Londen wordt niet met rust gelaten Een Egelnest 81 sic Jaargang DINSDAG 15 OCTOBER 1940 No. 24711 Golf na golf raast aan De situatie op Malta Rond den Balkan De burgerlijke ongehoorzaamheid in Britsch-lndië Uit het Verre Oosten Uit Amerika Verspreide Berichten EERSTE BLAD Feiten van den day LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. by maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.35 per weekƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden -f portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) De Duitsche luchtaanvallen op Londen duren onafgebroken voort; meldt hetD.N.B. De slag om Londen heeft zelfs een nieuw hoogtepunt bereikt. Sinds eenige dagen en nachten zijn de aanvallen van de Duitsche vliegers op het eigenlijke hart van Londen gericht. In de City is er nauwelijks nog een vitale installatie, die niet verwoest of al thans zwaar beschadigd is. Alle in het stadscentrum gelegen stations b.v. hebben de uitwerking van de Duitsche bommen on dervonden. Van de zes groote gasfabrieken in midden-Londen zijn er vijf buiten ge bruik gesteld. Op zijn minst drie groote electrische centrales zijn zwaar beschadigd. Men kan rekenen, dat behalve de beschadi gingen van de spoorwegstations de spoor wegcomplexen in het eigenlijke Londen op ruim drie plaatsen gehavend zijn. Duitsche gevechtstoestellen hebben volgens de Lon- densche radio het gebied om Londen ook in duikvlucht aangevallen. Het Duitsche luohtwapen heeft de laatste 24 u. boven Londen, Liverpool en andere steden in het Zuidoosten van Engeland bij elkaar 350.000 kg. bommen uitgeworpen. Daaren tegen heeft het Britsche luohtwapen tij dens hetzelfde tijdvak slechts ongeveer 6.000 tot 8.000 kg. bommen boven Duitsoh resp. door Duitschland bezet gebied uitgeworpen. Men zegt dat de Duitsche luchtmacht van een nieuw wapen gebruik heeft gemaakt en wel van bommen, die in de lucht uit elkan der sprongen en 15 tot 20 explosieve bom men naar alle zijden verstrooiden. Het frontbericht van het D.N.B. behelst de belangrijke constateering. dat de aan vallen worden beheerscht door het eerste beginsel, dat voor de tegenwoordige oorlogs periode toonaangevend is, en volgens het welk men de Britsche eilanden niet tot rust mag laten komen en zonder onderbre king van beteekenis moet blijven voortgaan met het murw maken van de verdedigings kracht, die den tegenstander nog overge bleven is. De secretaris van de Pilgrims Trust, die tegenwoordig op het terrein van openbare kunstgebeurtenissen samenwerkt met het Britsche ministerie van onderwijs, heeft in een radiotoespraak onder meer gezegd: Londen is thans een slagveld geworden, zooals Vlaanderen het in den wereldoorlog was, maar de slag is pas begonnen. Enge land ziet zich niet slechts geplaatst tegen over een buitenlandschen vijand, maar zal zeer binnenkort nog met een anderen vij and te doen hebben. Deze vijand bedreigt het binnenlandsche front en heet winter. Tegen hem moet het Britsche volk zelf te velde trekken en hij moet overwonnen wor den, als hij niet Hitler's bondgenoot zal zijn. De winter brengt voor Engeland niet alleen, zooals gewoonlijk, koude, vorst en regen, maar ooi: de „verschrikkelijke ver veling" en de „vereenzaming van den geest". Een terneergeslagen stemming moet tot eiken prijs worden vermeden, omdat zij een hulp voor den vijand beteekent". Het D. N. B. meldt uit Madrid: Een alhier uit Londen aangekomen hoog geplaatste neutrale persoonlijkheid heeft van den toestand in Engeland het volgende beeld gegeven: De vernielingen in de Engelsche hoofd stad zijn veel omvangrijker en hebben een veel diepere uitwerking op de stemming van de bevolking dan blijkt uit de berichten welke de buitenlandsche correspondenten, na ondergaan van de censuur, kunnen ge ven. Breede kringen der arbeiders zijn zeer defaitistisch en ontevreden over de in functie zijnde Labour-ministers, die steun verleenen aan den koers-Churchill. Ook in de conservatieve kringen, die ontzaglijke waarden aan bezit dagelijks verloren zien gaan, groeit de ontevredenheid, te meer daar teleurstelling bestaat over de ontoe reikende materieele hulp der Vereenigde Staten. Daar komt bij, dat de volledige uit schakeling van den Engelschen invloed uit het Roemeensche economische leven in de City een schok heeft veroorzaakt. Met de grootste bezorgdheid beschouwen verder invloedrijke kringen de verzwakking van de Engelsche positie in het gebied van de Middellandsche Zee en de steeds onhoud baarder wordende positie van Engeland in het Verre Oosten, waar Japan op de grond slag van het drie' mogendhedenpact de Oost-Aziatische Monröe-leer systematisch ten nadeele van Engeland uitvoert Al kan ook geen termijn worden genoemd, waarop de Britsche weerstandskracht tegen de Duitsche actie zal afloopen, toch bestaat geen twijfel, dat de stemming van het En gelsche volk daalt in een tempo, dat ver rassende oplossingen niet uitgesloten doet schijnen. Voorloopig streeft de regeering- Churchill er naar vol te houden tot den Amerikaanschen verkiezingsdag. Dit doel wordt ook nagestreefd met de propaganda over beweerde groote successen van de R. A. F. en een voor later ontworpen En- gelsch offensief, omtrent welks onmoge lijkheid in de practijk in ingewijde kringen natuurlijk geen twijfel bestaan kan. De Londensche correspondent van de Asahi Sjimboen meldt, dat de onophoude lijke Duitsche bomaanvallen op Londen zulk een verwoestende uitwerking hebben gehad, dat hoogleeraren en architecten zich reeds bezig houden met plannen voor den herbouw van de stad, wanneer Londen aan het einde van den oorlog eventueel volle dig in puin ligt. Zelfs duizenden zooge naamde hulppioniers en tallooze auto's en kranen kunnen geen verbetering in het verminkte stadsbeeld brengen, doordat er steeds nieuwe schade wordt veroorzaakt. Sedert Italië ziiclh dtsoi tdendein Juni iin d^en oorlog heeft fosgerven is Mailiba 150 maal door Itaüiaansohe vliegtuigen aangevallen. Ongeveer 2O0 personen werden gedood', 400 gewend en 700 helbben hun huis moeten ontruimen en leven in tunnels of holen, die vijf douwen geledien dtoor de Malitheser rid ders in de rotsen uitgehouwen werden. In die eerste maanden kwamen de Italiaanse he vliegtuigen gemiddeld achtmaal per dag en met uitzondering van een achtdaagsche periode heeft Malta sedert dien geen lan gere rust van deoe Itatiaansche bomaan vallen gelkend. Verschillende malen werden massa-aanvallen tegen het eiland onderno men, waarbij soms 60 vliegtuigen hun bom men op het eiland wierpen,' dat 90 vier kante mijl groot is en door ongeveer 250.000 menschen bewoond wordt. De vluchtelingen, die in de rotsholen leven, komen in hoofdzaaik uit huizen, die in de nabijheid van de verdedigingswerken van het eiland liggen. In een bijna twee kilometer lange tunnel in La VaTetta, die door electrische lampen verlicht wordt, staan over de geheele lengte aan beide zijden bed naast bed. Tussohen de bedden staat het huisraad opgestapeld, aan den muur hangt keukengerei en uit oude con servenblikken hebben de holbewoners haarden gemaakt, waarop zij het eten ko ken. Zij die niet zelf kunnen koken, worden door een vrijwillige hulporganisatie gehol pen. Op dezelfde wijze gaat het toe in de andere holen en tunnels. Aan de kinderen, die hier met hun ouders leven, wordt on derwijs gegeven, dat in den regel in de open lucht voor den tunnel gehouden wordt. Dadelijk bij het beigtin van den oorlog hebben de autoriteiten van Malta alle Ita- liaansche staatsburgers gearresteerd en de mannen naar Egypte gebracht. De vrouwen werden meest op Malta geïnterneerd. Ge lijk in Engeland werd ook hier een vrijwil ligerscorps georganiseerd, dat in het bij zonder op parachutisten moet letten. Van negen uur 's avonds tot 's morgens half zes bestaat er voor alle bewoners een soort uit gaansverbod. Gedurende dezen tijd mag men zich sleohts met een speciale vergun ning van de eene plaats naar de andere be geven. In de straten van de eigen plaats mag men zich ook na het begin van het politie-uur nog ophouden. Overal worden de verduisteringsmaatregelen streng toegepast, de bioscopen zijn tot het politie-uur ge opend. Van een werkelijk gebrek aan levens middelen is op het oogsnblik nog niets te merken, hoewel Malta bijvoorbeeld voor vleesch bijna geheel van de invoer afhan kelijk is. Sigaretten zijn echter zeer moei lijk te verkrijgen. Voorts verluidt, dat bin nenkort het bier gerantsoeneerd zal worden (United Press) Gisteren zijn te Boedapest aangekomen de buitengewoon gevolmachtigde Italiaan- sche minister, graaf Ruggero de Villenova en zijn secretaris graaf Pignattó Morano de Custöza, die beiden ded zullen uitmaken van de gemengde Duotsch - Italiaan sc h e commissie, die op verzoek van de regee ringen van Roemenië en Hongarije de ge schilpunten aa.l onderzoeken m-et betrek king tot de minderheden in de beide lan den. De Duitsche gedelegeerden worden heden in Boekarest verwacht. Von Rifcbentrop, de Duitsche minister van biufenlandsche zaken, heeft gisteren den in Berlijn vertoevenden Roemeenschen ge zant, Valer Pep, ontvangen. Naar het D.N.B. te Rome vernomen heeft, had Manc'ileecu, de vroegere Roemeensche minister van buitenlandsche zaken, gister ochtend een eerste onderhoud met Ciano, den Italiaanschen minister van buiten landsche zaken. In Italiaansche kiringen legt- men er den nadruk op. dat Manoilescu te Rome met de grootste hartelijkheid wordt ontvangen, al heeft zijn bezoek ook geen officieel karak ter. Me-n is er in Rome van overtuigd, dat de tegenwoordige Italiaansch-Rcemeensche gedachtenwisssling over de Italia ansch— Roemeensche betrekkingen in ieder geval voor bedde partijen van nut zal zijn. Roe menië wordt, naar men in dezelfde kringen hieraan toevoegt, na de overneming van de macht door generaal Antonescu, door Italië niet slechts beschouwd als een be vriende staat, maar als een op de politiek van de spil ingestelde 9taót. Het kan diaarom ook geen verrassing wekken, wan neer het thans zal komen tot een drukker contact tussohen beide landen dan tot dusver. Overigens wordt het bezoek van den vroe- geren Roemeenschen minister van buiten landsche zaken gebracht in den geest van die scheidsrechterlijke uitspraak van Wee- nen, waarmede de mogendheden van de spil niet alleen een moeilijk territoriaal pro bleem tot een oplossing willen brengen, maar tevens ook den grondslag wilden scheppen voor een vreedzame samenwerking tussohen Roemenië en Hongarije, hetgeen, zooals bekend is, in tegenstelling tot de manoeuvres en bedoelingen van Engeland, het voornaamste doel is van de mogendhe den van de sipi!. Het ligt voor de hand, dat Duitschland en Italië n-iet alleen naar de letter, maar ook naar den geest de volledige uitvoering van de scheidsrechterlijke uit spraak van WOenen voor de waarborging en het teihoud van den vrede in het Donau gebied verwachten. De executieve commissie der Britsch-In- dische congrespartij heeft het plan van Gandhi tot burgerlijke ongehoorzaamheid, dat zich zal uitstrekken tot een zeker aan tal personen, goedgekeurd. Men gelooft.dat Gandhi heeft voorgesteld, dat zich aanvan kelijk slechts twee personen zullen doen arresteeren. Een der beide personen is een aanhanger van den uitersten passieven tegenstand de tweede zal waarschijnlijk Pandit Jawaharlal Nehroe zijn. Men acht het nieuwe besluit van het con gres daarom van zoo groote beteekenis, om dat de Mahatma totdusverre, ondanks den zwaren druk van zijn aanhangers, steeds geweigerd heeft naar het wapen van de burgerlijke ongehoorzaamheid te grijpen. Goedingelichte kringen zijn van meening, dat dit eerste besluit een proefballon van Gandhi is. Op welk tijdstip Gandhi het sein zal geven, waarop de burgerlijke onge hoorzaamheid tot over het geheele land zal worden uitgebreid, hangt af van de ont wikkeling van dit weigeren van ongehoor zaamheid. In kringen der nationale Hindoes heeft dit besluit van Gandhi groote vreugde veroorzaakt en thans wint de meening veld onder hen, dat in de naaste toekomst nieuwe verstrekkende besluiten zullen wor den genomen, die .totdusverre, als gevolg van de voorzichtige houding van denMa- hatma, tegen de wil van den radicalen vleu gel der nationale Hindoes achterwege zijn gebleven. Zij wijzen op de twee besprekin gen, die Gandhi onlangs met den Engel sche vice-koning voor Indië, lord Linlithgow heeft gehad en verklaren thans definitief bewijzen te hebben, dat de vice-koning de gematigde en rechtvaardige voorstellen van den Mahatma van de hand heeft gewezen, zoodat de Hindoes met nationaal bewust zijn niets anders overblijft, dan met het in zetten van hun leven voor de door Enge land geweigerde vrijheid te strijden. <D.N.B.) FRANKRIJK EN SIAM. Het Fransche ministerie van buitenland sche zaken maakt in een officieel commu niqué het standpunt bekend, dat de Fran sche regeering inneemt ten aanzien van de problemen, welke zijn opgeworpen door de recente nota van Thailand. Volgens dit communiqué verklaart de Fransche regeering zich eerst in aanslui ting op het op 12 Juni 1940 gesloten niet- aanvalspact bereid zonder verwijl over te gaan tot uitwisseling der ratificatie-oor konden. Aangezien het Fransche ratificatie document nog niet in Bangkok, de hoofd stad van Thailand, is aangekomen, stelt de Fransche regeering voor deze uitwisseling langs telegrafischen weg te voltrekken. Voorts heeft de Fransche regeering de regeering van Thailand er van in kennis gesteld, dat zij toestemt in de samenkomst van een gemengde commissie, zooals die genoemd wordt in het niet-aanvalsverdrag, voordat het pact is geratificeerd. Dit onder voorwaarde, dat deze commissie geen an dere territoriale problemen te behandelen krijgt dan de verdeeling der eilanden in de Mekong, langs het traject, waar de rivier de grens vormt tusschen Thailand en Indo china. Voorts heeft de Fransche regeering besloten de getr'edseischen van Thailand, v/elke betrekking hebben op omvangriike gebieden aan den rechteroever van de Me kong, van de hand te wijzen (D.N.B.). JAPANSCHE ECONOMISCHE DELEGATIE NAAR INDOCHINA. Naar „Associated Pres" meldt, verwach ten de Fransche autoriteiten binnenkort de aankomst van een Japansche economische commissie. Aangenomen wordt, dat dit een teeken is voor een verdere uitbreiding van de Japansche belangen in Zuid-Indochina. De in deze streek gewonnen rubber werd bijna hoofdzakelijk naar de Vereenigde Staten uitgevoerd. De Japansche militaire operaties zijn tot dusverre beperkt gebleven 'tot Tonking, de noordelijke slaat van de vijf staten, waar uit Indochina bestaat. Zooals reeds is ge meld, hebben deze operaties ten doel een beslissenden slag te leveren tegen den voor het bestaan van China noodzakelijken weg door Birma. Japansche woordvoerders hebben ver klaard, dat deskundigen bezig zijn om een uitbreiding te verkrijgen van den tot dus verre onbet.eekenenden handel met alle Inij dochineesche staten, met inbegrip van Annam en Cochin-China. Deze staten liggen binnen de economische en geographische sfeer van Britsch-Malakka, Nederlandsch- Indië en de Philippijnen (A.N.P.). Foto VAN VLIET Op een weiland aan den Lage Morschweg alhier ligt naast den spoordijk, dit fraaie nest jonge egels. De vier kleine diertjes en de moeder hadden aanvankelijk hun verblijf plaats in een bed van stroo doch h ebben later een plaatsje gekregen op en kele koolbladeren, aangezien zij anders met hun stekels in het stroo verward konden raken. Eigenaar van dit stuk land is de heer D. van Rosse, wonende aan de Molen straat alhier. STEUNPUNTEN VOOR DE VEREENIGDE STATEN IN ZUID-AMERIKAANSCHE LANDEN. Het D.N.B. meldt uit Washington: nister van buitenlandsche zaken thans ver- nister van buitenlandsche zaken Huil, ver klaard, dat er met verscheidene Zuid-Ame- rikaansche landen besprekingen worden ge voerd over steunpunten voor de vloot en de luchtmacht. De gedachtenwisseling omvat alle vraagstukken voor de verdediging van het Westelijk Halfrond. NAUWE SAMENWERKING DER STATEN VAN ZUID-AMERIKA. Een tol-unie op komst? United Press meldt uit Buenos Aires: De minister van landbouw, dr. Daniël Amadeo y Vldeta heeft zich per vliegtuig naar Santiago begeven om, naar het heet, de opening van een tentoonstelling bij te wonen. In goed ingelichte kringen gelooft men echter dat zijn reis samenhangt met het streven van Argentinië, om een groot deel van het Zuid-Amerikaansche conti nent tot een economische eenheid te ver binden en de minister heeft tegenover een vertegenwoordiger van United Press dan ook toegegeven, dat hij bereid zou zijn Chi- leensche voorstellen met betrekking tot een economische samenwerking in ontvangst te nemen en dat hij tot dit doel 15 deskundi gen met zich naar Santiago nam. In economische kringen neemt men aan, dat Brazilië, Argentinië, Chili en Bolivia binnen de twee maanden door verdragen volgens de grondslagen van de Brazi- liaansch-Argentijnsche overeenkomst ver bonden zullen zijn. De bemoeiingen van Argentinië zullen mogelijk haar hoogtepunt bereiken op de in Januari te Montevideo plaatsvindende samenkomst van vertegen woordigers van Uruguay, Argentinië. Bra zilië, Paraguay en Bolivia, waar de vorming van een tolunie, de ontwikkeling der ver- keersmogelijkheden en de oprichting van een internationale rivierpolitie voor de la Plata besproken zullen worden. In Amerikaansche kringen alhier neemt men aan dat het streven van Argentinië niet tegen de Vereenigde Staten gericht is en men wijst in dit verband op het bezoek dat de president van de export- en im- portbank, Pierson, hier onlangs bracht, die toen verklaarde: Een industrieel ontwik keld Zuid-Amerika zal een betere afzet markt voor de Vereenigde Staten zijn. Op dezen grond wil de bank leeningen voor den aankoop van Noord-Amerikaansche machinerieën en goederen ter ondersteu ning van nieuwe Zuid-Amerikaansche in dustrieën ter beschikking stellen. Door deze politiek zou tegelijkertijd een econo mische onafhankelijkheid van Zuid-Ame rika verkregen worden. RICCARDI BIJ HITLER. De Fuehrer heeft gistermiddag in de nieuwe rijkskanselarij den Italiaanschen minister van buitenlandschen handel. Raf- faello Riccardi, in tegenwoordigheid van den rijksminister van economische zaken, Funk, ontvangen. Een afdeeling der SE. bewees de militaire eer. (D.NE.) ENGELSCHMAN DIT BULGARIJE GEWEZEN. De Bulgaarsche autoriteiten hebben den Britschen staatsburger Snowden Headley. die sedert vele jaren in Bulgarije vertdljf hield, uitgewezen. Headly, die vertegen woordiger was van de Fordfabrieken en van wien men wist, dat hij de chef was van den Britsohen geheimen dienst, moet het land binnen 24 uur verlaten, omdat hij de gastvrijheid herhaalde mallen zeer ernstig heeft misbruikt. (D.N.B.) BRITSCHE AANVAL OP NOORSCH SCHIP IN NOORSCHE HAVEN. De Fritt Folk (Oslo) publiceert een oog- getuigevelihaal over een Britschen lucht aanval op een Noorsch schip, dat in een Noorsche haven aan de Westkust lag. Na dat vijf vliegtuigen het ongewapende schip gebombardeerd hadden, openden zij ma chinegeweervuur op het dek, waarbij ver scheidene Noorsdhe zeelieden omkwamen. Kleine kinderen werden in het havenstadje door bomsplinters ernstig gewond. (D.N.B.) Dit Nummei bevat DRIE Bladen Binnenland Plannen tot samenvoeging van gemeenten in Noord-Holland (Binnenland, 3de BI.) Naar belastingverhooging in Den Haag (Binnenland, 3de Blad). Verleening van brandstoffenbijslag (3de Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme markt - Gedrukte stemming - Achteruitloopende koersen - Duitsche fondsen ongeanimeerd - Amerikanen weifelend - Beleggingen prijshoudend. Buitenland Londen krijgt geen rust meer (1ste Blad). De situatie in Roemenië (1ste Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 1 VAN HET DERDE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1