LAATSTE BE Engelendaal LEfDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 15 October 1940 STADSNIEUWS Binnenland Het drama in de Vijzelstraat te Amsterdam Medelijdende jongedames opgelicht Buitenland De luchtaanvallen op Engeland DE ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD Nadat de raad in plm. 3/4 kwartier de gansche agenda had afgewerkt, volgde nog de rondvraag. De heer VAN DIJK klaagt over de slechte verlichting, vooral in de buitenwijken en vraagt of daaraan niets is te doen b.v. door richtinglampen. De VOORZITTER zegt, dat overleg gaan de is. Hij zal er zijn aandacht aan schen ken, doch hij vreest, dat er practisch niet veel mogelijk zal zijn. De heer GROENE VELD informeert hoe het staat met de Schrijversbrug. Wethouder WILBRINK zegt, dat er een verschil van meening is tusschen de direc teur der Lichtfabrieken en den bouwer van de brug. over de electrische inrichting. Hij hoopt echter, dat dit spoedig zal zijn op gelost. De heer ELKERBOTJT is van meening, dat de kosten voor een legitimatiebewijs (f. 0.50) te hoog zijn. De VOORZITTER wijst er op, dat een distributiekaart als legitimatie-bewijs gra tis wordt gegeven; legitimatie-bewijzen vallen onder de leges-regeling. Voor onver- inogenden worden zij thans reeds gratis ge geven. Bij een nieuwe regeling zal hij de kwestie nader onder oogen zien. De heer v. d. REYDEN zou gaarne uit breiding zien van de distributie-kantoren. Nu moet soms wel heel lang worden ge wacht. De VOORZITTER oordeelt de regeling niet zoo slecht. Geheel,te ondervangen zijn alle euvelen nu eenmaal niet. Nog voor drie uur wordt de openbare zit ting gesloten en gaat de raad in geheime zitting. Na heropening werd volgend voorstel aan de orde gesteld: B. en W. stellen voor: a. van A. L. van Berge Henegouwen voor een bedrag van f. 6000 aan te koopen het perceel Hout straat No. 7, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie G, No. 516; b. door vaststelling van den overgeleg- den staat tot wijziging van de gemeente- begrootmg, dienst 1940, ter beschikking van B. en W. te stellen een crediet van f. 6275 ten behoeve van den onder a. ge noemden grondaankoop, met inbegrip van de overdrachtskosten. Z.h.st. werd aldus besloten. Hierna sluiting. N.V. MEELFABRIEK „DE RUN". In de gisteren gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders van de N/V. Meelfabriek „De Rijn", voorheen fa. wed. T. J. Bots alhier, werden de balans en ver lies- en winstrekening over het boekjaar 1939'40 goedgekeurd, en het winstsaldo voor afschrijvingen bestemd. Als commis sarissen werden herkozen de heeren B. EL J. van Linden en notaris B. H. Stumpel. SLACHTOFFER VAN DE DUISTERNIS. Gistermorgen is uit het water van den Heerensingel het lijk opgehaald van den 42-jarigen G. Ph., wonende in de Park straat, die sinds 8 October werd vermist. Vermoedelijk is Ph. in de duisternis te water geloopen en daarbij -om het leven ge- komen. ARBEIDSGEMEENSCHAP VOOR VOORGESCHIEDENIS. Dr. F. C. Bursch neemt de leiding op zich. NaaT ons wordt medegedeeld, heeft dr. F. C. Bursch, de conservator van het Rijks museum voor Oudheden alhier, de leiding op zioh genomen van dë kort geleden als onderdeel van de „Volksohe Werkgemeen schap" opgerichte Arbeidsgemeenschap voor voorgeschiedenis. DADER TOT 15 JAAR GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD. Het gerechtshof te Amsterdam b^vestdigde vandaag het vonnis van de rechitibamk, waarbij een 37-jarige expediteur, die op 27 December in de Vijzelstraat te Amsterdam zijn ex-verloofde neerstak en doodde, we gens moord werd veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. Ook de procureur- generaal had bevestiging van het vonnis gerequireerd. DE GEMEENTE ALS LANDBOUWER. In verband met de plannen van verschei dene gemeenten om akkerbouwgewassen te telen, zooals bruine en witte boonen, heeft het departement van binnenlandsche zaken aan de gemeentebesturen een circulaire gericht waarin de gemeenten gewaarschuwd worden, dat zij, voor wait de bestemming der verbouwde producten betreft, als nor male telers beschouwd zullen worden en aan de voor dezen geldende voorschriften gebonden zullen zijn. Gemeentelijke distri butieregelingen naast de landelijke distri butie moeten als uitgesloten worden be schouwd. Ook inzake het geven van spe ciale bestemmingen aan dc verbouwde producten zullen de gemeenten aan een rijksregeling zijn onderworpen. DIEFSTAL VAN WAARDEVOLLE VOORWERPEN. Door een dame, wonende aan den Witte- vrouwensingel te Utrecht, is bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een aan tal waardevolle eigendommen. Zij vermist o.m. een platina armband, een gouden armband, een gouden halsketting en zilve ren gebaikvorkjes en -lepeltjes. Het onder zoek in deze zaak is gaande. Er zijn geen sporen van inbraak aangetroffen, zoodat, naar de politie mededeelde,, de schuldige gezocht moet Worden bij het personeel en de dagOlijksche vrienden. Be politie heeft bij het onderzoek reeds een spoor kunnen vinden. Het grootste ge- deeitle van de vermiste voorwerpen kon. worcDen achterhaald. Aanhoudingen, welke verband houden met dezen di'efs'bail, zijn nog niet gesohied. VAN WALMUÜR GEVALLEN EN ERNSTIG GEWOND. De 48-jarige metselaar J. G. H. uit Den HaaJg is gistermiddag te Nijmegen van een hoogen walmuur in het Kronenburgerpark gevallen en liep daarbij een ernstige hals- wervelfraotuur op. Op last van den -genees heer, dokter van Ewijck, werd hij per zie kenauto naar het St. Oajnisiusziekenhuis vervoerd. Hedenochtend was de toestand van de/n man levensgevaarlijk DE „LEEUW VAN DE GREBBELINIE" IN ARREST. Onder de sedert Mei in Delft verblijvende Rotterdamsche vluchtelingen bevond zich de 39-jarige straatzanger V., die als jongen van negen jaar tengevolge van een onge val het linkerbeen had verloren. Van deze invaliditeit heeft V. gebruik gemaakt om een aantal jongedames op te lichten. Hij bestudeerde namelijk ijverig de in dagbla den en tijdschriften voorkomende adver tenties, waarin door jongedames corres pondentie werd verzocht met jonge knappe oud-soldaten van het voormalige Neder- landsche leger. V. kocht een aantal solda- tenfoto's, waarop vier soldaten voorkwa men. Onder den knapsten soldaat schreef hij: „dat ben ik". Hij verzond de foto's aan de jongedames en schreef daarbij „ik ben twintig jaar oud, heb blauwe oogen, blond haar, goed verzorgde handen en een opgeruimd hu meur. Ik heb gestreden aan de grebbelinie als een leeuw, doch helaas werd ik daar ernstig gewond aan mijn been, waar een bomsplinter, kogels en andere voorwerpen in zitten. Tengevolge hiervan is dit been geamputeerd. Ik ben nog lang niet beter. Oh, wat heb ik een pijn. Ik moet eindigen, want mijn toestand is ernstig. Ze hebben mij in een afzonderlijke kamer gelegd. Mijn vader en zuster zijn bij het bombardement van Vlissingen gedood. De volgende week ben ik jarig, maar dat zal wel een droeve dag worden, omdat ik alleen op de wereld ben". De harten van de jongedames werden tot medelijden bewogen en weldra bracht van Gend en Loos het eerste pakket voor den „leeuw van de Grebbelinie", inhoudende heerlijke appelen en druiven. Verder kwa men er een kist sigaren, nog meer druiven, een zilveren boekenlegger, potten met jam, roeipen Chocolade, enz., kortom „d'e hold9' werd verwend en de correspondentie nam een enormen omvang aan. Er werden 160 brieven gewisseld. Maar toen kwam de kink in den kabel. Een van V.'s bewonderaar sters had een vriendin in Delft en zij ver zocht deze hem een bezoek te brengen. De vriendin gaf daaraan gehoor. Toen zij ein delijk het adres gevonden had, bleek, dat V. naar Den Haag was om daar op straat te zingen. De vriendin sprak met den post- commandant van het evacuatiebureau, die het raadzaam achtte, de recherche te waarschuwen. Bij zijn thuiskomst werd V. gearresteerd en werd procesverbaal terzake oplichting tegen hem opgemaakt. De wensch, die ge uit werd door een van zijn bewonderaar sters, namelijk, „mocht uw moed beloond worden", kwam dus niet uit. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Gisteravond is die 56-jarige L. J. M. Evers, gewoond hebbende a&n hiét Kerkepad te Rotterdam, door de duisternis misleid in hot waiter -aan de Aelbrechtskolik aldaar ge loopen. Enkele ageniten van politie schoten te hulp en slaagden er in den drenkeling naar den wal te brengen. De levensgeesten bleken eebter reieds te zijn geweken. BROOD VOOR GRAANVERBOUWERS. Van bevoegde zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat landbouwers, die een ge deelte van het door hen verbouwde graan willen gebruiken om daarvan brood te bak ken of te laten bakken, bij de plaatselijke bureauhouders van de voedselvoorziening een maalvergunning kunnen aanvragen. De plaatselijke bureauhouders zullen deze maalvergunning uitsluitend verleenen te gen overlegging van een verklaring van den plaatselijken distributiedienst, waaruit blijkt dat de betrokken landbouwer afstand heelt gedaan van de dezer dagen aan hem en zijn gezinsleden uitgereikte of uit te reiken broodbon boekjes, althans van een gedeelte daarvan. Nadere bijzonderheden betreffende deze regelmg zijn te verkrijgen bij de olaatse- lijke distributiediensten. EEN INTERVIEUW MET GENERAAL ANTONESCU. De Voelkischer Beobachter publiceert op de plaats, waar anders het hoofdartikel wordt afgedrukt, een interview van zijn vertegenwoordiger te Boekarest met den chef van den Roemeenschen staat, gene raal Antonescü, waarin o.m. gezegd wordt: Het is de verdienste van de nieuwe ge neratie der jeugd, voor wie Codreanu de uitdrukking vormt van een martelaarschap en haar symbolische veredeling, zonder tal men den scherpsten strijd tegen de oude toestanden te hebben opgenomen. Denzelf den strijd, heb ook ik steeds gestreden en ik zal hem' voortzetten en iedere hindernis verpletteren tot wij de natuurlijke en de finitieve structuur der Roemeensche maat schappij hebben ingesteld en den nieuwen inhoud van het woord „Roemeen" volko men werkelijkheid is geworden. De natuur lijke en organische wederopbouw van de Roemeensche maatschappij, die moet wor den voltrokken op den grondslag der na tuurlijke krachten van den Roemeenschen bodem en die de slotsom vormt van den strijd van den laatsten tijd, zal ons ook in economisch opzicht de vorming van een elite mogelijk maken. Gevraagd naar het wezen en de samen stelling van de het nieuwe Roemenië dra gende legionaire beweging, antwoordde ge neraal Antonescü: Het nationaal-legionaire regime, dat ik heb gesticht en waarin de door Horia Sima geleide legionaire bewe ging het dynamische element vormt, be- teekent het recht tot deelneming aan de leiding van den staat voor iedere persoon lijkheid op grond van ieders verdienste en ieders verantwoordelij kheidsbewustzijn en oprechte overtuiging. Dit regime is, naar ik kortgeleden in mijn redevoering verklaarde, de uitdrukking van den wil tot de totale en organische vernieuwing van het Roemeen sche volk. En het is niet een politieke par tij, die zich beperkt tot ingeschreven en voor hun werk betaalde leden, maar alles wat gezond, ongebroken, zuiver en krach tig is en op een of ander creatief gebied een vitale kracht vormt, behoort tot het nationale legionaire regime. In verband met een uiteenzetting van de sociale maatregelen van het jonge Roeme nië zeide de generaal ten aanzien van het Jodenprobleem: „Thans echter heeft deze ongelukzalige politieke invloed en de heerschappij van occulte krachten over de leiders van onzen staat zijn einde gevonden. Met de instel ling van natuurlijke economische toestan den door de saneering van de financieele leiding des lands, door de opvoering van de Roemeensche productie en de vorming van organische grondslagen voor de Rot» meensche huishouding zullen wij conse quent komen tot de radicale, definitieve oplossing van het Joodsche probleem. Het interview besluit met een uitspraak van den generaal voor de denkbeelden en de politieke kracht van de spilmogendhe- den, waarbij hij o.m. zegt: Onze aansluiting bij de as is de aansluiting aan de nieuwe wereld, de stap, dien het Roemeensche volk en het nationaal legionaire regime gedaan hebben op den weg naar de toekomst. Van dezen weg zullen wij nooit afwijken, want de belangen van ons volk eischen van ons de verdediging van zijn eeuwige nationale rechten met middelen, Jdie er toe bestemd zijn den duur der beschaving van ons con tinent te verzekeren. Op de vraag, welk standpunt Roemenië inneemt ten aanzien van den Balkanbond, antwoordde generaal Antonescü, dat het Balkanpact te zamen met het geheele Europeesche pactsysteem zich eveneens heeft overleefd en dat Roemenië er nooit meer gebruik van zal maken. (D.N.B.) Dr. F. C. Bursch. Als haar eerste taak ziet deze arbeids gemeenschap het wekken van een beter begrip en grootere belangstelling voor onze vroege geschiedenis in woord, beeld en ge schrift. Zij rekent op de medewerking van allen, die ditzelfde doel nastreven. Het secretariaat dezer arbeidsgemeenschap is gevestigd Smidswater 2, te 's-Gravenhage. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het economisch candidaats- cxamen Indologie de heer W. W. Wessel (Amsterdam). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen N.V. Fotho-litho-inrichting Koningsveld en Zoon. Breestraat 24. Leiden. Overleden commissaris: G. W J. Moorrees, Voorscho ten. Nieuwe Commissaris: E. R. Behrend, Amersfoort. Fa. H. van Tongeren, Noordstraat 1, Kat wijk aan Zee. Brood- en koekbakkerij grossierderij in biscuits, suikerwerken en chocolade. Het filiaal: Ten Brittenstraat 62, Katwijk aan Zee, is overgegaan aan J. Kulk. De wethouder van Sociale Zaken, de heer J. J. van Stralen, is verhinderd mor gen spreekuur te houden. I. Onmiddellijk aan de Noordzijde van de oude kerk van Leiderdorp bevindt zich een aardig smal paadje, dat naar het Noord- Oosten loopt. Dat paadje moet ge eens langs fietsen. Loopen is nog beter, want weldra houdt de bestrating op en dan ziet ge meteen beter, hoe aardig üet er is. Van het nieuwe stratenplan neemt ge geen no titie. Ge loopt als maar in de zelfde rich ting. Het paadje zet zich dan een eind- weegs voort in den nieuw aangelegden weg langs het sportveld. We gaan door een klaphekje over het weiland. Links staat op een wat hooger terrein een typische oude boerderij, thans bewoond door den heer Samsom. Ze is zeker wel 300 jaar oud, doch bezit een kelder, die veel ouder is, terwijl de woning daarboven gedeeltelijk van heel oud materiaal is opgetrokken. Volgens de kaart heet deze boerderij „Landzicht." Op een kaart van 1590 heet ze Claes Vranckenwoning. Waarschijnlijk is het een oude kloosterboerderij .„We gaan evenwel door tuinderijen langs het smalle kloosterpaadje verder tot we over een vlonder vlak tegenover de kapitale boer derij „Engelendaal" op de Munnikenweg komen. Hier is de plaats waar in de latere Middeleeuwen het mannenklooster Domus B. Mariae in Valle Angelorum cf Engelen daal stond. Over dat klooster en zijn geschiedenis een en ander mede te deelen is de bedoe ling van deze artikelen. Op 6 April 1396 gaf de pastoor van Lei derdorp, destijds Gijsbrecht Willemszn. aan een tweetal geestelijken heer Pieter van den Poel, heer Pieter Claeszn. en den clerc Dirk van Tetrode met nog enkele anderen verlof té Leiderdorp onder nader overeen te komen voorwaarden een klooster te stichten. Deze voorwaarden v/aren noodig omdat de parochie natuurlijk van een kloosterstichting geen materieel nadeel mocht ondervinden. Een week later, op 13 April, gaf ook Her tog Albrecht van Beieren zijn toestemming, dat men fundeeren zou een klooster van Regulieren, die zouden leven naar den re gel van St. Augustinus. En tegelijk beloof de hij den stichters zijn hcoge bescherming en gaf hun al dadelijk vrijdom van de gra felijke tollen. Na deze beschikkingen droe gen de stichters hun persoon en goederen over. En toen ten slotte de Proost van het Kapittel ten Hoogenlande, Johannes Egi- dius, op 14 Mei 1397 zijn hooge goedkeu ring gaf. kon men de stichting beschouwen als te zitten „in kalk en cement." Evenwel moet men dit laatste weer niet te letterlijk opvatten, want het schijnt, dat men zich de allereerste, jaren beholpen heeft met reeds bestaande gebouwen, reeds eigendom van Pieter van de Poel, Spoedig evenwel Is men begonnen met 't oprichten der eigen lijke kloostergebouwen. Want toen in 1400 bisschop Frederik van Blankenheim, als ailerhoogste kerkelijke gezagsvertegenwoor- diger zijn fiat had gegeven en her klooster met nog 11 andere gesteld had onder het kapittel van Windesheim, wordt dit ver meld als „jans completo". reeds voltooid. „Engelendaal" schijnt het gedurende de eerste jaren niet breed te hebben gehad. In onze artikelen over het Huys te War mond hebben we indertijd medegedeeld, dat Ridder Johan van der Woude en zijn echtgenoote Elizabeth van Cruyningen al het mogelijke deden om het godsdienstig leven in hun Heerlijkheid te bevorderen, waartoe zij o.a. ook het. klooster der Ber- nardisten stichtten ongeveer ter plaatse waar thans een deel van het Groot-Semi narie staat. Daar de Regulieren van Enge lendaal zeer arm waren, verzocht Jan van den Woude aan Frederik van Blankenheim, het Kapittel van Windesheim te machti gen een aantal monniken uit Leiderdorp naar Warmond te zenden voor de bevol king van het nieuwe klooster aldaar, het welk op 21 Sept. 1408 werd toegestaan. Eerst in 1401 werden de monniken van Leiderdorp vermeld onder den naam Regu lieren van O. L. Vrouw te Engelendaal. De overlevering vermeldt dat ter plaatse meer malen engelehgezang van uit den hemel vernomen zou zijn. Vandaar de poëtische naam. Een schoone overlevering, waarvan helaas vele monniken later de diepe be- teekenis hebben miskend. Engelenzang ruischte eenmaal boven de wieg van Hem, Die als een arm en hulDeloos kind op de wereld kwam Al was het klooster in den beginne arm, weldra veranderde dit door allerlei gun stige beschikkingen en voorrechten. Reeds in 1410 sloot men een minnelijke overeen komst met den pastoor van Leiderdorp, waarbij werd bepaald, dat parochianen van Leiderdorp ook in het klooster de sacra menten mochten-ontvangen en er mochten worden begraven indien zij dat wenschten, waarvoor de Pastoor jaarlijks eenige scha deloosstelling zou ontvangen. Van den Burggraaf van Leiden verkreeg het klooster in 1421 het recht op een eigen windkorenmolen, zoodat men zijn eigen' verbouwde graan zelf kon malen en daar voor geen rechten verschuldigd waren. Zoo werd het klooster in 1480 vrijgesteld van gruitgeld. Ik breng in herinnering, dat gruit een plantaardige stof was, die benoo- digd was bij de bierbrouwerij voordat men hop bezigde. Van de gruit werden vrij hooge accijnzen gerekend, zoodat vrijdom van gruitgeld van belangrijke beteekenis was in een tijd toen men nog geen flauw denkbeeld had van thee, koffie of chocola en toen bier de meest gebruikte volksdrank was. In 1488 verkreeg men van Johan van Wassenaar het recht van Zwanendrift, in dier voege, dat in de grachten en vijvers van het klooster een paar oude zwanen met hun jongen mochten worden gehou den. Mochten deze zwanen in den Rijn of in de Zijl verdwalen, dan zou de pluim graaf van Rijnland verplicht zijn, ze kos teloos weer naar het klooster terug te brengen. Het voornaamste was echter de schen king van tallooze landerijen, huizen, renten en andere emolumenten, een zeer lange lijst van bezittingen, rechten en voorrech ten, die we evenwel niet zullen publicee- ren. Intusschen zaten de monniken zelf ook niet stil. Vooral in het eerste derde deel der 15de eeuw hielden velen van hen zich onledig met het afschrijven en verluchten van handschriften. Juist in dien tijd, kort voordat de boekdrukkunst werd uitgevon den, kwam er een geweldige belangstelling voor het schoone boek en voor de minia tuurkunst, die men verleden jaar in haar zeldzame pracht op de Utrechtsche ten toonstelling heeft kunnen bewonderen. In de rekeningen der Pieterskerk wordt eenige malen gewag gemaakt van diensten door kloosterlingen van Engelendaal op die wijze bewezen. Het is mij evenwel niet be kend. of er van hetgeen er vervaardigd is, nog een en ander over is. Ook hielden ze zich bezig met den veld arbeid, waartoe de uitgestrekte boomgaar den en tuinen ruimschoots gelegenheid ga ven, terwijl ze in 1415 in de buurt van 's-Gravenzande deelnamen aan een polder bedijking. Uit alles blijkt, dat de monniken vooral gedurende de eerste helft der 15de eeuw zich op harden arbeid hebben toegelegd, waardoor de eerste grondslagen werden ge legd voor den materieelen rijkdom van het klooster, die we vervolgens hand over hand zien toenemen. N. J. 6. Svenska Dagbladet bevat een eigen be richt uit Londen over de jongste Duitsche bomaanvallen. Daaruit blijkt, dat de aan vallen van gisteren de hevigste geweest zijn, die Londen ooit beleefd heeft. De Duitsche vergeldingsaanvallen waren zeer uitgebreid geweest en werden bevorderd door het heldere, maanlicht. Vijandelijke vliegtuigen wierpen niet alleen bommen op Londen maar ook op het Zuiden, Zuid oosten en centrale deel van Engeland. Niet minder dan 36 districten van Groot-Lon- dicoi waren gisteren aan de vetrgeldiin/gsaam- vallen van het Duitsche luchtwapen bloot gesteld. Bovendien zijn twintig buitendis tricten door Duitsche bommenwerpers ge bombardeerd. In het middelpunt van de aanvallen stonden weer vooral Liverpool en andere havenplaatsen aan beide zijden van de Mersey. De verliezen zijn groot. De bui- tewgjewocm sibenk© uiibwesrlking van de Duit sche bommen wordt geschilderd door be schrijvingen over verwoestingen van ge bouwen, die als met messen stukgesneden met den grond gelijk gemaakt werden. (D.N.B.) Het Duitsche luchtwapen is sinds het aanbreken van den dag weer in den aanval op Londen. Volgens de tot dusver ontvan gen berichten werden in de buurt van de EngeLsche hoofdstad spoorwegstations en spoorwegcomplexen met goed succes gebom bardeerd. Het Duitsche luchtwapen heeft gisteren, naar het D.N.B. vermeemlt, overdag 19.000 kg. bommen op Londen geworpen. Des nachts werden 147.000 kg. bommen op de stad ge worpen. Daarmede zijn gisteren en van nacht" alleen op Londen 166.000 kg. ontplof bare stoffen uitgeworpen. De branden., welke daarbij zdjn uitgebroken, zijn de grootste, wélke tot dusver jn Londen gewoed hebben. De verliezen van de Duitsche en de Engel- scbe luchtmacht stonden gisteren in een verhouding van een tot vier ten gunste van Duitschland. Het viel op, dat gisteren bij de Duitsche luchtaanvallen op Engeland gelen krachtige tegenactie van vijandelijke jagers ontstond. In den namiddag van 14 October heeft een Duitsch gevechtsvliegtuig met talrijke bommen een aanval gedaan op een vlieg veld, dat bestemd was ter bescherming van Londen. Verscheidene bommen van mid den- en zwaar kaliber troffen'onderkomens en hangars. De ontploffingen richtten in de hangars groote verwoestingen aan. Voorts werden verscheidene op de startbanen staande toestellen vernield. Een ander Duitsch gevechtsvliegtuig dat reeds tevoren met succes een Zuid-Engelsche haven had aangevallen, beschoot op den terugtocht met goede uitwerking een geschutstellmg aan de Britsche Kanaalkust. Hetzelfde vliegtuig deed kort daarop in duikvlucht een aanval op een groot koopvaardijschip in het Kanaal. Sinds de vroege avonduren van Maandag waren weer sterke Duitsche gevechtsforma ties in den aanval op Londen en andere steden in Engeland. Terwijl de aanvallen op Londen zonder oponthoud voortduurden, deed een Medme formatie Duitsche bommen werpers een aanval op een troepenkamp in Zuid-Engeland. De aanval had groot succes Alle bommen waren goed gericht. In duik vlucht werd het kamp ook met machinege weervuur bestookt. Er ontstonden groote branden, die tot midden in het Kanaal to zien waren. (D.N.B.) DE WERKVERSCHAFFING IN FRANKRIJK Binnen het kader van het groote werk verschaffingsprogram, waartoe door de Fransche regeering is besloten, vormt de aanvullende voorziening van het land met electriciteitsinstallaties een der voornaam ste punten. Naar blijkt uit een mededeeling van de Fransche regeering, ligt het in het voornemen de electriciteitsproducten te ver- hoogen met 4l/« milliard kilowattuur, het geen neerkomt op een uitbreiding der j aar lij ksche productie met 45 In de eerste plaats is hierbij gedacht aan de electrifi- catie van spoorlijnen, o.m. de lijn Parijs Lyon, de lijn SëteNimes, BordeauxMon- tauban en BriefMontauban. Bovendien zullen de electrische geleidingen in groote mate uitgebreid worden. De totale uitgaven voor deze electrificatie van het land bedra gen 6 milliard francs. De werkzaamheden van het program omvatten rond 200 millioen arbeidsuren, d.w.z. dat in de komende 3'/: jaar 25.000 arbeiders werk zullen kunnen vinden. 10.000 arbeiders zijn reeds bezig. (D.N.B.) STANDAARDISEERING VAN HET AMERIKAANSCHE WAPENMATERIAAL. Het Amerikaansche ministerie van finan ciën heeft officieel bekend gemaakt dat Roosevelt een commissie heeft gevormd voor de standaardiseering van het Ameri kaansche wapenmateriaal. In de commissie hebben zitting: de minister van oorlog, de minister van marine, de chef van de productie-afdee- ling der commissie voor nationale defen sie en de minister van financiën. (D.N3J, Z—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2