LEIDSCH DAGBLAD ILEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 15 October 1940 Britsche vliegtuigen boven Berlijn ïtaliaansch W eermachtsbericht De Duitsche missie in Roemenië Duitsch Weermachtsbericht BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN £MJN/T IMLETTERE*^ BEURSOVERZICHT Plaatst Uw advertenties MARKT Van de Britsche vliegtuigen, die in den nacht van 14 op 15 October Noord-Duitsch- land zijn binnengevlogen, hebben eenige toestellen de rijkshoofdstad bereikt. Zij wierpen bommen, die eenige woonhuizen, beschadigden. Daarbij werd ook het zieken huis van Virchow getroffen. Persoonlijke ongelukken deden zich echter niet voor. De overige machines werden door het afweer geschut verdreven. Drie vijandelijke vlieg tuigen werden bij de vlucht naar Berlijn brandend neergeschoten. (D.N.B.) AANSLAG OP JAPANSCHE OFFICIEREN TE SJANGHAI. Een onbekend gebleven dader heeft gis teravond in het onder Japansche bezetting staande deel van Sjanghai een aanslag ge pleegd op Japansche officieren, zoo meldt een Japamsoh communiqué. De dad'er loste op eenige in een dienst auto rijdiendie officieren een schot, dat den Japanschen chauffeur licht verwondde. Japansdhe soldaten namen terstond uit gebreide maatregelen en sloten o.a. allé bruggen over de Soetsjau-'kreek. De Japan sche overheid neemt het geval, in vérbaid met vroeger gepleegde aanslagen, zeer ern- i stig op. (D.NJB.) DE SAMENWERKING TUSSCHEN DE V. ST. en CANADA. De regeeringen der Ver. Staten en van Canada zijn volgens een officieele mede- deeling overeengekomen, het plan tot op richting van een groote electrische centrale aan de St. Lawrence practisch te bestudee- ren. De ontworpen centrale moet de leve ring van stroom voor de wapenfabrieken van beide landen verzekerèn. (D.N.B.) HULL OVER DEN AMBASSADEUR TE LONDEN. De Amerikaansohe minister van buiten- landsche zaken, Cordell Huil, heeft in een persconferentie in antwoord op vragen be treffende steeds weer opduikende geruch ten, dat de Amerikaansohe ambassadeur in Londen, Kennedy, naar de Vereenigde Staten zal terugikeeren, verklaard wellicht antwoord te kunnen geven, wanneer men hem dezelfde vraag iets later zou stellen. In politieke kringen te Washington wordt Meruit de gevolgtrekking gemaakt, dat Kennedy na de presidentsverkiezingen zal aftreden. De steeds goed ingelichte com mentators Alsop en Kintner schreven on langs in de „Evening Star": Ambassadeur Kennedy heeft geweigerd een tweeden Hi- nes Page te worden, en zooals deze die destijds eveneens ambassadeur van de Ver. Staten was op te komen voor de deel neming van Amerika aan den oorlog aan de zijde van Engeland. Kennedy is boven- T! dien uiterst pessimistisch wat de Engelsche oorlogsvporuitzichten betreft; in kringen rau. dc New Deal vreest men daarom, dat wanneer Kennedy voor de verkiezingen terugkomt, hij in New-York en elders be paalde uitingen zou kunnen doen, die in tegenstelling zouden staan tot de door Roo sevelt en zijn New-Dealers gewenschte lijn. De regeering der Ver. Staten heeft Ken nedy daarom verzocht tot na de verkiezin gen in Londen te blijven (D.N.B.). DE TOESTAND IN WEST-VLAAND EREN. In de raadszaal van het stadhuis te Oostende heeft de heer Demeyere, commis saris bij den wederopbouw in West-Vlaan- deren. den toestand in deze provincie be sproken. Na den oorlog waren er 100.000 werkloozen, 4 a 5 maal meer dan in nor malen tijd, terwijl het stilleggen van het verkeer en de algemeene verwoestingen er het hunne toe bijdroegen om de algemeene verlamming nog te accentueeren. Er waren 30.000 huizen licht -beschadigd, 20.000 zwaar beschadigd eai ongeveer 2500 geheel ver woest. Zoo was de toestand bij den aan vang van den arbeid van het commissa riaat-generaal, arbeid die vooral de bestrij ding van de werkloosheid ten doel had. Thans zijn reeds vijftig procent der werk lozen aan het werk gezet. Het commissa riaat-generaal is van oordeel, dat een zeer groot aantal werklieden gebruikt kan wor den bij de uitvoering van openbare werken, waarvoor een zeer uitgebreid plan wordt opgesteld. Op deze wijze zullen iederen dag 6000 werklieden gebruikt kunnen worden. Minstens 150.0000 huizen dienen te worden hersteld teneinde deze weer bewoonbaar te maken voor het groot aantal dakloos ge worden personen. Aan de eigenaars dezer huizen werden leeningen tegen lage rente beschikbaar gesteld. Wat Oostende betreft zal er gestreefd worden naar herstel en op bouw alsmede naar de vorming van een Groot-Oostende. (Belga). DE VERKLARINGEN VAN PÉTAIN. Uit Vichy wordt gemeld: De Temps schrijft betreffende de bood schap van maarschalk Pétain dat Frank rijk zich moet bevrijden van alle vooroor- deelen en buitenlandsche politieke verbin tenissen uit het. verleden, teneinde een zelfstandige en Fransche buitenlandsche politiek te voeren. Het staat vast. dat het oude machtssysteem van de wereld ge schrikt is en dat alle landen een nieuwe stelling moeten gaan betrekken Frank- rijk's taak is het een typisch Fransche po litiek te voeren. Al moet de Fransche poli tiek in de komende jaren worden opge bouwd op de nederlaag welke op de slag velden geleden is toch kan Frankrijk een factor van evenwicht op het vasteland worden, wanneer het uitsluitend zichzeif en zijp eiven belander voldoende is F°o waaiPlijik Fransche buitenlandsche politiek sluit de vriendschap met andere volkeren niet uit, omdat zij naar haar aard overeen komstig de taak van dezen tijd is. In de „Mot d'ordre" spreekt Frossard oveneens over de boodschap van Pétain. Ook hij gaat er van uit dat de Fransche politiek haar uitgangspunt in de Fransche Peüp-l-ag heeft ""noge!Mi aanwezig is van osm Fran~e> -Du'tech' sa menwerking kan hij Frossard - den maarschalk slechts antwoorden, dat men algemeen tot deze samenwerking bereid is. tot een samenwerking, diè oprecht, actief en loyaal zal zijn. (D.N.B.) In zijn weermachtsbericht no. 130 maakt he Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: De vijandelijke schepen die reeds zwaar getroffen waren in de voorafgaande ge vechten, zijn opnieuw achterhaald in het Oostelijk bekken van de Middellandsche Zee door onze luchtmacht, die ondanks het he vige afweergeschut en ondanks den strijd, welke geleverd moest worden met de vijan delijke jagers die van het vliegtuigmoeder schip waren opgestegen, opvallende resul taten heeft behaald. Een van onze vliegtui gen heeft een vijandelijken kruiser getorpe deerd. Een vijandelijk transportschip is midscheeps getroffen door een bom van middelmatig kaliber. Voorts werd zware schade toegebracht aan de andere schepen. De" schade werd in fotografische opnamen vastgelegd. In Noord-Afrika hebben onze luchtfor- maties bombardementen uitgevoerd op de Engelsche vliegvelden van El Daba, Foeka, Maaten-Bagush en Seiraboe-Smeit met merkbaar resultaat. Een toestel op den be gan en grond werd vernield. Vijandelijke patrouilles werden verdreven ten Oosten van Sidi el Barrani. De vijandelijke lucht macht heeft opnieuw Benghazi gebombar deerd en huizen getroffen in de omgeving van de haven en in het centrum van de stad. Onze jagers en afweergeschut traden terstond in werking en belemmerden het optreden van den vijand. De militaire wer ken kregen in het geheel geen schade. Acht woonhuizen leden groote schade. Twee per sonen werden gewond. Tijdens andere vij andelijke aanvallen op Bardia en Solloem werd een persoon gewond. Er werd geen groote schade aangericht. In Oost-Afrika hebben onze vliegtuigen de vijandelijke verdedigingswerken gebom bardeerd te Re jan, Otroeb, Ausoed en Cuo- ra. Een van onze vliegtuigen die een verken ningstocht ondernam naar Aden werd door vijandelijke jagers aangevallen en schoot in een gevecht een toestel van het type Gloster omlaag. Engelsche vliegtuigen heb ben bommen geworpen op Decamera, waar bij onbelangrijke schade werd aangericht. Drie personen werden gewond. Twee vijan delijke toestellen werden neergehaald. An dere vijandelijke aanvallen hadden plaats nabij Burgavo te Saganeit, Senafe el Oeak, Djimma en Goera. Er vielen geen slachtof fers en er werd geen schade aangericht. De Roemeensche regeering heeft gister avond een diner aangeboden ter eere van de Duitsche militaire missie, waaraan ook werd deelgenomen door vertegenwoordigers van Italië en Spanje. Minister-president generaal Antonesou verklaarde in een tafel rede, dat het eeai vaderlandslievende daad is steun te zoeken bij een groot leger en de technische mogelijkheden van een groote wapenindustrie. De Duitsche officieren zul len in Roemenië een klein, maar dapper leger vinden. Door hun optreden in Roeme nië zal stellig hun ver brouwen in de toe komst en de rechten van Roemenië worden vergroot. De commandant van de Duitsche militaire missie, generaal der cavallerie Hansen, zei de in zijn antwoord te hopen, dat zijn optreden door succes bekroond zou worden en dat daarmede de vriendschap pelijke betrekkingen tuschen de beide lan den nog nauwer zouden worden aangehaald (D.N.B.) DE EVACUATIE VAN AMERIKAANSOHE BURGERS UIT HET VERRE OOSTEN. Het Amerikaansche staatsdepartement heeft bekend gemaakt, dat de ss. Monterey en Mariposa van de Matson scheepvaart maatschappij en het bjs. Washington van de United States Lines speciale tochten zullen ondernemen naar het Verre Oosten om Amerikaansche burgers te evacueeren. Ongeveer 3000 van naar schatting 17000 in China en Japan verblijf houdende Ameri kaansche onderdanen wenschen naar de Vereenigde Staten terug te keeren. (D.N.B.) ADMIRAAL VON THROTHA TER AARDE BESTELD. Op bevel van den Fuehrer is hedenmor gen voor het. monument Unter den Linden de plechtige staatsbegrafenis voltrokken van admiraal von Throtha. Het stoffelijk overschot werd door een gemotoriseerde afdeeling op een affuit naar het plein ge bracht. Korten tijd later arriveerde ook de Fuehrer in gezelschap van groot-admiraal Raeder. Terwijl de muziek den treurmarsch van Beethoven speelde, naderde de Fueh rer de kist. Vervolgens betrad groot-admi raal von Raeder het spreekgestoelte, ten einde de laatste groeten en den dank der marine, der Duitsche weermacht en van het Duitsche volk aan den doode uit te spre ken. Na de rede legde de Fuehrer een krans bij de kist van den overledene, terwijl de schoten van het rouwsaluut weerklonken. Vervolgens begaf de Fuehrer zich naar de bloedverwanten van den gestorvene om hun zijn condoleantie aan te bieden. Nadat de Fuehrer was vertrokken, werd de kist weer op het affuit gedragen en begaf de rouwstoet zich naar Glienicke, waar admi raal von Throtha zijn laatste rustplaats zal vinden. (DJST.BJ Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Een onderzeeboot heeft twee vijandelijke tankschepen van te zamen 20.000 b. r. t., die in een konvooi voeren, vernietigd en een ander schip zwaar beschadigd. Een andere onderzeeboot bracht het bewapen de Britsche koopvaardijschip Devonshire van 11.275 b. r. t. tot zinken, een derde on derzeeboot bracht een bewapend koopvaar dijschip van 4.900 b. r. t. tot zinken. Bij een aanval van tórpedobooten op de Britsche Kanaalkust werden eenige dagen geleden twee vijandelijke duikboot jagers en twee kleine koopvaardijschepen vernietigd. Veertig Engelschen werden gevangen geno men. Londen werd gisteren met bommen van zwaar kaliber bestookt. De uitwerking van de aanvallen overdag werd door aanvallen des nachts Verder versterkt. In het gebied tusschen Hydepark en de India Docks ont stonden na hevige ontploffingen en steek vlammen aan beide zijden van de Theems groote brandhaarden, die snel om zich heen grepen en door hun rookontwikkeling het overigens goede uitzicht naar de aarde aanzienlijk belemmerden. Ten Noorden van Londen verwoestten voltreffers hangars en onderkomens van een vliegveld. Andere for maties gevechtsvllegers deden aanvallen op een troepenkamp in Zuid-Engeland van geringe hoogte af. De hier in barakken en onderkomens verwekte branden waren op den terugtocht nog tot in het midden van het Kanaal zichtbaar. Ook spoorlijnen in Zuid- en midden-En- geland werden met bommen van deels het zwaarste kaliber bestookt. Zooals gebruikelijk vloog de vijand pas bij het invallen van de duisternis naar Duitschland en de bezette gebieden. Hij stuitte daarbij op doeltreffend afweervuur van nacht jagers en luchtdoel artillerie. De uitgeworpen bommen richtten geringe ma terieele schade aan, uitsluitend op niet mi litaire gebouwen en installaties. De verlie zen aan menschenlevens zijn ook alleen onder de burgerbevolking te betreurep. Het Rudolf-Virchow-ziekenhuis te Berlijn werd eprucu?/ door een brisantbom getroffen, hoewel het uitgebreide, complex duidelijk van het Roode Kruis is voorzien. Bijzonder hevig waren de verwoestingen welke de Britsche bommenwerpers de laatste dagen in de Fransche havenstad le Havre en op Nederlandsch grondgebied hebben aange richt. Talrijke gebouwen werden door bran den vernield, zoodat deelen der burgerbe volking dakloos geworden zijn. De vijand verloor gisteren bij elkaar zes viegtuigen, waarvan drie door nachtjagers werden neergeschoten. Een kleine haven patrouille schoot aan de kust van het Ka naal een vijandelijk vliegtuig neer. Eén Duitsch vliegtuig ging verloren. SPOEDIG GEBLUSCHTE BRAND IN PETROLEUMBRONNEN. In een officieel communiqué wordt me degedeeld, dat op 14 October door nog niet opgehelderde oorzaak brand is uitgebroken in drie petroleumbronnen te Baicoi in Roe menië. Dank zij de medewerking van Duit sche bewakingsploegen kon het vuur in slechts drie kwartier worden gebluscht. De schade bedraagt 3 tot 4 millioen lei. Het werk bij de bronnen wordt normaal voort gezet. (D.N.B.) SAMENSTELLING VAN FRANSCHE OORLOGSRECHTBANK. Naar uit Vichy gemeld wordt heeft de samenstelling van de oorlogsrechtbank, die vonnis moet vellen over speculanten, ham steraars en aanhangers van de Gaulle, een wijziging ondergaan. De zetel van deze rechtbank is thans definitief bepaald te Gannat (departement Alljer). Regeeringscommissaris wordt de reenter Valet. Zijn plaatsvervanger wordt advocaat- generaal Verdun van het hof van beroep te Adx-en-Provenoe. (DjNjB.) GEBOREN. Jacoba Joanna Christina, d. van W. M. Brandt en J. J. C. Schuit Johanna Cornelia d van G. Schipaanboord en J. c. Sollie Cor nelia Helena d. van D. Janssen en C. H. Serdijn Agatha Margaretha Antonia d van M. Brou wer en M. C. Compter Elisabeth d. van J. Rietdijk en F. E. M. Koster Antje d, van C. Bood en A. op 't Land Elisabeth Johanna d. van P. van der Valk en T. E. Hollander Theodorus z. van D. P. Kramp en J. Onder water Jeannette Christina d. van A. van Wijk en H. C. C. van Veggel. GEHUWD. J. Penseel jm. en J. de la Rie jd. A. van Unen jm. en A. B. de Kier jd. OVERLEDEN. J. F. Kriek z. 20 jr. C. J. van den Ing, d. 5 jr. G. C. Romijn, hsvr. van A. Smit 37 jr. W. J. A. Cornelisse, zn. 1 jr. E. Polfliet hsvr. van J. G. van der Westen 71 jr. H. A. M. Hueber. hsvr. van P. J. Colla 73 jr. OE VERKIEZINGSSTRIJD IN AMERIKA. Het nationale comité der democratische partij in de Ver. St. heeft den republikein- schen candidaat voor het presidentschap, Willkie, excuses aangeboden in verband met het pamflet, waarin Willkie werd aangeval len omdat, hij Duitsche voorouders heeft. De democratische partijvoorzitter, Edward Flynn. heeft formeel het vlugschrift ge desavoueerd. Naar hij verklaarde was het door de afdeeling der kleurlingen-kiezers ander gosd^eurin^ -an de oropaganda-af- deeling van het comité geplubliceerd. Voorts zeide Flynn. dat niemand ook maar een oogenblik er aan twijfelde dat Willkie voor 100 procent Amerikaan is. (D.N.BJ DE CELLIST HENK BERGHOUT. Benoemd tot directeur Muziekschool Toonkunst te Dordrecht. Naar wij vernemen is tot directeur van de Muziekschool v. d. Mij. tot Bevordering der Toonkunst te Dordrecht benoemd de Haag- sche violoncellist Henk Berghout, leeraar aan vorengenoemde instelling en tevens leeraar aan de Leidsche Muziekschool van I de Mij. voor Toonkunst. LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN". Prof. Carl Flesch speelt in de Stadsgehoorzaal. Op Zondagmiddag 20 October a.s. zal, on der auspiciën van den Leidschen Kunst kring „Voor Allen", prof. Carl Flesch, de vermaarde Hongaarsche violist, een recital geven in de Stadsgehoorzaal, met medewer king van onzen eminenten Hollandschsn p'anist Theo van der Pas. Het. programma vermeldt o.a. de Frtih- lingssonate van Beethoven en de Sonate in A gr. t. van Mozart. „Begrijipit U dioikiter, hoe het kan, dat ik, als lk deze houding aann-eem, in al mijn leden pijn krijg Amsterdam, 15 October. Toen de Amsterdamsche effectenbeurs precies drie maanden geleden op 15 Juli weer haar poorten opende, na sedert 9 Mei gesloten te zijn geweest, zullen weinigen hebben vermoed, dat binnen een, naar verhouding zeer kort tijdsbe stek, zóó'n sterke koersstijging, vooral op de aandeelenmarkt, zou hebben kunnen piaats vinden. Indien men het koersverloop gedurende deze periode nauwkeurig in oogenschouw neemt, dan kan men na de heropening twee phasen waar nemen. De eerste kan worden gekarakteriseerd met een duidelijk waarneembare periode van overgang en aanpassing (hetgeen gezien den oorlog in ons land geen verdere uiteenzetting behoeft), vervolgens met een tijdperk van een besliste en sterk geprononceerde hausse. Bekijkt men nog eens zorgvuldig het over gangsstadium dan komt men tot ae conclusie, dat de maatregelen, die werden getroffen, hoe ingrijpend deze ook waren, en die aanvankelijk een normaal en vrij effectenverkeer sterk be lemmerden, zonder eenigen twijfel er in hooge mate hebben toe bijgedragen de vele bestaande moeilijkheden met succes tot een oplossing te brengen. Geleidelijk echter konden de beper kende bepalingen, die ten aanzien van den fondsenhandel waren genomen, worden opge heven, zoodat op dit oogenblik er weer sprake is van een vrijwel volledige prijscourant, zoo als die voor 9 Mei bestond. Als een der meest belangrijke bepalingen, die bij het weder openstellen van onze effectenbeurs waren getroffen,' was wel de maatregel, dat voortaan van iedere transactie de koers moest worden opgegeven, met vermelding van het be drag, alsmede van den naam der tegenpartij. Hierdoor wordt niet alleen doorloopenci toezicht uitgeoefend op alle tot' stand gekomen affaires, waardoor aan de zuiverheid van den koers niet kan worden getwijfeld, maar tevens is het mo gelijk vast te stellen hoe groot de dagelijksche omzet van een bepaald fonds ter beurze is. Bij voorbaat werden daardoor onnauwkeurig heden uitgeschakeld, terwijl men zich omtrent den fondsenhandel en den omvang daarvan een duidelijker voorstelling kon maken dan voor heen. Bij bestudeering van de tweede phase na de heropening van de effectenbeurs kan men con- stateeren, dat de haussebeweging niet alleen de aandeelen-, maar ook de obllgatiemarkt om vatte. Verder trekt het de aandacht, dat. déze stijging midden September J.l. naar voren begon te komen. De factoren, die hiertoe hebben ge leid, zijn ook in deze kolommen meer dan eens gememoreerd, zoodat deze thans buiten be schouwing kunnen worden gelaten. Een oorzaak echter, die vaak wel wat sterk veronachtzaamd wordt, kan echter nog eens speciaal worden genoemd. Door het wegvallen van onze overzeesche verbindingen, alsmede ten gevolge van de moeilijkheden, die het Neder landsche handelsverkeer op het Europeesche continent ondervindt, zijn zeer groote bedragen, die anders hun emplooi in onze handelsbewe- gig vonden, vrijgekomen. Voegt men daarbij de kapitalen, die beschikbaar komen, uit hoofde van de vermindering van onzen nationalen goederenvoorraad, dan komt men tot zeer aan zienlijke bedragen, waai-voor op het oogenblik geen bestemming bestaat. Is het derhalve ver wonderlijk wanneer een deel hiervan belegging, hetzij in aandeèlen. hetzij in obligaties, ter beurze gaat zoeken? De middagbeurs. Het zakenverkeer op de effectenbeurs te Am sterdam was heden van beperkte afmeting. De animo was niet bijzonder groot en de stemming was gedrukt. Bij de opening reeds moest eenig aanbod worden verwerkt, zoodat de koersen zich veelal beneden het vorige slot stelden en onder beurstijd werd een benedenwaartsche richting gevolgd met het eindresultaat, dat ten slotte in vrijwel alle rubrieken verliezen werden geleden. Het aanbod was niet overstelpend groot maar er bestond hoegenaamd geen lust om het aan de markt komende materiaal op te nemen. De markt maakte den Indruk, dat er een zekere koopersstaking was. In de toonaangevende in dustriepapieren werd nog wel geregeld zaken gedaan, maar de affaire was toch merkbaar inge krompen. Aku's liepen eenige punten achteruit en daalden van 116^ tot 114 Unilevers zagen per saldo een zevental punten verloren gaan. De Philipsaandeelen zakten, na op 194 te zijn ingezet, nog een paar punten in. De minder courante soorten waren onregelmatig, doch meerendeels toch ook aan den gedrukten kant. Van de vaste stemming, die zich gisteren voor de Suikeraandeelen openbaarde, was niets meer overgebleven. Integendeel, schenen nog al wat posten te moeten worden gerealiseerd. H.V.A.'s daalden van 400 tot 394 Vorsten landen zagen de gisteren behaalde koerswinst weer voor een flink gedeelte verloren gaan en reageerden tot 107 °/rDiverse minder courante soorten zagen zich verscheidene punten ontgaan. In de Rubberrubriek was het niet beter ge steld. Amsterdam Rubbers kregen een verlies van éen 5 tal procenten op hun rekening, ter wijl de minder gangbare soorten vrijwel over de geheele linie lager kwamen te liggen, waardoor de gisteren verkregen avances grootendeels of geheel te niet werden gedaan. De Tabakken vormden geen uitzondering. De Sumatra-aandeelen waren algemeen lager De affaire in Scheepvaartpapieren was van ma tige proportie. Nederlandsche Scheepvaart Unies de gelieerde aandeelen en de meeste overige soorten kwamen iets lager te liggen. De affaire in petroleum waar den was gering. Olie's liepen terug van 240 tot 236 De affaire op de Duitsche markt was van kalmen aard. De Youngleening echter gaf gere geld flinke omzetten te zien en daarbij schom melde de koers tusschen 38 3'4 en 37% De meeste overige Duitsche fondsen waren aan eenig aanbod onderhevig, zonder dat daar tegenover evenredige vraag bestond. In ver scheidene gevallen kwamen ook lagere notee- rlngen te voorschijn. De Amerikaansche afdeeling was stil en even eens arm den ongeanimeerden kant. Onder beurstyd viel. voor zoover zaken werd gedaan, een kleine inzinking te ^onstateeren. De Nederlandsche beleggingsmarkt was rus tig maar prijshoudend. Koersverschillen van be. teekenis kwamen niet voor. Prolongatie 2 3/4%. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 15 October. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties). New-)York 1,88 3/16—1.88 9/16; Berlijn 75,28— 75.34; Brussel 30.11—30.17; Helsinki 3.81—3,82; Stockholm 44,81—44,90; Zürlch 43,59—43,68. Bankpapier: New-York 1.86 1/2—1.901/4; Brussel 30,08— 30,20; Stockholm 44,76—44,94; Zürlch 43,55— 43.72. In hel het dagblad met verre weg de grootste publici- teitswaarde in en om de Sleutelstad. Advertenties worden ronder eenige prijsverhooging door onre plaatse lijke agenten aangenomen. DU geldt ook voor onre ..Kleine Advertenties" LEIDEN. 14 Oct. Coöp. Groentenveiling: Witte kool f. 5.30—5.80; Roode kool f. 3.80—6.20* Savoye kool f.4—5.70; Groene kool f.2—4; Boe renkool f.2—3; Rapen f. 2.80—5; Prei f.3 40— f.4; Kroten f. 1.50—4.20; Kroten gek. f.3—10; Uien f. 2.20—7.10; Peen f.3—8.50; Spruiten f.3— f.14; Andijvie f.2—3; Sla f.7; Nero f.9.80— f. 10.50; Druiven f.26—40; Snijboonen f.6— 31; Stokboonen f. 14—30; Pronkboonen f 4—10* Stamboonen f.7—26; Postelein f.6—12; Spinazie f.2—16; Tomaten A f.15—16.20; idem B f 15— 17^ idem C f. 15—15.20; idem CC f.9. Per 100 stuks: Andijvie f.1—1.80; Komkom mers f.26.80; Bloemkool f.412; Meloenen f-617; Salade f.11.80; Perziken f.2.60—3.90; Knolselderle f. 2.40—4.20. Per 100 bos: Kroten f.0.80—1.40; Pieterselie f.0.50—1.10; Radijs f. 1.40; Selderie f 0.50—1.20* Bleekselderle f.6—12; Peen f. 3.50—'7.60. BOEDEGRAVEN, 15 Oct. Aangevoerd 148 partijen Goudsche kaas waaronder 6660 met rijksmerk, wegende 59940 kg. Prijs met R.M., le srt. f.39—40; 2e srt. f.37— f38; zwaardere tot f. 40.50. Handel vlug. BOSKOOP, 14 October. Coöp. Ver. De Bos- koopsche Velling. Rozen per bos: Pechtold 3450 ct.; Rosalandia 3543 ct.: Edith Helen 4172 ct.; Claudius Pernet 4062 ct.; Ingar Olsson 35—48 ct.: Butterfly 44—55 ct.; Rosa Mundi 40—60 ct.; Brlarclif 37—61 ct^ Vlerlanden 56—69 ct.; Hadley 54—72 ct.; Florex 30—45 ct.; Juweeltjes 42—56 ct.; Else Poulsen 18—32 ct.; Mevr. van Straaten van Nes 36 ct.; Polyantharozen 46—62 ct.; Dorus Rijkers 42— 63 ct.; Wilh. Kordes 22—28 ct.; Queen Mary 41—65 ct.; Ellen Poulsen 24—42 ct.; August Noach 24—38 ct.; Gloria Mundi 30—45 ct. Diversen per bos: Clematis Durandi 15—20 ct.; idem Prins Hendrik 51—71 ct.; idem Mevr. le Coultre 140 ct,; Sneeuwbessen 812 ct.; Phy- salis Francetti 14—26 ct.; Chrysanthen, gr. bl. 70—90 ct.; idem kl. bloemig 2030 ct.; idem tros 814 ct. HAZERSWOUDE, 14 Oct. Aangevoerd werden 1368 eieren. Prijs kipeieren f. 7.558,25; prijs eendeleren f. 6,30 per 100. KATWIJK A. D. RIJN Bloemkool I f. 10— f. 12.90; Idem II f. 7.50—7.80; Bospeen f.7.10— f. 8.40; Sla f.11.70; Andijvie per 100 stuks f. 1.40—2; Roode kool f. 4.70—560; Gele kool f. 4.704.90; Groene kool f. 2.70—3.60; Spruitkool f. 5.50—7; Waschpeen f.1—1.60; Kroten 60—75. NAALDWIJK, 14 Oct. C.C.W.S. Spectrum 1.90—3.20; salmon 1.702.70; licht rose 3.50— 4.80; wit 2.40—3.40; gemengd 2.80—4.70; pelar gonium 6.40; jap. lelie 7.60—8.30; pulling 7—10; page 8—14; yellow page 9—16; delhoume 12— 16; pink wales 89; blanche du poitou 1.90 3.70; choco 4.408.80; rayonnanthe 5.20—9; cranfordla 2.30—3.10 per 100; plumosa 9—29; troschrysant.hen 516 per bos. NAALDWIJK 14 Oct. Bond Westland Ali cante 3541; frankenthalers 31—48; champion 4148; colman 45; maroc 45; muscaat 42—49; 2de srt. druiven 23—28; kasboonen 24—31; kassnfjboor.:n 1426; spinazie 6—10 per kg.* kroten 1.90—2.40; peen 4—6; peterselie 50; sel derie 60; knolselderie 7; bloemkool 5.50—9.50; eieren 7.50 per 100; prei 3.70—4.10; roode kool 2.70—4.20; savoye kool 5.30; groene 4.60—5.60; witte 2.30—3.20 per 100 kg.; dubbele boonen 1.75; idem zonder draad 2.10—2.60 per bak; spruiten 1.40—2.00; 2de srt. 50—70 per bak. PURMEREND, 15 Oct. Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 15 partijen, wegende 51000 kg. Han del matig Hoogste prijs f. 32,50. Kaasmarkt 884. Handel matig. 5 stapels f27—32.50 per 50 kg. Boter 1202 kg. f. 1.60—1.64 per kg. Runderen totaal 794 stuks. 639 Vette koeien voor de levering; 110 Gelde Koeien f. 160—230 p. st.. matig; 25 Melkkoeien f.240340, matig; 20 Stieren voor de levering; 7 Paarden f. 175—325. stug; 59 Vette kalveren voor de levering; 73 Nuchtere kalveren voor de levering; Nuchtere kalveren voor de fokkerij f-1424, matig; 60 Vette varkens voor de slacht f.5864, matig; 21 Magere Varkens f.1835, matig; 188 Biggen f7—14, matig; 2557 Schapen, voor de handel f.35—40 p. st.; voor de slacht f.4565, handel goed; 93 Bokken f 4—16, matig; Kipeleren f.7—7.50 per 100; 500 Eendeneieren f. 0.75—0.80 per kg. Coöp. Centr. Veiling Aanvoer 25.000 Een deneieren f.4—5; 40.000 Kippeneieren f. 7.20— f. 7.50; Kleine Kippeneieren f. 5.50—6.50. RIJNSBURG, 14 Oct. Bloemkool I f.8—12; idem II f. 4.50—7; Groene kool f.3—3.80; Gele kool f. 4.50—5.20; Roode kool f.4—5; Witte kool f. 2.50—3; Knolrapen f. 2.50—3.20; Kroten f. 0.65 f.0.75; Waschpeen f. 1—1.30; Uien f. 1.20— f. 1.40; Bospeen f.6—760; Adijvie f. 1—1.40. RIJNSBURG 14 Oct. Eikenblad 812; Witte Lelies f. 5.506.50; Herfstasters 23; idem Pink 3—5; Dwergasters 4—6; Asters 30—40; Scabiosa 30—50; Tritoma 60—1.10; Ficales 13— 26; Troschrysanthen rose 10—15; geel 12—16; Normandië 10—14; Wit 1520; Bruin 10—16; eenbloemige chrysanthen: Ragonant 5—3; Speat 810; Pulling 79; Blanche par tout 68. ROELOFARENDSVEEN. 14 Oct. Aardbeien 7—10 per doosje; Aardbeien pond 10—16 ct.; Druiven 12—17 ct. p. p.; Tomaten 0.88—2.06 per 25 pond; Andijvie 1.00—1,10 per 100; Sla 1—3.10 per 100; Bloemkool 4.00-7.50 per 100; Kass lij- boonen 2.10—2.60 per 10 kg.; Idem stek 1.20— 1.50 per 10 kg.; Kasprinc°boonen 2.65. ZOETERWOUDE. 14 Oct. - Kipeieren f. 7.50 f. 7,70; Kuikeneleren f. 6. Pluimvee: Kippen 85—95 ct.; Hanen 75 ct.; Konijen 40—180 ct.; Duiven 16 ct. Alles p. stuk.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3