I WELKE BON IS GELDIG? LEiDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 15 October 1940 KERK- EN SCH00LNIEUWS Officieele Kennisgevingen ffUN/T EN UITTEREN In het Prenienkabinet Dagbladreclame is niet te vervangen Opgave van 15 October Uit de Omstreken AGENDA HOUTSNEDEN VAN J. F. C. TEN KLOOSTER In het Prentenkabinet is sinds enkele dagen een gratis toegankelijke tentoonstel ling van houtsneden van Ten Klooster ten toongesteld, behoorende tot de rijke ver zameling Graphiek van Dr. A. Welcker te Amsterdam. Ten Klooster is in 1873 te Koe does (Java) geboren. Zijn jeugd bracht hij in Holland door 311 in 1897 ging hij als of ficier weer naar Indië terug. Daar heeft hij in zijn vrijen tijd reeds ijverig de beel dende kunst beoefend. Tijdens een Hol- landschen verloftijd in 1908-'09 stelde hij zich gedurende een half jaar onder lei ding van Willem van Konijnenburg. Daar na was hij weer eenige jaren in Indië. Tij dens zijn tweeden verloftijd in Holland brak de wereldoorlog uit en Ten Klooster stelde zich onmiddellijk ter beschikking van het Moederland, waarna hij later weer naar de Tropen vertrok. Gedurende zijn geheele militaire loopbaan, die in Indië waarlijk geen sinecure was, heeft hij tijd gevonden zich toch nog met hartstocht aan de kunst te wijden, waaraan hij zich de laatste ja ren van zijn leven onverdeeld kon geven. Hij is in 1939 gestorven. Er is uitvoerig over hem en zijn werk te schrijven. Wij zullen echter zeer kort zijn. Het is merkwaardig dat een officier in de Tropen, al was daar in zekeren zin zijn eigen land, in dat heete klimaat waar zoo veel remmende factoren zich doen gelden, zoo ontzaglijk veel op kunstgebied heeft weten te werken. Dat is alleen het voor recht van een geïnspireerde, in wien de kunstenaarsaandrift bijna overmachtig werkt. Doch die aandrift eischt in de eer ste plaats technische vaardigheid. Men kan zeggen, dat Ten Klooster inzake de hout snede een vrijwel feillooze techniek bezat, vlot, soepel, zwierig en tegelijkertijd vast. Zijn evenwichtige verdeeling van wit en zwart zonder tusschentinten, zijn gesloten heid van compositie, het gevoel voor ruimte en sfeer dat in zijn werken kenbaar wordt, het fraai decoratieve van de meeste zijner voorstellingen, het getuigt er van, dat zijn techniek het willig middel was van zijn be wogen geest, van zijn fijnen smaak. Men beschouwe slechts die verschillende Ja- vaansche danseressen, de fraaie curven van het slanke lichaam, het rhythmisch uit waaieren van het kleed in beweging en te genbeweging. Het is alles even gracieus. Maar hij kan ook krachtig zijn, veerkrach tig, als hij een Papoea in vollen krijgsdos, pagaaiende of visschende inlanders uit beeldt, of wel een Bandjir met zwiepende boomen en het in schuimende krullen aan- stortende water, cf de werking van een or kaan, die de golven op de kust in ziedende branding omhoog stuwt. Hij weet de woes te accenten der natuur even overtuigend weer te geven als de fijne exotische voor stelling van een bruid of de bijna sacrale statie van een dans bij de jong-wong. Wondermooi is een gezicht op een kreek, die zich verliest onder hoogopgaand en wuivend geboomte. Verder een bamboe- boschje met het silhouet van het gebergte in het verschiet. Er zijn nog tal van andere platen, die men aanduiden en zelfs uit voerig zou willen beschrijven. Doch we meenen door deze enkele regelen voldoende te hebben gezegd, om den lezer op deze in teressante tentoonstelling opmerkzaam te maken. O AANKOMST VAN DE WEENSCHE STAATS-OPERA. Zal tezamen met de Weensche philharmonie optreden. Per trein is gisteravond het gezelschap van de Weensche Staatsopera dat hier te lande een aantal opera-uitvoeringen zal geven te zamen met de Weensche Philhar monie, die eenige concerten zal brengen, aan het Hollandsch Spoorstation in Den Haag aangekomen. Op het perron waren ter verwelkoming aanwezig de heeren Schmid Burck, Kulturreferent bij het rijkscommis sariaat hier te lande en Ernst Krauss, con cert- en theaterdirecteur. Het gezelschap bestaande uit solisten, koor, ballet en or kest, telt ongeveer 150 leden. Op uitnoodlging van den rijkscommissa ris rijksminister Seyss-Inquart is dit ge zelschap naar Nederland gekomen, van waar het Maandag 21 dezer zal vertrekken om Dinsdag d.a.v. te Weenen terug te kun nen zijn. CONCERTEN LEIDSCHE VOLKSHUIS. In dezen winter zullen 6 Zondagmiddag concerten worden gegeven. Verheugend is het, dat een aantal vakmusici zich bereid verklaard heeft, medewerking hieraan te verleenen. Het programma luidt als volgt: 20 Oct.: Mej. Bodi Rapp, zangeres en Fiet Joosten, piano. 24 Nov.: Hr. L. Sondaar, bariton en Iskar Aribo, piano. 15 Dec.: Mej. Miep Van Hall, violiste en den heer Juul van Oven, piano. 26 Jan.: Mej. Co Opdam, fluitiste en Jannie van Wering, piano. 16 Febr.: Dameskoor van het Gooische Toonkunstkoor, dirigent de heer Kees Har- tevelt. 16 Maart: Mej. Regina Wijnalda, celliste en J. van Wering, piano. TEMPERATUREN, HOOGWATERTIJDEN, ENZ. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 10 gr. C. <50 gr. F.). 12 uur 'smldd.: 13Vi gr. C. (57 gr F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK-A.-ZEE. Voor Woensdag. Voorin, te 3 u. 30 min.; nam. te 3 u. 54 min. ZONS- OP- EN ONDERGANG. Dinsdag: 6.47 nam. tot 8.06 voorm. Het tydvak gedurende hetwelk de verduiste- ringsvoorschriftcn gelden, wordt begrensd door deze beide tijdstippen. MAANS OP EN ONDERGANG. 15 October: op 18 u 32; onder 7 uur. NIEUWE UITGAVEN. Maandblad „Hamer". Wij' ontvingen het eerste nummer van het nieuwe geïllustreerde maandblad „Hamer", uit gegeven voor de „Volksche Werkgemeenschap" door de uitgeverij „Hamer" te Den Haag. Verschenen bij: Scheltens en Giltay, Amsterdam: Toen het Vaderland riep, roman uit de dagen van mobilisatie en strijd, door Hans Nesna. Em. Querldo, Amsterdam: Het Spel der Vergissingen (The Comedy of errors) door William Shakespeare, vertaald door J. W. F. Werumeus Buning. Zuid-Hollandsche Uitgevers Mij., Den Haag: In de Cultuur-serie: Ochtend zonder Wolken, de geschiedenis van Robin Stuart, door Eric Lówe, vertaald uit het Engelsch door S. Vestdijk. De Onbekende soldaat die bleef leven, door Svend Weis Fogh. Vertaald uit het Deensch door dr. Annie Posthumus. Uit de Wereld van het Onbewuste, Dokters gezinnen en hun problemen, door Phyllis Bot- tome. Vertaald uit het Engelsch door J. E. GorterKeyser. Onveilig Signaal, Het psychologisch geval van een jonge dokteres, door Phyllis Bottome. Vertaald uit het Engelsch door J. E. Gorter Keyser. De Familie Gelinde, of ge zult zien dat het gaat, door Mogens Lorentzen. Vertaald uit het Deensch door M. C. Castendijk. Nacht, een beschrijving van een schoolmeisje door een schoolmeisje, door Karen Bjerxesö. Vertaald uit het Deensch door J. E. Gorter Keyser; Leopold's Uitg. Mij., Den Haag: Politiek en Economie, door dr. M. R. J. Brinkgreve. Tjeenk Willink, Zwolle: in de Editie Schuur man en Jordens: Stoomwet, door A. Mastenbroek. Besluit op de Winstbelasting 1940, door dr. M. J. H. Smeets. Uitg.-Bedrijf Born, Assen: Born's Deze Tijd-serie, Nos 1, 2, 3 en 4, resp.: Hoe kleeden wij ons in dezen tijd? Dames- kleeding. Hoe kleeden wij onze kinderen in dezen tijd? Hoe kleeden wij ons in dezen tijd? Haak- en Breiwerk. Algemeene Bezuinigingswenken voor dezen tijd. W. J. Thieme, Zutphen: De Geheimen van het Bloed, door dr. G. Venzmer. Vertaald door J. C. Alders. Uitgevers Mij. van Dishoeck, Bussum: Twee en Twintig, roman door J. C. Soewarno- v. d. Kaaden. Orde op Zaken! Over den geest des tijds, door dr. S. S. Smeding. Een hard en ernstig woord tot Mr. Linthorst Homan, het Nederlandsohe volk en de recht- sche fronten, door Henri Bruning. Strengholt's Uitg. Mij., Amsterdam: De beteekenis der erfelijkheid voor de genees kunde, door dr. F. Wibaut. PREDIKBEURTEN. Lisse Oud-Geref. Gem.: Hedennam. 7^2 u., ds. W. Baay van Tholen. Alphen a. d. Rijn Chr. Geref. Kerk, Van Reedestraat: Woensdagnam. 3 uur, ds. Du Marchie van Voorthuizen van Urk. „Jonathan": Woensdagnam. half acht, dr. Scheers. Noordwyk-aan-Zee Geref. Bond (Juliana- weg 27): Woensdagnam. 7.30 uur nam., ds. Remme van Amsterdam. Waddinxveen Zuidkade 18: Woensdagnam. 7 uur, ds. de Rover. CHR GEREF KERK. Bedankt voor Bunschoten: ds. M. Baan te Bussum. NED. HERVORMDE KERK. Beroepen: Te Dongen (toez.), cand. M. J. Top te Zeist. BAPTISTE GEMEENTEN. Bedankt: Voor HeerlenTreebeek, ds. J. Hekhuis te Delfzijl. Dr. H. W. VAN DER VAART SMIT LEGT AMBT NEER. Dr. H. W. van der Vaart Smit te 's-Gra- venhage, heeft aan de desbetreffende ker kelijke instanties het volgende schrijven gezonden: „Aangezien ik mij principieel niet ver eenigen kan met de politieke besluiten, die de Synode der Gereformeerde Kerken in 1936 te Amsterdam o.m. tegen het natio- naal-socialisme nam en mij thans aan deze besluiten niet meer houden kan, zie ik mij tot mijn leedwezen genoopt u te berichten, dat ik mijn predikantsambt in de Gere formeerde Kerken neerleg en mijn gezin en ik u verzoeken ons niet meer als leden der Gereformeerde Kerk te beschouwen. Belijdenisverschil heb ik inmiddels met u niet". g9JiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiÉiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiuiiiiiiiiniiiiiiniiiii!iiiiiiuiiiiuiiiiiiiuiiiiiiiijj| I Bon nr. 15 1 (t.m 1 November): E 100 gr. vermicelli, macaroni of spaghetti Bon nr. 28 (t.m. 1 November): 1 100 gram griesmcel of 100 gram maizena of een hoeveelheid pod- is dingpoeder of pnddingsauspoeder, welke 100 gram zetmeel bevat. De hoeveelheid puddingpoeders mag verdeeld zijn over twee pakjes. waarvan elk ten hoogste 33 gram zetmeel bevat De hoeveelheid puddingsauspoeder. welke op één bon wordt gekocht, mag onge il acht de samenstelling over niet ee meer dan zes pakjes verdeeld zijn. I Bon nr. 7G E i November): E 2V? ons rijst, rijstemeel of rijste- bloem i Bon nr. 77 1 j November): j 21/* ons havermout, havervlokken gort of grutten. I Bon nr. 78 1 (t.m. 1 November): 2'/? ons tarwebloem of tarwemeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend hakmeel of boekweit- j= meel of gruttenmeel. I Bon nr. 104 (t.m 18 October): E 150 gr toiletzeep of 120 gr hnis- houdzeep of 200 gr zachte zeep of 250 gr zeeppoeder of 125 gr zeepvlokken of 250 gr zelfwerkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare E reep 1 Bon nr. 109: H (t.m. 25 October! 1 kDogram suiker. I Bon nr. 114 (t.m. 8 November! E 250 gram koffie of 75 gram thee. 1 Bon nr. 116 1 (t.m 31 December! H 50 gr. scheerzeep of een tube scheercreme of een pot scheerzeep Broodbonnen nr- 9 1 (t/m. 15 October; 14 en 15 E Oct. niet in restaurants e.d.) Broodbonnen nr. 10 I (t/m. 22 Oct.; 21 en 22 Er Oct. niet in restaurants e.d.! 2500 gram rogge ot 2000 gram EE ander brood. H Rantsoen bonnen rijst en haver- mout zijn doorloopend geldig Petroleumbon nr. 6 1 (t.m 3 November): 2 liter petroleum Petroleumzegel a: E (t/m. 10 November): H 2 liter petroleum (uitsluitend voor huisverlichting). Boterbon nr. 05 t/m. 12 (t.m 18 October) elke bon 250 gram boter Vetbon nr. 05 t/m. 07 (t.m 18 October): elke bon 250 gram margarine of boter. Vetbon nr. 08 (t.m. 18 October): 250 gram gesmolten spijsvet of 250 gram boter. Vetbon nr. 09 t/m. 12 (t.m. 18 October) t elke bon 250 gram boter tegen ge- reduceerden prijs. Vleeschbon nr. 03 (t/m. 20 October; van 1421 Oct. niet in restaurants e.d.): Vleeschbon nr. 04 (t/m. 27 Oct.; van 212S Oct. niet in restaurants e.d.) 100 gram vleesch inclusief been of vleeschwaren. VIeeschwarenbon nr. 03 (t/m. 20 October; van 1421 Oct. niet in restaurants e.d.) VIeeschwarenbon nr. 04 (t/m. 27 Oct.; van 2128 Oct. niet in restaurants e.d.): 75 gr. gerookt of gekookt varkens-, rnnd- of kalfsvleescb of gerookte worst. 100 gr. gekookte worst, 125 gr. leverworst of 150 gr. bloed worst Brandstoifenbon 01, 02 en 03 (haarden en kachels) Idem 01 t/m 06 (centrale verwarming! Brandstoffen, een eenheid. lste periode; Cokes, een eenheid, lste periode: (alle t/m. 31 October) een eenheid vaste brandstoffen. De bonnen 04, 05 en 06 (haar den en kachels) zullen in den loop van het stookseizoen ook worden aangewezen voor het koo- pen van steenkolen of andere vaste brandstoffen. Men kan op elk dezer drie bonnen nu 200KG. baggerturf, 195 K.G. persturf, 175 K.G. fabrieksturf of 200 K.G. an dere turf of later andere brandstoffen koopen. De met „auto-anthraciet" ge merkte bonnen geven uitsluitend recht op 1 H.L. anthracietnootjes IV of V. ||||||||||||||||[||||||||||||||||||lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllII"INIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllirn UITREIKING BROODKAARTEN. Voor een vlugge behandeling op de thans welbekende kantoren van uitreiking, is het zeer gewenscht, dat de distributie-stam kaarten per gezin op volgorde van den leef tijd wórden overhandigd. De uitreiking duurt sléchts tot en met Zaterdag 19 October a.s. De oproep geschiedt naar de familiena men a.v.: Woensdag 16 October: Je, K,L, t/m Me; Donderdag 17 October: Mi, N, O, P, Q, R t/m Sch; Vrijdag 18 October: Sci, T, U, V t/m Was; Zaterdag 19 October: Wat, X,Y en Z. Leiden. 15 October 1940. 2021 De burgemeester van Leiden. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. INVENTARISATIE VAN RUBBER AUTOBANDEN. Aan het distributiekantoor, Breestraat 119, (einde van de gang) kunnen worden afgehaald formulieren R3.R. 164, waarop ieder, die in het bezit is van auto- motor- of vliegtuigbanden, daarvan opgave moet doen. Dit voorschrift geldt zoowel voor par ticulieren, als voor lichamen, als gemeente diensten enz. Alle banden, ook al zijn zij tot het canvas afgesleten, moeten opgege ven worden. Het Rijksbureau voor Rubber te Amster dam zorgt voor toezending van een formu lier R.B.R. 164 aan alle ingeschreven han delaren. Behalve de formulieren R.B.R. 164 zijn er nog formulieren R.B.R. 165, R.BJR. 166 en R.B.R. 167 beschikbaar. Deze zijn niets an ders dan de onderdeelen A, B en C. van het formulier R.B.R 164 en zijn bestemd voor handelaren, en zekere personen of licha men, die een grooteren voorraad hebben op te geven dan op formulier R.B.R. 164 zou kunnen worden ingevuld. De invulling. De formulieren worden in viervoud uitge reikt en moeten, in triplo ingevuld, bij de distributiediensten worden ingeleverd. Het 4e exemplaar kan door de belanghebbenden bewaard worden ten behoeve van hun ad ministratie. Bij de invulling komt het er op neer, dat alle banden worden opgegeven en wel een maal, hetzij onder A, onder B. of onder C. Onder A vallen de banden, geemonteerd op of aan alle rij- en voertuigen, die nog rijden, dus ook paarden tractie, zelf ge maakte trailers e.d. Onder B vallen de banden van alle rij en voertuigen, zoowel auto- als paarden- tractie, welke zijn opgelegd en dus niet wor den gebruikt voor het doel, waarvoor zij oorspronkelijk zijn bestemd. Onder C vallen buiten- en binnenbanden. Deze opgave zal in het algemeen op de han delaren betrekking hebben, doch dient van zelfsprekend door ieder, die losse banden in voorraad heeft, te worden ingevuld. Fietsbanden en carrierbanden dienen niet te worden opgegeven, die van motorrijwie len en vliegtuigen wel. De in drievoud ingevulde formulieren moeten niet later dan Zaterdag 19 October a.s. aan het Distributiekantoor 119 afge geven worden. Men wordt verzocht deze kennisgeving te bewaren met het oog op het invullen der formulieren. Leiden, 15 October 1940. De burgemeester van Leiden. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. 2022 HAARLEMMERMEER. Jaarvergadering IJsclub Haarlemmermeer. De ijsclub „Haarlemmermeer" hield in de Landbouw haar jaarvergadering. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer C. Meuwig ontleenen wij, dat het ledental tot 394 opliep. De ontvangsten bedroegen f. 1893,15, de uitga ven f.2101, zoodat de rekening werd afgesloten met een nadeelig saldo van f. 207.05. Het geheele bestuur werd herkozen. Na vaststelling der contributie werd besloten een oefen- en trainingsclub op te richten, die zal staan onder leiding van den heer Keizers uit Haarlemmermeer. In de vergadering van den Bond van Boe rinnen en andere Plattelandsvrouwen, die in hotel De Beurs vergaderde, werd mevr. T. L. Winter-Kistemaker met alg. st. herkozen. Na besprekingen over den kookcursus droeg mej. Nooijer, voordrachtskunstenares, enkele stukjes voor. LISSE. TERAARDEBE STELLING VAN DEN HEER K. TANIS. Gistermiddag heeft op de begraafplaats „Duinhof" onder groote belangstelling de ter aardebestelling plaats gehad van den heer K. Taiils. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den directeur van de Ned. Sierteeltcentrale, bij welke instelling de overledene de laatste jaren als Hoofdcontroleur werkzaam was. den heer G. C. Segers, voorts den waarnemend directeur der N.S.C.; Vertegenwoordigers van den Centralen C.C.D. te Den Haag: het Bestuur van het Hol landsch Bloembollenkweekers Genootschap en den Secr.-penningmeester van het Hoofdbestuur van dezen bond, den heer D. van Egmond, Wet houder P. Warmerdam Cz.. den heer J. C. Baan, Gemeente-Secretaris den heer J. Zaneveld, Ge meente-ontvanger den heer J. P. Segers, Dis trictsleider van den Controledienst voor den export van de Ned. Sierteelt-Centrale den heer L. Bunt, Hoofd der Ned. Herv. School, den heer A. van Belt, oud-Notaris vaü Lisse en vele anderen. Vele kransen dekten de kist. Behalve kransen van familie en vrienden van den overledene waren er kransen van de Ned. Sierteeltcentrale, de gezamenlijke controleurs dezer instelling, van het Bestuur van het HB.G. en van de Nieuwe Nederlandsche Verzekeringsbank waarvan de overledene tevens vertegenwoordiger was. Aan de groeve sprak eerst de predikant der Ned. Herv. Kerk ds. J. Th. van Veenen. die een gedeelte der H. Schrift voorlas en naar aanlei ding van dit Schriftgedeelte een rede hield, waarin hy er op wees. dat het er bij het graf niet om gaat welke daden de mensch tot stand heeft gebracht, doch om Gods daden in ons leven. Want alles wat wij in dit leven tot stand hebben gebracht zullen wij by het graf moeten achterlaten en het zal ons geen eeuwig gewin HEDEN Jeruël: Bijbelbespreking te 7 ^uur nam. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 7% uur nam. Woensdag StadsgehoorzaalLedenvergadering afdeeling Leiden Nederlandsche Unie. Spr. mr. L. Eint- hoven en H. Kemp. Aanvang 7 uur nam. Saterdag Volkshuis: Cursus-natuurkunde. 31/4 u. nam. Dagelijks. Lakenhal: Tentoonstelling Vincent van Gogh, 10 uur voorm.—4 uur nam (Zondags 14 uur r ..ui.) Tot 20 October DIVERSEN. 's Dinsdag 1ste Binnenvestgracht 22: Ge legenheid tot inenting tegen typhus 11—3 uur. 's Dinsdag. Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9^—11 uur voorm Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardigen 7—8 uur nam 's Donderdags Wijkgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 4446): Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam. 's Donderdags Inst, voor Praeventieve Genees kunde (lste Binnenvestgracht 22): Inenting tegen dlphterle 3% uur 's middags precies. 's Vrfjdags, Inst. voor Praeventieve Genees kunde Consultatiebureau v. Beroepskeuze 4—5. BIOSCOPEN. t 18 Jaar; 14 Jaar; 8 alle teeftUden. Luxor-Theater. Stationsweg: „Wiener Geschich- ten" Dagelijks nam 2 en 7 uur 's Zondags van 26.15 uur doorloopende voorstelling. Lido-Theater, Steenstraat 39: „De avonturier van Parijs" Dagelijks 7.30 uur aam.; 's Zondags te 2, 4.30 en 7.30 u Woens en Zaterd matinée 2.30 u. Trlanon-Theater. Breestraat 31„Lauter Ltigen" t Dagelijks 2 en 7 uur. 's Zondags van 26.30 u. doorloopende voorstelling Casino-Theater, Hoogewoerd 48: „Feest ln de Jordaan" Dagelijks 7 uur; 'e Woensdags en 's Zater dags ook 2% uur. Zondags te 4 en 7 uur. Rex-Theater, Haarlemmerstraat: „Het gaat om mijn leven" t Dageiyks 2 en 7 u. nam.; 's Zondags v. 2—6.30 uur doorl vooi stelling Nova-Theater (Katwijk aan Zee): „Komedie om geld". 7M uur nam Zondags gesloten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 12 October 20 uur tot Zaterdag 19 October 8 uur waargenomen door de apotheken: D. C. Kok, Rapenburg 9,- tel. 24807 en „Tot Hulp der Menschheld", Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek. Wil- helminapark 8. tel. 26274. geven. Daar is Gods genade in ons leven voor noodig. Ten slótte richtte hij woorden van troost tot de achterblijvende weduwe en hare kinderen en verdere verwanten. Daarna ging ds. van Veenen voor in gebed. Vervolgens sprak de heer G. Buurman, die op merkte dat hij 36 jaar van de vriendschap van den heer Tanis heeft mogen genieten. In tegen stelling met zoovele vrienden die zich in den nood afwenden en waarop het spreekwoord van toepassing is „Vrienden in den nood honderd in een lood!" is de heer Tanis er een geweest die een man was van ware trouw en deze trouw heeft getoond ook bij alle verschil van meening of inzicht. Spr bracht dank voor zulk een vriendschap. Hierna voerde het woord de heer P. Warmer dam Cz„ namens het Hollandsch Bloembollen kweekers Genootschap. De heer Tanis is voor het vak een harde werker geweest en niet min der voor het organisatieleven. Met volle activi teit heeft de nu overledene zich aan dezen ar beid gegeven. Onder zijn leiding is de afdeeling Lisse geworden de grootste van den Bond en hij heeft bovendien nog een andere afdeeling mo gen stichten. Voor den arbeid van den over ledene dankte spr. recht hartelijk en dankte mevr. Tanis die zoovele avonden haar echtge noot voor het organisatieleven heeft willen af staan. Ten slotte sprak spreker namens het ge meentebestuur en schetste den overledene in zijn functie als plaatselijk deurwaarder, in welke moeilijke functie hij zich steeds een waarachtig mensch betoonde. Hij wist de nooden van den werkelijk armen mensch te begrijpen. Nog zij vermeld, dat de heer Tanis in vroeger tijd vele jaren als correspondent van ons blad werkzaam geweest Is. Een zoon van den overledene dankte hierna met een gevoelvol woord voor de eer aan zijn vader bewezen. Gevonden voorwerpen. Kleine hooivork, fietstasch, drinkkrulk, por- temonnaie zaklantaarn. Inlichtingen op het po litiebureau. DE HEER G. VAN DER VELD f Na een langdurige ziekte is op 75-jarlgen leeftijd overleden de heer G. van der Veld al hier, bekend in, den bloemistenkring als een bekwaam vakman in den bollenhandel en zaad teelt. De heer Van den Veld was meer dan 40 jaar bestuurslid van den Lisserbroek-, Meer- en Duinpolder en heeft voorts veel gedaan op het gebied van instellingen van liefdadigheid, waar door hij de harten van velen heeft weten te veroveren. Een kind gered. Mej. D, van Berkel slaagde er in een in de Haven geraakt kind te redden en weer op den wal te brengen. Ten nadeele van den fotograaf P. Mieloo werd uit diens étalagekast een foto-toestel van f. 28 waarde gestolen. Aangifte werd gedaan bij de politie, die een onderzoek heeft ingesteld. RIJNSBURG. OPENING VAN DEN TUINBOUW- WINTERCURSUS. Uitgaande van de Chr. Middenstandsvereeniging In de openbare school had de opening plaats van den 3-jarigen tuinbouwavondcursus, uit gaande van de Chr, Middenstandsvereeniging, in het bijzijn van verschillende genoodigden. De voorzitter van de Middenstandsvereeniging. de heer H. de Mooy Az„ sprak een openingswoord, waarna achtereenvolgens het woord voerden de heer ir. Volkersz. Rykstuinbouwconsulent te Lisse, de burgemeester onzer gemeente, mr. P. N. Höweler. de heer J. Veenstra. hoofd van de Chr. Handelsavondschool, en de heer R. v. d. Hoek, hoofd van den tuinbouwavondcursus. Zij wezen allen op het groote nut van dezen cursus voor Rynsburg en omgeving en wekten de leerlingen op tot het nauwgezet volgen van de lessen. Nadat de heer H. M. Verhulst, alge meen directeur van de avondscholen, een slot woord had gesproken, werd onmiddellijk met het onderwys een aanvang gemaakt. De cursus ving aan pet pl.m. 15 leerlingen. De inhoud van de bussen voor vrije zit- plaatsén in de Ned. Herv. Kerk en de Kerkzaal bedroeg f. 40,45. 2—2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 6