Vooral! BINNENLAND Nieuw Molesf-risico Onze Puzzle-Rubriek 81 sfe Jaamang LEIDSCH DAGBLAD, ZaMag 12 October 1940 Derde Blad No. 24709 De Luchtbescherming waakt Coördinatie in het film- journaalbedrijf Onze suikervoorraad Nieuwe Wadden-polder Bietmelasse thans tot suiker te verwerken Pensioen- en Toeslag fonds voor het Bloem- bollenbedrijf Ned. Indië behoort niet tot de Groot-Oost-Aziatische ruimte LAND- EN TUINBOUW De interneeringen van voor den oorlog Kruiswoord-raadsel Oplossingen vorige week PROFILTI EN POLYGOON VERVAAR DIGEN VAN 1 JAN. A.S. AF E E N „TOBIS"-JOURNAAL. Met ingang van 1 Januari a.s. zal het gedaan zijn met de eoncurreerende positie van „Polygoon" en „Profilti". Ze zullen worden samengebracht in één werkgemeenschap met de Tobis- Filmdistributie N1V., hetgeen daarop neerkomt, dat er één journaal zal wor den uitgebracht, dat vermoedelijk den titel zal dragen „Tobis Nieuws", ver vaardigd door Polygoon en Profilti de naam staat overigens nog niet ge heel vast. Naar wij verder vernemen, aldus het Vad„ zal het gevolg zijn dat Polygoon en Pro filti de eigen distributie van een journaal zullen staken. De bioscoopbezoeker zal hier van echter niet veel merken. Het nieu we systeem biedt bovendien een aantal niet onbelangrijke voordeelen, in de eer ste plaats economische. Het zal bijv. niet meer voorkomen, dat zoowel Polygoon als Profilti éénzelfde onderwerp filmen, het geen vaak een besparing beteekent van de helft van het materiaal aan negatieven, enz. Er zal een Innige samenwerking ko men, een coördinatie, dus geheel in den geest van dezen tijd. Doch er is een ander voordeel. Profilti en Polygoon krijgen doordat ze niet meer beide voor éénzelfde gebeurtenis in actie moeten zijn, eenigen tijd vrij, en deze tijd kan en zal nuttig besteed worden voor het vervaardigen van extra reportages en voor een betere afwerking van opnemingen en reportages, waarvoor vroeger nog wel eens tijd te kort was. Er bestaat dus alle kans, dat in Januari a.s. de. journaals langer, dus vollediger zul len zijn en dat ze op bepaalde punten nog beter verzorgd zullen zijn dan voorheen, omdat voor afwerking en voorbereiding meer tijd beschikbaar is. Er valt tenslotte nog te wijzen op het andere werk dat Polygoon en Profilti ver richten. We denken aan propagandafilms, e.d., en aan de speelfilmpjes van Profilti. Juist in een tijd, dat deze laatste een goede kans hebben, Ls het niet onaangenaam, dat voor de samenstelling en verzorging daar van weer gelegenheid open komt. Vermoedelijk zal het zoo zijn, dat Poly goon de eene week, Profilti de andere week het nieuws verzorgt. Uiteraard loopt het toch voor een deel door elkaar, zoodat men vaak in een journaal een mengsel Poly- göon-Prc8lltl zal zien. Voor de samenstel ling van het Journaal wij bedoelen den inhoud ervan beteekent de nieuwe coör dinatie niet meer een principieele veran dering. In den staf van medewerkers be hoeft geen verandering te komen. GENOEG TOT 1 NOVEMBER 1941. Bij het huidige suikerverbruik heeft, naar ,De Tijd" verneemt, Nederland tot 20 Oct. a.s. voldoenden voorraad, afkom stig van de campagne 1939. De produc tie van de thans loopende campagne zal voldoende zijn tot 1 November van het volgende jaar om aan de Neder- landsche bevolking per hoofd bijna de normale hoeveelheid suiker te verstrek ken, welke zij verbruikte, toen de ver koop nog vrij was. De opbrengst van de campagne wordt ge schat op ongeveer 30 kg. suiker per hoofd der bevolking tot 1 November 1941. De oogst van 1940 is per h.a. kwantitatief ongeveer 10 pet. hooger dan die van 1939, welke oogst toch ook zeer goed te noemen was. Ook kwalitatief is de oogst-1940 beter dan de oogst-1939. Het- suikergehalte der bieten is hooger, zoodat. indien er zich geen verras singen voordoen, deze oogst een record kan worden ten opzichte van de laatste jaren. Het bietenloof is zeer goed ontwikkeld, het het heeft bijna niet aan de vergelingsziekte geleden, het gevolg hiervan is, dat het loof ongeveer 30 pet. meer veevoeder zal ople veren dan het vorige jaar. MET INDIJKING ZOU SPOEDIG WORDEN BEGONNEN. Van bevoegde zijde vernam de „N. Rott. Crt." dat de inpoldering van een# complex kweldergrond ter grootte van duizend hectare, gelegen aan de wad- denk ust ten Noorden van Uithuizen, vermoedelijk niet lang meer op zich zal laten wachten. De besprekingen hebben het stadium bereikt, dat binnenkort een beslissing verwacht mag worden. Het betreft hier een werk, dat vier millioen gulden zal kosten, en bij de uitvoering waarvan 1000 k 1500 arbeiders naar schatting gedurende vier jaar betrok ken zullen zijn. De pas tot stand gekomen inpoldering De Slikken heeft onlangs haar doopnaam ontvangen. Voortaan zal dit kustgebied, op voorstel van de ingelanden en met goedkeu ring van den commissaris der provincie, mr. J. Linthorst Homanpolder heeten. NEDERtlANDSCHE TEEKENFILMS OVER TIJL UILENSPIEGEL. De N.V. fdtafaJbriek Profilti «heeft beslo ten, om in het kader van de korte film pro ductie voor de voorprogramma's van de bioscopen een aantal Nederlandsche teeken- fiilims te faJbriceeren, te beginnen met een viertal filmpjes over Tijl Uilenspiegel. In Februari as. zal de eerste dezer teekenfilms die onder leiding van den heer Vogel ver vaardigd worden, tegemoet gezien, kunnen worden. Naar het bestuur van de Zwavelzuur- fabrieken v.h. Ketjen aan het „Hbld." mededeelt is het na langdurige proef nemingen bij de Industrieele Maat schappij „Actavit" een dochtermij. ge lukt om uit su ik er bietmelasse suiker stroop en suiker te producceren. Zooals bekend werd deze melasse tot nu toe voornamelijk gebruikt voor de spiritus- fabricage en ten deele ook als veevoeder. Door het thans bekend geworden procédé zal het echter mogelijk zijn, om de 70 a 75.000 ton bietmelasse, welke jaarlijks in ons land bij de suikerproductie overbleef, eveneens om te zetten in de onder de tegenwoordige omstandigheden zoo waar devolle suiker en suikerstroop. Uit de genoemde hoevelheid melasse kan op deze wijze ongeveer 35 a 37.000 ton sui ker worden verkregen. Dat de geheele hoeveelheid suiker zal worden omgezet is niet waarschijnlijk te achten, daar in dat geval moeilijkheden in de spiritus-industrie zouden ontstaan. VERSLAG BIJ HET 10-JARIG BESTAAN. Verschenen is het uitgebreid jaarverslag van het thans 10 jaar bestaande Pensioen en Toeslagfonds voor het Bloembollenbe- drijf Hieraan ls het volgende ontleend: Voor 375 bedrijven is de pensioenregeling thans bindend, waarvan het totaal loonbe drag de somma van f. 2.388.588 beliep. Terwijl uit een gegeven overzicht sinds 1930 wel zeer sterk vooral betreffende de laatste jaren de bijzonder gunstige ont wikkeling van het fonds tot uiting komt, heeft het bestuur ook een open oog voor de omstandigheden, waarin het bedrijf intus- schen voornamelijk als gevolg van den oor logstoestand, is komen te verkeeren. De ontwrichting van den internationalen han del treft uiteraard in het bijzonder het bloembollenbedrijf, dat vriiwel uitsluitend op export is aangewezen. De cultuur van hyacinten en tulpen werd reeds met 50°/o ingekrompen en de loonen tusschentijds verlaagd, waarvan indirect ook het Pen sioenfonds den weerslag zal ondervinden. Het bestuur is van oordeel, dat er ge gronde redenen zijn om te verwachten, dat de stijging van het aantal aangeslotenen zal aanhouden. Immers, meer dan ooit mag in dezen tijd, welke in het teeken staat van eendrachtige samenwerking, vooral op het gebied van het bedrijfsleven, worden ver wacht. dat alle werkgevers zullen mede werken aan de versteviging van hun eigen bedrijfspensioenfonds. Over het verslaenaar werd aan invalidi teitspensioen f. 7890.38. aan ouderdomspen sioen f. 18.520.02, dus bijeengenomen f. 26.410.40 uitgekeerd. Aan het einde van het verslagjaar telde het fonds reeds 164 pensioèntrekkenden, die regelmatig maandelijks hun uitkeering in ontvangst kunnen nemen. Aangezien aan de reserve voor uitkeerin- gen over het verslagjaar een bedrag van f. 22.888,76 kon worden toegevoegd, beloopt deze thans totaal f. 150.614,87'/2. Her fonds kon sinds zijn oprichting reeds reeds een bedrag van f. 276.515.63 aan pen sioenen uitkeeren. Aan het verslag wordt tenslotte nog toe gevoegd een overzicht van de verrichtingen van het Toeslagfonds in het afgeloopen jaar. waaruit aan de arbeiders tweemaal per jaar een kindertoeslag werd verstrekt, totaal beloopende f. 15 per jaar, voor elk eigen kind beneden 14 jaar. te rekenen vanaf het derde kind, terwijl voor elk valide inwonend kind boven 18 jaar een kind beneden 14 jaar»minder wordt berekend. Losse arbeiders ontvingen voor elke maand dienst 1/12 gedeelte van deze uit keering. In totaal werd aan 859 arbeiders een uitkeering verstrekt van f. 19,773. Opgemerkt zij, dat dit fonds, hetwelk eveneens door samenwerkng tusschen de Werkgevers-organisaties en de Landarbei dersbonden tot stand kwam. de laatste jaren door de op last van de overheid ge houden arbitrale uitspraken voor het ge heele bedrijf bindend werd verklaard en dus alle vakgenooten bestrijkt. OORDEEL VAN DEN REDACTEUR VAN ONZE VLOOT. Het A.N.P. had een onderhoud met den heer M. A. Cageling, redacteur van „Onze Vloot", over het begrip „Groot Oost-Azia tische ruimte". Met betrekking tot dit begrip, aldus de heer Cageling, dat in het bekende, onlangs gesloten driem ogen dh eden verdrag tusschen Duitschland. Italië en Japan wordt ge noemd. en in verband met de vraag of Ne- derlandsch-Indië al dan niet tot deze Groot Oost-Aziatische ruimte behoort, kan het van belang zijn te weten, wat de Japanners er zelf in hun spraakgebruik onder ver staan. De Japanners onderscheiden twee begrippen, die elk op een afzonderliike ruimte betrekking hebben, n.l. Toa en Na- nyo. in tegénstelling met ons Westerlingen, die doordat wii zoo ver afwonen, beide ruimten onwillekeurig als één ruimte zien. Toa is dan de groot-Oost-Aziatische ruimte. Deze omvat het Japansche eilandenrijk zelf, Mantsjoekwo, Ohina. Formosa en de tus- schengelegen zeeën met inbegrip van het Noordelijk gedeelte van de Zuid-Chineesche Zee. Het komt feitelijk taalkundig en geo grafisch overeen met hetgeen wij" het Verre Oosten noemen. Nanyo echter beteekent letterlijk „de eilanden van het Zuiden" en omvat in de eerste en voornaamste plaats Nederlandsch- Indië. Voor de Japanner behoort Nederlandsch - Indië niet tot OostAzië, maar is een gebied op zichzelf: het Zuiden. Dit spraak verbruik wordt overigens ge heel door officieele Japansche opvattingen en verklaringen bevestigd, hetgeen o.a. ook uit de Japansche missie naar Nederlandsch- Indië onder leiding van den Minister van Handel den gepensionneerden vice-admiraal Kobajasji blijkt. Derhalve: Nederlandsch- Indië behoort niet tot de Groot-Aziatische ruimte. voorkom© men :verstopp!ng/ slechte ontlasting, overmatig vet, die de oorzaak zijn var» aambeien, vale onreine huid, hoofdpijnen, enz. door grondige zuivering van bloed en inge wanden met Or. Schieffer's Stofwisselingszout Een weldaad voor het organisme'! Flacon f 1.06. Oubbelc flacon.f 1.75 bij apothekers en vakdrogisten. 1894 (Ingez Med.) EEN VERKLARING VAN HET HOOFDREGELINGSBUREAU, JUSTITIE EN BINNENLANDSCHE ZAKEN. Het hoofd van het Hoofdregelingsbureau (voormalig Algemeen Hoofdkwartier) en de secretarissen-generaal, wndj hoofden van de departementen van justitie en binnenland- sche zaken brengen het volgende ter alge- meene kennis. Op grond van tal van rapporten is vastge steld, dat de maatregel van aanhouding en interneering, die op grond van artikel 33 van de wet op den staat van oorlog en beleg genomen is, tegen vele Nederlanders ten onrechte toepassing heeft gevonden. Het is veelal niet meer mogelijk na te gaan, wie in dergelijke gevallen opdrachten tot aanhouding heeft gegeven, zoodat maat regelen slechts bij uitzondering mogelijk zijn. Intusschen worden de strafbare han delingen, die deze interneeringen hebben begeleid, vervolgd. Velen lijden nog steeds onder den onver dienden blaam, die op hen geworpen is door deze interneering. Dubbel hard en onbillijk is het, wanneer zij, die reeds daardoor zijn getroffen, thans ook nog het moreele leed ondergaan, dat men hun dezen maatregel aanrekent. Het is om deze reden, dat de bovenge noemde autoriteiten zich gedrongen gevoe len het voorgaande vast te stellen en alle dragers van openbaar gezag aan te sporen om er toe bij te dragen, dat misverstanden en onbillijkheden, welke in interneeringen hun oorzaak vinden, worden weggenomen. WAGON STROO IN BRAND. Gistermiddag werd in een goederentrein, weüike va/n Delfzijl naar Groningen was vertrokken, tusschen Stedum en Bedum brand ontdefkt in een van de achterste wagons. Deze was geladen met 15.000 k.g. stroo. Onmiddellijk werd de trein tot stil stand gebracht, waarna het achterste ge deelte werd afgekoppeld. De brandweer uit Bedum bond den strijd tegen het vuur aan, doch kon niet verhin deren, dat een groote hoeveelheid stroo verloren ging. De oorzaak van den brand is onbekend, ORGANISATIE VAN VISCHCONSERVENFABRIKANTEN. Dezer dagen is te 's-Gravenhage door een aantal belanghebbenden besloten tot de op richting van een vereeniging van Neder landsche vischconservenfabrikanten. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Zijn Kerstappeltjes geschikt om er jam van te maken? B. v. d. M. S. te L. Antw.; Vermoedelijk bedoelt U de „Appeltjes der Liefde", in ons vak bekend als Solanum Capsicastrum. Dit heesterje wordt als potplant gekweekt en is 's winters getooid met oranje- roode vruchtjes. Het is ons niet bekend dat hiervan jam kan gemaakt en we raden het U niet aan. Heeft een lezer misschien ondervin ding in dezen, dan houden we ons voor mede- deeling aanbevolen. Vraag: Wanneer moeten Gladlolenknollen uit den grond gehaald? J. S. te L. Antw.: Begin October wordt het tijd dat deze knollen uit den grond worden genomen. U doet goed dit nu te doen. Alles in de zon drogen en van wortels en stengel ontdoen. Onder de nieuwe knol zit meestal de uitgeteerde oude. welk laatste kan worden verwijderd. Kan zeer goed in droge turfmolm bijv. Vraag: Heb in mijn tuin eenlge pereboomen, waarvan de vruchten er alle uitzien als bij gaande. Wat moet daaraan gedaan worden? Kan het Beurré Clairgeau zijn? J. D. te L. Antw.: Het toegezonden exemplaar behoort tot B. Clairgeau. Dit heeft op natte gronden vooral, veel last van schurft (Fusicladium) Deze ziekte heeft tengevolge, dat de vruchten met zwarte plekken worden overdekt en gaan scheuren. De beste bestrijding is vanaf begin April meermalen te spulten. In het a.s. voorjaar komen we hierop uitvoerig terug. In enkele ge vallen is het op natte gronden noodig zeer ge voelige soorten op te ruimen of de hoornen om te enten. Vragen op tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto: „TUINBOUW". Deze vereeniging stelt zich o.m. ten doel het bevorderen van de belangen der visch- conservenindustrie in Nederland alsmede het behartigen van de belangen der leden zoowel hier te lande als elders. Het voorloopig secretariaat wordt waarge nomen door mrs. Hoekema en Meyer, dr. Kuyperstraat 3, 's-Gravenhage. STRENG TOEZICHT OP AARDAPPELVERVOER. Naar aanleiding van de afgekondigde maatregelen betreffende den aardappel oogst 1940 vernamen wij, dat er reeds ver scheidene partijen aardappelen in beslag genomen zijn. Deze partijen waren niet voorzien van een ontheffingsbewijs op de vervoersbepalingen, afgegeven door den betrokken voedselcom- missaris, een z.g. geleidebiljet. Het betrof hier groote partijen in ver schillende deelen van het land. Hieruit blijkt wel, dat het den diversen con trole-instanties volkomen ernst is met het doen naleven van de regeling voor den aardappelhandel. VERSPREIDE BERICHTEN. Tot bestuurslid en mede-directeur van het Nederlandsch Christelijk persbureau te 's-Gravenhage is benoemd dr. H. J. Olthuis, emeritus-predikant der Nederlandsch her vormde gemeente van Rotterdam, die deze benoeming heeft aanvaard. Gisbaren is in de familie OnlandHals bergen te Haaksbergen een zoon geboren, die ais 10.006ste inwoner van die gemeente is ingeschreven. Namens B'. en W. werd den vaedr van HSermannus Johannes een spaar bankboekje overhandigd. en U gedraagt zich volgens de voorschriften en aanwijzingen. Desondanks kan Uw huis, Uw Inboedel, Uw boerderij, Uw fabriek te lijden krijgen door oorlogsgeweld. - Dan komt U te hulp, mits U zich tijddg de voordeelen van het pdmaotschap verzekerd heeft. Inlichtingen en prospectus verkrijgbaar bij CENTEAAL BEHEER - SINGEL 126—130, AMSTERDAM (C) - TEL. 47190. Bijkant.: 's-GRAVENHAGE - ZEESTR. 71b, Telef. 116356. jggi (Ingez. MedJ Ditmaal weer eens een kruiswoordraadsel.waar- van de woorden, die in het figuur geplaatst moe ten worden, gegeven zijn. Aan U, om de juiste plaats te vinden. De volgende woorden moeten worden ingevuld. HORIZONTAAL: 10 letters: 9 letters: 8 letters: 7 letters: 6 letters: 5 letters: 4 letters: 3 letters: 2 letters: gastronoom, vrachtauto lenteweer, loopplank centraal, grondwet nergens, tralies Cunera, ergens, sloopt, streep Arras, arren, broek, draak, imker, krant, luide, priem, smeer, toast adie, arre, Ebro, Ella, ergo, geld, iets, kade, kans, leen, mate, mode, mops, naad, Nero, Nero, oord, prak, reis, rook, toon, wolk Ago, Alf, dal, dan, eer, eer, erf, Eva, kei, nee. nor, ook, oor, pen, rei, Rio, Rio, sim, spa, uwe as, bl, dr, er, ev, ge, it, lk, Lo, nr, ro, rp, TT, vm. VERTICAAL: 10 letters: 9 letters: 8 letters: 7 letters: 6 letters: letters: 4 letters: 3 letters: 2 letters: landbouwer, Monroeleer onderzoek, plezierig gemeente, obstakel portier, procent Floris, knapen, kroost, nestor agaat, garde, koele, kraak, Oeral, oraal, siert, stoer, teken, trema adat, Anka, arre, doge, drie, Edam, ever, fiks, krom, lens, nies, Oran, orde, paar, page, silo, tong, uren, vloo, w rp ,rg, ark, arm, auw, cel, cel, den, een, Eva, Ida, KRO, non, oer, ons, pad, ree. rek, rob, rot, set, ton, wis am, de, le, Lo, NS, om, ps, RI, RI, ro, RR, Ru, ta, vm (Nadruk verboden) HORIZONTAAL: 1. germaan 6. aap 9. mosterd 14. aal 15. Ierland 16. tik 17. Tonnie 20. elk 21. ransel 23. ark 24. ambt 27. ster 29. tel 30. reeks 32. ree 34. sta 35. trema 37. na 38. mist hoorn 41. ir. 42. en 44. spant 46. krent 48. S.D. 49. taak 50. ver 52. adle 53. ons 55. ini. 56. vader 58. es 59. ras 61. oker 62. daar 63. goor 64. lomp 65. rit 66. b.b. 67. ketel 69. la 71. spa 72. zalm 74. non 75. pand 77. g.g. 78. wraak 80. Banka 81. R.K. 83. Fi 84. droom land 87. R.S. 89. brand 92. gom 93. end 94 amper 96 eed 97. ever 100. dans 102. ren 103. duiken 105. are 107. staart 109. nor 110. ellende 112. Eva 113. legende 114. Ted 115. bereken VERTICAAL: getarte ranken man alias N.l. are Alle pak M.D. start tin ekster Dollard ore e.m. re Eem brink test stok tarra kast et so rite maand blad hoed 53. oor 54. set 56. vak 57. rol 59. ros 60. spa 66. bar 68. toom 70. Ank 72. zwin 73. marge 75. panda 76. darm 77. ge bedel 79. koor 80. band 82. karnton 83. fading 85. om 86. le 88. spraak 90. reu 91. deen: 94. aster 95. eer 98. v.n. 99. vree Nederland 101. N.S. Nanking 104. koe pan nis stamper varen regen 105. alt 106. end 108. ave 110. Ee 111. eb

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9