De krant voor de Jeugd LEEDSCH DAGBLAD, Zaterdag 12 October 1940 Vierde Blad No. 24709 Ineke en Dieneke en de loge tj es Biste Jaargang CORRESPONDENTIE Ineke verwent haar Keesje en Fransje geniet van bos en hei. Oplossingen Mijn Tobi en ik Goede oplossingen RAADSELS De gestolen broek Zeg vlug achter elkaar: Beste raadselnichtjes en -neefjes, Al is de tijd niet teruggezet, en al was het maar een „gewone" Zaterdagavond, toch heb ben de meesten raadsel I opgelost. En ik denk. dat Jullie allen het met de inhoud van de zegs wijze eens zijn! Deze keer acht gewone raadsels, en daarna.. moeten jullie spoedig weer eens heel hard aan het werk. Niet met tegenzin, denk ik! Jullie raden wel, waarvoor! Sommige „ongeduldjes hebben al eens trachten te informeren, wan neer „het" weer zou zijn! Je ziet, ik schrijf in raadselen. Maar ja, dat kun je van my, als Raadseltante, verwachten! De meeste begre pen mij echter wel, die zyn aan raadsels ge wend! En de nieuwelingenmoeten maar afwachten. Nu de brieven. Nanny Nauta Op dit briefje heb ik weer hetzelfde te schryven als verleden week. En een hartelijk groetje. Annie v. d. Vos Je zult plelzier hebben van die onderjurk. Heeriyk warm. Je andere brei werkje was ook practisch; en goed bedacht. Rietje Brandt De uitslag van de opstel wedstrijd was in elk geval „lekker" voor Je. En dat is ook niet te versmaden, jy beleeft ge noeg, om elke week een brief te schryven! Paul Blangé Nu weet jy, hoe het buiten is, als je andere avonden lekker in je bed ligt. Ik denk, dat je het prettig en griezelig tegeiyk vond! Ali en Koos Stikkelorum Jan vergeet ons niet, en wy hem niet. Koos, bedankt voor je raadsel. Maar je weèt: geduld, vooral met dit soort raadsels. Tom Landré Die planten staan vrolijk voor het raam. Voorlopig heb je er dan nog pleizier van. Jopie Riethoven Harteiyk welkom. Je hebt het goed gedaan. Wel nog steeds je leeftyd er bij. Werner Veigel Je zult nog wel even geduld moeten hebben met je raadsel. Ik heb een hele voorraad. Ja, die herfstvacantie was heel vroeg. Piet de Ru Ik vind het niet erg. integen deel, om je voor zo'n prettige reden, als jy schi-yft, een keertje te missen. Nog gefeliciteerd. Plonie de Geus Je hebt een aardig werkje onder handen genomen. De leiyke bladeren moet je dan volgend Jaar vervangen door be tere. Ik merk wel. dat jy graag bezig bent. Joke de Vos Deze week is er dan een boek door je handen gevlogen. Nu, dat is ook prettig. Jy houdt, als de meesten. van afwis seling. Hannis de Wekker Veel pleizier morgen by Ineke. Daar maken Jullie het elkaar ook gezellig, net als Ieneke en Dineke het steeds hebben. De tekening geeft Je brief een vroiyk aanzien. Suusje de Wekker Jullie zyn Zondag dicht in mijn buurt. Ik denk, dat jullie elkaar op zolder menig kunstje zullen vertonen. Het Js wat aardig, dat Mynheer Prikkebeen weer eens voor jullie is opgestaan. Bedankt voor je raad sel. Atze v. d. Kooi Ik ben benieuwd, of jij raadsel IV vindt. Misschien begryp je volgende week, dat ik dit schryf na het lezen van je brief. De mol woelde de tuin zeker te veel om? Paul menstra Jullie hebben gesmuld ver leden week. Maar ik ook, hoor. De noten zullen ook best smaken. Eea v. d. Kool Het winterseizoen is be gonnen, met kachel en pianoles. En hoe is je het laatste bevallen? Wim Rienstra Het was vreemd, zo vroeg in de kerk te zyn. En hoe gaat het op school? Druk werk? Annie en Henk Olivier Het uitstapje, dat jullie Zondag maakten, was de moeite waard. Jullie waren goed doorgewaaid, toen jullie thuiskwamen Riet Tuinhof de Moed Nu heb je weer een Zondag van de natuur genoten. Op een heel andere manier, dan vorige week. Ook dit was mooi. Annie Verloop Prachtig, alles weer goed. Zo moet het maar biyven! Jacques de Geus Ik begryp. dat je al uit ziet naar je feestdag. De volgende maand, niet waar? jy kent Peter W. beter, dan ik kom denken Kora Key Ik ben al benieuwd, wat jy voor moeilyks voor ons gaat uitpuzzlen! Koos Flaman Nu zal het dan toch zover zijn. dat je met de Kinderkrant by Je zusje kunt gaan zitten, zy kreeg fijne verrassingen by haar thuiskomst. Koos v. d. Pluym Dat is leiyk aangekomen by je Vaderè Wens beiden zieken spoedige beter schap. Helpen Jullie maar flink: „Vele handen maken licht werk!" Jullie verlangen weer naar „Moeders tred" in huis. Groeten voor de beide anderen. Jurrie Bekooy Wat je schrijft, is my een teken, dat jij klaar bent voor je diploma. Nu goed biyven oefenen, tot het zover is. Duiken kun je ook! Toni Neuteboom Kyk maar gauw naar de oplossing van raadsel VI; het was heus geen drukfout. Jij hebt met het slechte weer je tijd goed besteed: een aardige tekening stuur je my. Goed bedacht en netjes gedaan! Bedankt er voor. Nelly v. Weeren Knap. dat je het lste raadsel ook vond. Voor de mooie optocht moe ten we hopen op volgende jaren. Trineke v. Loef Als de mantel er is. ben jij een heel nieuw meisje! Vertel je my, in welke kleur je dan rondstapt? Ik ben ook be nieuwd naar de uitslag van de plakwedstryd. Leni v. Loef Jij verlangt natuurhjk al naar je eerste vlechtjes! Jullie hadden een fijne kastanle-middag. En nu doen de kastanjes nog goede dienst. Annie v. d Hart Ik kan nooit precies be loven, wanneer jullie raadsels geplaatst worden. Wacht maar kalmpjes af. Jullie hebben mooi geschreven. Beppie v. d. Hart Wat een fyne vondst in Je taalschrift! Nu zie ik goed, aan je brief, dat je het verdient. Dat hoop ik vaker te zien! Stientje de Ru Hartelyk welkom. Je be hoeft alleen maar de oplossingen op te schrij ven, niet het hele raadsel er bij. Jullie krijgen zeker wel extra schoolwerk thuis, om gelijk te blijven? Lenie Brocaar Geen neuspraatje deze keer? Daarom zal ik maar veronderstellen, dat je weer met een gewone neus in de wind kunt lopen! Wat ben jy gezellig aan het breien! Zie lig van de kanarie: een teleurstelling voor je. Bep v. Oyen jy ook hartelijk welkom. Bij raadsels, als No. 1 en 3 van de vorige keer, moet je ook de woorden opschrijven, die Je voor de oplossing moest vinden. Zoals nu by de oplos singen in de krant: zie maar. Wlllv Roest Ik ben bhj, dat je weer op komt duiken. Nu hoop ik voor langer! Ik heb ook nog raadsels van je; je moet maar opletten, wanneer er een geplaatst wordt. Jetty Hooghuis Bedankt voor je ingezonden raadsel Rudi Arkeveld Moeder heeft jou verrast met het mooie postpapier, en nu verras jy my! Nu zijn we belden goed af. Jy mag ook een raadseltje insturen. Aukje v. d. Walle Een groot raadsel past Juist in zo'n gezellige Zaterdagavond. Je krygt er nog wel meer! Gerard Stouten jy amuseert Je best met Fransje is nu ai een hele tijd bij Dieneke te logeren en de beide meisjes kunnen reusachtig met elkaar opschieten. Dit komt omdat Frans zo vroiyk en opgewekt is en altyd vol grappen zit. „Je kunt reuzeschik met haar hebben," zegt Dieneke tegen Ineke, „altyd weet ze wat leuks en gezelligs." „Maar," als ze ziet, dat Ineke's gezicht een beetje betrekt „maar jy bent en blijft toch mijn échte vriendin!" En dan lacht Ineke alweer. Toch zou het beslist wel eens een beetje gekibbel hebben gegeven, als Ineke niet zoveel werk had met haar lieven kleinen Kees. 's Morgens wast ze hem en kleedt hem aan, maar al lang voor die tijd gluurt hy tusschen de spijltjes van zijn ledikar.tje door en roept: „Inie, torn! Inie torn nou!". Als moeder hem niet stevig vastgebonden had, was hij zeker al eens uit bed geklau terd en lelijk op zijn kleine, dikke neus gevallen! Ineke vindt het een heeriyk werk om Kees zit in een hoekje van de kamer te slapen. voor Kees te zorgen. Ze poetst zyn tandjes met een heel zacht borsteltje en daar moet hij altyd hard om lachen, want het krie belt zo, zegt hy. En ook maakt ze de na geltjes van zyn dikke knuistjes schoon en kamt zyn kuifje met water plat. Maar dat duurt nooit lang, na tien minuten staan de blonde haren weer recht op zyn hoofdje. En aan tafel snijdt Ineke zyn boterham men in blokjes en bindt zyn slab voor Ook is ze begonnen aan een tweede blousje voor Kees, maar dat schiet niet hard op, want Kees zelf haalt haar telkens van het werk af. „Inie torn mee bloempjes plukken," zegt hy dan of „Inie, wat moet 'Keesie nou doen?" En dan sjouwt Ineke maar weer goedig achter hem aan om hem te verma ken en leuke dingen voor hem te beden ken. „Moeder?" zegt Ineke eens. „Ja, kind?" „Ik begryp niet, wat moeders met zes of zeven kinderen moeten beginnen. Wor den die niet doodmoe, als ze zo de hele dag rond moeten vliegen?" Moeder moet erom lachen en zegt: „Welnee, die doen het anders. Ten eerste hebben ze nooit zes van die kleintjes tege- ïyk en ten tweede hebben ze veel te veel te doen om met de kinderen te spelen. Ze geven ze een speelgoedje en zeggen: „Ziezo en nu stil hoor!" Ineke peinst. „En helpt dat?" vraagt ze. „Soms wel, soms niet," zegt moeder. Nu, dat middel zal Ineke toch ook eens probe ren! Ze geeft Kees. die naast haar stoel staat en vragend tot haar opkijkt, zyn mooie bal in de hand en zegt: „Ziezo, en nu stil hoor!" En dan loopt ze haastig de deur uit, naar Dieneke. De beide meisjes komen haar al op straat tegemoet. „We hebben een reuzeplan!"zegt Dieneke. „We gaan met Vader en Moeder fietsen en nu komen we vragen of jy ook mee mag met Keesje." „Fietsen, zélf?" roep Ineke blij. „Ja, om de beurt," legt Fransje uit. „O, dat is leuk!" Ineke en Dieneke hebben ieder een fiets en kunnen er al heel aardig op ryden, zo om het plantsoentje heen en twee straten ver in de buurt. Maar lange einden door het drukke verkeer mogen ze nog niet. „Ik ga op myn fiets en jy op de jouwe en Fransje bij Vader achterop en Keesje in het mandje bij mans," zegt Dieneke. „En over een uurtje mag Frans op myn fiets en ik by Vader. En dan weer over een uurtje Frans op jouw fiets en jy bij Vader. En je moeder past op broertje! Eenig hè?" „Dol!" vindt Ineke „en weet Moeder het al?" „Ja, het was een verrassing voor-jou en Kees. Ga maar gauw je boterhammen halen!" Als Ineke thuiskomt, is haar moeder al druk bezig met het smeren van dunne sneetjes brood. Twee met kaas en twee met jam en dan nog voor elk een dikke appel. „Zou Kees dat allemaal opeten?" weifelt Ineke, terwijl ze een blik werpt op haar klein vriendje. Dan schrikt ze opeens. Kees zit in een hoek van de kamer met zyn hoofdje tegen de muur te slapen en er hangen nog traantjes aan zyn wimpers. „O Moeder, wat is er gebeurd?" vraagt Ineke. „Hij huilde, ojnjtyt de zo opeens weg was en toen heb ik hem maar eens stilletjes laten schreeuwen. Die jongeheer is zó vre selijk verwend. Hy moet maar eens voelen, dat hy niet altijd zyn zinnetje krijgt!" „Hè Moes!" zegt Ineke en ze wil by Kees neerknielen om hem wakker te maken. Maar Moeder vindt het beter, hem nog een beetje te laten slapen, dan wordt hy straks op de fiets niet zo gauw moe. En Ineke moet toegeven, dat zo'n uurtje rust wel prettig is, als je gewend bent, de hele dag achter zo'n kleinen dwingeland aan te lopen! Wat een heerlyke tocht wordt dat! Ze fietsen langs smalle bospaden, waar de meisjes terdege moeten opletten, dat ze het stuur recht houden, dwars over de hei, die volop in bloei staat en dan weer mid den door de korenvelden vol prachtig graan, waarvan het meeste al in schoven staat. Vooral Fransje, het grotestadskind, ge niet volop. Ze roept maar telkens: „O, wat is het hier heerlijk! O, kyk toch eens wat rnooi!" En als ze na een poos zelf op de fiets mag. stuift ze jubelend en zingend ver voor de anderen uit een heuvel af. Ge lukkig maar, dat Frans uitstekend fietsen kan; beter nog dan Ineke en Dieneke. Na een paar uur zegt Dieneke's Vader:. „En nu heb ik een plan. Wie raadt, wat het is?" „Picniccen!" roepen ze allemaal tegelijk en Keesje gilt beven alles uit: „Keesie ook!" hoewel hij stellig niet begrijpt, waar het over gaat. Al gauw hebben ze een heer iyk plekje in het bos gevonden en nu wordt er een zeil op de grond uitgespreldt, de bekertjes komen uit de rugzakken en Mammie schenkt heerlyke melk uit de veldflessen. „Ik heb nog nooit zó heeriyk gegeten als hier in het bos!" roept Dieneke. „En ik eet tweemaal zoveel als thuis," beweert Fransje. Alleen Kees zegt niets. Hy heeft zyn boterhammetjes op en zyn kroesje leeg en is tegen Ineke's schouder in slaap gevallen. „Hoe moet dat nu straks?" zegt Mammie bezorgd. „O mevrouw, dat hindert niets," weet Ineke te vertellen, „het is zo'n doezebol. die Kees! Hy valt telkens in slaap, maar na een half uurtje of zo wordt hy vanzelf weer wakker, helemaal fris!" En ze streelt zacht zijn blonde kuif. „Nu," zegt vader, „dan stel ik voor. hier nog een poosje te blijven. Zullen we Kees op een mantel leg gen? Dan kunnen jullie wat spelen." Maar Ineke is niet te bewegen haar troetelkind te verlaten. Dus gaan Dieneke en Fransje samen de hei op om een grote bos van die beeldige paarse bloemetjes te plukken. Ineke zit intussen maar heel stil met Keesje in haar armen en ze denkt: „Wat een schat is hy toch! Kon hy maar altyd bij me blyven!' Als de meisjes terugkomen, hebben ze de grootste pret. Alelbei hebben ze zich van top tot teen met hei versierd. Een kransje om het r.oofd, plukjes hei op haar jurk en hei- armbandjes om de polsen. Die hebben ze gemaakt met een draad, die Fransje by zich had. „Maar het grootste boeket is voor Moe der," roep Frans „als ik straks weer naar huis ga." En daar schrikken ze allemaal van. „Naar huis?" roept Dieneke, „naar Rot terdam?" „Ja, want ik moet toch ook naar school?" Ja, daar is niets tegen in te brengen, straks is de vacantie om; Ineke en Dieneke moeten weer hard aan het leren en Fransje ook. „Bah!" zegt Dieneke, maar haar Mam mie zegt: „Dat ineen je niet!" „Nee, ik meen het niet, maar ik vind het erg, dat Frans alweer weggaat!" Ineke zegt niets. Ze drukt Keesje tegen zich aan en denkt: „Fijn zeg, dat jy nog niet naar school hoeft!" R. DE RUYTERv. d. FEER. zoveel kastanjes. Die tabakspijpen zijn beter ge schikt voor Jou dan voor je Vader! Nelly Stouten Als het buiten zo guur is, ls het binnen dubbel gezellig. Nu wordt het raad- seltijd, en poppentijd. Irma Ramak We zullen nu beiden hopen, dat er 's Zaterdags weer een raadseluurtje op over kan schieten. Corrie en Dik v. Weizen Het is weer net zo keurig in orde. Jullie briefjes mogen gezien worden. Corrie heeft meer achter die .Maas- stenen" gezocht,,dan er in zat! Marlet je Lagerwij Vaders cadeaux komen alle goed van pas. Nu ijverig studeren dit half jaar; dat moet je waarnemen. Wat leuk, die foto's van Henkie! Rie v. d. Laan Wat een verrassing, dat jullie zelf uit je brief komen vallen! Ik kan goed zien. dat jullie zusjes zijn. Hartelijk dank voor je aardige kiek. Nu blijven jullie voorgoed by me, in myn foto-album. Wat je maakt op school .zal goed van pas komen, Rie. Cootje Schouten Je hebt al een groot stuk gebreid. Jij kunt al aardig met die naalden overweg! Janny en Ansje Hermans Nu komen de win terwerkjes weer aan de beurt: lezen, spel letjes om de tafel, handwerkjes, raadsels op lossen. enz. Peter Westerbeek Het is nu een tyd van werken. En daarna van lezen of spelen, binnen. Rudolf David Jij zult je nu in het water even goed thuis voelen als er bóven! Ans Voorma Jij zult wel weer wat prettigs te vertellen hebben! Jullie hebben het leuk ge regeld zo! elke Zondag bij elkaar! Corry de Roon Hertoge Hoe lang moeten Jullie fietsen, om by elkaar te komen? En ge beurt dat juist bij weer en wind? Olga Derksen Een meevallertje, dat je nog een blaadje mooi postpapier had. Gelukkig, dat je je oplossingen terugvond; je had ze juist allemaal. Nellie Meinema Wat heb jy je flink door deze weken heengeslagen! Myn compliment, hoor! Je was een echt huisvrouwtje. En wat hebben jullie Moeder een heerlyke thuiskomst bereid! Nu zul jy Moeder de eerste weken nog wel verwennen, opdat zij flink aan kan sterken. Bedank Moeder voor haar hartelijk briefje, en breng haar mijn beste wensen over. Bertus v. Meurs Weer welkom in onze kring. Ik zie je graag weer terug. Het gaat vlot by jou op school. Is de verjaardag fijn ge weest? Bernard v. Vliet Het is best, dat jullie in een enveloppe insturen. Juist gezellig! Het is nu echte tijd, om samen binnen te zitten, en de raadsels op te lossen. Er staat voor jou een grote verandering voor de deur. Zusjes Hartevelt Ik kan aan de oplossingen goed merken, dat het raadselweer was. Jannie heeft een gelukje gehad op de Meisjesvereeni- ging, is het niet? Gefeliciteerd daarmee. Evert v. Dijk Dat was een feestelijke week. waarover jy schreef. Verjaardagen en bezoek! De Jarigen z^n goed bedacht. Niek en Marti Bakker jy bent goed inge spannen voor de winteravonden. Niek. Nu kun jy je boeken makkelyk naar school dragen, in zoo'n mooie tas. Heb je al veel mooie tekeningen gemaakt? Voor Marti een groetje Tweetal v. Weizen Jullie vorige brief heeft me niet bereikt. Dan is deze zeker weggeraakt. Jammer! Het beste met Pim. Jopie en Freddy Susan Nu, Freddy, jy bent ingespannen, en zult voorlopig geen last hebben van verveling. Riek v. Kampenhout Arme jij, nu krijg je dubbel. Je dunne briefje schynt vorige keer door mijn handen geglipt te zynv Allereerst nog har telijk gefeliciteerd, al is het laat. Dat was een driedubbele feestdag in jullie familie. En nu over de feestdag zelf. Je hebt veel gekregen; voorlopig kun je je zelf lekker tracteren, als je uit school komt! Gerda Teljeur Ik ben biy met Je kiekje, dank je wel. Het hindert niet, of het klein is; ik kan zo toch zien. hoe je er uit ziet. Ik moet deze week weer aan het plakken in mijn foto album van de raadseljeugd! Annv Bekooy Wat leuk. dat jy jezelf kunt bekyken vanaf je baby-leef tyd! Een fyne ver zameling, hoor. Hartelijk dank voor de groeten, die ik terug ontving. Lydia Botermans Feliciteer Beppie nog van my. Was zy in haar nopjes? Ik kan mer ken, dat zij al groot wordt, aan wat Je schryft. Coba Verlind jy moet maar eens goed de inleiding van de correspondentie lezen. Dan begrijp je me wel! Elsje Verlind Nog een feest er by; dat wordt pleizierig! Ik ken de juffrouw niet. Pret tige dag op school. Marietje Laman Miepie heeft goed toege keken. want het is in orde! Nu is het Jullie beurt weer. Tot de volgende week. Allen hartelyk gegroet door jullie Raadsel- tante. Mevr. M. J. BOTERENBROOD. fc-v.L Ik heb een trouw klein hondje Een lieve kameraad, Waar ik ben is mijn Tobi In huis en ook op straat. zyn held're bruine ogen Die merken alles op, Wat gaat er, trouwe Tobi Al door jouw wbze kop?, Als je op m'n tochten Zo vroiyk volgen wil En, als ik stap, je m' aankijkt Gehoorzaam, zacht en stil? Ik wed, Je wilt steeds weten Of ik nog van je hou! Ja, kleine wakk're Tobi Ik blijf je altyd trouw! der raadsels ontvangen vani 1. Moeders tred is uit alle andere te herkennen. Uit, dalen, deur, Mamma, herders, klok, arre stee, teen, den, en, een. tin. 2. IJsel, monde: IJselmonde. 3. Bergen-op-Zoom; nee, zoom, bergen, beer, meer, op. 4. a. Natte stenen, b. Hagelstenen. 5. De tetter „a". 6. Een kam. 7. Mot, mol, mos, mop. der raadsels alt het vorige nummer. Koos Flaman, Nico v. d. Pluym, Jannie v. d. Pluym, Koos v. d. Pluym, Ineke Boterenbrood, Elsje Boterenbrood. Jurrie Bekooy, Toni Neute boom. Afke Neuteboom. Nellie Trap, Gé de Jong, Neily v. Weeren, Trineke v. Loef, Leni v. Loef, Annte v. d. Hart, Beppie v. d. Hart, Stientje de Ru, Lenie Brocaar, Bep v. Oyen, Willy Roest, Jetty Hooghuis, Rudi Arkeveld, Aukje v. d. Walle Dickie Optendrees, Nico Optendrees, Flip Stom- ten, Gerard Stouten, Nelly Stouten, Sjaantje Stouten, Irma Ramak, Wilhelm Ramak, Corry v. Weizen, Dik v. Welzen, Marietje Lagerwij, So- fietje Lagerwy, Leni de Graaf. Niek Tegelaar, Nellie Dorrepaal, Hansje Boterenbrood. Judith Hulshoff Pol, Bep v. d. Laan, Rie v. d. Laan, Mientje de Water, Janny Hermans, Ansje Her mans. Cootje Schouten, Annie Schouten, Peter Westerbeek, Hannie de Wekker, Suusje de Wek ker, Rudolf David, Mientje Uitdenbogaard, Ida de Graaf, Nanny Nauta. Annie v. d. Vos, Rietje Brandt, Coba Hensen, Paul Blangé, Ali Stikke lorum, Koos Stikkelorum, Tom Landré, Jopie Riethoven, Werner Veigel, Anny Schipper. Adri Schipper, Piet de Ru, Maartje v. d. Voort, Geertje v. d. Voort, Plonie de Geus. Joke de Vos, Atze v. d. Kool, Paul Rienstra, Bea v. d. Kooi, Wim Rienstra, Riet Tuinhof de Moed. Annie Olivier, Henk Olivier, Annie Verloop, Maartje Staiieu, Jacques de Geus, Suze de Geus, Ans Voorma, Corry de Roon Hertoge, Jan Zandber gen, Olga Derksen, Nellie Meinema, Ella Mei nema, Bernard v. d. Vliet, Marietje v. Vliet, Bertus van Meurs, Ton Neuteboom, Kora Key, Jannie Hartevelt, Co Hartevelt, Evert van Dyk, Niek Bakker, Marti Bakker, Truusje v. Welzen, Pim v. Weizen, Jopie Susan, Freddy Susan, Gerda Teljeur, Jannie v. Kampenhout, Riek van Kampenhout, Anny Bekooy, Alle Kriek, Lenie Kriek, Jopie v. d. Ven, Jannie Werk, Margje Bleyenberg, Lydia Botermans, Coba Verlind, Elsje Verlind, Marietje Laman. voor allen, om uit tc kiezen; de groteren vier, de kleineren drie goede oplos singen. Ingezonden door Koos v. d. Pluym. Myn geheel is een rivier in Nederland, van 4 letters. Met 1e ln het midden ben ik een meisjesnaam. Met ui in het midden ben Ik heel klein, en toch zyn vele kinderen bang voor my. II. Ingezonden door Lenie Brocaar. Myn eerste ls een verkorte meisjesnaam, mUn tweede de naam eener vrouw. Myn geheel brengt verwoesting aan. m. Ingezonden door Corrie v. Welzen. Probeer dit bekende rympje ln te vullen: Wd .w s 1d sp g 1 zt, E zh m t sch h d vldt, B.s..t d. w... schh d n t, M.r strf n r y lh d. IV. Ingezonden door Jan Vryenhoek. Hoe kan men het vlugst: „aardappelen, uien en wortelen" zeggen? V. Ingezonden door Bep v. Woudenberg. Myn geheel Is een plaats ln Groningen van 9 letters. 1, 2, 3, 4 is niet laag, 5 ls een medeklinker, 6, 7, 8, 9 is een grondsoort. VI. Ingezonden door Piet Martyn. Met h hoor ik by verkoudheid, met k ben ik de naam van een hond. Met m een aardig vogeltje, met p ben ik aan elke spier. Met w heb ik geen ouders. VII. Ingezonden door Niek en Marti Bakker. Myn eerste is het tegendeel van onder, Men vindt het weer ln menig woord. Myn tweede in menig mooie letter, Wat het oog van iedereen bekoort. Myn derde brengt U over het water, En is van yzer, hout of steen. Als myn geheel Juist niet omlaag ls, Dan heet het „stop" voor iedereen. vm. Ingezonden door Mien de Jager. Mijn geheel Is de naam van een grote stad. MARIE MICHON. Ik begin met am en ik eindig met am. Een Duits kolonist in Zuid-West Afrika was opeens zijn beste Zondagse broek kwijt. Hij vermoedde onmiddellijk, dat een der Bantoenegers, die bij hem in dienst was, de broek gestolen had en lag de hele nacht te piekeren over een goed plannetje om den dief aan de kaak te stellen. Eindelijk had hij iets bedacht, dat hem uitvoerbaar leek. Toen zijn Bantoenegers de volgende mor gen op een rij voor hem stonden om hun opdrachten ln ontvangst te nemen, zei hij tot hen: „Vrienden! Een van jullie heeft zijn heer bestolen. Diep bedroefd over deze ontrouw, zwierf ik gisteren door het land en zag een Omumborombangaboom staan. Deze heilige boom, met wiens takken het heilige vuur gevoed wordt, klaagde Ik mijn nood." Toen sprak de boom: „Laat morgen, even- altijd Je mensen aantreden, roep dan mijn naam en op hetzelfde ogenblik zal er op Knaap, de knappe kapper, knipt en kapt heel knap, maar de knecht van Knaap den knappen kapper knipt en kapt veel knapper dan Knaap de knappe kapper knipt en kapt. de neus van den dief een struisveer groeien." Na deze mededeeling keek de kolonist zijn bedlendenschaar scherp aan en riep „Omunborombanga!" Op hetzelfde moment greep een der negers naar zijn neus „JIJ hebt de broek gestolen," zei de kolonist. En één minuut nadien had hij zijn broek terug en had nog bovendien zoveel gezag gekre gen onder de negers, dat niemand van hen het voortaan meer waagde, iets van hem weg te nemen.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 13