De Leidsche Bioscoop-Programma's 1ESDSCH DAGBLAD - Eerste Bled Zaterdag 12 October 1940 Verspreide Berichten sta dsnie Nederland, Ons Vaderland ZïLOZAAM ZACHT UCHT IN 01 PUP'- Msjnhordtjes" De Nederlandsche Pijnstillers RECHTZAKEN Op overtreding wordt een langdurige op sluiting in een concentratiekamp gesteld. Reeds is een dergelijk kamp aangelegd in de provincie Oendagh, een streek, waar in bijzonder sterke mate malaria heerscht. In een openbare vergadering hebben de leiders der Wafdpartij scherpe critiek op dezen maatregel der regeering geoefend, waarna de regeering den vooraanstaanden personen dezer partij een spreekverbod voor den tijd van tien dagen oplegde. De Wafd partij heeft de regeering medegedeeld, dat zij haar leden tot lijdelijk verzet zal oproe pen, wanneer de regeering het verbod niet intrekt. Het is nog niet bekend, welk stand punt men in officieele kringen inneemt ten aanzien' van deze 'openlijke oorlogsverkla ring. VICE-ADMIRAAL VON TROTHA OVERLEDEN. De vroegere chef der Duitsche admirali teit, vice-admiraal staatsraad Adolf von Trotha, is op 71-jarigen leeftijd overleden. Bijzondere bekendheid verwierf von Trowtha door den slag bij Jutland, die de Duitsche marine een overwinning bracht en waarbij von Trotha de operaties der Duitsche schepen leidde, te zamen met vice-admiraal Scheer als chef van den staf der „Hocliseeflotte." Van Maart 1919 tot September 1920 was von Trotha chef der admiraliteit. Ook nadat hij zich uit den actieven dienst had teruggetrokken, bleef hij in verschillende functies zijn werk kracht aan de marine wijden. Hij maakte zich vooral verdienstelijk als leider van den „Reichsbund Deutscher Seegeltung". De Führer heeft bevolen, dat admiraal staatsraad von Trotha op staatskosten be graven zal worden. (D.N.B.) WEER EEN GEHEIMZINNIGE BRAND IN ZWEDEN. Dagens Nyheter meldt, dat de houtfa- briek te Karsta Donderdagmiddag tot den grond toe is afgebrand. De geheele fabriek met machines, half afgewerkte producten en grondstoffen is een prooi der vlammen geworden. In eén uur zijn alle fabrieksge bouwen afgebrand. Over de oorzaak tast men evenzeer in het duister als bij den brand van Ankarsvik. (D.N.B.) BETOOGINGEN TER HERDENKING VAN PAUL KRUGER. Uit Lissabon meldt het D.N.B. De 36ste sterfdag van Paul Kruger is, naar uit Kaapstad gemeld wordt, in de ge heele Zuid-Afrikaansche Unie met groote betoogingen gevierd. De militaire autoritei ten hadden in de steden en groote dorpen troepen en politie samengetrokken en den in de Unie wonenden Engelschen werd in structie gegeven thuis te blijven. OSTENDE IS UITSLUITEND VLAAMS CH. In een verordening van den gouverneur der provincie West-Vlaanderen wordt aan het gemeentebestuur van Oostende meege deeld, dat de bekende Belgische havenstad voortaan als eentalig te beschouwen is. Alle van de overheid uitgaande stukken zullen uitsluitend in de Vlaamsche taal gesteld zijn. Op de dubbeltalige straatnaambordjes zullen de Fransche straatnamen worden uitgewischt. (D.N.B.) EEN SERIE COLLEGES VAN SOpIAAL- ECONOMISCHE-STREKKING. Onder bovenstaand opschrift schrijft de rector-magnificus der Leidsche Universiteit, prof. dr. A. W. Bijvanck, in het zoojuist ver schenen „Leidsch Universiteitblad" o.m. „De nieuwe tijd stelt nieuwe problemen. Het zijn problemen, waaraan niemand voorbij kan gaan. Wij allen moeten voor de oplossing van deze problemen al onze krachten beschik baar stellen. Er wordt meer van ons geëischt dan vroeger en vooral van de jonge men- schen zal meer worden geëischt. Het is noo- dig, dat deze jonge menschen, en in de eerste plaats de studenten beter en doeltref fender worden opgeleid voor het leven in de maatschappij. Reeds aan de Universiteit moeten hun de oogen worden geopend en moeten zij belangstelling krijgen voor de vraagstukken, die de nieuwe tijd stelt. Maar wellicht is het nog meer noodig, dat zij ons Vaderland beter leeren kennen. Van een Academisch gevormd iemand mag men ver wachten, dat hij eenig begrip heeft voor de beteekenis van Nederland en van de waar den, die in het Nederlandsch Volk aanwezig zijn. Dit zijn denkbeelden, die reeds vroeger en van verschillende zijden werden naar voren gebracht. Er wordt al gesproken over een Academische propaedeuse, die ten deele een algemeene propaedeuse voor de studie aan de Universiteit zou moeten zijn en ten deele een propaedeuse voor het leven in de maat schappij. Aan de verwezenlijking van zulk een plan zijn wij nog niet toe. Maar wij kunnen wel degelijk reeds in die richting werkzaam zijn. In dien geest heeft het Be stuur van den Academischen Senaat het plan opgevat voor een reeks van een twaalf tal algemeene colleges over vaderlandsche en maatschappelijke vraagstukken. Op deze colleges zullen onderwerpen worden bespro ken, die betrekking hebben op het sociaal- economisch leven in Nederland. Daarbij zul len verschillende vormen van het bedrijf in verschillende gewesten van Nederland wor den behandeld: het landbouwbedrijf in Groningen, het zuivelbedrijf in Friesland, de tuinbouw in Holland, de ontwikkeling van het fabriekswezen in Twente, de in dustrie in Noord-Brabant, de organisatie van het mijnbedrijf in Limburg. Bovendien zulle,n in deze reeks enkele andere onder werpen ter sprake komen, als het verkeers wezen (spoorwegen en binnenscheepvaart), de inrichting van groote bedrijven en de zorg voor de arbeiders bij zulke bedrijven, de bouw van arbeidswoningen in de steden en de organisatie van de bewoning op het platteland. Het is de bedoeling voor deze colleges een aantal bij uitstek deskundigen uit te noodi- gen. Aan hen zal worden verzocht de onder werpen op een dusdanige wijze te bespreken, dat de studenten in de eerste plaats de ge legenheid krijgen eenige algemeene kennis van deze zijde van het leven in Nederland te verwerven: maar bovendien dienen zij te leeren begrijpen, wat er op dit gebied door en ten behoeve van het Nederlandsche Volk is tot stand gebracht. Gelijk voor de Universiteit vanzelf spreekt, zullen de on derwerpen zóó worden besproken, dat elke politieke bedoeling daarbij is buitengesloten. De verplaatsing van den inspecteur der Directe Belastingen, enz. H. W. Colm- jon, toegevoegd aan het hoofd van de in spectie der Directe Belastjngen alhier, le a'fdeeling, naar Eindhoven, is ingetrokken. (Ingez. MedO VER. VAN DETAILLISTEN IN DEN AARDAPPELHANDEL. In beginsel is besloten tot de; oprichting van een Vereeniging onder den naam van „De Vereenigde Detailhandel in Aardappe len, Leiden en Omstreken," gevestigd te Leiden, omvattende de consumptie-centra Leiden, Leiderdorp, Zoeterwoude, Alkemade Oegstgeest, Rijnsburg, Voorschoten, Lisse, Sassenheim, Voorhout en Warmond. De Vereeniging stelt zich ten doel de belan gen te behartigen van den aardappelhan- del, in genoemde centra in het algemeen en die van haar leden in het bijzonder. Lid kunnen worden zij die alleen en uitslui tend detailhandel drijven in aardappelen en erkend zijn door de stichting ter behar tiging van den Nederlandschen Detailhan del in Aardappelen „Centraal Belang" te 's-Gravenhage. Het bestuur bestaat uit de heeren: Voor zitter: 'J. L. van Klinken. Secretaris: H. Haan, Haarlemmerstraat 236. Penning meester: J. Neuteboom. Alg. functionaris: J. Onderwater. COMMISSIE VOOR BIJZONDERE NOODEN. Zij behoeft financieelen steun. Aan het jaarverslag over 1939 van de Stichting „Commissie van samenwerking voor Bijzondere Nooden", ontleenen wij, dat in totaal 190 aanvragen werden be handeld. waarvan 90 niet voor hulp in aan merking kwamen. In 67 gevallen kon financieele hulp wor den georganiseerd tot een totaalbedrag van f. 20476.68, of gemiddeld f.301 per geval. Hiervoor werd door de Commissie uit eigen middelen f. 5629.43 beschikbaar ge steld, terwijl door het Nationaal Fonds v. Bijzondere Nooden in 27 gevallen voor f. 4339.25 in de hulpverleeningen werd deelgenomen. De Leidsche Maatschappij v. Weldadigheid droeg in niet minder dan 34 gevallen tot een totaalbedrag van f. 1792.50 bij. Via de kas van den penningmeester werd aan hulpverleeningen uitgereikt f. 10.432.33; een bedrag van f. 10.044.35 werd rechtstreeks door de instellingen ver strekt. Door bemiddeling van de Gemeentelijke Volkscredietbank werd in 19 gevallen tot een bedrag van f.3907 aan leeningen ver strekt. Het verloop van de terugbetalingen of deze leeningen was zeer gunstig, het geen blijkt uit het feit, dat slechts f. 105 als onmisbaar moest worden afgeschreven. Aan aflossingen werd ontvangen f 2218.80. Het saldo dat op 31 December 1939 nog aan leeningen uitstond bedroeg f. 4308.20. Van de terugontvangen bedragen werd aan het Nationaal Fonds f. 597.50, aan de Leid sche Maatschappij van Weldadigheid f. 132.50 en aan diversen f. 44.26 terugbe taald op door deze instellingen en parti culieren verstrekte voorschotten. De commissie is in haar beslissingen of al dan geen hulp zal worden verleend ge heel afhankelijk van haar geldmiddelen d.w.z. van den steun van particulieren, in- 9B> 1886 2 st. 10 ct. 12 sit. 50 ct-. (Ingez. Med.) stellingen van weldadigheid, enz. Deze steun kan bestaan uit giften in het alge meen doch ook uit giften a fonds perdu of een geldleening voor een bepaalde hulp verleening tot het geheele of tot een ge deelte van het benoodigd bedrag. De commissie is daarom den velen, die haar middels maandelijksche automatische overschrijvingen op haar postrekening steunen ten zeerste dankbaar. Deze geregelde giften (van ong. 260 per sonen) varieeren van f. 0.50 tot f. 10 per maand. Het is echter dringend noodig. dat deze geregelde inkomsten worden opge voerd aangezien de aanvragen die de Com missie bereiken nog steeds vele zijn, zoo dat hiervoor belangrijke bedragen noodig zijn. Tot de belangrijkste geregelde giften be- hooren die van het Leidsch Studenten Corps. In 1939 bedroegen deze in totaal f. 2709. Van de andere giften waren be langrijk die van de V.V.S.L. groot f. 150 en van de Vereeniging van Huisvrouwen groot f. 40. Het verslag eindigt met een opwekking om de commissie, welke vooral in dezen tijd zulk een belangrijke taak vervult door gezinnen voor verval tot armoede te be waren, te steunen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het kantoor der posterijen te Leiden werd in den loop der maand September 1940 ingelegd f. 149.402.14, en terugbetaald f. 250.369.16. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f. 100.967.02. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 69. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen rechten mej. J. C. Th. Usen (Den Haag) en de heer C. H. Bogaardt (Den Haag). Bevorderd zijn tot arts de heeren Ch. Wijnveldt (Leiden), L. R. Vellenga (Rot terdam) en J. J. A. A. Hodde (Rotterdam). Geslaagd voor het arts examen le deel mej. C. L. D. C. Bruins (Wassenaar) en de heeren P. Holthuis (Deventer). C. Lely (Den Haag), J. Th. Bernard (Rotterdam) en J. A. A. van der Horst (Leiden); en voor het doctoraal examen geneeskunde de hee ren J. B. Ebbinga (Haarlem), B. Bink (Lei den). J. H. F. Baars (Den Kaag), A. Y. J. Bosnia (R'dam). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Meubelfabriek de Sleutelstad, Hooge Rijndijk 88, Leiden. Vennooten: J. W. H. van Duuren en A. R. Nusink, Leiden. Tengevolge van het breken van de as van een bakfiets is gistermiddag tegen 5 uur de 45-jarige wielrijdster, mej. I. van L. op het Rapenburg getroffen door den laadbak, waardoor zij verscheidene ver scheidene verwondingen en een lichte her senschudding bekwam. De Eerste Hulp dienst vervoerde haar naar haar woning aan den Hooge Rijndijk. De heeren M. J. F. Donkers en J H. G. Laman, beiden alhier, zijn aan de Ned. Economische Hoogeschool te Rotterdam geslaagd voor het doctoraal examen in de economische wetenschappen. TERAARDEBESTELLING VAN WIJLEN H. W. HAGEMAN. Hedenmorgen had de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer H. W. Hageman op de begraafplaats Rhijnhof alhier. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den heer W. F. van der Steen, eere-lid en oud-voorzitter van Nut en Vermaak, die tevens den voorzitter der vereeniging vertegenwoordigde, en perso neel en oud-personeel van de firma Brill. Toen de kist in de groeve was neergela ten trad de heer W. F. v. d. Steen naar voren. Deze schetste den overledene als een trouw lid, en enthousiast medewerker van Nut en Vermaak. Namens de vereeniging sprak hij hiervoor zijn dank uit. De volgende spreker was de heer J. G. Valkenburgh namens het oud-personeel van de firma Brill. Deze sprak zijn waar deering uit voor al hetgeen de overledene steeds in kameraadschap had gedaan voor deze firma. Een zoon van den overledene dankte vervolgens voor de belangstelling en het gesprokene. Donderdag a.s. herdenkt de heer A. Koren, brugwachter bij de Nederlandsche Spoorwegen, dienstdoende op de Spoorweg brug over het Galgewater alhier, den dag, dat hij vóór 25 jaar bij de Ned. Spoorwe gen in dienst trad. HAAGSCH KANTONGERECHT. Zich des nachts tusschen tien en vier uur op straat bevonden. De Haagsche kantonrechter, mr. Bij den- dijk, heeft vandaag de eerste zaken be handeld van personen die zich des nachts tusschen tien en vier uur op straat bevon den, zonder de Duitsche nationaliteit te bezitten. In zijn requisitoir zeide de ambtenaar van het openbaar ministerie, mr. Witsen Elias, dat hij den indruk had, dat er nog vele menschen zijn, die nog niet doordron gen zijn van den ernst der overtreding. Er zullen zwaic straffen moeten worcierf ge* eischt: in de eerste plaats hooge boeten en, als die niet helpen, hechtenisstraffen. Op dezen dag werden acht zaken behan deld; in één geval werd een boete van der tig gulden opgelegd, daar de overtreder, een leeraar, geen enkel excuus had. In drie an dere gevallen werd een boete opgelegd van 25 gulden, daar het excuus niet aanvaard werd. Een twintigjarige schilder zag zich een boete van twintig gulden opgelegd, daar hij. na des nachts in Scheveningen een winkel opgeverfd te hebben, om kwart over drie naar huis ging. Vijftien gulden moest een 47-jarige filiaalhouder betalen, die. uit een café komende, de tram had ge mist en twee personen tenslotte zagen zich beboet met tien gulden. De eerste kwam met den trein uit Utrecht en vond de rij wielstalling gesloten, waarom hij naar huis moest wandelen; de tweede had, van be zoek komende, eenigen tijd naar zijn fiets te zoeken, die verplaatst was. Luxor-Theater. Noem Paul Hörbiger en de filmenthousiast vertrekt zijn gelaat tot een grijns, noem Hans Moser en ge hoort een schaterlach! Ja, dit tweetal is populair bij het bioscooppubliek en dat is geen wonder, want hoe goed weten zij uit een filmverhaal te halen wat er in zit, hoe prachtig kunnen bij de kleine dingen des levens" in den schijnwerper van hun 011- uitputtelijken humor zetten en wat ver staan zij het goed om met een enkel los gebaar of een simpel woord een orkaan van jolijt te ontketenen! Te zamen spelen zij in „Wiener Ge- schichten" en die film zelf is eigenlijk niet van zoo heel veel beteekenis: een kellner. die verliefd is op de eigenaresse van het café. waarin hij werkzaam is, een reeks misverstanden tengevolge van jalouzie, een conflictde verzoening! Ziedaar, in het kort, het gansche verhaal. Belangrijker is dat Paul Hörbiger de rol speelt van den verliefden kellner en dat Hans Moser zijn collega is. Eerstgenoemde is populair bij zijn klanten. Hij kent al hun wenschen, heeft er al aan voldaan, voordat zij ze ge steld hebben, weet ieder op de juiste ma nier aan te pakken en zorgt dat men zich thuis voelt in het café „Fenstergucker". Naast hem doet Moser nerveus aLs altijd. Hij bitst en klaagt en moppert, lispelt op zijn zonderlinge wijze zóó nadrukkelijk dat de toeschouwers in een zwijmel van plei- zier vallen, en geeft door de telefoon op drachten voor een gokje bij de wedrennen. En vooral dat laatste is een vertooning op zichzelf: Moser stotterend, .scheldend en gebarend bij een tafeltje dat voor hem veel te hoog is en aan een telefoon, die al even min voor menschen van zijn formaat blijkt te zijn gebouwd! En dan. aan de andere zijde, de man van het gokkantoor, die vruchteloos de haren uit zijn hoofd trekt en maar niet wijs kan worden uit die ein- delooze reeks tegenspraken van zijn op drachtgever! Hörbiger en Moser zingen verder alleen en te zamen eenige geestige liedjes; er is die prettige muziek, welke bij een Weensche film van dit soort onmis baar is, er is een derde kellner, die je hart- hevingen bezorgd door de wijze, waarop hij in het café de bestellingen rondbrengt, maar die pas na ruim zeven opwindende dagen en nachten eindelijk ten val komt, hetgeen Hans Moser de tevreden verzuch ting slaken doet: „Daarop heb ik nou al meer dan een week gewacht....!" Ook de vrouwelijke rollen worden'goed getypeerd en zoo is „Wiener Geschichten" een film geworden, welke men werkelijk moet gaan kijken. Zij verschaft eenige uren van bui tengewone ontspanning! Een fraaie en zeer interessante dieren film wordt voor de pauze vertoond, even als een teekenfilmpje, terwijl het wereld nieuws van Ufa en Polyygoon weer een mi nuut of twintig de aandacht gevangen weet te houden! Rex-Theater. Dr. Lessner, een advo caat van naam, wordt midden in den nacht opgebeld door een onbekende, die hem dringend moet spreken. „Het gaat om inijn leven," zijn de laatste woorden door de telefoon en als hij in een taxi het huis heeft bereikt, constateert hij dat de onbe kende doodgeschoten is. Ziehier het- ge heimzinnige begin van de film die deze week in Rex draait en waaraan o.a. Theo Lingen, Kitty Jantzen en Karl Diehl hun medewerking verleenen. Theo Lingen zien wij in de rol van huisknecht bij dr. Lessner en als zoodanig vormt hij de vroolijke noot in deze film. Door zijn geheimzinig optre den en verdachte gezegden is hij de eerste in wien men den moordenaar ziet. De eer ste. want meerdere arrestaties volgen. Het goede spoor vindt men niet zoo gemakke lijk. Zooals gewoonlijk, bij een dergelijke zaak, bemoeien veel menschen er zich mee en dit draagt er slechts toe bij om den waren dader te verbergen. Wie dit is. zul len wij niet vertellen, genoeg zij dat de(n) dader (es) tenslotte in den val loopt en dat dr. Lessner de eer te beurt valt hem (of haar?) te ontmaskeren. Karl Diehl als dr. Lessner speelt zijn rol voortreffelijk en Kitty Jantzen als zijn vrouw doet weinig voor hem onder. „Het gaat om mijn leven" is dan ook een aardige en spannende film geworden. Het potlood is een onmisbaar voorwerp in onze samenleving. Hoe weinig weten wij echter van zijn geschiedenis af! Het filmp je „Zwart op Wit", dat wij voor de pauze zagen, geeft ons hierop een aardigen kijk. Ook technisch -is deze voorfilm zeer goed verzorgd. Ufa en Profilti nieuws maken verder deel uit van het aantrekkelijke programma dat deze week in Rex draait. Lido-Theater „De avonturier van Parijs" is een uitgeweken Russich vorst, Mitja Artamanow, die in de Lichtstad geld verdient met dansen in café's, om daarvan zijn jongeren broer, Igor, die van het leven van Mitja niet het minste vermoeden heeft, in Oxford te laten studeeren. Igor is zoo goed als verloofd met een Engelsch meisje, dat voor korten tijd naar Australië vertrekt. Zij weet hem over te halen, een bezoek aan Parijs, en aan zijn broer te brengen, als ze gezamenlijk naar de boot in Marseille gaan. Mitja, die door een telegram van hun komst op de hóogte wordt gebracht, neemt eenig geld op van zijn bezit, huurt voor een dag langer zijn de gasten niet van plan te blijven een groot huis en weet met behulp van zijn uitgeweken Russische vrienden een groot personeel voor zijn „paleis" en een aantal voorname gasten te scheppen. Zoodoende poogt hij zijn ware leven, hard werken, en wonen op een klein kamertje, voor Igor te verbergen. Het be valt den gasten echter zoo goed in Parijs, vooral het meisje. Mabel, dat steeds meer genegenheid voor Mitja aan den dag legt, dat zij besluiten ianger te blijven. Mitja blijft zijn rol spelen, doch op zekeren avond zijn Igor en Mabel aanwezig in het café, waar Mitja danst. Igor is verontwaardigd, van geld te hebben gestudeerd, dat op dus danige wijze is verkregen, en gaat uit woede spelen. Eenmaal door de spanning der roulette tafel gevangen, begaat hij een mis drijf. Hij steelt een portefeuille met een aanzienlijk bedrag en verspeelt een groot deel hiervan. Mitja neemt hiervan de gevolgen op zich, op voorwaarde dat Igor verdwijnt en Mabel nooit meer zal ontmoeten. Mitja ei. Mabel gaan, om een nieuw leven te beginnen, I samen naar Australië. In deze spannende, vlotte film spelen Greta Keller, Peter Voss en Karin Hardt de hoofdrollen. Voor de pauze treden o.a. op „The Broad way Serenaders" in een accordeonnummer. Casino-Theater Bovengenoemd theater brengt ons deze week een Hollandsche film, en zooals vele Hollandsche fims, speelt ook deze zich af in het hartje van Amsterdam, namelijk de Jordaan. De titel „Feest in de Jordaan" kan men eigenlijk beter vervangen door den tweeden titel, die ook wel aan deze film gegeven wordt. n.l. scheiding tusschen tafel en bed. Want het is hoofdzakelijk dit thema, dat de film behandelt. Wanneer Thijs op een goeden dag geen geld meer heeft, brengt hij zelfs de naaimachine, waarmede zijn vrouw nog het een en bij verdient, naar de bank van leening. Dit is te veel voor haar en zij besluit tot echt scheiding. Thijs, die echter zijn fout inziet, tracht deze weer te herstellen, maar zijn vrouw is niet te vermurwen. Dit brengt hem zoo van de kook, dat hij zich, wanneer hij niet uitgenoodigd wordt bij het feest van zijn schoonouders, bedrinkt. Bij de hier ont stane ruzie krijgt Ant (zijn vrouw) een ern stig ongeluk. Wanneer Thijs dit hoort, is hij ten einde raad en bekeert zich volkomen. Zijn dochter houdt hem op de hoogte van den toestand van zijn vrouw en wanneer de tijd daar is, dat zij het ziekenhuis mag verlaten staat Thijs haar met een taxi op te wachten. Ze reiken elkaar de hand en alles is v/eer in orde. Voorts zijn nog tal van grappige voorvallen door deze film geweven, zoodat v/ij ons volkomen kunnen vereenigen met de uitlating van vele der bezoekers na afloop: „Dit is weer eens een ouderwetsche film". Voor de pauze draait naast uitgebreide journaals een Hollandsch filmpje getiteld „Het lied van de straat" met Daan Hooy- kaas, The vocal Kings en The Hodlars. Bo vendien draait nog een komisch voorfilmpje. Trianon-theater Na een veelzijdig we reldnieuws, waarin o.a. de aanvallen op En geland een groote plaats innemen, worden wij verrast op een subliem cultuur filmpje der U.F.A. betreffende zeedieren en andere merkwaardigheden onder water., die mede door de prachtige kleuren, bijzonder de aandacht trekt. Deze en dergelijke cultuur films zullen niet nalaten opvoedend te v/erken en men mag zich dan ook uiter mate verheugen over het feit, dat zij regelmatig een plaats op het programma verkrijgen. Heinz Rühmann is niet alleen een voor treffelijk acteur, maar ook als regisseur verdiende liij thans voor het eerst zijn sporen, nJ. in de film „Lauter Lügen", die aan Fita Berkhof f, Herta Feiler en anderen gelegenheid biedt tot vlot spel. Het betreft hier de gecompliceerde lief desverwikkelingen van een auto-renner, die tengevolge van een auto-ongeluk, niet minder dan adht maanden in een zieken huis verpleegd moet worden. In dien tijd maakt hij kennis met een charmante vrouw, die vastbesloten is, hem te trouwen. De complicatie echter is, dat de renner reeds gehuwd is: géén nood, de voortva rende dame zal haar besluit zélf wel aan de vrouw van den renner meedeelen! Zij dóét dat ook, maar de uitvoering van haar plan blijkt niet zoo gemakkelijk te zijn, als zij in haar zelfoverschatting gemeend heeft. De bewuste rennersvrouw is niet van zins haar man, dien zij liefheeft, zóó maar op te geven en daar ook zij niet van „gis teren" is zet ze alles op alles om haar man, wiens zwakke natuur hem tusschen beide vrouwen doet aarzelen, te behouden. Hot wordt tusschen de twee dames een wed strijd en wie het wint, laat zich gemakke lijk raden, als men weet, dat de renner in den grond toch van zijn eigen vrouw het meeste houdt, terwijl de andere dame in kwestie meer als een „avontuurtje" werd beschouwd. Gemakkelijk gaan de zaken echter niet: er worden over en weer h°cl wat leugentjes te berde gebracht, maar uit eindelijk vindt deze geschiedenis een ge lukkig einde, wanneer de renner zijn eigen vrouw weer in de armen slu't en zijn vriendin haar troost zoekt bij een ander, met wien de renner, terwille van eii" vrouw reeds had willen duelleeren. Ho^ ^'\t nu weer in elkaar zit. is een verhaal rt, maar wij vermelden het slechts, om aan te toonen, hóé gecompliceerd deze historie in elkaar zit. Er is voorts in deze film nog een pape gaai, die de verstandigste is van allemaal en op gepaste mementen zijn ..Lauter Lügen" (Louter Leugens) uitkraamt, wan neer weer eens '"en leugentje om bestwil gedebiteerd wordt. Gelijk gezegd: er wordt levendig gespeeld en na een ietwat verwarrend en indruk, komt de toeschouwer er al gauw ge^el .in" en hij volgt met belangstelling de v/onderliike wederwaardigheden van al de genen, die in dit spel betrokken zijn. 2—1'

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2