uit het onder zoek van de politie ls gebleken, dat een vonk van het laschapparaat vermoedelijk in de benzinebus was gesprongen, waarop de explosie volgde en een groote bus, gevuld met olie, ln brand vloog, „Vad." BUITENLANDSCH GEMENGD. INSTORTING TE NAPELS. Te Napels zijn groote gedeelten van de nieuwe straat Capodlmonte ingestort; daarbij kwamen tot dusverre onbekende, deelen van de Basilika della Sanlta cata comben te voorschijn. Het gat ln de straat is vijftien meter breed en 50 m. lang. Vele verliezen aan menschen zijn bU dit ongeluk niet te be treuren Bij het onderzoek, dat dnmiddellijk werd ingesteld, kwam vast te staan, dat deze in storting te wijten ls aan de zware regens die onlangs zijn gevallen, waardoor de grond onder de muren van de catacomben ls weggespoeld. (U. P.) ZWEEDSCH SCHIP VERGAAN. Het Zweedsche telegraafagentschap T. T. meldt, dat het Zweedsche s.s. Hollandia uit Goeteborg na een aanvaring met het Fin- sche s.s. Poseidon voor Landsort ls gezon ken. Negen leden der 22 koppen tellende bemanning werden door de Poseidon aan boord genomen. Van de overigen weet men nog niets. De Hollandia had een Inhoud van circa 2000 ton. STORM OP DE ZWARTE ZEE. Op de Zwarte Zee woedt, zoo wordt uit Boekarest gemeld, een sterke Noordooster storm, die de visscherij volkomen heeft stil gelegd. Talrijke visschersbooten zijn ver gaan.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9