LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Bied Maandag 14 October <940 Gemeenteraad van Leiden VISSCiewrHÏÏN De Duitsche aanvallen van vannacht Duitsch Weermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht RECHTZAKEN Kantongerecht te Leiden BEURSO VERZICHT MAiKÏ EEKICÜTtft Familie-berichten Het D.N.B. meldt uit Berlijn, dat de af- geloopen nacht weer in het teeken stond van groote en doeltreffende aanvallen op Londen. Sterke Duitsche krachten bombar deerden van vroeg in den avond tot laat in den ochtend de docks alsmede de haven- en industriecomplexen. Het zwaartepunt van den aanval lag op de centrale stadswijk ten noorden van de Theems, vooral op de Vic toria- en West-India docks. Reeds tegen middernacht laaiden branden op. Zij na men in den loop van den nacht zeer groo- ten omvang aan. Een reusachtige brand was zelfs van de Fransche kust af waar neembaar. Het door Reuter uitgegeven communiqué van het Brltsche ministerie van luchtvaart bevestigt, dat de Duitsche luchtaanvallen in den afgeloopen nacht bijzonder uitge breid waren en vooral Londen, daarnaast echter ook andere voor de oorlogvoering vitale objecten in andere streken van En geland in het communiqué worden de oevers van de Mersey en het Noordwesten genoemd genoemd gegolden hebben. Naar uit het communiqué verder blijkt vonden afzonderlijke aanvallen ook plaats in het Noord-Oosten en „op eenige andere plaatsen". In Londen en omgeving werd volgens het communiqué schade berokkend aan woon- en handelshuizen alsmede aan fabrieken. Het gezamenlijke cijfer der verliezen wordt niet bekend gemaakt, doch men vreest, dat dit cijfer hooger zal zijn dan dat van de vorige nachtelijke aanvallen. Ook wordt schade gemeld uit de steden aan den oever van de Mersey een stad in het Noordwesten, en twee steden in het Noordoosten, ook aan „handelsgebouwen". Naar het D.N.B. verneemt, moet het aan- tal Britsche vliegtuigen die bij een luchtge vecht in de buurt van de Engelsche zuid kust gistermiddag zijn neergeschoten met nog drie machines tot twaalf worden ver hoogd. BRAZILIAANSCHE EN CHILEENSCHE STEUNPUNTEN VOOR DE V. STATEN? De New-York Times meldt uit Buenos Aires, dat Brazilië cn Chili zich bereid hebben verklaard den Vereenigden Staten een aantal vloot- en luchtsteunpuriten af te staan. Er is niet medegedeeld, waar deze steunpunten liggen. Chili zal echter op zijn minst één steunpunt en wel een plaats bij Valparaiso, Brazilië minstens twee steunpunten waarvan een in de nabijheid van Para, ter beschikking stellen. De be paling is in hoofdzaak van de Vereenigde Staten afhankelijk, welke zich zouden heb ben belast met de kosten voor de inrich ting dezer steunpunten. De overeenkomst is volgens dit bericht het resultaat van niet-formeele besprekingen, die sedert half Juni door Washington zijn ingezet. Een bevestiging van dit bericht is intus- fchen tot nu toe nog niet ontvangen. (D.N.B.) DE AANVALLEN OP LONDEN. Naar Dagens Ny heter meldt, is bij die Duitsche nachtelijke aanvallen op Londen' gisteren ook een ondergrondsch station getroffen door een bom. In dit verband is een interview van bijzonder belang, dat sir John Reith, de leider der wederopbouw- "werkzaamheden, heeft toegestaan aan een reeks buitenlandsche journalisten. Hij ver klaarde o.m., dat de baak, die men hem had opgedragen, ongehoord moeilijk is. Na iede- ren nieuwen luchtaanval moeten steeds meer woningen voor de bevolking worden gevonden. Het is niet voldoende weningen in beslag te nemen, die toevallig leeg staan, omdat de eigenaars gedwongen of vrij willig uit Londen zijn geëvacueerd. De winter staat voor de deur en daarom moet het wo ningprobleem tevoren opgelost worden. Men zal bomvrije, onderaaxdsche woningen voor massa-inkwartiering inrichten. Om te be ginnen moeten echter eerst de puinen der ineengestorte gebouwen worden opgeruimd op de plaatsen, waar deze ondergrondse he woningen gebouwd zullen worden (D.N.B AMERIKAANSCHE BENZINE NAAR SINGAPORE. De „New-York Times" meldt uit Sjanghai, dat Amerikaansche benzinefirma's bezig zijn haar groote petroleumvoorraden un Sjanghai en Hongkong naar Singapore te brengen, waar zij eenerzijds als reserve voor Amerikaansche oorlogsschepen en ander zijds voor de Chineesche regeering worden opgeslagen. In dit verband verneemt het blad uit Washington, dat men aldaar tot dusver van dezen stap geen kennis draagt doch de voorzorg var de Amerikaansche firma's begrijpelijk acht. (D.N.B.). HET VERTREK DER ENGELSCHEN UIT ROEMENIË. Reuter meldt uit Boekarest, dat men ver wacht, dat ongeveer 150 leder, der Britsche kolonie in Roemenië via Constantza het land zullen verlaten. Later in de week zul len nog 150 Engelschen vertrekken. -iET VERMOGEN VAN ROTHSCHILD EN PERTINAX. Het D.N.B. deelt uit Genève mede, dat, naar uit Vichy gemeld wordt, volgens een publicatie in het staatsblad, het geheele roerende en onroerende bezit van Maurice en Edouurd Rothschild door de justitie in beslag genomen is. Dezelfde maatregel werd genomen tegen het vermogen van den be kenden journalist Geraud genaamd Perti- nax. teze drie personen zijn, zooals be kend, vervallen verklaard van hun Fran sche staatsburgerschap. NIEUWE VROUWENORGANISATIE IN ENGELAND. In Engeland is een nieuwe vrouwenorga nisatie gevormd, welke ten doel heeft den zin tot spaarzaamheid te bevorderen Naai de Dagens Nyheter meldt, propageert de organisatie de verwerking van bijv oude zijden kousen to kinderkleértjes en afge dragen heerencostuums tot pantoffels e.d Gebruikte lucifers moeten niet meer wor den weggeworpen. Men heeft reeds ee- in zameling georganiseerd, daar men lucifers door ze met paraffine te prepareeren weer bruikbaar wil maken, (D.N.B.) Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend; Formaties lichte en zware gevechtsvlie gers hebben overdag en des nachts haar vergeldingsaanvallen op Londen en hun aanvallen op andere voor den oorlog be langrijke doelen in Zuid- en Midden-Enge- land met groot effect voortgezet. In opeen volgende groepen vlogen eskaders, overdag beschermd door jachttoestellen, vlak achter elkander, zoodat tusschen de afzonderlijke aanvallen slechts korte pauzes kwamen. In Londen ontstonden vooral ten Noor den van de Theems, ter hoogte van de Victoria- en India-docks dool- inslaande bommen van middelzwaar en zwaar kaliber groote branden, die gedurende den nacht r-eeds te zien waren van af de monding der Theems en van de Britsche kust. Na den aanval op een electrische centrale konden groote steekvlammen en krachtige rook ontwikkeling waargenomen worden. Een tweede, vrij krachtige aanval was gericht op de haveninstallaties en wapenbedrijven van Liverpool. De uitgeworpen bommen de den ook hier zware ontploffingen ontstaan met daar op volgende branden. Bij den aanval op verschillende voor den oorlog belangrijke doelen in Midden- en Zuid-Engeland werden o.m. in twee troe penkampementen de onderkomens vernield. In de monding van de Theems ondernam de bemanning van een gevechtsvliegtuig een bijzonder stoutmoedigen duikaanval op een zwaar beveiligd convooi van 18 gewa pende koopvaardijschepen. Aangezien het vliegtuig geen bommen meer aan boord had viel het met machinegeweervuur aan en deed daarmede brand ontstaan op het ach terschip van een der vaartuigen. Ofschoon de vijand verscheidene malen geveohtscontact met onze jachtvliegers ont week, kwam het tot verscheidene, voor ons zeer succesvolle luchtgevechten. In het zeegebied ten Westeh van Cadiz vernielde een Duitsche verre-afstands-bom- bardementsvliegtuig een gewapend, vijan delijk koopvaardij schip van 3 tot 4000 brt. met twee treffers. Overdag heeft de tegenstander het Rijks gebied en de bezette gebieden niet aange vallen. Twee afzonderlijke verkennings vliegtuigen werden reeds aan de Fransche kust door afweervuur verdreven. In den nacht vloog de vijand naar Noord en West-Duitsohland. Lukraak neergewor pen bommen richtten slechts geringe schade aan huizen aan, doch troffen geen militair of militair belangrijke doelen. De tegen stander verloor gisteren in totaal dertien vliegtuigen, waarvan 12 bij luchtgevechten en 1 door luchtafweer. Eén Duitsch jacht vliegtuig is niet teruggekeerd. In zijn weermachtsbericht No. 129 maakt hét Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: In Noord-Afrika hebben vijandelijke pantserauto's gepoogd een aanval te doen ten Zuid-oosten van Sidi el Barrani. De aanval werd door het vuur van onze ar tillerie afgeslagen. Onze luchtformaties hebben de Engel sche vliegvelden van Foeka en El Daba (Egypte) met merkbare resultaten aanger vallen. Vooral op de luchthaven van El Daba, die tijdens een nachtelijke vlucht in volle activiteit verrast werd, werd groo te schade aangericht. Drie schepen hebben onze stellingen ge bombardeerd in de zone van Sidi el Bar rani zonder verliezen te veroorzaken of schade te berokkenen. Een vijandelijke luchtaanval op Tobroek stuitte op hevig en nauwkeurig afweergeschut. Een kamp werd getroffen. Eenige telefoonlijnen wer den verbroken en een man werd gedood. In Oost- Affika heeft een van onze lucht formaties het bombardement op Lodwar herhaald, waarbij eer. brand ontstond. De havenwerken var. Perim in de Roode Zee werden verscheidene malen gebombardeerd en zwaar getroffen. Er ontstonden groote branden. De vijandelijke luchtmacht heeft Gia- vello, Maggi. Goera en Toselli gebombar deerd, waarbij lichte schade werd aange richt. Er vielen geen slachtoffers. Vijande lijke vliegtuigen hebben de haven van Porto Lago op het eiland Leros in de Dode canese aangevallen. De katholieke kerk werd getroffen alsmede andere burgerge bouwen. Er vielen 34 dooden en twintig personen werden gewond. Aan de militaire werken werd geen belangrijke schade aan gericht. Twee vijandelijke vliegtuigen zijn neergehaald. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 14 October. Deensche consignatieviscli: Versche haring f.2015. makreel f. 33.5030, kabeljauw f28—15.50, groote gul f1714. kleine ul f18.5014, groote schelvisch f3228, mid del schelvisch f.3421. klein middel schelvisch f. 3320, kleine schelvisch f. 3120, wijting f.20—9, kleine schol f.28—14, schar f.23—19, koolvisch f. 20.50—20, bot f. 33—22.50 (alles per 50 kg.). Zoetwatervisch: Snoek 36 ct.. snoekbaars 5647 ct., baars 32 23, blei 1814 en voorn 18 ct. (per kg.). KATWIJK AAN ZEE. 12 Oct. Besoihming versche visch: KW 34 f.36 95. AMBTENAREN IN MARSEILLE ONTSLAGEN. .^aar uit Vichy wordt gemeld, aldus het N. B., heeft de prefect en buitengewoon jeheerder van Marseille krachtens de on langs uitgevaarc!igde wet volgens welke voortaan rijks- en gemeentebetrekkingen lleen vervuld mogen worden door Fran- schen die van Fransche ouders afstammen. 478 gemeenteambtenaren ontslagen. (Zitting van hedenmiddag). Voorzitter: de loco-burgemeester wethou der Tepe. Afwezig met kennisgeving de heeren Par- mentier en Veenendaal. Na goedkeuring der notulen doet de voorzitter mededeeling van Ingekomen Stukken, w.o. missives van Ged. Staten, houdende goedkeuring van raadsbesluiten. lo. Benoeming van een regent van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinder huis. (120) Benoemd wordt de heer E. H. Moens al hier met algemeene stemmen. 2o. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de Handelswetenschappen aan de Hoo- gere Burgerschool voor Meisjes. (121) Benoemd wordt de heer Th. A. van Wes terhoven. 3o. Benoeming van een tijdelijk leerares in het Duitsch aan de Hoogere Burger school voor Beisjes. (121) Benoemd wordt mej. dr. A. Z. Hulsman. 4o. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de Scheikunde aan de Hoogere Burger school voor Meisjes. (121) Benoemd wordt de heer drs. J. W. Zwart- senberg. 5o. Benoeming van een tijdelijk leeraar ln de Wis- en Natuurkunde aan de Hoo- school voor Meisjes. (121) Benoemd wordt de heer drs. J. Ubbink. 6o. Benoeming van een tijdelijk leerares in het Fransch aan de Hoogere Burger school voor Meisjes. (121) Benoemd wordt mej. dra. A. Oosterlee. 7o. Benoeming van een tijdelijk leerares in het Duitsch aan de Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus. (121) Benoemd wordt mej. dr. A. Z. Huisman. 8o. Benoeming van een tijdelijk leerares in het Engelsch aan de Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus. (121) Benoemd wordt mevr. J. E. Wissenburgh- Ravensteyn. 9o. Praeadvies op het verzoek van H. van der Jagt om ontslag als hoofd van de op leidingsschool voor u.l.o. aan de 3 Octo- berstraat. (122) Conform besloten. lOo. Voorstel tot het opnieuw verhuren van het terrein op den hoek van de Kern straat en de Cobetstraat, kadastraal be kend gemeente Leiden, sectie M No. 9483, aan mevrouw E. VersteegenJufca, te Lei den. (123) Conform besloten. llo. Voorstel tot het kosteloos in eigen dom bij de gemeente overnemen van een tweetal strookjes grond aan de Witte Ro zenstraat, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie M nis. 1516 en 2308 (ged.) (124) Conform besloten. 12o. Voorstel Inzake het met de N.V. Ge meenschappelijk Eigendom, Maatschappij tot exploitatie van Woon- en Winkelhui zen, te 's-Gravenhage, aangaan van een overeenkomst van ruiling van strooken grond, gelegen aan en bij de Burggraven- laan. (125) Conform besloten. 13o. Voorstel tot het verkoopen van een strookje bouwterrein bij den Rijnsburger- weg, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie P No. 1859 (ged.) aan J. B. de Ko ning te Leiden. (126) Conform besloten. 14o. Voorstel inzake: a. het met de N.V. Meelfabriek „De Sleutels" vii. De Koster en Co., te Leiden, aangaan van een overeenkomst van rui ling van strooken grond aan de Ooster- kerkstraat; b. het verleenen van recht van over pad over een gedeelte van het pad langs de Meelfabriek naar en van de Oosterkerk straat aan de sub a genoemde vennoot schap en aan J. Marijt. (127) Conform besloten. 15o. Voorstel tot het verkoopen van een perceel bouwterrein aan den Rljnziohtweg, kadastraal bekend gemeente Oegstgeest, sectie B Nis. 1926 en 1935 (beide gedeel telijk) aan G. W. Proper q.q., te Oegst geest. (128) Conform besloten. 16o, Voorstel: a. tot het verkoopen van1 een perceel bouwterrein aan den Wassenaarschen weg, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie P Nis. 2259, 1574, 1645 en 2258 (alle gedeel telijk) aan P. J. van Hoeken, te Leiden; b. tot het beschikbaarstellen van gelden voor de demping van de in en bij den sub a genoemden grond gelegen sloot met bij komende werken. (129) Conform besloten. 17o. Praeadvies op verzoek van het be stuur van de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs, alhier, om medewerking te ver leenen tot het aanschaffen van leermid delen ten behoeve van zijn school voor uJ.o. aan het Noordeinde 3 en tot het vast stellen van den desbetreffenden begroo- tingsstaat. (130) Conform besloten. 18o. Praeadvies op het verzoek van het bestuur van de Vereeniging tot bevordering van de Opleiding tot Instrumentmaker, al hier, om te verklaren, dat uitbreiding van het onderwijs aan de Instrumentmakers- school, alhier, met dat Ih constructie en ontwerpen van apparaten, en in mate- rialenkennis, noodlg wordt geoordeeld. (131) Conform besloten. 19o. Voorstel tot het Intrekken van het raadsbesluit van 6 Mei 1940, inzake het aan het beheer en de exploitatie van de Sportstichting onttrekken van het terrein, gelegen achter „Pomona", kadastraal be kend gemeente Leiden, sectie P, No. 657. (132) Conform besloten. 20o. Voorstel Inzake het in eigendom en onderhoud overnemen van de Voorstraat en tot het beschikbaarstellen van gelden ten behoeve van het verbeteren van die straat. (133) Conform besloten. 21o. Voorstel inzake het verlagen va/n het bij raadsbesluit van 6 Mei 1940 voor luchtbeschermingsdoeleinder beschikbaa gestelde crediet. (134» De h. -. OOS7 VEEN /raagt of het co!! mee kan cteeien hoe het staat met het per soneel en of de vrachtauto's voor het ver voeren der baby-spuiten wel voldoen? Ver der meent spr.. dat in de stukken aan de vrijwilligers niet de waardeering wordt ge geven, die hun teekomit. De heer RIEDEL vraagt eenige nadere toelichting over enkele cijfers. De VOORZITTER meent, dat den vrijwil ligers geen blaaim treft, alleen het systeem heeft 'hier zoo min alls elders voldaan. Het vrijwillig personeel zal vervangen moeten worden door een vaste kern van demobi liseerden (Opbouwdienst)aldus de inspec teur voor de luchtbeschermingtotaal 122 man; spr. leest voor uit een missi/ve daar omtrent. Verder beantwoordt spr. de vragen van dien heer Riedel. Conform wordt d'an besloten. De burgemeester komt ter vergadering en neemt de leiding over. 22o. Voorstel: a. tot het beschikbaarstellen van gelden ten behoeve van de verbetering van de Rijn- en Schiekade; b. tot het kosteloos in eigendom bij de gemeente overnemen van een strookje grond aan de Rijn- en Schiekade. kada straal bekend sectie M No. 5047 (ged.) (135) Conform besloten. a. Voorstel: I. tot het aankoopen van een drietal per- ceelen, begrepen in het saneeringsplan GeeregrachtKraaierstraat; II inzake het verkrijgen, door middel van onteigening, van eenige perceelen, begrepen in het sub I genoemde saneeringsplan. (136) Conform beslaten. b. Voorstel inzake het aankoopen van per ceelen bouwterrein nabij de Tomatenstraat en aan den Zoeterwoudsche\veg en tot het vaststellen van de desbetreffende begroo- tingsstaten. (137) Conform besloten. (De zitting duurt voort). NA 10 UUR OP STRAAT. Voor het Leidsche kantongerecht werden hedenmorgen de eerste strafzaken behan deld tegen personen, die zich in strijd met de verordening na 10 uur op den openbaren weg hadden bevonden zender in het bezit te zijn van de daarvoor vereisohte speciale vergunning. De Kantonrechter, mr. F. Lig ten berg, veroordeelde in de meeste gevallen de over treders tot vijf gulden boete of twee dagen hechtenis, wanneer de overtreding was be gaan tusschen 10 en 11 uur, een los werk man te Oegstgeest, die om halféén op straat werd aangetroffen, terwijl hij naar zijn zeg gen, een onwel geworden vriend naar huis geleidde, werd veroordeeld tot f. 10 of 4 da gen, terwijl een stadgenoote, die om 1 uur 's nachts op de Sbeenstraat had geloopen zonder daarvoor eenige verontschuldiging te kunnen aanvoeren, f.25 boete of 10 dagen hechtenis tegen zich hoorde eischen en dienovereenkomstig werd veroordeeld. Met nadruk wees de Kantonrechter er evenwel op, dat hij in de toekomst voor soortgelijke overtredingen veel zwaardere straffen zal opleggen. AMSTERDAM, 14 October. Wederom droeg de handel op onze effecten beurs ln de afgeloopen week evenals tijdens de vorige verslagperiode, een onregelmatig ka rakter. Hernieuwd kon men herhaaldelijk sterke koersfluctuaties waarnemen. Deze koersschom melingen waren deels een gevolg van een toe nemende neiging om winst te nemen op fondsen die belangrijk waren gestegen, deels gelegen in den ongeanimeerden invloed, die van het wereld gebeuren uitging. Sterk op den voorgrond traden blnnenland- sche industrieele fondsen, ja stonden zelfs meestal in het centrum der belangstelling. Te gen het einde der week kwam er plotseling flinke vraag voor cultuurwaarden naar voren, hetgeen vooral ten aanzien van Rubber- en Suikeraandeelen viel waar te nemen. Ameri kaansche shares lagen verder veronachtzaamd en lusteloos in de markt. Zoolang Wallstreet een groote terughoudendheid aan den dag blijft leggen, kan men ook ten onzent niet verwach ten dat de affaire in deze afdeeling zich zal uitbreiden. De factoren, die de New Yorksche beurs tegenwoordig beïnvloeden, zijn van dien aard. dat voorlooplg geen regelmatige koersbe- weglng aldaar te verwachten Is. Eerst schijnt men in de Ver. Staten de presidentsverkiezingen achter den rug te willen hebben, alvorens men genegen is zijn houding ter beurze scherper te omlijnen. Bij een afzonderlijke beoordeeling van ver- drillende leidende fondsen, moet vooral worden gewezen op de aandacht, die werd besteed voor aandeelen Aku. Van Maandag tot en met Vrij dag j.l. werden niet minder dan f.4.75 mlllioen aandeelen verhandeld, tegenover bijna f4,6 mlllioen in de overeenkomstige periode van een week geleden cn f. 3.5 mlllioen ln de week daar voor. In drie weken tijds derhalve f. 12 millioen. Hoe belangrijk dit cijfer is. moge blijken uit het feit. dat met dit bedrag bijna 15 van het aandeelenkap. van f.86 millioen werd omgezet. De noteering kwam tegen het einde der week met 126%, een 7-tal punten boven het vorig peil te liggen, na tijdelijk 128 te hebben geno teerd. Ook het koerspell van Unilevers wist zich verder te verheffen. Flinke omzetten kwamen ook in dit fonds tot stand. In de verslagperiode verwisselden 2.251 stuks van eigenaar, tegen 1.150 stuks. De noteering steeg in het midden der week tot boven de 140 maar moest later toch weer eenige punten prijsgeven. Flinke aandacht be stond er vooral tegen liet einde der week voor aandeelen Philips. Gemakkelijk werd de 200 grens gepasseerd, bij een omzet, van 582 aan deelen tegen 325 ln de vorige periode. Weliswaar kon bok hier de hoogste noteering niet behou den blijven maar toch kon het bovengenoemde peil zich vrij goed handhaven. Naast Scheepvaartaandeelen die behoudens een enkele uitzondering aanzienlijk in koers wisten te stijgen, bestond zooals reeds gezegd, flinke belangstelling voor Rubbers en Suiker fondsen aan het einde der week. Zoo stegen Amsterdam Rubber van 197 3/4 tot 219 3/4, ter wijl ook voor de minder courante soorten be langrijk hoogere noteeringen tot stand kwa men. HVA's kwamen met 396 dicht beneden de 400 grens na de week op 369 te zijn be gonnen. Op dc obligatiemarkt kon rnen een verder •uitrekken de" koersen van gemeente-obllga- ies e:i pandbrieven waarnemen Van de laatst genoemde categorie stegen de 4 pandbrieven i rrifscb-O.-ovr ch" hyp. bank zelfs tot boven pari, terwijl de Amsterdamsche Hyp. Bank deze grens wist te bereiken. De middagbeiMfc Voor de effectenbeurs werd bij den aanvang van de week wederom de noodige belangstel ling aan den dag gelegd en hoewel de affaire niet zoo belangrijk was als in de achter ons liggende week meermalen het geval was, ging er toch nog behoorlijk wat om. Het verloop van de markt was moeilijk te peilen, zoodat een bepaalde stemming niet kon worden opge geven. Na vaste opening zakten de koersen meercndeels vrij scherp in, maar later op den middag kon in verschillende rubrieken een her stel worden waargenomen. Dit herstel was overal niet van denzelfden aard, en de koers- beweglng was bovendien onregelmatig. Voor Sui kerfondsen was de animo ook overigens nog niet. bekoeld. Vorstenlanden werden in een grooten open hoek verhandeld en werden ver scheidene punten boven het vorige slot ingezet. Het sterk verhoogde peil lokte echter onmid dellijk verkoopen uit, zoodat een scherpe reac tie intrad, terwijl vervolgens weer een verbete ring plaats vond. De koers schommelde daarbij tusschen 116 cn 111%. HVA's hadden mede een wisselvallig verloop, doch konden zich desniettemin opnieuw verbe teren en bleven zich daarbij voortdurend boven de 400 grens bewegen. Java Cultuur en Nisus hielden zich voornamelijk op in de omgeving van de topprljzen van Zaterdag. De Industrie- elen lieten zich ook weer niet onbetuigd. Aku's werden geregeld druk verhandeld, maar golden toch een 5-tal punten beneden het vorige slot, terwijl onder beurstijd betrekkelijk slechts ge ringe schommelingen werden meegemaakt. Unilevers zakten na vaste opening vr(j snel eenige procenten ln, om daarna weer lichtelijk naar boven te gaan en daarbij schommelden zij tusschen 142 en 137 1/4 Philipsaandeelen waren bijna voortdurend Juist even boven de 200 procent afbakening. Voor Rubberfondsen bestond tamelijk goede belang stelling. Amsterdam Rubber liepen ook thans weer eenige punten naar boven, terwijl ook ver scheidene minder courante soorten zich konden verheffen. Dit gaf echter aanleiding tot realisa tie, zoodat de topprijzen veelal niet gehandhaafd bleven. Tabakken lagen vast in de markt, Su matra aandeelen kwamen over de geheele linie hooger te liggen. Ook voor Thee-aandeelen be stond vraag, met het gevolg dat verscheidene soorten een f linken sprong naar boven maakten. In Scheepvaartpapieren werd geregeld zaken gedaan, waarbij Scheepvaartunies vooraan ston- den. Door elkaar genomen kwamen de hoofdsoor ten iets lager te liggen. Scheepvaart Unies fluc tueerden tusschen 147% en 144%. De handel ln petrolcumfondsen was van bescheiden afmetin gen. Olie's werden vast ingezet, liepen scherp achteruit, maar herstelden zich vervolgens tot ongeveer het niveau van den openlngsprijs en bewogen zich tusschen 243% en 237%. Voor Duitsche fondsen was de stemming min of meer onregelmatig. De Young-leening werd druk verhandeld en was aanvankelijk belangrijk lager, zoodat de koers zelfs inzakte tot 37 1/8%. Later op den middag trad een herstel in en werd weer boven 40% afgedaan. De overige fondsen gaven geen mutaties van beteekenis Hoewel de beurs te New-York Zaterdag ge sloten was en men dus geen nieuwe aanwij zingen had, bestond voor Amerikaansche waar den een vaste stemming, in het bijzonder voor Staalaandeelen en Public Utilities. De handel was echter van geringen omvang. De beleggingsafdeeling was kalm. De stem ming was prijshoudend voor de Nederlandsche Staatspapieren, waarvan de gestaffelde leening geregeld affaire liet zien. De koers was niet veel veranderd. In doorsnee echter een fractie hooger. Gemeentelijke en provinciale obligatièn. als mede pandbrieven waren prijshoudend, maar stil. - Prolongatie 2 3/4%. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 14 October. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties). New-York 1.88 3/16—1,88 9/16; Berlijn 75,23— 75.43; Brussel 30,11—30,17; Helsinki 3,81—3,82; Stockholm 44,81—44,90; Zürlch 43,59—43,68. Bankpapier: New-York 1,861/2—1,90 1/4; Brussel 30,08— 30,20; Stockholm 44,76—44,94; Zürich 43,55 43,75. AMSTERDAM, 14 Oct. - Aangevoerd 112 schapen en lammeren, prijs f.30—50 p. stuk. NAALDWIJK. 12 Oct. Bond Westland Ali cante 33-41; am. royal 30; champ>on 42_52; maroc 30—40 per kg.: tomaten 1.25—1.52per kg. Hedien overleed, tot onze diepe droefheid, ten huize harer ouders, onze innig geliefde Vrouw en Moeder, Dochter, Behuwd- en Kleindochter, Zuster, Be huwdzuster, Tante en Nidhit, HENDRICA MARIA RAMAK, geb. VERHOEVEN, in den leeftijd van bijna 25 jaren. Mede namens verdere familie: H. RAMAK ALIDA MARIA Leiden, 12 October 1940. Schimmelstraat 5a. Corr. adres: 1979 L. Lijsbethsteeg 4. Liever geen bezoek. Dc teraardebestelling is bepaald op a.s. Donderdag te 11 uiir op de begraaf plaats „Rhljnhof". Heden werd ons ouderhart diep ge troffen door het overlijden van onzen jong- 9ten lieveling WIMMIE, in den jeugdigen leeftijd van 13 maanden. W. A. F. CORNELISSL S CORNELISSEBIJ Leiden, 13 October 1940. Waardgracht 5. 1975

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3